Op 22 mei Kamerdebat over ontslag-Van Hall CREDIET H.K.C. Agenda voor Haarlem en de IJmond J Ook het rapport-Enschedé komt dan aan de orde Amphilex '67 geopend Kardinaal waarschuwt voor een vrijzinnige theologie Moeder is GOUD waard Kort en bondig Twee gewonden bij ontploffing op Deens schip Bakkers vroegen te veel voor hun broden Kalversmokkel door Duitse vrouwen Berglandschap in het RAI-gebouw Tegen kapelaan 2 maanden geëist Doden in het verkeer Vlaamse aanval op de ANVV Belg veroordeeld voor smokkel en wapenbezit Nederlander uit Denemarken gewezen Kans op onweer it ëi DONDERDAG 11 MEI 1967 SCHRAVENDIJ K LEDERWAREN MOEDERDAG SCHRAVENDIJK Tijdens seismografisch onderzoek nabij Scheveningen ü»v Een jaar geëist tegen jongen die tirannieke vader doodde Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk JUWELIER - HORLOGER - BARTELJORISSTRAAT 2 - HAARLEM TELEFOON 1 30 04 WERKRAPPORTEN De Tweede Kamer heeft besloten, op maandag 22 mei een openbaar de bat te houden over het ontslag aan burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam, waarbij tevens aan de orde zal komen de interimnota van de commissie-Enschedé. Dit openbaar debat zal eventueel des avonds wor den voortgezet. De minister van Binnenlandse Zaken heeft gisterochtend tijdens het onderhoud met de Amsterdamse wethouders gezwe gen over het ontslag van burgemeester Van Hall. Een woordvoerder van de mi nister heeft nu meegedeeld, dat de be windsman van mening is, „dat het te genover mr. Van Hall bepaald onelegant zou zijn geweest wanneer de minister, vóórdat mr. Van Hall door de drie mi nisters officieel van het standpunt van het kabinet op de hoogte zou zijn ge steld, dit reeds aan de wethouders zou hebben meegedeeld." Het rapport van de commissie-Ensche dé zal op woensdag 17 mei ter beschik king van de Kamer worden gesteld. Het rapport, dat meer dan 500 pagina's druks omvat, zal vergezeld zijn van een vrij uitvoerige begeleidende nota van het ka binet. In deze nota zal het standpunt van het kabinet ten aanzien van een aantal problemen worden uiteengezet. Deze nota zal morgen in de wekelijkse vergadering van de ministerraad worden vastgesteld. De Kamerleden Bakker (CPN) en Den ADVERTENTIE ELEGANTE DAMESTASSEN •n alles wat daarbij of in hoort Onze etalages geven talloze GESCHENKIDEEËN GROTE HOUTSTRAAT, 51 HAARLEM Twee personen zijn ernstig gewond bij een ontploffing op het 350 ton metende Deense schip „Ano" op 14 mijl noordwest van Scheveningen. De gewonden zijn met helikopters van boord gehaald en overge bracht naar het academisch ziekenhuis in Leiden. De „Ano" voert seismografische onder zoekingen uit voor een oliemaatschappij. Met explosieven worden trillingen in de zeebodem opgewekt ten behoeve van dit onderzoek. De Ano is voor de Scheveningse kust voor anker gegaan, omdat het schip veel explosieve stoffen aan boord heeft. De bemanning bestaat voor een groot deel uit Engelsen. Ook de twee gewonden hebben de Engelse nationaliteit. Bijzon derheden over de oorzaak van de ontplof fing en de omvang van de schade zijn niet bekend. In verband met de seismografische me tingen had de „Ano" een lange kabel buitenboord hangen. Daar het teveel tijd zou kosten om deze in te halen is hij afgekapt. De „Scheveningen IX" is uitgevaren om deze kabel in te halen. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! (Van onze correspondent) ROERMOND. De economische poli tierechter mr. J. Morshuis te Roermond veroordeelde gisteren negen Midden- Limburgse bakkers omdat zij hun brood duurder aan de man hebben gebracht dan de ministeriële prijzenbeschikking van augustus 1966 toelaat. Voor veredeld brood vroegen ze 7 tot 12 cent meer. Om dat naar de mening van die bakkers ge woon waterbrood en volksbruinbrood on verkoopbaar is voegden zij er ook nog andere grondstoffen aan toe. De bakkers kregen geldstraffen van 300 opgelegd, waarvan het voorwaardelijk gedeelte va rieerde van