Nog 53 seconden scheiden Jan Janssen van ploegmaat Ducasse en zege in Vuelta Nederlandse judoka's delen derde plaats met onttroond Rusland DR. JOHAN KOERTS Jeugd op de middelbare scholen houdt te weinig tijd over voor ontspanning TELSTAR - SPARTA Schoten kan uit dubbel met Storks de eerste zege halen Serpenti negende Peter Post naar Giro d'Italia Villerius toch met ADO naar VS Bartling stopt Andreiko alleen aan de leiding in Hoogezand Van der Kolk bedankt voor waterpoloteam Okker bij laatste vier in Berlijn EUROPEES KAMPIOENSCHAP VROEGER TENNISBELOFTE, NU BIJNA HOOGLERAAR Hongaarse coach: Nederlanders konden niet tegen hun verlies Hongaarse pers: Zege door goed spel in eerste half uur Vuurproef voor Nicols tegen Sparta HONKBAL SCHOTEN-STORKS VELS EN N.V. VRIJDAG 12 MEI 1967 27 SPORTPARK SCHOONENBERG Dilemma voor Okker Carrosserie - Plaatschade AUTOSPUITERIJ Jan Janssen lijkt dicht bij de eind zege in de Ronde van Spanje ge komen. In de tijdrit, die gisteren het tweede gedeelte van de vijftiende etappe vormde, rukte hij op naar een tweede plaats achter zyn ploeggenoot Ducasse, die al enige dagen de rang lijst aanvoert. Janssen heeft nog S3 seconden achterstand. De zenuwen van de jonge Fransman Jean-Pierre Ducasse hebben het donder dagmiddag begeven. Voor de start van de 44 kilometer lange tijdrit van Laguardia naar Vitoria, die door velen werd gezien als de beslissende in de Vuelta, moest een snikkende Ducasse door zijn ploeg leider Maurice Demuer op de fiets gehol pen worden. De barre weersomstandig heden, het onweerde bijna voortdurend en zware slagregens teisterden de ren ners in hun solo tegen het uurwerk, wa ren te veel voor Ducasse, die de 44 km aflegde in 1 uur, 16 minuten en 4 sec. Hij plaatste zich daarmee als 54e en ver loor 10.56 op winnaar Raymond Pouli- dor, die zijn grote klasse in het tijdrij den weer eens demonstreerde. Jan Janssen, die zich in de tijdrit uit stekend weerde ook bij de beklimming van de Col de Herrera met een stijging van bijna twaalf percent kon de Neder lander goed meekomen benaderde zijn ploeggenoot op 53 seconden. Met nog drie etappes voor de boeg is Janssen een van de grote favorieten voor de eindoverwin ning. Kees Haast, die in de tijdrit beslag legde op de vijftiende plaats, verbeterde zijn positie in het algemeen klassement eveneens. De kleine Brabander staat nu als vijfde geklasseerd op drie minuten van de leider. De Duitser Rolf Wolfshohl had het eer ste gedeelte van de 15e etappe in de Ronde van Spanje gewonnen. Hij legde de 92 kilometer van Pamplona naar Lo- grono af in 2.13.35. De Spanjaard Castello eindigde met bijna twee minuten achter stand in 2.15.29 op de tweede plaats, voor Gerben Karstens, die de sprint van het peloton won, dat zestien seconden Castello binnenkwam. De uitslag van de tijdrit luidt: 1. Pouli- dor (Fr.) 1.05.12, 2. Velez (Sp.) 1.06.24 3. Perez Frances (Sp.) 1.07.45, 4. Echevar- ria (Sp.) 1.08.05, 5. Gabica (Sp.) 1.08.32 ADVERTENTIE ZATERDAG AANVANG 3 UUR Pim Muliersportpark Delftlaan Toegang f 1.50 Jeugd 0.50 Jan Serpenti uit Wijk aan Zee bezette de negende plaats in de tweede etappe van Warschau-Berlijn-Praag. Hans Tesse laar was daarin gisteren weer de beste Nederlander met een zevende plaats. De Nederlandse formatie, onder leiding van Ab Geldermans, staat in het ploegenklas- sement zevende in dezelfde tijd als klas sementsaanvoerder Polen. Etappe-uitslag: 1. Dahne (O.-Dld) 3 37.39 (met bon. 3.36.39), 2. Magiera (Polen) 3.37.30 (met bon. 3.37.09), 3. Sav- chev (Buig.) 3.37.39 (met bon. 3.37.234), 4. Pominov (Rusl.) z.t., 5. Goletz (W.