Boeiend drama bij Kennemerland TARVO BAKKER WINKEL VEL0 waar ze niet op rekent... Autobestuurder in paniek „MIJN ZOONS van Arthur Miller ZWANENBURG (zonder rijbewijs) HET FIJNSTE TARVO BAKT Sport-instructeur tijdens les overleden Havenberichten „Urania" ving 1600 meter kabel van „Apo" „Neeltje Jacoba" zocht vergeefs naar lijk Hinderlijk stoom afblazen LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Aleida" KW. 169 Mm mmm IN DE VISHAL EN OP ZEE DONDERDAG 11 MEI 1967 '7 DE AMATEURTONEELVERENIGING, welke tot opvoering besluit van Arthur Millers bekende drama „Mijn zoons" moet wel over een aantal bij zonder goede hoofdrolspelers en een bekwaam regisseur beschikken om van dit ongemeen boeiende toneelspel een enigszins redelijke voorstelling te kunnen geven. De vele kwaliteiten van dit stuk zijn in deze kolommen reeds meermalen uitvoerig vermeld, omdat het al dikwijls in de IJmond is gespeeld. De rederijkerskamer „Kennemerland" uit Beverwijk, welk ensemble woensdagavond in het Kennemer Theater aan deze serie een opvoering heeft toegevoegd, mag zich in het bezit van beide categorieën medewerkers verheugen, zodat alle voorwaarden tot een indrukwekkende vertoning: goede spelers, een knap regisseur en een meesterlijk geschreven drama -aanwezig waren. Toch heeft de voorstelling in haar geheel mij niet in alle opzichten kunnen bevredigen, waarvan als oorzaak de onvol doende bezetting van de rol van Joe Keller moet worden aangewezen. Mededeling Leeuweriklaan 35 Jan van Dam Grote schade en niet verzekerd TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUISt f ALTIJD IM DE ORIGINELE VERPAKKING In Beverwijk k VELO DE VRIND DIE DE WAS DOET DE FOTO toont de motorlogger nieuw opgerichte maatschappij Ten Brit- Aleida, die gevaren heeft van 1923 tot 1933 als KW 169. De geschiedenis van dit schip neemt een aanvang in het jaar 1917, toen reder Albert de Jong in Scheveningen het vaartuig nieuw in de vaart bracht na het te hebben laten bouwen op zijn eigen werf in Vlaardingen. Schipper Simon de Graaf ging er voor het eerst mee ter haringvisserij. lil wmm. - Aaardbeien! Mmm... moederdag-verrassing bij het ontbijt. TOCH STELDE de entree van Hans Keijsper, die men deze rol had toever trouwd, een redelijke vertolking in het vooruitzicht, vooral omdat hij over een uitstekend stemgeluid bleek te beschik ken. Maar reeds na enkele taferelen de monstreerde hij een totaal verkeerde op vatting van deze figuur, want in plaats van een robuuste kerel, die als fabrieks directeur voor de bloei van zijn zaak let terlijk over lijken gaat, werd het publiek geconfronteerd met een uitgeblust man netje dat alle energie heeft verloren. Van daar dat hij in de grote scène met Chris aan het slot van het tweede bedrijf fi naal van de planken werd gespeeld, zoals dit heet, ook al omdat de mise-en-scène in dit tafereel minder gelukkig is ge weest. De voortdurend retirerende en be verige oude man moest op deze wijze alle kracht ontberen, welke de schrijver hem toch door middel van de tekst heeft toe bedeeld. Eigenaardig dat regisseur Ferd. Koolbergen, die anders voortdurend blijk geeft met deze vereniging opmerkelijke resultaten te kunnen bereiken, een der gelijke vertolking door de vingers is ge glipt. BIJ DE OVERIGE spelers viel er ech ter weer ruim voldoende te waarderen. Zo speelde Rinus Smit