Julia de Gruyter tachtig -VERHALEN VAN OORLOG EN OPSTAND -|[t^ Ex-RTN wil zendtijd Een zacht jeugdig uiterlijk Rokers smikkelen van SMOG Jeftoesjenko maakt Fatima-gedicht Philip Hendy wordt Sandbergs opvolger Kraaykamp te ziek voor Avro-show „Kronkels" op lp Vervolg op „Guns of Navarone" Studententoneel heeft succes in Polen The Apartment 0/ 4) Robert Heppener Seghers-expositie in Amsterdam Marianne Faithfull in filmrol WOENSDAG 17 MEI 1967 Eatherly A ctie V ijf tienduizend Groentje C. B. SMOG rokerspastilles 'zijn mild verfrissend en bevatten het t geneeskrachtige anethol tegen heesheid De radio geeft donderdag T elevisieprogrammas DRIE JAAR NA zijn debuut met „Kin derjaren", in het tijdschrift Sovremenik, publiceerde Tolstoi in hetzelfde blad zijn „Sebastopolvertellingen". Ze bevatten de neerslag van de ervaringen die de schrij ver, als artillerist-vrijwilliger, tijdens de Krimoorlog had opgedaan bij de verdedi ging van Sebastopol.De Sebastopolvertel lingen (in Nederlandse vertaling bij Van Ditmar) passeerden niet ongehinderd de keizerlijke censuur, en dat viel niet te verwonderen: anders dan bijvoorbeeld Poesj kin en Lermontow en met uitzon dering van Stendhal de meeste van zijn romantische tijdgenoten, verheerlijk te Tolstoi het krijgsbedrijf niet. maar toonde hij het in al zijn wreedheid en ontluistering. Toch was het geen pamflet tisme dat hem dreef: meer geboeid door het simpele, uit de omstandigheden ge boren heldendom van de gewone soldaat dan door de pretentieuze heroiek der adellijke officieren, gaf hij het krijgsge weld een realisme dat op een voor zijn tijd unieke wijze afrekende met alle ro mantisering van het slagveld. Met dit soort romantiek hebben we sinds dien in het oorlogsrelaas wel geheel af gedaan. Als iemand dat zal onderschrij ven, moest het de Amerikaanse majoor Eatherly zijn, de man die de atoombom op Hiroshima wierp en aan zijn schuld gevoelens geestelijk en maatschappelijk te gronde ging. PHIL HIRSCH VERTELT Eatherly's verhaal in „Onvermoede verhalen uit de tweede wereldoorlog" (Prisma), een bun del van dertien opzienbarende oorlogsge schiedenissen. Hirsch geeft veel interessan te historische documentatie, zoals zijn vi sie op de rol van het Vaticaan in de twee de wereldoorlog, zijn- verhaal over Flug kapitan Hanna Reitsch ,die Hitier de in stelling van een zelfmoordcommando ad viseerde en het relaas van de Duitse moordaanslagen op koning Haakon, in dertijd de ziel van het Noorse verzet. IN „DE GROENE BARET" (eveneens Prisma) doet commandant Philippe Kief- fer verslag van het aandeel van de Fran se commando's in de geallieerde landing op D-Day en de daarop volgende op mars door Europa. Voor de geïnteres Julia de Grwyter, voordrachtskun stenares en actrice, viert vandaag haar tachtigste verjaardag. De jonge Russische dichter Jefgeny Jeftoesjenko heeft gisteren verklaard, dat hij van plan is een gedicht te maken over wat hij in Fatima heeft gezien, toen paus Paulus daar zaterdag voor de wereld vrede bad. Op een persconferentie zei Jeftoesjenko, dat hij naar Fatima was gegaan, omdat hij wist, dat hij er „een zeldzame en grootse ervaring" zou op doen. Hij wilde niet vertrouwen op films, maar het met eigen ogen zien. Op de vraag of het gedicht een satirisch karak ter zou kunnen dragen, gaf de dichter snijdend ten antwoord: „zeer zeker niet. Ik heb teveel eerbied voor de gevoelens van de massa eenvoudige mensen, die daar bijeen was. Het was een zeer in drukwekkende ervaring, en het was voor het eerst, dat ik een dergelijke manifes tatie heb aanschouwd". (Van onze correspondent) DEN HAAG. De „Nationale Ra dio- en Televisiestichting Open Be stel Nederland" heeft bij de minister van Cultuur, Recreatie en Maat- chappelijk Werk een aanvraag voor een zendmachtiging ingediend. De stichting is indertijd door ex-leden van de RTN opgericht, die het niet eens waren met de fusie die de RTN met de AVRO is aangegaan. Zij be schuldigen de RTN ervan buiten hun Doekje te zijn gegaan en stellen dat de naam RTN aan hen toekomt. Deze zaak is aanhangig gemaakt bij de Am sterdamse rechtbank. ADVERTENTIE Bij het klimmen der jaren ontstaan als het ware rivierbeddingen van ver droogde huidcellen, die zich op de huid in de vorm van rimpeltjes ver tonen. Deze ontwikkeling wordt bo vendien gestimuleerd door het uit drogende effect, van zon en wind. Olie van Olaz doet uw huid opbloeien en is de best denkbare bescherming tegen rimpeldroogte. Dankzij haar unieke vochtinbrengnede eigenschap pen schenkt deze tropische olie u een zachte en elastische huid waardoor de jeugd van uw uiterlijk lang wordt bewaard. Olie van Olaz, verkrijgbaar bij drogisten en parfumerieën, is een weldaad voor de huid. Margaret Merril (Van onze correspondent) JERUZALEM. De directeur van de National Gallery in Londen, sir Philip Hendy (66), zal jhr. W. Sandberg, oud directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam opvolgen als artistiek advi seur van het Israëlisch Museum in Jeru zalem. De heer Sandberg, die 71 is, zal Israël in het voorjaar van 1968 verlaten en naar Nederland terugkeren. Hij zal dan vier jaar lang de kunstzinnige lei ding van het Israëlisch museum hebben gehad. Sandberg verklaarde „bijzonder ver heugd" te zijn over de bereidheid van sir Philip om hem op te volgen. Die vol doening was kennelijk wederkerig, want in de brief aan het museumbestuur, waar mee hij op zijn benoeming reageerde, schreef de heer Hendy o.m.: „het is een grote eer en ik wacht met ongeduld het moment af om te beginnen. Het is een prachtig museum en ik weet nu al, dat ik het heerlijk zal vinden om er te wer ken en het nog mooier te maken". Sir Philip werd in 1945 tot directeur van de National Gallery benoemd. Van 1960 tot 1965 was hij president van de internationale raad voor musea (ICOM) Hij heeft Israël verscheidene malen be zocht, onder meer ter gelegenheid van de inwijding van het Israëlisch museum in mei 1965 en de opening van de ten toonstelling van werk van de Engelse beeldhouwer Henry Moore in september van het vorige jaar. Jhr. Sandberg zal na zijn terugkeer n-ar Nederland het Israëlisch museum van advies blijven dienen, maar dan uit' sluitend in Europese aangelegenheden. De functie van artistiek adviseur maakt deel uit van het Unesco-progamma voor technische hulp. (Van onze correspondent) HILVERSUM De AVRO heeft de op namen voor de Weekendshow, met het ,paar apart" Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer, voor onbepaalde tijd uitgesteld. De show zou zaterdag worden uitgezonden. Het besluit is genomen, omdat bij de repe tities zonder camera's, gistermiddag in studio-Sandberg, Johnny volgens de AVRO te ziek was om de tekst in zich op te ne men". De eigenlijke opnamen zouden vrij dag in Hoogeveen plaatsvinden. Johnny's werkgever Boltini heeft intus sen meegedeeld dat zijn „clown" in Neder land weer zal optreden. De reacties tijdens zijn Belgische tournee waren Kraaykamp in het weekend te veel geworden. (Van onze rtv-medewerkster) AMSTERDAM Bij „Inelco" is een langspeelplaat verschenen van Simon Carmiggelt. Hierop vertelt hij zes „Kron kels", de cursiefjes die hij al ontelbaar veel jaren lang in Het Parool schrijft. De zes kronkels op de