COMMUNICATIE Filmsterren in IN MINI-ROBE de Sint Pie ter VARA wil speciale bijdragen voor kleurentelevisie Heeft Haarlem operapubliek Whitings „Duivels" iets te statisch gespeeld Schipliol- centrum nieuwe kantoor RUYS&CO Ongeveer 1.000,- extra Theaterdirecteur verongelukt Picasso-expositie gesloten Koningin en prins openden „Het Zilveren Schor" Concert in de Waalse Kerk Monstertoneel op Nijenrode NEGEN MUZEN Vara-leden blij met einde van Eerdmans-quiz RE1SMSENTI MEDEWERKSTERS 4 MAANDAG 8 MEI 1967 5 Batman Pronk Verlegen Liefde GLANSNUMMERS VAN BEL CANTO ZATERDAG IN DE SCHOUWBURG Echt Historie Primeur Franse t.v.-uitzending in kleuren De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma's C. B. De Ruys Co. service nu ook in de vertrekhal van het Daar staan wij volledig tot uw dienst met ons (Van onze correspondent) ROME. Paus Paulus heeft zater dagochtend in de Sint Pieter beroem de filmsterren als Claudia Cardinale, Gina Lollobrigida en Mastroianni ontvangen. In het Vaticaan en ook in de St. Pieterskerk zijn anders mini rokjes en andere blotigheden streng verboden. Zaterdagochtend voor het eerst zijn alle regels met voeten ge treden. Toneelspelers, filmsterren, regisseurs, zangers, zangeressen, journalisten, schrij vers, dichters, musici, producers, uitge vers, in totaal meer dan vierduizend men sen, waren aanwezig op de audiëntie in verband met de dag gewijd aan de socia le communicatiemiddelen. Van de groten misten wij alleen Sophia Loren, die niet in Italië vertoeft. Maar Gina Lollobrigi da, Claudia Cardinale en Giulietta Masi- na waren er en allen in zeer korte rokjes die gezien de statiekledij, die zij toch wel degelijk droegen, misschien zou moeten worden aangeduid als mini-robes. We za gen verder Adam West, de vertolker van Batman. Voor de dames was zoals gebruikelijk een zwarte sluier voorgeschreven; allen hadden prachtige sluiers vervaardigd van fraaie kant. Lollobrigida misschien wel de mooiste van antieke Brusselse. Maar An- tonietta Lualdi droeg een witte sluier, hetgeen zeer de aandacht trok, omdat er tot dat ogenblik slechts een vrouw in de wereld bestond, die in tegenwoordigheid van de Paus met een witte sluier mocht verschijnen, namelijk koningin Fabiola van België. Dit is namelijk een voor recht, dat beperkt blijft tot regerende katholieke vorstinnen. De paus deelde mee, dat hij een zekere verlegenheid had moeten overwinnen om tot een zo uitgelezen gezelschap het '.voord te richten, maar tenslotte was hij tot de overtuiging gekomen, dat ook hijzelf ter dege met de communicatiemiddelen te maken heeft en hij vergeleek zich met Johannes de Doper. „Evenals de voorgan ger van Christus", zei hij, „ben ik een stem, een die roept van de daken, een aankondiger. En wanneer mijn woorden vaak zijn als die van de roepende in de woestijn, dan komt dit door de toestanden in de wereld en door de onvolledigheid juist van de communicatiemiddelen. Maar als roepende en als stem ben ik in zeke re zin een collega van u allen. Ook al voelen wij de afstand, die ons scheidt van het werkterrein dat gij hebt gekozen. De afstand, die er ligt tussen het heilige en het profanè". De paus vermaande de kunstenaars en journalisten, dat zij in hun werk vooral ADVERTENTIE afhankelijk van salaris, ontvangen alle bij haar huwelijk na ongeveer 3 jaar werken op ons kantoor. Ook U komt daarvoor in aanmerking, indien U MULO en type-diploma bezit en komt werken op onze afdelingen Boekhouding en Secretariaat-Binnen land. Geboden wordt: een prettige werk kring in een uiterst modern kantoor, prima sociale voorzieningen en goede honorering. Sollicitaties gelieve V te richten aan dit blad onder nummer 429 of tele fonisch onder 0 2510 - 24644, toestel 30 (gedurende kantooruren) De 68-jarige Amsterdamse theater-di recteur Eduard van Kinsbergen is zater dag op de autosnelweg bij Keulen dode lijk verongelukt. Hij was bezig met zijn auto te keren toen een andere auto, door een Duitser bestuurd, de zijne in de flank greep. De