Nederlandse paviljoen is op de Expo een toonbeeld van netheid Gidsen teleurgesteld over geringe aantal vragen HENSEN Merkwaardige gebreken aan nieuwe fregatten Van Speyk-schepen nautisch voortreffelijk, technisch echter onvolmaakt JUBILEUM AANBIEDING Utrechtse sterrenwacht bestaat 325 jaar yoor uw buitealandseMakanUe SheU touring pakte* "»967 «ss®SSssg3£. Straf voor diefstal van wapens uit legermuseum Grieks grapje Nieuw kabinet in Suriname DONDERDAG 18 MEI 1967 11 Koffie spijkerbroeken en jacks LEE LEVI'S LEIBA WRANGLER ROY-ROGERS vanaf 13.95 ONZE VERKOOP GAAT DOOR T oegankelijkheid Nummer twaalf Geen provo s Te netjes Spaans schip gezonken na aanvaring met Nederlandse kustvaarder Shell t°urm9"p „flLkaart van Europa met op de j f.°S bestelkaart '"Teen aantrekkelijk en extra Lordelig vakantie-art,kei I .<0.9? O? Yk Watertekort Kort nieuws (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL. Nederland staat op de Expo te kijk als het land waar gevochten wordt tegen het water. Water omgeeft ons paviljoen aan de buitenkant, want het ligt in een hoek tussen de St. Laurensrivier en het Zwanenmeer op het middelste tentoonstellingseiland. Water is ook het leidende motief binnen. Van het vriendelijke molentje, dat een slootje bij Volendam lijkt droog te houden tot en met niets minder dan de machtige Deltawerken wordt duidelijk gemaakt dat wij Nederlanders, wanneer het om het afvoeren van vochtigheid gaat, ons mannetje staan. In een ietwat verkeerde uitleg heeft deze reputatie zich trouwens al over de Expo verbreid, want voortdurend staat er een rijtje dames voor een zekere deur in het paviljoen te wachten op een gra tis bezoek aan wat wordt genoemd de schoonste w.c. van de hele Expo. Men kan twisten over de vraag of Joop Geesink er goed aan deed de en tree van ons paviljoen meteen maar weel de traditionele aanblik van molentjes, - klompen, en de onvermijdelijke Hansje Brinkers vinger-in-de-dijk te geven, het is duidelijk, dat de buitenlanders teleur gesteld zouden zijn als dit er niet was geweest. Het bankje voor het huis van Sijtje Boes, dat drie kinderen of een gemiddel de Amerikaanse moe kan bevatten, be hoort tot de meest gefotografeerde plek jes van de show. Zonder chauvinisme mag de Nederlandse presentatie trou wens ook afgezien van dit nationale han delsmerk tot het beste van de hele ten toonstelling worden gerekend. Om te be ginnen al vanwege het revolutionaire ont werp van het paviljoen zelf. Architect Eykelenboom liet als in het mecanospel uit vijftig kilometer aluminium buis een rechthoek in elkaa rsleutelen, waarin de feitelijke expositie-ruimten als drie afzon derlijke kubussen konden worden opge hangen. Interieurontwerpers kregen on gehinderd door balken of pilaren, volledig de vrije hand. Op het eerste gezicht maakt het bouw- lel nu de indruk niet af te zijn en een vaak gehoorde vraag is dan ook of het paviljoen misschien nog in de steigers staat, maar mensen met iets meer be grip voor moderne techniek zien in, dat de losse opzet juist verbluffend doelmatig is voor een constructie die niet langer da neen half jaar het leven behoeft te houden. Met de soortgelijke stalen koepel van de Amerikaanse inzending en het origi nele ontwerp van de Duitsers is het Ne derlandse idee door een internationale ar chitectenjury uitgeroepen tot één van de beste drie. Prijzen worden er hier in Ca nada, anders dan destijds in Brussel, niet uitgedeeld, maar de maquettes van de winnende paviljoens genieten de eer deze romer te worden neergezet op een ten- mentator die juist nog de slimme gedachte achter de zoveelste zeewering wilde open baren. Tot verdriet van onze