plaat zijn: „Een taart je" uit de bundel „Ping Pong", „Een avontuurtje" uit „Een stoet van dwer gen", „De vakantie van Joop" uit de bun del „Kroeglopen", „Rolschaatsen" uit „Een stoet van dwergen", „Je lacht je wild" uit de bundel „Later is het te laat' en „We leren het nooit" uit de bundel „Kroeglopen". Gregory Peck, David Niven en Anthony Quinn zullen in „After Navarone" dezelfde rollen spelen als in „The Guns of Nava rone", de film die evenals zijn vervolg is gebaseerd op een roman van Alistair Mac lean. De opnamen voor „After Navarone' zullen in Engeland en Joegoslavië worden gemaakt. De Nederlandse studententoneelgroep Astu uit Utrecht, die een tournee door Polen maakt, heeft gisteren in de stad Gliwice op het tweede Festival Interna tional Culturel des Etudiants de grand prix gewonnen met de opvoering van twee toneelstukken van de jonge Neder landse schrijver Lodewijk de Boer: „De verhuizing" en „Darts". Met deze zelfde stukken is de uit achttien studenten be staande groep al in andere Poolse steden opgetreden. Op het programma staan nog opvoeringen in Krakau en Praag. De stu denten blijven tot en met 22 mei in Polen. De voorzitter van de nieuwe stichting, de Hagenaar D. W. Ormel, secretaris van de sociaal-economische raad, zei over de nieuwste stap van de verontruste RTN- leden, dat men tot de aanvrage was over gegaan om op alles voorbereid te zijn. „He is nu nog wat onzeker, omdat we moe ten afwachten hoe de uitspraak van de rechter zal zijn. Maar ook als we niet gelijk mochten krijgen, is het nog niet zeker dat we onze idealen voor een echt open bestel zullen opgeven. Let u maar op, er zal nog wel wat gebeuren. Het gist in de omroepwereld, dat kan men wel zien aan de moeiljkheden die de AVRO-RTN nu ondervindt". Men heeft vergevorderde plannen voor een grote ledenwerfactie. Al eerder zijn hier en daar advertenties geplaatst, die veel gunstige reacties hebben opgeleverd maar voor een campagne ontbraken tot op heden de financiën. Er is echter een kans, dat dit financiële probleem binnen kort zal worden opgelost. De grote moei lijkheid voor de actievoerders is, dat alle gegevens van de RTN-leden bij het sa mengaan met de Avro in het bezit van deze omroepmaatschappij zijn gekomen Tot voor kort was men bij de stichting „Open Bestel" van mening dat men, bij een gunstige uitspraak van de rechter, di reet kon beschikken over de eerder door RTN aangevraagde zendmachtiging Thans heeft men het kennelijk beter ge oordeeld zelf een aanvraag in te dienen, Hiervoor moet men kunnen aantonen over 15.000 betalende leden te beschik ken. Hoeveel contribuanten de nieuwe stichting heeft, wilde men niet meedelen SebastopolverteSlingen door: Tolstoi. Uitg.: Van Ditmar. Onvermoede verhalen uit de Tweede Wereldoorlog door: Phil Hirsch. Uitg.: Prisma. De groene baret door: Philippe Kieffer. Uitg.: Prisma. Vuurdoop door: David Holbrook. Uitg.: Hollandia. De Groentjes door: Leslie Thomas. Uitg.: Luiting. Spookbeeld uit de hel door: Jean Lartéguy. Uitg.: Elsevier. Simba's sterven niet door: Wim Hommans. Uitg.: Klaroen. gaat, in eerste instantie bij zijn contact met de Oosterse prostituee „Sappige Lu cy", da tvoor beiden meer gaat beteke nen dan een vluchtige ontmoeting. De Groentjes is een levendig verteld, hard seerden in dit genre ongetwijfeld ook een lezenswaardig boek, waarin o.m. de be storming van de vesting Vlissingen ter sprake komt. .VUURDOOP" VAN DAVID HOLB ROOK (Uitg. Hollandia) speelt zich ook rond D-Day af, maar Holbrooks doel is een ander dan dat van Kieffer. Het gaat Holbrook niet om het krijgsgewoel-sec, maar om de reacties