Verenigingsnieuws uit de IJmond Jonge kiezers in Velsen erkend als zelfstandige burgers Medailles en plaquetten voor bloedgevers aan Roode Kruis MM Dure bloemen voor Moederdag Anderhalf miljoen voor De Pijp in Beverwijk Griekse „Heraklion" was slecht gestuwd Burgeravond in het raadhuis Lichtopstand op zuidpier Stormvogels en IEV bovenaan Grote aanvoer van spinazie Eten voor India POLITIERECHTER DONDERDAG 11 MEI 1967 5 NUTSSPAARBANK Jelsen-I J muiden Beverwijk k" 'A Voor de Geen rijbewijs Karate Beledigingen Mishandelingen m Burgemeester mr. J. C. Bührmann stelde tijdens de burgeravond in het raadhuis de wethouders voor aan de jonge kiezers, die voortaan in de gemeente Veisen hun stem zullen laten gelden. Op de bindingsavond van het Neder- landsehe Roode Kruis, afdeling IJmuiden- Velsen, welke woensdagavond gehouden werd in het Patronaatsgebouw in IJmui- den, is dit jaar wederom een groot aantal Landsteiner-medailles en plaquettes uit gereikt. Voor het in aanmerking komen van een medaille dient men zijn arm vijf maal voor afgifte van een halve liter bloed te hebben ontbloot; voor een pla quette dient dit twintig maal te geschie den. Er werd dit jaar een groot aantal do nors voor hun menslievend werk beloond. Voor de plaquette kwamen dertien per sonen in aanmerking. De voorzitter van het Rode Kruis in de IJmond, commissa ris van politie W. Sepp voorop: een rui me belangstelling was er ook voor de penningen, niet minder dan tweeënvijftig donors mochten dit blijk van waardering in ontvangst nemen. Aldus werden te za- men vijfenzestig donors beloond, die ge zamenlijk zo'n vijfendertig flinke emmers kostbaar bloed hebben afgeleverd. Nadat de plaquettes en medailles wa ren uitgereikt door dokter C. F. J. Lamp,e geneesheer-directeur van het Antonius Ziekenhuis, werd de avond verder opge luisterd met een vrolijk amusementspro gramma. Hierin traden achtereenvolgens op een accordeonduo, het zangeresje Eri- ka Cornet, de goochelaar Haurini en een vlot zangtrio uit Limburg, „Die Drie" ge naamd; laatstgenoemd trio oogstte wel het meeste succes bij aan aanwezigen. ADVERTENTIE DONDERDAG 11 MEI Patronaatsgebouw, Zeeweg, IJmuiden- Oost, 19.30 u.: Ontspanningsavond voor invaliden. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: Filmavond Smalfilmclub Velsen. Gem. bibliotheek en r.k. bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19 21.15 uur. VRIJDAG 12 MEI Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.k. biblio theek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30- 17.30 en 19-21 uur; filiaal r.k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14-17 en 19-21 uur. DONDERDAG 11 MEI Stadskantoor: 19.30 uur openbare raads vergadering. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 uur: Schilderen o.l.v. Tony Gerlach, door Kennemerstaten. Ver. gebouw, Dommelsingel, 20 uur: Contactavond voor Aquariumvereniging „Kennemerland". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen gesloten. VRIJDAG 12 MEI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Koperwerk o.l.v.. Annie Bruggert, door Kennemerstaten. Aula Pius X-College, Büllerlaan, 19.30 u.: 12e Jeugd-Muziek Concours ter Be vordering der Toonkust. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u. en 20.15-21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, volw.: 15- 17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw.: 15- 17.30 u. en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44. volw. 19- 21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: volw.: 19-21 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 10-12.30 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd: 15.30- 17.30 u. Ruim tweehonderd eenentwintigjarigen in de gemeente Velsen hebben woensdag avond gehoor gegeven aan de uitnodiging om de burgeravond in het stadhuis te IJmuiden bij te wonen. Zij zijn kiesge rechtigd geworden en nu dus als volwaar dige burgers van de gemeente, van de provincie en van de Staat der Nederlan den erkend. Dat de jonge