een geladen en hartstochtelijke Chris, die bovendien op een ontroerende wijze zijn desillusie over het misdadig gedrag van zijn vader tot uitdrukking wist te brengen. Heel mooi en expressief was ook de jonge vrouw van Willy Plug, waarbij van Toos van der Steen eveneens een met goed gedoseerde tragiek gespeelde moder kan worden ver meld. Bert Pijpers moest ditmaal genoe gen nemen met een rol, waar minder eer mee viel te behalen, zodat wij ons afvra gen waarom hij de belangrijke partij van Joe Keller niet heeft gespeeld. Voorts liet ook Jaap van Hoorn zich met ge noegen als de opstandige George bekij ken, terwijl de bezetting verder werd ADVERTENTIE Hiermede delen wij onze klanten mee, dat met ingang van 14 mei a s., ons kantoor VF.LSERDUINPLEIN 159 A wordt verplaatst naar IJMUIDEN-OOST Op het nieuwe adres kunnen ook de gasflessen worden omgeruild. LEEUWERIKLAAN 35 - TEL. 15404 IJMUIDEN-OOST rondgemaakt door Annelies Hopman, Henk van Lint, Tinie Peter en José Plug. VOOR DE GOEDE orde dient er ten slotte nog op te worden gewezen, dat déze voorstelling weer met de nodige zorg en enthousiasme moet zijn voorbe reid, getuige het schier onberispelijke tempo en de vlotte rolkennis. Het fraaie decor was hiervoor een stijvolle omlijs ting en omdat het publiek de gehele avond heeft blijk gegeven van veel aan dacht en waardering, is deze voorstelling voor „Kennemerland" stellig niet zonder succes geweest. Maandagavond om kwart over zeven kwam in de Antillenstraat in IJmuiden een 19-jarige electro-monteur als bestuur der van een personenauto bij het achter uit rijden in botsing met een tweede au to, die hier stond geparkeerd. Beide au to's waren eigendom van een broer van de bestuurder en zijn niet verzekerd. De aangereden auto werd aan de linkerzijde beschadigd. Door deze botsing geraakte de jeugdige bestuurder in paniek en in plaats van te remmen drukte hij op het gaspedaal, zo dat de wagen met een sierlijke boog ach teruit de Curagaostraat indraaide, waar twee geparkeerde auto's werden geraakt en tegen het trottoir geperst. Deze aan rijding veroorzaakte aan een der wagens voor ongeveer tweeduizend gulden scha de, terwijl de vierde eveneens de nodige kreukels heeft opgelopen. Tot overmaat van ramp bleek de bestuurder ook niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Tengevolge van de slechte technische toestand werden de eerste twee auto's naar het hoofdbureau van politie overge bracht voor een nader onderzoek, waarbij een der wagens reeds onmiddellijk naar de sloper is verwezen. Onderzocht wordt of ook de tweede wagen deze bestemming moet worden gegeven. ADVERTENTIE W*.' In sportschool J. de Lange in Bever wijk heeft een bijzonder triest voorval plaatsgehad, tijdens de opleiding van en kele sport-instructeurs van de marine in Den Helder tot judo-leraar. Bij de bespre king van enige onderdelen van de oplei ding werd daar namelijk de 29-jarige iport-instructeur A. J. Koks, woonachtig in Den Helder, door een hartaanval getrof fen en overleed binnen enkele ogenblik ken. Woensdag te IJmuiden aangekomen: Aspera, van Gent; Hinde, Huil: Geulborg, Rotterdam, IJmuiden: Diogenes, Rotterdam; Sigrid 1, Brug- te; Djatisari, Bremen; Anneliese K„ Ostende; aint Marc, Brest; Jytte Skou, Antwerpen; Dutch Mate, Oran; /Vaverstroom, Delfzijl; Gré, Gravesend; Bellavia, Antwerpen; Berkelstroom, Goole; Jans, Londen; Merkur, Bayonne, IJmui den; IJstroom, Dagenham; Rebena, Huil; Stub- benhuk, Rotterdam; Stella Maris. Hamburg; Gertrud Fritzen, Monrovia, IJmuiden; Ria F„ Hamburg; Jean E., Londen; Ulysses, Noordzee; Sierra Bravia, Rotterdam; Tramp, Londen; Tela- mon, Kingston; Pieter Winsemius, Poole; Spes, Swinoujscie, IJmuiden. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Odin, naar Tubarao; Arraiolos, Bremen; Lingeborg, Exmouth, IJmuiden; Hilda, Helsingborg; Hada 2, Par; Orecrest, Port Talbot; Hontestroom, Sheerness; Ulysses. Noordzee; Spaamestroom, Hull; Castor, Londen; Aspera. Londen; Par- naes 2, Londen; Theano, Rotterdam; Hektos, Kotka, Velsen; Dorado, Bremen, IJmuiden; Togo, Hamburg; Hoogkerk, Antwerpen; Pollux, Rot terdam; Bonefaas Smits, Rotterdam; Ardeas, Hamburg; Silver Sea, Londen; Merkur, Koege, IJmuiden; Reestborg, Mostyn, IJmuiden; Ac- maea, Curagao; Dutch Mate, Rotterdam; La Hor tensia, Bahia Blanca; Mentor, Rotterdam; Arvo, Hult: Taras, Rotterdam; Riesa, Novorossisk, IJ muiden, Donderdag te IJmuiden aangekomen: Ner- landia, van Gothenburg; Vliestroom, Grange mouth, IJmuiden; Berta Beek. Hamburg; Plover, Felixtowe; Eumaeus, Port Said; Conger, Man- zhester; Mynias, Rotterdam; Embla, Rotterdam. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Adi, naar Odense, IJmuiden; Redcar, Seven Islands. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het betref fende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) s-, tja iNÈÉF mÊ* Vanmorgen is de kotter KW. 136 „Ura nia" IJmuiden binnengelopen met 1600 meter kabel aan boord, afkomstig van de Deense kustvaarder „Ano", die voor de kust van Scheveningen tijdens seismisch onderzoek door een voortijdige explosie is getroffen. Schipper Arie van Beelen van de „Ura nia" bevond zich gistermiddag in de na bijheid van de „Ano", toen hij een bij zonder harde „dreun" hoorde. Hij reali seerde zich toen niet, dat zich aan boord van de „Ano" een ernstig ongeval had voorgedaan: hij meende, dat het alleen maar een „extra stevige klap" was in het kader van het zoeken naar olie, en ging door met vissen. Omstreeks halftien 's avonds werd hij gepraaid door de Scheveningse logger SCH. 9, die verzocht uit te kijken naar drijvende ballonnen op zee. Een half uur later lag de kabel over bei de visborden. Urenlang is men aan boord van de „Urania" bezig geweest de 1600 meter lange kabel binnen te halen. De „Urania" is vandaag weer uit IJ muiden vertrokken, naar Vlaardingen, waar experts van de betrokken oliemaat schappij aan boord zullen komen. Daarna zal men naar Poortershaven, tussen Hoek van Holland en Maassluis, gaan, waar de zestienhonderd meter kabel zal worden gelost. Ongeluk in Rotterdamse haven. De 64- jarige wachtman N. Rebel uit Rotter dam is na een ongeluk aan boord van de Randfontein, liggende in de Margriet haven in Rotterdam, om het leven ge komen. De wachtman kwam op een tus sendek op een laagje maismeel te glij den en stortte vier meter naar beneden. ADVERTENTIE f WASMACHINES KOELKASTEN ELECTS ARTKELEN TROMPSTRAAT 66-68 IJMUIDEN-O. - TEL. 15198 Schipper Leen 't Hart en zijn mannen hebben met de „Neeltje Jacoba" van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij woensdagmiddag en avond gezocht naar een lijk in de Noordzee. Woensdagmorgen, omstreeks kwart voor twaalf