daarop van een „groentje", de negentienjarige Paul Grim mer, die zowel tegenover de oorlog als tegenover het leven in het algemeen, on voorbereid staat en eigenlijk door beide min of meer verbijsterd wordt. Als hij zonder noemenswaardig wapenfeit op zijn naam, reeds na twee weken gewond wordt afgevoerd naar Engeland, begint voor hem, evenals voor zijn makkers, een nieuwe strijd: bezinning op de te rugkeer in de even tamme als verwar rende burgermaatschappij. Een boek met een duidelijke tendens, dat psychologisch echter niet diep graaft en ook wat die tendens betreft, erg aan de oppervlakte blijft. Holbrooks bedoeling komt er niet helemaal uit, en daardoor is de bouw van het geheel nogal onevenwichtig geworden De beste gedeelten zijn eigenlijk nog de beschrijvingen van gevechtshandelingen (maar die zijn tenslotte al zo vaak ver toond!); het overige komt nauwelijks uit de verf. OVER „GROENTJES" in militaire en andere zaken, schrijft ook Leslie Thomas in zijn The Virgin Soldiers, dat dan ook van uitgever Luiting de Nederlandse ti tel „De Groentjes" meekreeg. Centraal in deze roman staat een groepje Engel se militairen, dat in de periode '48-'52 op Malakka te kampen heeft met communis tische guerrilla's. Een der voornaamste personen is soldaat Brigg, die op Malak ka tevens zijn erotische vuurdoop onder - Van de Amerikaans Oostenrijkse fil- verhaal, dat echter weinig andere pre-1 mer Billy Wilder zijn geregeld films op tentie heeft dan bijzonder diep graven in iiet tv-scherm te zien geweest, onlangs het erotische aspect, waarbij de lezer nog „Witness for the prosecution" met maar weinig details bespaard blijven. Charles Laughton enige tijd terug „Love Voor mij was het echt niet nodig ge-1 in the afternoon' 'met G. Cooper en Au- weest,, maar je weet natuurlijk nooit ,op drey Hepburn. Eerst daarna is Wilder welke manier een boek in een behoefte I begonnen aan zijn satirische komedies, kan voorzien. waarin een bepaald aspect van de Ameri EEN ZEER LIJVIG WERK is „Spook- kaanse samenleving onder de schijnwer beeld uit de hel" van Jean Lartéguy, pers werd gezet, wat betekende dat Wil een Elsevier-uitgave. Hoofdpersonen van der het met spot en humor te lijf ging. deze documentaire roman of geroman- „The Apartment" is misschien wel het tiseerde documentaire, zo men wil is best geslaagde voorbeeld van dit satiri- een groepje huurlingen in dienst van de Sche genre, waarin zowel de geweten- Katangaanse onafhankelijkheidsbeweging, loosheid van de strijd om promotie als die fanatisme en wreedheid stelt tegen- de hypocriete opvattingen in bepaalde over betere outillage va nde oprukken- I kringen omtrent huwelijkstrouw aan de de herstellers van het machtsevenwicht, kaak worden gesteld. Jack Lemmon speelt Blankenhaat drijft de Katangaanse lei- in deze door Wilder en zijn vaste scena- ders, simpel plichtsgevoel de hüurlingen, rioschrijver Diamond bedachte intrige de om wie het verhaal vooral draait. Het I snel geïntimideerde kantoorklerk op een zijn drie mannen die hun moed en intel- groot assurantiebedrijf, die bij toeval ligentie vruchteloos inzetten tegen de vij- I achter een methode komt om snel pro- andelijke overmacht en ook tegen het motie te maken. Al zijn chefs blijken be- barbarisme van hun opdrachtgevers. Ze hoefte te hebben aan een veilig apparte- zijn daarmee boeiende typen geworden, ment om er hun respectieve vriendin die de schrijver tot leven heeft weten te netjes na kantoortijd te ontmoeten en C. brengen tegen het decor van een actueel C. Baxter, zoals Jack Lemmon in de film politiek gebeuren. heet, is wel zo verstandig