VAN DAG TOT DAG Starfighter neergestort Voor Britten was verklaring De Gaulle geen verrassing Brussel verwacht moeizame EEG-onderhandelingen Brits protest bij China $ir£duiin Grote diplomatieke activiteit in de Egyptische hoofdstad Ook staat van paraatheid voor het Syrische leger m gevaar, Studenten staken in Madrid Parlementsleden in België krijgen hogere vergoeding 4 Britten willen in Aden noodtoestand opheffen Minder hulp van de VS voor nieuw Grieks regime tel eg rammen WOENSDAG 17 MEI 1967 3 helpt nu werkt nu Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 'ASPRO* fttfaitHjeeJkfitf In West-Duitsland Geïrriteerd Duitse moeder wilde met zoontje bank overvallen Niet officieel Weer onrust in Hongkong \Ne weten dat u er de man niet naar bent om uw ongelijk niet toe te geven als dat nodig is. Vandaar dat we het maar zonder omwegen zullen opschrijven: uw vriend had gelijk. Sir Edwin maakt niet alleen ondergoed. Sir Edwin maakt ook pullovers en vestons. En Sir Edwin maakt zelfs sokken en badgoed. Nu we het er toch over hebben: zou uw vrouw dat eigenlijk ook wel weten, Sir? Voor inlichtingen bel 020-67507 Holland House in Japan Wat de Franse president De Gaulle in zijn rede tot de pers gisteren over de Britse wens tot toetreding tot de EEG heeft gezegd, dekt in vele opzichten niet het pessimisme dat nu van vele kanten over de Britse kansen is losgebarsten. Veeleer valt in dit veelvoud van som bere reacties een zeker vooroordeel ten opzichte van De Gaulle te constateren, een vooroordeel dat overigens wel ver klaarbaar is. Hij heeft in 1963 alles ge daan om de voorstanders van de Engelse toetreding tegen zich in te nemen, maar als men de ontwikkeling in Engeland zelf op de keper beschouwt, dan moet men constateren dat ook zonder De Gaulles veto in 1963 een lidmaatschap van de EEG voor Engeland tot dusver onmogelijk zou zijn geweest. De praktijk wijst uit, dat Engeland eenvoudig nog niet klaar is om zich in te passen in de gemeenschap van het continent en dat er nog veel zal moeten veranderen, voordat dit het geval zal zijn. De Gaulle heeft zijn bezwaren tegen een Brits lidmaatschap niet de vorm van een aparte Franse tegenkanting gegeven, doch uiteengezet hoe moeilijk de situatie voor Engeland zal worden als het de strenge eisen der Zes in korte tijd zou moeten inwilligen. Als men in deze uit eenzetting een soort Frans veto zou wil len zien, zou men eens aan een van de andere premiers der EEG-landen bij voorbeeld premier De Jong! moeten vragen hoe hij de procedure van de in passing van Engeland ziet. Als deze dan de nuchtere feiten zou laten spreken, zou hij naast een zeer vriendschappelijk welkom toch moeten gewagen van de enorme economische cesuur, die zich heeft ontwikkeld tussen de Zes en Groot- Brittannië. De banden van Engeland met het Ge menebest, de positie van het Pond Ster ling, de industriële en agrarische struc tuur van Engeland, om maar eens een paar factoren te noemen, vormen even- zovele hindernissen voor een snelle in passing van Engeland in de EEG en als men die factoren zou willen doen veran deren zonder de EEG in het minst van structuur te wijzigen zou de deelneming van Engeland een catastrofe kunnen wor den. Dit is een van de argumenten, die De Gaulle op tafel heeft gelegd en hij heeft bovendien zeer nuchtere aanwijzin gen gegeven voor een aanpassing van beide kanten, waaruit toch moet worden geconcludeerd dat hij het principe van Engelands lidmaatschap als een ernstige maar ook belangrijke zaak beschouwt. Natuurlijk kan men het Franse staats hoofd verwijten dat hij de diplomatieke geste van een enthousiast „welkom" ach terwege heeft gelaten, maar als hij zich tot die geste zou hebben bepaald zou hij de realiteit onder de tafel hebben moeten werken. Het lijkt er veel op dat Britse tegenstanders van een EEG-lid- maatschap samen en in vereniging met politieke vijanden van De Gaulle deze gelegenheid maar al te graag hebben aangegrepen om de moeilijkheden, die tussen de EEG en Engeland nu eenmaal zijn gegroeid, volledig op het hoofd van De Gaulle te laten neerkomen. Het zou van meer realiteitszin en prak tische aard getuigen wanneer ook de an dere EEG-landen de werkelijke moeilijk heden openhartig onder ogen zouden zien en uitspreken, want die moeilijkheden mogen niet onderschat worden. De be reidheid van Engeland om de EEG-ver- dragen te onderschrijven en de aanpas singsprocedure te aanvaarden had wel licht iets meer enthousiasme van De Gaulle verdiend, maar nergens beter dan in Londen zal men beseffen dat de eigen lijke moeilijkheden nu pas komen. Dat de onderhandelingen langdurig en moei zaam zullen zijn, is een overtuiging die ook zonder de verklaringen van De Gaulle in alle betrokken landen zeer le vendig was. De Gaulle heeft deze over tuiging vierkant uitgesproken, maar ze ker geen vierkant „neen" laten horen. Trouwens, Frankrijk is niet de enige na tie die in deze aangelegenheid iets te zeggen heeft. Het gaat er nu juist om dat alle zes van het continent gaan mee praten over het probleem zonder het hoofd te buigen voor iemand die harder praat dan anderen. Zonder iets te willen afdoen aan de ver dienste van het provinciaal bestuur in de kwestie „Linnaeushof" moeten wij toch bedenkingen maken ten aanzien van gang van zaken, zoals die blijkt uit de inmid dels gepubliceerde stukken. Wanneer het werkelijk de bedoeling van Gedeputeerde Staten is geweest het recreatie-park voor het publiek te behouden, waaraan niemand zal durven twijfelen, dan is het toch de vraag of de gevolgde procedure daartoe wel enige garantie vormt. Gedeputeerde Staten hebben het park en bosgedeelte van het recreatie-oord aan gekocht voor 380.000 en het weer aan de N.V. Linnaeushof verhuurd. Deze huur prijs is voor 1967 vastgesteld op bijna 30.000, waarvan de N.V. een last van bijna ƒ22.000 te dragen krijgt. Een „stij ve" prijs voor een recreatie-oord, dat tot dusver ook bij een bezoekersgetal van ruim 200.000 niet exploitabel is gebleken. Daarbij komt echter nog, dat dit bezoe kersgetal voor een groot deel werd aan gelokt door de speeltuincomplexen met diverse attracties. Bewindvoerders zullen aan de hand van de bezoekcijfers beslis sen, of de hof zal worden behouden. Het park- en bosgedeelte is het minst exploitabele deel, omdat juist dit deel slechts aantrekkelijk is voor de rust- en stilte-zoekenden, die helaas een zeer klein percentage vormen van het totaal aan re creatie-klanten. Zou de speeltuin met an- nexen tengevolge van de hoge huurprijs worden gesloten, dan blijft er aan exploi tatiemogelijkheden voor de rest zo weinig over dat de huurprijs niet zal kunnen wor den opgebracht. Of deze situatie geschikt is om grond te geven aan de overtuiging dat „De Linnaeushof is gered", valt nu sterk te betwijfelen. Het is intussen te hopen dat het aantal bezoekers van zo doorslaggevende grootte zal blijken te zijn, dat het publiek zelf op die manier de hof definitief zal redden. De hof plus de speeltuin, kassen en an dere aantrekkelijkheden moeten dan ech ter als geheel een goede kans krijgen om hun bestaan te rechtvaardigen. Overigens is het dag-gemiddelde aan bezoekers, ver geleken met vorig jaar, al meer dan ver dubbeld. Een goed