Egyptische strijdkrachten in staat van paraatheid gebracht Oe Thant doet beroep op Israel en Arabische buren 500 CALTEX Critiek in Italië op de Portugal-reis van paus Wachtend op de barbaren (slot) Vonnissen in Johannesburg 50 r GULDEN GEWONNEN lilaranka mi vieubelen uw matras M2 Van dag tot dag Verruiming* van Egyptisch gifgas doodt 75 mensen in Jemen IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL [met 160.224 geldprijzen]. u Door: F. van Hasselt onze uitgewezen correspondent in Griekenland BWP Haarlems matrassenhuis tet egrammen DINSDAG 16 MEI 1967 Kosmos-158 gelanceerd Russische veroordeling Drie bergbeklimmers in de Alpen verongelukt Bejaard LOOP VRIJ IN EN UIT Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW Gezondheidvreugde ,Kom maar terug Kijken naar de stad te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant Nieuwe slavenkampen in Pakistan ontdekt EEN KEIJZER TAPIJT De zogenaamde Kennedy-ronde, een wereldomspannende poging tot verrui ming van de intercontinentale handel, draagt de naam van de vermoorde Ame rikaanse president niet ten onrechte. Hij was het die kort voor zijn gewelddadige dood het initiatief nam tot onderhande lingen over een drastische verlaging der douane-tarieven, voornamelijk tussen de E.E.G. en (Je Verenigde Staten, om daar door de dreigende verstarring binnen de Amerikaanse en Europese handelsgebie- ien en een verdere vergroeiing der ver houdingen te voorkomen. De komende intrede van Engeland in de E.E.G. heeft ongetwijfeld haar invloed gehad op het bereikte akkoord, al is dat niet zonder ernstige strubbelingen tot stand gekomen. Het is voor de leek bijzonder moeilijk een overzicht te krijgen van wat de over eenkomst inhoudt, doordat zij bestaat uit veelvuldige detail-overeenkomsten die be paalde produkten en onderlinge afspra ken tussen diverse van de 54 te Genève bijeengekomen delegaties betreffen. Het resultaat echter kan worden samengevat in twee belangrijke besluiten, die van de vaststelling van een nieuwe (hogere) mi nimumprijs voor granen en een algemene douanetarievenverlaging van ongeveer dertig percent. Een bijkomstig akkoord regelt de afspraak tussen Amerika en de E.E.G. over de hulp aan onderontwikkel de gebieden, die van beide 4y2 miljoen ton voedsel per jaar zullen ontvangen. De verrruiming van de wereldhandel door dit akkoord van Genève betekent allerminst, dat het leven voor de consu ment goedkoper zal worden. De verla ging van de kosten, voortvloeiend uit de verlaging der douane-tarieven, zal mis schien incidenteel tot prijsverlagingen lei den maar overigens grotendeels worden opgeslokt door de tussenhandel. Scherpe concurrentie op de markten van de goed koper wordende produkten zal niet moge lijk zijn, omdat een anti-dumping-akkoord prijsregelend zal optreden. Bovendien blijft de 54, landen de moge lijkheid over om hun eigen produktie te gen invoer van goedkopere buitenlandse voortbrengselen te beschermen, een maat regel die nu al is bepleit door Ameri kaanse industriëlen. Intussen blijft het toch verheugend, dat deze onderhandelingen in Genève zijn ge slaagd, omdat de wereldhandel zonder dit akkoord er heel wat slechter voor zou staan. Helaas zit er in de overeenkomst voor Nederland geen voordeel buiten het feit dat in het kader der E.E.G. een ge makkelijker handel met Amerika zal wor den verkregen. Specifiek Nederlandse pro dukten vielen buiten de lijst van voort brengselen waarvoor lagere douanetarie ven zullen gelden. Een verhoging van de graanprijzen zal ook in ons land prijs verhogend werken. De spanning tussen Spanje en Enge land over Gibraltar heeft geleid tot de inzet van mensenlevens, al is de eerste ronde van de „confrontatie" goed afgelo pen: mede tengevolge van het uitsteken de weer slaagden Britse vliegtuigen erin, te landen op het toch al niet ongevaar lijke vliegveld van Gibraltar ondanks de enge afbakening van de aanvliegroutes, door de Spaanse autoriteiten. De mogelijkheid dat deze