HET WEER Amsterdamse wethouders voelen zich „genomen" Tweede Kamer debatteert over Griekenland Britse marine bergt stok op iBfjjL morris restaurant „de bokkedoorns Regering krijgt deel twee van rapport-Enschedé George Papandreou vrijgelaten Griekenland wenst geen toeristen met lang haar Vrijdag definitieve beslissing verwacht Russell-tribunaal oordeelt de VS schuldig aan oorlogsmisdaden Frans van Hasselt terug in Nederland NPD ongewenst in Neurenberg T extielbedrij ven in Helmond en Noordwolde dicht Moederdag ma ;en Geschiedenis van een conflict pagina 9 Warm ,Onrechtvaardig' Duikboten-affaire Wethouders achter hun burgemeester Het woord is aan Ruim 70 ontslagen NIEUW voor Nederland nu ook met SUEDE - NAPPAJASJES adriaan bakker «gj, -Hij, Nodig schilderen Polydor of behangen ASSENBROEK De vervulling van uw wensen, speciaal op culinair gebied 52e JAARGANG NUMMER 160 WOENSDAG 10 MEI 196 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur- Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Mr. Van Hall eervol weggestuurd (Van onze correspondent) DEN HAAG Het tweede deel van het rapport van de commissie-Enschedé zal waarschijnlijk nog vóór Pinksteren aan de regering kunnen worden overgelegd. Dit heeft de voorzitter van de commissie, prof. mr. Ch. J. Enschedé, ons desgevraagd mee gedeeld. Als het niet mogelijk is, het rap port nog deze week in te dienen, zal het hooguit twee dagen na Pinksteren aan de regering worden toegezonden. Het tweede deel van het rapport be strijkt alle punten van de taakomschrij ving van de commissie op één na. Het ene punt dat niet is behandeld is het onderzoek naar de achtergronden van de ordever storingen sinds september 1965 en de ge- beutenissen op 13 en 14 juni in Amster dam. Dit is reeds in het eerste rapport aan de orde gesteld. Het tweede rapport gaat derhalve vooral over het Amsterdamse politiebeleid en behandelt een periode van omstreeks 1960 af. ATHENE (Reuter en ANP) De Griek se minister van Binnenlandse Zaken, bri gade-generaal Stylianos Patakos, heeft de vrijlating gelast van de Griekse oud-pre mier George Papandreou. Een commissie zal vandaag beginnen met een selecterend onderzoek van 6138 politieke gevangenen, die zijn opgepakt sinds de militaire staatsgreep op 21 april De helft van deze gevangenen zal bin nen tien dagen worden vrijgelaten, aldus maakte minister Patakos bekend. Andreas Papandreou de zoon van George Papandreou is vandaag beschuldigd van deelneming aan een komplot. Papandreou was verhoord over zijn aandeel in de Aspida-kwestie. Sprekend namens de socialistische frac tie van het Europees parlement heeft de Nederlandse afgevaardigde mr. J. A. W. Burger in Straatsburg gepleit voor het uitvoeren van economische sancties tegen Griekenland. Griekenland- heeft beperkingen gesteld aan de toelatihg van toeristen. Op grond hiervan mogen geen toeristen Griekenlan hiervan mogen geen toeristen Griekenland binnenkomen, die niet kunnen aantonen dat zij een bedrag aan geld bij zich heb ben gelijk aan de waarde van driehonderd gulden, voldoende voor een tiendaags ver blijf in het land. Ook „onwelvoeglijk ge baarde en langharige toeristen" zullen geen toestemming krijgen Griekenland binnen te komen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 15 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kennemer Kruimels 7 Kunst 13 Radio en tv 13 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers 20 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Droog, zonnig en vrij warm weer met een zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het besluit van de regering mr. G. van Hall voor te dragen voor ontslag als burgemeester van Amsterdam heeft gisteren, hoe wel het in de lijn der verwachting lag, toch veel opschudding verwekt. Met name de methode die het kabinet heeft gekozen om de burgemeester aan de dijk te zetten, heeft critiek uitgelokt, omdat de heer Van Hall bereid bleek zijn functie ter beschikking te stellen en heen te gaan nadat de rap porten van de commissie-Enschedé zouden zijn gepubliceerd. Het kabinet heeft echter gemeend dat een beslissing over het ontslag niet langer mocht worden uitgesteld, nadat mr. Van Hall had geweigerd, terstond ontslag te vragen. De regering kwam gisteren tot haar be slissing ondanks het beroep van de Am sterdamse wethouders op de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beernink, om niet door een rauwelijks ontslag van mr. Van Hall in de hoofdstad een gezagsva cuüm te scheppen. De burgemeester zag in dit beroep van zijn wethouders op de minister een reden om te weigeren op korte termijn ontslag te nemen. Hij had daarnaast ook persoonlijke motieven: hij wilde pas heengaan wanneer door publi- katie van de rapporten van de commis sie-Enschedé in de openbaarheid zou zijn gekomen op welke wijze hij zijn ambt als burgemeester heeft vervuld. „Het kabinet wil mij dit recht niet la ten, hetgeen ik onrechtvaardig acht", al dus mr. Van Hall in een brief, waarin hij minister Beernink gistermiddag liet weten geen ontslag te zullen vragen. Uit de brief blijkt dat mr. Van Hall van plan was in het najaar weg te gaan, hoewel het tweede, min of meer afsluitende rapport van de commissie-Enschedé over de ge zagsverhoudingen in de hoofdstad naar verwachting reeds de volgende week wordt uitgebracht. „Het feit dat over het eer ste rapport, dat al in december is inge diend, allerlei geruchten zijn ontstaan, heb ben de uitoefening van mijn taak bij - De Nederlandse Vereniging van Scheeps- bouwbureaus (NEVESBU) die ten behoeve van de scheepswerven Wilton-Fjjenoord te Schiedam en de Schelde te Vlissingen aan de regering een exportvergunning heeft gevraagd voor drie duikboten be stemd voor Zuid-Afrika, heeft nog geen antwoord van de regering ontvangen. Dit deelde ir. J, E. Woltjer, directeur van Wilton-Fijenoord vanmorgen desgevraagd Men heeft bij Wilton-Fijenoord de in druk dat de zaak vrijdag nog eens in de vergadering van het kabinet zal worden besproken. „Het gaat er om of de Zuid- afrikaanse regering die 150 miljoen moet neertellen voldoende zekerheid kan ver krijgen dat de duikboten mettertijd ook kunnen worden uitgevoerd", aldus ir. Woltjer. Naar het ANP verneemt is de leveran tie van duikboten, vrijdag j.l. voor de tweede keer in het kabinet behandeld. Men verwacht dat nu vrijdag een defini tief standpunt zal worden ingenomen. zonder verzwaard", schrijft de burgemees ter. „Het is het kabinet bekend dat ik van plan was mijn taak in het najaar neer te leggen, aangezien ik meende dat dan een ander deze taak zou overnemen". De weigering van mr. Van Hall om zelf ontslag te vragen, heeft de instemming van de Amsterdamse wethouders, die gis teravond bij monde van wethouder Koets de door de regering gevolgde procedure afkeurden. Drs. J. M. den Uyl, fractie voorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, de partij waartoe burgemeester Van Hall behoort, liet weten dat het be sluit van het kabinet hem had geschokt. Hij zei begrip en waardering te hebben voor de bereidheid van mr. Van Hall in het najaar zijn functie ter beschikking te stellen. „Onder deze omstandigheden is het mij vooralsnog onbegrijpelijk dat het kabinet niet een methode heeft ge kozen die recht doet wedervaren aan de bereidverklaring van de heer Van Hall en zijn betekenis voor Amsterdam. Amster dam verliest in de heer Van Hall een bur gemeester die zich met grote toewijding en vele kwaliteiten gedurende een reeks van jaren voor de stad heeft ingezet", aldus drs. Den Uyl. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beernink, heeft tegen het eind van de middag de vaste commissie van Bin nenlandse Zaken uit de Tweede Kamer bijeengeroepen. In deze vergadering zal de bewindsman een toelichting geven op de door de regering gevolgde procedure en de achtergrond van het ontslag van mr. Van Hall. STOCKHOLM (Reuter en AFP) Het „oorlogsmisdaden-tribunaal" van de Brit se filosoof Bertrand Russell heeft van daag de Verenigde Staten op twee pun ten „schuldig bevonden aan het bedrij ven van oorlogsmisdaden". Volgens het tribunaal, dat geen enkele legale status bezit, is bewezen dat de Verenigde Staten volgens de internatio nale wetten agressie hebben gepleegd en dat zij de burgerbevolking stelselmatig bombarderen. Het tribunaal baseert zijn conclusie onder meer op het Briand- Kellogg-pact van 1928 waarbij de Ver enigde Staten en Frankrijk oorlog afwe zen als middel om internationale geschil len te regelen en op het Handvest van de Verenigde Naties. Op rijksweg 1 bij Muiden zijn twee auto's zo op elkaar gebotst, dat ze beide in een ruïne werden ver anderd en de bestuurders het leven verloren. De bovenste foto toont de Volkswagen, die rechtstreeks naar de sloperij werd gebracht, onder de grote Amerikaanse wagen, die de Volkswagen bovenop zich kreeg. (Zie verder pagina 15). (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer is vanmiddag een openbaar debat be gonnen over de ontwikkelingen in Griekenland. Daartoe was besloten op voorstel van de fractieleider van de P.v.d.A., drs. Den Uyl, die het, gezien de situatie in Griekenland, nodig achtte dat de regering inlichtingen geeft over de feitelijke toedracht en bovendien haar voorlopige standpunt inzake de gebeurtenissen in Grieken land kenbaar maakt. De commissie van Buitenlandse Zaken heeft vanmorgen in besloten vergadering eveneens de situatie in Griekenland be sproken. Het Kamerdebat begon vanmiddag na dat minister Luns van Buitenlandse Za ken een verklaring had afgelegd. In de Kamervergadering van gisteren heeft P.v.d.A.-fractievoorzitter drs. Den Uyl aangedrongen op een spoedige publi- katie van de maatregelen, die de regering in voorbereiding heeft met betrekking tot de situatie in de textielnijverheid en de mijnsluitingen in Zuid-Limburg. Hij achtte het nodig dat de Kamer zich zo (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM. Met een verwelkt takje jasmijn op de revers, arriveerde gister avond op Schiphol onze uitgewezen cor respondent in Athene, Frans Van Hasselt met een toestel van de Griekse „Olym pic Airways". Het vermoeden dat drs. Van Hasselt op de hoogte zou zijn van de schuilplaats van de Griekse componist Theodorakis en een Nederlandse brief van twee goedbe doelende Nederlandse kunstenaressen, aan de heer Van Hasselt gezonden, speelden een rol in de arrestatie van zaterdag. Na hartelijke begroetingen door zijn moeder (zie foto), door familieleden en collega's, vertelde drs. Van Hasselt over zijn ervaringen van de afgelopen drie da gen: Vooral de zaterdag en de daarop vol gende nacht heeft hij het moeilijk gehad op het politiebureau. Hij is bedreigd met kwellingen