Regering tot mr. Van Hall: „Ontheffing uit uw functie was onvermijdelijk" „Men wilde mij gewoon weg hebben"v HET WEER Vroeg vissen in Frankrijk In talrijke ziekenhuizen worden patiënten als proefkonijnen gebruikt „Luchtbuslijn-begeerte 500 CALTEX morris KOFFERS GULDEN GEWONNEN WILMSFL0ET Mr. Van Hall: Muis in fles yoghurt EMS bouwt hotel aan Wagenweg in Haarlem Amsterdamse financier in arrest Peter Post niet in de Giro Torenhaan gestolen Vakbeweging komt met eigen plan voor werkgelegenheid Keukenhof telde record aantal bezoekers IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL [met 160.224 geldprijzen]. Ontslag niet gegrond op rapport-Enschedé 4 7 Af en toe zon LONDEN SE SPECIALIST IN BOEK: Kloos pleit voor gedwongen sparen pagina 17 Het woord is aan Abonnementsprijs 5 cent omhoog per 5 juni a.s. -» TONI DISPARI REGENKLEDING SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk jKENNEMERLAANss ZWIER SATÉ per portie f 2.- MAX KOELEMIJ VELSERDUINPLEIN 6 52e JAARGANG NUMMER 166 DONDERDAG 18 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grausche Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur* Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN WE RENNEMEK COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Als Den Haag zou zeggen, nu zullen wij in Amster dam de lakens wel eens gaan uitdelen, dan zou de boot pas met recht aan zijn. Dan wordt het hier een compleet militair bewind", aldus mr. Van Hall in een exclusief interview dat de Haagse Post in het nummer van deze week publiceert. Burgemeester Van Hall zegt te hopen dat die neiging in Den Haag niet bestaat, want volgens hem zouden de Amsterdammers dan niet meer te houden zijn. In het gesprek dat mr. Van Hall met H.P.'s hoofdredacteur, W. L. Brugsma, ten stadhuize voerde, bepleitte hij verder een herconstructuering van het Amsterdamse gemeentebestuur en van de ordehandha ving, omdat de burgemeester overbelast wordt en omdat de hoofdcommissaris drie heren moet dienen: de burgemeester, de officier van Justitie en de minister van Binnenlandse Zaken, die in sommige ge vallen uiteenlopende verantwoordelijkhe den hebben. De burgemeester zegt tevens dat de be reidheid van de koninklijke familie om het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus buitèn Amsterdam te doen plaats vinden, niet voortsproot uit beduchtheid voor relletjes, maar uit de wens om de ge voelens van bepaalde volksgroepen te ont- In het twee pagina's in beslag nemend Interview met de Haagse Post zegt mr. Van Hall dat hij niet de indruk heeft dat zijn ontslag is gegrond op het rapport- Enschedé, maar dat men hem gewoon weg wilde hebben. De burgemeester onthult verder dat het ontslag van hoofdcommissaris Van der Molen geschiedde volgens artikel 122 van het ambtenarenreglement (incomptabilit) d'humeur), omdat men alleen zó deze politiefunctionaris tot aan de pensioenge rechtigde leeftijd zijn volle salaris kon laten behouden. (Van onze correspondent) GRONINGEN. De eetlust van de fa milie Lamain in Stadskanaal was op slag verdwenen toen de vrouw des huizes de inhoud van een yoghurtfles in een schaal schudde en er een dode muis door de hals van de fles glipte Weerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de Vishal en ot> zee 4 Topsy Uit stad en omgeving Ferdinand Kunst Radio en tv Feuilleton 4, 5, 12 13 13 15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers 17 17 17 19 8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavand tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Zonnige perioden, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk krachtige tot matige, later matige tot zwakke noordwes telijke wind. Koude nacht met in het binnenland kans op nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. AMSTERDAM. De behandeling in de Amsterdamse gemeenteraad van het ont slag van burgemeester Van Hall heeft niet veel om het lijf gehad. Loco-burge meester dr. P. Koets had een half uur no dig om in voorzichtige bewoordingen te genover de raad een verklaring af te leg gen. die hij reeds direct na het bekend worden van het ontslag had geformuleerd. Hij zei toen: „Ik voel mij grotelijks be lazerd". Gistermiddag bleek hij ten ge rieve van de fractievoorzitter van de Boerenpartij, de heer N. Verlaan, bereid (Van onze correspondent) De burgemeester van Amsterdam, mr. Van Hall, heeft thans van de minister van Binnelandse Zaken de volgende motivering van liet hem ver leende ontslag ontvangen: „De regering heeft besloten u uit uw ambt te ontheffen aangezien de toenemende