„Blokkade van Haiphong zal Russische steun opvoeren" Tass beschuldigt van bombardementen op Hanoi Brugboog maakt een ommetje HET WEER Exportvergunning aangevraagd voor duikbootleverantie aan Zuid-Afrika morris Brief van 29 Democraten aan president Johnson: Vietnamese volk is proefkonijn" Dolfinarium in Zandvoort Café van neonazi's in Johannesburg aangevallen Frisser na één warme dag Nederlandse scheepsbouwers rekenen nog steeds op order uit Kaapstad Beroep Ministers gaan weer praten met Van Hall Correspondent van Pravda moet China verlaten Denemarken doet beroep op NAVO VS hervatten hulp aan Indonesië Mr. C. van Veen naar Binnenlandse Zaken ^iSÊ^Ê^KÊ^ÊmÊÊÊ CHRISTIA ANSE Russell-tribunaal 212 doden Het woord is aan Wisselend bewolkt Griekse coup veroordeeld N.V. CARROSSERIEFABRIEK SUEDE - NAPPA JASJES TOYOTA DEALER Fa. Gebr. «JAK FRANS JANSEN COIFFURES DE VRIES ZWIER 52e JAARGANG NUMMER 157 ZATERDAG 6 MEI 196 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per weel?. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant nö. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) STOCKHOLM De Amerikaanse pro fessor Kolko van de Pensylvania-universi- teit heeft tijdens hef Vietnam-tribunaal in Stockholm in een juridische beschouwing het systematisch vernietigen van 't Noord- vietnamese watervoorzieningssysteem door Amerikaanse bommenwerpers vergeleken met datgene wat er op bevel van Seys- Inquart tijdens de bezetting in Nederland gebeurde in 1944. „Het doorsteken van de dijken in Neder land en de daardoor ontstane overstromin gen betekenden een voedselverlies voor het land dat zijn weerga niet vindt in welk ander land tijdens de tweede wereldoorlog". Volgens de statuten van het Neurenberg- proces was dit de hoofdoorzaak voor de ter dood veroordeling van Seys-Inquart, aan gezien een dergelijke daad volgens de con ventie van Genève en het internationale recht tot de oorlogsmisdaden wordt gere kend. „Hetzelfde", zo beklemtoonde professor Kolko, „gebeurt dagelijks in Noord-Viet- nam door de Amerikaanse luchtmacht", hetgeen door getuigenissen, foto's en films werd aangetoond. Een zeer uitgebreid rapport van het der de onderzoekteam dat naar Noord-Vietnam is geweest en van welk team twee Zweedse artsen deel uitmaakten is een verdere be vestiging van het bestaan van volslagen nieuwe wapens, waarvoor naar menn zei, het Vietnamese volk als proefkonijn wordt gebruikt. Een overzicht van de zaal in het Stockholmse „Volkshuis", waar het Russell-tribunaal bijeenzit. Op de achtergrond, op het podium de zeventien leden van het tribunaal. (Télefoto). rr~ WASHINGTON (Reuter en AP).— Negenentwintig democratische Con gresleden hebben president Johnson gisteren een brief gezonden waarin zij er bij de president op aandringen weerstand te blijven bieden aan druk om de belangrykste Noordvietnamese haven, Haiphong, te bombarderen of te blokkeren. De democraten, die er op wijzen dat andere Congresleden druk op Johnson uitoefenen, zijn van mening dat een dergelijke actie ertoe zal leiden dat de Sovjet-Unie zijn militaire steun aan Noord-Vietnam zou opvoeren. Het zou bovendien tot gevolg kunnen hebben dat Noord- Vietnam nog afhankelijker zou wor den van China. George Romney, de republikeinse gou verneur van de staat Michigan, tevens be langrijke kanshebber voor de republikeinse presidentskandidatuur in 1968, heeft de re gering van president Johnson ervan be schuldigd de Amerikanen te misleiden met opgeblazen en verdraaide berichten over de strijd in Vietnam. Romney gaf geen voorbeelden van zijn stelling dat het nieuws door de regering wordt verdraaid. Hij heeft tot nu toe steun verleend aan de Vietnam-politiek van Johnson. Gisteravond vlogen Amerikaanse vlieg tuigen boven Hanoi. „Er zijn bewijzen dat zij bommen lieten vallen", aldus deelde gisteren het Russische persagentschap Tass mee. „Als blijkt dat inderdaad bommen in de avond op de bewoners van de stad zijn geworpen is dit een uiterst barbaarse daad", aldus