De wind kan niet lezen Twee auto's bestuurders tegen elkaar, omgekomen ^^ngestipt PANDA EN DE MEESTER*DRINKER POLLE, PELLI EN PINGO BRAMMET JE FOK Conferentie door prins Bernhard geopend Zand „ontvreemd Klopjacht op Oostenrijkers RECHTER TIE HET GEHEIM VAN DE WIEROOKK.LOK 'lA WOENSDAG 10 MEI 1967 15 Ons vervolgverhaal Een romantisch verbaal door Richard Mason Kees Stip Examens VMMMIMMAMWMIUW 38) En natuurlijk is die tweede manier veel laffer en heel wat minderwaardiger. ,.Ik ben nog nooit zo gelukkig ge weest", had ik gezegd. Tot drie keer toe. En ik had het gemeend, en het ook geloofd, ik was nooit, nooit zo gelukkig geweest. Maar als Lamb het nu ook eens zei en het meende, en morgen zei hij het wéér en hij meende het óók weer als hij in de armen van een van Rosie's meisjes lag? Het is zo gemakkelijk, dingen te zeggen en ze te menen terwijl je ze zegt. God, dacht ik, wat is er toch met me aan de hand? Waarom voel ik me opeens zo schuldig? Zo heb ik me immers nog nooit gevoeld. Is het omdat Sabby nog half een kind is? Omdat ze zo naief steeds weer dat vegertje ophangt? Denkt ik soms, dat ik te veel hooi op mijn vork heb ge nomen? Ben ik bang voor de ver antwoordelijkheid? Wil ik er na die ene nacht een streep onderzetten? Zou ik dat werkelijk willen doen? En daar verscheen Sabby op de stoep onder me. Ik zag haar naar buiten komen, vrolijk zwaaiend met haar tasje. Ze liep vlug naar het trottoir en keek rond naar een ghari. Lamb volgde haar. Ik kon zien, dat hij iets tegen haar zei, maar horen kon ik niets. Ze glimlachte vragend naar hem op. Lamb draaide aan zijn snor en straalde als een verrukte fat, die een mooie vrouw nadert aan wie hij niet is voorgesteld. Hij praatte, Sabby keek schuw; op de een of an dere manier kon ik uit de houding van haar hoofd opmaken, dat ze haar ogen had neergeslagen. Lamb hief een hand op, maakte er met gesprei de vingers grote, wijde gebaren mee, om zijn schone voorstellen kracht bij te zetten. Sabby boog haar hoofd, hetgeen zeggen wilde: „Het spijt me vreselijk; neemt u mij niet kwa lijk". Lamb keek schaapachtig, en deed een laatste wanhopige poging. Hij wees op zijn dictionaire na tuurlijk wilde hij alleen maar met haar eten om zijn Japanse kennis te verbeteren. Waarom niet? Sabby's hoofd en haar zwarte haar waren welsprekend: „O, begrijpt u het, als tublieft." Lamb trok zijn schouders op. Een ghari was intussen op het toneel verschenen. Sabby maakte haar reeks korte buigingen. „Het spijt me zo." Ze keerde zich om, klom in het rijtuigje en ging zitten met nauw merkbare maar in werkelijkheid gro te haast; toen was ze verdwenen. Lamb keek naar me op. Hij trok een zuur gezicht en zijn duim wees on laag. Maar een seconde later kwam er weer een onverschillige uitdruk king van „wat kan mij 't schelen" op zijn gezicht. „Shikata ga arimasen!" riep hij me toe de geliefkoosde woorden van de Japanner. (Niets aan te doen!) „Tenslotte", voegde hij eraan toe, „wat zijn dertig rupees onder vrin den?" Hij floot toen hij wegstapte. En ik zong. Een ogenblik was ik me daar niet van bewust, maar toen ontdekte ik, dat een plotselinge vreug de in me was opgelaaid die een uit weg zocht in zingen. Goed gedaan van Sabby. En van mij ook. Want misschien was ik achteraf bezien toch niet hetzelfde als Lamb, (maar wees er nou niet al te zeker van, waarschuwde ik mezelf) Ik wilde er geen streep onder