De wind i kan niet lezen PANDA EN DE M F.F.STF.R *D1R INK E1R 1/ POLLE, PELLI EN PINGO b) igestipt 1 m KAMMETJE FOK I Ons vervolgverhaal 9t Mooiste bruin Nabetalingen aan melkveehouders Ruim 17 miljard buitenlands kapitaal naar Zuid-Afrika VRIJDAG 12 MEI 1967 23 Een roman tfeeh verhaal door Richard Mason beschermt tegen zonnebrand! u neem norac Kort nieuws Kees Stip B 40) „Het is net alsof iemand je een diner aanbiedt met champagne en alsof je dan een postzegel van een stuiver van hem leent en alvast het kleingeld terugvraagt". „Je moet niet zulke dingen zeggen". „Maar het is waar", zei ik. „We hebben champagne gehad". „Vertel me nu over vissen". „Nu, je vist naar complimentjes. Je gooit listig je aas uit. bij voor beeld door te zeggen: „Vind je die- of-die aardiger dan mij?" Dan komt er een zalm en die bijt toe en zegt: „Lieve kind, bij jou vergeleken is ze gewoonweg een oud fietszadel!" Het kan ook zijn, dat je je dessert in de vorm van een oude schoen krijgt op gediend met: „Och, feitelijk is er geen sprake van een vergelijking alleen ziet ze er vanavond niet op haar best uit". „Ik ga ook vissen", zei Sabby. „Kijk even om naar mij, alsjeblieft. Vind je, dat ik mooier ben dan oud fiets zadel?" Ik draaide me om. Ze had haar handdoek tot aan haar kin opge sjord. Haar blote armen kwamen er aan weerszijden uit en ook haar knieën waren zichtbaar. „Is- het zo?" vroeg ze droefgeestig. „Jij ziet er heel anders uit dan al les wat ik ooit van mijn leven heb gezien". „Is dat zalm of oude schoen?" Ik trad dicht op haar toe. Ze ver roerde zich niet, maar bleef de hand doek tot aan haar kin ophouden. Ik kuste haar zachtjes en haar lippen waren koel; ze kwam juist onder de douche vandaan. Ik voelde haar aan raking door de handdoek heen en had de neiging haar in mijn armen te nemen; maar in dit flauwe contact tussen ons was een intimiteit, die we nog niet eerder hadden ervaren.' We bleven elkaar aankijken; het was een van die ogenblikken, waarin de tijd verzinkt, en die later levendi ger voor je geest staat dan hele we ken, die geen betekenis hebben ge had. Toen er waren misschien maar een paar seconden verstreken verhief ze zich op haar tenen, be roerde even mijn lippen met de hare en rende naar de badkamer, de handdoek achter zich aanslepend. Even later stak ze haar hoofd om de deur. „O Michael", zei ze een beetje be droefd, wat zei je ook weer? Zalm of oude schoen?" „Zalm", zei ik, „en heel roze". Ze verdween weer en in de bad kamer hoorde ik haar zingen: „Sab by is een zalm, een zalm, een zalm". Om kwart voor acht gingen we op weg naar mr. Headley, ditmaal naar zijn flat, die dicht bij het kantoor lag, waar ik al was geweest. De In- ische jongen van de „geregelde klas se" deed de deur voor ons open en een ogenblik later verscheen mr. Headley als een kleine wervelwind. Hij was op zijn sloffen en stak ons een voor een beide handen toe. „Hallo, hallo, hallo. Was niet nodig geweest, je zo mooi te maken. Ge woon alledag-etentje, geen groot di ner. Maar toch Hij keek naar Sabby's japon, terwijl hij nog steeds haar hand vasthield. „Betoverend, beslist betoverend". Zijn haar, dat al begon te dunnen, zat in de war. Hij droeg een open kaki hemd en een korte kaki broek. Hij wees hier op en zei: „Kan jullie niet schelen wel? M'n rechterbeen is deze maand aan de beurt. Hoef ik me niet uit te kleden. Kan het er zomaar inspuiten. Hoe zei u ook weer dat u heette?" „Dit is miss Wei", zei ik. „Warempel?" Hij rekte zijn hals uit, om Sabby beter te bekijken, als of hij bijziende was. Hij kneep zijn ogen schalks dicht. „Onzin", zei hij. „Tel eens op je vingers. Tel maar tot vijf". Sabby keek verbijsterd; ze wist niet of die eigenaardige man grappig of bruut was. Ze stak een aarzelende hand op. „Mooi zo. Tel. Een, twee, drie, vier, vijf". „Een, twee, drie, vier, vijf", zei Sabby onzeker. Mr. Headley slaakte een verrukte