meldde de schipper van het vis sersvaartuig KW. 206, dat het, vissende op 30 mijl ten noordwesten van IJmuiden, een lijk op zee had zien drijven. Getracht werd het lijk in de netten te krijgen, maar dit mislukte. De „Neeltje Jacoba" was omstreeks drie uur in de middag ter plaatse en heeft tot het donker werd een tamelijk groot gebied afgezocht, echter zonder re sultaat. Daarna is de reddingboot van de KNZHRM naar haar station IJmuiden te ruggekeerd. De veiligheidstoestellen die in het ener giebedrijf van de papierfabriek in Vel- sen-noord zijn aangebracht moeten wor den beproefd. Hiertoe zal stoom onder ho ge druk worden uitgeblazen en dit zal dan gepaard gaan met hinderlijk lawaai, na melijk aanstaande vrijdag tussen zes en tien uur 's morgens en volgende week dinsdag (16 mei) tussen tien en twaalf uur voormiddag. De naam luidde Scheveningen SCH SCH. 362. De inhoud van het schip be droeg 134 bruto ton en de 4 cil. Brons motor had een vermogen van 160 tot 180 pk. De Scheveningen was toen de enige motorlogger van Albert de Jong. Deze rederij had in 1917 8 houten en 5 ijzeren zeilloggers en één zeilsloep. Toch is die eerste motorlogger slechts korte tijd voor Albert de Jong in bedrijf geweest. Im mers, in 1919, werd de heer H. G. Lam mens eigenaar van het kchip en onder de naam Viking KW. 169 ging schipper Cor nells de Haas er mede ter haringvisserij. In 1923 kwam er een nieuwe rederij in Katwijk: de Visscherij Mij. „Na Lijden Verblijden", onder directie van A. Ouwe hand Dz., die er in 1928 als mededirec teur J. van Deventer bij kreeg. „Na Lij den Verblijden" begon met de aankoop van de stoomtrawler Pacific IJM. 257 van de Visscherij Exploitatie Mij. „De Blau we Ster" te IJmuiden. Dit schip kreeg in Katwijk de naam Robert William KW 123. Als tweede werd de motorlogger Viking gekocht, die herdoopt werd in Aleida KW. 169. Schipper werd Leen van Beelen Dz; maar Gerrit Remmelszwaal heeft er het langst mee gevaren, name lijk van 1924 tot 1931. In 1928 onderging Na Lijden Verblijden een grote uitbrei ding, o.a. met 7 loggers van de Mij. Hol land. waarvan A. Ouwehand Dz eveneens de directie voerde. Erbij kwamen de mo torloggers Merwede II KW. 50, Gerarda KW. 64. Anna Hermina KW. 89, Sint Ja cob KW. 162 en de zeilloggers Nico KW. 35, Johanna Maria KW. 65, Wilhelmina KW. 86 en Agatha KW. 155. Veel van deze schepen bleven evenwel opgelegd en vonden later emplooi als trawllogger. In 1933 waren er nog vijf schepen van Na Lijden Verblijden over, die het bedrijf hebben voortgezet bij de De motorlogger „Aleida". 8; ADVERTENTIES De groenteman heeft ze. De echte, de eerste, de beste Hollandse aardbeien. tenburg. De Aleida KW. 169 werd in 1933 ook van de Katwijkse vloot afgevoerd en, aan gekocht door W. van der Toorn J. C. Pronk in Scheveningen. kreeg het schip zijn oorspronkelijke naam terug: Scheve ningen, niet SCH. 362, maar SCH. 107. De capaciteit van de motor werd opge voerd van 180 tot 220 pk en het schip werd ook vaak in IJmuiden gezien. Ech ter van 1940 tot 1945 moesten de eigena ren het schip afstaan aan de Duitse ma rine. Het voer als „oorlogsschip" onder Duitse vlag, maar kon toch nog op eigen kracht op 19 augustus 1945 naar IJmuiden terugkeren. Na een verbouwing was het weer een echte motorlogger, de Scheveningen SCH. 107 en onder schipper J. Bal ging het schip