ƒ150 tot ƒ200. Uyl (P.v.d.A.) hadden het debat nog de ze week willen houden. De Kamerleden Van Mierlo (D'66) en Geertsema (V.V.D.) hadden scherpe cri- tiek op het nog niet in druk gereed zijn van het rapport-Enschedé, hoewel dit reeds vier maanden geleden tot stand kwam. Een verzoek van de heer Bakker om over deze kwestie een interpellatie te mogen houden, werd verworpen met 71-40 stemmen. (Van onze correspondent) ROERMOND. Twee Duitse vrouwen hebben dinsdagnacht getracht met een vrachtwagen 34 kalveren clandestien de grens over te brengen via de 's nachts on bemande grenspost bij Posterholt. Een patrouille van de centrale douanepost in Roermond onderschepte de smokkelwaar. Eén van de vrouwen sprong uit de rij dende auto en wist zo te ontkomen. De bestuurster uit het Duitse grensdorp Saef- felen, kon worden aangehouden. De kalveren waren in de auto gesta peld. Tegen de vrouw uit Saeffelen heeft de rijkspolitie van Posterholt ook proces verbaal opgemaakt wegens kwellend ver voer van dieren. De vrouw heeft nog steeds niet de naam van haar „collega" bekend gemaakt. fyfyy - - mXmi ADVERTENTIE Dames,- Heren- en kinderkleding Betaling v.a. 2,— p. week Ziet onze etalages Jansstraat 51-63 Haarlem Een jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank in Leeuwarden geëist tegen een 19-jarige jongeman uit Oudega, die op 20 novem ber zijn vader van het leven heeft be roofd. Deze vader was een bijzonder driftige, geestelijk gestoorde man, die zijn gezin op onverdragelijke wijze tiranniseerde. Zijn vrouw, zijn 20-jarige dochter en zijn 19- jarige zoon waren doodsbang voor hem. Op 20 november waren er weer aller lei hevige ruzies geweest. In een opwel ling van woede haalde de jongen een ha mer en een mes en bracht zijn vader en kele slagen op het hoofd en een steek in de hals toe. De laatste had de dood tot gevolg. Voor de rechtbank betuigde de jongen spijt over zijn daad, maar ver klaarde dat de gevolgen ervan voor zijn moeder een opluchting hadden betekend. De officier van justitie hield rekening met de conflictsituatie, de geringe gees telijke bagage van verdachte en met het feit, dat een psychiater hem sterk ver minderd toerekeningsvatbaar achtte op het moment van de daad. Op 24 mei doet de rechtbank uitspraak. Tegen een 41-jarige kapelaan uit Alk maar heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank terzake van vals heid in geschrifte meermalen gepleegd twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk en een proeftijd van twee jaar plus een boete van 200 geëist. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft vanmorgen in het RAI-gebouw te Amsterdam de in ternationale filatelistische tentoonstelling, „Amphilex '67" geopend. Deze wereldten toonstelling van postzegels, die verzame lingen telt tot een gezamenlijke waarde van meer dan 50 miljoen gulden, zal tot en met 21 mei worden gehouden. Voor de officiële opening bestond grote internationale belangstelling. Onder de genodigden bevonden zich de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, en de directeur-generaal van de PTT, dr. ir. G. H. Bast. Strenge bewaking Het door rechercheurs streng bewaakte RAI-gebouw heeft een „plafond" van lin nen gekregen om te voorkomen dat het zonlicht een nadelige invloed op de ten toongestelde zegels zal hebben. De col lecties zijn ondergebracht in 4400 afge sloten vitrines. De bezoeker, die iedere vitrine één minuut aandacht wil geven, zal 75 uren nodig hebben om alles te zien. Verwacht wordt dan ook dat vele liefhebbers meerdere dagen achtereen de Amphilex zullen bezoeken. Kardinaal Alferink beeft in een diesrede b(j de r.