BADLAKEN DUINDIGT Beschamend tumult na afloop van Hongarije-Nederland Mulder drukte Ihasz tegen de grond Hongaren namen wraak op Groot Ook Muller kon Albert niet afremmen over inzet Kessler tevreden ?pr fris MÉ» in de - mond COURSE- AGENDA Nederlands elftal kansloos in Europees beker-toernooi Fusie tussen Wilhelmina en FC Den Bosch Marathonrecord voor Steylen Eénjarig contract voor Cees Groot in Pittsburgh VOOR DE HALVE PRIJS r— RENBAAN Zondag 14 mei half twee Zaterdag 20 mei half vier Woensdag 24 mei half vier Zondag 28 mei half twee VRIJE TOEGANG DONDERDAG 11 MEI 196 7 23 SPORTHUIS HAARLEM n.v. WASSENAAR Verlichting (le pinksterdag) Fouten Rust ADVERTENTIE Ga daar, waar u alles vindt en van alles het meest. Speciaal voor moeder nu een fraaie blauw of rood geruit BADLAKEN voor slechts 5. BADCOSTUUMS van alle goede mer ken 21.50 tot ƒ58.50), BADJASJES (ƒ26.50 tot ƒ45.50), BADJURKEN (ƒ21.50 tot ƒ34.50), BADMUTSEN 1.10 tot 19.75) en alles voor water- vermaakOp naar GROTE HOUTSTR. 123 TELEF. 220f5 MARSMANPLEIN 15-17 - TELEF. 44562 De tweede divisieclub Wilhelmina heeft gisteravond in Den Bosch tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering besloten een fusie aan te gaan met F.C. Den Bosch. De nieuwe vereniging komt in de eerste divisie uit onder de naam FC Den Bosch '67 en zal op het sport park De Vliert in Den Bosch spelen. De stichting FC Den Bosch zal de schul den van Wilhelmina tot een maximum van 125.000 gulden betalen. Bovendien betaalt FC Den Bosch 5.000 gulden als aanloopkosten bij het teruggaan van Wil helmina naar de vierde klasse amateurs. Daarnaast zal jaarlijks een bedrag voor een trainer ter beschikking van Wilhel mina worden gesteld. FC Den Bosch krijgt de beschikking over alle door Wilhelmina gecontracteer de spelers. Dit jaar kan het een keuze doen uit de spelers van het tweede en derde alsmede het jeugdelftal van Wil helmina. ADVERTENTIE Het rumoerige einde van de inter land. V.l.n.r. Nuninga, Muller, ach ter hem Van Leeuwen, Farkas (met bal). Rechts Szucs. Mulder in duel met Meszoly. Ach ter hem clubgenoot Bergholtz. kas zorgde tenslotte voor de laatste tik (2-0) Mft een duidelijke voorsprong aan cor ners sloot Nederland de eerste helft af om ook op dit onderdeel in de tweede periode een zege te behalen, maar de doelpunten bleven uit. Piet Keizer, af en toe een obsessie voor de Hongaarse defen sie, lokte op een gegeven ogenblik het na trappen van Szücs uit. Nuninga liep ver volgens in unieke scoringspositie onder de stuitende bal door, voordat Suurbier ein delijk weer hoop bracht in de harten van Oranje. Schitterend kwam hij mee naar voren, plaatste het leer naar Nuninga om de bal terug te ontvangen en op magni fieke wijze in te schieten (2-1). Voor Oranje was het nu alles of niets. Een dreun van Nuninga tikte Tamas met moeite over de lat. Maar de duivelse Al- bert zorgde al weer snel voor verlichting. Niet minder dan vijf Nederlanders liet hij in één lange rush stilstaan om ten slotte Bene een kans te bieden, die de bal langs Doesburg tegen de paal knalde. Toen de scheidsrechter het derde doel punt van Farkas terecht afkeurde, teken de de komende veldslag zich reeds af. Piet Keizer kreeg vlak voor het tumult de reeds gesignaleerde kans. De kracht om zijn fraaie actie doeltreffend af te ronden ontbrak echter bij hem. Het bleef 2-1. Onze landgenoot Aad Steylen heeft in Karl Marxstadt het Nederlandse record op de marathon verbeterd. Steylen liep de 42.195 meter in 2 uur 22 min. en 20,4 seconde. Het oude record stond sinds 1960 op naam van Frans Kunen met 2 uur 26 min. en 7,8 sec. Van Leeuwen is verslagen uit een strafschop van Meszoly. Hongarije leidt met 10. (Van een speciale verslaggever) Pummy