Oe Thant ziet in situatie in Vietnam beginfase van een derde wereldoorlog X morris T tss EN ELZER's HET WEER Eerste foto maan-zuidpool Flesjes met gevaarlijk vergif zoek in Haarlems Schalkwijk Woonkunst WILMSFLOET Kabinetsberaad over ontslag mr. Van Hall Inbreker belt politie: „Komt u mij even halen? „Peking en Moskou nog verbonden door overeenkomst" v Na oproep van de politie werd een deel gevonden Twee werelden Onstabiel weer na zeer warme dag Ex-SS'er Verhelen moet in Wenen weer terechtstaan Geen eerste prijs in toto 45 Gerechtshof acht N.V.S.H.-boek ontoelaatbaar Schipper szoontj e verdronken Baby stierf na slikken van vaders pillen Militaire parade geen provocatie ode m°r9en Moederdag - Taartendag Automatiek Van Buren MOEDERDAG: 'n taart hoort erbij Moederdag geschenken Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Sinds half april wordt al naar opvolger gezocht Chaos op Schiphol pagina 2 Verontrusting over werkloosheid pagina 25 IN DEZE KRANT Zonnige perioden A anslag „Intelligentiepillen" Het woord is aan B. en W. van Utrecht: CAMEL - TWEEDJASSEN PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE 1 KENNEMERLAANa """H VAN BREUKELEN SLIJTERIJ SWIER VADERS en KINDEREN hazenberg OVERHEMDEN ttv Kennemerlaan 36 iJmuiden 52e JAARGANG NUMMER 162 VRIJDAG 12 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur- Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNBMER COURANT EN BET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze correspondent) DEN HAAG Sinds half april houden ambtenaren van het ministerie van Bin nenlandse Zaken zich reeds bezig met het vraagstuk van de opvolging van mr. Van Ilal!. Zij moesten deze zaak voor de minis ter van Binnenlandse Zaken, mr. Beer- nink voorbereiden en stellen nu een lijst op van mogelijke kandidaten. Over de na men die op deze ambtelijke lijst voorko men, wordt een volstrekt stilzwijgen be waard. Het thans plotseling aangezegde ontslag aan mr. Van Hall, dat dus blijkbaar bij het kabinet al langer in de pen was, heeft het kabinet voor het probleem geplaatst op korte termijn een geschikte opvolger te vinden. In politieke kringen is duidelijk geworden, dat minister Beernink nog geen enkele kandidaat heeft gepolst, zodat de mogelijkheid bestaat dat Am sterdam een burgemeesterloos tijdperk tegemoet gaat. In Den Haag wordt ver wacht dat mr. Van Hall per 1 juni zal worden ontslagen. Dat betekent dat bin nen de zeer korte termijn van twee we ken een opvolger beschikbaar moet zijn. Vandaag vergaderde de ministerraad over de affaire-Van Hall, waarbij de no ta, die bij de publicatie van het eerste interimrapport-Enschede zal worden aan geboden, aan de orde kwam. Ook het vraagstuk van de opvolging stond op de agenda. (Van onze correspondent) HAREN Een I8-jarige timmer man uit Groningen belde om vier uur vanmorgen de politie op met de mede deling dat hij zojuist een inbraak had gepleegd. „Ik sta hier in een telefoon cel", zei hij. „Zou u mij alstublieft willen komen halen?" Zijn verzoek werd gaarne door de politie ingewilligd. Op het bureau be kende de jongeman dat hij de afge lopen dagen verschillende inbraken had gepleegd. Hij is opgesloten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11, 15, 17 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 11, 19 In de Vishal en op zee 4 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9 Films 7, 21 Schrijvende lezers 17 Ferdinand 18 Economisch nieuws 19, 25 Sport 19, 27 Kunst 21 Radio en tv 21 Uitgaan in Haarlem 21 T opsy 22 Feuilleton 23 Beeldverhalen 23 Scheepsberichten 25 Beurs 25 Luidsprekers 8, 10 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. NEW YORK (Reuter, AP en