zijn vrijgezel- DAT DERGELIJKE VERHALEN daar- lenkamer op allerlei uren beschikbaar te mee meestal meer documentaire dan ro- stellen voor zijn superieuren, in de hoop man blijven, bewijst ook Wim Horn- dat zij zijn hulpvaardigheid straks in een roen), dat een dergelijk beeld geeft van verhoging van positie en van salaris zu - de strijd in de Kongo tijdens de opstand len omzetten. Zelfs de „big boss van van de Loemoemba-aanhangers tegen het onderneming (Fred MacMurray) wil va centrale Kongolese gezag. Ook Hornman zijn voordelige aanbieding gebruik ma- heeft zijn documentaire gezet in het ka- ken en Baxters kansen op een directeurs- der van de roman: kernfiguur is de Ne- baan schijnen verzekerd tot hij ontdekt, derlandse journalist Frank Rombouts, die dat de in zijn flat meegebrachte vnen dm de blankenhaat van de opstandige Sim- I fnders is dan de vrouwe ij ba's aan den lijve ondergaat, maar er liftbediende (Shirley MacLaine) aan na zijn bevrijding door de U.N.O.-troe- hu m al e stilte zijn hart verloren heeft pen een meisje aan overhoudt. Horn- Tot welke complicaties deze gang mans boek is overigens voornamelijk het zaken gaat leiden, is een zaak van a - relaas van de barbaarse wreedheden der J-asif en humoristische inventie n opstandelingen en van de angstpsychose be^ mgrethenten^ beschikken waarin de bedreigden dientengevolge le- Diamond in overvloedige mate, zodat „The apartment" of „Kamers te huur", zoals de Nederlandse titel luidt, vol verrassen de verwikkelingen en humoristische sur prises verloopt. Nederland 1. Een aflevering uit de be ven. Enkele typen komen daarbij bijzon der goed uit de verf, zoals vooral de ma joor Kalonga, in wiens gemotiveerde blan kenhaat eigenlijk alles is samengebun deld wat het blanke ras in de loop der eeuwen het gekleurde heeft aangedaan. Intussen is Hornmans boek meer ver slag gebleven dan roman geworden I trêkkelijTïïieuwe^NTS-^eugdserie Vakan- wel interessant om te lezen, overigens. Ue in Lipizza) die gekocht werd van de Bert Japin Joegoslavische televisie. Vanavond be- leeft de kleine Julka weer een mini-avon- Nationale ballet naar Spanje. Na de tour- tuurtje. Er is geld gestolen en een arme nee, die „Het nationale Ballet" in Por- man wordt van de diefstal verdacht, tugal heeft gemaakt, zal de groep van Daarna Openbaar Kunstbezit, waarin Dr. 25 tot en met 30 mei een serie voorstel- Th. H. Lunsing Scheurleer enkele wand- lingen in Spanje geven. Eerst vier da- tapijten uit de vijftiende eeuw bespreekt, gen in het „Teatro de la Zarzela" in die te vinden zijn in het kasteel Haarzui- Madrid in het kader van een opera- en len. Een kort natuurfilmpje en een mi- baUetfestival, daarna twee voorstellin- nuut of vijf met Socutera vullen de tijd gen in het „Festival Theater" van Me- tot acht uur. Na het journaal en de zend- rida, een van de beroemdste Romeinse tijd voor politieke partijen vanavond de amfitheaters ter wereld. „Het nationa- communisten aan het woord) presenteert le baUet" zal een Balanchine-, een mo- Han Lammers een nieuwe aflevering van dern en een romantisch programma de serie Inburgeren. Eerder moest dit brengen. De orkestbegeleiding wordt deel vervallen in verband met een voet- verzorgd door het theaterorkest van Ma drid. ADVERTENTIES SMOG is overal verkrijgbaar waar tabaksartikelen worden verkocht HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gram- m.muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm.muziek. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Klas sieke liederen. 10.00 Aubade. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Klassieke gewijde muziek. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Praatje. 12.45 Op verhaal komen (le zing). 13.00 Klassieke gramm.muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Moderne muziek. 14.45 Van 1685 tot vandaag. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Klassieke gramm.muziek. 16.00 Her vormde studiodienst. 16.30 Klassieke muziek. 17.05 Lichte gramm.muziek. 17.50 Koorzang. 18.10 Sport. 18.30 Halte, voor de twintigers. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gewijde muziek. 20.00 Meisjeskoor: Amerikaanse lied jes. 20.10 De wilde vaart (detective-hoorspel). 22.30 Nws. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerk orgelconcert. 23.15 Literair programma. 23.40 Licht orkest. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Aktualiteiten. 8.15 Lichte gramm. muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassiek strijkkwartet. 9.30 Lichte gramm.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.55 Beurs. 12.00 Lichte orkestmuziek. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Amuse mentsmuziek. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Moderne liederen. 14.00 Beiaardconcert. 14.15 Tijd om naar bed te gaan. 14.35 Londens Symfonie-orkest: Lichte Franse muziek van deze eeuw. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Lichte muziek uit Latijns-Amerika. 16.30 Amateurs musiceren. 17.00 Programma over Diever. 18.00 Nws. 18.15 Aktualiteiten. 18.20 Uitzending van de K.V.P. 18.30 Licht instru mentaal ensemble. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Klassieke muziek. 19.30 Mens en Bijbel, 19.55 Kerk verat' en dichtbij. 20.00 Nws. 20.05 Grammofoonplaten met gesproken woord. 20.30 Moderne muziek. 21.20 V.olgend jaar geen Rivièra (hoorspel). 22.30 Aktualiteiten 22.55 Licht platenprogramma. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Lichte vokale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Nwe. langspeelplaten. 11.00 Nws. 11.02 Lichte gramm.muziek. 12.00 Nws. 12.02 Variant. 13.00 Nws. 13.02 Top dertig: de Ne derlandse hitparade. 14.30 Orkestraal allerlei. 15.00 Nws. 15.02 Aktualiteiten. 15.05 Klein chanson. 16.00 Nws. 16.02 Aktualiteiten. 16.05 Tienershow. 17.00 Nws. 17.02 Aktualiteiten. 17.05 Verzoekplaten. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Dansmuziek. 17.00 Nws. 17.15 Souvenir uit Noorwegen. 17.30 Zang. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Taalwen- ken. 18.23 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Vocaal intermezzo. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Concert. 21.45 Romantische mu ziek. 22.00 Nws. Tot onze spijt is onder het interview met Robert Heppener, dat wij zaterdag publiceerden, de naam van de schrijver weggevallen. Het was onze muziekmede werker Sas Bunge. balreportage. Onderwerp is de Straf. Hoofdschotel van het woensdagavondme nu is de speelfilm Kamers te Huur. Ach ter deze titel gaat de bekende film the Apartment schuil, van Billy Wilder. Nederland 2. De NCRV begint op deze avond een nieuwe quiz, nl. één horizon taal. Het is een soort kruiswoordraadsel rubriekje, waarbij de kijkers worden in geschakeld. Dick van 't Sant zal uitleggen hoe het allemaal moet en hoe er prij zen zijn te winnen. Wie het woord het eerst raadt (en opbelt) verdient 50,-. Een kwartiertje puzzelen maar, want dan is het tijd voor de sport. Bruin Noordam krijgt in deze aflevering van Attentie voor Sport de medewerking van John Peere boom, die gaat rondneuzen bij de Engel se amateurvoetballers. Bouwen aan Zee is de titel van een documentaire, die daarna op de beeldbuis