heer van Kinsbergen was op weg naar een toneelopvoering in Keulen. In Nederland genoot hij in toneelkringen grote bekendheid als een van de oudste exploitanten, die zijn carrière begon in de tijd van de beide Davidsen en nog voordien zelfs kermisvoorstellingen verzorgde. Gisteravond is de Picassotentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam gesloten. De tentoonstelling trok tijdens de negen weken durende openstelling het recordaantal van 188.835 bezoekers. Er werden ruim 25.000 catalogi verkocht. Toen de laatste bezoekers het museum hadden verlaten en de deuren van de expositie waren gesloten, zei de directeur van het Stedelijk Museum, mr. E. L. L. de Wilde, dat hij zeer tevreden was over het bezoek en enthousiast over de reac ties uit binnen- en buitenland. de liefde moesten naar voren brengen. Niet de hartstocht, die zo vaak in boeken en toneelstukken en films hoofdzaak schijnt te zijn, maar de liefde tot de mensheid, tot de misdeelden, tot de kin deren. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat zeven personen tot de handkus zouden worden toegelaten, in werkelijkheid zijn Claudia en de paus. het er eerder zevenhonderd geworden, daar de orde ver te zoeken was en ieder naar voren drong en zich in de rij opstel de. De paus begroette hen een voor een, Claudia Cardinale, die ongehuwde moe der is, spoorde hij aan moedig te zijn en een voorbeeld voor alle moeders van Ita lië. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben zaterdagmiddag in Arnemuiden „Het Zilveren Schor" in gebruik gesteld, het tweede van de „zilveren jeugdcentra", die de Nederlandse, Surinaamse en An tilliaanse jeugd van het koninklijk paar ten geschenke hebben gekregen. Twee jaar geleden is in Uddel het andere ont moetingscentrum, „De Hunneschans" ge opend. De koningin en de prins arriveerden met een helikopter aan de rand van het Veerse Meer. In het ontmoetingscentrum voerden jongeren onder meer een spel op dat „Ontmoeting" symboliseerde. Veel applaus volgde op een telegram met gelukwensen van prinses Beatrix, die lid is van de Raad van Advies van de stichting Zilveren Jeugdcentra. Het tele gram was ook ondertekend door prins Claus. Op donderdag 18 mei, 's avonds om acht uur, heeft in de Waalse Kerk in Haarlem een concert plaats door het „Col legium Musicum St. Martini" uit Bre men. Het concert, dat geheel met histo rische instrumenten tot de luisteraar ge bracht wordt, staat onder auspiciën van de Haarlemse afdeling van de Vereniging voor Huismuziek. Het Collegium Musicum is samenge steld uit een ensemble voor oude muziek, het Heinrich Schütz-koor en een kameror kest. Op hun repertoire treft men oude werken aan die niet gebruikelijk zijn in het doorsnee-programma. Op de concertavond in de Waalse Kerk worden onder meer werken uitgevoerd van Schütz, Muffat, Geist, Fiocco, Holbor ne en de Visée. De verenigingsraad van de VARA vindt dat als gevolg van de beslissing der rege ring om per 1 januari 1968 met kleuren televisie te beginnen belangrijke bedragen beschikbaar moeten komen voor appara tuur en programma's. Dit mag niet ten koste van de verdere ontwikkeling van zwart-wittelevisie gaan. Een resolutie in deze zin werd tijdens de jaarvergadering op de tafel van het VAR A- (Van onze kunstredacteur) ZATERDAG aanstaande 13 mei geeft de Nederlandse Volksopera in de Haarlemse Stadsschouwburg een uitvoering van operafragmenten. De leiding van dit jonge operagezelschap gaat van de gedachte uit, dat de be langstelling voor en de kennis van het Bel Canto bij het grote publiek sterk leeft, wat is gebleken in een bloeiperiode van kort na de tweede wereldoorlog tot 1951. De vraag bleef bestaan, maar het aanbod hield op. Dat wil de Nederlandse Volksopera bewezen zien. De directeur van de Stadsschouwburg, de heer Peter Lohr, stelt zich achter dit streven, omdat hij van meningis, dat experi menteren met theater- en dus ook met operavormen pas verantwoord is, als het publiek weet, waarmee ge- experimenteer d