Pinkster drukte begon gistermiddag al HET WEER OUDERVREUGDE IN DRAKENSTEYN I DIRECTE HULP uiterst noodzakelijk Doelen vlakbij Hanoi door de VS gebombardeerd Paus Paulus in Fatima Baldadigheid in Wijk aan Zee N S U morris Zomerse meiweer zal zich tijdens de Pinksterdagen niet handhaven Spion Blake is nu cultureel leider in Syrië Goldberg: Geen heilige oorlog V.N. krijgt van Nederland een miljoen dollar Geen vergunning voor export van duikboten Benzineoorlog P R I N Z CH RISTIA ANSE WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMEIi GOtiRANT EN HET DAGBLM) VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Buien maar ook zon Kongo roept ambassadeur in Bonn terug Waarborgen Het woord is aan GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE N.V. CARROSSERIEFABRIEK TOYOTA DEALER Fa. Gebr. JAK SU EDE - NAPPAJASJES ZWIER COIFFURES DE VRIES FRANS JANSEN 52e JAARGANG NUMMER 163 ZATERDAG 13 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur' Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant Heel veel mensen zijn gistermiddag al voor een lang Pinksterweekeinde van huis gegaan. De spoorwegen kre gen in de namiddag en in de vroege avond een grote drukte te verwerken. Ook op de wegen kwam in de loop van de avond het autoverkeer flink op gang. Volgens onze weerkundige medewer ker is het zomerse meiweer iets te vroeg begonnen om zich ook tijdens de Pink sterdagen te kunnen handhaven. Het zal geleidelijk in het gehele land en vooral in de kustprovincies enkele graden koeler worden. De warme zuidelijke luchtstroom zal geleidelijk terrein verliezen. Het weer kan daardoor zondag en maandag een minder zomers karakter krijgen. Men doet goed de regenjas bij de hand te houden, al ziet het er niet naar uit dat er veel gebruik van behoeft te worden gemaakt. Hoewel de militaire weekendverlof gangers al eerder op de dag waren ver voerd moesten de spoorwegen toch al het beschikbare materieel inzetten om de stroom reizigers, die ongeveer twee keer zo groot was als normaal in deze uren op vrijdag, te kunnen opvangen. De vroege Pinksterdrukte concentreerde zich dit keer niet op bepaalde trajecten, maar deed zich in het hele land voor. Er kwamen reeds vrij veel buitenlan ders naar ons land. De grensposten Nieu we Schans, Bergh en Wernhout kregen LONDEN Volgens een artikel in de „Evening Standard" van Jon Kimche, de onlangs afgetreden hoofdredacteur van de „Jewish Observer" zou de uit Groot-Brittannië ontsnapte spion George Blake (die half Nederlander is) samen met de vijftien jaar geleden naar de Sovjet-Unie uitgeweken Kim Philby, de „derde man" in de destijds zo opzien barende „Burgess en MacIean"-spionage- affaire, in de leiding worden opgenomen van een nieuw Russisch cultureel cen trum in Syrië. Burgess en Maclean waren hoge Britse ambtenaren van het departement van buitenlandse zaken in Londen, die, toen men hen op het spoor kwam, op het laatste nippertje door toedoen van Philby naar Moskou wisten te ontsnappen. Dit vond plaats tijdens de hoogtijdagen van de „koude oorlog". De Syrische autoriteiten hebben het Russiche centrum toestemming gegeven om dichtbij Damascus een instituut voor Arabische talen op te richten. Kimche heeft uit betrouwbare bron vernomen dat George Blake het hoofd van dit instituut zal worden. Beweerd wordt dat Blake vorige maand de Russische nationaliteit kreeg en in Syrië mocht gaan wonen. Philby zal bij de geschiedeniscursussen worden betrokken. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 6 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3, 7 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vis hal en op zee 6 Kerkdiensten 6 Kunst 9 Radio en tv 9 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 Erbij 13-23 T opsy 24 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Enkele regen- of onweersbuien, maar ook zonnige perioden. Zwak ke tot matige zuidelijke wind. Temperatuur aan de kust 20 gra den, in het binnenland 25 graden. Volledige weerrapporten op pagina twee. veel auto's te verwerken hetgeen hier en daar tot wachttijden leidde. Bij Bergh stonden al vroeg in de avond twee rijen auto s^ van 300 meter elk te wachten. In het binnenland gingen veel Nederlanders naar kampeerterreinen en watersportge bieden. Er was weer grote drukte rond om het verkeersplein Oudenrijn, op de toegangswegen naar het Gooi en in de kop van Noord-Holland, waar vooral veel auto's met boottrailers passeerden, waar schijnlijk op weg naar de Friese meren. Pas na tien uur gisteravond begon over het algemeen de drukte af te nemen. Een groot percentage van de automobi listen bestond uit kampeerders. De ANWB-wegenwachtstations meldden op vallend veel pechgevallen. KINSJASA (Reuter). Kongo zal zijn ambassadeur in Bonn terugroepen in verband met een incident waarbij ex-pre mier Tsjombe betrokken was. In een in Kinsjasa uitgegeven verklaring van het Kongolese ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd dat het besluit om de ambassadeur terug te roepen is geno men, omdat Tsjombe bij het overlijden van ex-bondskanselier Adenauer een con doleance-register mocht tekenen in de Westduitse ambassade in Madrid. Tsjombe is bij verstek ter dood veroor deeld door een Kongolese rechtbank. Op deze eerste joto die van het prinselijk gezin in kasteel Draken- steyn gemaakt is, buigen prinses Beatrix en prins Claus zich over hun zoon, prins Willem-Alexander. De gezondheidstoestand van moeder en zoon is uitstekend. Er zullen dan ook geen medische bulletins worden uitgegeven. (Foto Max Koot) Ten aanzien van de actie „Eten voor India" wordt soms al te nuchter een zeker scepticisme ten beste gegeven, dat wordt gemotiveerd met een ogen schijnlijk logische redenering: het is een druppel op een gloeiende plaat, een nutteloze aalmoes, men bereikt er geen permanente verbetering mee, men gooit goed geld in een bodemloze put. Dat is allemaal moeilijk tegen te spreken, omdat de nood waarin India verkeert zo enorm en zo algemeen maatschappelijk van karakter is, dat het geven van miljoenen inderdaad nauwelijks enige verbetering betekent. Er is echter ook een andere redenering, en die hebben de organisatoren van de actie „Eten voor India" gelukkig standvastig voor ogen weten te houden bij alle tegenwerking en ontmoediging waaraan zij bloot stonden: de maatschappelijke nood van sommige staten in India is zó hoog gestegen, dat directe hulp uiterst noodzakelijk is. De ontwikkelingshulp die op lange ter mijn kan bevorderen dat India met eigen kracht noodtoestanden kan te lijf gaan of voorkomen, is niet minder noodzakelijk. Maar op dit moment sterven mensen van honger en deze directe slachtoffers moeten zo snel en zo direct mogelijk worden geholpen. Op lange termijn is een wereldomvattende, jaren lange ontwikkelingsbijstand inderdaad onvermijdelijk, wil India tot een per manente toestand van minimale algemene welvaart worden gebracht. Bijgaande foto toont een man die zeer na toe is aan de hongerdood. Hij is geen inwoner van India, maar van Nederland. Hij werd gefotografeerd in het voorjaar van 1945, na de hongerwinter, in een Amsterdams optrekje waar hij wekenlang zonder voedsel had doorgebracht tot de bevrijding kwam en de bevrijders hem datgene bezorgden waar hij op dat moment uiterst behoefte aan had: eten. Natuurlijk zijn bij de bevrijding van Nederland theorieën opgesteld om