Geschiedenis van een conflict De moeilijke jaren van mr. Gijsbert van Hall uniebaas SCHRAVENDIJK anders dan andere l lllir Provo beschuldigt Haagse politie van omkoping Oostenrijker in Doorn aangehouden CREDIET H.K.C. I MMNNi Acht maanden voor invoeren van Indische hennep Nog een klacht over politieoptreden Pinksteren in mei vaak warmer dan in juni Acties voor India en de zending vallen samen 8 9 constante kwaliteit i.- - if WOENSDAG 10 MEI 1967 Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit In Kamercommissie VOOR MOEDER mm I JL f km II Kort nieuws (Van onze correspondent) DEN HAAG. Twee dagen voor Kerstmis 1965 deelt mr. Gijs van Hall (61 jaar) de Amsterdamse gemeenteraad mee dat hjj zich niet kandidaat «telt voor het voorzitterschap van de Eerste Kamer. De hoofdstad behoudt xyn burgemeester. Mevrouw Truus Wijsmuller, raadslid voor de V.V.D. roept: „Bravo, je weet wat je hebt, maar niet wat je krijgt". De stemming is nog goed in die dagen. Er is kritiek op Van Halls beleid, maar de burgemeester steekt er de draak mee. .Misschien blijf ik tot mijn 65ste de las tigste burgemeester van een lastige stad". En tot de mannen van „Zo is het", die tenslotte veel eerder van het t.v.-scherm zullen verdwijnen dan Van Hall uit het raadhuis: „Het moet voor hen prettig zijn te weten dat ik nog drie jaar als hoofd van jut kan fungeren." De „lange, hete zomer" van 1966 heeft zijn voorloper al in het vroege voorjaar. Op 10 maart trouwt prinses Beatrix. Een hevig versterkte politiemacht treedt krachtig op tegen rookbommenwerpende provo's en nozems. Jan Wolkers stuurt de gemeente Amsterdam een in '65 ontvan gen novelleprijs terug. Hij stelt geen prijs op een oorkonde „waarop de handteke ning voorkomt van de man die voor het politie-optreden van 10 maart verant woordelijk is". Hoofd van de Amsterdam se politie is Van Hall. Zestig vooraanstaan de Nederlanders schrijven de regering dat een burgemeester voor zijn politiebeleid direct verantwoording schuldig behoort te zijn aan de gemeenteraad. x Jan Wolkers opent op 19 maart een tentoonstelling van op 10 maart gemaakte foto's. Onderwerp is het politieoptreden. Na de opening raken politie en jongelui slaags. Het is juist de dag waarop Van Hall in Mies-en-scène zal plaatsnemen in „De stoel". Een nerveuze burgemeester pleit voor een „afkoelingsperiode". Hij wijst op een groot personeelstekort bij de hoofdstedelijke politie. Als Van Hall zich op 16 juni nogmaals in een t.v.-studio laat ondervragen, is de spanning in de Amsterdamse binnenstad twee dagen eerder tot een hevige uitbar sting gekomen. Een demonstratie van bouwvakarbeiders mondde uit in een be storming van het gebouw van De Tele graaf. Een uur na het begin van die be storming arriveerde de politie. Eerder in grijpen was niA verantwoord, verklaart Van Hall 16 juni voor de t.v. Het weekeinde na die veertiende juni meldt onze correspondent in Amsterdam: Voor het eerst sinds geruime tijd verloopt een weekeinde rustig. Er zijn geen char ges uitgevoerd bij „Het Lieverdje". De hoofdstad heeft dan het onrustige voor- peus (V.V.D.) en Van Mierlo (D'66) bij premier De Jong naar de juistheid van het krantebericht. De premier kan naar waarheid ontkennen, dat de beslissing al is genomen. Maar inmiddels is een andere conse quentie gezien de conclusies van het rap port ondenkbaar. Op de nieuwjaarsreceptie in 1966 betuigt een provo zijn spijt met het aanblijven van Van Hall, een jaar later biedt hij hem een toeter aan om de af tocht mee te blazen. In '66 gaat Van Hall op de grap in, een jaar later zegt me vrouw Van Hall boos: „Ga weg, aap van een jongen." Als het in april tot een incident komt ■- T- ADVERTENTIES zegt de kaasbaas van de Nederlandse Kaas Unie I Wie kan het beter weten Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A 11 e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A 11 e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaas! ZIE TOE dat u werkelijk krijgt. Groen jonge kaas; rood - jong belegen; blauw belegen; paars A extra belegen; geel oud; bruin overjarige kaas. ROERMOND. De officier van justi tie bij de arrondissementsrechtbank in Roermond heeft dinsdag tegen een 21-ja- rige student aan de Jan van Eyck-kunst- academie in Maastricht uit Posterholt acht maanden gevangenisstraf geëist, waar van twee voorwaardelijk. Hij vond de student schuldig aan het in voeren, in bezit hebben en verspreiden van Indische hennep. Meer dan een kilo van dat goedje werd eind januari bij hem in beslag genomen. Dinsdagmiddag lag het spul in een plastic zak voor de rechters op tafel. jaar achter de rug. Er zijn demonstraties gehouden, maar ook verschillende keren verboden. In april hebben de jongelui van „19-3-'66 hun comité ontbonden. De bur gemeester had hen tweemaal verboden te demonstreren. Een van de leuzen luidde niet onvriendelijk: „Van Hall met vakan tie." Inmiddels is de politieke bom gebar sten. De ministers Smallenbroek (Binnen landse Zaken) en Samkalden (Justitie) reizen naar Amsterdam. Zij spreken met autoriteiten, onder wie Van Hall. Hoofd commissaris van Politie H. J. van der Molen is niet van de partij. In de Tweede Kamer verwijt Smallen broek (die eerder uit de regering zal ver dwijnen dan Van Hall uit het raadhuis) de burgemeester dat deze niet al de der tiende om versterking heeft gevraagd. Van Hall repliceert: er is al 11 en 31 mei schriftelijk om assistentie gevraagd. Het tweede verzoek was niet eens beant woord. Meer indruk nog maakt op 20 juni het bericht dat Van Hall al vier jaar ge leden aan de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken (Toxopeus) zou heb ben gevraagd hoofdcommissaris Van der Molen door een krachtiger figuur te ver vangen. Terwijl tussen Den Haag en Amster dam een welles-nietes-debat ontstaat, wijst Van Hall de schuldige voor de ge beurtenissen van 14 juni aan: de provo. Provo-raadslid Bernard de Vries vindt dit oordeel erg eenzijdig, jongensboeken schrijver W. H. M. van den H. gooit vier ruiten in van Van Halls ambtswoning. Hij vindt dat zij de burgemeester zouden moeten ontslaan en niet hoofdcommissa ris Van der Molen. Op 22 juni vertelt minister Smallenbroek (zich mede base rend op gegevens die op een sigarendoos- je waren gekrabbeld) dat de heer Van der Molen in het algemeen belang eervol ontslag zal worden verleend. De hoofd commissaris blijkt de tweede schuldige te zijn. Wanneer Van Hall zich voor een rust periode heeft teruggetrokken op zijn woonschip „Awater" in Kudelstaart, in terviewt verslaggever Maup Reckman van Elsevier Van der Molen. Deze vertelt tot op de dag dat Smallenbroek zijn ontslag bekendmaakte nooit onder vier ogen van zijn directe chef, Van Hall, te hebben ge sproken. Altijd was „een waarnemer" aanwezig. Pogingen om met de burge meester samen te werken, faalden voort durend. Van der Molen verzekert Reck man dat Smallenbroek wel even zou heb ben gewacht met het verlenen van ont slag, wanneer hem iets meer was verteld over het zig-zag-beleid van de hoofdste delijke burgemeester. Later in het jaar onthult De Telegraaf hoe Van Hall en Van der Molen zelfs de veertiende juni niet konden samenwer ken: tijdens de aanval op het Telegraaf kantoor waren de burgemeester, de pro cureur-generaal en de hoofdcommissaris in conferentie geweest. Van der Molens plaatsvervanger richtte tot tweemaal toe dringende boodschappen tot de burge meester. Deze schoof de briefjes door naar de procureur-generaal. Van der Mo len kreeg niet de gelegenheid van de in houd kennis te nemen, aldus De Telegraaf. Er wordt in de zomermaanden gespro ken over het aftreden van de burgemees ter, maar Van Hall ontkent. Een landelij ke opiniepeiling wijst in september uit dat er voor zijn beleid weinig waarde ring meer bestaat. Dat beleid wordt on derzocht door een commissie van wijze mannen onder leiding van prof. mr. Ch. J. Enschedé. Voordat de commissie-Enschedé haar bevindingen publiceert, slagen wij er op 20 april 1967 in de kern van het rapport te