Tass, dat verder wist te mel den dat bij aanvallen van Amerikaanse vliegtuigen op de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi in het tijdvak van 25 tot 29 april 212 mensen om het leven zijn geko men. Onder hen bevonden zich 79 kinderen en 91 vrouwen. Volgens Tass zijn in die vier dagen 176 bommen gegooid, waaron der 52 splinterbommen. Zij vielen alle in de bewoonde buitenwijken van de stad. Fabrieken, woningen, dijken en het inter nationale vliegveld in Hanoi liepen zware schade op. Amerikaanse straaljagers hebben giste ren in Noord-Vietnam 25 kilometer ten noorden van de gedemilitariseerde zone, twee Russische luchtafweerraketten op de grond vernietigd. Men schrijft het grootste deel van de Amerikaanse vliegtuigverlie- zen boven Noord-Vietnam op rekening van deze raketten. De raketten waren nog niet zo zuidelijk vanuit de lucht waargenomen. Als sluitstuk van zijn Zandvoortse ho telplannen heeft de heer N. W. Bouwes, directeur van Bouwes' Exploitatie Maat schappij N.V., naar hij meedeelt, thans opdracht gegeven tot het nader uitwer ken van zijn initiatief om te komen tot de bouw en exploitatie van een dolfina rium in Zandvoort. Het gehele hotelproject omvat het 70 meter hoge Bouwes Palace, 240 flatwo ningen en winkels en een ondergrondse garage. Na het gereedkomen van de onder grondse garage en het dolfinarium zal een groot openbaar plein gecreëerd zijn van circa 6000 m2, dat het nieuwe cen trum van Zandvoort zal vormen. Het dolfinarium zal annex van de gara ge geheel ondergronds worden gebouwd, waardoor het onafhankelijk van weers omstandigheden zal zijn. Met zijn afme tingen van ongeveer 20 x 100 meter zal het plaats kunnen bieden aan 1500 bezoe kers. De heer Bouwes heeft de directie van Artis bereid gevonden hem bij de bouw en inrichting van dit dolfinarium van advies te dienen, waardoor een waarborg wordt geschapen voor een naar perfectie strevende zorg voor het welzijn van de uitermate intelligente en kostbare dolfij nen. De bedoeling is te komen tot samen stelling van een aantrekkelijk, instruc tief wetenschappelijk verantwoord pro gramma, dat naast het bieden van amu sement, biologische belangstelling bij de bezoekers zoekt, door het geven van voor lichting. Opdrachtgevers hopen het dolfinarium open te kunnen stellen aan het begin van het seizoen 1968, waarmee Zandvoort een toeristische attractie rijker zal worden. T a g or e De schepping der wereld vindt plaats op dit ogenblik. v W.V.; - JOHANNESBURG (Reuter en AP) Joodse jongeren hebben gisteravond in Johannesburg een café bestormd, waar gewoonlijk Duitse immigranten volkslie deren zingen. Het kwam tot een vechtpar tij waarbij duizenden nieuwsgierigen toe keken. Tweehonderd politiemannen hebben de menigte met traangas verspreid. De eigenaar van het café staat als neo nazi bekend. Op 20 april, de verjaardag van Hitier, zouden de Duitsers in het café „Deutsch- land über alles" hebben gezongen en „Heil Hitier" en „Sieg Heil" hebben ge roepen. Ongeveer vijftig joodse jongeren zouden daarop het café zijn binnenge drongen en op de tafels joodse liederen hebben gezongen en Israëlische volksdan sen hebben uitgevoerd. (Van onze weerkundig medewerker) DE BILT Met 23 graden in Utrecht en Limburg als hoogste temperatuur be hoorde ons land gisteren één dag met België en Griekenland tot de warmste van Europa. Twee dagen daarvoor vielen er nog hagel en natte sneeuwbuien en werd zware nachtvorst gemeten. Het blijft bij een voorproefje van één warme dag, want het weekeinde blijft bij 14 tot 17 graden wat frisser. Weerrapporten 1, 2 Agenda van Haarlem en Umond 2 Uit het buitenland 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4, 3, 6, 16 Kerkdiensten 6 Beeldverhalen 8 Kunst 9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 10 Beurs 10 Sport 11 Erbij 13-23 T opsy 16 Ferdinand 20 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Nederlandse scheepsbouwers hebben thans de regering om een exportvergun ning gevraagd