- Dld) z.t., 6. Sever (Tsj.sl) z.t., 7. Hans Tesselaar (Ned.) z.t., 8. Ebert (W.-Dld) 3.39.40, 9 Jan Serpenti (Ned.) z.t., 10. Pedersen (Den.) z.t. Algemeen klassement: 1 Dahne (O.- Dld) 6.03.43, 2. Magiera (Polen) 6.04.13, 3. Savtchev (Buig.) 6.04.28, 7. Tesselaar (Ned.) 6.04.43. ^>e|er wiens rijden in de ronde van Italië in verband met een contract in Canada onzeker was, zal 20 mei toch in c« vijftigste editie van de Giro starten. Jan Janssen, dicht bij eindzege in de Vuelta. 6. Lopez Carrill (Sp,.) 1.08.33, 7. Jan Janssen (Ned.) 1.08.38, 8. Gines Garcia (Sp.) 1.09.12, 9. Errandonea (Sp.) 1.09.22, 10. Gomez del Moral (Sp.) 1.09.28, 15. Haast (Ned.) 1.10.08, 20. Harings 1.10.50, 23. Karstens 1.10.55, 29. Den Hartog 1.12.19, 35. Zilverberg 1.13.11, 55. Malie paard 1.15.11, 64. Van der Vleuten 1.16.26, 69. Dolman 1.17.41, 70. Beugels 1.18.05, 73. Van Dongen 1.19.00, 78. Nijdam 1.20.38, 86. Snepvangers 1.27.52. Algemeen klassement: 1. Ducasse (Fr.) 67.11.51, 2. Janssen (Nad.) 67.12,44, Gonzalez (Sp.) 67.13.34, 4. San Miguel (Sp.) 67.14.47, 5. Haast (Ned. 67.14.52, 6. Otano (Sp.67.15.11, 7. Lopez Rodri guez (Sp.) 67.16.11, 8. Mariano Diaz (Sp.) 67.17.14, 9. Perez Frances (Sp.) 67.17.40, 10. Ponton (Sp.) 67.17.42, 11. Den Hartog (Ned.) 67.17.51, 13. Poulidor (Fr.) 67.18.02 29. Zilverberg (Ned.) 67.28,47, 35. Malie paard (Ned.) 67.33.19, 47. v.d. Vleuten 67.46.52, 56. Karstens 67.53.45, 58. Dol man 67.54.02, 75. Van Dongen 68.22.57, 76. Beugels 68.27.35, 77. Snepvangers 68.28.03. Jan Villerius mag toch met ADO mee op een zesweekse reis naar Amerika. Villerius zou niet meegaan als straf op ongedisciplineerd optreden in Polen. Hij werd ook beboet met 700. Op verzoek van de andere spelers mag Villerius nu alsnog mee. De boete houdt hij. Efits Bartling heeft thans zijn besluit definitief genomen. Hij stopt met het be oefenen van zijn topsport: schaatsen. De 19-jarige Amsterdammer heeft als ant woord op de uitnodiging van de KNSB om volgende week zaterdag aan de we kelijkse conditietraining op het CIOS, on der leiding van Ben Holleboom te begin nen, de KNSB in kennis gesteld van zijn besluit. Bartling stopt omdat hij last heeft van een vergroeiing in zijn rechterenkel. De Russische kampioen Andreiko heeft na de derde ronde van het internationale damtoernooi in Hoogezand alleen de leiding genomen dankzij een overwinning op zijn landgenoot Tsjegolov, behaald in een magistrale partij, waarin hij ander maal zijn virtuositeit bewees. Tsjegolev die scherp op winst speelde, ging tegen het einde van de partij net even te ver, waardoor hij in een verloren eindspel te recht kwam. De uitslagen zijn: Koeperman (Rusl.) - Deslauriers (Ca nada) 1-1, Tsjegolev (Rusland)Andrei ko (Rusl.) 0-2, Leclair (V.S.) - Cazemier (Zwi) 1-1, Wiersma (Ned.) - Roozenburg (Ned.) 1-1, Baba Sy (Senegal) - Sybrands (Ned.) 0-2, Mostovoi (Fr.) - Germain (Haiti) 1-1. De stand na drie ronden: 1 Andreiko 5 pnt., 2/4 Roozenburg, Koe perman, Mostovoi 4 pnt., 5/8 Sij brands, Wiersma, Tsjegolev, Deslauriers 3 pnt., 9/11 Baba Sy, Cazemier, Germain 2 pnt., 12 Leclair 1 pnt Het Amersfoortse Neptunus, leveran cier van spelers voor het nationale team, heeft een international minder. Gerard van der Kolk, die vele malen voor het Nederlandse zevental uitkwam, onder an dere nog bij de laatstgehouden oefenwed strijden tegen het Russische team, heeft trainer Ruud van Feggelen meegedeeld dat hij niet meer beschikbaar is omdat