moeilijkheden bij het beteugelen van ordeverstoringen en de critiek, die daardoor ontstond op de leiding van de politie, het ver trouwen in de gezagsliandhaving door u als burgemeester in hoge mate hebben aangetast. De gegevens, welke terzake in het eerste interim-rapport van de com- missie-Enschedé voorkwamen, zijn in het licht van wat er later gebeurd is zo bezwarend voor uw positie als burgemeester, dat ontheffing uit uw functie onvermijdelijk was. Het tekort aan vertrouwen bij de regering is zodanig acuut, dat het met het oog op de belangen van de gemeente Am sterdam niet verantwoord zou zfjii geweest een door u na publikatie van het eerste en ook van het tweede interim-rapport van de commissie- Enschedé in uitzicht gestelde verzoek van ontheffing uit uw ambt af te wachten". Het staat thans vast dat het hotel aan de Wagenweg in Haarlem gebouwd zal worden door de Exploitatie Maatschappij Scheveningen, die het hotel met meer dan 150 bedden waarschijnlijk ook zal behe ren. Op enkele ondergeschikte detailpun ten na zijn alle problemen opgelost. Met name is men tot overeenstemming geko men over de aan- en afvoerwegen naar het hotel. Deze worden aangelegd net iets ten noorden van de terreinen van Nieuw- Unicum, ongeveer over het huidige laantje dat daar ter plaatse ligt. De vergunning voor de bouw van het hotel is geen probleem meer. De toestem ming voor de bouw ook volgens de ruimere opzet is verkregen. Van de zij de van de E.M.S. is men niet erg gelukkig met de toevoerweg naar het hotel. Men zou liever een inrit vanaf de Wagenweg en vanaf de Westelijke Randweg zien, maar de thans gevonden oplossing wordt aanzienlijk beter gevonden dan de aan vankelijke eis van rijkswaterstaat om via de Zandvoorter Allee het complex bereik baar te maken. Het is niet onwaarschijnlijk dat nog dit jaar met de bouw van het complex wordt begonnen. De eerste plannen ervoor wa ren afkomstig van Schumacher's Handel Maatschappij in Utrecht, maar deze heeft de gehele zaak aan de E.M.S. overgedra gen. Het is waarschijnlijk dat de E.M.S. niet zelf de exploitatie ter hand zal ne men, maar deze zal overdragen aan een van de dochtermaatschappijen dan wel een nieuwe N.V. hiervoor zal stichten. deze uitdrukking te verzwakken tot „in het ootje genomen". Afgezien van de Boerenpartij en het provoraadslid stelden alle woordvoerders van de fracties zich achter het door de wethouders in de ontslagkwestie-Van Hall gevoerde beleid. Velen van hen gaven hierbij uitdrukking aan hun mededogen met de heer Van Hall en zijn echtgenote. Mr. Van Hall, die dit deel van de ver gadering niet bijwoonde, heeft daarna het overige gedeelte wel gepresideerd. (Vervolg op pagina 2) De Amsterdamse recherche heeft in op dracht van de officier van Jusitie een 46-jarige financier gearresteerd, die tot voor kort directeur van een beleggings maatschappij in Amsterdam was. Hij wordt ervan verdacht in die functie ver duistering, oplichting en valsheid in ge schrifte te hebben gepleegd. Hij zou de maatschappij voor vele tonnen hebben be nadeeld door fraude bij het kopen van beleggingsobjecten en knoeiden met koopcontracten. "f t \J r y Verwoede Nederlandse hengelaars, die zelfs de vervroegde opening van het visseizoen niet konden afwach ten, zaten tussen de deelnemers aan een internationaal hengelaarstoer- nooi in Montereau hij Parijs. De be langstelling was vooral van Franse zijde heel groot. Veel Parijzenaars hadden gisteren namelijk, als ge volg van de staking, een vrije dag. (Van onze correspondent) LONDEN De Londense specialist Maurice Pappworth heeft een storm ver oorzaakt in de Britse medische wereld door zijn onthulling, dat in talrijke open bare ziekenhuizen, speciaal de academi sche inrichtingen, de patiënten als me dische proefkonijnen worden gebruikt. Deze proefnemingen brengen in sommige gevallen nadelige gevolgen met zich mee die soms van tijdelijke aard zijn, maar soms fataal. fSSx'oy U stapt in de bus. Plotseling wordt u met voertuig en al door een heli kopter opgetild en hoog verheven boven de verkeersknopen in de city verplaatst naar het centrum van de stad.Deze begeerlijke luchtbus- lijn werd gedemonstreerd in Phila delphia. De 57-jarige Pappworth deed zijn ont hulling in een vandaag verschenen boek: „Human Guinea-pigs experimentations on man". Hij haalt in dit boek talrijke gevallen van medische proeven aan en noemt ook namen. Het meeste bewijsma teriaal is bijeengebracht uit medische tijdschriften van de afgelopen tien jaar. Als voorbeeld noemt Pappworth: bij kin deren in een ziekenhuis werden