afbakening in de komende weken het vliegverkeer op Gibraltar zodanig zal bemoeilijken dat Britse vliegtuigen de Spaanse voorschrif ten zullen moeten schenden om veilig aan de grond te komen, is niet denkbeeldig. Dat de Spanjaarden een luchtgevecht met escorterende Britse straaljagers zullen ris keren, is ondenkbaar, maar aan de ande re kant heeft de Spaanse regering van Gibraltar een prestigekwestie gemaakt en iedereen weet hoe een dictatoriaal regime uit de band kan springen als het zijn prestige eenmaal op het spel heeft gezet. Binnenlandse moeilijkheden, vooral op het gebied van de van onderop opbloeien de democratische eisen, hebben Franco wellicht verleid tot actualisering van de kwestie Gibraltar. De Engelsen sturen echter aa i op een behandeling van deze aangelegenheid door het Internationale Hof van Justitie waardoor er weinig spec taculaire winst meer zou overblijven voor het Spaanse regime. Het is te hopen dat niet eerst de levens van luchtpassagiers moeten worden opgeofferd, ook al kan men zich voorstellen dat de Britten wei nig zin hebben de chantage van Franco te accepteren. MOSKOU. Gisteren is in de Sovjet- Unie een nieuwe kunstmaan gelanceerd, de Kosmos-158. Deze heeft wetenschap pelijke instrumenten aan boord voor ver der ruimte-onderzoek. Israëlische- troepen marcheren door de straten tijdens de parade ter ge legenheid van de 19de onafhanke lijkheidsdag. Op berichten dat in Egypte de alarmtoestand voor het leger is ingesteld verklaarde een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Defensie, dat in Is rael behalve toeristenconcentraties geen concentraties zijn. (Telefoto). CAIRO (Reuter en AP). Voor de strijdkrachten van de Verenigde Ara bische Republiek is de alarmtoestand afgekondigd. Dit meldde gisteravond het dagblad „Al Achram", een semi- officieel overheidsorgaan in Egypte. Na militaire manoeuvres, die 48 uur hebben geduurd, zijn de strijdkrach ten volgens het blad nu volledig pa raat. Een stroom pantserwagens en militaire vrachtwagens trok gisteren door Cairo in de richting van het Suezkanaal en het schiereiland Sinai, waar de grens tussen Egypte en Is rael ligt. De weg naar Suez was ten behoeve van het militaire verkeer ge deeltelijk gesloten. De militaire vlieg velden bij Cairo zijn in staat van alarm gebracht. ADVERTENTIE De heer J. van Duijn Wandeloordstraat 32 a Rotterdam Israel heeft bekendgemaakt, dat Syrië te maken heeft met recente sabotageda den en infiltraties tegen Israel: „Wij zijn gereed om militair terug te slaan als Sy rië hiermee doorgaat", aldus de 'bekend making. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde mee, dat de V.S. bezorgd zijn over de toegenomen span ning aan de Syrisch-Israelische grens en dat men tracht langs diplomatieke weg de betrokken landen tot zelfbeheersing te manen. In Israel vierde men gisteren de negen tiende verjaardag van de vestiging van de joodse staat. Terwijl voor het eerst sinds 1961 in Jeruzalem ter gelegenheid van dit feit een militaire parade plaatsvond, kwam het in de buurlanden tot betogin gen tegen de volgens deze landen weder rechtelijke inbezitneming van Palestina door de joden. In Damascus legde men een kwartier lang het werk neer. Met het oog op de verscherpte ontwik keling heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant, in het week einde een beroep gedaan op Israel en zijn Arabische buren, de wapenstilstandsbepa lingen na te leven. De Russische regering heeft de gelegen heid van de Israëlische onafhankelijk heidsdag aangegrepen om zich met Egyp tische functionarissen te verenigen in een veroordeling van Israel. Tass meldde dat parlementariërs uit de Sovjet-Unie en de Verenigde Arabische Republiek tijdens het recente bezoek van de Egyptenaren aan Moskou zich nadruk kelijk hebben uitgesproken tegen „het agressieve optreden van Israel tegen de Arabische landen." Volgens Tass steunden de parlementa riërs de „wettige en onvervreemdbare rechten van de Palestijnse