zijn privéleven een steeds groter deel van zijn vrije tijd opeist. Hij ziet geen kans meer de zware trainingen in Beverwijk en Utrecht te blijven volgen. Voor het eerste heren team van Neptunus blijft hij wel beschikbaar. Tom Okker heeft donderdag de kwart finales herenenkelspel van de internatio nale tenniskampioenschappen van West- Berlijn bereikt. De Haarlemmer, die in de eerste twee ronden niet hoefde te spe len, versloeg de Westduitser Gottfried Dallwitz met 6-3, 10-8, 6-3. Naast Tom Okker bereikten ook de Australiër Roy Emerson, die de Engelse oud-Wimbledon- kampioen Jaroslav Drobny met 6-0, 6-0, 6-0 versloeg, de Braziliaan Thomas Koch en de Fransman Franèois Jauffret de kwartfinales. (Van een speciale verslaggever) Met de val van Anzor Kiknadse, stortte de Russische judohegomonie ineen. De enorm sterke en zwaar gebouwde Rus, moest in de laatste partij van de halve finales op de Europese judokampioen schappen in het Palazeta dello Sport te Rome, ondervinden dat in Japan getrain de Europese judoka's grote sprongen heb ben gemaakt. De Westduitser Klaus Glahn minder in gewicht, legde de Rus met een beenworp plat op zijn rug. Dat was de sensatie op de Europese kampioenschappen, die gisteren begonnen. De Oranjeploeg reikte tot de halve finales. erder kwam men echter niet, zodat de reeds half om half geplande eindstrijd tus sen Nederland en Rusland niet doorging. W.-Duitsland behaalde 'n zeer onverwachte maar volkomen verdiende overwinning op Frankrijk, zodat de Japanse leerschool van de drie zwaarste knapen, Miebach, Hermann en Glahn haar vruchten heeft afgeworpen. Ook Nederland had die kans, maar de Nederlandse judobond vond het niet nodig om Peter Snijders, die momenteel wei nig onderdoet voor de Japanse kampioen Okano en Ernst Eugster over te laten komen. Zodoende trad Nederland aan met Gietelink, Jonkman, Poglajen, Gouwe leeuw en Anton Geesink. Nederland had weinig moeite met Italië. In de kwartfi nale ontmoette het echter Rusland, waar van met 3-2 werd verloren. Geesink en Poglajen zorgden voor de punten. Na een vierde herkansing wat Groot-Brittannië betekende, schoof Nederland de halve eindstrijd binnen. Tegen de Fransen zou het moeten lukken, om na jaren weer eens de finale te bereiken. Zo werd ten minste algemeen gedacht en zeker toen op voorstel van aanvoerder Anton Gee sink, Jan Snijders de plaats innam van de Delftenaar Joop Gouweleeuw, die zijn dag bepaald niet had. Het pakte geheel anders uit. De Belg Cornellissen, hoofdscheids- rechter, nam de meest vreemde beslis sing. De oorverdovende fluitconcerten deden hem niets, hij ging zijn eigen weg en die leidde naar een regelrechte neder laag voor Oranje, want na het onbeslist van Gietelink tegen Feist, gaf hij een vol punt voor de Fransman de Smet, hoe wel hij Jonkman buiten de mat wierp waarna hij zowel Poglajen als Jan Snij ders tot verliezers uitriep tegen respec tievelijk Clement en Albertini. De laatste man van de Fransen, Gress, maakte er helemaal een potje van door op de grond te gaan liggen voordat Geesink hem goed „Ik vind, dat de jeugd in Nederland op de middelbare scholen veel te hard moet werken en te weinig tijd overhoudt voor ontspanning". Het lijkt misschien wat vreemd, dat deze opmerking komt uit de mond van dr. Johan Koerts, thans nog lector aan de economische hogeschool in Rotterdam, maar met ingang van 1 sep tember hoogleraar in de wiskundige econometrie aan diezelfde leerinstelling. Dr. Koerts 32 jaar wordt daarmee een van de jongste hoogleraren in Neder