voor drie duikboten, te bouwen in opdracht van Zuid-Afrika. De aanvraag is vorige week bij de minister van Economische Zaken, inr. De Block, ingediend door ir. C. J. van der Vorm, namens de Nederlandse vereniging van scheepsbouwbureaus (Nevesbu). Ir. van der Vorm is directeur van de scheepswerf Wilton-Fijenoord te Schie dam, die, als de opdracht doorgaat, twee schepen voor zijn rekening zal nemen. Het derde schip zal dan worden gebouwd dooi de werf De Schelde te Vlissingend. Dit is in Schiedam medegedeeld door ir. J. E. Woltjer, lid van de raad van be stuur van Wilton-Fijenoord nv. De Nederlandse scheepsbouwers, die een vergunning hebben aangevraagd voor de levering van' drie onderzeeboten aan Zuid-Afrika, zijn er zich van bewust dat de regering dit soort vergunningen door gaans niet in een zo vroeg stadium ver strekt. De kans bestaat immers dat de regering, door nu een beslissing te nemen, ook een volgende regering bindt. De scheepsbouwers zijn echter genood zaakt nu reeds een uitvoervergunning te vragen. De Zuidafrikaanse minister van Defensie, Botha, heeft onlangs duidelijk verklaard dat zijn regering op korte ter mijn een beslissing zal nemen. De Neder landse Vereniging van Scheepvaart bureaus, die namens de werven over deze kwestie onderhandelt, gelooft een goede kans te hebben op aanvaarding van haar verzoek, nu het kabinet-De Jong de plaats van het kabinet-Cals heeft ingenomen. Het onderwerp is gisteren opnieuw aan de orde geweest in de ministerraad. Voor de Nederlandse scheepsbouw en industrie gaat het om een order van 150 a 200 miljoen. Voor Wilton betekent het zeker 100 miljoen, meer dan de bouw van twee superschepen van 200.000 ton. Honderd scheepsbouwarbeiders bij Wil ton-Fijenoord zullen alleen aan dit pro ject twee jaar werk hebben. Wilton-Fijenoord heeftnog gegronde hoop dat Zuid-Afrika ondanks vergaan de contacten met Franse werven toch nog de opdracht aan de Nevesbu zal ge ven. Ir. Woltjer zei dat Zuid-Afrika aan Nederland de voorkeur geeft. Hij noemde twee redenen: ten eerste de taal, ten tweede het type schip dat Nederland kan afleveren. De Zuid-Afrikaanse marine heeft grotere belangstelling voor het drie- cylinderschip van 1300 ton, zoals er al vier in Nederland zijn gebouwd, dan voor de 1000-tons Franse duikboot. De autori teiten in Zuid-Afrika zoeken niet naar een nieuw type. Ze willen schepen van een produktielijn, die al in de praktijk is be proefd. Ir. Woltjer acht het mogelijk dat Zuid- Afrika, ook als de order aan Frankrijk door zou gaan, toch nog drie andere schepen in Nederland zou willen laten bouwen. Het gaat bij het contact tussen Zuid- Afrika en de Nederlandse industrie niet Het comité Zuid-Afrika heeft aan de minister-president een telegram ge stuurd, waarin het op deze een drin gend beroep doet voor de uitvoer van in Nederland gebouwde duikboten naar Zuid-Afrika geen vergunning te verle nen. „Vergunning zou door velen als een morele zo al niet feitelijke steun aan de apartheidspolitiek worden op gevat", aldus het telegram. alleen om deze drie duikboten. In totaal zijn er contacten over opdrachten tot een bedrag van twee miljard gulden, aldus ir. Woltjer, ondermeer electronische appara tuur te leveren door Philips. Hij zei ver der nog dat er contact is geweest met de metaalbonden. Ze zijn ingelicht over de situatie. Op de algemene vergadering van de Wereld Federalisten Beweging Nederland in Arnhem heeft voorzitter dr. Chr. N. van Wijngaarden gezegd, dat de WFBN het volkomen aanvaardbaar vindt als het Nederlands bedrijfsleven in verband met de beslissing over de Zuidafrikaanse duikboten vraagt rekening te houden met de belangen van nijverheid en werkne mers. Tegelijk wil de WFBN echter aan dacht vragen voor de geloofwaardigheid van het Nederlands vredesbeleid en voor het Nederlands belang bij de ontwikke ling van internationale rechtsregels uit V.N.