ter visserij. Het bedrijf ging echter hoe langer hoe meer andere eisen stellen en om daaraan voor een deel tegemoet te komen, werd de logger op de helling gehaald en met ruim 5.30 m verlengd. Zo ging het schip, met zovele andere die een verlenging en vernieuwing ondergingen, een nieuwe tijd tegemoet. Maar in die tijd kwamen ook de eerste naoorlogse nieuwe loggers en motortrawlers en geleidelijk kon de be staande vloot, waarvan er verscheidene al de leeftijd van 40 jaar hadden bereikt, niet meer meekomen. De Scheveningen SCH. 107 was in 1956 voor het laatst in bedrijf. Het schip heeft precies de leeftijd van 40 jaren bereikt. Op 16 december 1957 verliet het voorgoed de Scheveningse haven met bestemming Antwerpen om te worden gesloopt. Woensdag Woensdag werden in IJmuiden in totaal 5150 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 409 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 216 schol, 12 schar, 381 haring. 2168 ma kreel, 239 schelvis, 84 wijting, 312 kabel jauw en gul, 11 leng, 3 haai, 5 ham, 8 hake, 2 wolf, 16 poon, 1227 koolvis en 53 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 5-3, gr. tong 4,60-4,58, grm. tong 3,83-3,73, kim. tong 2,80-2,71, kl. tong 1 3-2,94, kl. tong 2 2,59-2,36, tarbot 1 5,20- 4,50. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 272-73, gr. koolvis zw. 100-61, gr. koolvis wit 176! gr. leng 37-32, gr. hake 412, gr. wolf 120. Per 50 kilogram: gr. en grm. schol 50-48, kim. en kl. schol 1 52-48, kl. schol 2 40-15, schar 26-11, verse haring 21,20-14,80. ma kreel 16-13, grm. schelvis 26-23, kim. schel vis 25-21, kl. schelvis 1 26-15, kl. schelvis 2 40-15, wijting 37-26. gr. gul 47-36, middel gul 42-30, kl. gul 31-18, kl. leng 20-13, kl. haai 39, ham 210-164. hake 140-84. kl. wolf 48, poontjes 25, kl. koolvis zw. 17-15, kl. koolvis wit 42-25. Besommingen, in guldens: KW 146 4.080, 201 5.250. 109 360, 105 1.260. 142 5.270. 32 13.190. 39 22.780, 121 4.870, 123 24 550 VL 103 10.160. Aanvoer van donderdag Dertig vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden aangevoerd: 1640 kisten vis, 35.000 kilogram tong en 200 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer wa ren: 40 kisten wijting, 80 gul, 850 schol, 5 tarbot, 5 poon en 160 varia. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens; tarbot 5.20- 4, grote tong 4.73-4.35, grootmiddel tong 4.21-3.66, kleinmiddel tong 2.77-2.51, tong een 2.80-2.55, tong twee 2.49-2.34. zalm 6.60-6.30. Per tien stuks: grote kabeljauw 86-63, middel kabeljauw 52-36. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 100, middel kabeljauw 112. Per 50 kilogram: grote en middel schol 48-37, kleinmiddel en schol een 45-38, schol twee 41-31. schol drie 26-15, schar 18-11, gestripte wijting 36-27, tarbot 140-86. ka beljauw een 60-40, kabeljauw twee 47-34, kabeljauw drie 36-25, rode poon een 90- 67, rode poon twee 47-29. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond donderdagmorgen uit 20 kisten wijting, 40 gul en kabeljauw, 600 varia en 18.500 kilogram tong. Visser op Sylt beboet. De kapitein van de uit Harlingen, afkomstige vissersboot „HA 51 is in Kiel tot een boete van 500 mark of twintig dagen hechtenis veroordeeld op beschuldiging van het vissen binnen de Westduitse territoriale wateren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7