In Griekenland dreigde geen communistische putsch UST morris rASSE N] Steun mijnen in Limburg fors verhoogd HET WEER „Bormann in San Salvador" WILMSFLOET MINISTER LUNS IN TWEEDE KAMER: We moeten al het mogelijke doen voor lijfsbehoud van politieke gevangenen" Naar Amphilex N.V. Pasco failliet verklaard Aardappelen duur Gevangenis voor roerganger en schipper VL 153 Haarlemmermeer wellicht niet bij Groot Amsterdam Actie tegen belemmering grensverkeer Protest tegen de Amerikaanse bombardementen Zwolse scholieren vasten voor „Eten voor India" een Moederdag-taart v.a. 5,— VADERS en KINDEREN fijne hazelnoottaart WAAR4N OPGENOMEN UE KENNtüWKK CQfcfRANT EN HE-T BAGBLAD «OOK UMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er is geen enkel bewijs voorhanden dat in Grieken land een communistisch putsch dreig de, heeft minister Luns gisteren ver klaard in de Tweede Kamer. Hij ont kende dat de NAVO bij de coup be trokken zou zijn geweest. Dat het zo genoemde Prometheus-plan eigenlijk een NAVO-plan zou zijn geweest was de minister niet bekend. „Het zou mij uitzonderlijk verwonderen als de NAVO voor Nederland een dergelijk plan had ontworpen, de situatie in bepaalde steden ten spijt". De minister bestreed ook de me ning van de heer Hoekstra (C.P.N.) dat de Griekse junta de hulp van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA zou hebben gehad. IN DEZE Onweersachtig Lijfsbehoud Geen erkenning In Zandvoort Politie van Guatemala: Het woord is aan Wachtend op de barbaren 11 pagina 3 Voor de liefste het MOOISTE DEKKERS SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk ZWIER REGENKLEDING KROKETTEN met heel veel vlees ct. MAX KOELEMIJ IKENNEMERLAAN hazenberg mmm heerlijk! Tel. 1 64 79 52e JAARGANG NUMMER 161 DONDERDAG 11 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmtiiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate M.V. Hoofdredacteur.- dos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mqe De Tweede Kamer heeft gisteren haar verontrusting uitgesproken over de militaire staatsgreep in Grieken- De regering verwacht, dat de uit gaven voor steun aan de mijnindustrie in Limburg in de periode tot en met 1970 ruim f 500 miljoen zullen be dragen, waarvan een kleine f 400 mil joen ten behoeve van de particuliere mijnen. Zij zegt dit in een bij de Tweede Kamer ingediend wetsvoor stel tot wijziging van de begroting van Economische Zaken voor 1967. De begrotingswijziging heeft betrek king op de steun ten behoeve van de steenkolenmijnen. Voorgesteld wordt de begrotingspost voor uitgaven ten behoeve van de steenkolenmijnindustrie te verho gen van 45 miljoen tot 160 miljoen. Van dit bedrag is 65 miljoen bestemd voor steun over het jaar 1966; ƒ85 mil joen voor 1967 en 10 miljoen voor rente over de steunbedragen 1966 en 1967, die 18 maanden na het verstrijken van het boekjaar worden uitbetaald. De minister schrijft in zijn Memorie van Toelichting dat de nieuwe regeling een zware belasting betekent voor 's rijks kas. Daarom zal maximale aandacht moeten worden besteed aan een actieve werkgelegenheidspolitiek in Zuid-Lim burg. Weerrapporten 1, 2 Agenda van Haarlem en IJ mond 2 Uit het binnenland 2, 15 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving 5, 7 !n de Vishal en op zee 7 Langs sluizen en havens 7 Weg en Wiel 9 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 17 Kunst 19 Radio en tv 19 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23, 25 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Vrij warm met plaatselijk een regen- of onweersbui, gevolgd door enige afkoeling. Zwakke tot matige wmd tussen oost en noordoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. land. In een motie, die met grote meerderheid werd aanvaard, deed het parlement een beroep op de regering om samen met de andere partners in de raad van Europa, de EEG en de NAVO, al het mogelijke te doen om het lijfsbehoud van de politieke gevangenen in Griekenland te verzekeren, hun vrijlating te bevorderen en te streven naar een spoedige terugkeer naar democratische verhoudingen in dit land. De motie, die was ingediend door mr. M. van der Stoel (P.v.d.A.), kreeg de steun van acht van de elf partijen in de