land. Naar alle waarschijnlijkheid zou de aanstaande hoogleraar in deze moderne vorm van economie een van onze toptennissers zijn geworden als hij niet in 1954 de „doelbewuste beslissing" zoals hij het zelf noemt had genomen verder te gaan studeren, waarmee de sport voorgoed op de achtergrond werd gedrongen. De verrichtingen van Johan Koerts in Den Haag geboren en getogen, thans woonachtig in Capelle a.d. IJssel wa ren met racket en bal tot op dat moment veelbelovend. Hij was tweemaal nationaal kampioen jongere jeugd (in 1950 en 1951), tweemaal jeugdkampioen van Nederland (in 1952 en 1953), winnaar van het grote Scheurleer A-jeugdtoernooi in Den Haag. Zijn grootste successen boekte Johan Koerts dus toch in de tijd, dat hij op de middelbare school was, maar hij ver volgt: „de gemiddelde leerling wordt in die jaren veel te zwaar belast. Er blijft beslist onvoldoende tijd over, vooral in de hogere klassen, om zich te ontspannen. Neen mezelf: ik ben wat m'n sportbeoefe ning betreft beslist tegengewerkt op de middelbare school. Grote repetities vielen meestal op zaterdag, vlak voor het moment waarop je de belangrijkste wedstrijden moest spelen. Geen leraar dacht er ook maar aan om met sportbeoefening reke ning te houden. Je had gewoon geen tijd A nVF.BTVNTTW 2e PINKSTERDAG - AANVANG HALF DRIE Komt u allen TELSTAR heeft uw steun nodig. De jeugd t/m 15 jaar HEEFT VRIJE TOEGANG, mits in bezit van toeters, e.d. ATTENTIE SUPPORTERS Voor de wedstrijd FORTUNA '54TELSTAR op 21 mei a.s. kunt u met onze Supportersvereniging mee tegen sterk gereduceerde prijs. Voor leden ƒ1.50 en voor niet-leden ƒ2.50. Inschrijvingen dienen vóór donderdag avond 18 mei a.s. om 19.00 uur bij de bekende adressen binnen te zijn. om vrij of blij volwassen te worden. Vol gens mij worden vakken als wiskunde, scheikunde en natuurkunde op de middel bare scholen veel te veel overtrokken. En de effectiviteit is in feite uiterst gering. De verdieping moet toch pas komen op de universiteit. Ons leersysteem is in dat op zicht verkeerd. De terugslag ziet men dik wijls bij de eerste jaarsstudenten. De spanning van voorgaande jaren moeten zij eerst afreageren Laten we maar eens naar andere lan den kijken, naar Amerika bijvoorbeeld. Er is geen sprake van, dat het onderwijs daar minder is, zoals nogal eens wordt beweerd. Topuniversiteiten als Harvard of Chicago liggen op enorm hoog niveau. Misschien dat men in Amerika wat be treft de eerste jaren iets achter is bij ons, maar de kandidaatsexamens liggen zeker op gelijk niveau en het doctoraal staat in de Ver. Staten in het algemeen op hoger peil. Ik zeg dit alleen maar om aan te tonen, dat men het hier op de mid delbare scholen wel wat minder straf kan doen. Beter is de leerlingen eerst wat meer mens te maken, later zal de verdie ping dan meestal des te sneller komen. We zijn misschien met de mammoet-wet een stapje vooruit gegaan, maar ik geloof toch niet genoeg. Volgens mij is het stu dieprogramma op de middelbare scholen nog steeds te overladen". „Voor mij was het een uitgemaakte zaak, dat ik geen topsporter wilde worden De beslissing daarover zal ongeveer op het 17de of 18de jaar genoemen moeten wor den. Een combinatie topsport-studie is te genwoordig niet meer te maken. Daarvoor ligt het huidige sportniveau te hoog en is de studie te zwaar. Tom Okker is zo ie mand, die voor dat dilemma is komen te staan. Hij heeft voorlopig althans voor de topsport gekozen, hoewel hij aan vankelijk eveneens over verder studeren heeft gedacht. Maar