kreet. „Alsjeblieft! Zag je dat? Zag je op welke manier ze het deed? Begon met open handpalm en bracht de vingers een voor een naar omlaag. Ooit gezien dat een Chinese zo iets deed? Natuurlijk niet. Ze tel len net als de Engelsen en beginnen met gesloten vuist. Een Japanse!" besloot hij triomfantelijk. Sabby keek beschaamd en een ogenblik dacht ze werkelijk, dat ze uit het huis zou worden gegooid. Ze begon zich te verontschuldigen voor haar misleidende naam, maar mr. Headley hief een bedarende hand om hoog. „Geen kwestie van! Ben dol op Japan; ben er zelf geweest en heb er een hoop vrienden gemaakt. Ove rigens niet nodig je naam te verber gen. We zijn blij dat je er bent. Geen oorlog tussen de naties, wel? Oorlog van denkbeelden. U hebt onze denk beelden. Dat is mooi. Natuurlijk niet altijd goed, maar toch ook niet zo kwaad, hè?" „Ik heb u immers verteld, dat ik een Japanse zou meebrengen", zei ik. „Welzeker, maar je sprak van een schooljuffrouw". „Ik ben schooljuffrouw", zei Sab by. „Dwaasheid. U een schooljuffrouw. Nou, ik zou best bij u op school willen zitten". Onder het eten praatte mr. Head ley over Japan. Nu en dan schoot hij een vraag op Sabby af. „Welke politieke richting hebt u?" „Ik heb er geen", zei Sabby. „Ik denk dat het gek klinkt, maar ik geloof dat ik politiek niet begrijp". „En waarom zou je? Begrijp er zelf niks van. Maar je voelt toch wel ergens voor?" „Ik denk altijd, als iedereen maar vriendelijk voor elkaar zou zijn als zij niet zo zelfzuchtig waren. „Dat is het! Doet er niet toe of je niet kunt Jezen of schrijven,' zo lang je dat maar weet! Slechte mensen, slechte wereld. Goede mensen en alles lost zichzelf op. Neem India nou eens. Ik heb niet het flauwste idee, hoe de politiek zich zal oplos sen. Jullie evenmin. Verdraaid lastig. (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIE PUZZEL NO. 19 In deze schakelpuzzel komen alleen maar woorden voor van vijf en zeven letters. Horizontaal: 1. reden; 3. reukwater; 5. damp; 7. plaats in N.-Holland; 8. gemene; 10. bloem; 12. tap; 13. volk; 14. naaigerei; 16. interest; 18. begrip; 19. slot; 20. scha delijk; 22. van node; 23. edel; 24. stevig gebouwd, krachtig. Verticaal: 1. muziekdrama; 2. insekt; 3. oneffen; 4. cijferen; 5. plaats in het Gooi; 6. gezantschap; 8. in de voorste geléderen; 9. uitstalkast; 10. ontvangdraad; 11. ge neesmiddel, hulpmiddel; 14. aantekenen ADVERTENTIE Over het melkjaar april 1966april 1967 ontvangen de melkveehouders nog een nabetaling van 33 cent per honderd kg melk plus 9 cent per percent vet per honderd kg melk. Hiervan komt 11 cent per honderd kg melk plus 4 cent per per cent vet uit het Landbouwegalisatiefonds (industriemeiktoeslag) en 22 cent per hon derd kg melk plus 5 cent per percent vet uit het Zuivelfonds. Het grootste deel van de uitkeringen uit beide fondsen hebben zij in de loop van het melkjaar al bij wijze van voorschot ontvangen. De totale uitke ringen voorschot plus nabetaling be dragen: uit het landbouwegalisatiefonds 96 cent per honderd kg melk en 28 cent per percent vet per honderd kg melk; uit het zuivelfonds 1,32 per honderd kg melk en 31 cent per percent vet per hon derd kg melk. -W-V» 5> 4ffljUn 45. Joris pakte de geldzak uit handen van de ver bijsterde Geheim Agent 38 en zwaaide het voorwerp over zijn schouder. „Heb dank voor het oprapen!" sprak hij, terwijl hij zich heen spoedde. „Ik moet mij nu reppen - dringende zaken wachten mij!" „Uiterst dringende zaken!" vervolgde hij in zichzelf, toen hij op enige afstand van Hobbeldonk was gekomen. „Ik zal met spoed deze kapitaal-aanwas hier begraven, zo dat ik me onverwijld kan gaan bezighouden met het verkrijgen van de verdwijn-vloeistof. Tenslotte is dit nu wel een aardige bijverdienste - maar met die drank kan ik tot waarlijk grootse daden komen!" Zo dra hij klaar was met zijn graafwerk, spoedde hij zich dan ook terug naar Hobbeldonk. Maar