Klachten over P.E.N.-centrale leiden tot maatregelen Toezeggingen na felle kritiek Verenigingsnieuws uit de IJmond WISKER BORST VIERHONDERD GASTEN BIJ OPENING HAVENMOND IJmuider Courant ZWANENBURG OLIEHANDEL REGENMANTELS IETS VAN U BIJ? CHEQUE 3 weken IJmuider Courant Avondverkoop op Moederdag Scholier ernstig aan oog gewond Zeehengelen Goed resultaat Sakor-collecte Zeeman gewond na ruzie in café Vernielingen aan benzinestation AUTO-PEGHTASSEN 8.95 COR OLY B0SI AUT0UITLATEN G0R OLY WOENSDAG 10 MEI 1967 7.95 4.95 6.95 STOFZUIGERS DE VILDER V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Stookt u ook met CALTEX EDEL- HAARDOLIE IWASAUTOMATEN aluminium jaloezieën Beverwijker opgenomen in ziekenhuis na ongeval bij Hoogovens Faillissementen OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY 8.95 De bewoners van Velsen-Noord kunnen er zeker van zijn, dat op korte termijn verscheidene maatregelen zullen worden genomen, die de hinder die men van da P.E.N.-centrale ondervindt kunnen beperken. Die maatregelen zullen in de eerste plaats betrekking hebben op de geluidshinder, het kolenstof en de slechte televisie ontvangst. Aan de te nemen maatregelen zullen uitgebreide onderzoekingen en metingen door verscheidene deskundige instanties als T.N.O. en P.T.T. voorafgaan. Er komt op korte termijn een commissie tot stand, waarin onder meer provincie, gemeente en bewoners vertegenwoordigd zijn. Deze commissie wordt nauwkeurig op de hoogte gehouden van al hetgeen wordt gedaan om aan de redelijke klachten van de bewoners van Velsen-Noord tegemoet te komen, waarbij men uiteraard ook een duidelijk inzicht krijgt in hetgeen wordt nagelaten. Tot bovenstaande concrete resultaten heeft de „hearing" geleid, die dinsdagavond in de kantine van de P.E.N.-centrale is gehouden. ADVERTENTIES Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg - Telefoon 14402 Bij besluit van B. en W. van Velsen mogen de zaken in de gemeente in ver band met Moederdag op vrijdagavond 12 mei geopend zijn van 19 tot 21 uur. De klachten van de bevolking van Vel sen-Noord zijn tijdens deze bijeenkomst meedogenloos en in niet mis te verstane taal naar voren gebracht door tien daartoe uitgenodigde bewoners van Velsen-Noord, te weten de heren C. Goudzwaard, B. de Hees, ir. G.v.d. Linden, W. J. van Delft, H. Bakker, P. Hoekstra, ir. P. van Rijn, W. B. Kleijwegt, mevrouw C. L. Klimp en mevrouw W. D. Karte. De klachten zijn aangehoord door de heer W. Mensink. lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland die tevens na mens de provincie zitting heeft in de raad van commissarissen van het P.E.N.-be drijf; door burgemeester mr. J. C. Bühr- mann en wethouder C. Ockeloen, door de ADVERTENTIE Breestraat 108 Beverwijk Op het schoolplein van de Ir. Krijger- school aan de Melklaan in Velsen-Noord heeft een achtjarige jongen, wonende aan de Duinvlietstraat, een stuk glas ih het oog gekregen. Er werd op het plein met de bal gespeeld en die bal vloog tegen een ruit. Juist toen deze brak keek de jongen omhoog. Een oogarts in Beverwijk heeft hem naar het Rode Kruisziekenhuis laten overbrengen. Naar het zich laat aan zien zal eerst over enkele weken kunnen worden vastgesteld of de jongen het licht in het gewonde oog zal kunnen behouden. WOENSDAG 10 MEI Stadhuis, Plein 1945, 20 u.: Burgeravond Patronaatsgebouw, Zeeweg, IJmuiden- Oost, 20 u.: Bindingsavond Ned. Rode Kruis. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 uur. Velser Zwem Vereniging, Velserbad, Briniostraat, IJmuiden: van 19.30 tot 20.15 u.: zwemtraining; tot 16 j.; van 20.15 tot 21 u.: zwemtraining vanaf 16 j.; van 21 tot 21.30 u.: polotraining of wedstrijden. DONDERDAG 11 MEI Patronaatsgebouw, 19.30 u.: Ontspan ningsavond voor invaliden. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: Filmavond Smalfilmclub Velsen. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: 9.30-12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-7715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 uur; Gem. bibliotheek en r.k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duin pan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. DONDERDAG 11 MEI Stadskantoor: 19.30 uur openbare raads vergadering. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 uur: Schilderen o.l.v. Tony Gerlach, door Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 14 u.: Hoedjes maken door de St. v. huish. en gezinsvoorlichting. Ver. gebouw, Dommelsingel, 20 uur: Contactavond voor Aquariumver. Kenne- merland. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 14 u.: Inleiding en demonstratie over schoon heidsverzorging door mevr. A. Eyman- Smorenberg voor Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Sportfondsenbad. Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u. en 20.15-21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen gesloten. DONDERDAG 11 MEI Gebouw „De Fuik", 20 u.: prijsuitreiking fotokring Heemskerk. directeur van de gemeentelijke dienst voor de openbare werken ir. D. M. Dammers en door de directeur van de P.E.N.-cen trale ir. J. den Boesterd en zijn naaste medewerkers. Hoewel de heer Mensink en de heer Den Boesterd vergaande en concrete toezeg gingen deden inzake te nemen maatrege len, bleek het vertrouwen in het P.E.N.- bedrijf bij de bevolking van Velsen-Noord te oordelen naar de uitlatingen van haar vertegenwoordigers dermate ge schokt te zijn, dat men dinsdagavond zeer sceptisch stond ten opzichte van de geda ne toezeggingen. Men nam populair ge zegd de houding aan van: „We moeten het eerst zien". Dit openlijke wantrouwen bleek de bur gemeester verontrust te hebben. Toen er na de uitvoerige en openhartige bespre kingen toch meer vertrouwen bleek te zijn gegroeid verklaarde de burgemeester in zijn slotwoord: „Ik ben hier gekomen omdat ik dit als een ernstige zaak be schouw. Van wat ik hier vanavond ge hoord heb ben ik geschrokken. Dat er een einde aan de ergste hinder moet komen is duidelijk. Er moet nu maar eens flipk worden opgetreden en laten we dan maar een streep zetten onder het verleden. Ik hoop dat een dergelijke bijeenkomst als hier vanavond gehouden is nooit meer no dig zal zijn. Er is nu in ieder geval iets op gang gekomen". Geen demonstratie Een der vertegenwoordigers van de be woners had verteld, dat heel Velsen-Noord had gevlagd toen hoogoven vijf was aan geblazen. Men is er mee vertrouwd in een industriegebied te wonen, ook al heeft dat bezwaren en men is ook trots op die industrie. Maar bij de opening van de nieu we P.E.N.-centrale, die binnenkort plaats vindt, rou men geneigd zijn de vlag half stok te hangen. Er doen dienaangaande geruchten de ronde. Burgemeester Bührmann deed een drin gend beroep op de bevolking van Velsen- Noord, geen gevolg te geven aan die nei ging, temeer daar er nu een duidelijke kentering is gekomen in de wijze waarop de belangen van de bevolking voortaan zullen worden behartigd wat de P.E.N.- centrale betreft. Overigens toonden bestuur en directie van het P.E.N.-bedrijf deze avond een grote bereidheid om de overlast die men de bewoners in de omgeving van de cen trale aandoet zoveel als technisch maar mogelijk is te beperken. Gedurende de laatste jaren heeft het P.E.N.-bedrijf zo werd uitvoerig meegedeeld vele en vaak kostbare maatregelen getroffen om de hinder te beperken. Daarbij ziet men zich echter voor grote technische proble men geplaatst. Het opheffen van een be paalde vorm van hinder had soms weer een ander hinderlijk neveneffect. Regel matig vroeg men advies aan het T.N.O. Ten stelligste werd ontkend, dat finan ciële overwegingen ooit een rol hebben ge speeld wanneer het mogelijk bleek ver beteringen aan te brengen. Als bewijs werd onder meer aangevoerd, dat men met schonere olie is gaan stoken, hoewel hiervoor een bedrag van twee miljoen op de begroting moest worden gezet. Een opsomming van de maatregelen die de laatste jaren zijn genomen ter beper king van de overlast liet niet na indruk op de aanwezigen te maken. Dat het bedrijf desondanks in Velsen- Noord zo weinig „goodwill" geniet zou me de te wijten zijn aan een ogenschijnlijk de te wijten zijn aan een ogenschijnlijk negeren van de bevolking door gebrek aan een goed contact. Op het gebied van voor lichting en „public relations" zou het be drijf ernstig tekortschieten, hetgeen soms leidt tot onnodige ergernis. Wat is nu tijdens de „hearing" concreet bereikt? Wanneer we ons beperken tot de belangrijkste en meest algemene klach ten, dan kunnen de resultaten als volgt worden samengevat. Geluidshinder De lage fluittoon kon reeds worden op geheven. Thans ondervindt men last van een hoge fluittoon. Ter opheffing daarvan zijn maandag de laatste voorzieningen ge troffen. Dat er nu nog klachten zijn over die aanhoudende hoge toon is voor de P.E.N.