wordt, op welke „ge wone" vorm het experiment een va riatie is. Het wordt zaterdag een spectacle coupé, maar wel met een echt orkest in de orkestbak, terwijl de fragmenten in kos tuum worden gespeeld. Het programma geeft een doorsnee van wat de operalief hebber kent en zo veronderstelt men eindeloos wil terughoren. Het Am sterdams promenadeorkest onder leiding van Jan Ros begint met de ouverture tot Die Entführung aus dem Serail van Mo zart. Dan wordt het Duet tussen Contes- sa en Susanna uit de Nozze di Figaro gezongen door Rosy Parrish (Contessa) en Petra Bogaerde. De bas Eddy Dubois zingt het derde nummer: de Aria van koning Filippo uit Don Carlos van Verdi. Duet en aria uit de tweede en derde akte van Rigoletto ronden het programma voor de pauze af. Daarin is Lyong Chung Gilda, Bert van Delden Duca, Hannelore Wolf Maddalena, Paul Gorin Rigoletto en Eddy Dubois Sparafucile. Na de pauze de derde akte van Faust van Gounod. Rosy Parrish speelt Margaretha, Hannelore Wolf Marthe, Petra Bogaerde Siebel, Chris Scheffer Faust en Gerard Groot Mephisto. Het is nu maar de vraag, of er op deze uitvoering een publiek afkomt en hoe dat zal zijn samengesteld. Dit zal de organi satoren uitsluitsel geven over de vraag, of op de ingeslagen weg moet worden voortgegaan. De Nederlandse Volksopera wil zeker hele opera's gaan brengen. Het gezelschap wil daarmee het westelijk deel van Nederland afreizen, zoals Forum dit vanuit Enschede het oostelijke doet, terwijl ook in het zuiden een opera be staat. Aan een reizende opera bestaat volgens de leiding behoefte naast de gro te Nederlandse opera. Dat blijkt uit de voorgeschiedenis. Veertien jaar geleden nam de Utrechtse opera een grote vlucht. Hij kreeg subsi die van gemeente en Rijk. Eenmaal op het idee van subsidie gekomen, ging hij echter zoveel vragen, dat het Rijk nee INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. zei. Het gezelschap werd opgedoekt, maar een aantal solisten, onder wie John van Kesteren, Anneke de Graaff en Guus Hoekman, richtten de Nederlandse Reis opera op. Daaruit ontstond uiteindelijk Forum, de gewestelijke opera die nu drie miljoen subsidie geniet. De Nederlandse Volksopera krijgt geen cent. Voorzitter Ferdinand Sterneberg probeert het te redden met giften van particulieren. Een van de doelstellingen van deze opera is ook het opvangen van de vele jonge zangers, die in de conservatoria worden opgeleid, maar na hun examen maar moeilijk aan de slag kunnen komen. In West-Duitsland hebben ze nauwelijks een kans meer: de markt wordt er over stroomd met Amerikaanse zangers, die door hun regering met toelagen worden gesteund. In de Nederlandse Volksopera kunnen ze naast oudere vakmensen er varing opdoen. Ze worden er niet met een paar gulden per avond afgescheept. Zolang de voorbereidingen van dit pro gramma hebben geduurd, ongeveer twee maanden, kregen ze een salaris. Naast opera's wil het gezelschap ook de meer klassieke operette op de planken zetten. Haarlem wordt de eerste opvoering in deze vorm. In concertvorm is al gespeeld in Slotania, Marcanti en in cabaret Tin gel Tangel, alle in Amsterdam. Jammer genoeg had het Haarlems Operakoor het te druk om aan de voorstelling van zater dag mee te werken. Ook zonder die ge zongen Haarlemse medewerking zal dan blijken, of het grote operapubliek van Haarlem bestaat, dan wel een hersen schim is van de organisatoren. (Van een correspondent) BREUKELEN. De toneelschrijver- criticus John Whiting is geen volslagen onbekende voor de Nederlandse toneel wereld. Zijn derde toneelstuk „Marching song" werd in de jaren vijftig door de Haagse Comedie voor het voetlicht ge bracht met in de hoofdrollen Myra Ward en Paul Steenbergen. Zaterdag maakten we kennis met Whitings stuk „The Dev ils", een van de stukken, die hij kort voor zijn dood in 1963 schreef. Studenten van .Nijenrode speelden het onder regie van studio-acteur Bram van der Vlugt op een toneel van 450 vierkante meter in de openlucht. Het was het