V orkhef truckwedstrijden in Velsen en Amsterdam Voor de politierechter IN DE VISHAL EN OP ZEE W. Hirs nam afscheid van Openbare Werken in Velsen Belastingen in Haarlem weer omhoog maar het tekort blijft erg groot fit ciaft de naakte waarheid over sunlight familiezeep gewoon lekker zuiver... 2 tabletten slechts 55 cent Woensdag voor het eerst in IJmuiden Alkmaar vond gehoor voor steun bij B. en W. Feest in RAI voor personeel van PEN Samenwerking van VEM en IJsvries in IJmuiden Slechts andere normen voor uitkering kans op een oplossing Waterleidings actie voor de lagere scholen Duin winnaar in nederlaagrit Engels vlootbezoek Havenberichten Sunlight DONDERDAG 18 MEI 1967 Diefstal Fietsen Oplichting, Jeugdelftal Velsen oefent tegen IJmuiden m Sunlight Familiezeep is gewoon zuivere zeep. Zeep zonder poespas. Zonder duur parfum. Sunlight zeep is eerlijke zeep Voor mensen die zoeken naar eenvoud Zeep voor iedereen die zich gewoon lekker schoon wil wassen. En daar gaat 't juist om - „Paps, kom gauw. De kanalenkiezer van de t.v. doet het niet". Het programma van de Velser Sport week vermeldt dit jaar een opmerkelijk onderdeel. Woensdag 24 mei 's avonds om halfzeven beginnen op de rolschaatsbaan aan het Gijzenveltplantsoen wedstrijden met vorkheftrucks. Veertien berijders, werkzaam bij verschillende afdelingen van Hoogovens, op de Papierfabriek of in de Vishal zullen voor de eerste maal in IJmuiden sportief strijd leveren op hun wendbare voertuigen, welke bij de bedrijven worden gebruikt voor het in terne transport. Vorkheftrucks zijn aan de voorzijde voorzien van twee stalen balken, die als een vork vooruit steken en omhoog en omlaag kunnen worden bewogen. Door middel van deze vork kunnen, meestal op een laadbord geplaatste goederen wor den opgenomen voor vervoer of om te worden opgestapeld. De trucks zijn een vertrouwd verschijnsel in onze zeeha vens, waar ze worden gebruikt in de op slagloodsen en bij het laden en lossen van zeeschepen. Ook bij de industrie worden ze in toenemende mate aangewend. Bij de wedstrijden in IJmuiden zullen de rijders een aantal geraffineerd uitge dachte toeren moeten verrichten, waar bij precisie en behendigheid, welke ook bij het dagelijks werk van belang zijn. worden gedemonstreerd. Degene, die het hoogste aantal punten behaalt en boven dien de kortste tijd noteert, is winnaar. De drie hoogstgeplaatste rijders zullen zaterdag 17 juni op de Dam in Amster dam, IJmuiden vertegenwoordigen in een tweestedenontmoeting. In het hart van de hoofdstad, voor het koninklijk paleis, worden dergelijke wedstrijden elk jaar gehouden. In het ka der van de feestelijkheden voor de ook voor Amsterdam zo belangrijke officiële opening van de nieuwe havenmond van IJmuiden, is nu een stedenwedstrijd ge organiseerd. Er zullen hierin enkele spec taculaire stunts worden opgenomen, die het belang van IJmuidens havenmond demonstreren. Behalve door de vorktruckrijders zal IJmuiden op 17 juni om 14 uur op de Amsterdamse Dam ook worden vertegen woordigd door de IJmuider Harmonie. Dit korps zal voor de wedstrijden, die om 14 uur beginnen, en in de pauze een mu zikale show ten beste geven. (Van onze correspondent) Het ziet ernaar uit dat de voetbalver eniging Alkmaar wat gunstiger perspec tieven krijgt. Alkmaar had het college van B. en W. en de raad in een brief ver zocht nu de aanleg van een benzine station niet doorgaat om zelf de exploi tatie van het sportparkrestaurant en de reclame op en rond het veld te mogen verzorgen. Bovendien heeft Alkmaar om financiële steun gevraagd. Het