R egeri ngsoordeel na rapport-Enschedé: Voorzorgsmaatregelen tegen onlusten in hoofdstad onvoldoende Mr. G. Van Hall krijgt nu ongevraagd toelichting op ontslag per 1 juli HET WEER IJmondproblematiek eist een snelle oplossing Besluit over Britse aansluiting bij EEG niet overijld nemen morris TA weekend-systeem Politieleiding nam te makkelijk aan het loopt wel met een sisser af Minister Beernink na werkbezoek: Uitspraak wellicht binnen 2 maanden DE GAULLE OP PERSCONFERENTIE: Vlaggetjesdag Ex-nazi zat 22 jaar op zolder Griek Theodorakis is in Brussel Enorme staking in Frankrijk WINDSOR BANKSTELLEN FRANS JANSSEN UITDEUKEN en SPUITEN JAMES WATTSTRAAT 7 WAAK*N Ot'GENOMCN DE KRNNEfttER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering meent dat er geen twijfel aan kan bestaan dat het mogelijk is geweest eerder en zelfs tijdig op te treden tegen de bestorming van het gebouw van het dag blad „De Telegraaf" op 14 juni vorig jaar. Zij is ook tot de conclusie gekomen dat de Amsterdamse autoriteiten, die voor de handhaving van de openbare orde verantwoordelijk waren, op de avond van de dertiende iuni onvoldoende voorbereidingen hebben getroffen om de volgende dag nieuwe onlusten te voor komen. Dat blijkt uit de nota die de regering aan de Tweede Kamer heeft gezonden ter begeleiding van het eerste interim rapport van de commissie-Enschedé. Lagere temperatuur „Onverschrokken maar riskant f Het woord is aan Volgens Belgisch blad Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten DE WOLF van 1833 SUEDE - NAPPAJASJES Nodig schilderen of behangen ASSENBROEK Polydof 52e JAARGANG NUMMER 165 WOENSDAG 17 MEI 1967 Kancoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur? Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant De regering beoordeelt in deze nota de gebeurtenissen in Amsterdam naar aanleiding van en in antwoord op een zevental beleidsvragen, die de com missie-Enschedé aan het slot van haar 500 pagina's tellend rapport heeft opgenomen. De commissie heeft slechts een verslag van de gebeurte nissen willen geven naar aanleiding van de 47 getuigenverhoren die zij heeft afgenomen (onder meer met burgemeester Van Hall, oud-hoofd commissaris Van der Molen en oud minister Smallenbroek). De commis sie trekt geen conclusies en velt geen oordeel. Volgens de ondertekenaars van de re geringsnota, de ministers Beernink (Bin nenlandse Zaken) en Polak (Justitie), staat het vast dat er op de avond van de dertiende juni onder de Amsterdamse bouwvakarbeiders een plan was om mas saal voor het patronaatsbebouw, waar vakantiebonnen zouden worden verzil verd, te demonstreren. Aangenomen kan worden dat daarbij de bedoeling voorzit het ordelijk verloop van de uitbetaling van de vakantiebon nen te bemoeilijken. Dat deze ordever storing volgens een vooraf gemaakt plan plaatshad is niet komen vast te staan, hoewel de verklaringen van enige getui gen, dat zich een „knokploeg" had ge formeerd uit mensen, wier kleding en gedrag duidelijk afweek van de overige demonstranten, in die richting zouden kunnen wijzen. Naar de mening van de ministers was er alle aanleiding meer voorzorgsmaat regelen te nemen bij de uitbetaling van de vakantiegelden. Er was gestookt en er was gewaarschuwd dat de zaak wel eens uit de hand kon lopen, onder meer van de zijde van de vakbonden. Volgens de regeringsnota was er sprake van een grotere dreiging dan waarop de getrof fen voorzorgsmaatregelen waren bere kend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. Van Hall krijgt on gevraagd een schriftelijke toelichting op zijn ontslag. In het koninklijk besluit, dat gisteren in de Staatscourant is gepubli ceerd, wordt geen toelichting gegeven. Ongevraagd ontslagen burgemeesters heb ben het recht een nadere motivering te vragen en mr. Van Hall was ook van plan dat te doen. De minister van Binnenlandse Zaken zou hem vandaag evenwel een brief stu ren, die naar werd meegedeeld „dient te worden beschouwd als een schriftelijke bevestiging van de ontslag mededeling die de ministers De Jong, Po lak en Beernink de heer Van Hall mon deling hebben gedaan." In die brief krijgt mr. Van Hall meteen de argumentatie voor zijn ontslag. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9, U Kunst 13 Radio en tv 13 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws 15, 17 T opsy 16 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Ferdinand 23 Luidsprekers 20 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het KNMI, geldig van woensdag- tot donderdagavond Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. ets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mr. Van Hall heeft inmiddels afgezien van een bezoek dat hij als burgemeester van de hoofdstad aan de wereldtentoon stelling in Montreal zou brengen. Zijn representatieve taken zijn overgenomen door de wethouders. Wethouder G Hamm, die met de burgemeester naar de wereldtentoonstelling zou reizen, gaat nu alleen. Op de expo wordt de band, waarop mr. Van Hall wat over zijn stad vertelt, ver vangen door een bandje waarop een WV informatrice die taak overneemt. Het is de bedoeling dat burgemeester Van Hall vanmiddag wel de raadsverga dering in Amsterdam leidt. Eerst zal wet houder Koets in een zitting, waarin bur gemeester Van Hall ontbreekt, de raad inlichten over het gesprek dat de wet houders met minister Beernink hebben gehad. (Zie voor een beschouwing van onze juridische medewerker pag. 2). Een beeld van de relletjes op de Dam in de hoofdstad in de zomer van vorig jaar, die uiteindelijk mede aanleiding zijn geweest tot de maat regelen tegen hoofdcommissaris Van der Molen en nu ook tegen burge meester Van Hall. Er zou aanleiding zijn geweest een gro tere mobiele eenheid in reserve te hou den, de burgemeester in te lichten en met hem te bespreken op welk wijze een eventueel massale ordeverstoring zou kunnen worden beteugeld en de chef van het politiebureau J. D Meyerplein in te lichten met het oog op het in zijn ressort gelegen kwetsbare bureau van het Socia le Fonds Bouwnijverheid, dat de vakan tiebonnen uitgeeft. Ook was er volgens de regering aan leiding geweest voor hoofdcommissaris Van der Molen en de waarnemend chef van de geüniformeerde politie tijdig op het hoofdbureau te zijn om terstond de nodige centrale leiding te kunnen geven. Zodoende had kunnen worden voorko men, dat de bij het patronaatsgebouw optredende politie moest terugdeinzen en dat zich terstond daarna elders in de stad nieuwe dreigingen voordeden. De in druk dringt zich op, dat de leiding van de politie ondanks ontvangen waarschu wingen te gemakkelijk heeft aangeno men, dat het wel met een sisser zou aflopen. Volgens de regering getuigde het indi viduele optreden van de toenmalige hoofdcommissaris Van der Molen, die zich te voet door de menigte bij het stadhuis begaf om contact te zoeken met de sta kingsleiders en op hun verzoek de aan wezige politiemannen wegzond, van een grote mate van onverschrokkenheid, maar ook van het nemen van een groot risico. Waarschijnlijk is het, aldus de ministers, dat zijn huoding en gedrag kalmerend hebben gewerkt. Maar de regering is van oordeel dat door het inwilligen van de voorwaarden van de zogenoemde sta kingsleiding, vóórdat hij het daarmee be oogde doel, een gesprek met die leiding, had bereikt, de indruk kan zijn gewekt of versterkt dat van deze hoofdcommis saris geen krachtig optreden behoefde te worden geducht. (De hoofdcommissaris slaagde er niet