Bergholtz gilde. Op de massagetafel werden zijn wonden be handeld. Jodium op een geschaafd dijbeen, zwachtels rond het kuitbeen, dat keihard was geraakt door de wild-trappende Ihasz. Jan Mulder hinkel de met een gescheurd spiertje in het dijbeen om hem heen. Zij waren de slachtoffers van de „slag van Boedapest", het voetbalschandaal van gister avond in het NEP-stadion. Henk Groot had inmiddels zijn tranen gedroogd. Hij, zonder twijfel deze avond de beste speler in oranjeshirt was door het dolle heen geweest. Onschuldig aan alle narigheid op het veld, aan het gooi- en smijtwerk, aan de geniepige duwtjes met ellebogen en knieën, aan het natrappen in het verborgene, of het slaan in het openbaar, was hjj ongewild de hoofdpersoon geworden van een massale Hongaarse aan val. Jan Mulder zette zich van Ihasz af toen deze Hongaar wat al te op dringerig werd. Ihasz belandde op de grasmat en onschuldige Henk Groot die toevallig in de buurt was, werd er voor aangezien. Wat er verder geschiedde voltrok zich in een razend tempo. Het werd een veld slag van man tegen man, gelukkig door enkele verstandige spelers spoedig inge damd. Alles bijeengenomen echter de zoveelste onwaardige vertoning op het voet balveld. Bij dit alles werd het resultaat van de wedstrijd bijna vergeten. Het Nederlands elftal werd door het Hongaarse team uitgeschakeld in zijn poule van het toernooi om de Europa-cup voor landenteams (21). reel van Veldhoen sterk aan. Hij stuurde de Feijenoorder alle kanten uit en be sloot dan ook tenslotte buitenom een ren op het doel te ondernemen. Veldhoen, ge steund door Eykenbroek, liet zich tenslot te al duwend op de schoen van Mohnar vallen, die eveneens tegen de vlakte ging, maar juichend opstoof omdat arbiter Mai- er naar de witte stip had gewezen. Mes zoly schoot ongenadig hard de strafschop in (1-0). ZATERDAG VOOR DAMES KINDEREN (onder geleide) MMUWWIAAMUWWWUIMIIMIWIAAAAIMMWIMIAAIIIWMAAAMIMIIIMMAIIJMIUIMUWUUIMIIUIAIIMWUIMUUUIMIMWUUUUIAA (Van onze speciale verslaggever) Bennie Muller had de opdracht mee gekregen Florian Albert het spelen te beletten en hij moest zich hierdoor beperkingen opleggen. Dat was helaas duidelijk merkbaar. Henk Groot, in een fantastische vorm en Klaas Nu ninga werden veel te zwaar belast. Voor hen was de overschakeling van aanval op verdediging en omgekeerd te groot. De vier genoemde Hongaren zagen kans in razend snelle vaart het middenveld te veroveren en de vleugel spitsen Mohnar en Farkas voor de rest van het werk in te schakelen. Al- bert is pas op z'n best als hij een vrij veld voor zich ziet, op volle snel heid kan komen en dan als een spook verschijning langs tegenstanders kan flitsen. Deze Albert, de ster van het veld in de legendarische wedstrijd Hongarije-Brazilië tijdens de strijd om het wereldkampioenschap in Engeland, was ook gisteravond door geen enkele Nederlander af te remmen, zelfs niet door Bennie Muller. Daarbij kwam, dat in het linkerver- dedigingsblok van het Nederlandse team verschrikkelijk veel fouten wer den gemaakt. Eykenbroek, die niet faalde, moest herhaaldelijk Veldhoen bijspringen. Voor rust vergat de Spar taan deze opdracht nogal eens, maar na de pauze ging het veel beter. Veld hoen, voor Kessler de zekere keuze, stapelde fout op fout. Mohnar maakte hem herhaaldelijk bespottelijk. De Hongaarse rechtsbuiten kon het zich permitteren om zowel links als rechts langs Veldhoen te glippen, vervolgens nog eens buitenom of binnendoor te gaan, al naar gelang het bij hem op kwam. Veldhoen ging languit op de schoen van Mohnar liggen en veroorzaakte daarmee een strafschop. Bovendien verzuimde Veldhoen in te grijpen toen Mohnar opnieuw op rechts vrij kwam en een voorzet kon afgeven, waarop