college van B. en W. heeft Alkmaar gisteren uit genodigd voor een gesprek. Tijdens het gesprek bleken B. en W. welwillend te genóver de verzoeken te staan. Zij zegden toe op korte termijn aan de raad adviezen over de steun te geven. Alkmaar heeft inmiddels de amateur speler Theo Vonk van USVU (Uitgeest) aangetrokken. Vorig jaar vormde hij met Vredenburg, die dit jaar in Alkmaar uit kwam, een vleugel. Ter viering van het 50-jarig bestaan I van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf I van Noord-Holland zijn feestavonden ge houden in het RAI-centrum in Amster- I dam. Deze feestelijkheden lopen vooruit op de officiële viering van het jubileum op 24 mei bij de opening van de nieuwe centrale Velsen door Prins Claus. De drie feestavonden worden totaal door ongeveer 4000 personen bijgewoond, allen werknemers en hun echtgenoten en gepensioneerden van de P.E.N. Een Zwit sers-Oostenrijks gezelschap brengt de I operette „Die lustige Witwe". Na afloop van de uitvoering is er tot twee uur bal bij de muziek van drie or kesten. De bezoekers worden na afloop door geheel Noord-Holland met bussen naar huis gebracht. Woensdag werden in IJmuiden in to taal 4100 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 338 kisten tong en tarbot, 9 heilbot, 221 schol, 16 schar, 196 haring, 1070 makreel, 285 schelvis, 195 wijting 602 kabeljauw en gul, 5 leng, 3 haai, 2 ham, 2 wolf, 22 poon, 1112 koolvis en 22 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 5-3, gr. tong 4,75-4,42, grm. tong 3,40-3,14. kim. tong 2,59-2,35, kl. tong I 2,93-2,31, kl. tong II 2,58-2,30, tarbot I 5,40-4,60, zalm 4,50-3,40. Per 50 kilogram: gr. en grm. schol 27-22, kim. en kl. schol I 25-21, kl. scholll 26-20, schar 13-10, verse haring 26-20, makreel 18,60-12,80, gr. en grm. schelvis 38-32, kim. schelvis 34-26, kl. schelvis I 32-25, kl. schelvis II 38-25, wijting 31-15, gr. gul 26-21, mid. gul 26-15, kl. gul 19-15, kl. haai 40, ham 150, poontjes 20-18, kl. koolvis zw. 21-15, kl. koolvis wit 25-23, kl. rode poon II 12-4. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 196-70, gr. koolvis zw. 110-53, gr. leng 28-26, gr. wolf 126. Besommingen, in guldens: KW 144- 13.030, 153-15.740, 161-2.590, 165-6.830, 225- 4.670, 173-6.190, 109-1.190, 105-1.120, 43- 17.240, 49-19.030, VL 73-16.020. Aanvoer van donderdag Vijfentwintig vaartuigen hebben don derdagmorgen in IJmuiden aangevoerd: 2010 kisten vis, 16.000 kilogram tong en 140 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 60 kisten schelvis, 210 kleine kis ten schelvis, 20 wijting, 54 kleine kisten wijting. 130 gul en kabeljauw, 890 kool vis, 50 haring, 40 kleine kisten haring, 120 makreel, 430 kleine kisten makreel, 360 schol en 190 varia. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: heilbot 4-3.50, tarbot 5.60-4.90, grote tong 4.75-4.46, grootmiddel tong 3.43-3.03, kleinmiddel tong 3.47-2.96, tong een 3.69-3.48, tong twee 2.79-2.64. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 120- 96, middel kabeljauw 112-92, grote kool vis 110, middel koolvis 50-41, grote leng 41-36, grote en middel hake 442-370. Per 10 stuks: grote kabeljauw 126-112, middel kabeljauw 65-56. Per 50 kilogram: grote schelvis 28-23, middel schelvis 30-16, kleinmiddel schel vis 32-17, schelvis een 35-16, schelvis twee 45-32, kabeljauw een 60-48, kabeljauw twee 55-40, kabeljauw drie 41-28, kool vis een 17-15, koolvis twee 16-15, grote en middel schol 42-37, kleinmiddel en De directeur van Openbare Werken, ir. D. N. Dammers, biedt de heer Hirs een fototoestel met