kiezers invloed kunnen uitoefenen, daarvan is men de laatste tijd wel overtuigd geraakt. De burgeravond resultaat van sa menwerking tussen gemeentebestuur, Vel- ser Gemeenschap en Politiek Jongeren Contact Velsen is bedoeld als een er kenning van en een kennismaking met de nieuwe burgers van de gemeente, die voortaan door het benutten van hun stemrecht invloed kunnen uitoefenen op de samenstelling van het gemeentebe stuur en daardoor ook op de wijze waar op de gemeente wordt bestuurd. Tijdens de burgeravond worden zij in de gelegen heid gesteld kennis te maken met de burgemeester, de wethouders en de raads leden en kennis te nemen van hun ver antwoordelijkheden en taken. Burgemeester mr. J. C. Bührmann heet te de jonge kiezers welkom en vertelde in het kort iets over het kiesrecht, over de structuur van het gemeentebestuur en over het huis van de gemeente, waarin de jongelui werden ontvangen, in eerste instantie in de burgerzaal. De burgemees ter stelde de wethouders voor en daarna kregen de jongemannen en vrouwen ge legenheid de raadzaal te bezichtigen. Ver volgens werd hun in de kantine koffie met gebak aangeboden. De heer Verhoog De woensdagveiling in de week vóór moederdag is aan de bloemenveiling „Het Centrum" in Beverwijk altijd een der druk ste veilingen van het jaar. Die van donder dag maakte hierop geen uitzondering. Het zijn dan niet alleen de snijbloemen die de boventoon voeren, er is ook een ruim aanbod van potplanten. Het was een enorme veiling, welke om half twee begon en om half zeven afgelo pen was. Er waren in totaal 224 karren met potplanten en snijbloemen. Het warme weer was wel oorzaak, dat de top van de prijzen is verdwenen, maar het was toch nog niet goedkoop en voor be paalde soorten lagen de prijzen zelfs aan de hoge kant. De tulpen die nu snel in aanvoer minde ren noteerden nog van 50 tot 125 cent per bos. Anjers waren duur en kwamen tot 40 cent, terwijl voor de rozen van 12 tot 45 cent per stuk betaald werd. Potplanten waren duur. Soorten als Vrisia en Brome- lia kwamen tot 14 per stuk. Met het verder bouwrijpmaken van het industrieplan „De Pijp" in Beverwijk, zal dit jaar een bedrag van 1.500.000 ge moeid zijn. Burgemeester en wethouders vragen de raad een krediet ter grootte van dit bedrag. ATHENE (AP). Een Griekse raad voor de scheepvaart heeft na onderzoek verklaard dat de ramp met de autoveer boot „Heraklion" op 8 december te wijten was aan slechte regelingen aan boord. De ramp eiste 236 mensenlevens. In het rapport van de commissie wordt gezegd dat er slecht toezicht was op het stuwen van de wagens aan boord en dat slechte regelingen aan boord verantwoor delijk zijn geweest voor de vertraging in het uitzenden van noodseinen. De „Heraklion" was eigendom van de gebroeders Typaldos in Piraeus. zette hier als voorzitter van het Politiek Jongeren Contact Velsen uiteen, dat deze organisatie geen imitatiegemeenteraad wil zijn, maar een gesprekscentrum voor politiek geïnteresseerde jongeren. Om ook maar de schijn te vermijden, dat men de jongeren politiek wilde be- invloeden had men een „buitenstaander" uitgenodigd om een inleiding te houden over de bestuurlijke gang van zaken in een gemeente, namelijk de heer A. L Peeters, lid van de Haarlemse gemeente raad, die de jongelui allerminst verveelde met een omslachtig betoog en een dorre opsomming van feiten. De heer Peeters trof precies de goede, soms satirische, toon, die de jeugd weet te waarderen. Hij begon met te vertellen, dat de bur gemeester niet het hoofd van de gemeen te is, maar de gemeenteraad. De heer Peeters vond de Velsense raad een „zoete raad". In zijn praatje over de taak van de raad merkte hij op, dat men wel spreekt van vroede vaderen, maar nooit van vroede moeders als men het over de vrouwelijke raadsleden, de vroed(e)vrou wen, heeft. Op het overzichtje van de plaats der raadsleden in de raadzaal het platte- grondje ligt altijd voor iedereen ter be schikking op de publieke tribune had hij gezien, dat in Velsen alles draait om