gidsen overi gens. Men weet dat eenentwintig jongens en meisjes maanden zijn voorbereid op hun werk in Montreal. Zij moesten veel kennis in hun hoofd pompen over onze economie, onze politiek en onze industri ële en toeristische mogelijkheden maar een veel gehoorde klacht is dat zij hier met die kennis vrijwel niets kunnen be ginnen. Zelden stelt iemand een zinnige vraag. „Waar is het restaurant, wat is er bo ven nog te zien en schenkt u geen Hol lands kopje koffie?" zijn de meeste ge hoorde. De laatste dan vooral van geëmi greerde landgenoten die willen laten mer- netjes zijn gebleven. Voorschrift voor de ze werldtentoonstelling was namelijk dat er geen reclame mocht worden gemaakt. Een foto van het Catshuys met in drukken van onze voornaamste industri ële mogelijkheden is zodoende nogal vaag gebleven. Er staat niet bij welke industrie het onderscheiden plaatje betreft en er is angstvallig geen merk op te zien. En dat terwijl de Japanners ongehinderd door bescheidenheid al hun automodellen voor hun deur hebben gezet en de Chi nese volksrepubliek met trots laat zien welke prachtige landbouwwerktuigen zij weet te vervaardigen. Het braadkippen- restaurant waarmee de Oostenrijkers vol stonden liegt er trouwens ook niet om. Maar wij niet dus. Geen Nederlandse produkten in de etalage. Gelukkig in twee opzichten loopt hier nu John Fernhout rond die aan iedereen die het zien wil de gouden palm van Cannes toont. En in de bioscoop draait een paar keer per week zijn voortreffelijke documentaire „Sky over Holland". Dat is eigenlijk de beste reclame die wij voor ons land kun nen maken. De Haagse rechtbank heeft twee Ber- lijnse studenten tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens diefstal van 22 wapens uit het Legermuseum in Leiden. De wapens waren bestemd om Oostduitse studenten te helpen vluchten naar het Westen. Na hun straf zullen de twee studenten op tijd weer in Berlijn kunnen zijn om hun studie af te maken. De gestolen wapens zijn aan het leger museum teruggegeven. De auto, waarmee de studenten naar Nederland gekomen waren, krijgen ze terug. Dit grapje over de militaire dictatuur doet in Griekenland de ronde: Een Griek staat in een overvolle autobus en zegt tegen de man, die naast hem staat: „Neemt u mij niet kwalijk meneer, maar is uw vader een legerofficier?" „Nee". „Zo. Uw broeder dan misschien?" „Nee". „Dan misschien een oom?" „Nee". „Het spijt mij, dat ik zo vervelend moet zijn, maar is dan iemand anders in uw familie officier in het leger?" „Nee". „Nou, als het dan zo zit, ga dan als de bliksem met uw hak van mijn tenen af". ADVERTENTIE van de bekende merken blauw-denim, khaki en tinny-roy Wij verbouwen, maar Paarlaarsteeg ADVERTENTIE 6 Kleurrijke huishondpockeis voor de vrouw in luxueuze cassette voor 2.9S De serie bestaat uit: bloemen en planten in buis en tuin wetten der etiquette apart en lekker praktisch wonen slank en charmant handig huishouden Verkrijgbaar bij elke kruidenier Formateur J. A. Pengel heeft een nieuw Surinaams kabinet samengesteld, waar van hij premier is. Het bestaat uit zes leden van de Nationale Partij Suriname, twee leden van de „Actiegroep" en één lid van de Surinaamse Democratische Partij. In het programma van de nieuwe rege ring zal de kwestie van onafhankelijk heid en de zelfstandige behartiging van de buitenlandse betrekkingen niet ter sprake komen. Elk der drie regeringspar tijen zal haar eigen standpunt behouden. De regering zal deze kwestie niet op een tweederde meerderheid za lkunnen reke nen. Premier Pengel noemde zijn nieuwe re gering een programmakabinet, dat wel licht niet de volle vier jaar zal