Looddampen in uitlaat gassen ernstig gevaar voor het zenuwstelsel? HET ETEN VAN „HORMOON KALFSVLEES" KAN BIJZONDER ONPRETTIGE GEVOLGEN HEBBEN Men zou dan echter wel een heel kalf moeten verorberen WOENSDAG 10 MEI 1967 21 - SPOREN LOOD, toegevoegd aan de benzine, verhogen de prestaties van onze auto's. Vele medici menen dat die toevoegingen een bedreiging van onze gezondheid vormen. Andere vorsers bestrijden dat. In onderstaand artikel geven wij een overzicht van de argumenten pro en contra het „loodprobleem". Bij nevel en mist kunnen de gif tige stoffen in de uitlaatgassen, zoals koolmonoxyde en lood damp, zich niet in de atmosfeer verspreiden. Het gevaar dat zij ons lichaam binnendringen is dan vele malen groter dan bij helder, winderig weer. ging beziggehouden. De Russische fa- brieksartsen hebben storingen geconsta teerd die al door zeer kleine hoeveel heden werden veroorzaakt en op grond daarvan bepaalde grenswaarden opge steld. Deze waarden liggen veel lager dan wij dagelijks in onze westerse ste den opdoen. Deze Russische onderzoe kingen zijn echter in West-Europa wei nig bekend geworden. Toch is er ook in West-Europa al eens geschreven over de schadelijke gevolgen van lood- vergiftiging voor de menselijke intelli gentie en tevens voor de voortplan ting van de mensheid, vooral op onge boren kinderen. Men weet niet bij wel ke grenswaarden die gevolgen optre den. Helaas zijn de Russen niet verte genwoordigd in de Wereldgezondheids organisatie, zodat via dat orgaan niets wordt gepubliceerd. IN NOVEMBER 1966 verscheen in de New Vork Times een artikel over de resultaten van dr. Pattersons experi menten. Binnen 24 uur publiceerde de „Wallstreet Journal" een tegenartikel met de argumenten van de aardolie industrie en de aankondiging, dat er binnenkort een objectieve publikatie over de lood-kwestie te verwachten was van de Wereldgezondheidsorgani satie. De W.H.O. stuurde inderdaad kort daarop een circulaire rond aan de pers, waarin de onderzoekingen van dr. Patterson als weerlegd werden aangemerkt. Daarbij werd op een be paald wetenschappelijk rapport gewe zen. Wie daar echter een exemplaar van wenste, kreeg te horen, dat de onderzoekingen pas in 1967 een aan vang zouden nemen. Illlllllll!lllllllll!!ililll!lililillll!!llllllllllllllllllll!lllllill!l!lllllllllllllllllll vaardigde produkten, zoals soep) ge bruikt moeten worden. Wat volwasse nen betreft geldt hetzelfde. Denkbaar is zelfs dat een volwassen vrouw door deze extra hoeveelheid oestrogeen hor moon een storing van haar geslachts functie zou kunnen krijgen. Een vol wassen man zou een vermindering van zijn sexuele potentie of, in het uiterste geval, een „feminiserende" in vloed kunnen bemerken, hoewel dit slechts mogelijk lijkt wanneer hij bij wijze van spreken een heel pasgeslacht kalf zou opeten' Het gevaar van het eten van met oestrogeen gemeste kalveren wordt dus sterk overdreven, hoewel het toch een afkeurenswaardige en verboden methode blijft. Vreemd genoeg wordt aan op dezelfde wijze behandeld pluim vee veel minder aandacht besteed. Niet ondenkbaar is dat het eten van deze veel kleinere dieren (en hun eieren), misschien veel eerder tot onaangena me bijverschijnselen kan leiden. In tussen vermelden de medische tijd schriften bijna nooit een geval van der gelijke hormonale invloeden bij patiën ten als gevolg van het eten van „ge- hormoniseerd" vlees. HET MOEILIJKE probleem is: hoe kan men terstond bewijzen dat een kalf met hormonen werd vetgemest? Dit is in ons land met kracht aange pakt en intussen reeds afdoende opge lost. De biologische methode voor het aantonen van oestrogene hormonen (waarbij ratten en muizen