teken! miWWIlWWIlWWWWIlWIIWMWUWWMKWIIMWWWtArtAAAWmWW ADVERTENTIE Ontdek 'microfined' 'ASPRO' met dubbele actie: imAfWWMIAfWIWHIfWVWWimiAIWIMWtAWfWWWiAWIWWWIIWIIW KIEL (DPA) Een Starfighter van de Westduitse luchtmacht is gisteren bij Marne in Sleeswijk-Holstein neergestort. De piloot wist zich met zijn valscherm te redden. Hij liep lichte verwondingen op. In totaal werden vijf mensen gewond Een landarbeider werd door rondvliegen de wrakstukken getroffen. Een auto werd door de luchtdruk van de weg geslingerd, waardoor een vrouw ernstig werd gewond Twee kinderen liepen door de ontploffen de benzinetanks brandwonden op. Het toestel is vermoedelijk verongelukt doordat een vogel de cockpit is binnen gevlogen. MADRID (AFP) Drieduizend stu denten van de Madrileense universiteit hebben besloten tot een staking van on bepaalde duur en zich opgesloten in het gebouw van de economische faculteit. Zij eisen onder andere invrijheidstelling van drie afgevaardigden van het „Democra tisch Syndicaat" die maandagavond in Madrid zijn gearresteerd. (Van onze correspondent) LONDEN. Voor Groot-Brittannië is president De Gaulles verklaring niet als een verrassing gekomen. De situatie is kort en goed deze. dat de Britten zich als lid van de EEG heb ben aangemeld en op een antwoord wachten. Deze verklaring, zo zegt men, is geen antwoord. Men acht het van belang, dat president De Gaulle heeft gezegd, dat hij niet vooruit wil lopen op de onderhandelingen. Dit is een aanwijzing, dat er inderdaad onderhandelingen zullen zijn en dat de president deze niets in de weg zal leggen. De Franse president heeft volgens Lon den niets nieuws gezegd en alleen maar oude koeien uit de sloot gehaald. De Brit ten zijn zich er van het eerste ogenblik af van bewust geweest, dat hun toetreding tot de EEG problemen zou meebrengen, maar Wilson en Brown hebben uit den treure duidelijk gemaakt, dat er voor al deze problemen een bevredigende oplos sing kan worden gevonden. Men vraagt zich in Londen overigens geïrriteerd af wat De Gaulle bedoelt, wanneer hij, zoals steeds, met zijn eis komt aandragen, dat Engeland moet be wijzen „meer Europees" te zijn dan het op het ogenblik is. Men kan hier De Gaulle's interpretatie van het begrip „Europees" onmogelijk aanvaarden, wan neer hij dit synoniem acht met het woord Frans". De Britse regering schijnt overigens TODENTORF (DPA) Een 41-jarige moeder van drie kinderen heeft vandaag geprobeerd de spaarbank in het Westduit se plaatsje Todendorf in Sleeswijk-Hol stein te overvallen. Met haar zesjarig zoontje aan de hand meldde zij zich bij de bankdirecteur. Ze eiste een bedrag van 10.000 mark, dat zij volgens haar zeggen in een prijsvraag ge wonnen had. Toen de directeur haar meedeelde, dat er voor haar geen geld was binnengeko men, loste zij met een alarmpistool een schot op hem. De bankdirecteur werd hierbij licht gewond. De vrouw en haar kind wisten zon der buit op een fiets te ontkomen. Later werd zij door de politie aangehouden. niet van plan te zijn rechtstreeks op de verklaring te antwoorden. Het heeft nooit in Engelands lijn gelegen om op elke uit spraak van de Franse president te rea geren. Voor velen kwam de verklaring als een koude douche. De verwachting, dat de generaal geen nieuw veto zou laten horen, is bewaarheid. Maar dat neemt niet weg, dat de negatieve houding van de Franse president blijft overheersen. Hij is slechts één stap van een veto verwijderd geble ven. Maar met hun traditionele gevoels- beheersing noemen de Britten president De Gaulles verklaring voorlopig alleen maar „lichtelijk teleurstellend" en „enigs zins ontmoedigend". De