Koningin en prins twee weken naar Canada Vorstin opent Nederlands paviljoen op de Expo kijk Gans irai ra lm i Nieuwste stuw in de Rijn bij Amerongen in dienst Minder personeel nodig op kleine schepen Niet snel, wel betrouwbaar SCALDIA: EEN AUTO ZONDER TECHNISCH NIEUWS Fiat 125 wellicht in oktober leverbaar NIEUWS IN HET KORT 245- ni J| Lachmon treedt af Van veel belang voor de scheepvaart en de zoetwatervoorziening Wet op de Zeevaartdiploma's zal worden gewijzigd Roofoverval Handel Niet snel Vermoeid kom kijken en vragen bij BAKEN OP RUIT VOOR WIKKERS EN WEGERS HEUGAFELT-DEALER Kennemer Confectie Industrie DONDERDAG 11 MEI 1967 9 Bezoeken aan emigranten <17 0 HEUGA ^jTTEGe^ HEUGA r VISSER's meubelmagazijn if Machinettlksier* O/", irnri Hoewel de Russische auto-industrie nog enige achterstand heeft op die in Amerika of West- Europa, zijn de modellen van de Russische auto's die vooral het laatste seizoen op de markt verschenen meer aangepast aan onze nogal verwende maatstaven. Goed voor beeld van het bovenstaande is de Scaldia een vierpersoons wagen van 1357 cc, die buiten de Benelux Moskovitch heet. Race tussen mini en shi TECHNISCHE DETAILS Een merkwaardig plaatje van een merkwaardige race: Monte Carlo-winnaar Aaltonen stormt hier met zijn privé Mini een besneeuwde helling af, daarbij gevolgd door de Finse wereldkampioen op de ski Hakkinen. Het was een grapje van bei de mannen, die elkaar in Chili voor het eerst ont moetten toen Hakkinen daar wereldkampioen werd. De „wedstrijd" werd later 's avonds op een Fins traject gehouden. Beiden reden, respec tievelijk gleden 350 meter helling af en kwamen gelijk beneden aan. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen een bezoek van twee weken aan Canada brengen op uitnodiging van de Canadese gouverneur-generaal. Het ko ninklijk paar vertrekt zaterdag van Schiphol naar Montreal, waar het avonds aankomt. Zondag 14 mei zal een kerkdienst wor den bijgewoond in Dollard des Ameaux, in de omgeving van Montreal. Op maandag 15 mei is er een ontvangst van de Nederlandse kolonie in Montreal. Op 16 mei zal de prins voor de Interna tionale Kamer van Koophandel in Mon treal een toespraak houden over „Private enterprise in a changing world". Des middags vertrekt het koninklijk paar per trein naar Ottawa, waar het officiële ge deelte van het bezoek aan Canada be gint. Des avonds biedt de gouverneur-ge neraal een officieel diner in zijn paleis Woensdag 17 mei worden koningin en prins ontvangen door het gemeentebestuur van Ottawa. In het parlementsgebouw heeft daarna een ontvangst plaats door de leden van de Canadese regering. Te gen het einde van de morgen wordt een bezoek gebracht aan het Tulip Festival, waarbij koningin Juliana een gedenkteken zal onthullen ter herinnering aan haar verblijf in Ottawa tijdens de oorlog. Na een lunch, die wordt aangeboden door de Canadese premier, Lester Pearson, gaan de Nederlandse vorstelijke gasten per trein terug naar Montreal. In het kader van de Nederlandse inzending voor de wereldtentoonstelling geeft des avonds in het „Place des Arts" in Montreal het Amsterdamse Concertgebouworkest een concert dat door de koningin en de prins zal worden bijgewoond. Donderdag 18 mei brengen de koningin en de prins een bezoek aan de wereldten toonstelling. De koningin zal het Neder landse paviljoen officieël openen. In het Expotheater volgt daarna de wereldpre mière van de film „Ciels de Hollande" van de Nederlandse cineast John Fern- hout. Het is de bedoeling des middags een aantal andere paviljoens van de we reldtentoonstelling te bezoeken. Des ADVERTENTIE Waterskleën, snel, boeiend, foto geniek. Uw camera legt het vast voor later. Tegenlicht, zon opzij, somber