Nog geen vergunning tot export duikboten Regering beslist pas als de uitvoer op handen is HET WEER I Plastic schermen tegen zandverstuiving Generaal Broekmeijer ontkent binding met contra-tribunaal Barbertje moet hangen", zegt mr. Van Hall morris n ij man „Wij leggen ons neer bij beslissing van regering en Kamers" S" ■w Slaapdronken Proefvlucht van „Fellowship' Soekarno's zoon ernstig gewond Van Hasselt uit Athene vertrokken Vanmorgen beslissend gesprek met drie ministers Komarov vloog al eerder zonder een ruimtepak :W (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het kabinet-De Jong heeft besloten op dit ogenblik geen exportvergunning voor onder zeeboten voor Zuid-Afrika af te geven. De regering stelt zich op het formele standpunt dat over een ver gunning pas kan worden beslist als de uitvoer op handen is. Hoewel het kabinet evenals vorige kabinetten de opvatting huldigt dat de leverantie van onderzeeërs aan Zuid-Afrika niet onder het (selectieve) wapenembargo van de Verenigde Naties valt, acht zij het politiek onjuist nu reeds een toe zegging te doen waarmee een even tuele volgende regering zal worden gebonden. Chr. Metaalbond over duikbootaffaire Warmer Russische minister van Defensie Gretsjko: „waakzaamheid noodzaak" Het woord is aan Amsterdam lastige stad pagina 15 Werkloosheid licht gedaald pagina 21 'V! 'f *1 mm I andaag laatste zitting van Russell-tribunaal 99 BOUWES PALACE CAMEL - TWEEDJASSEN NEONINSTALLATIE'S H.K.C. VERKOOPSTER LEERLING VERKOOPSTER H.K.C. 52e JAARGANG NUMMER 159 DINSDAG 9 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmtiiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V- Hoofdredacteur* Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAAR*» OPGENOMEN B£ KSüNËMEB COURANT EN HET DAGBLAD ¥OOtt UMU1DEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het argument van de werkgelegenheid waarover w e 1 is gesproken wordt officieel niet in het regeringsstandpunt betrokken. In de ministerraad van vrij dag is aan minister De Block van Econo mische Zaken verzocht de scheepsbou wers, samenwerkend in de Nederlandse vereniging van scheepsbouwbureaus (Ne- vesbu) van dit standpunt op de hoogte te stellen. In Haagse kringen wordt aangeomen, dat minister De Block de Nevesbu zal adviseren de beslissing over het al dan niet accepteren van de Zuidafrikaanse order te laten afhangen van de gevoelens in werknemerskringen. Op grond van recente negatieve uitlatingen van vak- De drie erkende metaalbonden in ons land wachten met spanning' af, welke beslissing de regering zal nemen over het verlenen van een ex port voor in Nederland te bouwen duikboten voor Zuid-Afrika. Hun standpunten lopen uiteen van „tegen" tot „afwachten". De voorzitter van de Christelijke Me taalbond de heer J. Lanser zei ons des gevraagd, dat zijn bond zich zal confor meren aan de beslissing die regering en Kamers zullen nemen over de interpre tatie van de VN-resolutie en daarmee over het verlenen van een exportvergun ning. Volgens de heer Lanser moet men goed beseffen, dat deze kwestie zoveel aspecten heeft, dat men niet kan volstaan met louter „dogmatiseren". De voorzitter van de Katholieke bond St. Eloy ziet de kwestie in de eerste plaats als een politieke zaak. Hij hoopt dat de beslissing spoedig komt, hoe ze dan ook uitvalt. De Algemene Nederland se Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid heeft zoals gisteren reeds gemeld behal ve principiële ook practische bezwaren, buitenl. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13, 15 Van Dag tot Dag .3 Buitenlands nieuws 3, 9, 13 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 8 Ferdinand 7 Kunst 17 Radio en tv 17 Topsy 18 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Ver dere stijging van de temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. bondsleiders kan echter niet worden aan genomen, dat de scheepsbouwers het risi co tot de bouw zullen durven nemen. In parlementaire kring zijn de menin gen over de leverantie verdeeld. De meer derheid van de kamerleden huldigt de opvatting, dat het kabinet zich inderdaad thans nog niet voor een exportvergun ning garant kan stellen. In dit verband kan worden herinnerd aan de uitspraken van mr. Biesheuvel en mej. Klompé tij dens de verkiezingscampagne. Zij wezen toen het verlenen van een vergunning op dat moment af. Zij wilden zich echter niet binden met uitspraken over de toe komst, omdat zo meende mr. Biesheu vel Zuid-Afrika niet in het isolement moet worden gedrongen. Naar verluidt zou aan de scheepsbou wers te verstaan worden gegeven, dat, indien zij de opdracht aanvaarden en de bouw zonder incidenten zou verlopen, waarschijnlijk wel een exportvergunning zal worden verleend. Dit hangt echter af van het feit of het kabinet-De Jong te zijner tijd nog in het zadel zit en of de politieke situatie rond Zuid-Afrika niet is verscherpt. MOSKOU (AP) De Russische minister van Defensie Andrej Gretsjko schrijft in een artikel in het dagblad „Pravda" dat de Sovjet-Unie niet zal aarzelen haar ge hele militaire macht te gebruiken „om diegenen streng te straffen die trachten de mensheid in de afgrond van een nieu we oorlog te storten". De nieuwe minis ter, die vorige maand de overleden Rodi- on Malinowsky is opgevolgd, zei dat de huidige internationale situatie tot voort durende waakzaamheid noopt. Hij keerde zich scherp tegen de Vere nigde Staten die in Vietnam „Een vuile oorlog" voeren, waarbij „barbaarse bom bardementen op vreedzame steden en dorpen" voorkomen. Hij voorspelde dat met de hulp van de communistische lan den „de rechtvaardige zaak van het Viet namese volk zal zegevieren". Gretsjko sloeg in zijn artikele een minder strijd lustige toon aan dan zijn voorganger in de regel deed. SS VU* G. B. S h a w Een prettige dag bestaat uit twee ele menten: goed weer en een goed hu meur. Zeven uur lang is de Parijse politie met patrouillewagens en speurhonden de afgelopen nacht aan het zoeken ge weest naar een zevenjarig jongetje in een blauw-wit gestreept pyamaatje. In een kliniek, waar hij aan zijn blinde darm zou worden geopereerd, werd hij gemist. Men vond hem de volgende ochtend in diepe slaap in de kliniek. Hij had even zijn bed uit gemoeten en was slaapdronken in een ander bed ge stapt. Een luchtfoto tijdens de eerste proefvlucht van de „Fellowship". Fokkers nieuwste tweemotorige straal vliegtuig de F28 „Fellowship" heeft van ochtend onder prachtige weersgesteldheid zijn eerste proefvlucht van Schiphol ge maakt. Met invlieger A. P. Moll aan de stuurknuppel met daarnaast diens collega A. van der Schraaf steeg de machine na een korte aanloop vanochtend omstreeks half zes op. Na een voorspoedige proefvlucht, die circa een uur duurde, maakte het toestel een perfecte landing. DJAKARTA (Reuter) Een zoon van ex-president Soekarno, Goeroe Soekarno Poetra, heeft, bij een verkeersongeluk zware verwondingen opgelopen. Hij bots te met zijn auto tegen een motor, be stuurd door een zoon van de leider van de presidentiële lijfwacht, Sealan, die na de mislukte staatssgreep als zodanig werd beneomd, doch later in de gevan genis terecht kwam. De motorrijder kwam bij het ongeluk om het leven. (Van eenspeciale verslaggever) DEN HAAG. Onze correspondent in Athene, drs. Frans van Hasselt, is van ochtend met een Grieks lijnvliegtuig uit Athene vertrokken. Gisteren had de heer Van Hasselt, die zaterdag on verwacht door de Griekse veiligheids politie was gearresteerd, de gelegenheid gekregen met de Nederlandse ambassa deur in Athene te telefoneren. Hij had toen het vermoeden uitgesproken dat