het college van B. en W. Het publiek moet het papiertje op de kop houden om te kunnen zien waar de raadsleden zitten. Overigens vond de heer Peeters de raad zaal van de publieke tribune af gezien net velpon: je ziet er geen barst van .Hij had wel gezien dat de linkse wethouders in Velsen aan de rechterkant van de bur gemeester zitten. Dergelijke uitlatingen garandeerden de heer Peeters een geboeid luisterend publiek van jonge kiezers, die hij dan daarnaast toch ook op inspireren de en hoogst serieuze wijze verzocht am bitie en belangstelling op te brengen voor het werk en het beleid van het gemeen tebestuur en voor al die zaken, die de gemeente een eigen gezicht geven. „De gemeente is zo'n mooi scheldwoord, Bij alles wat er hier mis gaat, zegt men: de gemeente. Maar die gemeente dat bent uzelf. De raadsleden zitten er namens u. Ambtenaren, is ook zo'n mooi scheld- In het kader van de afbouw van de vernieuwde haven van IJmuiden is thans op de zuidpier een lichtopstand opge richt. De lichtopstand is vervaardigd uit voorgespannen beton. De segmenten zijn onderling met zware keilbouten beves tigd. Door deze speciale constructie zul len de zwaarste stormen getrotseerd kunnen worden. woord. Maar het zijn mensen die werken in uw belang en die u altijd vriendelijk te woord zullen staan. Maar als u één van de 2900 woningzoekenden in Velsen bent, mag u niet verwachten dat de ambtenaar van volkshuisvesting tegen u zegt: „Wat had u gehad willen hebben". De man heeft niets aan te bieden. We kunnen er alleen met zijn allen de schouders onder zetten, dat de ontstellende woningnood zo gauw mogelijk wordt opgeheven en daar kunt u nu als volwaardig en volwassen burger aan meehelpen." Op een dergelijke wijze behandelde de heer Peeters vele gemeentelijke zaken, daarbij trachtend begrip te wekken voor al hetgeen men als burger wel eens als minder prettig ervaart. De heer Peeters deed ook een beroep op de jongelui om „warm te lopen" voor de eigen gemeente, zoals de Rotterdam mer, die tegenover een buitenstaander zijn stad verkoopt. Refererend aan het opschrift op het mo nument' op het Plein 1945 besloot de heer Peeters zijn inleiding met: „Vaar samen één koers, voer één strijd en beschouw de vrijheid als het hoogste goed." Inmiddels was de burgerzaal als bal zaal ingericht en nadat alle jongeren hier waren teruggekeerd, opende burgemees ter Bührmann met één van zijn jonge burgeressen het bal. De wethouders en de raadsleden mengden zich in het gezel schap om eventuele vragen te beantwoor den of deel te nemen aan de discussies. De dansmuziek werd tweemaal onder broken voor pianospel door ingenieur G. A. Schoonkind, lid van de gemeenteraad en tevens lid van de Velser Gemeenschap. (Van een medewerker) Alleen Stormvogels heeft na twee wed strijden in het voetbalkampioenschap van Velsen nog geen verliespunten opgelopen. Met de fraaie doelcijfers van 7-1 gaat de titelhouder in poule B aan de leiding. In poule A voert IEV met één verliespunt en minder sprekende doelcijfers (3-2) de ranglijst aan. Op vier fronten wordt de strijd zater dagavond voortgezet. VSV en IEV gaan aan de slag op het hoofdveld van het sportpark „Schoonenberg", SVIJ en IJmuiden treffen elkaar op het Waterloo- veld, VVB en Stormvogels spelen op „Koningsveld" én Velsen neemt het in eigen home op tegen Kinheim. Alle wed strijden beginnen om half zeven. De stan den zijn: Poule A: Poule B: IEV 2 3 Stormv. 2 4 Terrasv. 