uitzitten. Hij zei dat zijn partij, de N.PS. be reid is tot nieuwe verkiezingen „om nog sterker in de staten vertegenwoordigd te zijn." toonstelling van vooruitstrevende ar chitectuur in het New Yorkse museum voor moderne kunst. Een ander pluspunt van de open con structie is de gemakkelijke toegankelijk heid. De Expo blijkt zo'n bestseller dat er voortdurend tweemaal zoveel bezoe kers komen dan verwacht werd. Drie kwartier in de rij staan om ergens naar binnen te kunnen is eerder regel dan uitzondering. Zo niet bij de Dutchies. Langs de scheepsschroef en de ducdalf, die de ingang van het Nederlandse pavil joen markeren, kan men altijd ongehin derd doorlopen. Eenmaal binnen bewerk stelligen een onverbiddelijk eenrichting verkeer en een verstandige verdeling van de meest belangwekkende bezienswaar digheden ,dat opstoppingen zelden voor voorkomen. Met lichtbakken wordt de bezoekers dui delijk gemaakt, dat nergens ter wereld zoveel mensen zo dicht op elkaar leven ais in de op moeras bevochten industri ële driehoek tussen Rijn, Maas en Schel- demonding. Met grote menigten in de be trekkelijk kleine ruimte van een tentoon stellingsgebouw moeten wij dus zeker ook raad weten. Hoe wij dan uit water land maken wordt na Volendam vervolgens uit de doeken gedaan. Een omvangrijke maquette, rei kend van Rotterdam tot Antwerpen, toont met rijzend en dalend water en uit de grond opstijgende sluizen het wezen van de afsluiting van de zeegaten. Om beur ten in het Engels en in het Frans wordt er via televisiesets een verhaal verteld, Hollands degelijk met omstandige verwij zingen naar de nummers bij de breek punten. Als u nu even naar nummer twaalf kijkt. De Canadezen en Amerikanen kij ken er graag naar maar kennelijk duurt de hele story ze toch te lang want over het algemeen nemen ze na een paar mi nuten hun draagbare radio weer op en slenteren verder, jammer voor de com- ken dat ze het vaderland nog niet ver geten zijn. Binnenkort krijgen ze een op gewekt „ja" ten antwoord, want de lei ding heeft besloten dat de koffiestand er dan maar komen moet. De erwtensoep die ergens in het vermaakcentrum te koop is, kan niet voor typisch Nederlands door gaan, want die behoort ook tot de Cana dese nationale gerechten. Hoe we niet alleen met maar ook van het water weten te leven wordt geschil derd in het verdere verloop van de rond gang. Rotterdam manifesteert zich als 's werelds grootste havenstad en onze be kendste industrieën zijn zo gefotografeerd dat ze ook allemaal aan het water blij ken te liggen. Amsterdam is er tenslotte ook nog met zijn haven Een VVV-juffrouw vertelt op een ge luidsbandje over grachten en musea, maar niets over provo's. Een tien met een griffel dus voor het Nederlandse paviljoen. Wij hebben 't net jes gedaan, zo netjes zelfs dat we veel te CASABLANCA (Reuter) Het 1112 ton metende Spaanse vrachtschip „Rosa N Illueca" is voor de Marokkaanse kust ge zonken na een aanvaring met het 498 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Fes". Twee van de vijftien man van het Spaanse schip worden vermist. De overige dertien zijn opgepikt door Nederlandse, Noorse en Westduitse schepen. Een van de gered den zou ernstig gewond zijn. (Van onze speciale verslaggever) HALIFAX. Een van de nieuwste Nederlandse fregatten van de Van Speyk-klasse, de „Van Galen", ligt thans, samen met de jager „Rotter dam" in Montreal ter gelegenheid van de Canadese Expo en hét koninklijk bezoek aan Canada. Nautisch bezien blijken de nieuwe fregatten van de Van Speykklasse een succes, maar in technisch opzicht valt er nog wel het een en ander aan te verbeteren. Na de garantieperiode zullen de