in een gesprek te krijgen met de stakingsleiding. Deze wilde alleen met wethouder De Wit praten.) De gebeurtenissen bij liet patronaats gebouw en het stadhuis, de houding van het publiek in de eerste nachtelijke uren voor het politiebureau, de uitgesproken slechte sfeer in de nachtelijke perscon ferentie op het politiebureau, de geladen en agressieve stemming onder het pu bliek die was veroorzaakt doordat men aannam dat de bouwvakker Weggelaar door politiegeweld was gedood, waren volgens de regering voldoende aanleiding geweest om meer voorbereidingen te tref fen om nieuwe onlusten op de volgende dag te voorkomen, mede omdat er in Amsterdam al geruime tijd een spanning heerste die door de onrust en de ge ëmotioneerdheid van een deel van de be volking tot een gevaarlijke ontlading zou kunnen leiden. De burgemeester hoorde 's avonds om half twaalf wel het verslag van de ge beurtenissen van zijn wethouder De Wit, maar vond het niet nodig zijn hoofdcom missaris te raadplegen. Deze van zijn kant gaf niet de wens te kennen terstond met burgemeester Van Hall te praten, hoewel hij bijstand van marechaussee wenselijk vond. Zeer binnenkort valt de beslissing in welke definitieve bestuursvorm de IJ- mondgemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen worden ingepast. Dit positieve nieuws lanceerde dinsdag de minister van binnenlandse zaken mr. H. Beernink aan het slot van zijn werkbezoek aan de ze drie gemeenten. Hoewel hij zich niet aan een termijn wilde binden, achtte de bewindsman het mogelijk over twee maanden of zelfs nog eerder over de uit eindelijke vorm te beslissen. Of de minis ter zal kiezen voor één grote gemeente IJmuiden of dat hij samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk als dé oplossing ziet is nog een open vraag. Voorlopig neemt hij, ook na de uitvoeri ge informatie van de drie gemeenteraden een neutraal standpunt in. Alle facetten van de bestuurlijke problematiek zullen nu worden onderzocht. Ook de mogelijk heden, van het instellen van een agglome- ratiebestuur. De heer Beernink stak niet onder stoelen of banken, dat een snelle beslissing wenselijk is in het belang van de gehele IJmond. Hij merkte evenwel op, dat de leden van de Eerste en Twee de Kamer uiteindelijk het verlossende woord moeten spreken. Desgevraagd ver- PARIJS (Reuter, AFP en DPA) veto. Frankrijk is slechts verheugd over President De Gaulle heeft gisteren op het Britse streven zich met Europa te VBTOITICIBTI zijn eerste persconferentie in dit jaar en in zijn eerste reactie op de Britse Hij noemde echter een serie economi- aanvrage om toetreding tot de Euro sche, financiële en politieke moeilijkhe- pese Economische Gemeenschap on- den en liet uitkomen dat er weinig of i i i -4i geen kans is dat deze in een of twee iaar dubbelzinnig te kennen gegeven dat kunnen worden opgelost Het gaat eJrom toetreding van Groot-Brittannië tot te weten of een akkoord tussen EEG en de EEG niet overijld zal moeten ge- Groot-Brittannië mogelijk is en onder schieden. Tegenover bijna duizend welke, omstandigheden, met behoud van Franse en buitenlandse journalisten wa a 1S °P&e "'on verklaarde hij in het Elysée dat men Naar de opvatting van De Gaulle mag met Britse toetreding kan wachten de Britse toetreding, binnen het kader tot „dit grote (Britse) volk" de be- van de Verdragen van Rome het even- shssende economische en nnlitieke Wlcht van de gemeenschappelijke markt slissende economische en politieke njet m gevaar brengen, met name niet in omwenteling tot stand heeft gebracht, de landbouwsector. De speciale banden die het tot een volwaardig lid van de van Groot-Brittannië met de V.S. en de gemeenschappelijke markt zou ma- landen van het Britse Gemenebest, de