-k. studentenvereniging St. Augusti- nus in Leiden gezegd, dat de crisis van vandaag zich vooral manifesteert in de moeilijkheid van het onderscheiden der wezenlijke en der toevallige (contingen- te) elementen, die in de verschijnings vorm van de kerk van gisteren en van daag een bepaalde vormgeving hebben gevonden. Een vrijzinnige theologie, die de oude formules bewaart, maar er een nieuwe dat wil zeggen andere inhoud aan geeft, vormt, aldus kardinaal Alfrink, een van de gevaarlijke klippen van onze ge loofsgemeenschap. Er worden 'nieuwe inzichten verkon digd, die niet in overeenstemming zijn met het authentieke geloof van de kerk en die doen vrezen, dat het orthodoxe geloof wordt aangerand. De bisschoppen trachten de weg te wijzen. Spijtig is, dat dit weg-wijzen onderwerp van discussie vormt. De Nederlandse katholieke geloofsge meenschap trekt veel aandacht in de we reld. Kardinaal Alfrink dacht dat men daarmee niet onverdeeld gelukkig hoeft te zijn. De felle publiciteit bevordert zijns inziens niet steeds het juiste zicht op de ontwikkelingen hier en belemmert ook een evenwichtige voortgang van de ont wikkelingen. Datzelfde geldt voor het pastoraal con cilie. De eerste ervaringen leveren de in druk dat „we nog niet helemaal aan de, voor zulk een collegiaal beraad noodza kelijke, spelregels gewend zijn." Men er vaart ook, dat niet overal het juiste theo logische inzicht aanwezig is en dat soms verkeerde methodieken worden gebruikt. Het gaat niet om doordrukken, om af dwingen. Het gaat om een gezamenlijk zoeken naar wat de kerk vandaag nodig heeft. Wij hebben, aldus de kardinaal, als eerstelingen dit beraad op ons genomen. Nu lijkt het me zo spijtig, als bepaalde ontsporingen, die vanzelfsprekend in de internationale pers volle aandacht krij gen, een zodanig stempel op onze poging zouden rukken, dat andere delen van de wereld ervan zouden worden afgeschrikt, ons voorbeeld te volgen. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! Op de Gouverneurlaan in Den Haag is de 67-jarige G. Th. van Huët door een vrachtauto met aanhangwagen overreden en ter plaatse overleden. In het gemeenteziekenhuis van Dor drecht is overleden de 23-jarige kraan machinist A. Bakker uit Ridderkerk, als gevolg van verwondingen die hij op 30 april heeft opgelopen, toen hij met zijn bromfiets in Zwijndrecht tegen een muur is gereden. De 21-jarige mevrouw M. J. van de Bout-Kronemijer uit Eindhoven is bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij geraakte, omstreeks halfzes, op de kruising Marconilaan-Bosdijk te Eindho ven met haar bromfiets onder de achter wielen van een aanhangwagen van een vrachtauto en overleed tijdens het trans port naar het Diaconessenhuis. In Schermerhorn is de veertienjarige jongen K. P. Muntjewerff uit Schermer horn met zijn fiets onder het voorwiel van een vrachtauto geraakt. Hij was op slag dood. Tijdens het oversteken van de rijksweg Terneuzen-Sas van Gent ter hoogte van Sluiskil is gisteren de 72-jarige brom fietser M. van Rijssel uit Sas van Gent door een personenauto aangereden. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Sluiskil over gebracht waar hij in de loop van de vaond is overleden. Het Gentse dagblad Het Volk heeft woensdag onder de kop „Nederlandse toeristische dienst op zijn smalst" een aanval op de ANVV gedaan. Het blad schrijft: „Door een onzer vrienden werd aan de Nederlandse dienst voor toerisme, ANVV Wetenschapstraat 41 te Brussel uiter aard in het Nederlands een telefoontje gegeven met het verzoek hem enige do cumentatie op te sturen over het ontspan ningsdomein „De Efteling". Hij kreeg prompt een brief terug, maar het ant woord was in het Frans. De Nederlandse dienst voor toerisme ANVV stuurde hem inderdaad twee fol ders overigens zeer keurig uitgegeven over de Efteling enerzijds en over „La Hollande" anderzijds, beide enkel In het Frans opgesteld. Als verontschuldiging kan men natuur lijk een of andere materiële vergissing inroepen. Maar daar hebben we in Vlaan deren vanwege sommige Nederlanders schoon genoeg van. De waarheid is dat de Nederlandse dienst voor toerisme ANVV zich hier weer eens op zijn smalst getoond heeft. Voor de promotors van de „Efteling" die