-afspraken, noodzakelijk voor het tot standkomen van wereldrechtsorde. De heer Van Wijngaarden wees voorts op de noodzaak het kleine eigen belang op korte termijn in bepaalde gevallen te offeren voor het dienen van grotere be langen op langere termijn. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De ministers van Bin nenlandse Zaken en van Justitie, mr. H. K. J. Beernink en prof. mr. C. Polak, zullen volgende week nogmaals een ge sprek hebben met burgemeester Van Hall van Amsterdam. Zoals gemeld hebben beide bewinds lieden deze week reeds overleg gepleegd met de heer Van Hall over de consequen ties die moeten worden getrokken uit de beleidsvragen, die worden gesteld in net rapport-Enschedé. Een consequentie zou het aftreden van de Amsterdamse burge meester moeten zijn. Tijdens dit gesprek, dat woensdag in de ambtswoning van mr. Van Hall is gevoerd, heeft de burgemees ter bedenktijd gevraagd. De ministers hebben van hun gesprek in Amsterdam gisteren verslag uitgebracht in de mi nisterraad. De publikatie van het rapport- Enschedé wordt nu binnen een periode van enkele weken verwacht. PEKING (Reuter). De Chinese re gering heeft opdracht gegeven tot uit wijzing van de correspondent in Peking van het Russische blad „Pravda". De correspondent, Valentin Pasen- tsjoek, werd op het ministerie van Buiten landse Zaken ontboden, waar hem gezegd werd dat hij de grote proletarische cultu rele revolutie, het Chinese volk en partij voorzitter Mao Tse-Toeng had belasterd. PARIJS (Reuter) Denemarken heeft in een voor de NAVO bestemde verklaring de militaire staatsgreep in Griekenland ver oordeeld. De regering in Kopenhagen dringt er bij Griekenland op aan, zo spoe dig mogelijk de democratische verhoudin gen te herstellen. Op de NAVO wordt een beroep gedaan uiting te geven aan haar vastbeslotenheid om haar democratische idealen te waarborgen. Een 206 meter lange en 2,4 miljoen kilo zware brugboog heeft vrijdag een omweg van 55 kilometer moeten maken om van de plaats, waar de brug in Dordrecht-West gebouwd is, op zijn plaats van bestemming in Dordrecht-Oost te komen. Daar zal de boog fungeren als het rivier- overspannende gedeelte van de brug over de Merwede tussen Dordrecht en Papendrecht. De tussenliggende Merwedebruggen in Dordrecht waren te laag voor het transport, zodat dit een weg moest zoeken langs de Barendrechtse-, Spijke- nisse-, Botlek-, Koningshaven-, spoor- en Van Brienenoordbrug en de brug over de Noord bij Alblasser- dam. De foto toont hoe het brugdeel de Koningshaven- en de spoorbrug in Rotterdam passeert. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten hebben gisteren bekend gemaakt dat het programma voor mili taire bijstand aan Indonesië zal worden hervat, maar dat er geen plannen bestaan om gevechtsuitrusting te leveren. Onder een op 14 april in Djakarta ge tekende overeenkomst zal de hulp be staan uit bijstand bij werken zoals her stel aan wegen en bruggen, verbeteringen aan havens en dergelijke, die door het In donesische leger worden uitgevoerd. Het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken noemde het programma ge matigd, functionarissen schatten dat het ongeveer 7.140.000 gulden zal vergen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Binnenkort is de be noeming te verwachten van mr. C. van Veen, de huidige gemeentesecretaris van Groningen, tot staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken. De heer Van Veen is lid van de C.H.U., evenals de minister van Binnenlandse Zaken Beernink. ADVERTENTIES Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 1 4 3 7 1 voor alle AUTO- en CARAVANSCHADEN ■artoljoriartraat - Haarlem - Tel. 1GS02 leMaertraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 36 H Amsterdam Santpoort - Tel. 8345 AUTOPLAATWERKERIJ UITDEUKEN en SPUITEN Wij leveren ook alle onderdelen voor elke wagen. Snelle reparatie - gratis advies JAMES WATTSTRAAT 7, bij het Industrie terrein tussen Dokweg en Kaplanstraat IJmuiden - Telefoon 1 2011. Lange Nieuwstraat 97 - Tel. 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1