ken De aanwiiz'incen voor een der Bntse monetaire politiek en het feit dat Y Engeland geen continentale mogendheid gelijke omwenteling zijn aanwezig. is, noemde de Franse president onder meer als obstakels voor toetreding tot de De Franse president verklaarde dat EEG. Frankrijk geen veto over Britse toetre ding zal uitspreken en dat er ook in het (Voor reacties op president De Gaulles verleden geen sprake is geweest van een persconferentie zie pagina 3). telde de minister dat hij geen bezwaren zag indien de adviezen van Gedeputeerde Staten aan zijn ministerie in hoofdlijnen zouden worden gepubliceerd. De minister zei bovendien, dat niemand tien jaar ge leden de revolutionaire ontwikkeling van de IJmond had kunnen voorzien. In de afgelopen jaren bracht de heer Beernink meermalen een bezoek aan de IJmond om zich persoonlijk op de hoogte te Stel len van de moeilijke gang van zaken in dit gebied. Als voorzitter van de vaste commissie van binnenlandse zaken was hij namelijk nauw bij de IJmond-proble- matiek betrokken. (Zie ook pagina 5) Emanuel Wertheimer: De hoogmoed neemt de plaats in die de domheid voor hem inruimt. Zaterdag is het Vlaggetjesdag. Dag van de Nederlandse Zeevisserij. Vol gende week maandag vaart de vloot uit voor de haringvangst. De feestelijkheden op Vlaggetjesdag zijn in Scheveningen geconcentreerd; IJmuiden zal daar waardig vertegen woordigd zijn door de tachtig man sterke IJmuider Harmonie. Meer over de Nederlandse zeevisse rij en haar aspecten kan men elders in dit .blad lezen, OSIJEK (AP) Een 48-jarige Joego slaaf die zich 22 jaar lang schuil heeft gehouden op de zolder van zijn ouderlijk huis, heeft zich na het overlijden van zijn ouders bij de politie gemeld. Men dacht dat hij al dood was. De man, Pavel Kruljac, was lid ge weest van de Oestasji, de Kroatische nazi-beweging. Hij heeft zich een dezer dagen bij de politie gemeld in het Kroa tische dorp Seone bij Osijek. Nadat zijn ouders kort na elkaar waren overleden had hij zich met 6 kilo brood en 2 kilo spek nog enige tijd in de bossen schuil gehouden. Toen zijn voedsel op was, ging hij naar de politie. Er wordt een onder zoek ingesteld naar zijn zaak. BRUSSEL (ANP) De Griekse mu sicus Mikis Theodorakis, bekend door zijn muziek voor de film „Zorba de Griek", verblijft na zijn ontsnapping uit Grieken land in Brussel, zo meldt vandaag „La Libre Belgique". Theodorakis werd na de staatsgreep in Griekenland gearresteerd. Hij slaagde er in later weer te ontsnappen, aldus het Belgische blad. Frankrijk wordt vandaag overspoeld door stakingen in overheids- en particu liere bedrijven. Naar schatting zijn tien miljoen, meer dan de helft van Frank- rijks arbeidende bevolking niet naar hun werk gegaan. De staking is gericht tegen het streven van president De Gaulle om voor een periode van zes maanden bij zondere volmachten te krijgen van het parlement op sociaal en economisch ge bied. ADVERTENTIES In Slavonisch eikenhout. Gestoffeerd met schot se ruit of in gobelin. Gezellig, sfeervol en oersolide. Ook met los se, keerbare kussens. Prijzen v.a. 620.— Kom eens kijken bij: eubefen Sedert 1Ö48 's Maandags gesloten. rat. 1204V /Glarstracit HAARLEM fleXa FLEXA-dealer Huygensstraat 15, IJmuiden Tel 6121 Alkmaarseweg 50-52, Beverwijk Tel. 23417 Hoofdstraat 158, Santpoort Tel. 5003 barteljorititraat - Haarlem Tel. 15852 leidtettraat (bij KoiHngsptein) Telefoon (020) 22 55 94 - Amsterdam dan naar v/h RASCH IJmuiden - Huygensstr. 59 - Tel. 14858 AUTOPLAATWERKERIJ GESPECIALISEERD IN Wij repareren doorgeroeste stukken aan uw auto SNELLE REPARATIE GRATIS ADVIES bij het Industrieterrein tussen Dokweg en Kaplanstraat IJmuiden - Tel. 12011

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1