weer? Geen probleem! Uw camera bepaalt de belich ting. U doet wat belangrijk is: kijken en knippen. Scherp, snel en feilloos. Scherp, snel en feilloos Ie de Canonet QL. Uitgerust met het beroemde Canon objectief. Inge bouwde afstandsmeter. Automati sche beiichtingsregeling (CdS). Handinstelling ook mogelijk. Door het nieuwe snellaad systeem is filminzetter» een handomdraai Sluitertijden tot 1/500 sec. Met A 2,5 lens (met 1,9 T lens f345,wj Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 avonds is er een diner in het Nederland se paviljoen. Vrijdag 19 mei brengt de koningin een onofficieël bezoek aan Ottawa. De prins vertrekt zaterdag 20 mei voor een kort bezoek aan Mexico. De koningin gaat dan per vliegtuig naar Toronto voor bezoeken aan een aan tal Nederlandse emigranten en aan Nie- meyers tabaksfabriek in Brantford. Des middags brengt de vorstin een bezoek aan enkele Nederlandse gezinnen in de omgeving van het plaatsje Calt. In de Quelph-universiteit zal de konin gin een 30-tal Nederlandse docenten, stu denten en jonge boeren ontmoeten. Zondag 21 mei woont de koningin een kerkdienst bij in Toronto. Na afloop wordt een Brabantse koffietafel aangeboden door de gezamenlijke kerkelijke emi granten-organisaties. Des avonds zal de vorstin een groep Nederlandse emigran ten ontvangen. Op maandag 22 mei gaat de koningin per vliegtuig naar Calgary, eveneens voor bezoeken aan Nederlandse emi granten. Op dinsdag 23 mei brengt de konin gin een officieël bezoek aan Britsch Co lumbia, waar zij in de hoofdstad Victoria door de luitenant-gouverneur en de pre mier zal worden ontvangen. Op woensdag 24 mei gaat de reis per vliegtuig verder naar Vancouver, waar zij Nederlandse groeperingen zal ontvan gen. Donderdag 25 mei keert de koningin per vliegtuig terug naar Ottawa. Vrijdag 26 mei vertrekken de koningin en de prins uit Montreal naar Nederland, waar zij zaterdag 27 mei op de lucht haven Schiphol terugkeren. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns en de directeur van het Kabi net der koningin, jhr. mr. W. F. Röell, zullen de reis naar Canada meemaken. Het gevolg van de koningin en de prins bestaat uit J. J. L. baron van Lynden, grootmeester van het Huis van de konin gin; jkvr C. E. B. Röell, particulier se cretaresse en hofdame van de koningin; kapitein ter zee E. Roest, adjudant van de koningin; mr. E. Vernède, particulier secretaris van de prins en majoor H. J. Holthuis, adjudant van de prins. De heer J. Lachmon heeft de gouver neur van Suriname, mr. H. L. de Vries, verzocht hem ontslag als voorzitter van de Staten te verlenen. In zijn brief zegt de heer Lachmon, dat hij „gezien de ge wijzigde omstandigheden, en mede in ver band met de wetenschap dat hij zijn land thans beter kan dienen als leider van zijn fractie in de Staten dan als voorzitter de Staten", de gouverneur verzoekt hem met ingang van 11 mei ontslag als voor zitter van de Staten te willen verlenen. ADVERTENTIE «9 LU h- H ^ö3j.ir^V BETROUWBAAR Dit merk op de winkelruit brengt u binnen bij een specia list-Woninginrichter. EFFICIËNT Dit merk brengt u bij een Heuga dealer. Dat betekent solide advies en prompte, perfekte service. DICHTBIJ Dit merk vindt u in uw naaste omgeving. Het Hollandse Huis biedt u een royale lijst van Heuga dealers. «9 0 A LU h- -1 H m O <b Woninginrichting O. KRAAYER Kloosterstraat 5-13-15 BEVERWIJK Telefoon 23317 ZEEWEG 191 - IJMUIDEN-OOST TELEFOON 14054 HEUGAFELT verkrijgbaar bij N.V. ,,'T BINNENHUIS" WONINGINRICHTING Juliana park 58 -60 - TEL. 60109 Met claxongeloei voer het gepavoiseer- de motorschip „Jacqueline" gisteren door de geopende schutsluis van de nieuwe stuw bij Amerongen en daarmee was de ingebruikstelling van deze stuw, die