kamer. Alleen de Boerenpartij, de Staat kundig Gereformeerde Partij en het Ge reformeerd Politiek Verbond stemden te gen. De Boeren vonden het nog te vroeg om de situatie in Griekenland goed te kunnen beoordelen, de staatkundig gere formeerden wilden zich niet bemoeien met wat zij een binnenlandse aangelegen heid van Griekenland noemden en de heer Jongeling van het G.P.V. had principieel bezwaar tegen de verwijzing in de motie naar de rechten van de mens. In de motie sprak de Kamer namelijk haar verontrusting uit over de aantasting van de democratie en de rechten van de mens in Griekenland en gaf zij de rege ring in overweging bij de Europese com missie voor de mensenrechten een klacht tegen Griekenland in te dienen wegens schending van de Europese conventie tot bescherming van de rechten van de mens. Minister Luns maakte tegen de motie geen bezwaar, maar bleek er ook geen be hoefte aan te hebben. Hij had er eerder in het debat al geen twijfel over laten bestaan dat hij de wijze, waarop in Grie kenland de parlementaire en grondwette lijke rechten buiten werking zijn gesteld, afkeurt. De Kamer sprak met uitzondering van ir. v. Dis (SGP) haar afkeuring uit over het op treden van de militaire junta. Alleen de heer Van Dis vond dat de staatsgreep gerechtvaardigd was om een linkse revo lutie te voorkomen. Hij meende dat daar door bloed vergieten was voorkomen en de Griekse kroon was. gered, de Griekse kroon was gered. Bovendien worden de Griekse politieke gevangenen goed verzorgd, zei hij. Met de anti-revolutionair mr. Geelker ken beoordeelde hij de plannen van het Griekse bewind voor een nieuwe grond wet en een referendum positief. Mr. Geel kerken toonde zich er verheugd over dat Griekenland koning Konstantijn heeft. Een monarchie is voor hem de beste waar borg. De liberaal mr. Berkhouwer daar entegen sprak van tirannie en krenking van de elementaire mensenrechten, waar over hij zijn verontrusting uitsprak. Hij meende echter dat terwille van het lijfs behoud van vele onschuldige Grieken be hoedzaamheid tegen het nieuwe regime moet worden gemanoeuvreerd. Daarentegen wilden de heren Van der Stoel (P.v.d.A.), Bos (C.H.), Mommer- steeg (K.V.P.) en Imkamp (D'66) probe ren in het kader van de Europese en At- Gezeten in een postkoets zijn vanmorgen twaalf Haarlemse Bloe menmeisjes van het Rijksmuseum in Amsterdam naar het RAI-gebouw getrokken, waar de internationale postzegeltentoonstelling „Amphilex" is geopend. Tijdens de tocht liep de Koninklijke Utrechtse Fanfare „On der Ons" voorop. Op het podium in het RAI-ge- bouw hebben de Bloemenmeisjs aan de minister van Verkeer en Water staat, drs. A. J. Bakker, die de ten toonstelling officieel opende, aan autoriteiten van de P.T.T. en ver dere genodigden een gele tulp aan geboden. lantische samenwerking iets tegen het Griekse bewind te ondernemen. Zij kwa men daartoe ieder op hun wijze met de nodige suggesties. Minister Luns bleek voor een gemeen schappelijke actie op dit moment geen mogelijkheid te zien. Wel verklaarde hij zich bereid te onderzoeken of het zinvol kan zijn om bij de Europese commissie voor de mensenrechten een klacht tegen Griekenland in te dienen. De bewindsman achtte verbreking van de associatie van Griekenland met de EEG niet mogelijk, evenmin zag hij veel kansen voor een voorstel tot schorsing van Griekenland als lid van de Raad van Europa. Opschor ting van de defensiehulp komt volgens hem niet in aanmerking, omdat Neder land wat dit betreft tot nu toe al in ge breke is gebleven. Volgens mr. Luns is een erkenning van het nieuwe bewind voor de regering geen probleem, want er valt niets te erkennen. De regering heeft kennis genomen van de mededeling van het Griekse regime dat er een kabinetswisseling heeft plaats gevonden en daarop slechts met een ont vangstbevestiging gereageerd. De Neder landse ambassadeur in Athene heeft de gebruikelijke felicitaties achterwege ge laten. (Van onze verslaggever) De rechtbank in Amsterdam heeft het faillisement uitgesproken van de N.V. Pasco die tot 18 april het Badhotel in Zandvoort exploiteerde. De directeur van de maatschappij, de heer J. Pas, werd zoals we berichtten op die dag ontslagen als directeur van het hotel. Onder