Haarlem Haarlem Nicols is van plan te verlaten Roozenburg kwam na zege op Mostovoy naast Andreiko Mulligan overrompelde Roche in finale Italiaanse tennistitel JAN JANSSEN OPTIMISTISCH OVER NEDERLANDSE TOUR-PLOEG Piet Tesselaar behaalde zege fris in de mond 't mooiste examencadeau REDENEN: gemeente eist te veel geld op men krijgt geen eigen accommodatie MARGO KLEES NAAR DE E.K. T af eltennisploeg nam revanche Geesink stopt met wedstrijden Okker naar Franse kampioenschappen Russische leider verspeelde een punt Zege van De Roo Bruinewoud (18 j.) van Steenwijk naar Ajax DONDERDAG 18 MEI 1967 19 - J uniorenkampioenschap korfbal district NW „De Nederlandse jongens kwamen na de finish in Spanje naar me toe en lieten me voelen, dat ze mij als leider accepteren" Chaos Warschau-Berlijn-Praag Militair team gelijk tegen Marokko (0-0) Eintracht Frankfurt startte goed in finale Dorrestein verrassend prof-golfkampioen Lachende gezichten hij het veroveren van de Europa-Cup. 1 Die lach verdween. '...v (Van onze honkbalmedewerker) Haarlems sterkste honkbalhoofd klasser Haarlem Nicols zal waar schijnlijk het volgende seizoen zyn thuiswedstrijden niet meer in Haar lem spelen. Mogelijk worden reeds dit seizoen enkele thuiswedstrijden el ders gespeeld. Dit is een uittreksel van het advies dat een bijzondere commissie bestaande uit de heren Ederveen, Hoogenbos en Scholten zal uitbrengen aan het bestuur van Haarlem Nicols. Een en ander is het gevolg van een te geringe medewer king van de gemeente Haarlem, die volgens de commissie het beoefenen van topsport onmogelijk maakt. Een van de grootste bezwaren van de commissie is de bijzonder grote afdracht van recettes aan de gemeente Haarlem. Het vorig seizoen toen Haarlem Nicols dank zij een geslaagd Europa Cupavon- tuur een topseizoen had, ontvingen de penningmeesters Van Deursen en De Zwart 37.000 gulden aan recettes. Daar van moest 20.000 gulden worden afge staan aan de gemeente. Bovendien ging 10 percent naar de KNHB, terwijl er na tuurlijk ook omzetbelasting moest wor den betaald. Daar aan de buitenlandse ploegen reiskostenvergoeding moest wor den betaald, bleek aan het einde van het vorige seizoen dat Haarlem Nicols enige duizenden guldens had ingeteerd en dat men dit seizoen inging met een saldo van 2.000 gulden. ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. Het staat vast, dat de Nederlandse turn- kampioene Ria Rietveld niet zal deelne men aan de Europese turnkampioenschap- pen, die op 27 en 28 mei in het RAI-ge- bouw te Amsterdam worden gehouden. Haar knieblessure is nog niet genezen zo dat zij van deelneming heeft moeten af zien. In haar plaats zal de eerste reserve, Margo Klees uit Beverwijk, Nederland vertegenwoordigen. Ook het meedoen van Jannie Vlerstra is nog lang niet zeker. Wel is zij weer aan het oefenen maar het is de vraag of haar blessure zij brak kortgeleden een teen het niet te riskant maakt om in «en dergelijk zwaar toernooi uit te ko men. Het Nederlandse tafeltennisteam heeft in Leiden met 5-0 gewonnen van het na tionale team van Indonesië. Het Neder landse trio Bert van der Helm, Frans Schoofs en Bert Onnes heeft hiermee re vanche genomen voor de tijdens het toer nooi om de wereldkampioenschappen in Stockholm geleden 3-5 nederlaag tegen Indonesië. De gedetailleerde uitslagen luiden: Schoofs-Puranomo 21-16 15-21 26-24. On nes - Susanto 12-21 21-17 22-20. Van der Helm Utonmo 21-17 21-12. Onnes-Pura- nomo 21-16 19-21 21-15. Schoofs - Uton mo 21-17 21-16. Vergeleken met de magere 200 gulden, waarmee de fusie EDO-EHS indertijd van start ging, is dat niet gering, maar dat men bij Haarlem Nicols deze winter is gaan nadenken over de gang van zaken, is duidelijk. Ondanks grote financiële ri sico's enkele malen topsport bieden met grote publieke belangstelling die een re cord-recette garandeerde en dan toch verlies lijden, is een