AFP) Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de wereld in Vietnam de beginfase mee maakt van een derde wereldoorlog. Oe Thant meent, dat een treffen tus sen Washington en Peking onvermij delijk is als de huidige verheviging van de strijd in Vietnam zich voort zet. De secretaris-generaal van de VN acht het niet uitgesloten, dat de Verenigde Staten het in de toekomst niet alleen tegen Noord-Vietnam, maar ook tegen de landen die dat land steunen China en de Sovjet- Unie zullen moeten opnemen, al dus was uit zijn woorden op te maken. Oe Thant herinnerde eraan, dat de over eenkomst tussen Moskou en Peking nog steeds van kracht is en dat zijn mening is gebaseerd op zijn contacten met alle be trokkenen. De secretaris-generaal van de VN zei, dat hij zijn vredesvoorstellen van maart intrekt omdat zij niet zijn aanvaard en dat het er voortaan op aankomt, zich te concentreren op het staken van de bombardementen, hetgeen volgens hem snel tot vredesonderhandelingen zou lei den. Oe Thant herinnerde aan de omstandig heden die leidden tot de eerste en de tweede wereldoorlog, waarvan het voor spel vrij lang was geweest. Het psycholo gische klimaat en het ontstaan van een zekere politieke houding vergden welis waar geruime tijd, maar wanneer de om standigheden voldoende gerijpt zouden zijn, zou er weinig voor nodig zijn om een wereldoorlog te kunnen ontketenen. Naar het oordeel van Oe Thant doet zich een dergelijke situatie nu voor. Thant citeerde uit een getuigenis van de minister van Defensie, Robert McNa- mara die verklaard heeft, dat de bombar - tementen niet tot gevolg hebben gehad dat de infiltratie van mensen en materieel naar Zuid-Vietnam vertraagd werden. „Ik ben er van overtuigd dat u het met mij eens zult zijn dat de gebeurtenissen dit standpunt bevestigd hebben", aldus Thant. Athur Goldberg, de ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Ver enigde Naties, heeft gisteren verklaard het niet eens te zijn met Oe Thant opvat ting. Goldberg gaf zijn verklaring uit kort nadat Thant zijn opmerking gemaakt had. Hij zei voorts: „Wij kunnen Thants beoor deling van de huidige situatie in Vietnam niet delen". De Vietcong heeft vandaag de Ameri kaanse luchtbasis Bien Hoa bij Saigon met granaten en raketten bestookt. Zes Amerikaanse militairen werden ge dood en 29 gewond. De schade aan gebou wen, vliegtuigen en materieel werd matig genoemd. KOBLENZ (Reuter). In Koblenz is een handelsreiziger veroordeeld tot zeventig mark boete wegens het verko pen van „intelligentie-pillen" aan ou ders van kinderen die op school slecht meekunnen. De man verkocht dozen pillen voor meer dan honderd DM per doos. Hij bezwoer dat zij een probaat middel zijn tegen domheid. Maar sommige ouders beklaagden zich bij de politie toen zij bemerkten, dat de pillen niet diè uitwerking hadden die zij ervan ver wacht hadden In de Haarlemse Europawijk zijn sinds gistermiddag enkele plastic flesjes weg waarin zich een vloeistof bevindt die zeer gevaarlijk is voor huid en ogen en bij inwendig gebruik. De flesjes, waarin zich harder bevindt dit is een vloei stof die gemengd met nekaldiet wordt gebruikt bij het isoleren van elektrische kabels zijn acht centimeter hoog en hebben een doorsnede van drie centime ter. Ze zijn voorzien van een schroefdop. Zowel de flesjes als de vloeistof die erin zit, zijn wit. I Uk :s.;> s Twee werelden ontmoeten elkaar. Maar genieten de twee nonnen en de badnimjen niet evenzeer van het zomerweer? (Van onze weerkundige medewerker) Tegen de Pinksterdagen is het weer iets onstabieler geworden met wat lagere middagtemperaturen. Een kleine depres sie boven de Golf van Biscaye komt iets dichter bij. De temperatuur van 29 graden gisteren op Soesterberg