hoogtepunt in de viering van het vierde lustrum van het Nederlands Opleidings-Instituut voor het Buitenland. In 1951 werd „The Devils" voor het eerst in Londen opgevoerd. New York en Wenen volgden het Londense voorbeeld. Het thema van „The devils", ontleend aan het boek „The devils of Loudon" van Aldous Huxley, is bijzonder actueel. Het stuk speelt zich af in 1634 en geeft de ondergang weer van de priester Urbain Grandier. Deze fel levende en voor zijn tijd veel te moderne man wordt kapot gemaakt door hetzerijen, hypocrisie en bijgelovigheid van anderen. De duivelse bezetenheid van enkele kloosterzusters, met name die van de jonge priores zuster Johanna van de Engelen, is voor kerke lijke en wereldse autoriteiten aanleiding om Grandier op de brandstapel te bren gen. Behalve deze menselijke tragedie wor den de wantoestanden in de katholieke kerk en het celibaat door de auteur aan de kaak gesteld. De regisseur wilde de bedoelingen van de toneelschrijver over brengen door sec maar flitsend toneel spel. Dat is hem ten dele gelukt. De 47 verschillende scènes werden ietwat te sta tisch gespeeld, waardoor twee eerste be drijven veel te lang duurden. Een pauze na het hoogtepunt, de grote ommekeer van Grandier, zou beter op zijn plaats geweest zijn. Chirico. Negentien schilderijen en 20 te keningen van de hand van Giorgio de Chirico en Alberto Savinio, die met Pa sen uit de woning van de weduwe van De Chirico waren ontvreemd, zijn terug gevonden. De kunstwerken, die een waarde van 600.000 gulden vertegen woordigen, zijn vrijdag door de politie aangetroffen in een woning in Rome, waarvan de eigenaar, een advocaat, is aangehouden. hoofdbestuur gedeponeerd om een en an der ter kennis te brengen van de bevoeg de instanties. VARA-voorzitter J. B. Broeksz zei in te genstelling tot hetgeen in Televizier steeds opnieuw maar weer wordt geschreven in de omroepwet geen anti-Televizierwet te zien, omdat volgens hem Televizier in ar tikel 22 zelfs uitdrukkelijk wordt be schermd op het punt dat ze steeds naar voren heeft gebracht, namelijk dat ze de programma's zou verkrijgen uit vrije nieuwsgaring. De heer Broeksz wilde niets zeggen ten nadele van de Nederlandse rechtspraak, maar zo voegde hij hieraan toe, het recht is wel duur in Nederland. Zo krijgen wij, aldus de VARA-voorzitter, misschien in 1969 de uitspraak dat de omroepen in 1962 gelijk hadden toen ze vanwege die weder rechtelijke verkrijging van programma gegevens een rechtsprocedure aanspan den. Ook de wijze waarop de AVRO-leden worden geworven via het blad Televizier achtte de heer Broeksz een zaak die de aandacht van de minister moet hebben. Ten slotte sprak hij nog van een kom mervolle financiële situatie bij de radio. In dit verband vroeg hij een spoedige be slissing over de invoering van reclame in de radio. Om tot een redelijke uitbreiding van de zwart-wittelevisie te kunnen komen zal de regering volgens VARA-televisiesecreta- ris de heer Rengelink, moeten komen tot uitbreiding van de reclamezendtijd, die al leen maar mogelijk is bij uitbreiding van de totale zendtijd. Verder zal ze het kijk geld moeten verhogen van 36 tot 40 gul den. Hoewel hij om meer dan één reden overtuigd is van de noodzaak van kleu rentelevisie kan, aldus de heer Rengelink, toch de vraag gesteld worden of de haast om tot kleurentelevisie te komen, op zich zelf wel verantwoord is. Men had volgens hem beter eerst kunnen proberen te ko- hnen tot één technisch systeem voor Eu ropa. Met dit eenheidssysteem zou ook de consument, die het toestel moet kopen, zeer gediend zijn geweest. De regering, zo zei hij tenslotte, zal spoedig de middelen moeten vinden om tot kleurentelevisie te komen, hetzij bij voorbeeld door apart kijkgeld voor kleu rentelevisie, of door het bestrijden van de aanloopkosten via de schatkist, of door invoering van een weeldebelasting. Vele sprekers hebben zaterdag tijdens de vergadering van de Vara-verenigings raad het besluit toegejuicht om te stoppen met de oudste