Groot-Brittannië vandaag kandidaat-lid van EEG Wachtend op de barbaren (II) r Fa. B. ENGELENBERG Plannen voor staatsgreep Oe Thant doet beroep op VS keuze uit spaarvormen met „Beatniks" zijn ongevaarlijk Van dag tot dag Welkom, Engeland Brits Lagerhuis verwierp motie VS protesteren bij Sovjet-Unie over aanvaring Walker Gaswolk zaait paniek in Napels „F alcon"-fotograaf De Gaulle vraagt clementie voor gevangen Debray Oliebevuiling in Hamburg ter sprake De Lesseps krijgt een opvolger Door: DONDERDAG 11 MEI 1967 Fel OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN HOGEDRUK LUCHTSLANG Juni 1964 in Italië: „Staakt bombardementen" Doodstraf voor korporaal van Soekarno's lijfwacht NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Frans onderzoek naar verschijnsel van jonge zwervers langs Seine Eisenhower gaat vooruit W aar om? Donkere meneer F. van Hasselt onxe uitgeweken correspondent in Griekenland loverslag Kernproef in de VS tl telegrammen 12 19 11 10 11 12 12 11 De discussies in de Tweede Kamer over de Griekse aangelegenheid hebben voor lopig het zeer nuttige effect gehad, dat de principiële democraten zich hebben kunnen onderscheiden van de wankel moedigen en van de sympathisanten met de Griekse militaire dictatuur. Minister Luns was, zoals altijd, de voorzichtigheid zelf en misschien was dat in dit geval re den voor een compliment. Hij gaf daar door de critici volop gelegenheid tot het vinden van argumenten en lokte daardoor een motie uit, die een duidelijke veroor deling inhield van wat er in Griekenland is gebeurd. Hij deed één belangrijke mededeling die de Griekse machthebbers niet naar de zin zal zijn, namelijk; dat vóór de putsch der Griekse generaals geen enkel teken had gewezen op een mogelijke linkse op stand. Zijn uitermate handige omzeiling van de klip, die gevormd werd door de vraag of de Nederlandse regering het nieuwe Griekse regime had erkend, voor kwam dat de regering in dit geval ook maar het minst kon worden verweten, terwijl er voor eventuele Griekse waar nemers de conclusie uit kon worden ge trokken dat het Nederlandse kabinet niet met het huidige Griekse bewind sympa thiseert. De twijfels van minister Luns of de in de aangenomen motie bepleite actie van Europese instellingen en NAVO wel zou kunnen worden verwezenlijkt, lijken zeer terecht. Voor sommige NAVO-partners is een rechtse dictatuur de oplossing van alle sociale onrust en een veel goedko per methode om het communisme te be strijden dan bijvoorbeeld het invoeren van sociale hervormingen. Tot deze laatste overtuiging hellen blijkbaar ook enkele Nederlandse Kamerleden over, want de motivering van het G.P.V., het S.G.P. en de B.P. om niet voor de motie van de P.v.d.A. te stemmen, wees duidelijk in die richting. De heer Van Dis (S.G.P.) ging zelfs zo ver dat hij zijn tegenstem motiveerde met de bewering „dat de politieke gevan genen goed worden verzorgd" en „dat de rust in Griekenland is weergekeerd". Hoe hij achter die eerste waarheid was geko men, vertelde hij er niet bij. De tweede waarheid is minder twijfelachtig dan de eerste, maar het is de heer Van Dis waar schijnlijk bekend dat in gevangenissen, concentratiekampen en politiestaten meest al volstrekte „rust" heerst. Het niet instemmen met een dergelijke motie behoeft in het algemeen natuurlijk niet te betekenen, dat de niet-instemmers zich juichend scharen aan de kant van hen die zich schuldig hebben gemaakt aan het ontkrachten van een democrati sche rechtsorde. Het is echter wel veelzeggend dat zij de kans, om althans iets ten gunste van de Griekse democratie te doen, laten voor bijgaan. Wat men van deze groep moet verwachten ten gunste van onze eigen democratie, wordt een nog groter vraag teken dan het al was. Het is echter bij zonder nuttig, dat de kaarten bloot zijn gegooid. De grote