de naam Strandhotel wordt het hotel vanaf deze datum geëxploiteerd door een n.v. die voor de helft het eigen dom is van de heer M. Caransa en voor de helft van Heineken Bierbrouwerijen. De N.V. Pasco was huurster van het hotelgebouw, dat eigendom is van de heer Caransa. Omdat de N.V. Pasco steeds meer schulden maakte, achtte de heer Caransa, naar hij ons mededeelde, het niet langer verantwoord het hotel door deze maatschappij te laten exploiteren. De N.V. Pasco werd op 20 april inge schreven in het handelsregister in Amster dam. Hoe hoog de schulden zijn gestegen is nog niet bekend. Als curator van de n.v. is aangesteld mr. Van Iddekingen in Am sterdam. SAN SALVADOR (AFP) De politie van Guatemala heeft bekendgemaakt dat de vroegere raadgever van Hitier, Mar tin Bormann naar San Salvador is uitge weken. De bintjes zijn tussen 6 maart en 8 mei meer dan twee keer zo duur geworden. Dat wil zeggen: op de aardappelbeurs in Roterdam. Voor de consument zijn de prijzen ook omhoog gegaan, maar niet zo erg. In Amsterdam kostten de bintjes dinsdag 35 tot 46 cent per kilo, tegen 32 tot 42 cent op 27 april en 25 tot 35 cent half januari. Er worden op het ogenblik oude aard appelen uit Polen geïmporteerd. Slecht zijn ze niet, zo werd gisteren in een ver gadering van het produktschap gezegd, maar wel anders dan wij gewend zijn. Ook Zwitserland en West-Duitsland springen bij om in de vraag te voorzien. Onze uit Griekenland uitgewezen correspondent Frans van Hasselt volgde op de tribune de debatten. De ondergang van de Deense kotter Nina Mona, die aan twee Deense vissers mannen het leven kostte, is veroorzaakt door de Vlaardingse trawler Liesje en Rutger (VL. 153), zo meent de rechtbank te Rotterdam. Deze heeft vanmorgen de 47-jarige schipper van de VL-153 veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en de twintigjarige roerganger tot een ge vangenisstraf van twee maaanden. De rechtbank achtte hen schuldig aan het zodanig varen dat een schip zinkt en le vensgevaar voor de opvarende ontstaat. De officier van justitie had veertien dagen geleden tegen beiden zes maanden gevangenisstraf geëist. Hij achtte de ka pitein schuldig aan het opzettelijk geen hulp verlenen aan een schip in nood en de roerganger aan dood door schuld. De Nina Mona is op 19 januari 1967 na bij Esbjerg na een aanvaring gezonken. Deense vissers hebben verklaard dat zij de roepletters van de VL-153 duidelijk hebben waargenomen. De opvarenden van de Vlaardingse trawler zijn steeds bij hun verklaring gebleven dat zij niets van een aanvaring hebben gemerkt. De raads man van verdachten bepleitte vrijspraak. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land zullen zich opnieuw beraden over de vraag of de gemeenten Haarlemmermeer en Aalsmeer deel moeten uitmaken van het openbaar lichaam Groot Amsterdam. In dit beraad zal men rekening houden met een suggestie uit de betrokken com missie van Statenleden om de toetreding op basis van vrijwilligheid te doen geschie den. Dit hebben Gedeputeerde Staten mee gedeeld in antwoord op vragen in de be trokken commissie. Provinciale Staten van Noord-Holland zullen de nota Groot Amsterdam op maan dag 19 juni in openbare vergadering be handelen. Aanvankelijk was voorgesteld deze kwestie donderdag 18 mei al in be handeling te nemen, maar enkele Staten leden hebben om uitstel gevraagd om zich beter in de problematiek te kunnen verdiepen. Na de behandeling zullen de stukken over deze kwestie worden doorgezonden naar het ministerie van Binnenlandse Za ken. Gedeputeerde Staten menen dat de behandeling daar nog wel geruime tijd in beslag zal nemen en dat er gedurende deze periode nog voldoende gelegenheid bestaat eventuele verbeteringen en wijzi gingen aan te brengen. (Van onze correspondent) ROERMOND De protesten tegen de controle op het reizigersverkeer aan de grensposten in West-Europa klin ken steeds luider. De Duitse sectie van de Europese unie gaat in het komende pinkster- weekeinde door het verspreiden van een miljoen vlugschriften aan de be langrijkste grensposten haar eis tot afschaffing van de grenscontrole dui delijk kenbaar maken. Ze zullen ook voor Nederlanders aan de grenspos ten in Vaals en Venlo handtekenin