hoop, dat De Gaulle, wegens zijn eigen interne parle mentaire moeilijkheden, de hand over het hart zou strijken, bleek ijdel te zijn en berustte op een gebrek aan realisme aan Britse kant. Officieel commentaar, aldus onze cor respondent in Brussel op de inhoud van president De Gaulles persconferentie van de zijde van de Europese commissie is uiteraard gisteren in Brussel niet gege ven. Noch prof. Hallstein, noch dr. Mans- holt was trouwens in de Belgische hoofd stad. De commissie zal zich er overigens wel voor wachten opnieuw de Franse presi dent voor het hoofd te stoten door het afleggen van verklaringen die hem zou den kunnen kwetsen. Het is in Europese kringen in Brussel overigens genoegzaam bekend, dat men bij de onderhandelingen over Engelands toetreden tot de EEG nog op vele moei lijkheden zal stuiten. Nog niet zo lang geleden heeft dr. Mansholt trouwens in particuliere gesprekken duidelijk uiting gegeven aan zijn zorg. Hij was ervan overtuigd, dat die onderhandelingen lang zullen duren, dat er ogenblikken van crisis zullen komen en dat Frankrijk dr. Mansholt spreekt er nog altijd nog al gemeenzaam van: De Gaulle niet zonder meer bereid zal zijn Engeland als lid van de Europese gemeenschappen te aanvaarden. In dat verband kan men hier nu alleen maar constateren dat de uiteenzettingen van de Franse president uiterst duidelijk precies en verhelderend zijn geweest. Hij heeft de drie mogelijkheden: Volledige aanvaarding van Groót- Brittannië als lid plus die van het lid maatschap van- andere landen en komen tot een geheel nieuwe conceptie van de gemeenschap, Associatie tussen EEG, Groot-Brittan nië en de landen van de Europese Vrij handels Associatie (EVA), Lidmaatschap van Groot-Brittannië op basis van het huidige EEG-verdrag. Men verwacht in Brussel in elk geval de Engelse onderhandelaars en men weet dat het nog wel enige jaren zal duren alvorens men tot de overeenstemming zal kunnen komen. Men weet ook en is er vrijwel zeker van dat er in de komende jaren op binnenlands politiek gebied zo wel in de landen van de EEG als in En geland zelf wijzigingen kunnen optreden. LONDEN Groot-Brittannië heeft gis teren scherp bij China geprotesteerd te gen het „in gebreke blijven van China Brits eigendom in Peking en Sjanghai te beschermen tijdens de recente anti-Britse betogingen." Het protest was overhandigd aan de Chinese zaakgelastigde in Londen, Sjen Ping. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie v. Buitenlandse Zaken in Lon den gezegd. De Britse regering eist dat de veiligheid van de Britse diplomaten en an dere Britse personen in China wordt ge garandeerd. In Hongkong heeft de politie vandaag traangasgranaten afgevuurd om betogen de menigten in de buurt van het voor naamste winkelcentrum van Kowloon uit een te jagen. Een regen van flessen en stenen daalde uit aangrenzende woningen neer toen de politie de demonstranten voor zich uitjoeg. Twintig Chinezen zijn gearresteerd. BURSSEL (ANP) De Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers heeft zich, tegen de zin van de regering in, uitgesproken voor verhoging van de par lementaire vergoedingen met ingang van I juni aanstaande en wel van circa 26.000 gulden tot 36.000 gulden per jaar. De regering had een verhoging voor 1 januari volgend jaar ten sterkste afge raden, maar de afgevaardigden beslisten anderszins, met 111 tegen 54 stemmen bij 13 onthoudingen. De Kamer keurde ook de begroting van de „dotaties" goed, voor de voormalige prins-regent Karei. Deze had in 1961 af stand van zijn jaargeld van circa 300.000 gulden gedaan, maar onlangs verzocht hij de