-directie onbegrijpelijk. De oorzaak ADVERTENTIE de ideale brandstof voor uw verwarming Leeuweriklaan 35 - IJmuiden Telefoon 15404 - 11400 In de P.E.N.-kantine was dinsdag avond tijdens de „hearing" geen sprake van kortsluiting hij de be spreking van de klachten over de hinder van de P.F.N.-centrale. Maar een zeker schokeffectkon toch wel worden geregistreerd. Vóór de tafel tien afgevaardigden van de be woners van Velsen-Noord. Achter de tafel de vertegenwoordigers van het provinciale bestuur, de gemeen te Velsen en het P.E.N.-bedrijf. is onbekend. Het T.N.O. zal op korte ter mijn worden ingeschakeld om door mid del van metingen de herkomst vast te stel len. Men wil en zal alle maatregelen ne men, die de fluittoon kunnen doen ver dwijnen. De P.E.N.-directie had er op ge rekend, dat men na maandag de fluittoon niet meer zou hebben gehoord. Men ver moedt nu, dat er sprake is van meerdere fluittonen en dus van meerdere oorzaken. Om het dreunende geluid vanuit de ge bouwen te beperken is een dienstorder uitgegaan, dat deuren en ramen 's nachts zoveel als mogelijk is gesloten moeten blijven. Televisie Men zal de P.T.T. verzoeken een onder zoek in te stellen naar de slechte televi sie-ontvangst, waarvoor de P.E.N.-centra le in dit industriegebied bezwaarlijk al leen verantwoordelijk kan worden ge steld. Niettemin zegde de heer Mensink een onderzoek en eventuele maatregelen bij voorbeeld in de vorm van centra le antennesystemen toe. De hinder van kolenstof is een aflopen de zaak. De P.E.N.-centrale is verplicht een bepaalde hoeveelheid kolen van de Staatsmijnen te verstoken, maar waar schijnlijk in 1969 vervalt die verplichting, waarna men uitsluitend olie en gas zal benutten. Natuurlijk kon men tijdens deze „hea- ADVERTENTIE Zo juist ontvangen Nieuwe modellen t.e.m. maat 54 MODEHUIS M 9 ZEESTRAAT 9 (BUSHALTE) TEL: 2 56 83 BEVERWIJK Onze zaak is vrijdag avond a.s. geopend Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: baret luchtmacht, tas met badkleding, hanger met huissleutel, damesportemonnee met inhoud, bedel armband je, sierring en wieldop van plaatje, zwart sportbroekje, bankbil jet, hond, motorwant, handschoenen, speelgoedauto, dameshoed, muziekhou- der, vierkleurenpotlood, vulpen, vil ten hoed, boekje met loten, speelbal aan plastic lijntje, herenhorloge, auto ped, kinderschoentje, wandelwagentje, regenbroek, pet met klep, sleutelbos, zilveren ketting, plasticzak met zeep, handdoek en slaapzak, verkeersteller, windjack, tennisracket, bril. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks verkrijgbaar op het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Vier leden van de Hengelsportvereni ging Velsen hebben deelgenomen aan wedstrijden om het kampioenschap zee- hengelen in gewest Noord, georganiseerd door de Algemene Nederlandse Henge- laarsbond. Rob de Vries, een van de jon ge leden van de H.S.V., behaalde de vier de plaats. Hij mag zijn vereniging ver tegenwoordigen in Tholen op 14 oktober. De heer Volkers uit IJmuiden, die lid is van De Snoek in Wieringen, werd kam pioen van het gewest Noord. ring" vele zaken slechts „aantippen". Een an de belangrijkste resultaten is daar om, dat er op zeer korte termijn een com missie wordt gevormd, waarin de bewo ners van Velsen-Noord, de gemeente, de provincie en het P.E.N.-bedrijf vertegen woordigd zullen zijn om gezamenlijk in goed overleg en met inschakeling van des kundige instanties alle maatregelen te be vorderen die tot opheffing of althans be perking van de klachten kunnen leiden. De bevolking heeft kennelijk al of niet terecht het gevoel, dat het P.E.N.