Arabieren." In het communiqué werd ook het Ameri kaanse optreden in Vietnam gelaakt. ADEN (AP) Volgens in Aden ontvan gen rapporten zijn 75 mensen gedood bij aanvallen met gifgas die vorige week door Egyptische vliegtuigen op twee roya listische steden in Jemen zijn uitgevoerd. De overlevenden zouden lijden aan ern stige vergiftigingsverschijnselen zoals braken, misselijkheid en oogletsels. Egyptische bommenwerpers hebben voorts bombardementen uitgevoerd op de Saoedi-Arabische Rode Zee-haven Ji- zam. De aanval vond plaats in de vroege morgen van pinksterzondag. Het is het vierde bombardement op het olie-koninkrijk in vier dagen, aldus meldt radio-Mekka. (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse pers heeft in de afgelopen dagen vrijwel aan niets an ders aandacht gewijd dan aan de reis van Paulus VI naar Fatima. De radio en de televisie deden eveneens alsof dit de be langrijkste gebeurtenis van het gehele jaar zou zijn. Natuurlijk is deze reis van betekenis en het feit dat de paus nogmaals voor de vrede is gaan bidden waarmee hij het idee van de vrede heeft willen onder strepen, mag niet worden onderschat. Maar er zijn toch stemmen opgegaan die bezwaar maakten tegen de reis en er op wijzen dat dit koren op de molen is van alles wat in Italië en daarbuiten neigt tot autoritaire conservatieve ideeën. Men wil er in zekere zin bovendien een stap terug in zien, gelet op het concilie en van de gedachten daarachter. Men wijst erop dat voor protestantse kringen de Maria-ver- ering een van de grootste struikelblokken is voor samengaan met de rooms-katho- lieken en dat een dergelijke onderstreping CHAMONIX (DPA). Drie bergbe klimmers zijn op tweede pinksterdag in de Franse Alpen dodelijk verongelukt. Twee van hen zijn Fransen. Over de identiteit van de derde is niets bekend doordat hij geen papieren bij zich had. Een Fransman en de nog niet geïden tificeerde alpinist kwamen bij de afda ling van de zuidflank van de 3708 me ter hoge Aiguille du Midi om. Het onge luk gebeurde toen een lid van het vijf personen tellende gezelschap uitgleed en omlaag stortte, waarbij hij een volgman met zich mee sleurde. Het derde slacht offer kwam om toen een eveneens vijf leden tellende groep alpinisten bezig was een vierduizend meter hoge top te be stijgen van de Maria-cultus daar niet in goede aarde zal vallen. De reis naar Portugal werd zaterdag in het pauselijke vliegtuig meegemaakt door verscheidene Italiaanse en ook enkele bui tenlandse journalisten. De hostesses aan boord waren vrij bejaard. Volgens de direc teur van de Milanese „Giorno" bezadigde tantes met veel nichtjes en neefjes. Er werden enkele alcoholvrije dranken aan geboden. De redacteur van het communistische dagblad „Unita" heeft aan de paus ge vraagd of hij in Fatima van plan was ook te bidden voor vrede en de onafhankelijk heid van de Portugese gebieden Angola en Mozambique, waarop de paus antwoordde: „Wij zullen bidden voor allen en voor iedereen". Onder de journalisten was ook een Fran se geestelijke, abbé Laurentin, die zich be zighoudt met de mariologie en een uit voerig boek heeft gewijd aan Lourdes, maar twijfel koestert inzake de verschij ning in Fatima. Tegen deze geestelijke zei de paus: „Wij weten dat u nog steeds uw studie voortzet en wij zullen voort gaan met aandacht het te lezen". ADVERTENTIE bij wi#vv«A«vww«iiiwww%#i#tri#wwwwww\#wwwww^v%#www«#wwwwvww%iiMwvi#«/«M#w«n#%Mwv\AA/vwwvvwi#vwwiMn#«A#wvinMAA#vvwvvwi#|i#wiMAM#i#i#wi#i#ii«nn#wiinMfi«viMfW%fiiwwwviiwwinnrifvwt#w«#wiMiWi Het wordt helemaal niet stil die nacht in het huis van bewaring. Dat komt door de prostituees die de hele dag al wel zullen hebben geslapen en er nu geanimeerd een dagje vrij van maken. Toch slaap ik ver scheidene uren. En de volgende morgen blijken de meisjes al hun kefi (vrolijkheid) kwijt te zijn. Iedereen mag overigens opstaan zo laat als hij wil. De Lambrakis-scholier slaapt het langst. Het is waarschijnlijk de laatste vrijheid