hij was te laat. Jollipop had inmiddels enkele aannemers al ge beld om het beschadigde gebouw te laten herstellen, en deze voortvarende lieden hadden zich onmiddellijk met bouwmaterialen naar het huis begeven. „He laas. prevelde Joris, de bedrijvigheid spijtig gade slaand. „Nu zal ik moeten wachten tot de rust is her steld. Het verkrijgen van de verdwijn-drank dient nu eenmaal onbemerkt te gebeuren om de een of andere reden gunt men mij die aardige vinding niet. KOMEN JULLIE MAAR EENS KIJKEN - IK HEB HET NEERGEZET O AA HET TE LATEN DROGEN I VH6T IA/AS WAARSCHIJNLIJK TE NATUURGETROUW J K IS JE NIEUWE SCHILDERIJ GOED 6EW0RDEN, ZEEROB? 15. deel van de week; 16. klepperen; 17. eens; 20. dichterbij; 21. deel van de mond. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 8 Horizontaal: 1. tientje; 7. trainen; 13. oei; 14. uur; 15. man; 16. vla; 17. t.t.; 18. Ali; 19. m.t.s.; 20. st; 22. esp; 24. gei; 26. blok; 29. troon; 31. tuba; 33. eikel; 35. elk; 36. gagel; 37. 1.1.; 38. Dee; 40. brt; 41. s.s. 42. verfoei; 43. Po; 45. Ier; 46. A.N.P.; 48. om; 50. anker; 52. Inn; 54. tetra; 56. leep; 57. netto; 59. Thea; 60. kol; 61. opa; 63. da; 65. S.E.R.; 66. Ems; 67. a.v.; 68. ijle; 70. eis; 72. pro; 73. s.r.i.; 74. nekslag; 75. pardoes. Verticaal: 1. totebel; 2. iet; 3. ei; 4. tule; 5. juist; 6. er; 7. tm; 8.ramen; 9. anti; 10. n.v.; 11. els; 12. nathals; 21. nok; 23. pre; 24. gok; 25. rug; 27. lil; 28. ked; 30. oli fant; 31. t.a.t. 32. bes; 34. lever; 36. grint; 39. eer; 40. Bea; 43. paladijn; 44. one; 45. iep; 47. pet; 48. ore; 49. maanvis; 51. keg; 52. iel; 53. nto; 55. tho; 57. noria; 58. opera; 60. keel; 62. amor; 64. ale; 67. are; 69. e.k.; 71. s.g.; 72. pp; 73. so. De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. NEW YORK (AP) De buitenlandse investeringen in Zuid-Afrika hebben in 1965 in totaal 4.8 miljard dollar 17.2 miljard) bedragen, aldus hebben de Ver enigde Naties bekendgemaakt. Met een in vestering van 2.8 miljard dollar bleef Groot-Brittannië ook in dat jaar Zuid- Afrika's voornaamste bron van buiten lands kapitaal. De Verenigde Staten kwa men met 568 miljoen dollar op de tweede plaats. Het rapport is uitgegeven door de VN-afdeling voor politieke en vei ligheidszaken. Frankrijk heeft in 1965 281 miljoen dol lar in Zuid-Afrika geïnvesteerd, Zwitser land 219 miljoen dollar en België-Luxem- burg 54 miljoen dollar. De investeringen van andere landen en internationale or ganisaties werden niet gespecificeerd. Het grootste deel van de investeringen ging naar de mijnbouw en industrie, hoe wel er ook belangrijke bedragen zijn ge stoken in Zuid-Afrika's bankwezen en handel. Postuum eerbetoon. In Amersfoort heeft generaal-majoor F. E. Lagerwerff de door de koningin postuum toegekende eremedaille voor menslievend hulpbetoon in brons uitgereikt aan de weduwe van de reserve tweede luitenant C. G. van de Groenekan uit Soestdijk. De luitenant kwam een jaar geleden om het leven tijdens een oefening met scherpe hand granaten. Hij nam een door een soldaat verkeerd ingestelde handgranaat over, kort voor deze explodeerde. De luitenant werd bij de ontploffing dodelijk gewond. De soldaat moest een oog missen. Ze zullen de vliegbasis Eindhoven laten inslapen. Zolang hij wakker is maakt hij te veel lawaai. Ik vermoed dat ze de meneer er bij zullen halen die door de televisie men sen in slaap brengt. Hij is de enige die dat expres doet. Met zo'n vliegbasis zal het niet mee vallen, omdat dit een paraat stuk strijdmacht is dat voortdurend in de hoogste staat van waakzaamheid ver keert. Ik denk dus dat hij zich zal beper ken tot het in slaap brengen van de vliegtuigen. Dat is voldoende, want geen piloot is zo onvoorzichtig om zonder zo'n ding te lucht in te gaan. Waarschijnlijk stelt de hypnotiseur zich midden voor de verzamelde vlieg tuigen op en kijkt ze doordringend aan. „Uw ogen worden loom", zegt