of men later zo op z'n 22ste of 23ste jaar de moed zal kun nen opbrengen nog eens het lange pad van de studie te betreden, dat zal wel een uit zondering blijven. Heeft men omgekeerd eenmaal voor de studie gekozen dan zal de Koerts topsport moeilijk meer zijn te bereiken. Ik zie het aan mezelf: je krijgt er alleen maar steeds meer werk bij. Vooral de laatste twee jaar: eerst aan m'n promo tie gewerkt en toen het lectorschap. Ik voel nu echter wel duidelijk, dat ik naar het sportveld terug moet". Dr. Koerts lacht en toont z'n rechter hand. „Kijk, een pracht van een blaar Gisteren heb ik weer op de baan ge staan. Leimonias heeft me gestrikt voor de competitie, als invaller voor het twee de team. Maar dat zal de hele compe titie wel zo blijven. En het is wel goed je voelt je meteen weer een stuk fitter. Ik ben ook van plan deze zomer weer wat toernooien te gaan spelen en ik hoop dat in de toekomst zo te houden. Het komt tenslotte ook je werk ten goede". „Neem nu nog even het geval Tom Ok ker. Ze stoppen die jongen die gerust noemd kan worden doodleuk twee jaar een witte raaf in onze sportwereld ge in militaire dienst. Nu kunnen ze daar nog zoveel medewerking verlenen, maar ze vermoorden onze topsport. Ik ben er voor, dat ze zo'n jongen vrijstelling van dienst geven, net zo goed als iemand die studeert jaren uitstel krijgt of als hij daarna naar het buitenland gaat vrij stelling. Dat is geen discriminatie, want die man is ook zeer belangrijk voor z'n land. Daar komt dan nog bij, dat een top sporter hoog spel speelt. Zijn topjaren zijn beperkt, twee ervan worden hem ontno men door de dienst. Het is voor mij zeer de vraag of Okker ooit de aansluiting meer zal kunnen vinden bij de wereldtop. En hoeveel van die topsporters komen er voor, percentgewijs is het een heel klein groepje. Laat Nederland nu eindelijk eens niet op twee benen blijven hinken. Geef onze weinige topsporters alle faciliteiten, of doe niet meer mee aan grote sportevenemen ten als Olympische Spelen en dergelijke En laten we uitscheiden met het gepraat over amateurisme. Voor de hele sportwe reld is de tijd van het amateurisme voor bij, of men het nu jammer vindt of niet. Het is toch belachelijk dat kerels als Ver kerk en Schenk zich in allerlei bochten moeten wringen om de eindjes aan el kaar te knopen en om te trachten hun amateurstatus te behouden. De tijd is m.i. zelfs aangebroken, dat we betaalde bondsbestuurders moeten krijgen, want wie kan dergelijke baantjes, met steeds groeiende aantallen sportbeoefenaars nog naast z n gewone werk blijven doen voor z'n plezier?" Dr. Koerts beëindigt zijn „college" met de opmerking: „u zult wel begrijpen, dat als ik vroeg of laat een topsporter onder m'n studenten zal aantreffen, de man kan rekenen op m'n hulp. Voor zo'n witte raaf zal ik dan proberen een uitzonderlij ke positie te creëren. Je zult bijvoor beeld zo'n man niet midden in zijn sport- seizoen een tentamen moeten laten doen". en wel had vastgepakt. Nu greep Cornel lissen niet in, en het gevolg was dat Gress een bijna uit de kom gerukte elleboog overhield. Geesink was namelijk boos ge worden. Wat dat betekent zal de Frans man wel enkele dagen voelen De eindstrijd tussen West-Duitsland en Frankrijk bleef spannend tot de laatste judoka's op de mat verschenen. Beide ploegen hielden elkaar na 4 partijen in evenwicht en ook nu moest Glahn de zege uit het vuur slepen. En hoe won hij voor zijn land de Europese titel? De slimme Koreaanse trainer Han Ho San had zijn pupil verteld