Franse vakbonden verklaren tezamen De Gaulle de oorlog Algemene staking op 17 mei torpedeert persconferentie Neo-nazistisch komplot Maanverkenner gelanceerd HET WEER Zeker 200 man op straat Nieuwe ontslagen in de Enschedese textiel Kleuren TV al te koop morris ELZER's Woonkunst F Upper jongens in Nederland Woeste praktijken in Blankenberghe Provo vrijgelaten Grote schade bij de N.D.S.M. door omgewaaide kraan Aanklacht tegen dr. S. Wiesenthal Niemand met alles goed in sporttoto Rel in Columbia om Lynda Johnson Kabinetsberaad over rapport-Enschedé Rol Griekse koning „wordt gewijzigd" Ombouw op aard gas in Velsen acht ton meer dan begroot HEERLIJKE BONBONS Italianen gearresteerd Veranderlijk Ook Tilburg Ex-SS-er Rajakovitsj voelt zich belasterd Het woord is aan PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE hazenberg mmm heerlijk! Tel. 1 64 79 SATÉ per portie 2 MAX KOELEMIJ SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk CAMEL - TWEEDJASSEN POLO-PULLS ZWIER 52e JAARGANG NUMMER 156 VRIJDAG 5 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur.* Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN HE KfiNNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mijel (Van onze correspondent) PARIJS. De drie grote Franse vak centrales van communisten, socialisten en katholieken hebben voor woensdag 17 mei een algemene staking uitgeroepen. Bovendien zullen alle krantendrukkerijen op 16 mei het werk neerleggen, de dag waarop het staatshoofd president De Gauile met zijn toenemende spannende verbeide persconferentie houdt. Vanwege die laatste staking zal de president, die nogal op publiciteit gesteld is, gedurende twee dagen dus in geen enkel Frans dag blad zijn historische woorden weerspiegeld kunnen zien. Er hoeft dan ook niet de minste twijfel aan te bestaan dat deze beide stakingen door politieke overwegingen worden ge- ROME (DPA) Een aanslag op de Italiaanse minister van Binnenlandse Za ken Taviani was volgens het persbureau Ansa een onderdeel van de plannen van vijf neo-nazisten, die enkele dagen gele den in Genua zijn gearresteerd. Hun lei der is de 41-jarige spraakleraar Paolo Castruccio. De groep zou een Italiaanse afdeling zijn van een neonazistische groep uit Hamburg, die onder de naam „Akon" (Aktie Oler-Neisse) werkt. In de woningen van de gearresteerden vond de politie propagandamateriaal, ma chinepistolen en springstof. De groep had enkele dagen geleden in Genua vlug schriften verspreid, waarin terugkeer van een groot Duitsland met aansluiting van Sudetenland en Danzig werd geëist. Ansa zegt, dat de in het Nederlands, Duits, Frans en Engels gestelde vlug schriften door de „centrale" in Hamburg ter beschikking waren gesteld. KAAP KENNEDY (Reuter en AFP) Het Amerikaanse Bureau voor Lucht en Ruimtevaart (NASA) heeft gisteren van Kaap Kennedy een maanverkenner gelan ceerd. Het is de bedoeling, dat het onbemande ruimtelaboratorium in een baan om de maan komt om er vervolgens foto's van te maken. De 390 kilo wegende „orbiter" begon zijn reis vannacht en zal over 89 uur bij de maan arriveren. Het fotografisch laboratorium werd met behulp van een Atlas-Agenaraket in de ruimte gebracht. Het zou aanvankelijk al donderdagochtend vertrekken, maar moeilijkheden aan de raket leidden tot vertraging. Vorige maand ging een soortgelijk ruim tevoertuig, dat ruim dertig miljoen gul den had gekost, in een verkeerde baan door een mankement aan de stuwraket. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee 4 Langs sluizen en havens 4 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Films 4, 11 Schrijvende lezers9 Kunst 11 Radio en tv 11 Uitgaan in Haarlem 11 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Ferdinand 18 Sport 19-23 T opsy 22 Luidsprekers 6, 8 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen of een bui. Over wegend matige wind tussen zuid oost en zuid. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. voed. Naast de politieke partijen hebben nu dus ook de vakbonden zich officieel in de strijd geworpen tegen de plannen van de regering gedurende een half jaar het nieuwe parlement van zijn sociale en economische bevoegdheden te ontroven. Sedert bijna dertig jaar heeft Frankrijk een algemene staking van deze duidelijke inspiratie niet meer gekend. Men moet inderdaad tot 1938 teruggaan toen de vak bonden de strijd aanbonden tegen de regering-Daladier, die eveneens blanco volmachten van de volksvertegenwoordi ging eiste om op een overeenkomstig initiatief te kunnen stuiten. Na ten eerste de reserves die de leider van de conservatieven Giscard d'Estaing tegen De Gaulles anti-parlementaire plan nen had geuit, ten tweede de aankondi ging van de linkse partijen een motie van censuur in te zullen dienen en ten derde het aftreden van minister Pisani als pro test tegen diezelfde voornemens heeft, met deze algemene stakingsproclamatie de escalade in de richting van een breuk tussen Gaullisten en alle overige politieke formaties en richtingen nu dus een vierde en grote stap voorwaarts gedaan. Een stap waarvan de draagwijdte zo gewichtig is, dat men zich vandaag al af mag vragen of president De Gaulle nu niet zijn slag bij Waterloo in de Franse binnenlandse politiek tegemoet zal moeten gaan. Maar in elk geval heeft, kort voor Luke Halpin en Tommy Norden, die in de Flipper-serie respectievelijk de rollen van Sandy en Bud vertolken, ver blijven zaterdagmiddag en zondag als gasten van de NTS in-Nederland. De Flipper-jongens brengen zater dagmiddag een bezoek aan het Dol finarium in Harderwijk waar televi sie-opnamen zullen worden gemaakt, voor het NTS-programma Monitor van zondag. zijn persconferentie, het staatshoofd nu kunstmatig weer dat klimaat van drama tische hoogspanning weten te scheppen dat, gelijk men weet, zo goed aan zijn persoonlijk temperament beantwoordt. De naaste toekomst zal moeten uitwijzen of hij de politieke tegenkrachten die hij bewust en zonder concrete noodzaak heeft opgeroepen, uiteindelijk eens te meer zal weten te temmen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Twee Belgische artsen en een familielid van een van hen zijn ge arresteerd nadat zij hadden geprobeerd met hun auto's een derde dokter klem te rijden en hem te molesteren. Een en ander was het gevolg van een reeds slepend conflict in een kliniek in Blankenberghe. De federatie van artsen had er zeven specialisten bij die kliniek toe overgehaald te weigeren nog langer de ziekenfondsen voor een patiënt te la ten betalen. De patiënten moesten dat zelf doen. Het conflict eindigde ermee dat de specialisten werden ontslagen. Een lid van een andere federatie, die tijdelijk om de kliniek uit de nood te helpen een van de ontslagenen verving, werd nu dezer dagen 's avonds bij het naar huis gaan plotseling achtervolgd door drie auto's, die een soort stock-car-race inzetten in de straten van Blankenberghe. Zij probeerden de plaatsvervanger te laten verongelukken. Deze wist echter door handig manoeuvreren zijn achter volgers, die in echte gangsterstijl hadden getracht hem te doden, te ontkomen waarna hij terug reed naar de kliniek. Daar was in verband met de gebeurte nissen politiebewaking. Deze trad hande lend op en de drie achtervolgers konden snel worden gearresteerd. Een 22-jarige Amsterdamse student en provo is woensdag in vrijheid gesteld door de raadkamer van het Amsterdamse gerechtshof. De student was van het door de rechtbank tegen hem afgegeven bevel tot gevangenhouding in appèl gegaan bij het hof. De studént wordt verdacht van verspreiding van nummer vijf van het Provo-cartoonbAd „God, Nederland en Oranje", waarin volgens de officier van Justitie de koningin beledigd wordt. Op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij in Amsterdam is door de harde wind een poot van een zeer grote loopkraan uit de tuien ge raakt en omgevallen. De poot kwam neer op een batterij gasflessen, waarvan enke le ontploften. Er ontstond brand maar de brandweer wist deze spoedig te blus sen. Bij de val raakte de verticale poot ook een der kabels