avontuur dat niet herhaald mag worden. Vandaar dan ook dat de bijzondere commissie die eigenlijk tot taak had om deelname aan een nieuw Europa Cup-toernooi voor te bereiden, tot bovenstaande conclusies kwam. Waarom zulke drastische maatregelen? Waarom geen overleg met de gemeente? Dat overleg heeft plaats gehad. Diverse malen hebben vertegenwoordigers van Haarlem Nicols besprekingen gevoerd met gemeentelijke autoriteiten. Individu eel bleken zij begrip te hebben voor de Nicols-argumenten, maar er veranderde niets. Er werd ten stadhuize een brief ge deponeerd met een gefundeerd verzoek om te komen tot een maximum-afdracht van recettes. Men heeft er nu een jaar later geen enkele reactie op gehad. Haarlem-Nicols heeft meer bezwaren. Bij de oprichting werd gemikt op meer stedelijke concentraties. De tijd bleek daarvoor (nog?) niet rijp en de vereni ging moest dus anders van opzet worden. Men verzocht de gemeente of alle teams van Haarlem Nicols in het Pim Muiier- sportpark mochten spelen. Al jaren dringt men aan op een accommodatie, zodat men voor en na de training of wedstrijd bij elkaar kan zijn. Men is bereid om naar Amsterdams voorbeeld zelf mee te helpen aan de bouw van zo'n accommodatie. Men heeft wederom verzocht of de Nicols twee maal in de week konden trainen op een echt honkbalveld. Al deze verzoeken wer den afgewezen. Al deze zaken hebben ertoe geleid dat de commissie het Nicols-bestuur zal aan raden om uit te zien naar een randge meente waar met een reeds bestaande club een belangengemeenschap kan wor den7 gevormd. Dank zij reeds gevonden sponsors kan dan een passende accommo datie worden aangebracht. De commissie is er zich van bewust dat dit een daling van het aantal toeschouwers tot gevolg zal hebben, maar berekeningen hebben aangetoond dat zelfs al komt er slechts 25 percent van het huidige aantal, de fi nanciële uitkomst gunstiger zal zijn dan in de vorige drie jaren het geval was. Bovendien stelt de commissie voor reeds dit seizoen een aantal thuiswedstrijden buiten de gemeente Haarlem te spelen. Ook wordt in overweging gegeven om een enkele maal helemaal geen recette te heffen. Het Haarlems honkbalpubliek zal dit seizoen ook geen Europa Cup-honkbal zien. Sparta had voorgesteld om samen met Haarlem Nicols, Europa Milano en een tweede Italiaanse club een EC-com- petitie te organiseren. Haarlem Nicols zal hier gezien de ervaringen van het vorig seizoen niet aan meedoen. Niet alleen Haarlem Nicols ondervindt moeilijkheden bij zijn pogingen om top sport te bedrijven. Ook Blokkeer (volley ball) en SVE (basketball) kunnen ervan meepraten. Vandaar dan ook dat deze drie verenigingen sinds kort maandelijks vergaderen en zoeken naar een manier om dit soort problemen landelijk te be spreken. ADVERTENTIE OK) C Anton Geesink heeft zijn internationale judoloopbaan besloten. Na 17 jaar lang de judowereld te hebben beheerst, zet hjj er nu een streep onder. In die 17. jaar verloor de Utrechtse geweldenaar slechts vijf par tijen. Sinds 1958 won hjj evenwel al zijn duels, waar ook ter wereld gehouden. Geesink, die door ernstige knieblessures tot het voor hem moeilijke besluit is geko men veroverde in zijn judocarrière drie wereldkampioenschappen, 21 Europese ti tels en een Olympisch kampioenschap. Hij werd 20 maal judokampioen van Neder land en drie maal worstelkampioen. „Ik heb vorige week te Rome deelgenomen aan de Europese kampioenschappen, omdat ik de titel „alle categorieën" die ik in 1965 in Madrid door een knieblessure niet kon verdedigen, terug wilde winnen", vertelde de Stichtse reus. „Bovendien moest ik uit sportieve overwegingen mijn runners-up, Wim Ruska en de Rus Kiknadze, de kans geven om mij te verslaan. Dat is hun niet gelukt. Hun verdedigende houding heeft mij teleurgesteld". Aan het toernooi om de internationale Franse tenniskampioenschappen, dat van 22 mei tot en