hij. „Uw ogen worden ongelofelijk loom." Dat is natuurlijk onzin, want vlieg tuigen hebben geen ogen. Hij zegt het vanwege de mooie donkere o-klanken. Met hetzelfde effect had hij kunnen zeggen: „Geroosterd brood is dodelijk voor olifanten." Dat schijnt nog waar te zijn als ze er teveel thee bij drinken. Maar goed, de vliegtuigen laten zich bepraten, de vleugels worden slap, het landingsgestel knikt door. En opeens zijn ze verhuisd van Mars naar Mor pheus. Eindhoven herleeft. Weg is de afschuwelijke geluidshin der die zo'n ongunstige invloed had op de arbeidsproduktiviteit van het gloei lampenconcern. En het is afgelopen met de verlie zen die het gevolg zijn van verkeerd verstane opdrachten. Stel u maar eens voor dat Tokio te lefonisch 12 miljoen oordopjes bestelt. En midden in de bestelling wordt er door een straaljager een lettergreep onverstaanbaar gemaakt. Dat kan juist die lettergreep zijn waarin het Japanse woord voor tran sistorradio-oordopjes afwijkt van dat voor kinderwagenwieltjes. Onmiddellijk moet er dan een deel van het bedrijf worden omgegooid op wieltjes. Natuurlijk raken de Japanners die radio's op wieltjes wel aan ons kwijt. Maar daarvoor is toch weer een cam pagne nodig: Neem uw radio mee uit rijden! Deze ellende is nu achter de rug. En ik kan niet nalaten om ir. Philips op te bellen om hem persoonlijk ge luk te wensen. „Bedankt," zegt hij. „Maar help me liever de vent vinden die de vliegtui gen in slaap heeft gepraat. Ik kan geen oog meer dichtdoen door het gesnurk". ADVERTENTIE [Ar'jferf.-instoJM 15. De kamenier is weer helemaal over stuur als ze vertelt hoe ze het prieel bin nenkwam en haar meesteres aan de zol derbalk zag hangen. De huismeester neemt het relaas van haar over: „De ka menier begon geweldig te gillen. Ik was in de tuin, rende naar het prieel en zag wat er gebeurd was. Ik probeerde mijn hoofd koel te houden, ging op een stoel staan en sneed het koord door. Samen legden we mevrouw op de rustbank. Ze was nog warm, dus maakte ik meteen de strop los, en we probeerden haar levens geesten weer op te wekken door krachti ge massage. Maar wat we ook deden, het mocht niet baten. Er was geen spoor meer van een hartslag, en evenmin van ademhaling. Ik wist dat mevrouw Ho de laatste tijd neerslachtig was, maar ik had nooit gedacht dat ze zelfmoord zou ple gen, en mijn meester ook niet, daar ben ik zeker van. Omdat hij in het gerechts gebouw was, voor een vergadering, ben ik daar zo hard ik kon naartoe gerend, om hem het nieuws te vertellen. Het ver baast me niet dat de schok te groot voor hem was, en dat hij u gevraagd heeft om alles voor hem te regelen. Hij hield echt veel van zijn vrouw, al scheelden ze veel in leeftijd, en zij bewonderde en respec teerde hem." 828. De opperheks keek haar leerlingen bedroefd aan. „Meisjes", zei ze, zo bewogen als nooit tevoren, „we moeten het onder ogen zien De kinderen willen geen heksen meer. Er zijn andere boosdoeners in hun verhalen gekomen. Onze rol is uitgespeeld. Dan is het dus ook niet meer nodig dat wij be staan". „En de gevangenen dan?" vroeg ie mand snikkend. „Die zullen we op magische manier vrijlaten", zei de opperh.eks. Met haar hand maakte zij spiralende be wegingen. Het scheen, alsof de lucht zichtbaar werd en in steeds grotere gol ven om de kinderen cirkelde. Zij werden opgenomen en schaterlachend wegge voerd, de vrijheid tegemoet. Ook de an dere gevangenen werden op die manier aan de wereld buiten het kasteel door de golven teruggegeven. „Zo", zei de opperheks, „nu zijn wt weer onder ons. Dat is toch ook wel eens gezellig. We trekken ons terug in de on zichtbare streken. Het kasteel kan in de golven, verdwijnen; we zullen met heks en muis vergaan". Bram hoorde het met ontsteltenis aan, want hij was zélf een muis en voelde be grijpelijk genoeg voor het hele plannetjt niets.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23