meerderheid der Kamer gaat het behouden van de democratie dui delijk ter harte. Dat is voor de Nederland se toekomst een gunstig voorteken. Een zó kleine minderheid die het verloren gaan van de democratie in Europese landen met een gerust hart kan accep teren, mits de gevangenen maar goed worden behandeld, blameert zich voldoen de in het oog van de burger om zichzelf te doemen tot een permanente minder heid. Het Britse parlement heeft met over weldigende meerderheid zijn goedkeuring gehecht aan een verzoek tot toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG. Het officiële verzoek zou vandaag in Brussel worden gedeponeerd. Een verheugende ontwikkeling, die niet in de laatste plaats gunstig moet worden geacht voor de con tinentale landen en evenmin in de laatste plaats uit politiek standpunt. Naast de economische voordelen die uit breiding van de EEG met zo'n belang rijke partner belooft, wordt de positie van kleine Westeuropese partners ook in politiek opzicht versterkt. Er zal een steviger politieke balans worden gescha pen, als Engeland tegenover zowel als mét grote landen (Duitsland en Frank rijk) aantreedt ter versterking van de Europese belangen. Tegenover wanneer in sommige ge vallen overheersing der kleinere landen door grote partners dreigt. Samen mét wanneer Europese algemene belangen worden belaagd door internationale machtsconcentraties in zowel als buiten de Atlantische gemeenschap. Engeland is in de geschiedenis meermalen een hou vast voor kleinere landen geweest, het sterkst in de laatste Wereldoorlog. Het is een democratie bij dure traditie, die haar gewicht in goud waard is als het erom gaat, de democratie als traditie voor Europa te behouden. Welkom, Groot- Brittannië! LONDEN (Reuter en AFP). Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met 487 tegen 26 stemmen een motie verworpen, waarin een groep leden van de rechtervleugel van de conser vatieve oppositie zich uitsprak tegen een toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG. Een aantal Labour-afge- vaardigden zouden zich van stem ming hebben onhouden. Het Lager huis telt 6.90 leden. De officiële aanvraag van Groot-Brit tannië van het EEG-lidmaatschap werd vanmorgen om negen uur in Brussel in gediend. Wilson had de betrokken docu menten gisteren al bij voorbaat getekend in de overtuiging, dat hij de goedkeuring van het Lagerhuis zou krijgen. De motie was ingediend als een amen dement op een resolutie waarin het be sluit van de Labour-regering om een nieuwe poging tot toelating tot de EEG te doen, wordt gesteund. De resoltutie is of ficieel onderschreven door de socialisti sche, de conservatieve en de liberale partij. De 83-jarige Emmanuel Shinwell, die lid was van het socialistische kabinet on der Clement Attlee en tot voor kort voor zitter van de Labour-fractie, liet in een felle aanval op premier Wilson weten dat hij tegen zou stemmen. Volgens hem zal Groot-Brittannië als het lid is geworden van de EEG, gebukt gaan onder door andere landen opgelegde verplichtingen en een algemene stijging van de prijzen. Bovendien zal Engeland zijn politieke en economische onafhanke lijkheid kwijtraken tot voordeel van Brussel of Parijs. „Generaal De Gaulle vormt het voornaamste obstakel voor de toelating van Engeland", meende hij. Ten slotte waarschuwde hij het Lagerhuis voor de grote concessies die Wilson be- WASHINGTON (AP). Een torpedo- bootjager van de Amerikaanse marine en een Russische torpedobootjager zijn licht met elkaar in botsing geweest in de Ja panse zee, nadat het Amerikaanse schip, de „Walker" door de Rus zou zijn „gehin derd". De botsing gebeurde toen het Russische schip de „Walker" trachtte te passeren. Voor het ongeluk, waarbij slechts geringe schade werd aangericht, had het Russi sche schip negentig minuten in de dichte nabijheid van de Amerikaan gevaren. On danks herhaalde waarschuwingen nader de de Rus twee maal minder dan zeven tien meter. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van Defensie wilde de Russische torpedobootjager blijkbaar de manoeu vres van de Amerikaan gadeslaan. Nie mand raakte gewond. De Verenigde Staten hebben een protest ingediend bij de Russische regering over de aanvaring. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 reid zou zijn te doen om de bezwaren van het Franse staatshoofd weg te nemen. Een woordvoerder van de Ierse verte genwoordiging bij de EEG heeft meege deeld, dat Ierland zijn aanvraag van het lidmaatschap van de EEG vandaag zal indienen direct na indiening van de Britse aanvraag. De aanvraag zal worden gedaan door de Ierse ambassadeur in Brussel, Sean Morissey. De Franse minister van Voorlichting Georges Gorse, heeft zijn tevredenheid uitgedrukt over de Britse toenadering tot Europa en verklaart dat Frankrijk dit altijd gewild heeft. ROME (AFP) Volgens het Italiaanse weekblad „Espresso" hadden veertien ge neraals en een half dozijn kolonels van de Italiaanse strijdkrachten e en militaire staatsgreep voorbereid, die tijdens de po litieke crisis van juni 1964 had moeten worden uitgevoerd. Het plan had de steun van politieke figuren op de allerhoogste posten en zou zijn uitgevoerd als Aldo Moro er niet in geslaagd was een regering te vormen. Het plan, genaamd „Es" (de afkorting voor noodtoestand) voorzag onder andere in de bezetting van de kantoren van de politieke partijen, de arrestatie van te genstribbelende volksvertegenwoordigers en de inrichting van interneringskampen aldus „Espresso". Uitvoering van de staatsgreep zou zijn voorkomen door de vorming van een cen- traal-linkse coalitie van christen-demo craten met steun van de socialisten. Vol gens het blad zou de ministerraad zich beraden hebben over het nemen van maatregelen tegen de leiders van het komplot. De directie van „Espresso" heeft ver klaard dat het artikel op volkomen se rieuze en juiste getuigenverklaringen be rust en dat het verscheidene malen ge verifieerd is alvorens gepubliceerd te zijn. NEW YORK (Reuter) Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren opnieuw opgeroe pen tot staking van de bombardementen op Noord-Vietnam. De Amerikaanse be wering dat de bombardementen nodig zijn om de Noordvietnamese infiltratie in het zuiden te beteugelen wees hij van de hand, omdat naar zijn gegevens het aan tal Noordvietnamese militairen in het zuiden vervijfvoudigd is sinds de bom bardementen in februari 1965 begonnen. Volgens Thant bestaat er geen hoop op vredesonderhandelingen zolang de bom bardementen voortduren. Worden zij ge staakt, dan kunnen beide partijen binnen enkele weken aan de conferentietafel plaatsnemen, aldus de secretaris-generaal. NAPELS (AP) Een grote wolk gas van onbekende aard heeft gisteren een paniek gezaaid onder de bevolking van Napels. Zeker twintig mensen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. De gaswolk verspreidde zich over de dichtbevolkte wijk bij het Porta Garibal di station en dreef langzaam naar de bui tenwijken. Honderden mensen vluchtten in paniek uit hun huizen. Vijf scholen werden ge sloten en de leerlingen werden naar huis gestuurd. Deskundigen hebben de oorsprong van het gas niet kunnen vaststellen, maar slo ten de mogelijkheid niet uit dat het af komstig kan zijn van een lek in de gemeen telijke gasleidingen. DJAKARTA (Reuter) Een korporaal van Soekarno's lijfwacht is in Djakarta ter dood veroordeeld wegens moord op 6-jarige dochtertje van generaal Abdoel Nasoetion. Korporaal Hargijono behoorde tot de groep soldaten, die Nasoetions woning binnenstormde op de avond toen de com munisten nu achttien maanden gele den de macht trachtten te grijpen. Nasoetion, die nu voorzitter is van het