en 28 gra den in Noord-Brabant en Twente waren de hoogste van Europa. Om vier uur gistermiddag was het in ons land 12 gra den warmer dan in het grootste deel van Spanje, waar Madrid ook nog 15 mili- meter regen kreeg. De verspreide on weersbuitjes hadden gisteren boven ons land nog weinig te betekenen. Het aantal en de activiteit van deze buien gaan ech ter iets groter worden. De temperatuur blijft evenwel voor midden-mei boven normaal. WENEN (AP). De Belgische ex-SS majoor Robert Jan Verhelen die in 1965 vrijgesproken is van moord op Belgische verzetsstrijders zal gezien de beslissing van het Oostenrijkse hooggerechtshof van gisteren opnieuw terecht moeten staan in Oostenrijk. In december 1965 heeft Verbeten ont slag van rechtsvervolging gekregen in Wenen. De 56-jarige genaturaliseerde Oostenrijker Verhelen, heeft tijdens de tweede wereldoorlog de Vlaamse nazi commando's aangevoerd in hun overval len op verzetsgroepen van de Vlaamse ondergrondse. De vrijspraak destijds van Verhelen heeft in België een storm van protest op gewekt, en ook in Oostenrijk tot demon straties geleid. Het vonnis van het Hoog gerechtshof wordt in Wenen in verband gebracht met premier Van de Boeynants bezoek aan Oostenrijk, eind mei. Twintig flesjes zijn gistermiddag ver moedelijk door kinderen weggenomen uit een schuurtje bij in aanbouw zijnde wo ningen in de Romestraat. Negen flesjes zijn inmiddels teruggevonden, maar er blijven er nog elf zoek. De Haarlemse politie heeft gisteravond door middel van een luidsprekerwagen de aandacht op de vermissing gevestigd. Ook zijn via de ra dio waarschuwingen gegeven. Terwijl de radiowagen nog door de Europawijk reed, meldde zich iemand uit de Frankrijklaan, die verklaarde dat zijn zesjarig zoontje Peter een flesje in de Frankrijklaan had gevonden. De jon gen had de vloeistof uit het flesje laten lopen en vervolgens ook het flesje weg gegooid. Na enig zoeken werd het flesje gevonden. Omstreeks half acht meldde zich bij de Haarlemse politie een uitvoerder, die in een ander schuurtje in de Romestraat vijf halflege flesjes had gevonden. Bij een onderzoek werden in datzelfde schuurtje ook nog drie verbrande flesjes aange troffen. Uit de aanwezigheid van ver brand papier bleek dat kinderen vuurtje hadden gestookt in het schuurtje. De commissaris van politie, hoofd van de justitiële dienst verzoekt opsporing van de elf nog vermiste flesjes. Wie in het bezit van de flesjes is of deze vindt wordt verzocht deze direct naar het dichtstbij zijnde politiebureau te brengen. De sporttoto 45 heeft geen eerste prijs winnaar opgeleverd. Van de 491.044 deel nemers meldde zich niemand met een totokolom waarin alles goed was voor speld. De bruto inleg bedroeg deze week ƒ667.415.40 en daarvan was ƒ121.135.85 voor de eerste prijs bestemd. Dat bedrag werd nu voor twee derde bij de tweede prijs en voor één derde bij de derde prijs gevoegd. Drieëntwintig meldingen kwa men binnen voor de tweede prijs van 146.831.33 en 88 meldingen voor de der de prijs van 73.415,67. De prijswinnaars krijgen respectievelijk 6.384 en f 834,26 voor hun kolommen. Het gerechtshof te Den Haag heeft de secretaris-penningmeester van de stich ting uitgeverij NVSH veroordeeld tot een boete van 100 wegens het uitgeven van pornografie. De in beslag genomen exem plaren van het uit het Deens vertaalde boek „Is pornografie schadelijk?" van Annakarin Svedberg worden aan het ver keer onttrokken. De advocaat-generaal bij het gerechts hof eiste veertien dagen geleden een boe te van 500, een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden en onttrek king aan het verkeer van de in beslag genomen boeken. De rechtbank had de secretaris-pen ningmeester 