twee nu in de vaart zijnde schepen, de „Van Speyk" en de „Van Galen" dan ook weer voor geruime tijd het dok in- Op 16 mei was het 325 jaar geleden dat de vroedschap van Utrecht het besluit nam tot het stichten van de universiteits- sterrewacht.. Waarschijnlijk zal de ster- rewacht in hetzelfde jaar ook in gebruik zijn genomen, maar aangezien de datum van de ingebruikneming niet bekend is, wordt 16 mei aangehouden. In de resolutie van de vroedschap staat dat op 16 mei 1642 „is goet gevonden dat men in plaats van den toorn op Hazen- berch tot de astronomische speculatiën zal accomoderen den Smeetoren". De Smeetoren was één van de oudste torens op de wallen die de stad Utrecht in de middeleeuwen omringden. Hij was in 1145 gebouwd en moest ingeval van nood door de smeden verdedigd worden. Hij stond aan het einde van de Smeestraat aan de Catharijnesingel. In 1529 was de toren, onder Karei V gerestaureerd. Vier jaar na de oprichting van de „illustere school" in Utrecht, de voorloper van de tege- woordiige universiteit, werd in 1640 het plan opgevat om de Smeetoren in te rich ten voor sterrekundige waarnemingen. In 1642 werd de spits van de toren afgeno men en vervangen door een achtkantig observatiekoepletje met ruiten. Hierin werden sterrekundige waarnemingen uit gevoerd tot 1854. Intussen was, na een bezoek dat de be roemde Buys Ballot en enkele medewer kers in 1848 aan Brussel hadden gebracht, het plan opgekomen tot het stichten van een meterologisch en sterrekundig ob servatorium elders in de stad. In 1848 werden meteorologische waarnemingen verricht op het bolwerk Sonnenborgh, een van de oude bolwerken van de stad, ge sticht in 1542 Het definitieve plan voor 't bouwen van het observatorium werd in 1851 goedgekeurd. Op 15 september 1853 werd de eerste steen gelegd door koning Willem III. Maar al spoedig bleek, dat de plaats voor het meteorologisch werk minder goed gekozen was. Het meteorolo gisch instituut verhuisde in 1896 naar zijn tegenwoordige plaats in De Bilt. Sonnen- burgh werd daarna alleen voor sterrekun dige waarnemingen gebruikt. In de loop van deze eeuw is het sterre kundig onderzoek uiteraard sterk verbe terd. De werkzaamheden van de sterrewacht richten zich thans in het bijzonder op het onderzoek van de astrofysica van de he mellichamen, voornamelijk de zon en de sterren. Dit wordt gedaan met zeer mo derne middelen. De sterrewacht beschikt over een grote zonnespectrograaf. Op het waarnemingsstation van PTT in Neder- horst den Berg bedrijven de astronomen van de Utrechtse sterrewacht in samen werking metPTT-ambtenaren radio-astro- nomie voor de zon. Dit jaar zal in Nera tussen Kortenhoef en 's-Graveland, een ultra-moderne radiospectrograaf voor de zon worden geïnstalleerd, een instrument dat enig is in zijn sport. De afdeling ruimte-onderzoek, gevestigd in het laboratorium voor ruimte-onder zoek aan de Huizingalaan in Utrecht, doet metingen van de straling van zon en ster ren met behulp van ballonnen, raketten en satellieten. Waarschijnlijk zal aan het einde van deze maand het eerste in Utrecht gebouwde satelliet-experiment plaatshebben. Men is sinds een aantal ja ren bezig met het astrofysisch onderzoek van de sterren, gedeeltelijk aan de hand van spectra die in sterrewachten in Ame rika en elders zijn opgenomen en gedeel telijk op grond van eigen waarnemingen, verricht op het Nederlandse zuidelijke waarnemingsstation in Griekenland en in het grote observatorium in Chili. ADVERTENTIE gaan. Honderdtwintig miljoen gul den aan bouwkosten, vier jaar voor bereiding en de inbreng van veel En gelse ervaring, doordat een Brits ont werp voor deze