worden ge bruikt) eist teveel tijd. Een andere ma nier is het z.g. histologisch onderzoek van de spenen der kalveren. Men is er voorts in geslaagd, het hormoon chemisch aan te tonen in de urine, door middel van Kieurreacties of spectro scopisch onderzoek. Daardoor kan een afdoende controle uitgeoefend worden Het is te hopen dat oestrogeen hor moon in de toekomst uitsluitend zal worden gebezigd voor het doel dat prof. Laqueur voor ogen stond toen hij het samen met zijn medewerkers ontdekte: het belang van de zieke mens. HET IS een onloochenbaar feit dat miljoenen automobieluitlaten dagelijks een offensief ontketenen op de volksgezondheid. Het gevaar van loodvergiftiging is niet zo ge ring als men denkt. De éhemici van de grote benzinemaatschappijen hebben met behulp van loodbijvoe- gingen in de laatste jaren ver beterde motorbrandstoffen ge maakt. Benzine met lood-„additie- ven" is klopvaster, dat wil zeggen dat men de motor sterker belasten, en meer prestaties verlangen kan. Maar looddamp is een gevaarlijke stof. De zwaardere vormen van loodvergiftiging kunnen leiden lot veranderingen in het bloed, zoals een levensgevaarlijke verminde ring van het aantal rodehloed- lichaampjes. Net zoals kwikzilver behoort ook lood tot de zogenoem de zenuwvergiften, die al in ge ringe concentratie werkzaam zijn en de gezondheid kunnen schaden, een feit dat nog niet zo lang be kend is. DEZE zenuwvergiften worden daar om zo gevreesd omdat zij moeilijk als ziekteoorzaken te herkennen zijn. Ze tasten onze organen niet recht streeks aan, maar storen de functies van het centrale zenuwstelsel. Tal van ziekten van maag, darm, zenu wen en bloedsomloop worden veroor zaakt door een niet goed functioneren van het centrale zenuwstelsel. Het is opvallend dat dit soort ziekten steeds sneller toeneemt naarmate de motori sering voortschrijdt. Men spreekt in dit verband wel van beschavingsziek- ten. Naar schatting dertig per cent van onze landgenoten lijdt on der bezwaren of ziekten, die terug te voeren zijn op een niet goed functione ren van het centrale zenuwstelsel. Daarbij is niet alleen het aantal ern stige ziekten zorgwekkend, maar juist de toeneming van zogenaamd onscha delijke storingen zoals slapeloosheid, allerlei allergiën, hoofd- en rugpijnen. De medische wereld weet niet zeker hoe het komt, dat de storingen van het zogenaamde vegetatieve zenuwstel sel toenemen. Als men afziet van de weinige gevallen waarin het beroep van de patiënt verdenking doet rijzen, dan moet men zeggen dat er nog maar nauwelijks aan gedacht is, om vegeta tieve storingen terug te voeren tot loodvergiftiging. Dat is des te merk waardiger omdat reeds dertig jaar ge leden tandartsen de mening Waren toegedaan dat het kwikzilver in tand- vullingen organische storingen ver oorzaakte. Vandaar dat tandartsen bij voorkeur goudvullingen gebruiken. IN VERSCHILLENDE landen is de bijvoeging van lood-tetra-ethyl korte of langere tijd verboden geweest of nog verboden. De Zwitserse arts Zangger kon zijn landgenoten tot 1946 bewaren voor loodvergiftiging via benzinedam pen. Er zijn nog tal van artsen in Zwitserland die bezwaren koesteren tegen loodhoudende additives bij de benzinevervaardiging. De Berner tand arts Fatzer waarschuwt regelmatig tegen looddampen in de uitlaatgassen. Onder zijn invloed heeft de interna tionale organisatie voor voedingsmid- delenonderzoek in 1965 op alle rege ringen in de hele wereld een beroep gedaan om loodtoevoegingen in benzine te verbieden DAT WAS een uitdaging die de ben zinemaatschappijen natuurlijk niet zonder meer naast zich neerlegden. De theorie dat loodhoudende benzine gevaarloos is wordt