het wat België betreft meestal van de Vlaamse bezoekers moer ten hebben, is het wel jammer. Hun mooie park en ontspanningsterrein en hun gastvrij onthaal hadden beter verdiend" Het gerechtshof in Den Haag heeft bij vervroegd arrest een 35-jarige taxi-on dernemer uit Eksgaarde in België wegens invoer van 94.000 ongebanderolleerde si garetten veroordeeld tot vier maanden. Ook kreeg hij twee weken hechtenis we gens overtreding van de vuurwapenwet. In de buurt van Ridderkerk was op 29 december van het vorig jaar een auto aangetroffen, beladen met de sigaretten. Ook werden 108 zogenaamde kraaiepoten en wolfsklemmen ontdekt, een hoeveel heid munitie en vier rookbommen, alles attributen voor smokkelaars. De politie die een wacht bij de onbe heerde auto had ingesteld, arresteerde verdachte toen deze naar de auto kwam en deze opende. Hij bleek in het bezit te zijn van een pistool met scherpe pa tronen. Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: To neelgroep Studio met „Verboden toegang" en „1, 2, 3, Buut vrij" van Lanford Wilson. Regie: Johan Greter. Grote of Sint Bavokerk, vandaag, 15 u.: Orgelconcert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The sound of music", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De drie sergeanten van Bengalen", 14 j. Vrijdag, 23.30 u.: „Gevaarlijke zomernachten", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „Vuurdoop op de Yangste-Kiang", 14 j Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Kiss the girls and make them die", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Hoe steel ik een miljoen", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Super agent Mark Donen", 14 j. Roxy, 14.30 19 en 21.15 u.: „Jonge oor logshelden", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Maar niet met mijn vrouw", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede) Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9 tot 17 u. Op zaterdag van 9 tot 12 u. Op zon- en feestdagen gesloten. De Ark (Nieuw Heiligland)Dagelijks van 10 tot 20 u.: Expositie van kunst smeedwerk van Ab Vermeulen en schil derijen en beeldhouwwerken van Jan le Noble. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondags van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. en 20.30 tot 22.30 u. Zondags 13-17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Artificia (Heemstede): Dagelijks van 9.30 tot 18 u.: Expositie van schilderijen en grafiek van Michel Overbeeke en beelhouwwerken van Johan Jorna. Gemeentehuis Overveen (Bloemen- daalseweg 158) Expositie van kunstwer ken van het echtpaar Jorritsma. Dage lijks van 14-17 uur. Tot 14 mei. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige instru menten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De 1ste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Vleeshal (Grote Markt)Vandaag van 10-17 u. en van 19 tot 21 u. en vrijdag van 10 tot 17 u.: Expositie van de Stichting Samenwerkende Haarlemse Ziekenhuizen. Vishal (Grote Markt): Tot en met 21 mei werken van kunstenaars uit Osna- brück. Dagelijks geopend van 10 tot 17 u. Op zon- en feestdagen van 13 tot 17 u. DIVERSEN Concertgebouw, vrijdag, 20 u.: Mini Teach-in over „Herleeft het fascisme?" Clubgebouw, speeltuinvereniging, Boe zemkade, Spaamdam, vandaag 20 u.: Ver gadering Dorpsraad. Linnaeushof, Bennebroek, tot en met oktober: Openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Keukenhof, Lisse. Tot half mei van acht uur tot een half uur na zonsondergang voorjaarsbloemen. DONDERDAG 11 MEI City, 20 u.: „Zuster Luc". VRIJDAG 12 MEI City, 20 u.: „Codenummer L". Stadsschouwburg, 20 u.: „Batman '66". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Tentoonstelling van schilde rijen en grafiek van Jacob Hillenius en schilderijen en etsen van Carmi Butte- ling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14.30 tot 16.30 uur. DONDERDAG 11 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Prooi". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sher lock Holmes contra Jack the Ripper". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie „20 jaar zwart-wit en kleur" van Paul Huf, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. VRIJDAG 12 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Prooi". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sher lock Holmes contra Jack the Ripper". W.B. Theater, 20 uur: „Agent X 1-7 Operation Ogeano". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie „20 jaar zwart-wit en kleur" van Paul Huf, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. ADVERTENTIE I. KAN Natuurgebied afgebrand. In Giethoorn heeft een grote brand gewoed, die ruin veertig hectare natuurgebied heeft ver woest. Jongen verdronken. De achtjarige Hen drik van Doorn is gisteravond om streeks half zeven door een wachtmees ter van de rijkspolitie bewusteloos uit het water van de Weesper trekvaart ge haald, waarin hij bij het spelen was ge vallen. De wachtmeester paste onmid dellijk mond-op-mond-beademing toe, maar dit mocht niet meer baten. KOPENHAGEN (AP) Een Neder lander, die zijn Deense vriendinnetje niet kon missen, is ten tweede male uit Dene marken gewezen. De twintigjarige F.G.K. uuit Venlo was al eens over de grens gezet maar terug gekeerd om in de nabijheid van zijn vriendin te leren. De rechter bepaalde dat hij zich van uit Nederland rechtstreeks tot het Deen se ministerie van Justitie zal moeten wenden om eventueel een speciale toe stemming te krijgen zijn vriendin weer te bezoeken. ADVERTENTIE Het KNMI deelt mee: De temperaturen liepen gisteren in ons land op tot 24 graden. In België, Frank rijk en Duitsland werden waarden van 25 tot 26 graden bereikt. Ook vandaag liepen de temperaturen tot omstreeks 25 graden op. Intussen breidt een ondiep lagedrukge bied, dat ten westen van Portugal ligt, zich langzaam naar het noorden uit. Dt atmosfeer boven onze omgeving wordt geleidelijk onstabieler, hetgeen zal resul teren in een toenemende onweersactivi teit. Het heeft vandaag in de vroeger och tend reeds geonweerd boven Frankrijk en de Ardennen. Ook in Zuid-Limburg kwam vanochtend onweer voor. De kans op verstoring van het zomer weer door een toenemende onweersactivi teit wordt geleidelijk groter. Maximum- c n minimum- w c temperaturen e i\ binnen- en buitenland 3 O 3 G Él Den Helder onbewolkt O 15 12 Ypenburg licht bew. ono 23 19 Vlissingen onbewolkt O 22 11 Eelde onbewolkt O 22 10 De Bilt onbewolkt ono 24 11 Twente onbewolkt ozo 24 12 Eindhoven onbewolkt O 24 12 Z.-Limburg onweer ozo 23 11 Helsinki licht bew. wnw 16 7 Stockholm onbewolkt w 18 4 Oslo geh. bew. windst. 14 5 Kopenhagen onbewolkt no 16 8 Aberdeen geh. bew. windst. 15 8 Londen onbewolkt ono 22 11 Amsterdam onbewolkt O 22 10 Brussel licht bew. ozo 26 14 Luxemburg onbewolkt no 25 12 Parijs licht bew. O 25 10 Bordeaux licht bew. ozo 13 Grenoble zw. bew. windst. 27 9 Nice onbewolkt n 23 15 Berlijn onbewolkt O 24 12 Frankfort onbewolkt ono 26 11 München licht bew. ono 24 9 Zürich onbewolkt zo 24 6 Genève half bew. windst. 23 8 Locamo geh. bew. O 23 12 Wenen zw. bew. ozo 23 10 Innsbruck onbewolkt wnw 25 8 Belgrado onbewolkt n 25 15 Athene half bew. n 27 19 Rome licht bew. windst. 20 9 Barcelona half bew. windst. 18 12 Madrid zw. bew. windst. 16 16 Mallorca geh. bew. ono 23 14 Lissabon zw. bew. z 19 12 Vrijdag 12 mei Zon op 4.52 uur; onder 20.22 uur. Maan op 5.59 uur; onder uur. Maanstanden Eerste kwartier17 mei 6.18 uur Volle maan 23 mei 21.22 uur Laatste kwartier 31 mei 2.52 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 mei Hoog water 4.42 uur en 17.02 uur. Laag water 0.33 uur en 12.52 uur. Vrijdag 12 mei Hoog water 5.12 uur en 17.34 uur. Laag water 1.04 uur en 13.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ii 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2