in 1953 blaren op de buik verwekt door toedie ning van een irriterend middel. Hierbij waren 41 kinderen betrokken en dertig van hen kregen reumatische koorts. De genezing duurde vijf dagen. Andere voorbeelden van de schrijvende arts. Zwangere vrouwen werden in 1962 in een Londens ziekenhuis met een prepa raat behandeld om de bevalling te ver gemakkelijken. Dit gebeurde op een ogenblik dat in een rapport tegen dit middel was gewaarschuwd, omdat het miskramen of bloeduitstortingen kon ver oorzaken. Geen van de vrouwen onder vond er enig nadeel van, maar de schrij ver veroordeeld het niet gerechtvaardigde risico waaraan de vrouwen werden onder worpen. Proeven met een vaccin tegen mazelen werden op 56 geestelijk abnormale kinde ren toegepast. De reactie bij negen van hen was hoogst ernstig. Het boek bevat vele andere verontrus tende zaken. De publikatie heeft al grote opschudding in medische kringen verwekt. Een arts dreigt een vervolging tegen de auteur in te stellen, op grond van verkeer de conclusies. Hij geeft echter toe dat de feiten juist zijn. Er bestaat een voorschrift dat de pa tiënt kristalhelder dient te worden ge maakt wat er met hem zal gebeuren en welk risico hij loopt en dat er niets mag worden gedaan zonder zijn volmondige en vrijwillige toestemming. Maar in de prak tijk laat de manier waarop de medicus een voorgestelde behandeling uitlegt vaak veel te wensen over. Peter Post zal niet starten in de ron de van Italië die zaterdag begint. De Amstelvener kan zich niet vrij maken van een contract voor de zesdaagse van Mont real waarin hij samen met zijn befaam de koppelgenoot Pfenninger aan de start zal verschijnen. De plaats van Post in de Giro wordt ingenomen door Karei Leyten. (Van onze correspondent) BREDA De slopers van de r.-k. kerk in het centrum van Breda, welke moet verdwijnen in verband met sa neringsplannen, wreven zich vanmor gen de ogen uit van verbazing, toen zij merkten, dat het koperen haantje van de 80 meter hoge toren was ver dwenen. De koperdieven hebben drie stijle trappen moeten beklimmen en halsbrekende toeren moeten uithalen om het 10 kilo zware en driekwart me ter lange gevaarte van de torenspits af te halen. Comtesse Diane: Vrije tijd: de vrijheid om eigen bezig heid te kiezen. V De stijgende kosten in het dagblad bedrijf dwingen ons, evenals de meeste andere dagbladen, de abon nementsprijs enigszins te verhogen. Met ingang van 5 juni a.s. gelden de volgende prijzen weekabonnement 95 cent maandkwitantie over juni f 3.80 kwartaalabonnement per 1 juli ƒ12.35 kwartaalabonnement per post ƒ13.85 losse nummers 25 cent. Deze verhoging geschiedt na overleg met het ministerie van economische zaken. DE DIRECTIE Het overlegorgaan van de drie vakcen trales zal zelf plannen lanceren om de werkgelegenheid in ons land te stimu leren. Dit heeft de secretaris van het NVV, de heer F. J. Willems, vanochtend aangekondigd op de hoofdbesturenver- gadering van het NVV in Utrecht. De vakbeweging beschouwt dit als enige consequentie van de talmende houding van de Sociaal-Economische Raad. die na twee interimrapporten waarschijnlijk wel niet bereid is tussentijds aan te geven hoe de werkgelegenheid kan worden be vorderd. Omtrent de vormgeving van de plannen van de vakbeweging is nog defi nitief niets bekend. De Keukenhof in Lisse, die gisteravond haar poorten voor het publiek heeft ge sloten, heeft dit seizoen een record aantal bezoekers ontvangen. Wegens het warme weer van de laatste weken, was het bestuur van de hof ge noodzaakt het park eerder te sluiten, dan in de bedoeling lag. Desondanks heeft de Keukenhof dit jaar 790.000 bezoekers ge had. Het vorig seizoen waren het er 710.000. ADVERTENTIES De heer J. Drent Paulus Potterstraat 11 Hoogezand x4* 4* 4* 4* 4* 4* 4-4* 4* 4* 4* 4* 4* 4*4* 4* 4* 4* 4* 4"f* 4* 4* jj 4- 4- 4- 4- 4- 4* 4- 4- 4* 4- 4* 4* 4- 4» 4* X In Zandvoort is HOTEL BOUWES een begrip In ons cabaret speelt dagelijks het Italiaanse top-orkest dat tevens floorshows van inter nationale faam begeleidt. Een bezoek aan ons restaurant <s een waarlijke culinaire ge beurtenis. 4-4"5*4-4**>^4--:-4*^4*4**:*4**I*^4"l'4>'J"l"i-;1 4- 4- 4* 4- 4- 4* 4* 4- 4- 4* 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4* Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15S52 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 93 Amsterdam Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden Tel 14208 Diverse belegde broodjes KENNEMER AUTOMATIEK IJmuiden - O. Telefoon 1 40 00

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1