schepen werd aange kocht, hebben niet kunnen voor komen, dat er een aantal merkwaar dige gebreken en tekortkomingen te signaleren valt. Eén van de ernstigste grieven betreft wel het stooksysteem. Het blijkt lastig te bedienen, want de bovenste branders zitten zo hoog, dat een machinist op de schouders van een maat moet klimmen om er bij te kunnen. Zij zijn niet auto matisch te ontsteken, zodat dit zacht ge zegd een onhandige situatie is, welke zich vooral wreekt wanneer het schip veel moet manoeuvreren. Bij normale vaart komt dit niet voor, maar het snel bijzet ten van branders wordt noodzaak als het fregat in oorlogstaak vaart. Het automa tiseren van de branders is dan ook één van de veranderingen, die in de komende doktijd zullen worden uitgevoerd. Een andere is het verbreden van de opening in het achterdek, waarin de ge sleepte „Sonar" moet worden ingebouwd. De „Sonar" dient voor het opsporen van onderzeeboten. Breedte en diepte van deze opening waren afgestemd op de aankoop van Engelse apparatuur. Maar later be sloot de marineleiding een grotere en be tere installatie van Amerikaanse makelij voor deze fregatten aan te schaffen. Ondoelmatig is ook het 416 inch kanon op het voordek, omdat het voor de mo derne tijd veel te veel bedieningsman schappen nodig heeft. Merkwaardig is ook dat de put op het achterdek, waarin de mortieren staan opgesteld, niet is afge dekt. Bij ruw weer stroomt deze vol wa ter, hetgeen vooral de wasbaas en de schoenmaker hebben ervaren. Herhaal delijk stond hun domein, dat achter deze put is gelegen, tot kniehoogte vol water. Eén van de onaangenaamste gebreken voor de opvarende is wel de volstrekte ontoereikendheid van de drinkwatervoor ziening. In de piekuren geven de kranen in de hoger gelegen gedeelten van het schip geruime tijd geen druppel water. Scheren, wassen en tandenpoetsen wor den dan moeilijke opgaven. Veel van deze problemen zijn terug te voeren op het Engelse ontwerp, dat te snel moest worden gerealiseerd toen het parlement eindelijk toestemming voor de bouw van zes fregatten had gegeven. Er was toen geen tijd meer om alle ver anderingen, die de Nederlandse marine nuttig en noodzakelijk oordeelde aan te brengen. Met name het inbouwen van een ander kanon vergt grote scheepstechni- sche constructiewijzigingen. Dat zal dus wel niet meer mogelijk zijn Aan de mees te andere tekortkomingen wordt in de dok periode een mouw gepast, gedeeltelijk op kosten van de bouwer, gedeeltelijk op kosten van de marine. De besprekingen over eikaars verantwoordelijkheden in deze zijn nog niet geëindigd Intussen zijn alle opvarenden het er over een, dat het van Speijkklassefregat een goed schip is. In het ruwe weer tij dens de overtocht naar Canada heeft het zich voortreffelijk gehouden. Het maakt gemakkelijk een hoge snelheid en blijft, mede door de stabilisatoren, onder alle omstandigheden rustig. Het voorstu- wingssysteem wordt door de technische officieren voortreffelijk genoemd en ook de elektronici zijn tevreden over de rijke keus aan instrumenten, die zij voor de navigatie en voor de opsporing van vij andelijke onderzeeërs ter beschikking heb ben. Modern is het schip ook in de huis vesting van de bemanning. Hoewel de verdeling van de beschikbare ruimte in een oorlogsschip altijd een kwestie van passen en meten blijft, is dat bij deze fregatten niet ten koste van de dag- en slaapverblijven gedaan. Kabel gestolen. De politie van Culem- borg heeft vier mannen aangehouden, werkzaam bij de aanleg van het nieuwe verkeersplein Oudenrijn, waar zij 1600 kilogram grondkabel hadden gestolen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11