Nederlandse quiz, „Tel uit je winst" van Theo Eerdmans. Dit programma stond de laatste tijd aan veel kritiek bloot, onder meer door vergissin gen van Eerdmans. ORLEANS (AFP) In Frankrijk is de eerste directe kleurentelevisie-uitzen ding, die buiten de studio's werd opgeno men, een succes geworden. De weinige bezitters van een kleurenontvanger kon den gedurende een half uur een recon structie zien van de historische tocht die Jeanne d'Arc op 6 mei 1429 te paard langs de Loire bij Orleans maakte om het Engelse beleg om deze stad te breken. De uitzending kon met een conventioneel ont vangapparaat in zwart-wit worden opge vangen. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Lezing. 7.15 Lichte gram.mu- ziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muziek. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 10.00 Aubade. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Musette orkest. 12.18 Marktberichten voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Mik! 13.30 Mu- siesta. 14.20 Schoolradio. 14.40 Licht ensem ble. 15.00 Pizzicato. 17.00 Overheidsvoorlich ting. 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Uitslag SUS- actie. 18.20 Uitzending van de V.V.D. 18.30 Fanfare orkest. 18.50 Ondernemend. 18.55 Concertgebouworkest in Amerika, (reisim pressies). 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 Moderne muziek. 19.45 De zingende kerk. 20.00 Klassieke muziek. 21.00 Fatima, goud of klatergoud?, (docu mentaire). 21.20 Operamuziek. 21.55 Klassie ke gram.muziek. 22.00 Kunst. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De dame die het misschien niet was, (hoorspel). 23.30 Klassieke muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Aktualiteiten. 8.15 Lichte gram.muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke gram.muziek 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen. 11.00 De laatste benen van het balletsei zoen. 11.55 Beurs. 12.00 Amusementsmuziek. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.40 Dansmuziek. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Moderne ogram.muziek 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Harprecital. 16.00 Nws. 16.02 Semi-klassiek vioolconcert. 16.15 Voor de kinderen. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte gram.muziek. 18.00 Nws. 18.15 aktualiteiten. 18.30 Orkestmuziek. 18.55 Ge sproken brief uit Parijs. 19.00 Muziek Mo zaïek. 20.00 Nws. 20.05 Liedjes. 20.35 Op de Zomertoer. 22.00 Gonk-satirische programma. 22.30 Nws. 22.40 Aktualiteiten. 22.55 Oude muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Aktua. 9.07 Platen. 10.00 Nws. 10.02 Kwink: Popmuziek. 12.00 Nws. 12.02 Lichte platen. 14.00 Nws. 14.02 Verzoek platen. 15.00 Nws. 15.02 Gevarieerd platen- programma. 17.00 Nws. 17.02 Verzoekplaten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Lichte muziek. 16.30 Programma voor oudere luisteraars. 17.00 Nws. 17.15 De keuze van Brenders. 17.45 Voor de kinderen. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Keurig Frans. 18.32 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.40 Amusement. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hand in hand met Nederland. 2.030 Hoorspel. 21.34 Amusementsmuziek. 22.00 Nws. VOOR MAANDAG NEDERLAND I 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 Kenmerk: wekelijkse actua liteitenrubriek over kerk en samenleving. 19.30 De Dick van Dyke-Show, TV-film. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.16 Reclame. 20.20 Sport. 20.50 De vluchteling (TV-film). 21.40 Liedjesprogram ma. 22.05 Gesprek met Dr. De Koos. 22.30 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Jazz 625. 20.25 De doodkist (Tsjechische poppenfilm). 20.35 Jeanne d'Arc (speelfilm). 21.56 Recla me. 22.00 Journaal. 22.30 Teleac Automati sering. NEDERLAND I 10.20 Schooltelevisie. 18.45 Pipo de clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 De Lucy Show, (TV-film). 19.25 Koning Klant. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 De jonge onderzoe kers (3). 21.35 Z-Cars: „Kraak"-Mat, (TV- film). 22.25 Achter het nieuws: discussie over abortus provocatus. 22.55 Journaal. 23.00 Te leac: Kernfysica. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Schotland in vogelvlucht, (TV-film). 20.30 Mr. Moto: De Slag bij de Marco Polo Bridge, (TV-film). 21.30 Het Bauhaus, (documentaire). 22.00 Reclame. 22.05 Journaal. De film die de KRO vanavond op het beeldscherm brengt is de klas sieke Jeanne d'Arc-film van Carl Dreyer uit 1929, waarvan later met toestemming van de nu 77-jarige cineast een geluidskopie gemaakt is met muziek van Bach, Vivaldi, Scar latti en Albinoni. Bovendien werden toen, dat is ongeveer tien jaar ge leden, de vele tussentitels door foto's van kerkramen en domportalen wat opgesierd, dit alles onder luide pro testen van de filmliefhebbers die met de zwijgende versie van de film waren opgegroeid. In 1926 kwam de Deen Carl Dreyer naar Frankrijk, waar hem de keus werd gelaten uit drie historische figuren om als onderwerp voor een film te dienen. Dreyer koos Jeanne d'Arc, maar beperkte zich tot het proces en de daarop volgende executie op de brandstapel, een project, waaraan hij in '27 en '28 werkte. In het resultaat kan men drie delen onderschei den: de installatie van het tribunaal, voornamelijk bestaande uit lange came ra-rijders langs de rechtbank en de plaatsnemende rechters; het proces, de veroordeling en de voorbereidingen tot het vonnis, die grotendeels in close-ups zijn vastgelegd en tenslotte de tocht naar de brandstapel, de reacties van het toe gestroomde publiek en de uitvoering van het vonnis, waarbij een zeer beweeglijke en geëmotioneerde camera aan het werk is. Van het begin af aan is „La passion de Jeanne d'Arc", zoals de volledige titel luidt, als een uitzonderlijk meesterwerk beschouwd en in zijn tijd als niet minder revolutionair van vorm dan Eisenstein's „Potemkin", waardoor Dreyer trouwens beïnvloed was. Het consequent en doel matig gebruik van de close-up, maar ook de camerabewegingen en camerage zichtshoeken zijn van een volstrekte ori ginaliteit, terwijl de acteursprestaties on der Dreyer's dwingende leiding ongeëve naard zijn. Vooral Marie Falconetti als Jeanne d'Arc geeft een menselijke inter pretatie van haar rol die onvergetelijk is. NEDERLAND I. Na Pipo, het journaal en de kerkelijke rubriek Kenmerk wordt de Dick van Dyke-show uitgezonden, waarin Rob te kampen krijgt met zijn opkomende kaalheid. Na het journaal en Sportpanorama onder redactie van Koen Verhoef weer een uitzending van „The Fugitive", waarin Dr. Kimble lelijk in het nauw komt te zitten. Een straatfotograaf maakt van hem een plaatje en uitgere kend inspecteur Gerard krijgt die foto in handen. De jacht wordt dan in volle he vigheid geopend. Na deze spannende af levering komt Mieke Telkamp aan de beurt. Ze zingt en wordt hierbij begeleid door Gerard van Krevelen en het orkest van Ger van Leeuwen. Voor het laatste journaal heeft Willem Duys dan nog een gesprek met dr. De Koos, die met vele grote kunstenaars op het concertpodium heeft gestaan en met velen van hen be vriend is. Dr. G. de Koos NEDERLAND 2. Op het tweede net na het nieuws de KRO met een aflevering van „Jazz 625", waarin het Coleman Hawkins Quintet optreedt met Coleman Hawkins, Harry Edison, Sir Charles Thompson, Jimmy Woode en Joe Jones. Via de korte Tsjechische poppenfilm De Doodkist arriveren we bij de hoofdfilm „La passion de Jeanne d'Arc", welke hier boven uitvoerig door onze criticus be sproken wordt. Na het laatste journaal de elfde les van Teleac's cursus Automa tisering. ADVERTENTIE HAARLEM KRUISSTRAAT 43 TEL 183 04 Brecht. De werkgroep Haagsche Come die heeft zaterdagmiddag in haar eigen theatertje boven de Koninklijke Schouw burg een Brecht-programma met mu ziek van Kurt Weill en Paul Dessau in première gebracht. Elke vrijdag nacht en zaterdagmiddag zal dit pro gramma worden uitgevoerd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5