regering de dotatie weer in te stellen. ADEN (Reuter) De Britse minister zonder Portefeuille, lord Shackleton, heeft in een toespraak voor radio en televisie in de Zuidarabische Federatie aangeboden de noodtoestand in Aden op te heffen en de politieke delinquenten vrij te laten als de nationalistische groe peringen bereid zijn hier iets tegenover ge stellen. Hij deed een beroep op alle partijen het geschil over de toekomst van Zuid- Arabië door onderhandelingen op te los sen. Groot-Brittannië stelde in december 1963 de noodtoestand in, nadat bij een bomaanslag op het vliegveld van Aden twee doden waren gevallen en meer dan vijftig personen waren gewond. ADVERTENTIE CAIRO (AFP). In de Egyptische hoofdstad Cairo heerste gisteren, na de opvallende troepenbewegingen van de afgelopen dagen, grote diplo matieke activiteit. Zo werd de Rus sische ambassadeur, Dimitri Pojidaev, achtereenvolgens ontvangen door de Egyptische ministers van Oorlog en van Buitenlandse Zaken. De minister van Buitenlandse Zaken ontving ook de ambassadeurs van Syrië en Irak, terwijl de onderminister van Buiten landse Zaken achtereenvolgens de zaakgelastigde van de Verenigde Staten en de ambassadeur van Liba non ontving. Vice-president Fawzi had een gesprek met de secretaris generaal van de Arabische Liga. De Syrische strijdkrachten zijn ook in staat van paraatheid gebracht. Dit mel den de Syrische pers en radio. Deze pa raatheid houdt verband met „ontvangen inlichtingen over concentraties van Israë lische troepen aan de Syrische grens en agressieve en provocerende Israëlische verklaringen". Syrische kranten vestigen de aandacht op „de solidariteit van de Arabische landen, te weten Egypte, Al gerije, Irak en de Libanon, met Syrië". De omvangrijke Egyptische troepenver plaatsingen, onder andere in de richting van de grens met Israel, hebben geen on gewone Israëlische militaire activiteiten tot gevolg gehad, aldus meldt onze cor respondent uit Jeruzalem. Men brengt deze verplaatsingen in verband met re cente besprekingen van de Egyptische chef-staf generaal Machmoed Fawzi met diens Syrische collega generaal Achmed Sueidani en de Syrische minister van Defensie generaal Hafez Assa. Het zou in de eerste plaats gaan om een Egyp tische propaganda-actie waarmee de vast beslotenheid om de Syriërs in hun anti- Israelische politiek te steunen zou wor den gedemonstreerd. Ook de door Egyptè en Syrië beweerde Israëlische troepenversterkingen aan de grenzen worden hier als „propaganda" bestempeld. Inmiddels houdt Israel de grote mo gendheden op de hoogte van de gevaar lijke toestand die door de aanhoudende Arabische infiltraties aan de grenzen dreigt te ontstaan. Die infiltraties heb ben doorgaans niet direct vanuit Syrië plaats, maar Israel is ervan overtuigd dat zij wel door het Syrische regime zijn ge ïnspireerd of zelfs georganiseerd. Het gevaar, dat de Arabische acties kunnen gaan opleveren, is zo juist duide lijk geïllustreerd met de verklaring die een zegsman van de. „Palestijnse bevrij dingsbeweging" aflegde in Algiers. Hij maakte bekend dat soldaten van de be weging nu in verschillende landen, waar onder China, worden getraind en dat voorbereidingen worden getroffen om hen met de al in Israel opererende sabotage groepen samen te brengen onder één commando. Israel heeft bovendien veel aandacht geschonken aan de Russische beslissing om Syrië op zeer gunstige voorwaarden wapens te leveren. Hierin wordt een aan moediging voor de Syrische agressie te gen Israel gezien. De sfeer die in Israel heerst, doet denken aan die vlak voor de Suez-campagne van 1956, met dit ver