Europees parlement zal debat gaan houden over Griekenland Drie Atheense dagbladen zullen niet meer uitkomen Apartheid voor Sandra Britse vrouwen verlaten Aden NPD verliest afgevaardigde {it'll Laai Speurtocht door Londen naar geïdentificeerde goudrovers Ctiefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Vietnam-tribunaal past Neurenberg-criteria toe Leibbrand had geen „lage motieven" Koning Konstantijn bezoekt in juni Denemarken ROOD Belgische prins vraagt toelage weer uit te keren Uitstel indiening ontwerpverdrag Kapitein Rugiati verantwoordelijk voor ramp gesteld Meer slachtoffers van kanker in VS keuze uit spaarvormen met Scherpe rede van Russell voorgelezen ramm 3 HOM De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK WOENSDAG 3 MEI 1967 Resolutie Paus naar Portugal Geen voetbal f TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUISI ALTIJD IK DC ORIGINELE VERPAKKING V/er middelen in één tablet helpen snel en... doen wonderen! Verlies voor Labour in Schotland Ontwapeningsconferentie „Torrey Canyon nasleep „We verliezen terrein De bank waar u zich thuis voelt! Brand aan boord Britse trawler in Reykjavik Verdediger (Van onze correspondent) BRUSSEL. Er bestaat een parle mentaire associatiecommissie EEG- Griekenland. Deze telt vijftien leden uit de EEG-landen en vijftien Griek se leden. Voorzitter is het Nederland se lid van de Tweede Kamer van het Europese parlement dr. W. J. Schuyt. De commissie is ingesteld toen het associatie-akkoord tussen de EEG en Griekenland werd gesloten. Zij heeft onder andere tot taak de uiteindelijke aansluiting van Griekenland als lid van de EEG voor te bereiden. De vijftien EEG-leden hebben gisteren in Brussel overleg gepleegd naar aanlei ding van de recente gebeurtenissen in Griekenland. Dr. Schuyt was tevoren nog benaderd door de Griekse ambassadeur in Brussel, die hem trachtte te overtuigen dat de huidige regering eerder „links" georiënteerd is en dat een snelle terug keer naar „normale verhoudingen" waar schijnlijk moet worden geacht. De vijf tien Griekse leden van de associatiecom missie bleken allen in vrijheid. Het EEG-deel heeft eerst twee verte genwoordigers van de Europese Federa tie van Vakverenigingen in gehoor ont vangen. Zij getuigden van de levendige ongerustheid over de aanpassing van de democratische beginselen in Griekenland welke bij de vakbonden heersen. De commissie heeft na enige uren over leg een resolutie aangenomen. Zij consta teert daarin onder andere dat zij eigen lijk niet kan functioneren zolang er in Griekenland geen parlement is. De com- PRETORIA (Reuter) Het Zuidafn- kaanse hooggerechtshof heeft bepaald dat de elf-jarige Sandra Laing beschouwd moet worden als zijnde van gemengd bloed, hoewel haar ouders en haar oudere zusters en broers als blanken staan gere gistreerd. De rechter zei dat Sandra nog wel eens de kans heeft om als blanke beschouwd te worden krachtens een wet, die het par lement nog moet behandelen. In deze wet wordt bepaald dat afstamming de door slag moet geven voor de indeling en niet het voorkomen van de persoon in kwestie. KARLSRUHE (DPA) Het proces te gen de internationaal bekende Westduitse verkeersdeskundige professor Leibbrand wegens het neerschieten van tweeëntwin tig Italiaanse hulpsoldaten bij de Duitse weermacht in 1944 is definitief afgesloten. Het opperste Westduitse gerechtshof in Karlsruhe verwierp gisteren de bezwaren van drie Italiaanse civiele partijen tegen de uitspraak van een lagere rechtbank, die vorig jaar de zaak tegen Leibbrand staakte. De rechtbank was toen tot de slotsom gekomen, dat de toenmalige com- pegniecommandant geen „lage motieven" ten laste gelegd konden worden en dat er geen feiten waren gebleken die een ver oordeling wegens moord toelieten. Een veroordeling wegens doodslag van Leibbrand, die na muiterij van Italiaanse hulpsoldaten in Zuid-Frankrijk het execu tiebevel