deel uit maakt van het gigantische project Rijnkanalisatie, een feit geworden. Het stuwcomplex Amerongen heeft tot taak de waterstanden op het 31 kilometer lan ge riviervak Amerongen-Driel op voldoen de hoog peil te houden ten behoeve van de scheepvaart. Bovendien zal ook de wa terhuishouding van Noord-Nederland er van profiteren, hetgeen echter pas na het in werking treden van de in aanbouw zijn de stuw bij Driel het geval kan worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is dinsdagmiddag zonder hoofdelijke stem ming akkoord gegaan met een wijziging van de Wet op de Zeevaartdiploma's 1935. waarbij de normen voor de personeels bezetting van kustvaarders en vissersche pen zijn verlicht. De voortschrijdende me chanisatie aan boord maakt het mogelijk met minder toezichthoudend personeel in de machinekamer te volstaan dan tot nu toe was vereist. Het wijzigingsontwerp was reeds in 1965 ingediend. De wetswijziging voorziet ook in de mo gelijkheid om gediplomeerde zeelieden uit het buitenland voor bepaalde functies op Nederlandse schepen toe te laten. Op aan drang van de Kamer, die een al te ge makkelijke en in sommige gevallen on welkome gelijkstelling van buitenlandse diploma's vreesde, zegde de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. Bakker, toe dat dit alleen met bepaalde landen zal geschieden op basis van wederkerig heid en dan nog onder nader te stellen voorwaarden. De functies, waarvoor de buitenlandse diploma's toelating geven, zullen in overleg met het bedrijfsleven bij algemene maatregel van bestuur worden aangewezen. De minister bleek wel te voelen voor de suggestie van de heer Koudijs (V.V.D.) om de tonnagemaat in de normen uit vei ligheidsoverwegingen te wijzigen in een lengtemaat. Hij gaf toe dat op het ogen blik wel wordt getracht schepen te bou wen met een motor van bijvoorbeeld 500 p.k., welke echter onder de 80 ton worden gehouden om er zonder gediplomeerde stuurman mee te kunnen varen. Volgens deheer Koudijs gaat dat ten koste van de stabiliteit en de veiligheid van het schip. Het project Rijnkanalisatie omvat drie stuwcomplexen, bij Driel, Amerongen en Hagestein en enkele bochtaf snij dingen in de IJssel. De totale kosten van dit project zullen ongeveer 200 miljoen gulden bedra gen. Het stuwcomplex in Hagestein kwam in 1961 gereed. De stuw bij Driel zal in 1970 klaar zijn en daarmee de gehele Rijnkanalisatie. Het nog in aanbouw zijnde stuwcom plex bij Driel zal in de toekomst de af voer van water naar de Nederrijn en Lek verminderen ten gunste van de afvoer naar de IJssel, welke hierdoor kan wor den verdubbeld. Hierdoor krijgt het deel van ons land boven de lijn IJmuiden-Arn- hem belangrijk meer zoet water voor de aanvulling en verversing van verzilting en waterverontreiniging. De stuw bij Amerongen levert een be langrijke bijdrage tot de verbetering van de bevaarbaarheid van de Neder-Rijn tot IJsselkop. Uit Duitsland komt via de Rijn 100 kubieke meter water per seconde ons land binnen. Daarvan gaat 70 percent via de Waal naar de Noordzee, 20 per cent via de Neder-Rijn en 10 percent komt in de IJssel. De stuwen in de Nedei-rijn zullen in de toekomst de watertoevoer van de IJssel verhogen tot 250 kubieke me ter per seconde, hetgeen de bevaarbaar heid aanmerkelijk verbetert. De drie stuwen in de Neder-Rijn zorgen voor een voldoende diepgang op dit gedeelte van de Rijn. Woensdagmorgen is in de Colsterlaan te Heilo de vijf tig jarigé' heer P. Ursem (een hartpatiënt), door een jongeman overvallen en beroofd van vierhonderd gulden plus een spaarbankboekje. De da der een plus minus negentienjarige, nam de vlucht op een damesfiets. BAANSTRAAT S2 - 34 - BEVERWIJK - vraagt HOOG LOON - Aanmalden