Volkscongres wist over de schutting ach ter zijn huis te ontsnappen, maar zijn dochtertje werd doorzeefd met kogels. ADVERTENTIE 4% 6% PARIJS (AFP) „Het anarchisme van de „Beatniks" is maar een houding die zij zich geven. Het zijn in feite ach terlijke kinderen die niet gevaarlijk zijn voor de maatschappij. In tegenstelling tot de Provo's, die zich al herhaaldelijk aan gewelddaden hebben schuldig gemaakt' Tot deze gevolgtrekking is de politie prefectuur van Parijs gekomen na een uitgebreid onderzoek naar het verschijn sel „Beatnik", dat vier jaar heeft ge vergd. De jonge zwervers met smerige lange haren en vuile broek, die op mooie dagen aan de boorden van de Seine bij het Quartier Latin te vinden zijn, komen Dit is sergeant Terrence Allen, foto graferend lid van het Britse stunt team „The Falcons", die vandaag voor een vier dagen durende demon stratie zullen optreden in Edin burgh. Het stuntteam bestaat uit leden van de Britse luchtmacht. WASHINGTON (Reuter) Ex-presi dent Eisenhower die lijdt aan een maag darmontsteking, gaat goed vooruit. Dit is meegedeeld door de artsen die hem behandelen in een ziekenhuis in Washington. De 76-jarige ex-president heeft gisteren weer op normale wijze iets gegeten. voor een groot deel uit het buitenland (509 Fransen op 491 vreemdelingen). De buitenlanders komen uit 33 landen, in verhouding tot het bevolkingsaantal zijn Scandinavië en Nederland de grootste re servoirs van „Beatniks". Onder de duizend ondervraagden telde men 79 Duitsers, 45 Engelsen, 78 Zweden, 46 Denen en 44 Nederlanders. Houdt men rekening met de grote afstand die zij hebben moeten afleggen dan zijn de Amerikanen ook sterk vertegenwoordigd: 34 van de duizend. Het merendeel van de „Beatniks" zijn jongens, 818 tegen 182 meisjes. Zij zijn gemiddeld 20 jaar oud en komen uit alle lagen van de maatschappij. Velen komen uit arbeidersgezinnen (20 percent), ook uit ambtenarengezinnen is 20 percent af komstig. Er zijn slechts weinig boerenzo nen geteld, 4 percent. Van negen percent blijken de ouders gescheiden te zijn. In tegenstelling tot de gangbare mening blijken de „Beatniks" geen wonderen van geleerdheid te zijn, zestig percent heeft slechts lagere school gehad, 12 percent heeft enige tijd middelbare scholing ge volgd. Slechts één van de duizend had een einddiploma gymnasium. Op de vraag waarom zij tot dit leven gekomen zijn gaf 38 percent op dat zij zich niet konden aanpassen aan gezin of maatschappelijk leven, 25 percent wilde goedkoop reizen, twaalf percent „heeft de vrijheid lief", tien percent gaf als reden een pseudo-politieke ideologie op en 15 percent zei dat zij „Beatnik" zijn om dat „het nu eenmaal de mode is" of uit kameraadschap. (Van onze correspondent) PARIJS Het Franse staatshoofd, pre sident De Gaulle heeft een boodschap ge richt tot zijn Boliviaanse ambtgenoot pre sident Barrientos, met het verzoek de grootst mogelijke clementie te willen be> trachten bij de berechting van de 26- jarige Franse wijsgeer-journalist Regis Debray die onlangs als lid van een cas tristische verzetsgroep in Bolivia werd gearresteerd. De familie van Regis De bray, wiens moeder lid is van de Parijse gemeenteraad en die van het Franse staatshoofd zijn sedert lange jaren door vriendschapsbanden met elkaar verbon den. Terwijl mevrouw Debray in Bolivia nog steeds hoopt door de president ontvangen te zullen worden, heeft haar man in Pa rijs gisteren verklaard dat zijn zoon door de Boliviaanse geheime politie is gemar teld. De sporen van die martelingen, die Regis Debray vertoont, verklaren volgens de vader waarom sinds zijn arrestatie niemand hem nog heeft mogen bezoeken. Wanneer Regis Debray door een krijgs raad waarvoor hij binnenkort zal moeten verschijnen, schuldig wordt bevonden aan sabotagedaden, dan loopt hij kans tot der tig jaar gevangenisstraf