2 2 Waterloo 2 2 SVIJ 2 2 VVB 1 1 IJmuiden 2 2 Kinheim 2 1 VSV 2 1 Velsen 1 0 De voorzitter dankte een ieder die zijn aandeel had geleverd om het thans hon- der jaar bestaande Rode Kruis in IJmui den tot een bloeiende afdeling te maken. In zijn openingswoord haakte de heer Sepp ook nog even in op de binnenkort te houden actie voor India, die vlak voor de aan het eind van deze en het begin van de volgende maand te houden Rode Kruis-collecte zijns inziens wel eens on gunstig voor het Rode Kruis zou kunnen uitkomen; hij spoorde danook de aanwe zigen aan al hun krachten aan te wenden om deze collectes toch geheel te doen slagen. De namen van de onderscheiden do nors van dit jaar zijn, voor de plaquette: de heren W. Sepp, J. W. van Buuren, H. Hillebrink, G. Oldenburg, J. van der Oordt, C. van Overeem, T. Ras, R. Rill, N. C. Stet, A. de Vries, G. Wessel Sr., G. J. Wijngaarden en W. Baas. Voor de medaille kwamen in aanmer king de dames: A. Bakker-Otte, J. M. S. Hakvoort, Cl. Meijer-Vredenburg, M. Overzier-Loch, J. van Toor en C. W. Smit-Spruit; de heren J. Smit en Joch. Smit (echtgenoot en zoon van laatstge noemde dame verkregen eveneens de me daille, zodat dit gezin drie medailles rij ker werd); verder de heren G. M. van Balen, G. Beute, P. M. Bos, W. Bouquet, W. Duys, L. J. J. van Dijke, L. M. C. van Ewijk. C. Friederichs, C. Glas, G. Haver, R. de Heer, A. P. Heeremans, J. Hovenier, J. van Hijum, R. G. de Jong, A. H. Kocx, J. Korf, M. G. Kroone, H. F. Kuijper, J. Kuypers, D. J. Kwak, L. v.d. Laan, J. Laurent, E. J. J. Lups, H. Luyting, W. v.d. Meent, K. Meijer, D. de Moes, J. Mosk, T. Mulder, J. Palma, P. C. Pronk, A. J. van der Putten, C. Riet dijk, J. H. de Ruiter, G. Schoorl, L. M. Sparrius, A. van Suntmaartensdijk, IJ. Veenstra, E. Veldman, Th. Voetberg, J. de Weert, P. de Wit en E. Wijker. Aan de groentenveiling „Kennemerland' werd de aanvoer van spinazie aanzien lijk groter en werden de prijzen lager. Boven 20 cent per kilo, werd er bijna niets meer verkocht, terwijl het een groot ge luk is dat de fabrieken grote kwanta af nemen voor de minimum prijs. Van de sla was er woensdag wel wat te weinig. Hier liepen de prijzen op tot 35 cent per krop. Ook de tomaten trok ken in prijs aan en kwamen tot bijna twee gulden per kilo. De aardbeien ko men ook los met het warmer weer en wa ren duur. Men betaalde tot 1.35 per doos je. De prei bleef echter duur er werd tot 1.20 per kilo voor betaald. De noterin gen waren woensdag: Aarbeien 110-135, andijvie 22-35, bloemkool 45-118, sla 8-35, spinazie 9-18, radijs 8-22, rabarber 22-54, tomaten 150- 195, prei 82-120, postelein 23-51, bospeen 88-95 en bosbieten 42-52. ADVERTENTIE Voor Moeder Gouden armbanden Gouden colliers Gouden ringen Gouden horloges en vele andere Gouden geschenken bij Langenieuwstraat 4-13 vlak bij het marktplein IJmuiden In verband met de ernstige voedsel situatie in India heeft de Stichting Eten voor India, waarin samenwerken de Nederlandse Organisatie voor In ternationale Bijstand (NOVIB), de Stichting Oecumenische Hulp aan Ker ken en Vluchtelingen, de Rooms-Ka- tholieke Stichting Mensen in Nood, het Nederlands Comité Unicef en het Unesco Centrum Nederland, een lan delijke inzamelingsactie voorbereid, die in grote trekken overeenkomt met de succesvolle actie van februari 1966. Het hoogtepunt van deze actie zal lig gen op zaterdag 13 mei. Op velerlei wijze zal dan weer een beroep worden gedaan op de offervaardigheid van ie der. die begaan is met het lot van zijn medemens op onze steeds kleiner wor dende, maar gelet op de zo schrijnende verschillen in welzijn nog steeds te gro te wereld. Ook Velsen zal zaterdag in het teken staan van deze grote inzameling. Naast de kerken zal van 11 tot 13 uur ook het stadhuis open staan voor het in ont vangst nemen van bijdragen. Van ver schillende zijden werden toezeggingen gedaan de actie te ondersteunen. Zo zal de bekende plaatselijke beatband The Shindies belangeloos en op eigen initiatief, wat ik zeer waardeer, op het Plein 1945 voor het Stadhuis optreden. Het storten van een bijdrage is een eenvoudige daad van menslievendheid, maar vooral als deze massaal ge schiedt van enorme betekenis voor het welslagen van deze helaas noodza kelijke hulpactie. De bevolking van Velsen krijgt eens te meer de kans te bewijzen, dat internationale saamho righeid voor haar geen zinledige term is. Laat ze deze kans grijpen en de ac tie Eten voor India opnieuw tot een klinkend succes maken. Geeft met milde hand. De burgemeester van Velsen, BÜHRMANN „Lamstraal". Dat had op 17 februari een 20-jarige