had gegeven, was wegens verja ring niet mogelijk. Door de uitspraak van het hooggerechts hof is de zaak-Leibbrand nu definitief van de baan. ADEN (AP). Vandaag is de massa evacuatie van de 8.000 Britse vrouwen en kinderen uit Aden begonnen, welke drie maanden zal duren. Groot-Brittannië zal zich het volgend jaar geheel terug trekken uit deze eeu wenoude basis, die eens een belangrijk steunpunt is geweest voor de Britse sche pen naar en van het Verre Oosten. In alle delen van Aden hebben Britse militairen wegversperringen opgericht waar auto's en voetgangers op wapens en springstoffen worden gecontroleerd. missie betreurt het dat de instellingen waarin het associatieverdrag voorziet niet normaal kunnen werken. En zij is van oordeel dat voorlopig geen toepassings besluiten van het verdrag kunnen wor den genomen. Met name gaat het om die welke betrekking hebben op de hulp van de Europese Investeringsbank. De commissie heeft verder besloten in een volgende vergadering van het Euro pese parlement van Staaatsburg vragen te stellen aan de uitvoerende commissie van de EEG, om zo een debat en mogelijk de aanbevelingen van het parlement uit te lokken. Griekenland ontvangt jaarlijks ongeveer negentig miljoen gulden van de Gemeenschap, een hulp die het land niet gemakkelijk op het spel zal zetten. Negen Griekse hoogleraren hebben vol gens Associated Press de Britse regering vandaag dringend verzocht het legerbe- wind in Athene niet te steunen. De negen, die behoren tot de acade mische staven van verschillende Britse universiteiten, gaven in een ingezonden stuk in „The Times" uiting aan hun af grijzen over de militaire staatsgreep. „In dit critieke stadium van de Griekse ge schiedenis", aldus de brief, „kan de Brit se regering bijdragen tot het herstel van de democratie door de militaire dictatuur niet te steunen, die op zo droevige wijze de volksraadpleging belet heeft, die op 28 mei door middel van verkiezingen zou plaatsvinden". In hetzelfde nummer van „The Times" wordt een brief gepubliceerd van zeven Britse hoogleraren die uiting geven aan hun verontrusting over de arrestatie van MUNCHEN (DPA) De Westduitse ra dicaal rechtse Nationaal-Democratisch Partij van Duitsland (NPD) heeft haar eerste afgevaardigde verloren, de 40-jarige Walter Brandner, afgevaardigde in het parlement van de deelstaat Beieren. Brandner heeft verklaard de partij ver laten te hebben uit protest tegen de ge- zagscriss. Hij is een medestander van Fritz Thielen, die al wekenlang overhoop ligt met Adolf von Thadden om het voor zitterschap van de N.P.D. Wanneer Brand ner zijn mandaat niet teruggeeft valt het aantal zetels van de N.P.D. in dit parle ment terug van 15 op 14. ATHENE (AFP). Een woordvoerder van het Griekse koninklijke huis heeft ge zegd, dat er geen enkele wijziging is ge bracht in het program van de reis van ko ning Konstantijn en koningin Anne-Marie aan Kopenhagen ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margarethe, op 10 juni aanstaande. VATICAANSTAD (DPA) Paus Pjm- lus zal op 13 mei een bezoek brengen aan het bedevaartsoord Fatima in Prtu- gal om daar voor de vrede te bidden. De reis draagt een particulier karakter. Andreas Papandreou, die verdacht wordt van hoogverraad. De zeven hoogleraren zeggen in hun stuk bewondering te heb ben voor de geest en karaktervastheid van deze Grieks-Amerikaanse economist. Drie Atheneense dagbladen die na de staatsgreep van 21 april niet meer zijn uitgekomen hebben hun personeel laten weten dat zij gaan sluiten. Het zijn het rechtse ochtendblad „Kathimerini", het conservatieve avondblad „Mesimvrini" en het onafhankelijke ochtendblad „Elefthe- ria". Vijf van de veertien in Athene ver schijnende dagbladen hebben na de staatsgreep de publicatie niet hervat. De Griekse militaire regering heeft vandaag voetbalwedstrijden en wedren nen tot nader order verboden. Gisteren hadden de bladen