Nederland op lange termijn een krachtige hulp tot ontwikkeling van zijn eigen hulpbronnen te geven. Het resultaat daarvan is heden ten dage duidelijk merkbaar. Maar mensen als die op de foto zijn zonder aarzeling, zonder theorie, onmiddellijk van een dagelijkse boterham voorzien. Daar gaat het bij de actie „Eten voor India" om. Ook in 1945 zijn voedselgeschenken in de zwar te handel geraakt en in goud omgezet. Maar er zijn honderden mensen van een dreigende hongerdood gered en als men daaraan terugdenkt, valt het wel licht gemakkelijker om alsnog aan die actie „Eten voor India" iets af te staan van eigen weivaart zonder er theoretische beschouwingen aan vast te knopen. SAIGON (Reuter en AFP) Ameri kaanse jachtbommenwerpers, afkomstig van bases in Thailand, hebben gisteren een grote opslagplaats op zes kilometer van het centrum van Hanoi aangevallen. In een tweede aanval in de buurt van Hanoi was een kazerne het doelwit, al dus een Amerikaanse militaire woord voerder. De opslagplaats zou zwaar beschadigd zijn. Van de kazerne zijn vier gebou wen vernietigd en enige andere zwaar beschadigd. Volgens de woordvoerder moesten Ame rikaanse „Phantom" escortejachtvliegtui- gen in de lucht slag leveren met Noord- vietnamese Migs. Hij zei niet over ge gevens te beschikken over eventuele ver liezen. Het Noordvietnamese persbureau heeft beweerd dat gisteren vijf Ameri kaanse vliegtuigen zijn neergehaald en dat enige piloten gevangen zijn genomen. De eerste vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, Arthur Goldberg, heeft gisteren in Chica go gezegd, dat hij met alle stelligheid kan zeggen, dat de veronderstelling, dat de V.S. het oogmerk zouden hebben in Vietnam een militaire oplossing na te streven door de tegenstander te vernieti gen en hem een onvoorwaardelijke over gave op te dringen „van elke grond ont bloot" is. Goldberg, die zei namens de Amerikaa se regering te spreken, verklaarde, dat de Verenigde Staten onverpoosd een recht vaardige politieke oplossing van het con flict zoeken, maar de gedachte van de hand wijzen, dat Noord-Vietnam het recht heeft het zuiden een militaire oplossing op te leggen. Na erop gewezen te hebben, dat Hanoi officieus te verstaan heeft gegeven, dat als de bombardementen definitief en on voorwaardelijk zouden worden gestaakt, Noord-Vietnam bereid zou zijn tot onder handelingen, zei de Amerikaanse V.N.- vertegenwoordiger, dat in dat geval het niet onredelijk zou zijn als de V.S., alvo- LISSABON (AP) De Portugese re gering heeft een amnestie voor gevange nen afgekondigd in verband met het be zoek dat paus Paulus vandaag aan Fati ma brengt. In de bekendmaking werd niet gezegd hoeveel mensen van de maat regel zullen profiteren en of deze ook voor politieke gevangenen geldt. In de regen verdrongen zich gister avond bedevaartgangers in de paar stra ten van Fatima. Men probeerde zich overal buiten tegen de regen te bescher men, want voor velen was er geen plaats. Iedere beschikbare kamer is al lange tijd bezet. Sommige mensen hurkten onder bomen samen rond houtskoolvuren. rens zich te binden, enkele ophelderingen zouden wensen: Waarover zal men praten en wanneer? Zullen de onderhandelingen gaan over zowel Amerikaanse als Noordvietnamese voorstellen? Zal het onderwerp van dergelijke on derhandelingen een eervolle regeling of eenvoudigweg capitulatie van één der partijen zijn? Wat zal de militaire contraprestatie zijn van Hanoi tegenover het staken van de bombardementen? Hoe zou men kunnen waarborgen, dat geen van beide partijen militair zal pro fiteren van de militaire intoming van de andere partij? Volgens Goldberg zullen de vooruitzich ten op vrede beter zijn als