en misschien zelfs tot de kogel te worden veroordeeld. Vol gens de Boliviaanse president zou Regis Debray in Zuid-Amerika zijn opgetreden als de persoonlijke vertrouwensman van Fidel Castro, met wie hij inderdaad be vriend was en over wie hij ook een uit voerig boek heeft geschreven. «WMWWMMWMWMMVMlIMWlWWWWiiWMtMMMMMWllllWIWiMWVWlWWJWW De zondag begint slecht. Mijn prille hongerstaking, tot uiting komend in het niet aannemen van een kopje koffie, maakt nog bitter weinig in druk. Zij heeft nog weinig om en teveel in het lijf. Hongerstaken was in Griekenland altijd al aan de orde van de dag. Bijna elke week was er wel een, liefst collectief, dat zal nu ook wel verboden zijn. We beginnen met een ouderwetse donderpartij van mijn aanvankelijke ondervrager. Ik had gezegd dat ik nu al twintig uur gevangen zat en dat ik nu de ambassadeur wilde spreken. Hij roept dat het wel twintig dagen en twintig maanden kunnen worden. Ik kijk op mijn horloge en zeg dat mijn aangelegenheid nu op de Nederlandse radio moet worden be handeld en over enkele uren op de BBC. Hij roept dat hem Nederland en Engeland en Amerika en Rusland al lemaal niets meer kunnen schelen. „Laat alle buitenlanders maar praten, zij hebben ons eeuwen uitgezogen. Van nu af staan wij op onszelf, meneer, en besprenkelen wij ons eigen akkertje". Een beeld dat ik nog enkele malen zal horen gebruiken, een belangrijk be standdeel van de nieuwe ideologische bagage. Maar voorlopig praat ik niet, zodat ,er een donkere en deftiger meneer binnenkomt, die de eerste belichaming is van de sinds de vorige avond steeds intenser geworden diplomatieke acti viteit van de onvolprezen baron Van Lynden. Met hem los ik ook het pro bleem van een vodje papier op, dat de vorige dag uiterst verdacht had ge leken, maar dat nu alweer het adres van een taveerne blijkt in Phaliron. De meneer neemt ook de kwestie- Theodorakis nog eens grondig met me door. Plotseling heeft men nu wel be langstelling voor de firma Philips. „Wie is de directeur hier?", vraagt hij. Ik noem de naam. „Mooi zo", zegt hij, op een toon alsof dit nu het door slaan is geweest. Pas later besefte ik dat men op die manier „met goed fat soen" van de zaak af trachtte te ko men. Op het moment zelf dacht ik: stel je voor dat je toch eens iets hebt verraden. Men laat mij weer met mijn gedachten alleen. Mijn bewakers vervelen zich nog meer dan ik. De ambassadeur heeft het veel drukker dan wij. De minister van Buitenlandse Zaken zegt, wij zul len doen wat wij kunnen. De minister van Binnenlandse Zaken, Patakos, zegt niets te kunnen doe. De gewone poli tie zegt niet te weten waar ik zit. IWWWWWVWWWWWMMWWIHII/VWWWWWWMWWMWWH IWWWWWVWWVtAfWVVUVWUWWWMWWVWIIVW In de avond nog' wat ideologische door- en voorlichting van een nieuwe man. Niet oninteressant. Ze zijn in één klap van alle partijen af. Wat een zegen. In één snee het communistische gezwel uitgerukt. Streng klinisch vind ik het een veelzeggend beeld: Ik zeg: „Gelooft u niet dat er ook een fascis tisch gevaar is in elk land en zeker in Griekenland?" „Als er een fascistisch gevaar is, zullen wij ook dat uitroeien. Maar het is er niet". Ik vraag of hij nog nooit van de partij van de vierde augustus heeft gehoord. Van de Meander? Het Griek se hakenkruis nu steeds meer op de muren verschijnend. Van degenen die de 21ste april zien als een herha ling van de vierde augustus 1936. Die terug willen naar een Spartaanse maatschappij. Die betreuren dat het woord „democratie" Grieks is. De man is geloof ik oprecht als hij zegt dat hij nog nooit van deze jonge lui heeft gehoord. „Je moet toch met ze oppassen", zeg ik, „Want ze zijn erg blij met uw beweging. Als partij hebt u ze nu wel opgeheven, maar het kader be staat nog wel en ze hebben net een feestnummer geven van hun blad uitge- De man zegt: „Grieks voor demo