gemeld dat de Griekse voetbalcompetitie zondag zou worden her vat met acht wedstrijden. De kranten van vandaag brachten echter een kort communiqué van het ministerie van Openbare Orde dat voetbalwedstrijden nog niet zijn toegestaan. ADVERTENTIE LONDEN (AP). Foto's van drie be kende misdadigers worden door de poli tie, die zoekt naar de daders van de gro te goudroof in Londen, in de onderwereld verspreid. Volgens Scotland Yard vormen deze fo to's een eerste aanknopingspunt in de na tionale actie tot opsporing van de bende, die 140 staven goud ter waarde van 5 mil joen gulden stal uit een gepantserde geld auto in Londen. De foto's zijn uitgezocht door de chauf feur en de beide bewakers van de vracht auto. De overvallers droegen, hoewel het dag was, geen maskers. Een hunner heeft zware verminkingen in het gezicht. In de havens en op de vliegvelden zoe ken de politiemannen de foto's van de (Van onze correspondent) BURSSEL. Prins Karei, de broer van koning Leopold, prins-regent van België van 1944 tot 1950 zal waarschijn lijk zijn jaarlijkse toelage van 290.000 gulden weer ontvangen. In 1961 had hij eeen brief geschreven aan de toenmalige minister-president waarin hij van dat in komen, dat hem was toegekend door de Belgische staat nadat hij was afgetreden als prins-regent, afstand had gedaan. De regering heeft gisteren in de com missie voor Financiën uit de Kamer van Volksvertegenwoordigers een amende ment voorgesteld waarbij de jaarlijkse toelage aan prins Karei weer wordt toe gekend. Volgende week zal de commissie zich uitspreken over het amendement. Er schijnt geen oppositie te bestaan. De oorzaak van prins Kareis verzoek tot het weer instellen van de dotatie is niet bekend. Officieus heet het dat de prins de laatste jaren enige financiële tegenslagen moet hebben gehad in ver band met ongelukkige beleggingen in onroerend goed. ADVERTENTIE Opgelucht zwaait premier Wilson met de hand als hij met zijn echt genote Downing Street 10 verlaat om in het parlement aan te kon digen dat Groot-Brittannië het lid maatschap van de EEG zal aan vragen. (Telefoto). LONDEN (AFP) Bij de gisteren m Schotland gehouden gemeenteraadsver kiezingen heeft Labour geringe verliezen geleden. De partij heeft de meerderheid in Glasgow en Aberdeen behouden. In Dundee is Labour gelijk gekomen met de oppositie door het verlies van één zetel. In deze stad hebben de socialisten der tien jaar lang een volstrekte meerderheid gehad. De Schotse nationalisten hebben m Aberdeen en Glasgow een aanzienlijke stemmenwinst kunnen boeken, maar dat leverde geen zetel op. drie verdachten op zak. De drie gezochte mannen zijn Londenaren, die al eerder hebben geopereerd in de noordelijke wij ken, waar de roofoverval is uitgevoerd. De politie is er zeker van, dat het ge stolen goud ergens verborgen ligt, ter wijl de bende rustig het moment afwacht, waarop de rust weerkeert. Dan zal de he le hoeveelheid vermoedelijk worden omge smolten om in kleine hoeveelheden ver kocht te worden. Scotland Yard heeft nog meegedeeld dat wordt aangenomen dat de bende te gen de drie bewakers een soort zenuw- verlammend gas heeft gebruikt en geen ammoniak, zoals eerst werd aangenomen. GENèVE (Reuter) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben giste ren de andere vijftien landen van de Geneefse ontwapeningsconferentie meer tijd gevraagd voor de voltooiing van een ontwerpverdrag dat voorziet in een ver bod op de verspreiding van kernwapens. De medevoorzitters, William Foster en Alexei Rosjtsjin, vroegen verdaging van de conferentie tot achttien mei. Er zou den geen bezwaren zijn geopperd. De twee kernmogendheden hadden gehoopt volgende week dinsdag een ontwerpver drag in te dienen. Op een later gehouden bilaterale ver gadering slaagden de Verenigde Staten er niet in Russische bezwaren te overwin nen tegen wijzigingen die de Verenigde Staten op aandringen van