toebehoren aan. Tot een week gevangenisstraf wegens belediging van een politieagent, vijf da gen hechtenis en een half jaar rijkswerk inrichting wegens bedelarij met onmid dellijke gevangenneming, heeft de Haar lemse politierechter woensdag een 22-ja- rig meisje veroordeeld. Het vonnis was nagenoeg conform de eis. De officier had namelijk voor de rijkswerkinrichting één jaar geëist. Het meisje, dat op 12 mei door de poli tie werd gearresteerd, zwierf al enige tijd zonder vaste woon- of verblijfplaats rond in Zandvoort en omgeving. Toen zij werd aangehouden had zij de politie onder meer voor „Schoften en fascisten" uitge- scholden. Met ingang van heden heeft een nauwe aansluiting plaats tussen de N.V. Visscherij Onderneming De VEM IJmuiden en N.V. Ijsfabriek en Koelhuis IJsvries in IJmui den. Tot directeuren van IJsvries zijn, naast de bestaande directie, benoemd de heren D. J. Gouda en W. F. Laurent. Verder ligt het in de bedoeling, dat de heer F. A. A. M. Allard per 1 juli aanstaande met pensioen gaat; de heer Allard zal dan 68 jaar oud zijn. De dagelijkse werkzaamheden bij IJs vries zullen onder leiding van de nieuwe directie normaal worden voortgezet. Met ingang van 1 juni zal de heer W. Th. P. Hirs wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd Openbare Werken in Velsen verlaten. De heer Hirs is 46 jaar in dienst geweest bij de afdeling bouw- en woningtoezicht in Velsen; de laatste jaren in de rang van technisch hoofdambtenaar-B bij deze dienst. Gister middag is in de recreatiezaal van het stadhuis afscheid genomen van de heer Hirs. Buiten de vele ambtenaren van de dienst, waarbij de heer Hirs bijna een halve eeuw werkzaam is geweest, waren ook talrijke vertegenwoordigers van bouwbedrijven aanwezig. Als eerste spreker tijdens de afscheids receptie voerde de directeur van Openba re Werken, ir. D. N. Dammers, het woord Spreker schetste de situatie, zoals deze in de gemeente Velsen was, toen de heer Hirs zijn intrede bij bouw- en woning toezicht degd. De scheidende ambtenaar heeft de bloei van Velsen, dat vijftig jaar geleden slechts een derde bedroeg van de Ondanks het verhogen van de rioolbe lasting, de reinigingsrechten en de opcen ten van de personele belasting met in gang van 1 januari 1968 blijft de financi ële situatie van de gemeente Haarlem vol problemen. Ook een beroep op een extra uitkering van het rijk zal weinig soelaas bieden, omdat meer dan honderd ge meenten in Nederland een beroep op het zogenoemde artikel 12 van de Financiële Verhoudingswet hebben gedaan. Burge meester en wethouders van Haarlem zien slechts een oplossing van hun financiële problemen in het verkrijgen van een an dere basis voor rijksuitkeringen. Deze hebben ze neergelegd in een uitvoerige nota, die woensdag 24 mei in de gemeen teraad zal worden behandeld en na goed keuring ondermeer aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën zal wor den toegestuurd. Het verhogen van enkele plaatselijke belastingen is een maatregel die de be volking van Haarlem ongetwijfeld 't dui delijkst en meest direct aanspreekt. Zo ligt het in de bedoeling de rioolbelasting van 22 tot 30 te verhogen. De reini gingsrechten gaan met 1 januari van het volgend jaar omhoog van f 18 tot f 24 per jaar (ze zijn nog vrij kort geleden van 12 tot 18 verhoogd) en de opcehten op de personele belasting worden van 150 op getrokken tot 200. Deze drie maatregelen betkenen hogere Inkomsten van f 800.000. Het is echter nog slechts een druppel op een gloeiende plaat als men weet dat het tekort op de begroting voor