met 4 juni in Parijs gehou den wordt, zullen de volgende Nederlan ders deelnemen: Tom Okker, Trudy Groenman, Betty Stöve en Lidy Jansen Venneboer. Na een uitermate spannende achtste ronde in het internationale damtoernooi te Hoogezand heeft Roozenburg zich met Andreiko aan de leiding geplaatst. De Ne derlander won van de Franse kampioen Mostovoy in een grillige partij, waarin Roozenburg een afwikkeling koos, die bei den een dam opleverden, maar Rozenburg hield een stuk meer over. Hij had dit al les goed berekend, want Mostovoy kon Marty Mulligan heeft zijn overwin ningenreeks op de Italiaanse kampioen schappen voortgezet. Won hij de titel eer der in 1963 en 1965, ditmaal kon hij 1967 in zijn zegelijst bijschrijven. De Austra lische Italiaan versloeg in de finale Tony Roche. De sleutel van Mulligans succes was zijn degelijke manier van spelen. Hij maakte haast geen fouten en zijn fore hand was telkens zo haarzuiver geplaatst, dat Roche armlengten te kort kwam om de ballen te achterhalen. Mulligan liet Roche kansloos aan het net, als hij hem met zijn winnende forehandslagen pas seerde. Roches backhand, anders zijn beste wa pen, liet hem volledig in de steek en de Australiër sloeg de eenvoudigste ballen in het net. Roche, die zijn titel verdedigde, verloor de eerste set op regelmatige wijze met 6-3, maar greep de tweede set met 6-0. Wie gedacht mocht hebben, dat hij daardoor in „the winning mood" was ge komen, kwam bedrogen uit, want Mulli gan was in de volgende sets duidelijk de sterkste: 6-4 en 6-1. In de laatste set kon Roche zelfs geen enkele servicegame be houden. Wel doorbrak hij eenmaal Mul ligans service, maar bij deze ene punt zou het in deze set blijven. De finale in het heren dubbelspel werd gewonnen door Bob Hewitt en Frew Mc Millan (Zuid-Afrika). Zij versloegen de Australische combinatie Bill Bowrey/ Owen Davidson met 6-3, 2-6, 6-3, 9-7. Het gemengd dubbel was voor Bowrey en Turner, die McMillan en Durr met 6-2, 7-5 van de baan speelden. (Van onze korfbalmedewerker) Zondag zijn op het terrein van Aurora de wedstrijden om het juniorenkampioen schap van de KNKB van het district Noord-West. Hieraan nemen deel Aurora, Groen Geel (Wormer), Luto (A'dam en De Tovers Zeist. Tussen 10 en 4 uur wordt een halve competitie verspeeld. De kampioen neemt op zondag 11 juni in Den Haag deel aan het landskampioenschap. zijn dam niet in veiligheid brengen en capituleerde vrij spoedig daarna. De Ca nadees Deslauriers was niet van zins van Andreiko te verliezen. Zijn gehele inzet wees dit uit. Toch kon hij niet verhinde ren dat de zeer sterk spelende Rus in de overgang naar het eindspel overwicht kreeg door een kansrijke aanval op de Canadese lange vleugel. Zich behoed zaam en secuur verdedigend liep Deslau riers echter veilig de remisehaven bin nen. De Nederlandse kampioen Ton Sybrands raakte een punt achterop door remise te gen Harm Wiersma in een geweldig ge vecht, waarin Sijbrands kans zag Wiers ma in een bijzonder moeilijke stand te dringen. Na een hevige tijdnood te heb ben overwonnen zag Wiersma zich ge- plaats voor een vrijwel verloren eindspel positie. Op sublieme wijze zag hij toch nog kans om een remisevariant op te sporen en Sijbrands moest met lede ogen toezien dat een van zijn vier schijven op het nippertje door de enige dam van Wiersma werd gevangen. De Amerikaan Leclair was niet op dreef tegen Tsjegolev. Hij liet zich al vrij spoe dig verrassen door een eenvoudige com binatie, verloor een stuk en kreeg geen kans meer op herstel. Koeperman had een zeer moeilijke partij tegen Cazemier. Wel had hij groot voordeel maar de winst bleef uit. Enorm zwoegend bereikte hij een eindspel van vier schijven tegen een dam en in tegenstelling tot Sijbrands kon hij zijn schijven niet op tijd veilig stellen en won. Baba Sy had tegen Germain een ingewikkelde partij .Hij bereikte 'n eind spel met winstkansen maar Germain vond de juiste verdediging om een punt te behalen. De stand luidt: 1-2. Roozenburg en An dreiko 12 pnt., 3-4 Koeuperman en Tsje golev 11, 5. Sijbrands 10, 6-7 Deslauriers en Baba Sy 8, 8-9 Wiersma en Mostovoy 7, 10. Cazemier 4, 11-12. Leclair en Ger main 3. 