schil dat het nu Syrië is dat de spanning ten top zou kunnen voeren. Egypte heeft vandaag om onmiddellijke terugtrekking van de VN-bestandstroepen uit het Egyptisch-Israelische grensgebied verzocht. WASHINGTON (Reuter en DPA) De Verenigde Staten hebben hun lopende militaire leveranties aan Griekenland be perkt zolang de nieuwe regering in Athe ne niet voldoende heeft gedaan om het land een parlementaire regeringsvorm terug te geven. Dit is gisteren door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaat. De militaire steun van de VS aan Griekenland bedroeg in het laatste begrotingsjaar bijna tachtig miljoen dollar. De Griekse minister van Binnenlandse Zaken, Stylianos Patakos, heeft in een vraaggesprek met het Westduitse tijd- schrijft „Der Spiegel" gezegd, dat de mi litaire regering een nieuw type mens wil scheppen, „dat de volmaaktheid nabij komt: Ons program zal gebaseerd zijn op christelijke deugden. Wij willen een nieuw menselijk wezen scheppen, dat de volmaaktheid benadert. Hij zal de kracht moeten hebben om volmaakt goed te doen", aldus de Griekse minister. In Nagasaki in West-Japan is een „Holland House" geopend, waarin een expositie op cultureel en handelsgebied wordt gehouden welke herinnert aan de Japans-Nederlandse betrekkingen van weleer. Een Nederlandse onderneming heeft een bedrag van ongeveer 10 mil joen yen voor de bouw van het Holland House geschonken. Grote rookwolken hangen boven het proefterrein nabij de Amerikaans stad St. Louis, waar een Apollo- stuwraket, de Saturnus-V twee mi nuten lang werd beproefd. Het ex periment slaagde volledig, zo werd later bekendgemaakt. i J Zeerechtconferentie. Ruim veertig lan den, waaronder een aantal Oosteurope- se, hebben vertegenwoordigers gezon den naar de twaalfde internationale conferentie over zeerecht, die in Brussel wordt gehouden. Gift. Een medisch centrum ter waarde van 157.000 gulden een gift van het Belgische volk aan Palestijnse vluchte lingen is ingewijd in het vluchtelin genkamp Gibalaya, ten noorden van Gaza. Pseudo-arts. Voor een rechtbank in West- Berlijn is het proces begonnen tegen de 44-jarige Walter Günther, die bijna twintig jaar lang zonder medische op leiding als arts is opgetreden, en het grootste deel daarvan zelfs als genees heer-directeur van het gemeentezieken huis in Berlijn-Neukölln. Vergeetachtig. De Italiaanse spoorwegen hebben bekendgemaakt, dat vorig jaar 12.629 voorwerpen door reizigers in trei nen zijn achtergelaten. De merkwaar digste zijn een doodshoofd, vier bis schopshoeden en kunstgebitten. Overeenkomst. Italië en de Sovjet-Unie hebben overeenkomsten gesloten die naar verwachting zullen leiden tot de ope ning van consulaten in beide landen en uitbreiding van het wederzijdse toeris tenverkeer. Wapens. In Aden zijn 757 Duitse geweren en bajonetten en 200 Tsjechoslowaakse revolvers in beslag genomen, die het land waren binnengesmokkeld. Wapens. De Sovjet-U. heeft Algerije vijf entwintig straaljagers van het type Mig- 17 geleverd en verder onder meer lucht doelkanonnen, vrachtwagens en muni tie. Elektrificatie. Met ingang van de zo merdienstregeling van volgend jaar zal het treinverkeer tussen Venlo en Duits land volledig elektrisch zijn. Internatio nale treinen tussen Venlo en Keulen worden thans met diesellokomotieven gereden. Dit betekent een tijdverlies van 20 tot 30 minuten, omdat in Keu len en Venlo van lokomotief moet wor den gewisseld. In Venlo is de eerste paal geplaatst voor het bovenleidings- net. Ook de Duitsers zijn begonnen met de aanleg van een bovenleiding.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3