men hem vandaag over de grens zou zetten. Dit vermoeden werd later bevestigd door de minister van Binnenlandse Za ken, brigade-generaal Stylianos Pata- kos, die gisteravond een persconferentie hield, waarop hij meedeelde dat Van Has selt niet is gearresteerd vanwege zijn berichtgeving van de laatste tijd. Hij wordt „om andere redenen" gis een on gewenst persoon beschouwd. „Alles wat ik kan zeggen is, dat hij wordt beschouwd als ongewenst persoon". De Nederlandse ambassade is er nog altijd niet in geslaagd een toelichting te verkrijgen op de arrestatie. In St. Peter, aan de westkust van Sleeswijk-Holstein zijn plastic- schermen in gebruik genomen om zandverstuivingen tegen te gaan. Het voordeel van plastic in plaats van bijvoorbeeld riet is, dat het materiaal meerdere malen gebruikt kan worden. (Van onze correspondent) DEN HAAG Generaal-majoor dr. M. C. Broekmeijer, de voorzitter van het „Defensie Studie-Centrum" in Den Haag, heeft vanmorgen ontkend ook maar iets te maken te hebben met een „tegen-tri bunaal", dat morgen in Stockholm als reactie op het „Vietnam-tribunaal" van de Britse filosoof lord Russell. Hij bleek vol ledig verrast door berichten dat hij een van de belangrijkste leden van het „te- gentribunaal" zou zijn. Dr. Broekmeijer verklaarde tegenover ons zelfs nooit van dit „tegentribunaal" gehoord te hebben. Dat de Nederlandse generaal-majoor hierin zitting zou hebben is blijkbaar mee gedeeld door de voorzitter van het „Comi té voor een Vrij Azië", Bertil Wedin, op een persconferentie in Stockholm. Dit co mité organiseert de bijeenkomsten van het „tegentribunaal" dat zich ten doel stelt de keerzijde aan te tonen van het door het tribunaal-Russell aangevoerde bewijs. Hoe Wedin tot zijn uitlating is gekomen is onbekend. Dat de heer Wedin ook ver der niet goed op de hoogte is met het doen en laten van dr. Broekmeijer blijkt uit het feit dat hij aangevoerd heeft dat deze verscheidene jaren in Vietnam heeft doorgebracht. In werkelijkheid heeft de ge neraal-majoor in december van het vorig jaar een bezoek van zestien dagen aan Zuid-Vietnam gebracht. Premier Tage Erlander van Zweden heeft onlangs het Westduitse persbureau DPA het Amerikaanse persbericht tegen gesproken, dat president Johnson bij hem zou hebben geprotesteerd tegen de toela ting van het Russell tribunaal in Zweden. Ook het ministerie van Buitenlandse Za ken in Stockholm ontkent iets van een protest van Amerikaanse president. Gisteren heeft het Russell-tribunaal in Stockholm de laatste openbare zitting ge houden. Er gaan geruchten dat het tribunaal zijn hoofdkwartier van Londen naar Pa rijs zou willen verplaatsen. Ontkend word dat er een breuk zou zijn gekomen tus sen de Engelse en Franse begunstigers van het tribunaal. Na de laatste dag van publieke getui genverklaringen zal het tribunaal vermoe- lijk morgen officieel worden gesloten met een slotverklaring door voorzitter Jean- Paul Sartre. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Burgemeester Van Hall van Amsterdam is vanochtend tegen half elf op het ministerie van Algemene Zaken aan het Plein 1813 in Den Haag gearriveerd voor een gesprek onder vier ogen met premier De Jong. Om elf uur zouden ook de ministers Beernink en Polak bij het onderhoud aanwezig zijn. Toen de heer Van Hall, zichtbaar nerveus, met trillende handen uit zijn auto stapte, zei hij tegen de wachten de verslaggevers: „Leest u het ver haal maar van Barbertje moet hangen". Toen hij de hal van het mi nisterie betrad riep hij nog achterom: „Voordat u commentaren schrijft moet u eerst het rapport-Enschedé maar eens goed lezen". De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beernink, had voordat hij deelnam aan het gesprek met mr. Van Hall, de wet houders van Amsterdam onvangen voor een bespreking