melden: het rapport is vernietigend voor het beleid van de Amsterdamse bur gemeester. De consequentie kan geen an dere zijn dan: aftreden. In de Tweede Ka mer informeren de fractieleiders Toxo- ADVERTENT1E Een ideale STOEL, om heerlijk lui te luieren. SUNNY SEAT69.50 - 76.50 TUINMEUBEL-AFDELING 1e etage - GROTE HOUTSTRAAT 51 Burgemeester Van Hall verlaat het departement van Algemene Zaken, begeleid door premier De Jong. „Het was een heel prettig gesprek", zegt mr. Van Hall. De waarheid bleek weinige uren later. in het Amsterdamse Centraal Station een incident dat een volgende „hete zo mer" lijkt aan te kondigen vertelt Van Hall de Nederlandse t.v.-kijkers dat hij met „schorrie-morrie" te maken heeft. Op 29 april zegt zelfs de vriendelijke C.H.U.- voorzitter Tilanus: „Van Hall schiet te kort." Zo is de algemene opnie. Na de herdenkingsplechtigheid van de vierde mei bij het nationaal monument op de Dam ontvangt Van Hall de minis ters Beernink (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justitie). Hij kent inmiddels de inhoud van het nog niet vrijgegeven rap- port-Enschedé. De bewindslieden dringen aan op zijn aftreden. Hij vraagt bedenk tijd. Dinsdag 9 mei ontvangt de regering Van Hall in het ministerie van Binnen landse Zaken. ADVERTENTIE Toneelspeelster en TV-actrice Jenny Arean 25 STUKS f 1.50.-EEN LAURENS PRODUCT Provo Den Haag heeft de leden van de Kamers der Staten-Generaal een brief gestuurd, waarin politiemensen ervan worden beschuldigd, dat zjj door chan tage inlichtingen hebben verzameld. Van een van deze geheime agenten, tijdens een ontmoeting in het warenhuis van V en D in Den Haag met een 21-jarige Hage naar Peter Walraven, zijn foto's gemaakt. Vijf prenten worden de Kamerleden toe gezonden. Een ervan toont de geheime Haagse politieambtenaar „Gerard" op het moment, dat hij P. W. een tientje be taalt voor zijn inlichtingen. De Haagse politie hee^t ontkend, dat door chantage mensen worden ge dwongen tot contact met haar. Het ging de politie louter om inlichtingen over provo. Meegedeeld werd, dat met P.W. een vertrouwelijk contact was opge bouwd. De identiteit van de betrokken politieambtenaar werd hierbij geheim ge houden. Er is volgens de politie geen sprake van, dat op P. W. druk is uitgeoefend. Hiervoor werd nog verwezen naar de pro cessen-verbaal, die tegen hem zijn opge maakt en die zijn doorgestuurd naar de justitie. Wel werd P. voor zijn inlichtin gen over provo gehonoreerd. In totaal werd hem 85,- uitbetaald, aldus de politie. De politie heeft dit meegedeelrd naar aan leiding van een brief, die Provo Den Haag aan de Kamerleden heeft gestuurd. In de brief staat, dat de geheime politie tracht op verschillende manieren gegevens over provo te verzamelen. Toen de recherche in Den Haag op het spoor van gebruikers van verdovende middelen was gekomen, werd een der ver dachten onder druk gezet, toen bleek, dat hij vage relaties onderhield met Provo- Dit is een van de foto's, die door provo-Den Uaag aan de leden der Staten-Generaal zijn gestuurd. De 21-jarige Hagenaar P. W. zit in de lunchroom van de Hema met politie-ambtenaar Gerard (rechts). Den Haag. Hij werd overgedragen aan een geheime dienst, aldus Provo. Hem zouden geen moeilijkheden in de weg worden gelegd als hij inlichtingen doorgaf over linkse groeperingen van jongeren, speciaal over Provo en in het bijzonder over de Pacifistisch Socialistische Jonge ren Werkgroep (PSJW). In de brief aan de Kamerleden dringt Provo aan op een onderzoek. Dit zou moe ten resulteren in vervolging van de be trokken ambtenaren en hun opdrachtge vers. Voorts wordt een witte B.V.D.-scho- lenplan gelanceerd, dat onder meer in houdt: herscholing van BVD-ers tot vre- desambassadeurs, die helpen bij de ont wikkelingshulp, het verstrekken van wit te gleufhoeden aan ex-BVD-ers, en het ombouwen van de kelders van het BVD- gebouw tot B.V.D.