o.a. voorgevoch ten door de Amerikaanse arts dr. Ke- hoe in Cincinnati. Hij is leider van het Ketteringlaboratorium, dat door de aardolie-industrie wordt gefinancierd. Dr. Kehoe verzekert in tal van bro chures dat loodhoudende benzine geen bedreiging voor de mens vormt. Be langengroepen als de Lead-Ethyl Cor poration, die additives maakt voor de aardolie-industrie, verspreidt deze ge schriften. Dr. Kehoe werd als deskun dige gehoord voordat de Amerikaanse volksvertegenwoordiging onlangs wet telijke maatregelen tegen de automo bieluitlaatgassen sanctioneerde. Deze maatregelen richtten zich tegen het kooloxydegehalte van de uitlaatgassen, niet tegen loodverbindingen. Ook in de Europese medische wereld geldt dr. Kehoe als een autoriteit. Toch is daar mee niet alle twijfel aan zijn bewerin gen uit de weg geruimd. IN DUITSLAND is een zekere dr. Buckup in het Westfaalse industriege bied begonnen met een onderzoek naar de invloed van looddamp en -stof op de gezondheid van de bevolking. De indruk wekkendste waarschuwing voor de ge volgen van lood in benzine komt ech ter niet van een arts, maar is het re sultaat van een studie welke de Ame rikaanse geochemicus dr. Patterson van het Californische Instituut voor Technologie heeft ondernomen. Dr. Patterson onderzocht het loodgehalte van zeewater in verschillende gebie den en op verschillende diepten, in open zee zowel als in kustwateren. Hij constateerde dat het loodgehalte van zeewater veel hoger is aan het zee oppervlak dan op grotere diepten. Pat terson ontdekte de hoogste loodpercen- tages in kustwateren in de nabijheid van industriegebieden met veel gemo toriseerd verkeer. Op het tweede inter nationale oceanografische congres, dat onlangs in Moskou werd gehouden, rapporteerde Patterson uitvoerig over zijn bevindingen. Daarbij toonde hij aan, dat de loodstofconcentratie als gevolg van het gebruik van loodbij- voegingen in benzine over de hele we reld snel een waarde nadert, die de Russen voor critiek houden. DE RUSSISCHE arts dr. Zykova heeft in de omgeving van een loodverwer- kende fabriek achtmaal zoveel ziek ten geconstateerd die terug te voeren zijn tot vegetatieve storingen als ge middeld voorkomen. De loodstofconcen tratie in dat gebied was overigens ge lijk aan die, welke men aantreft in de grote steden van Amerika en Euro pa met veel gemotoriseerd verkeer. Hoewel de Russische medici zich in verband met de geringere verkeersdicht heid in hun land nog geen acute zor gen hoeven te maken over het pro bleem der uitlaatgassen, heeft men zich in de Sovjet-Unie blijkbaar al vele ja ren met de kwestie van loodvergifti- (Van onze medische medewerker) ER IS NOGAL wat opschudding over de zogenaamde hormoon kalveren. Dit zijn dieren, die een behandeling krijgen met een oe- strogeen-bevattend middel, waar door hun vlees er aantrekkelijker gaat uitzien en meer handelswaar de krijgt. Schaduwkant is, dat de nawerking bij consumptie van liet vlees schadelijke gevolgen kan hebben. In het Europese parlement heeft het Franse lid van de EEG- commissie gevraagd, een onderzoek te laten instellen naar de gevolgen, die het toedienen van hormoon preparaten van kalveren kan heb ben voor de volksgezondheid. In middels heeft de Nederlandse re gering maatregelen genomen om te voorkomen dat dergelijk vlees nog op de markt komt. Dat neemt niet weg dat ons land grote schade lijdt door de sluiting van de Italiaanse grenzen voor kalfsvlees uit Neder land. In dit artikel geeft onze medi sche medewerker antwoord op de vraag wat oestrogeen eigenlijk is en welk nut het gebruik er van kan hebben voor de zieke mens, maar ook wat de gevolgen kunnen zijn bij misbruik. HET