-be drijf in het verleden niet alles heeft ge daan wat mogelijk zou zijn geweest. Men krijgt nu een „inspraak". De commissie zal fungeren als „een vinger op de pols" en een „vinger in de pap". ADVERTENTIE AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER daqeli V EK MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 14262 dagelijks demonstratie ADVERTENTIE WONINGINRICHTING Planetenweg 38—42 Telefoon 15991 - IJmuiden De onlangs gehouden collecte ten bate van de samenwerkende organisaties op het gebied van de kinderbescherming „Sa- kor" heeft in Velsen weer een goed re sultaat opgeleverd. In totaal werd een bedrag van 6.236,10 ingezameld, onge veer gelijk aan de opbrengst van vorig jaar. Het zo belangrijke werk op het uitge breide terrein van de kinderbescherming vindt in deze gemeente dus warme be langstelling en daadwerkelijke onder steuning. Het plaatselijke comité is allen, die hetzij als contribuant, hetzij als col lectant, tot het goede resultaat bijdroe gen, zeer erkentelijk. Een 32-jarige werknemer uit Beverwijk is na een ongeval in de koudbandwalse- rij van Hoogovens IJmuiden met verwon dingen aan het onderlichaam opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis in Bever wijk. De Beverwijker was bezig een trans- portbak af te haken van een stilstaande halkraan. Op dat moment botste een an dere halkraan tegen de stilstaande kraan, waardoor de transportbak plotseling voor uitschoot. Het slachtoffer raakte bekneld tussen de bak en een stapel platen. Na dat eerste hulp was verleend, is hij naar het ziekenhuis getransporteerd. Voor de officiële opening van de ver nieuwde en verruimde IJmuidense haven mond, die op donderdag 15 juni zal wor den verricht door koningin Juliana, zijn vierhonderd gasten uitgenodigd door het ministerie van verkeer en waterstaat en het bestuur van de Stichting Rijnmond- Noordzeekanaal. Deze gasten zullen zich aan boord bevinden van het m.s. Koningin Wilhelmina, een passagiersschip van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Op initiatief van de Stichting Velser Gemeenschap is in overleg met de bestu ren van de V.V.V. in Velsen-IJmuiden en de Velser Sportstichting een programma opgesteld voor feestelijkheden op de za terdag na de officiële openingsdag. Voorts zal gedurende een week een expositie worden ingericht, welke een beeld geeft van de bouw van de pieren en van heden, verleden en toekomst van IJmuiden en Velsen. Voor dit doel willen burgemeester en wethouders van Velsen een garantie tot een bedrag van tien duizend gulden ver lenen aan de Velser Gemeenschap. Het programma voor de officiële ope ning op 15 juni is als volgt: 9.20 uur vertrek autobussen van het Cen traal Station; 9.45 uur embarkatie aan boord van het m.s. Koningin Wilhelmina aan de kade van Container Terminal Am sterdam in de Westhaven; 10.15 uur vertrek voor vaartocht door het Noordzeekanaal naar IJmuiden; 12.15 uur koningin Juliana komt in IJmui den aan boord van de Koningin Wil helmina; 13.00 uur lunch aan boord; 15.00 uur officiële openingsplechtigheid; 16.30 uur ontvangst door het gemeentebe stuur van Velsen in het raadhuis te IJmuiden; 17.45 uur vertrek uit IJmuiden per auto bus; 18.15 uur aankomst te Amsterdam; 20.15 uur ontvangst en koud buffet in het Rijksmuseum te Amsterdam, aan geboden door het gemeentebestuur van de hoofdstad. De griffier van de rechtbank in Haarlem maakt bekend dat Hendrikje Linthorst, wonende in Driehuis, gemeente Velsen, echtgenote van Jan van den Berg, fabrikant in plasticwaren, en als zodanig exploiteren de het bedrijf plastic industrie „De Licht koepel" in Beverwijk, Pijpkade 10, procu reur mr. A. A. M. Leesberg in Beverwijk, een verzoekschrift heeft ingediend strek kende tot verlenging van de aan haar ver leende surséance van betaling met ander half jaar en dat genoemde rechtbank heeft bevolen, dat de bekende schuldeisers, be nevens de schuldenares en de bewindvoer der mr. J. W. Crefeld in IJmuiden, zullen worden opgeroepen om te