-kelder (Beatnik Ver blijf- en Doorgangshuis). De Amsterdamse fotojournalist E. S. de Jongh heeft bij de officier van justitie een klacht ingediend over het optreden van een politieruiter tegen hem op 1 mei bij het nationaal monument op de Dam in de hoofdstad. Hij zou een klap met een wapenstok hebben gekregen hoewel hij na een sommatie doorliep. (Van onze correspondent) DOORN. In het centrum van Doorn is vanmorgen om acht uur een Oostenrijker G. K. gearresteerd. De man werd aange houden tijdens het boodschappen doen. Dertig tot veertig man rijkspolitie heb ben dinsdag met auto's, motoren, honden en een vliegtuig vele uren lang in de bos sen tussen Doorn en Leersum tevergeefs naar de Oostenrijker en zijn 37-jarige landgenoot E. H. gezocht. Zij worden ver dacht van inbraken en autodiefstallen. De jacht op de mannen was 's morgens om zeven uur begonnen, nadat een poli tiepatrouille hen in een in Doorn gesto len auto, in een laantje dicht bij het dorp had aangetroffen. Het tweetal slaagde er in te ontsnappen. Van K. was men spoe dig het spoor bijster. H. werd 's morgens elf uur gesignaleerd. Twee keer had hij getracht een auto te stelen. Het laatst werd hij gezien bij Leersum door bosar- beiders. De Oostenrijkers hebben dinsdag morgen om vijf uur in het Amerongse bos een in Bilthoven gestolen auto in brand gestoken. (Van onze weerkundige medewerker) Pasen, Hemelvaartsdag en Pinksteren vallen dit jaar op een zeer vroege datum. In de laatste 30 jaar was het in 1951 één dag eerder, in 1940 twee dagen eerder Pinksteren (jan dit jaar. Voor Pinksteren zijn 11 en 12 juni de laatst mogelijke datums. De meeste Pink sterdagen die in mei vielen zijn vaak war mer geweest dan die in juni. Met 1940, 1951 en 1948 behoort Pinksteren 1967 tot de vroegste. In 1940 was Pinksteren veel te koud, in 1951 eveneens. Maar in 1948 toen 15 en 16 mei de Pinksterdagen wa ren, werden maxima boven 25 C. (Maas tricht zelfs 27 graden) gemeten. Na 1960 hebben wij geen opvallend warme Pinksterdagen meer gekregen. In dat jaar steeg het kwik op 5 en 6 juni tot 29 graden in het noorden en oosten van ons land, 's maandags in de middag en avond gevolgd door onweer. Een heel enkele keer beleeft Nederland tropische Pinksterdagen waarvoor het kwik tot boven 30 graden moeten stijgen. In de laatste dertig jaar gebeurde dit in 1944, toen op 28 en 29 mei 28 tot 33 graden werd gemeten, en in 1953 toen op 25 mei Pinksteren in Limburg 31 graden haalde. Het is in ons land maar zelden mogelijk enkele dagen vooruit met enige zekerheid te zeggen hoe het weer met Pinksteren gaat worden. Normaal voor midden mei is een temperatuur van 14 tot 16 graden. Elke graad meer is een meevaller. Adjunct directeur. Met ingang van 1 augustus 1967 wordt drs. D. N. A. Verburg, thans werkzaam bij de inspec tie technische dienst van de Konink lijke Landmacht, adjunct-directeur van het staatsbedrijf Artillerie-inrichtingen Hembrug. ADVERTENTIE &NRO°ogkap Een ritoomvanewd'^8a0Pta Unieke Hand.g 'kaP if 'ingaan en vooral ook bi') h®t °a^ur9van 2C?t°t r Ohe&scbi.AH^ KALORIK UW HANDELAAR HÉÉFT'T De raad voor de zending der Neder landse hervormde kerk heeft zijn be zorgdheid uitgesproken over het samen vallen van de actie „Eten voor India" met de jaarlijkse pinkstercollecte voor het zendingswerk. De actie „Eten voor India" wordt, zoals bekend is, zaterdag gehou den en de collecte heeft plaats op eerste pinksterdag. De raad voor de zending staat wel ach ter de actie maar vertrouwt dat de ge meenten met pinksteren haar gaven voor het sterk groeiende zendingswerk van on ze kerk, ondanks de actie „Eten voor In dia", niet zullen verminderen", aldus een brief van de raad voor de zending aan alle hervormde predikanten. Ds. P. J. Machaay, secretaris van de raad voor de zending, heeft er in een toelichting op dit schrijven op gewezen, dat de eerste verantwoordelijkheid voor de hervormde kerk het zendingswerk is. ADVERTENTIE Dames,- Heren- en kinderkleding Betaling v.a. 2,— p. week Ziet onze etalages Jansstraat 51-63 - Haarlem

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9