dagelijks Regelmatig ontvangen wij brieven die reageren op een advertentie onder nummer, doch waarop dat nummer niet is vermeld. Dit vertraagt de doorzen ding ervan of maakt deze onmogelijk. Vermeldt daarom steeds duidelijk op de enveloppe het nummer van de ad vertentie waarop uw brief reageert. Dit is in uw eigen belang! Deze wagen blijft wat het uiterlijk en het motorisch ge deelte aangaat nog een conventioneel produkt, maar bij nadere beschouwing blijken er toch „Wes terse invloeden" te zijn. Vergeleken met voorgaande modellen is de carrosserie meer aangepast aan de vormgeving die wij gewend zijn. Hoewel de hoekige indruk blijft bestaan, bezit de Scaldia een koetswerk met een vloeiende lijn in de lengterichting, is het glasoppervlak toegenomen en bezit deze Russische auto zelfs een grille die met enige goede wil modern kan worden genoemd. Die zelfdragende carrosserie is overigens nog van staal. De Westerse invloeden in de bouw van Russische auto mobielen zullen ongetwijfeld toenemen. Fiat en Renault stellen liun kennis ter beschikking van de Russen en in de Oeral staat een industrie op stapel die in de toekomst driehonderdduizend wagens per jaar gaat afleveren. Voorlopig moet de buitenlandse en dus ook de Neder landse markt het nog doen met onder meer de Scal dia 408, die met zijn viercilinder motor van 60,5 Sae-pk bij 4750 t.p.m. wel een degelijke auto is, maar beslist niet in de smaak zal vallen van hen die gewend zijn snel, flit send en geruisloos te rijden. Begrip voor veiligheid hebben de Russen nog onvol doende. Midden op het dashboard dat naast een grote rechthoekige snelheidsmeter, nog meters heeft voor de stand van de benzine, de temperatuur van het koelwater, de oliedruk en een ampèremeter regelen twee uit stekende knoppen de ventilatie. De Scaldia is namelijk geen snelheidsmonster; dat laat het lage toerental van de motor niet toe en daar is boven dien deze auto met in de bochten een nogal ver over hellende carrosserie niet op gebouwd. Besturing en de vier versnellingen (bediend met een stuurversnelling) zijn beslist niet licht hanteerbaar. Deze wagen verlangt een krachtige, forse rijstijl en maakt tegelijk de indruk dat hy daar ook volkomen tegen bestand is. De Scaldia rijdt evenmin geruisloos. In de eerste (on- gesynchroniseerd) en de tweede versnelling produceert de motor nogal wat lawaai, dat echter bij de hoogste twee versnellingen verzwakt tot een krachtig, maar op den duur met onplezierig „gebrom". Integendeel: vele automo- bihsten blijken in de praktijk nog graag de „diepe adem haling van de motor te horen. Het wekt een zeker ver- ti ouwen en in het geval van de Scaldia is dit vertrouwen niet misplaatst. Heeft men zich eenmaal de bij deze auto behorende rijstijl eigen gemaakt, dan wekt deze Rus een onverzettelijke, solide indruk. De auto is hoog gebouwd, maar in de praktijk blijkt dit geen belemmering te zijn voor een goede wegligging en een grote ongevoeligheid voor zijwind. Bij al te 'snel bochtenwerk heeft de wagen de neiging van achteren uit te breken, maar het is hu eenmaal een auto voor de chauf- feur die met kalmte en overleg zijn weg vervolgt. Op de grond naast de zitplaats van de bestuurder zit een handel waarmee het kofferdeksel kan worden ge opend. Voor dit deksel is daarom geen sleutel nodig, ter wijl de vulopening van de benzinetank pas bereikt kan worden als het kofferdeksel open is, waardoor het num merbord naar beneden kan worden geklapt. Achter dit bord zit de opening. De bagageruimte is groot. Aan de achterzijde van de wagen zijn twee achteruitrijlampen gemonteerd, in de flanken van de auto zit een kleine clignoteur. Bij het rijden in de stad is de kleine draaicirkel van deze wagen (tien meter) een voordeel, evenals het lange bereik van de vierde versnelling. Buiten de stad is zeker bij het inhalen (de Scaldia haalt ongeveer 120 kilometer per cur) extra attentie vereist, omdat de wagen zich niet laat dwingen tot een flitsende acceleratie. Is men eenmaal gewend aan het enigszins „luie" karakter van de wagen, dan ligt het gemiddelde waarmee men grote afstanden aflegt, nog verrassend hoog. Hoe men de wagen ook berijdt, hij wekt de indruk tegen een stootje te kunnen en na enige honderden kilometers gaat men hem waarderen om zijn betrouwbaarheid. Afhankelijk van de rijstijl verbruikt de Scaldia 1 9 tot 1 11. Men kan volstaan met gewone benzine, die in ons land toch nog meer verfijnd is dan de Russische ben zine waarop de motor is ontworpen. Het starten verliep niet altijd even vlot, de remwerking (die in het verleden aanleiding gaf tot klachten) is echter uitstekend en de werking van de handrem behoort tot de beste die wij tot nu toe hebben meegemaakt. Dit in vele wagens verwaarloosde onderdeel is in de Scaldia uit gegroeid tot een ware noodrem. De pedalen vereisen een krachtige druk en zijn tamelijk hoog geplaatst, zodat bij voorbeeld bij filenjden, vooral de linkervoet gauw ver moeid raakt. Aan drie zaken vooral is de Russische afkomst van deze wagen duidelijk herkenbaar. Het grote luchtfilter is ont worpen om het stof van kilometerslange niet zulke erg goede wegen op te vangen. De tamelijk stugge vering die overigens op onze wegen niet onplezierig is ver toont pas op een onregelmatig wegdek een optimale wer king. Ten derde is de verwarming afgestemd op een Rus sisch klimaat, waarbij echter de ventilatie weer te wensen overlaat. Het interieur van de Scaldia die zowel voor als ach ter een doorlopende bank heeft is ruim. De banken geven een plezierige zit en de ruimte voor hoofd en benen (ook van de passagier achterin) is voldoende. De voorste bank kan tamelijk ver naar achteren worden geschoven. MOTOR; viertakt, vier cilinders, watergekoeld, in houd 1357 cc. Boring maal slag 76 mm x 75 mm. Compressieverhouding: 7:1. Vermogen; 60,5 Sae-pk bij 4750 t.p.m. TRANSMISSIE; stuurversnelling, vier versnellingen vooruit, 2, 3 en 4 gesynchroniseerd. Motor voor in, aandrijving op de achterwielen. REMMEN: trommelremmen rondom, handrem mecha nisch op achterwielen. MATEN: lengte 4.10 meter, breedte 1.55 meter, hoogte 1.48 meter. Inhoud benzinetank 46 liter. PRIJS: f 5.675. Waarschijnlijk in oktober van dit jaar komt de nieuwe Fiat 125 op de Nederlandse markt. Deze Fiat-nieuweling uitgerust met een 1600 cc motor en ontwikkeld uit de Fiat 124 betekent de zoveelste uitbreiding van de Fiat modellen binnen korte tijd. Deze Italiaanse fabriek, die in eigen land 74 percent van de markt bereikt en in ons land het op een na best verkochte merk is bezit nu een produktie die van de typen 500, 600, 850, 1100 loopt .naai de 2300. Hierbij zijn dan niet meegeteld enige sportmodel- len en varianten zoals de Fiat Dino en de 2300 S. Fiat verdubbelde in vijf jaar zijn produktie tot ruim een mil joen auto's in 1966. Cm de hoge financiering vol te kunnen houden verkocht Fiat in 1963 een pakket aandelen in Simca aan de Amerikaanse Chryslerfabrieken. Een Haarlems bedrijf levert slaapstoelbeslagen, die in verschillende merken wagens kunnen worden gebruikt. Dit beslag maakt het mogelijk de rugsteunen van de voor ste autozetels geheel naar achteren te klappen. Een firma in Weesp heeft een plastic hulpruit ontwik keld, die als vervanging van een eventuele gebroken voorruit gebruikt kan worden. De plastic ruit wordt daar bij over de gebroken voorruit getrokken en vastgeklemd tussen de portieren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9