zetten, in de verste verte niet, want anders zou ik ge- juichd hebben niet over het feit dat Lamb was afgewezen, maar dat hij was aangenomen. Goed zo Sabby mijn lieveling. Ik wil niet verrader lijk zijn, ik wil je gelukkig maken. Maar waar loopt dit op uit? Wat zal er met ons gebeuren. „Ga je mee?" vroeg Peter. „Hé...? O ja." „Je hebt me heel wat te vertellen." „Dat geloof ik niet." „Nee misschien niet. Je hebt het al verteld. Je hebt schandelijk zitten flirten onder de les." „Onzin", zei ik. „Wis en waarachtig deed je dat! En 1 Hanako dan! Ik heb nog nooit zoiets gezien. Jullie zullen er allebei voor moeten opdraaien! „Niemand anders dan jij zou zoiets opmerken." „Maar je moet voorzichtig zijn. Je moet tegen haar zeggen, dat ze zich netjes moet gedragen. Ze is zo'n luchthartig klein ding, dat ze je vro lijk in het openbaar zou omhelzen. Je moet je geminnekoos bewaren tot buiten de schooluren. Wees verstan dig. Wees gedegen en net." „Ik zal het proberen", zei ik. „Maar ik voel me niet erg verstandig." ,Nee, natuurlijk niet. Je bent ver liefd." „O, 't is gemakkelijk genoeg om dergelijke dingen tegen een ander te zeggen." „Je doet alsof ik heb gezegd, dat je een idioot bent." „Zeg je dat dan niet?" „Nee, dat zei ik helemaal niet." „Laten we dan maar over 't weer praten", zei ik. ,,'t Is erg warm." „Ja, 't is aardig warm. In de zo mer zal het nog warmer zijn." We namen een ghari naar ons hotel. We hadden uitgerekend, dat we ons alleen bij speciale gelegenhe den een ghari konden veroorloven, maar het was verbluffend, wat een handigheid we hadden ontwikkeld in het creëren van gelegenheden, die een speciaal karakter droegen. Het was een speciale gelegenheid als we gelukkig waren; het geluk vaagde dan alle gedachten aan de onkosten weg. En het was ook een speciale gelegenheid als we droevig waren, want het was de extra uitgave ruim waard om het leven weer wat ge makkelijker te maken. Dit was een gelukkige speciale ge legenheid. Althans ik was gelukkig en Peter wist zijn status quo van handhaven. Bahadur wachtte ons bedaard in onze kamer op, met gekruiste benen op de vloer gezeten: hij hield vol, dat dit zijn geliefkoosde houding was en dit scheen inderdaad het ge val te zijn, hoewel zelfs als hij lie ver op een stoel of op het bed had gezeten, hij onze invitatie om zulks te doen zeker zou hebben geweigerd. Hij kende „zijn plaats." In stede van zichzelf had hij mijn kleren voor die avond op de stoel gedeponeerd en wel op een wijze, alsof het een etalage van een kleermakerswinkel was. (Wordt vervolgd.) "WWWVWAA'WVWVlWWMiWWlJWVWWWmWWWVWWMSVWWWWWWWWWVWIrtMiWWWWWWIMMIi ADVERTENTIE Het is inderdaad niet zo leuk om de winkel uit te lopen als ze wel ondergoed hebben, maar geen Sir Edwin ondergoed. Wel sokken, maar geen Sir Edwin sokken. Wel pul lovers, maar geen Sir Edwin pul lovers. Aan de andere kant getuigt dit soort onverzettelijkheid natuurlijk wel van goede smaak. En dat is ook wat waard, Sir. Voor inlichtingen bel 020-67507 Bij een onverwachte manoeuvre, mo gelijk als gevolg van een technisch defect is een uit de richting Naarden komende auto bij de brug over het Merwedekanaal bij Muiden plotseling over de kop gesla gen en op een auto uit de tegenoverge stelde richting beland. De auto uit Naar den werd bestuurd door de 26-jarige me vrouw C. A. T. Vierdag-Oord uit Amster dam. Zij was op slag dood. De auto uit de