Göröcs en Farkas gezamenlijk de sco re tot 2-0 konden opvoeren. Zal verder Kessler nu geloven dat hij te vroeg Pieters Graafland aan de kant heeft gezet? Van Leeuwen toon de zich weer niet geheel rijp voor het Oranjeshirt en de komst van Pim Does burg na de rust bracht terstond de broodnodige rust in de Nederlandse defensie. Kessler kan slechts lof heb ben voor de af en toe briljante Piet Keizer, de als steeds volijverige Klaas Nuninga, de evenzeer in topvorm spe lende Henk Groot en de resoluut in grijpende Israel. De Anderlechtvleugel BergholtzMulder was zeer zwak. Wel was Bergholtz razend snel en Mulder ijverig ondanks zijn te vroege blessu re. Suurbier wisselde hoogtepunten met enkele dieptepunten af, vooral het plaatsen was zeer zwak. Hij verdient echter alle lof voor de geslaagde rush die het enige Nederlandse doelpunt op leverde. (Van een speciale verslaggever) Bondscoach Kessler hield zich niet he lemaal aan zijn voorstel. Hij zou de pers ongeveer 20 minuten na de wedstrijd ont vangen in de kleedkamer, ongeacht de uitslag van het duel. Na een half uur wandelde hij echter naar buiten, gevolgd door het complete elftal. Er kwam ten slotte toch nog gelegenheid voor een ge sprekje, waarin Georg Kessler verklaarde over de uitslag niet tevreden te zijn, maar wel over de inzet van het Neder landse elftal. Dit team had een overwin ning op zichzelf behaald door de formi dabele wijze waarop het had gestreden. Alleen vond de coach dat het wat te be treuren viel dat dit pas kwam, nadat de tegenstander voor de prikkel had ge zorgd. „Maar dit belooft iets voor de toe komst", verklaarde de bondscoach, die evenmin als elk ander het gehele ver loop van het tumult aan het einde van de wedstrijd had kunnen volgen. Van Leeuwen was aan zijn knie gebles seerd geraakt en moest wegens deze blessure worden vervangen door Does burg. Henk Groot die de klappen had ge kregen, welke bedoeld waren voor Jan Mulder, zei Ze kwamen met vijf of zes man op me af, wat moest ik beginnen." Jan Mulder had een spiertje gescheurd: lrAlsof er een snaar sprong, beng. zo ging het door me heen", vertelde de An- derlecht-speler. Pim Doesburg had het de moeilijkste wedstrijd van zijn leven gevonden. „Invallen, dan tegen Hongarije, en bij een achterstand van 2-0. Franz Maier, de Oostenrijkse scheidsrech ter met vijf interlands, was ook bereid iets te zeggen. „Er werd krachtig ge speeld, maar niet ruw", vond hij. „Ik had het wel eens moeilijk bij het toepas sen van correcties, maar dit was een Cup-wedstrijd en dan kan men een hard duel verwachten. Die penalty was toch duidelijk, nietwaar?", zo vroeg hij. „Och" zo luidde verder zijn wonderlijke toelich ting, spelers moeten wel eens aan de noodrem trekken en zich in een moeilij ke situatie ergens mee kunnen behelpen". Florian Albert somde Groot, Nuninga en Keizer op als de beste Nederlandse spelers. Muller had hem stevig afgedekt maar beslist niet unfair, zo verklaarde de Hongaarse voetbalheld. De reconstructie van de veldslag bleef moeilijk. Ook na de gesprekken met allen die er bij betrokken waren geweest. Een feit is dat ook de Nederlanders zich niet als onschuldige lammetjes hadden gedra gen. Franz Maier, de Oostenrijkse staats ambtenaar gaf hier en daar wel een vrije trap „weg", maar hij was toch niet de autoritaire gezagsdrager die in een der gelijk duel moet worden verwacht. Hij bestrafte tweemaal zoveel overtredingen van de Hongaren met een vrije trap als van de Nederlanders. Maar er had min stens een speler in het boekje gemogen, zelfs een Bennie Muller die op een gege ven moment lelijk natrapte. En dan Ihasz die op grove wijze Bergholtz tegen de grond trapte. Illoyszky, coach van het Hongaarse team, had de wedstrijd