over het spelletje van Gee sink en het beslissende punt was inder daad een armklem. Gress deed nauwe lijks pogingen zijn zeer pijnlijke arm te bevrijden. Geen wonder. Groot, ook door de Hongaarse pers een van de beste Nederlanders ge noemd. De Hongaarse pers is het er unaniem over eens, dat de Hongaarse zege op Ne derland te danken is aan het goede spel van de Magyaren in het eerste half uur van de wedstrijd. De kranten ontleenden aan de Hongaarse coach Karoly Sos, de volgende woorden: „De Nederlanders kunnen niet tegen hun verlies. Ze raak ten hun hoofd kwijt, vooral aan het eind van de wedstrijd." Magyar Nemzet schrijft dat het Hon gaarse elftal in het eerste half uur uit stekend speelde, maar dat het Nederland se team in de tweede helft toen Flo- rian Albert het verschrikkelijk hoge tem po niet meer bij kon houden met veel wilskracht terugkwam en wat onfortuin lijk was bij schoten van Keizer en Groot. De wedstrijd werd toen wel wat te hard en sommige spelers konden zich moeilijk beheersen, maar dat was geen reden de wedstrijd op zo'n onwaardige wijze te besluiten. „Het einde was onwaardig voor beide ploegen" schrijft Nepszava en deze krant gaat verder: „Wij zagen twee volkomen verschillende speelhelften en eigenlijk kunnen wij op de keper beschouwd, te vreden zijn met de kleine overwinning. Over het spel zijn wij echter minder te spreken. „Nepsport" prees Albert en Molnar bij de Hongaren en Groot en Kei zer bij de Nederlanders. Deze krant schreef evenals de meeste andere Hon gaarse bladen dat Hongarije door een goed begin twee kostbare punten heeft veroverd op een zich wilskrachtig ver werend Nederlands elftal. Het scheelde volgens Nepsport maar heel weinig of scheidsrechter Mayer had de controle over de wedstrijd verloren maar het was echt niet zijn fout dat de wedstrijd na afloop ontaardde in een veldslag. Verschillende spelers, die zich niet kon den beheersen waren de oorzaak van de onwaardige taferelen na het laatste fluit signaal". (Van onze honkbalmedewerker) Voor het komende weekeinde staan de eerste dubbele ontmoetingen voor de hoofdklassers op het programma. Met uitzondering van Haarlem Nicols en Spar ta die maandagmiddag in Haarlem een enkele wedstrijd spelen, spelen de hoofd klassers tijdens het weekeinde twee wed strijden. Voor Schoten worden dat bij zonder belangrijke wedstrijden, want Storks is de tegenstander. Schoten dat nog zonder winst is, moet minstens een wedstrijd winnen en dat lijkt ons voor de Schotenploeg een niet al te moeilijke opgave. Zaterdagmiddag speelt Schoten de thuiswedstrijd. HCAW krijgt het moeilijk tegen O VVO en zal geen winstpunt kunnen behalen. ABC en Ajax zullen waarschijnlijk de buit delen. De ontmoeting Haarlem Nicols-Sparta is bijzonder belangrijk: de Haarlemmers, die reeds een nederlaag hebben geleden, moeten maandagmiddag winnen. Anders zijn zij vrijwel uitgescha keld voor het kampioenschap. De voor uitzichten zijn niet gunstig voor Haar lem Nicols dat aanvallend tot nu toe zeer pover voor de dag kwam: twee runs in achttien innings. De Spartanen zijn dan ook favoriet. In de eerste klasse A speelt Onze Ge zellen zaterdagmiddag thuis tegen Schie dam, terwijl in de B-afdeling HCK een thuiswedstrijd heeft tegen UW. SC Haar lem gaat op bezoek bij Celeritas. Maan dagmiddag ontvangt HHC Volewijckers terwijl ook Terrasvogels thuis speelt: Gi ants Diemen komt op bezoek. ADVERTENTIE KROMHOUTSTRAAT 60 (Strandweg) TELEFOON 12046 (0 2550) - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 27