de ant woorden van Hanoi op deze vragen „vergezeld gaan van waarborgen in plaats van vage beloften". De Amerikaanse VN-vertegenwoor- diger zei tenslotte, dat de VS geen heili ge oorlog tegen het communisme hebben ondernomen. Phytagoras: Zonder verbeeldingskracht kan men niet gelukkig zijn. Een groep van ongeveer honderd jon geren heeft in de afgelopen nacht gepoogd op het strand van Wijk aan Zee te bi vakkeren. Hun voornemen is echter op niets uitgelopen, daar een aantal van hen zich naar de politie mededeelde schuldig maakte aan vandalisme, door het ingooien van ruiten van een telefooncel en van een wachthuisje .alsmede van de buitenverlichting van hotel „De Tuin- berg". Hun gedrag werd steeds erger,, waarop een aantal agenten uit Beverwijk kwam en de jeugd op niet mis te ver stane wijze de weg naar de uitgang van het dorp heeft gewezen. De lawaaimakers waren om circa één uur gekomen en wisten hun activiteiten tot even na twee uur vol te houden, doch na de komst van de politie was het spoe dig rustig in de badplaats. De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, dr. J. G. de Beus, heeft secretaris-generaal Oe Thant 1 miljoen dollar aangeboden voor de financiering van het ontwerpen van de taakstellingen waarmede in 1970 'n twee de ontwikkelings-decennium kan begin nen. De Nederlandse bijdrage maakt het mogelijk een begin te maken met een onderzoek als tot dusver nog niet werd ondernomen. In het plan zullen schattingen worden opgenomen voor de taakstellingen voor meer- en minder ontwikkelde landen, on der meer wat de produktieverhoging, de internationale handelsactiviteit en de be volkingspolitiek betreft. Het zal in 't na jaar van 1969 worden voorgelegd aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die hieraan een afzonderlijk zit ting zal wijden. DEN HAAG In de Tweede Kamer commissie voor Buitenlandse Zaken heeft minister Luns gistermiddag verklaard dat de regering geen exportvergunning vooraf zal verlenen voor onderzeeboten die door Nederlandse werven voor Zuid-Afrika zouden worden gebouwd. Het kabinet- De Jong staat in dit opzicht op hetzelfde standpunt als het kabinet-Cals, dat vol gende kabinetten niet tevoren wilde binden. De fractievoorzitter van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, die over de levering van duikboten aan Zuid-Afrika schriftelijke vragen aan de regering had gesteld, zal volgende week in deze zin een antwoord krijgen. DEN BOSCH. In het Brabantse Oos- terhou' wordt met ingang van vandaag de benzine aan de witte pompen met 0.7 cent per liter verlaagd tot 51.5 cent (super) en 48.9 (normaal). Deze prijsver laging zal waarschijnlijk in grote delen van Brabant opnieuw een benzineoorlog doen ontbranden, vooral nu in het ko mende pinksterweekeinde grote stromen Belgische toeristen worden verwacht. Vo rig jaar bonden de grote maatschappijen ook uitgerekend daags voor Pinksteren de strijd tegen de witte pompen aan door hun prijs te verlagen. ADVERTENTIES dealer WUSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560-8025 Lange Herenstr. 36- 38 - Haarlem Telefoon 1 4 3 7 1 voor alle AUTO- en CARA VAN SCHADEN Santpoort Tel. 8345 Barieljorisstraat Haarlem Tel. tSU] Leidrestraat (bij Koningsplein) Telefoon (030) 12IIH Amsterdam Rloemstraat 34 official dealer IJmuiden - Tel. 14208 Lange Nieuwstraat 97 - Tel. 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling AUTOPLAATWERKERIJ UITDEUKEN en SPUITEN Wij leveren ook alle onderdelen voor elke wagen. Snelle reparatie - gratis advies JAMES WATTSTRAAT 7, bij het industrie terrein tussen Dokweg en Kaplanstraat, IJmuiden - Telefoon 12011.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1