NAVO-bond- genoten in het oorspronkelijke ontwerp voorstelden. MONROVIA (AP) De Liberiaanse regering heeft de Italiaanse gezagvoerder Pestrengo Rugiati verantwoordelijk ge steld voor het stranden van de tanker ,Torrey Canyon" een ongeluk waarna miljoenen liters ruwe olie op de Britse en Franse stranden aanspoelden. De regering publiceerde het verslag van een drie leden tellende commissie, die Rugiati als enige verantwoordelijk stelde en adviseerde zijn vergunning in te trekken. De kapitein kreeg deze ver gunning in 1958 van de Liberiaanse re gering. Dit advies werd uitgebracht met het oog op de grote nalatigheid en de ernst van de situatie „een van de grootste scheepsrampen in de geschiedenis der zee vaart". De „Torrey Canyon" was een in Liberia geregistreerde Amerikaanse tan ker. WASHINGTON (AP) De directeur van het Nationale Instituut voor Kankerbe strijding heeft verklaard dat ondanks diep gaand onderzoek gedurende dertig jaar, het aantal kankerslachtoffers in de Ver enigde Staten stijgt. Dr. Kenneth Endicott verklaarde voor een financiële subcommissie van de Senaat dat het sterftecijfer in 1937, toen het insti tuut werd opgericht 112,5 op de 100.000 mensen was, maar nu is gestegen tot 153. Er zijn echter bemoedigende factoren in de situatie. „We genezen meer mensen dan dertig jaar geleden", verzekerde hij de commissie. „Omstreeks 1937 bleef één op de vijf en later één op de vier patiënten vijf jaar in leven. Op het ogenblik is dit getal één op de drie, en met optimaal ge bruik van de huidige methoden van snelle diagnoses en behandeling kan dit nog ver beterd worden tot één op de twee. Maar we verliezen terrein zolang het aantal slachtoffers stijgt en dat gebeurt nog steeds". ADVERTENTIE 4% tot Q% (Van onze correspondent) STOCKHOLM. De Franse schrij ver Jean Paul Sartre heeft gisteren de eerste zitting van het Vietnam- tribunaal in het „Folkets Hus" (het Volkshuis in Stockholm) geopend. In zijn welkomstwoord verklaarde hij dank verschuldigd te zijn aan de Zweedse regering die het mogelijk maakte het tribunaal in Zweden te doen plaats vinden door de wetten betreffende de vrijheid van menings uiting te respecteren. „Het tribunaal", zei hij, „heeft zich tot taak gesteld om via de getuigenissen en onderzoek-commissies vast te stellen of, en in welke mate, er op dit moment in Vietnam door de regeringen van de Ver enigde Staten en hun bondgenoten oor logsmisdaden worden bedreven. Dit aan de hand van de criteria die tijdens de Neurenberger processen zijn toegepast op de nazi's". „Het oordeel dat wij eventueel hierover zullen vellen", zo ging Sartre voort, „heeft alleen morele kracht, aangezien wij een oordeel of vonnis niet ten uit- KOPENHAGEN (Reuter) In de ma chinekamer van de Britse treiler „Bran- dur", die vorige week naar IJsland werd opgebracht wegens vissen in de IJslandse territoriale wateren, heeft gisteravond in de haven van Reykjavik een zware brand gewoed. In verband met de mogelijkheid dat de brand is gesticht, zijn elf beman ningsleden aangehouden. Zaterdagochtend vluchtten de schipper en de 23 bemanningsleden met de „Bran- dur" de haven van Reykjavik uit, maar het schip werd opnieuw aangehouden en opgebracht. De schipper, die tot twaalf dagen is veroordeeld wegens het vissen in de territoriale wateren, moet opnieuw voor de rechter verschijnen wegens de vluchtpoging. voer kunnen brengen of op andere wijze verwerkelijken. Het proces in Neurenberg heeft een leegte achter gelaten, die wij zullen trachten te vullen". Bij de opening verwelkomde de Zweeds- Duitse toneelschrijver Peter Weiss de le den van het tribunaal. Hij zei verheugd te zijn dat het tribunaal ondanks de Franse weigering slechts met een vertra ging van vier dagen zijn werkzaamheden zou kunnen beginnen in Stockholm. Scherpere bewoordingen gebruikte de Britse filosoof lord Bertrand Russell, die weliswaar wegens zijn hoge leeftijd (95) niet