verschijnen in raadkamer van deze rechtbank in het ge rechtsgebouw in Haarlem, Jansstraat 81, op dinsdag 26 september 1967 om 14.00 uur, teneinde op dat verzoek te worden gehoord. Bij beschikking van de rechtbank in Haarlem op 2 mei is voorlopig surséance van betaling verleend aan Jan Feringa, wonende in Krommenie, Heiligeweg 32. procureur mr. C. J. Doorenbos, met benoe ming van mr. A. R. IJlzinga Veenstra in Haarlem tot bewindvoerder. Het verhoor der schuldeisers is bepaald op dinsdag 20 juni 1967 des namiddags om 14.30 uur in raadkamer van de rechtbank in het ge rechtsgebouw in Haarlem, Jansstraat 81. Koningin Juliana arriveert om elf uur bij het directiegebouw van Rijkswater staat op het Seinpostduin in IJmuiden, waar zij zal worden ontvangen door de minister van Verkeer en Waterstaat, in aanwezigheid van ongeveer vijfentwintig autoriteiten, die hiervoor door de mi nister zijn uitgenodigd. Er zal hierbij een uiteenzetting van de werken in IJmuiden worden gegeven door de directeur-gene raal van Rijkswaterstaat. Omstreeks twaalf uur vertrekt de koningin dan naar de Noordersluis. Hier is inmiddels de „Koningin Wilhel mina" gearriveerd, waar de vorstin aan boord zal komen, zodat de vertegenwoor digers van Rijkswaterstaat en de aan- ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 14886 In café „De Zeepost" aan de Kanaal dijk heeft dinsdagavond omstreeks half twaalf een vechtpartij plaats gevonden, waarbij een twintigjarige zeeman uit IJ muiden-Oost in de borst is gestoken of althans met een scherp voorwerp is ver wond. De man werd door de politie hevig bloedend op de weg aangetroffen. Een der surveillerende politie-ambtenaren bracht de zeeman onmiddellijk naar het Anto- nius Ziekenhuis, terwijl een tweede amb tenaar er zorg voor droeg, dat niemand het café kon verlaten. Een rechercheur werd ingeschakeld bij het onderzoek. Geen der cafébezoekers, noch de kastelein had iets van he voorval bemerkt. Er kon niet worden vastgesteld waarmee de wond was veroorzaakt. Het slachtoffer is in de loop van de nacht naar zijn woning over gebracht. Inmiddels werd een 44-jarige matroos van het Loodswezen in IJmui den verhoord, die bekende met de zee man op de vuist te zijn geweest. De re cherche zet het onderzoek naar de juiste toedracht voort. Zowel de vechtenden als het merendeel van de getuigen verkeer den onder invloed van sterke drank. nemersfirma's, die aan de havenbouw hebben meegewerkt, aan haar kunnen worden voorgesteld. Omstreeks 12.40 uur vertrekt het schip van de Noordersluis uit naar zee met ongeveer vierhonderd gasten, voor wie van 13 tot 14 uur aan boord een lunch zal worden geserveerd. Om 15 uur keert de „Koningin Wilhel mina" naar de IJmuidense havenmond terug, waar de koningin door de minister van Waterstaat zal worden verzocht de openingshandeling te verrichten, waar mee de nieuwe havenmond officieel voor de scheepvaart zal zijn opengesteld. Dit vormt dan tevens het sein voor de ont steking van het dagvuurwerk. Er zal wor den getracht tegelijk met de „Koningin Wilhelmina" ook een grote tanker of bulkcarrier de haven te laten binnen lopen. Omstreeks 15.45 uur is de „Koningin Wilhelmina" dan bij de Noordersluis teruggekeerd, waar de koningin met de genodigden zal debarkeren. De vorstin begeeft zich dan bij mooi weer in een open auto naar het Velsense raadhuis, waarbij het niet is uitgesloten dat zij hier op het balkon zal verschijnen. ADVERTENTIE voor iedere auto Breestraat 108 Beverwijk Dinsdagmiddag tussen vier en zes uur werd een grote glasruit vernield van het benzinestation nabij het parkeerterrein aan de Ampèrestraat, dat alleen in het vakantieseizoen in gebruik is. Van twee benzinepompen is het telwerk beschadigd. Vermoedelijk heeft een groepje jongens deze vernielingen aangericht. veruit het meest gelezen dagblad in IJmuiden en omgeving voor de prijs van 1 WEEK90 cent Naam: Adres: Gemeente: Deze cheque is alleen qeldig voor Hen, die nog niet op de IJmuider Courant zijn geabonneerd. UU"nVn'n~^n~n-n'nr;n"n"n^^T; ^-rnnnn|1rm. -|nnnnr,|||„

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5