als het haar voor haar uittrek ken van zijn baard, het uittrekken van zijn nagels en met wat heel mysterieus „het wiel" werd genoemd. Twee keer kreeg hij een klap in het gezicht, omdat hij weigerde een lijst op te stellen van zijn „linkse vrienden". Onmiddellijk na zijn gedwongen terug keer uit Griekenland heeft drs. Frans van Hasselt vannacht zijn herinneringen aan de afgelopen spannende dagen op papier gezet. In een serie van vier verhalen, waarvan wij vandaag op pagina 3 het eer ste publiceren, vertelt hij zijn avontuur. snel mogelijk een oordeel kan vormen over deze maatregelen. Kamervoorzitter Van Thiel deelde mee, dat de Tweede Kamer op 23 mei de uit voeringsmaatregelen voor de olie- en aardgaswinning in de Noordzee zal be spreken. A s q u i t h „Jeugd" zou een ideale levenstoestand zijn, als zij op umt latere leeftijd kwam. NEURENBERG (DAP) De directie van de jaarbeurshal in Neurenberg, waar vandaag het congres van de uiterst recht se Nationaal-Democratische Partij Duits land (NPD) zou beginnen, heeft gister avond de huurovereenkomst opgezegd. Zij deed dit in opdracht van het stadsbestuur De leiding van de NPD heeft direct ge rechtelijke stappen ondernomen om de op zegging van het huurakkoord ongedaan te maken. Het resultaat hiervan was dat de rech ter vandaag bepaalde dat de NPD haar congres vanavond toch in het Neurenberg- se jaarbeursgebouw kan houden. LONDEN (Reuter). Het Britse mi nisterie van Defensie heeft gisteren be kendgemaakt, dat straffen in de vorm van stokslagen bij de marine zijn afge schaft. Volgens een woordvoerder werden der gelijke straffen alleen nog op twee zee vaartscholen toegepast voor gewelddaden, diefstal of herhaalde ongehoorzaamheid. In het afgelopen jaar waren in 69 geval len stokslagen toegediend. Bij het Britse leger en de luchtmacht zijn lijfstraffen al afgeschaft. De N.V. Wollenstoffenfabriek Prinzen en Van Glabbeek te Helmond zal op korte termijn worden gesloten. De produktie wordt overgebracht naar het moederbe drijf de N.V. Koninklijke Textielfabriek J. A. Raymakers in Helmond. Voor 32 van de 132 man personeel betekent dit ontslag. Voor het personeel dat niet wordt ontslagen zijn in verband met mo gelijke functieverwisseling loongaranties verkregen. Vanmorgen is ook bekend geworden dat de textielfabriek „Gezusters Borst" te Enschede in Noordwolde haar vestiging gaat sluiten. Ruim veertig vrouwen ra ken daardoor hun werk kwijt. Het filiaal maakte onder andere week-end shirts en pyjama's. ADVERTENTIES Voor het weekend extra voordelige aanbiedingen Supermalse paardebiefstuk 250 gr. 2.25 Biefstuk gemalen 250 gram 1.50 ook voor de Pinksteren. Ruime sortering rund-, varkens- kalfs- en paardevlees. SLAGERIJ J. WEBBE en ZN. Jac. v. Heemskerkstraat 23, IJmuiden, Tel. 14039. 1e Pinksterdag is het weer moederdag. De dag om moeder eens extra te verwennen. En kele ideën om moeder blij mee te maken. Lek- tuurbakken, handwerk- meubels, kapstokken, paraplubakken, wand spiegels, porseleinkast jes, fauteuils. Kom eens kijken. U vindt vast wel iets voor uw moeder bij rneubelen S.o.rt 164* OOI HAARLEM 's Maandags gesloten. Barteljorisstraat - Haarlem - TeL 13552 leldiestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 95 - Amst vlees- en vleesprodukten wijk aan zee - tel. 207 (02517) de leverancier voor het goede horeca bedrijf j dan naar v/h RASCH IJmuiden - Huygensstr. 59 - Tel. 14858 Wethouder van Gelukpark - OVERVEEN - Telefoon 6 36 00 99 Wij wensen u PRETTIGE PINKSTERDAGEN

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1