verschijnt over de bouw van een fabriek op het strand van Duinkerken. Dat leek een gedurfd plan, omdat de grond goedkoop was en de aan- en afvoerwegen welhaast ideaal, maar toen de ingenieurs hun plannen pro beerden te verwezenlijken leek het wel of ze op drijfzand wilden bouwen. Zoveel moeilijkheden deden zich voor bij de con structies. Toch slaagde het plan. Tien minuutjes met de dominee en dan gaan we kijken naar de derde aflevering van de Duitse detectiveserie Van nul uur een tot middernacht. Het NCRV-programma wordt besloten met een van de serie filmpjes, die de Engelse commerciële te levisie maakte van het Edinburgh Festi val van 1965. De VARA zond indertijd ook enkele van deze filmpjes uit, waarin het duo Richter-Rostoropovitsh musiceerde. De NCRV koos een aflevering, waarin David Oistrach begeleid door Frida Bauer een sonate van Debussy en een tsigane van Ravel speelt. Na het laatste nieuws nog een herhaling van de veer tiende les van de Teleaccursus de Detail list als Ondernemer. Van 16 juni tot en met 3 september wordt VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 18.45 Pipo de I Clown. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Vakantie in Lipiza (TV-film). 19.25 Openbaar Kunstbezit. 19.40 Herten. 19.51 Een filmpje over het diaconaal sociaal jaar. 19.56 Reclame. 20.00 Journ. 20.16 Reclame. 20.20 Uitzending van de C.P.N. 20JS0 Inburgeren, documentair m de zalen van het Prentenkabinet in het füm)ra2^00%ournaal (sPeel" Rijksmuseum te Amsterdam een tentoon stelling geopend van het grafische werk NEDERLAND II van Hercules Seghers, gecombineerd met 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Eén hori- tekeningen van kunstenaars die als zijn zontaal, quiz. 20.20 Attentie voor sport. 20.40 voorlopers beschouwd worden. Deze ten- Bouwen aan zee (documentiare). 21.10 Medi- toonstelling zal vriiwel alle nrenten Hie tatie. 21.20 Van nul uur één tot middernacht 1 gf vrlJwel alle prenten, die (TV-feuilleton). 21.45 Viool en piano: mo- van <^e fascinerende landschapskunste- derne muziek. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. naar bekend zijn, omvatten. Verschillende 22.30 Teleac: De detaillist als ondernemer. prenten zullen niet in één, maar in meer- dere exemplaren worden getoond, om dui- VOOR DONDERDAG delijk tot uiting te laten komen, hoe Seg- NEDERLAND I liers van elke druk iets anders heeft willen maken. Hiertoe werd het bezit van het 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.55 I Amsterdamse Prentenkabinet dat de groot- Reclame. 19.00 De Verrekijker. 19.10 Van ge- ste Seghers-verzameling ter wereld bezit, west tot gewest. 19.30 Mensen in de sport. uitgebreid met exemplaren uit prentver- 19.53 Toeristische tips voor het weekeinde. T D T, 19.56 Reclame. 20.00 NTS-journaal. 20.16 Re- zamelingen te Londen, Berlijn, Parijs en clame. 20.20 Operetteconcert door Amster- Dusseldorf. dams Kunstmaandorkest met zangsolisten. 20.45 Silent Song (TV-spel). 21.45 Brandpunt. 22.40 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 De onbe-1 kende wereld: Sepik, rivier der dansers en maskers. 20.25 Wij willen wel es weten: vra gen van jonge mensen. 21.05 Wie heeft er het voorrecht? (TV-film). 21.55 Eine kleine Nachtmusik: Clavecimbel met hobo en schal mei. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30 Dich-1 terbij. Marianne Faithfull een bekende En gelse tiener-zangeres krijgt een rol in „I'll never forget what's his name". In de door Oliver Reed te regisseren film speelt Marianne de rol van een jonge danseres.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13