500 boete opgelegd, omdat zij het boek aanstotelijk achtte voor de eerbaarheid en overtreding van artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht be wezen achtte. De Amerikaanse maanverkenner Lunar Orbiter-4" heeft beelden van uitstekende kwaliteit van het maan oppervlak naar de aarde gezonden. De van een afstand van 3.500 kilo meter van de zuidelijke maanpool gemaakte foto's tonen een kaal landschap waarin vele kraters voor komen. Het was de eerste maal dat de Zuidpool werd gefotografeerd. In de Ringvaart rondom de Haarlem mermeer is donderdagmiddag de drieja rige Erik-Edwin de Jeu verdronken. Het jongetje dat het zoontje is van een schip- persgezin, is waarschijnlijk spelenderwijs te water geraakt. Het gezin De Jeu ligt met een zandschuit in de Ringvaart langs de Nieuwe Meerdijk bij Badhoevedorp. Herakleitos: De levenden hebben een en dezelfde wereld; de doden hebben ieder voor zich een aparte wereld. (Van onze correspondent) DORDRECHT Een baby van een jaar van het gezin Van Eijk in Dordrecht is gistermiddag overleden nadat zij enkele pillen, die bestemd waren voor haar va der, had geslikt. Het meisje had kans gezien, toen het in de ouderlijke slaapkamer op bed lag, het geneesmiddel, dat zelfs voor volwassenen niet ongevaarlijk kan zijn, te pakken te krijgen. De huisarts, die onmiddellijk werd ge waarschuwd, pompte de maag van de ba by leeg en bracht het meisje naar het ziekenhuis. Deze hulp kwam echter reed* te laat. De apothekersbond heeft zeer onlangs een folder verspreid met het dringend ad vies, geneesmiddelen in huis goed op te bergen zodat kinderen er niet bij kunnen. B. en W. van Utrecht hebben geant woord op vragen van de voorzitter van de P.S.P.-fractie in de gemeenteraad over de relletjes welke zich op 1 mei in de Domstad hebben voorgedaan. B. en W. zeggen o.m. dat het houden van een mi litair défilé op de verjaardag van de ko ningin in Utrecht gebruikelijk is. Het i* geenszins de bedoeling door een derge lijke militaire manifestatie tegenstan ders van de landsverdediging tot strafba re uitingen of handelingen te verleiden. Een défilé of parade kan in genen dele provocatief worden genoemd, aldus B. en W. „Ieder die zich aan een dergelijke manifestatie zou stoten of ergeren kan zich afzijdig houden". B. en W. onthou den zich van een antwoord op de vraag over het al dan niet uit de tijd of ge wenst zijn van deze manifestaties, aan gezien beslissingen over het houden van militaire defilé's niet tot de competen tie van de gemeentelijke overheid beho ren. Een bord met de leuze „Oranje, Franje Beu" is volgens B. en W. niet in beslag genomen, maar vrijwillig aan de politie gegeven, nadat deze de drager er van erop gewezen had dat het opschrift een uitdagend karakter had en aanlei ding zou kunnen geven tot verstoring van de openbare orde. Naar de militair die een burger neer sloeg, wordt, zo delen B. en W. mee, een onderzoek ingesteld door de marechaus see. ADVERTENTIES Geef moeder zo'n heerlijke IJSTAART Chipolata - Vanille - Hazelnoot - Aardbeien - Room Lange Nieuwstraat 791 IJmuiden Telefoon 11181 Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15SS2 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 96 Amsterdam 8 INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Ruime keuze luxe dozen bonbons en chocolade. lste KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TEL. 153 62 achter de DE NOOSTRAAT heeft ook vele kleine en grotere Komt u eens vrijblijvend kijken. LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TEL. 102 81 HONDERDEN TAARTEN staan ZATERDAG voor u klaar in alle p r ij z e n bij mmm heerlijk! Tel. 1 64 79 HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1