GERUCHTMAKENDE oes- trogeen-hormoon vond mede zijn oor sprong als één der grote wetenschap pelijke vondsten in een Nederlands la boratorium in de dertiger jaren. Het farmaco-therapeutisch laboratori um der universiteit van Amsterdam was destijds onder leiding van wijlen prof. E. Laqueur, een wereldvermaard centrum van het toen nog vrij jonge hormonen-onderzoek, waar een grote staf opzienbarende ontdekkingen deed. Eén hiervan is het nog steeds veel gebruikte „menformon", de stof die door de rijpende follikels in de ei erstokken wordt geproduceerd en toen als het vrouwelijk geslachtshormoon werd gekenschetst. De naam follikel- hormoon werd later vervangen door oestrogeen hormoon, omdat bleek dat in diezelfde follikels tijdens een twee de stadium van hun ontwikkeling een ander vrouwelijk geslachts- hormoon tot ontwikkeling komt, het progesteron terwijl de oestrogene stof ook door an dere klieren met inwendige afschei ding (zij het in veel kleinere hoeveel heid) wordt afgescheiden, óók in die van de man. LAQUEUR kon aantonen dat „men formon" verantwoordelijk is voor de typisch vrouwelijke geslachtelijke ontwikkeling en voor die der secundai re vrouwelijke geslachtskenmerken. Toen het in zijn laboratorium en el ders omstreeks 1938 gelukte, de struc tuurformule van het follikelhormoon te ontdekken was hiermee een nieuw ge bied opengelegd, dat een rijkdom aan voor mens en dier zeer belangrijke, en zelfs levensreddende 'toffen bleek op te leveren. Thans bestaat er ook een kunstma tig bereide oestrogene stof. Wanneer de puberteit zich begint te ontwikke len en daarmee de produktie van oes trogene stoffen in de eerste rijpende follikels der eierstokken, uit zich dit in de bekende geslachtskenmerken. Er komen gevallen voor van een te vroege vrouwelijke geslachtelijke ont wikkeling, de pubertas praecox, door voortijdige hormoonproduktie. MEN ontdekte dat toedoening van oestrogeen hormoon aan jonge dieren, vooral kalveren en pluimvee, de groei sterk bevordert. Bij manlijke dieren gaat dientengevolge hun ontwikkeling ster de vrouwelijke kant uit, door meer vetafzetting tussen de spieren en een verdere verandering in hun stof wisseling. Bovendien blijkt dat het vlees van kalveren, op deze wijze ge mest, bijzonder blank is, wat het voor het publiek zeer aantrekkelijk maakt. Als 't exportkalf verdronken is, dempt men de hormoon-put Het hormoon wordt in een vorm met „geprolongeerde werking" meestal als éénmalige injectie toegediend, waarna de hele ontwikkeling zich in ongeveer zes weken afspeelt. Daarna wordt het dier geslacht. Het vlees van dergelijk dieren bevat oestrogeen hor moon, dat vrij stabiel is en zelfs be stand tegen een verhitting tot onge veer 230 graden Celcius. Toch ver dwijnt het binnen enkele dagen uit het vlees van het geslachte dier. Bij de vraag of het eten van dit vlees een schadelijke werking kan hebben, moet in de eerste plaats worden aan gevoerd dat men dan zeer grote por ties zou moeten verorberen. In Italië is (Nederlands) kalfsvlees zeer geliefd veel meer dan in ons land zelf, wat wel zal samenhangen met het feit dat varkens- en rundvlees bij ons goed koper zijn. De mogelijkheid bestaat dat het eten van dergelijk kalfsvlees vooral bij kin deren ongewenste verschijnselen ten gevolge heeft. Bij meisjes zou het oes trogeen een te vroeg optreden der ge slachtelijke ontwikkeling kunnen ver wekken, terwijl het vrouwelijk hor moon bij jongens een onnatuurlijke te genovergestelde werking als borstvor- ming kan uitoefenen. Toch zouden ook door kinderen relatief zeer grote hoe veelheden kalfsvlees (of hiervan ver-

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21