van de reeds overeind ge zette poot. De kabel brak, maar geluk kig bleef het gevaarte staan, zij het zeer wankel. De schade aan de omgevallen construc tie is zeer groot, hetgeen betekent, dat er ook grote vertraging ontstaat in de af bouw van de loopkraan en mogelijk daar door ook in de bouw van drie mammoet tankers. Een beeld van de omgevallen kraan-poot. m "U (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Het textielconcern Koninklijke Nederlandse Textiel industrie (KNTU) (7.800 man) heeft besloten één van zijn werkmaatschap pijen Oosterveld te Enschede te flui ten. Voorzover nu valt te bezien zul len 200 man hierdoor moeten af vloeien. De produktie van de kunst vezel van deze spinnerij zal worden ondergebracht bij de n.v. Spinnerij Roombeek. Een ander stuk van het produktieprogramma wordt afgesto ten met name die garens waarin in Europa op het ogenblik een veldslag op leven en dood gaande is. Andere produktiepakketten die de poten tiële mogelijkheid hebben om goed resul taat te bereiken zullen worden herver deeld over de spinnerijen van het concern. Van de zijde van de raad van bestuur is meegedeeld, dat als nu niet zou wor den ingegrepen de continuïteit van de ge hele KNTU in gevaar zou worden ge bracht. De spinnerij Oosterveld telt 675 man van wie 125 buitenlanders. Men hoopt deze voor het merendeel ongetrouwde bui tenlanders elders in het land te kunnen plaatsen. Van de overblijvende 550 man zullen 3 a 400 personeelsleden in het ei gen concern kunnen worden geplaatst, al thans deze hoop bestaat. Vanmorgen is bekend geworden dat in verband met het ontbreken van afzetmo gelijkheden voor heren- en jongenskleding de textielfabriek Refaco in het Brabantse Reusel al haar personeel met ingang van morgen heeft ontslagen. De 42 vrouwen en 21 mannen komen dus vandaag voor het laatst naar de fabriek. Door een verschuiving in het produk- tenpakket naar artikelen die zich meer voor automatisering lenen, moet de Ko ninklijke Aabe Wollenstoffen- en Deken- fabrieken N.V. te Tilburg vijftig van haar duizend werknemers voor afvloeiing in aanmerking laten komen. De onderneming die dit vandaag mededeelt, voegt hier aan toe, dat een en ander geschiedt in nauw overleg met ondernemingsraad en vak bonden. (Van onze correspondent) WENEN. Oud-SS-officier Erich Ra jakovitsj heeft bij het Weense gerechts hof een aanklacht ingediend tegen dr. Si mon Wiesenthal, omdat deze zich tegen over hem zou hebben schuldig gemaaxt aan laster. De „moordenaar achter de schrijftafel" voelt zich, naar dr. Wiesen thal ons vanochtend vertelde, in zijn etr aangetast door een enkel regeltje in diens jongste boek („Moordenaars onder ons"), waarin in verband met Rajakovitsj wordt gezegd dat het „van voordeel kan zijn om in troebel water te vissen". Hiermee doelt Wiesenthal op de han delsrelaties en transacties van Rajako vitsj met de Russen en de communisti sche satellieten na de oorlog. In die tijd namelijk heeft de handelsmaatschappij van Rajakovitsj ondanks een embargo op uitvoer van wapens en ander strategisch materieel, vanuit het Westen naar het communistische Oosten geëxporteerd. Dat is volgens Rajakovitsj niet waar en dus laster. Rajakovitsj heeft Wiesenthal niet aan geklaagd omdat deze hem een moorde naar heeft genoemd. Wiesenthal vertelde ons dat hij voldoende materiaal heeft om het bewijs voor de wapentransacties te leveren. Koning Konstantijn van Grieken land heeft een bezoek gebracht aan Arta, de stad in het noordwesten van Griekenland, die zwaar getrof fen werd door een aardbeving. Kon stantijn werd hartelijk ontvangen door de bevolking. Telefoto De voorlopige uitslag van sporttoto no. 44, de aanmelding sluit in verband met de afgelopen feestdagen pas op 12 mei, luidt, aantal deelnemers: 548.691, inleg: 749.580,Eerste prijs: 136.049,10 (geen meldingen) prijzenbedrag gaat voor tweederde naar tweede prijs en voor een derde naar derde prijs. Tweede prijs to taal 164.908,(3 meldingen bruto 54.969,20) Derde prijs: totaal 82.454, (32 meldingen bruto 2.576,60). BARRANQUILLA (AFP) Toen de oudste dochter van president Johnson, Lynda Bird, deze week in de Columbiaan- se stad Barranquilla aankwam, deed zich een incident voor met de pers. Twee Ame rikanen die haar vergezelden, schopten een verslaggever en vernielde zijn foto toestel. Even later bedreigde een van de begeleiders een journalist die Lynda Bird aansprak, met een revolver. De presidentsdochter reisde door het Zuidamerikaanse land om een reportage te maken voor een Amerikaans tijdschrift. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft zich vandaag in haar wekelijkse voltallige ver gadering van de ministerraad bezig gehou den met de kwestie-Amsterdam. Aanlei ding tot dit beraad vormden de twee in terim rapporten van de commissie-Ensche- dé, waarin de verhoudingen in het hoofd stedelijk bestuursapparaat na de moeilijk heden van vorig jaar juni worden nage gaan. S h a w Een prettige dag bestaat uit twee ele menten: het weer en het humeur. BONN (Reuter, AP en AFP) De Griekse minister voor de Coördinatie, kolonel Nikolas Makarezos, heeft in een vraaggesprek met het Westduitse blad „Die Welt" verklaard dat de rol van ko ning Konstantijn zal worden gewijzigd om te komen tot een „geregelde samen werking tussen troon, regering en parle ment". Volgens de huidige grondwet is de Griekse vorst niet verantwoordelijk voor de regering. Minister Makazeros was van mening dat er niet naar gestreefd zal worden binnen twee jaar verkiezingen te houden. De Griekse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Stilianos Patakos, heeft verklaard dat het nieuwe bewind een grondwet zal opstellen, die aan een volks stemming zal worden getoetst. Het verh. van Andreas Papandreou door de rechter van instructie over zijn rol in de „Aspida"-zaak dat gisteren in Athene zou worden afgenomen, is op verzoek van Papandreou uitgesteld tot 10 mei. (Van onze correspondent) DEN HAAG Wie benieuwd is naar werking en ontvangst van kleurentelevisie, kan sinds enkele dagen terecht bjj zijn radio- en televisiehandelaar. Deze week is Philips-Eindhoven begonnen met de ver zending van meer dan 5000 demonstratie exemplaren. „Onze detaillisten kunnen zich dan voorbereiden en de noodzakelijke ervaring met de ontvangers opdoen", al dus Philips. Hoewel deze eerste serie Philips-kleuren- tv-ontvangers niet bestemd is voor de ver koop, is Philips er zeker niet op tegen dat „de winkeliers een lijstje bijhouden wie er één wil hebben" De prijs van een kleurenontvanger be draagt 2950 gulden. Zoals bekend begint Nederland per 1 januari 1968 met kleuren- tv-uitzendingen. De winkeliers zullen bij het demonstreren gebruik maken van Duit se kleuren-tv-programma's, die elke mor gen worden uitgezonden. De ombouw op aardgas in de gemeente Velsen heeft uiteindelijk 4.800.000 ge kost of acht ton meer dan aanvankelijk was geschat. Voorts moet in Velsen-Noord een afzon derlijk inkooppunt van de Gasunie wor den gesticht, waarvoor twee meet- en re- gel-stations moeten worden gevestigd, waarvan de kosten 150.000 zullen bedra gen. De kosten van de aan te leggen lei ding, groot 50.000, kunnen echter wor den bestreden uit een post van de begro ting voor 1967. Aldus hebben burgemeester en wethou ders de raad om een krediet van in totaal negen ton verzocht. ADVERTENTIES 9 INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Eigen fabrikaat met noten-, room en botervulling. TER KENNISMAKING: 100 gram van 1.50 nu 1.35 150 gram van 2.20 nu 2.00 250 gram van 3.65 nu 3.30 ZATERDAG: 6 mokka rum gebakjes in een doosje 2.70 Mokka Roomtaartje 3.00 U snijdt er 8 punten uit. DUS NAAR Diverse belegde broodjes. Kennemer Automatiek VELSERDUINPLEIN 6 - IJMUIDEN-O. TELEFOON 1 40 00 Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 1SSS2 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 95 Amsterdam HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 - IJMUIDEN Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden - Tel. 14208

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1