zelf aanwezig kon zijn bij het door zijn initiatief tot stand gekomen tribunaal, maar die een boodschap liet voorlezen door zijn secretaris Ralph Schoenman: „De wereld is verdoofd door de arrogan te brutaliteit van de regering der Ver enigde Staten", zo opende hij zijn toe spraak. „De opening van de eerste zit ting van het internationale oorlogsmisda den-tribunaal vindt plaats in een alarme rende tijd en de regering van de V.S. begint weer een nieuwe verwoestende aanval op het Vietnamese volk". Onder de ruim tweehonderd journalis ten uit de gehele wereld die bij deze zitting aanwezig waren, bevonden zich ook enkele medewerkers van een Noord- vietnamees persbureau en een tiental Noordvietnamezen die als getuigen zul len optreden. De eerste getuigenis werd afgelegd door de Amerikaanse professor Gabriel Kolko van de Pennsylvania-universiteit, die rapport uitbracht over de manier waarop de V.S. in het Vietnamprobleem blijft verwikkeld, hetgeen hij met rege ringsverklaringen uit Washirigton verdui delijkte. Nederland wordt bij het tribunaal ver tegenwoordigd door twee leden van de Nederlandse werkgroep ter ondersteuning van het tribunaal, die als speciale geno digden de zitting bijwonen. De Zweedse advocaat F. H. Wallin heeft in een brief aan de voorzitter van het Russell-tribunaal zich bereid verklaard voor de aangeklaagde partijen als vet dediger op te treden. In zijn brief beroept Wallin zich op de rechtspleging in Zwe den, volgens welke niemand veroordeeld kan worden zonder gehoord te zijn. Harttransplantatie. De chirurgische pro blemen bij het transplanteren van een hart van de ene mens naar de ander zijn overwonnen en „iedere redelijk bekwame chirurg kan deze operatie nu verrichten." Dit is de mening van dr. Carlos Duran van de Amerikaanse Ox ford Universiteit, die erop wees, dat er in de V.S. zeker tien en in Groot-Brit tannië vier centra zijn waar de opera tie kan worden uitgevoerd. Waterhozen. Schepen in het Kanaal heb ben melding gemaakt van waterhozen, die tot een hoogte van wel honderd me ter reikten. Dit vrij zeldzame verschijn sel wordt veroorzaakt bij bepaalde sto ringen in de lagere atmosfeer. Er is geen schade gemeld door een van de schepen. Storm. Dacca (in Oost-Pakistan) is door een storm getroffen. Er zijn zeker twin tig mensen om het leven gekomen. Troepenvermindering. Minister van De fensie Healey heeft in het Lagerhui» verklaard dat hij de Britse troepen in het Verre Oosten voor april van het volgend jaar met 20.000 man zal ver minderen. Tijdens de confrontatie met Indonesië handhaafde Groot-Brittannië 55.000 man in Zuidoost-Azië. Op reis. De Westduitse kanselier Kiesin- ger zal een officieel bezoek brengen aan Pakistan in de laatste week van november. Dit is officieel in Karachi bekendgemaakt. Busongeluk. Een bus met ruim vijftig in zittenden is op tachtig kilometer ten noorden van Manilla tegen een vracht auto gebotst. Meer dan tien mensen zijn om het leven gekomen. Zeker 40 men sen zijn gewond. NAVO-pleidooi. De Belgische staatsman Paul-Henri Spaak heeft een hartstoch telijk pleidooi gehouden om de Noord - atlantische Verdragsorganisatie (NA VO) als een instrument van de vrede te handhaven. „Wij hebben de NAVO gesticht omdat de Verenigde Naties niet sterk genoeg waren en niet aan onze verlangens voldeed", aldus Spaak in een lezing op Expo '67 in Montreal. Meikeverinvasie. Op het Parijse vlieg veld van Orly zijn op de eerste mei zwermen meikevers „geland", die pa niek veroorzaakten onder de in het al gemeen koelbloedige stewardessen. De insekten probeerden door de ramen van de gebouwen naar binnen te dringen. Vaccin. Professor Henry Kempe van de universiteit van Colorado heeft een vaccin tegen pokken samengesteld, dat bij mensen met aanleg voor eczeem geen complicaties verwekt, zoals vaak het geval is met het klassieke vaccin.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3