die de politieke gevangenen genieten. Er heerst heel in de verte toch nog de sfeer van het hotel. Wel is zeep verboden. Je zou het op kunnen eten om in het ziekenhuis te geraken. Maar iemand geeft mij klandestien een stukje in het duister van de wasplaats. „Kafenion" (café) roept de koffieman aan het hek. Hij maakt gouden dagen. Sommige gevangenen geven hem zelfs fooien. Het bruidspaar is somberder dan ooit De zaken lopen niet goed. Er is een be gin van ruzie over de juridische aan pak van de zaak. De morgenhumeuri- ge meisjes, opgeroepen, vertrekken in een stoet zonder ook maar iemand te groeten. Onder de gevangenen heerst dezelfde rustige bijna opgeruimde stemming als gisteren. Ondanks hun eigen somber perspectief blijft hun be langstelling naar mijn vooruitzichten groot. Een noemt mij „de vliegende Hollander". Ik lach en voel me schul dig. Er is echter in de nacht een nieuwe journalist bijgekomen die zeer somber is gestemd. Hij zucht steeds voor zich uit: „mijn god". Hij heeft nog niet besloten. Dan begint plotseling het af roepen van de namen .De mensen moe ten hun beziting meenemen. Dat bete kent dus geen nieuw verhoor, maar Joura. Ze vragen mij, zoals doorlo pend, want ik ben de enige die een horloge heeft mogen houden, hoe laat is het. Tien uur. Het wordt waar schijnlijk de gewone passagiersboot naar Syros, zegt er een, die ons dan bij het eiland afzet. Dan wordt het geen leuke reis in het ruim. Hoewel ze elkaar waarschijnlijk spoe dig weer terugzien, zeggen ze elkaar vaarwel, volkomen ondramatisch. Met hun dekens lopen ze langs professor Kitsikis, die weer op zijn stoel zit, een voor een en schudden hem de hand. „Goede reis", zegt steeds de dove grijsaard of de Griekse groet „Ja chara" (gezondheid, vreugde). Zijn naam wordt als laatste afgeroepen. Of het ook voor hem joura is gewor- den heb ik niet kunnen nagaan. Zelf dacht hij van wel. Mijn Italiaanse collega wordt nu uit zijn donkere cel gehaald en ik krijg ten onrechte de indruk dat hij mee gaat met hetzelfde transport. In een half uur zijn we aanzienlijk in aantal geslonken en zijn de criminelen in de meerderheid. Van de politieke zijn alleen gebleven de niet-communisti- sche dorpsoudste, de jongen die door zijn vader met verstoting wordt be dreigd, (men wil de resultaten van deze bewerking blijkbaar eerst af wachten) de nieuwaangekomen jour nalist en de journaliste in afzonde ring, echtgenote van de schilder Fokas Het is leeg geworden in de hof. Er moet ruimte worden gemaakt voor nieuwelingen. Dan wordt ook de „Hol lander" geroepen. Haastig afscheid van de politieken, van de agenten, zelfs van het bruidspaar. Bezittingen terug, jas aan, handtekening zetten. Dan in de auto rechtstreeks naar het vliegveld. „Ik wil ook naar de stad kijken die ik verlies". De man die me nu begeleidt is de vriendelijkste van allen. We proberen elkaar ideologisch te bewerken. Als het nu de eerste keer was dat zo'n politiek werd gebruikt van spijtbetui gingen, maar het is niets nieuws. Het is al de derde keer. Na Metaxas (1936- 1941) en de burgeroorlog (1947-1949). En wat hebben die acties nu opge leverd? Deze keer. zegt hij, zullen we het goed doen. We moeten de communis ten even kwijt om ons eigen Grieken land even rustig overeind te zetten. Vooral rustig, zonder stakingen en sa botage: „Komt u nu over een jaar weer eens terug om te zien wat we dan hebben gepresteerd." Ik zeg dat ik daartegen geen bezwaar heb. Op het vliegveld mag vik zelfs zijn kam lenen. Nu ja, lenen. Hij neemt hem niet meer van me terug, maar laat hem in het toilet liggen. Hij was blijkbaar gevoeliger dan ik. Een en an der in afwachting van de mannen van de ambassade, die zojuist bericht hadden gehad. De bedoeling was ken nelijk dat ik slechts enkele minuten zou kunnen spreken met de heren van Agt en Veltzos. Maar het vliegtuig is anderhalf uur ovpr tijd en zo komen we alles van el kaar te weten. De ambassade neemt de zorg op zich van mijn woning. De bewaker