richting Amsterdam werd bestuurd door de heer S. J. van der Heiden uit Blaricum. Ook hjj was vrjj- wel op slag dood. Beide auto's werden to taal vernield. De 33-jarige scooterbestuurder Jozef Kroeg uit Maastricht is in zijn woonplaats in botsing gekomen met een vrachtauto combinatie en later overleden. Prins Bernhard heeft in de Nederlandse hervormde kerk te Breukelen de vierde- lustrumconferentie van de stichting Nij- enrode, Nederlands opleidingsinstituut voor het buitenland (NOIB), officieel ge opend. Hij deed dit, in zijn hoedanigheid van erevoorzitter van de raad van toezicht, met het uitspreken van een rede, waarin hij in het licht stelde, dat de communica tie in en van de onderneming het the ma van de conferentie in onverbreke lijk verband staat met andere communi catiesystemen, die een heel wat wijder bereik hebben. Een personenauto is in de sloot langs de Bosscheweg te Beek en Donk geraakt, waarbij een van de drie inzittenden is verdronken. Het slachtoffer is de 55-jari- ge r.-k. zuster W. H. Niehues uit Aarle- Rixtel, die de auto bestuurde. In het Julianaziekenhuis te Zaandam is de 24-jarige C. Jonker uit Krommenie overleden. Als bestuurder van een mo torrijwiel werd hij vorige week aangere den door een auto, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. De duo-passa gier vond bij deze aanrijding op slag de dood. In de Limburgse gemeente Cadier en Keer is de 63-jarige landbouwer N. H. Bemelmans bij het oversteken per fiets van de rijksweg MaastrichtVaals door een personenauto aangereden en overle den. In het St.-Jozefziekenhuis te Doetin- chem is de twintigjarig je motorrijder G. H. M. Menting uit Stokkum (gem. Bergh- Gld.) overleden. Hij was ernstig gewond geraakt, toen hij op de Zuidermarktweg in Bergh in botsing kwam met een tegen ligger. Op rijksweg 55 te Rosmalen is de der tigjarige tuinman A. H. van den Broek uit St. Michielsgestel, toen hij op zijn bromfiets de weg overstak, door een vrachtauto met aanhanger geschept. Hij was op slag dood. yy De spoorwegrecherche en de Am sterdamse politie speuren naar de dief of dieven van. enkele kubie ke meters zand. De wat vreemde diefstal werd gisteravond om negen uur ontdekt, enkele honderden meters van het station Muiderpoort, waar over een lengte van vier meter grote hoe veelheden zand uit het talud van de spoorbaan waren „ontvreemd". Enkele treinen uit de richting Cen traal Station passeerden de bewuste plek voor alle zekerheid met zeer ge ringe snelheid, tot deskundigen had den vastgesteld, dat het gat in de baan geen gevaar opleverde. ADVERTENTIE In Doorn en Leersum is een verwoede, maar tevergeefse klopjacht gehouden op twee Oostenrijkers. De mannen braken de afgelo'pen nacht in in een huis aan de Bergweg in Doorn. Behalve een bandre corder, een radio en een postzegelverza meling namen zij ook de auto van de be woners mee. Toen zij om halfzeven in de vroege och tend in het bos tussen Doorn en Leersum bezig waren met het wisselen van de Ne derlandse kentekenen voor gestolen Duitse exemplaren, werden zij toevallig gesnapt door een tweemanspatrouille van de rijkspolitie. De mannen lieten desge vraagd hun papieren en paspoorten zien, maar namen, zonder dat de agenten daar op bedacht waren, plotseling de benen. Een van hen rukte voor die tijd zelfs zijn paspoort nog uit de handen van de poli tiemannen. die achterbleven met de auto, waarin, behalve