1imnfWTfiniinnnnfwifWMMMM>nnnriiifiiMMifuuuuMUMuumjinju (Van onze speciale verslaggever) „In die Ronde van Spanje hebben wij, Nederlan ders, bewezen wat we kunnen. Toegegeven, niet alle grote vedetten deden mee, maar daar staat onder meer tegenover dat ik nog nooit zo makkelijk, zo gladjes, een etappekoers heb gereden als deze laat ste", zegt Jan Janssen, die na zondag in zijn al zo volle prijzenkast ook nog de eerste prijs van de Ronde van Spanje kan hangen. „Daar in Spanje hebben de andere Nederlandse coureurs gezien dat ik leider wil zijn en kan zijn en hóé ik het wil zijn. Ze hebben gezien hoe mijn ploeggenoten mij steunden zonder echte knechten te zijn, zonder zich waterdrager te voelen. Wij en nu bedoel ik de Pelforth-renners hebben het werk samen opgeknapt en samen ver diend. Dat moet ook de formule worden voor onze deelneming aan de Tour de France". „De Nederlandse jongens zijn aan de meet naar me toegekomen en hebben me zo gefeliciteerd dat ze me lieten voelen dat ze mij en mijn leiderschap nu vol ledig accepteren. Ik heb er een hekel aan te pochen, maar wil heel nuchter stellen: wie anders kan er van de Nederlandse renners een Tour-eindzege behalen, behalve ik? Goed. Ze zullen me dus moeten steunen om die eindzege te pakken. Wil Gerben Karstens pro beren de groene trui te grijpen? Daar is hij toe in staat. Akkoord, dan steunen we hem om dat tricot te grijpen. Ik ook natuurlijk. Als ik voor Gerben een sprintje aan kan trekken om hem zegevierend over de finish te slingeren, zal ik dat niet laten. Laten we wel wezen, Gerbens (eventuele) groene trui betekent ook voor mij geld. Hebben andere Nederlandse ren ners een kans een ritzege te behalen, dan zullen we die kans samen verdedigen, want ook dat betekent voor ons samen extra geld. Zie je wat ik bedoel? Niet zoals bij de Italianen één vedette in een ploeg en de rest knechten. Nee, alle kansen uitbuiten, zonder het grote doel: een gele of een groene trui te winnen, uit het oog te verliezen". „Er is een Nederlandse ploeg samen te stellen, die alle mogelijkheden in zich heeft. Die mogelijkheden komen er uit als er een eenheid is en een goede stem ming, als we en dat is het belangrijkste elkaar wat gunnen. Als de ploeg genegen is zich op te of feren, hard te werken voor één, twee of drie man, en als er dan goed verdiend wordt, dan zijn alle moei lijkheden van de baan. En een goed marcherende ploeg kan met elke ploegleider successen behalen Vooral als vóór de start, eerlijke, goede, vaste af spraken zijn gemaakt. Daarom wil ik beslist vóór we op de fiets stappen met mijn Tour-ploeggenoten één of twee flinke gesprekken hebben. Iedereen moet weten waar hij aan toe is. Natuurlijk heb ik een be paalde voorkeur, maar ik ben geen keuzeheer. Daar staat tegenover dat de ploeg op mij afgestemd moet worden, wil ik de beste steun krijgen voor een eind zege. Dus zou ik graag wel in het overleg bij de keuze betrokken willen worden. We hebben in renners als Karstens, Zilverberg, Nijdam, Van der Vleuten, Haast, Den Hartog, Schepers en Maliepaard, die in Spanje op mij indruk maakte, hele capabele renners. Wie de tiende moet worden? Ik zei toch al: ik ben geen keuzeheer". „Waar ik mij wel zorgen over maak is het ma teriaal. Ik zelf zal niets te kort komen, maar hoe redden de jonge coureurs zich? Wie verschaft hun het beste en voldoende materiaal? Ze hebben er wel een wedstrijd voor nationale ploegen van gemaakt, maar Jan Janssen ze hebben zich in Frankrijk, lijkt me, niet voldoende gerealiseerd wat ze nu aan organisatie en middelen, waarover fabrieksploegen