chauffeur uit de Haarlem mermeer gezegd tegen een politieagent, die hem wegens te snel rijden aanhield. De man was kort daarvoor ook wegens een overtreding bekeurd en het feit dat hij weer werd aangehouden zinde hem niet. Wegens belediging veroordeelde woens dag de Haarlemse politierechter hem tot een week gevangenisstraf. De officier van Justitie had drie weken gevangenis, waar van één week onvoorwaardelijk geëist. Tot twee weken gevangenisstraf ver oordeelde de politierechter een 20-jarige Haarlemse bloemist. De officier van Justi tie had drie weken geëist. De jongeman moest terechtstaan voor het feit dat hij op 18 februari met de auto van zijn va der zonder toestemming was gaan rijden en niet in het bezit was van een rijbe wijs. Voorts had hij een stopteken van een politieagent genegeerd. De agent had opzij moeten springen om niet overreden te worden. Na een achtervolging werd hij aangehouden. Conform de eis van de officier van Justitie werd een 38-jarige Leidenaar bij verstek veroordeeld tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en 75 boete. De Leidenaar zat op 23 januari bij een kennis in de auto. Op een gegeven moment botste deze tegen een fietser, die op een voorrangsweg reed. Hierover ge belgd sprong de Leidenaar uit de wagen onder de uitroep: „Ik zal je een karate- 4 /VN,- r V\- «SS \-WKV> vk-ivtt" i.wtw v.v slag geven", en liet zijn woorden van een flinke klap vergezeld gaan. De verdachte had verklaard dat hij meende dat het slachtoffer met opzet tegen de auto was gereden. Een hulp in de huishouding bevestigde de mishandeling. Zij had in de krant een oproep van de politie voor getuigen over deze zaak gelezen en had daar op ge reageerd. Een 43-jarige vrouw en haar 20-jarige dochter uit Zwanenburg werden door de Haarlemse politierechter respectievelijk veroordeeld tot ƒ100 en ƒ75 boete. De officier had tegen de moeder 150 en twee weken voorwaardelijk en tegen de dochter ƒ75 en twee weken voorwaar delijk geëist. Het tweetal moest terecht staan, om dat het op 24 juli in Zwanenburg een echtpaar had beledigd. Al geruime tijd bestond er tussen de twee gezinnen on enigheid. De man van het echtpaar had uit kwaadheid al eens een ruit van het huis van zijn buren stukgeslagen. Toen er weer eens iets voorviel, waar over men zich kon opwinden, had de vrouw, die terecht moest staan, tegen haar buurman geroepen: „Je hebt nog drie maanden lik te goed". En tegen zijn vrouw zou zij hebben geroepen dat zij een „stelletje a-sociaal tuig waren" en zich met hun „Jordaantroep" moesten be moeien. De oudste dochter had er nog een schepje bovenop gedaan door de man voor „Clauskop" en „vuile viezerik" uit te schelden. Ook was haar ten laste ge legd dat zij zou hebben geroepen „Als die zuiplap nog eens wat zegt, duw ik een mes tussen zijn ribben". Wat overi gens een „Clauskop" zou moeten voor stellen kon niemand ter zitting vertellen. De dochter ontkende iets dergelijks te hebben gezegd. Een 32-jarige monteur uit de Haarlem mermeer werd door de politierechter bij verstek conform veroordeeld tot tien da gen gevangenisstraf. De man moest te recht staan omdat hij een medebewoner van zijn pension een pak slaag had ge geven. De verdachte was wegens mis handeling al meer met de Justitie in aanraking geweest. Het slachtoffer, dat als getuige was op geroepen, vroeg aan de politierechter of hij de verdachte geen voorwaardelijke straf kon geven, „omdat hij hem toch wel een goede jongen vond". Overigens gaf hij wel te kennen dat hij bang was een pak slaag te krijgen als de verdach te onvoorwaardelijk zou worden veroor deeld. Wegens mishandeling van zijn vrouw moest een 58-jarige boormeester zich ver antwoorden. Hij had op 28 juli haar een flinke klap gegeven, waarbij zij letsel had opgelopen. Hij zou zijn vrouw ook nog steeds door de telefoon lastig vallen. Conform de eis van de officier veroor deelde de politierechter hem tot 100 boe te en drie weken voorwaardelijke gevan genisstraf.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5