de gestolen voorwerpen, ook 77 patronen lagen. ADVERTENTIE U doet Uw PINKSTER. INKOPEN natuurlijk in het .STADSCENTRUM BEVER WIJ K De zaken in Beverwijk zijn vrijdagavond 12 mei wegens Luilak - viering geopend STADSCENTRUM BEVERWIJK Bij Heerlen heeft een automobilist een automobilist met een mes gesto ken, omdat ze allebei meenden voor rang te hebben. De lichamelijke toe stand van de gestokene is gelukkig goed, maar de geestelijke toestand van de steker moet als verontrustend worden beschouwd. Het meest veront rustende is wel dat zoveel mensen, die in het gewone leven beleefd met twee woorden spreken, zodra ze achter het stuur zitten met twee kanonnen zou den willen schieten op iedereen die hun in hun snelheidsdrang belemmert. Hoe komen die mensen zo agressief? Mijn antwoord is, naar ik hoop tot uw verrassing, dat ze helemaal niet agressief zijn. Wie agressief is valt aan. Zij vallen niet aan, zij verdedigen. Zij verdedigen het dierbaarste bezit dat onze eeuw aan de lijst van wereldse weelden heeft toegevoegd: de snelheid. Snelheid is een macht die tegenwoor dig voor de meest machteloze sukkel binnen voetbereik ligt. Ontneem hem iets van die macht, en hij voelt zich terugvallen tot zijn oorspronkelijke staat van onmacht. Dat moet hij op een of andere manier afreageren. Lukt dat niet, dan gebeuren er ongelukken. Lukt dat wel, dan gebeuren er meestal nog grotere ongelukken. Daarom mag men al blij zijn met automobilisten die genoeg hebben aan hun strottenhoofd als uitlaat van hun onbehagen. Ik heb eens meegereden met een man die ieder wiens ver keersgedrag hem niet aanstond inhaal de, en hem door het open raam het woordje „fielt" toeriep. Meestal had dit tot gevolg dat de aangesprokene zich uit de verkeersstroom losmaakte, zijn auto aan de kant zette en er ge bukt met de handen op de knieën om heen begon te lopen. Ik hield dit eerst voor een vorm van deemoed, maar be greep later dat ze het verkeerd hadden verstaan en meenden dat er niets mis Was met een wiel. Zelfvernedering is het enige redmid del tegenover beledigden die hun ge lijk met kracht van argumenten wil len verdedigen en geen steekhoudender argument kunnen bedenken dan een mes. Komt zo iemand op u af, verne der u dan tot de laagste graad van langzaamkrujpend gedierte. Hoe lang zamer u bekent te zijn, hoe sneller hij zich zal voelen en bijgeval hoe machtiger En hoe eerder hij bereid zal zijn genade voor onrecht te laten gelden. Zeg dat u een slak bent, een rups, een worm, een ei van een axo lotl. Maar maak hem vooral duidelijk dat deze kwalificaties op uzelf slaan en niet op hem. Mocht hij dat toch den ken, toon hem dan uw krik. Die kan ook op hem slaan. Utrecht. De heer H. P. Hamers is ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „mechanische gevolgen van het lymfografisch onderzoek bij jonge varkens". Eindhoven. Drs. L. J. J. Janssen is ge promoveerd tot doctor in de technische wetenschappen. Zijn proefschrift had als titel „Vorming van chloor aan electroden van grafiet". Promotor was prof. ir. J. G. Hoogland, hoogleraar in de anorganische chemie en hare toepassing aan de T.H. Eindhoven. 