blijft in de buurt en is verder ongevaarlijk. De reis wordt door het koninkrijk Griekenland betaald. Mijn paspoort blijft tot Amsterdam in han den van de piloot van het Olympic- toestel, zodat ik ook in Zürich en Frankfurt niet zou kunnen ontsnappen. Hier had ik nog een principiële zaak van kunnen maken. Maar ik heb het niet gedaan. Zelden reisde iemand met zo'n vreemde handbagage. In het vliegtuig kan ik eindelijk al die verdachte pa pieren eens doornemen. Ik kan einde lijk de verjaarsbrieven lezen die ik ongeopend in de hand had toen ik werd gearresteerd. Maar ik wil ook naar de stad kijken die ik verlies en naar de zee, de laatste zwemmers die ik daar zie bij het opstijgen. De eilan den bij het bereiken van de hoogte en ik vergeet te genieten van de bedie ning door de lieftallige stewardessen hoe sterk die ook in contrast staat met de sfeer van vanmorgen vroeg. Ik ben eerder in Nederland dan zij op Joura. ADVERTENTIE prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 JOHANNESBURG (AFP) Twee be woners van Lesotho (het vroegere Ba- soetoland) zijn in Johannesburg veroor deeld tot zeven en vijf jaar gevangenis straf wegens pogingen tot sabotage en samenzwering tegen blanken in Zuid- Afrika. De veroordeelden behoren tot de Congrespartij van Basoetoland, die in de oppositie is. Volgens hun verdedigers zijn zij het slachtoffer van „machinaties" van de Zuidafrikaanse politie, die de Zuidafri- kaanse regering een voorwendsel zou wil len verschaffen om de Congrespartij te verbieden, die gekant is tegen de apart- MULTAN (Reuter). De politie van West-Pakistan heeft opnieuw een inval gedaan in een kamp waar enkele honder den jongens dwangarbeid verrichtten on der bedreiging mishandeld te worden. De politie zegt dat er nog meer slaven kampen in dit gebied zijn. Zij ontdekt bijna dagelijks nieuwe. Een vluchteling zei, dat de bewakers meer dan honderd slaven in het oerwoud hebben verborgen. ADVERTENTIE Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht Gemakke lijk in onderhoud. „Extra ka merbreed" (390 cm) vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM Botsing. Twee Hunterstraaljagers van de Britse luchtmacht zijn tegen elkaar ge vlogen en enkele mijlen uit de Engelse kust in zee gestort. Een van de piloten werd door een treiler opgepikt en per hefschroefvliegtuig naar een ziekenhuis gebracht. De andere piloot wordt ver mist. Ontslag. Premier Sadik el Mahdi van Soedan heeft zijn ontslag ingediend na dat de constituerende vergadering een motie van vertrouwen in de regering had verworpen. Spoorwegongeluk. Tien losgebroken goe derenwagons zijn in de buurt van Pistoia op arbeiders ingereden die in twee spoorwegtunnels bezig waren. Zeker vier arbeiders zijn om het leven geko men en zes gewond. Een twintigtal ar beiders wist zich te redden in tunnel nissen. Hittegolf. In Mexico zijn zeventig kinde ren door de uitzonderlijke warmte om het leven gekomen. In het noorden en zuidoosten van het land werden tempe raturen tussen 42 en 50 graden Celsius gemeten. Hoofdpijn. De Italiaanse parachutist Lu ciano Lorenzo, oud twintig jaar, heeft een operatie ondergaan in verband met aanhoudende hoofdpijn. Hij was vorige maand met vakantie in de bergen en werd toen aan het hoofd getroffen. Lo renzo meende door een steen geraakt te zijn. Na vier weken lang hoofdpijn werd een röntgenfoto gemaakt, waarbij bleek dat er een kogel in zijn hoofd zat. De politie is nu op zoek naar de dader. Wervelstorm. De Noordindische stad Cawnpore is door een wervelstorm ge troffen. Twaalf mensen kwamen om het leven en meer dan honderd werden ge wond. Busongeluk. Tussen Djammoe, hoofdstad van Kasjmir, en Poonch is een autobus in een ravijn gestort. Negen mensen verloren het leven en 15 werden ge wond. Ontploffing. In Vitez (Bosnië) heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan in een chemische fabriek. Vijf mensen werden gedood, 55 gewond.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3