beschikken, moeten missen. Het kon wel eens een enorme chaos worden in de komende Tour. Ik hoop dat onze bond zo'n chaos bij ons weet te voorkomen en op tijd elke renner de ma teriële steun zal geven die hij nodig heeft. Men moet niet te makkelijk denken over de voorziening van fietsen, banden, onderdelen en kleding. Hoe dat ge regeld zal worden? Ik weet nog nergens van. Ik zou het trouwens waarderen als allerlei beslissingen, die nog genomen moeten worden, nu snel en definitief genomen worden. Dat zal ons renners heel wat meer vertrouwen geven". Dit is de nieuwe Europa Cup voor landskampioenen, in opdracht van de UEFA vervaardigd door de Bernse edelsmit Stadelmann. De beker is van zuiver zilver, de hoogte is 75 cm. Hij weegt zeveneneenhalf kilogram. „Ik heb in m'n leven al heel wat eer ste prijzen gewonnen, maar dit is voor mij tot nu toe de mooiste in m'n hele loopbaan", zei een dolgelukkige Piet Tes selaar na afloop van de door hem gewon nen achtste etappe van de wegwedstrijd Warschau-Berlijn-Praag. „Toen we 20 ki lometer voor de eindstreep een minuut voorsprong hadden op het peloton, dacht ik, dit is mijn kans. Het heeft nog wel even gespannen in de laatste kilometers maar gelukkig konden we toch een lichte voorsprong behouden". De sterke Piet Tesselaar uit Kalversdijk maakte deel uit van een kopgroep je van drie man waarbij zich ook zijn broer Hans bevond, zodat de ploeg van Ab Gel dermans woensdag tevens de eerste plaats in het dagploegenklassement voor zich opeiste. De gebroeders Tesselaar maakten zich samen met de Oostduitser Dieter Grabe na 153 kilometer los uit het pe loton en hadden met nog 20 kilometer te rijden een voorsprong van ruim een mi nuut opgebouwd. In de eindfase kwam het peloton onder leiding van de gele truidra ger Jan Smolik echter sterk terug maar aan de finish hadden de drie koplopers nog een voorsprong van 4 seconden. Piet Tesselaar won de sprint gedecideerd. Die ter Grabe verwees Hans Tesselaar naar de derde plaats. Serpenti werd elfde. Het algemeen klassement: 1. Smolik (Tsjech) 27.27,52, 2. Heintz (Fr) 27.29,07, 3. Berlaud (Fr) 27.29,32, 15. Piet Tesse laar (Ned) 27.33,52, 43. Hans Tesselaar 27.42,26, 56. Serpenti 27.50,11, 57. Niemeij- er 27.50,41, 59. Hesse 27.53,45. Jo de Roo heeft woensdag een wieler ronde in de Belgische plaats Belsele ge wonnen. Hij was de snelste in de sprint van de voltallige groep van 60 renners. De Belg Theo Verschuren werd op een lengte tweede. Van de overige Nederlan ders eindigde Zoet als vijfde, Snepvan gers als achtste, Wouters als negende en Vianen als veertiende. Na Arie Haan, ex-VW, heeft de Am sterdamse eredivisieclub Ajax opnieuw een aankoop in het noorden van Neder land gedaan. De 18-jarige Jan Bruine woud, die in de amateurvereniging Steen- wijk (derde klasse KNVB) speelde en verscheidene malen in de jeugdselectie van de afd. Zwolle van de KNVB werd gekozen, zal het komende seizoen voor de landskampioen uitkomen. Trainer Michels heeft zelf in Steenwijk de trans fer geregeld. Het Nederlandse militaire elftal heeft woensdagavond in Casablanca met 0-0 ge lijk gespeeld tegen Marokko. Onze landge noten hebben zich samen met Marokko geplaatst voor het eindtoernooi van het in ternationale militaire voetbalkampioen schap, dat in juni in Bagdad wordt gehou den. Het Nederlandse militaire elftal zal op woensdagavond 24 mei in Velsen een oe fenwedstrijd tegen Telstar spelen. Eintracht Frankfurt heeft in Bratislava in de eerste wedstrijd van de finale van de intertotocompetitie met 3-2 gewonnen van Inter Bratislava. Cees Dorrestein heeft woensdag voor een verrassing gezorgd door Nederlands golfkampioen bij de professionals te wor den. Op de Sallandse golfbaan „De Hoek" hield hij gerenommeerde cracks als Mar tin Roesink, Gerard de Wit en André van Pinxten achter zich.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19