van de situatie in de hoofdstad. Alleen wethouder drs. R. J. de Wit was wegens verblijf buitenslands ver hinderd. De Amsterdamse wethouders hebben de bewindsman zelf om het onderhoud gevraagd. Naar verluidt hebben zij de regering duidelijk willen maken dat het vertrek van de burgemeester de moeilijk heden in de hoofdstad in wezen niet op lost. Op het Amsterdamse stadhuis maakt men zich zorgen over de situatie die er na het vertrek van mr. Van Hall ont staat, aangenomen dat er niet dadelijk een opvolger voor mr. Van Hall beschik baar is. In politieke kringen in Den Haag neemt men aan dat de regering nog geen kan- ïidaat heeft gevonden. Met ingang van morgen zal aan het ge meentelijk politiekorps van Amsterdam door verschillende politiekorpsen uit alle 4- 4* 4- -ï* fr 4- 4* 4- 4* 4* 4> 4- X ADVERTENTIE 4* 4* 4*4* 4' 4- 4* 4* 4* 4* 4* 41 *F4* 4* 4* 4* 4* 4* 4*4' De lentezon noodt u naar de kust voor een fikse strand wandeling. Daarna uitblazen in Bouwes Palace. Snelliften brengen u in enkele seconden naar ons café-restau rant op 70 meter hoogte, u geniet van een weergaloos uitzicht een heerlijk kopje koffie (75 cent) een plate-dinner (v.a. 6.50) Intieme zalen voor besloten par ties en congressen staan te uwer beschikking. Volledig gemeubileerde appar tementen te huur op maand- of jaarbasis. 4-4-**+*4-4'4-*******#******* 4» 4* 4- 4» 4- 4* 4- 4* 4- 4- 4- 4- 4- 4* 4- 4- 4* 4- 4- 4* 4- 4- 4- 4* 4* 4- 4- 4» 4- 4- Barteljorisstraal - Haarlem Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 3596 Amsterdam provincies, behalve Noord-Holland, bij stand worden verleend. Groningen stelt zes man beschikbaar, Friesland vier, Drente twee, Overijssel negen, Gelderland derten, Utrecht tien, Zuid-Holland vijf tien, Zeeland één, Noord-Brabant vijftien, Limburg negen, totaal 84 man. In verband met verlofdagen e.d. zullen hiervan zes tig man effectief in dienst zijn. Het per soneel wordt ingezet gedurende perioden van vier weken. De regeling geldt voor de komende zomermaanden. Bovendien stellen de Koninklijke Mare chaussee en het Korps Rijkspolitie elk twintig man effectief ter beschikking. De ambassade van de Sovjet-Unie in Nederland heeft kort voor de ondergang van de „Sojoez 1" een autobiografie van de omgekomen kosmonaut Komarov ont vangen. waarin deze aan het slot zijn reis met de „Woschod" beschrijft. Dit fragment toont duidelijk aan hoe ook in dit driemansproject het dragen van ruimtepakken al was afgeschaft. Dit vertelt Komarov over zijn tocht met de Woschod, samen met de weten schappelijke medewerker Konstantin Feokistov en de arts Boris Jegorov. „De „Woschod" onderscheidde zich we zenlijk van de serie spoetniks waarmee onze kameraden hadden gevlogen. Wij droegen in de cabine voor de eerste maal geen ruimtepakken. Ter beveiliging bij het landen, was er een reservereminstal- latie aangebracht. Voor de eerste maal ook werden er aan boord van een ruimte schip waarnemingen verricht en weten schappelijke onderzoekingen gedaan. De bemanning heeft haar programma volledig ten uitvoer gebracht en daarna maakte de „Woschod" een zachte landing. Dat betekent dat op het moment van de landing dè snelheid van het ruimteschip in feite tot nul was gereduceerd. Ik droom van nieuwe vluchten, waarvan het doel is het doorvorsen van de kosmische ruimte in het belang van de hele mens heid." De droom is uitgekomen. Komarov heeft een nieuwe vlucht gemaakt, maar hij zal de fatale afloop wel niet in ge dachten hebben gehad, toen hij het bo venstaande schreef. ADVERTENTIES SPAARNE 34 - HAARLEM TEL. 15758 vraagt voor haar afdeling Dames- en Kinderconfectie, een en WIJ BIEDEN Prettige werkkring. Met vakan tie-afspraken wordt rekening gehouden. Jansstraat 51 - HAARLEM - Tel. 11750

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1