43-93. Generaal Dondersteen tuurde even in de half lege geldzak, en plaatste die vervolgens op het kapi taal dat hij Panda reeds had gegeven. „50.000 florij nen!" sprak hij grimmig. „Ons hoogste bod voor de verdwijn-vloeistof en eventuele andere uitvindingen die er in Hobbeldonk worden gedaan! En ik hoop, meneer, dat U nu rechtsomkeert maakt! U hebt het leger op hoge kosten gejaagd, terwijl anders misschien een paar dukaten genoeg waren geweest!" „Met enkele belasting aanslagen kunt U het budget weer aanvullen!" sprak Joris troostend. Maar ik zal mij inderdaad terugtrek ken. Goedendag!" Zo sprekend stak hij zijn rottinkje onder de arm en keerde zich om. Daardoor kwam het uiteinde van het wandelriet echter in aanraking met het geld dat Panda op iijn armen had, en het volgende mo ment fladderde het kapitaal naar de grond. „Hopla!" prevelde Joris. „Eh..ik meen: help! We zullen die biljetten dienen op te rapen voor de wind ze wegvoert!" Met die woorden bukte hij zich met de anderen om een helpende hand uit te steken. JAW6!,, MAAR VB V!/A66EMASr IS PAtf MIJN MUTS IS WEG GEWAAID - WIUEHÊ/l/1 VOOR m PAKKEN HIJ HAN6T TOCH DAAR 80VÊN, PAUD-HAPJE HEM DAN ZELF NIET KUN NEN PAKKEN COPINHMfN i 9-1-5 - 13. „Laten we naar binnen gaan, daar kunnen we rustig praten," zegt Rechter Tie. „Probeert u zich nu eens te herinne ren," vervolgt hij tot de kamenier, „hoe laat u de wierookklok ongeveer hebt aan gestoken." „Dat weet ik nog precies, Edelachtbare," zegt de kamenier, „want ik had juist op de grote waterklok geke ken. Het liep tegen tweeën. „En was dat de laatste keer dat je je meesteres in le ven zag?" informeert de Rechter. „Ja meneer," is het antwoord. „Toen de mees ter Hwa Min meenam naar de ontvang kamer, ging ik met mevrouw naar het pri eel. Even later kwam de meester kijken of mevrouw alles had voor haar mid dagrust, en om haar goedendag te zeg gen. Mevrouw vroeg me twee koppen thee in te schenken en zei dat ze me ver der tot vijf uur niet nodig had. Als ik wilde kon ik ook wel een dutje gaan doen. ze was altijd zo hartelijk!" De tranen beginnen weer te stromen, maar de ka menier beheerst zich en vervolgt: „Ik ging naar het woonhuis, naar de grote slaapkamer, en zei tegen de huismeester dat hij het grijze kleed moest klaar leg gen voor meneer, voor de vergadering in het gerechtshof. Even later kwam meneer terug, en wij hielpen hem met verkleden. Toen moest ik meneer Hwa Min gaan waarschuwen dat de meester klaar was om te vertrekken." 826. Vanuit het muizeholletje keek Bram toe, hoe de kinderen van het vlotje werden binnengebracht. Zijn hartje vloei de over van medelijden met de stum- perdjes, die nu ook gedwongen zouden zijn in het heksenkasteel te blijven. Maar tot verbazing van Bram waren de kinderen niet erg onder de indruk. Ze keken alleen maar verbaasd naar de puntmutsen van de heksen en luisterden beleefd toen de opperheks zei: „Aha eindelijk weer eens een paar kinderen. Die zien we het liefst. Want wij heksen moeten het van de kinderen heb ben". Een jongetje met een wijsgerig uiter lijk stapte naar voren. „Heksen?" vroeg hij beleefd. En toen de heks knikte, zei hij schaterend: „U houdt ons zeker voor het kleine lapje? Heksen bestaan niet". „In alle sprookjes zei de heks, maar daar moesten de kinderen nog veel har der om lachen. „Sprookjes hihihi", zei het wijze jon getje. ,.U bent zeker een beetje ouder wets. Hebt u nooit van Batman gehoord? Of van Z-cars en Bonanza? Daar komt geen heks in voor, die zijn wel wijzer. Welk kind gelooft er nou nog in heksen?" De opperheks wist niet wat ze hoorde.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15