cratie is een mooi woord en we zullen het weer Grieks maken". Ik zeg dat ik het liever omgekeerd zou zien. Dit regime waant zich in het bezit van een toverstaf die alles Grieks maakt wat hij aanraakt. Maar verder laat ik mij niets meer diets maken. De verstandhouding lijdt verder onder het feit dat ik het avond- voedsel weer weiger. „Op dit moment spreekt de hele wereld over mijn vermissing", zeg ik enigszins omstreden. „De wereld, dat is Griekenland", zegt de bewaker. Ditmaal wordt er een echt bed voor mij gespreid en word ik toegestopt. HAMBURG (AP). Maritieme des kundigen uit tien landen zijn vandaag in Hamburg bijeen om maatregelen te be spreken in gevallen van het vergaan van olietankers op zee. De conferentie die twee dagen zal du ren wordt bijgewoond door Nederland, Bel gië, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brit tannië, Noorwegen, Zweden, Spanje, de Verenigde Staten en West-Duitsland. De conferentie vindt plaats naar aan leiding van het vergaan van de Liberi aanse tanker „Torrey Canyon" voor de kust van Engeland waardoor zeer grote hoeveelheden olie de stranden bevuilden buit WASHINGTON (AP). Een Ameri kaanse ondergrondse kernproef „van ge ringe kracht" is gisteren genomen op het proefterrein van Nevada. Het is de tiende kernproef die dit jaar bekend werd gemaakt, buit. Op de plaats waar eens het beeld van Suezkanaal-ontwerper De Les seps stond zal een standbeeld wor den opgericht van één van de arbei ders, die geholpen heeft bij het gra ven van het Suezkanaal. Het wordt de beeltenis van de Egyptenaar Mahmoe Aboe Seir, die in 1957 op 130-jarige leeftijd overleed als laatste van de Suezkanaal-arbeiders. De Franse architect Ferdinand de Lesseps troonde tot 1956 op de sok kel. Tijdens het Suez-conflict werd zijn standbeeld opgeblazen. Dit luk te overigens pas na de tweede keer, waarna een juichende menigte Egyptenaren op en om de sokkel zwermde, waarvan deze archief opname een beeld geeft. 1 Pro-Vietnam-mars. Zeker vijftig orga nisaties hebben ieder duizend deelne mers toegezegd voor een mars die za terdag gehouden wordt uit solidariteit met de amerikaanse militairen in Viet nam. Organisator Ray Gimmler zegt op het idee te zijn gekomen, toen hij „mis selijk" werd bij het zien van een vre desbijeenkomst in Central Park waar bij een Amerikaanse vlag werd ver brand. Hotel-subsidie. De Belgische regering heeft besloten subsidies te verstrekken voor modernisering van de hotels in het land, om een snellere aanpassing van de hotels aan de evolutie van het toe risme te bevorderen. Hoteleigenaars kunnen twintig percent vergoed krijgen van kosten voor verbetering van bij voorbeeld sanitaire inrichting, verwar ming, installatie van telefoontoestellen in de kamers en dergelijke. Ingestort. In Mymensing in Oost-Pakistan is tijdens een orkaan een school inge stort waardoor dertien mensen het le ven verloren en achtentwintig gewond werden. De slachtoffers hadden in de school beschutting gezocht. Opslag. De ruim tweehonderd leden van de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers staat per I juni een aanzien lijke verhoging van de parlementaire vergoeding te wachten. Zij krijgen een verhoging van de vergoeding van ruim 26.000 gulden tot ruim 36.000 gulden per jaar. Aardbeving. Een aardbeving van vorige maand in Zuid-Celebes heeft van 78 mensen het leven geëist. De materiële schade bedraagt 235 miljoen gulden. Uitverkoop. Het Luxemburgse leger gaat wegens afschaffing van de dienst plicht een groot deel van zijn voorra den bij opbod verkopen. Volgende week wordt in het militaire kampement in Kapellen een veiling gehouden van dui zenden paren militaire schoenen, twin tig ton textiel en ander materiaal. Echt militair materieel zal aan de NAVO wor den overgedragen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3