met angst tege moet gezien. Hongarije had een zeer slechte interland achter de rug tegen Joego-Slavië, welke met de grootste moei te door de Hongaren en dat nog wel via een vrije trap van Albert met 1-0 was gewonnen. Het werd geen 3-1, maar een overwinning op het nippertje. En het was Nederland dat een achterstand moest overbruggen en daar bijna nog in slaagde zoals de Hongaren in november in het Feijenoord-stadion. Als Piet Keizer in die laatste zenuw slopende minuten, toen hij op rechts ge heel vrij kwam, niet naast had geschoten. Maar het was een moeilijke hoek van waaruit de overigens uitstekend spelen de Ajacied moest aanleggen. Zou het ver diend zijn geweest? Scheidsrechter Maier had ongetwijfeld gelijk toen hij na afloop zei dat de uitslag de verhouding juist weergaf. De middenveldbezetting van de Hongaren was veel sterker dan die van de Oranjeploeg. Daar opereerden spelers van wereldklasse als Göröcs, Albert, Ra- kosi en Bene. Het nog niet eens half gevulde NEP- stadion aanschouwde een. rommelige wed strijd. Als kijkspel zeker niet geslaagd. Men had zich van dit duel veel meer voorgesteld. Het moest nu komen van de individuele acties van Albert, de show van Mohnar hoe droevig ook in Neder landse ogen door het Veldhoen-fiasco en van Piet Keizer. Amsterdamse Piet behoorde deze avond evenzeer tot Europese topklasse. Het chauvinistische publiek raakte al snel in vervoering door een indrukwekkende actie van Albert die vier Nederlanders tegelijk voor aap zet te. Bennie Muller, die zich bij dit snelle Albert-succes klaarblijkelijk niet erg pret tig voelde, plaatste tot tweemaal toe zeer slecht en veroorloofde zich bovendien nog eens Albert na te trappen toen hij door deze snelle Hongaar in de luren werd gelegd. Mohnar tastte kort hierop het mo- Een naar begin voor het Nederlandse team dat echter antwoordde met aanval len via de rechtervleugel. Een bijzonder knappe BergholtzGroot combinatie strandde echter in het niemandsland. Toch kreeg Nederland volop kansen, zo als Nuninga die in vrije schietpositie te lang wachtte of Keizer die tot twee maal toe langs drie tegenstanders zeilde maar door Meszoly ni'et al te netjes tegen de grond werd geweïkt. Meszoly ging ge wond voor enige tijd buiten de lijnen en gelijktijdig moest Jan Mulder zijn dijbeen na laten kijken. In het tien-tegen-tien-spel hielden de Hongaren het taktisch over wicht op de wat geïntimideerde Neder landers. Intussen werd er over en weer ijverig nagetrapt. Suurbier moest een „lik" van Rakosi incasseren. Bergholtz en Mulder werden „gepakt" door Ihasz, waarop Bergholtz en Mulder gezamenlijk revanche zochten. Van Leeuwen moest en kele keren in actie komen en steeds weer na de grandioze Albert-dribbels. Maar in de 37e minuut reikten de handen van Van Leeuwen niet ver genoeg. Mohnar had Veldhoen weer eens zijn hielen laten zien, zette voor en via de grijpende handen van de Oranjedoelman en de lichamen van de toestormende Göröcs en Farkas rolde het leer naar het verlaten doel. Far- Een woordvoerder van de Pittsburgh Phantoms heeft gisteravond in Pittsburgh meegedeeld dat de 34-jarige Cees Groot, middenvoor van FC Zaanstreek, een één jarig contract heeft getekend voor de Amerikaanse profclub. Groot, die in Koog aan de Zaan een sportartikelenzaak drijft, kwam eerder uit voor Stormvogels en Ajax. VOETBAL. Rusland heeft woensdag in Glasgow een vriendschappelijke voetbal wedstrijd tegen Schotland met 2-0 gewon nen. Beide doelpunten in deze door 53.000 toeschouwers bijgewoonde ontmoeting werden in de eerste helft gescoord. ADVERTENTIE Het tweede Hongaarse doelpunt. Israel probeert Farkas nog te stui ten, maar het lukt niet. Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23