gen verzamelen en slogans op de auto's plakken. Hun actie kan voorlopig door de grensbewaking niets in de weg worden gelegd. Ze zullen evenwel van de grenspost worden verwijderd als de actie een soepele doorgang van het verkeer in de weg staat, hebben beide bewakingsdiensten al laten weten. De functie van douaniers aan de grensposten wordt de laatste tijd her haaldelijk belaagd. Vorige week zei Akens burgemeester Hermann Heusch nog bij de uitreiking van de Karel- de-Grote-prijs aan minister mr. J. M. Luns: „Wij veroorloven ons nog mid den in dit zich progressief wanende Europa een drukte, die spot met de eisen van onze tijd. Ook na het ophef fen van de tolgrens volgend jaar zul len aan de grenzen legers ambtenaren blijven staan, die in trouwe plichts vervulling niets anders doen dan het verkeer tussen de landen belemme ren." George Santayana: Als een man en een vrouw het eens worden, is dat altijd om heel verschil lende redenen. Prof. dr. H. J. Heering, ds. P. Kloek en dr. K. E. H. Oppenheimer uit Leiden heb ben een schrijven gericht aan de kerken, die aangesloten zijn bij de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Zij beklemtonen dat het stopzetten van de Amerikaanse bombardementen in Viet nam de eerste stap tot oplossing van het steeds omvangrijker wordende conflict be hoort te zijn. „In de huidige situatie is het van de grootste betekenis dat de Nederlandse kerken openlijk hun instemming betuigen met de verklaring van het centraal comi té van de Wereldraad van Kerken" be togen zij. „Wij achten het gewenst dat deze zaak met haar historische, sociale en politieke achtergronden uitvoerig be sproken wordt in de kerkelijke vergade ringen. Het is ons inziens een dringende eis dat de gemeenten over deze materie beter worden voorgelicht en meer genuan ceerd leren denken. Wij verwachten van de kerken dat zij de protesten piet overlaten aan individue le acties (zoals bijvoorbeeld de protest mars van geestelijken in Amsterdam) en aan het onbehagen bij vele jongeren. Hierdoor wordt de indruk gewekt dat de kerk zich van haar eigen uitspraken dis- tancieert. Het is de opdracht der ker ken tolk en stem te zijn van het gewe ten". (Van onze correspondent) ZWOLLE Ongeveer tienduizend leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs in Zwolle hebben vandaag niet gegeten, gedronken, gerookt of make-up gebruikt. Het geld dat zij hiervoor uit sparen zal ten goede komen aan de actie „Eten voor India". Gisteren is een begin gemaakt met deze actie, waaraan bijna alle scholen voor voortgezet onderwijs hun medewerking hebben toegezegd. Door middel van toespraken van schoolhoof den, films, pamfletten en affiches is gis teren op de scholen ruchtbaarheid gege ven aan deze actie. Er wordt op gere kend dat per scholier ongeveer vijf gul den wordt uitgespaard, zodat de totale opbrengst 50.000 gulden kan bedragen. Het geld dat vrijdag wordt verzameld zal zaterdag overgedragen worden aan de organisatoren van de landelijke actie. ADVERTENTIES Geef daarom voor MOEDERDAG EEN WAARDEBON voor de beste haarverzorging, dus van DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 111 66 Bij iedere waardebon een heerlijk flesje Eau de Cologne CADEAU Wij etaleren voor U met bloemenmandje, zeer excl. met zeer fijne vullingen o.a. Boerenjongens, Hazelnoot, Chi- polata, Mocca en Crème. PATISSERIE Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden - Tel. 14208 lartaljorisstraat - Haarlem Tel. 15552 leidseatraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 9i - Amsterdam Diverse belegde broodjes. Kennetner Automatiek VELSERDUINPLEIN 6 - IJMUIDEN-O. TELEFOON 14000 n les wutocwl x 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4* 4- 4- 4- 4- 4* 4- 4- X Drukke werkkring? Gespannenheid? In onze originele Finse Sauna voelt u zich een ander mens worden, ontspannen en weer fit. Keep Fit gymnastiek, indoor en outdoor. Sauna-, Massage- en Sportinstituut BOUWES PALACE, ZANDVOORT Alle inlichtingen telefoon 02507-3871 ++++++44,4444++++++4 X 4- 4* 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- halen voor MOEDER natuurlijk zo'n of een rijk opgemaakte VRUCHTENTAART

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1