dit jaar ruim zes miljoen gulden is. Voor volgend jaar ziet het er allerminst beter uit .Bur gemeester en wethouders hebben nu op februari had zij in een kledingmagazijn I grond van de structurele voorzieningen Een 45-jarige huisvrouw uit Beverwijk werd door de politierechter veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevange nisstraf en 175 boete. De officier van Justitie had tegen haar een maand voor waardelijk en ƒ250 boete geëist. De vrouw, die al meer voor diefstallen met de justitie in aanraking was ge weest, moest zich verantwoorden voor het feit dat zij in juli van het vorig jaar een rol spaarzegels had gestolen bij een su permarkt in Beverwijk. Zij had deze in geplakt en ingeleverd. Zij kreeg er 100 voor. In januari van dit jaar had zij kou- «en en kaas bij hetzelfde bedrijf gestolen, Een 34-jarige spuiter uit Haarlem werd veroordeeld tot twee maanden gevange nis. De officier had tien weken geëist. De man moest zich verantwoorden voor het feit dat hij op 7 februari een fiets zou hebben gestolen en deze op 11 februari (met verlies) zou hebben verkocht. De verdachte beweerde dat hij de fiets in de Kleine Houtweg van een onbekende voor 100 had gekocht en hem vier da gen later voor 25 van de hand had ge daan. Hij verklaarde aanvankelijk niet te hebben geweten dat de fiets gestolen was. Conform de eis van de officier van Jus titie veroordeelde de politierechter een 27-jarige koopman uit Haarlem tot drie maanden gevangenisstraf. De koopman moest zich verantwoorden voor het feit dat hij in april en mei fietsen bij het Haarlemse station had gestolen. Hij had al verscheidene veroordelingen op zijn naam staan en is werkloos. Conform de eis van de officier van Jus titie veroordeelde de politierechter een j 24-jarige huisvrouw tot 100 boete. Op 11 in de Haarlemse binnenstad in een pas kamer de prijskaartjes van twee truitjes verwisseld. Zij rekende erop dat dit haar 7 voordeel zou opleveren. Hoeveel haar man verdiende, zei ze niet te weten. Zij wist alleen dat haar echtgenoot voor een zeilboot spaarde. van de stad een plan opgesteld, dat het hun mogelijk moet maken ongeveer vijf miljoen gulden meer van het rijk te ont vangen. Indien dit plan door de regering zou worden overgenomen zou het beteke nen dat het tekort op de begroting voor dit jaar ongeveer zou zijn weggewerkt. Men mag echter niet aannemen dat de regering de voorstellen van Haarlem zon der meer zal honoreren. Er zijn immers meer dan honderd gemeenten die op grond van hun begrotingstekorten om meer steun hebben gevraagd. Indien Haarlem niet op een grotere rijksuitke ring kan rekenen of slechts moet wachten op een volgens de wethouder van Fi nanciën beslist niet erg hoge uitkering volgens artikel 12 dan kan dit betekenen dat de gemeente Haarlem haar uitgestip pelde beleid moet stoppen en dat met na me het aanpakken van nieuwe werken ondermeer op verkeersgebied, onderwijs, cultuur en sport onmogelijk zullen blij ken. Een groot aantal waterleidingbe drijven, waaronder ook het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland, organiseert voor de dertiende maal een waterleidingschoolwedstrijd voor leerlin gen van de eerste klassen van het lager onderwijs. Deze landelijke actie, die als motto meekrijgt „Wees wijs met water" moet de aandacht vestigen op het leiding waterprobleem en zal worden geconcen treerd in de daartoe vastgestelde waterlei- dingweek, die dit jaar valt in de periode van 22 tot en met 26 mei. De heer W. Meuldijk, de geestelijke va der van de „Pipo de Clown"-verhalen, heeft voor deze actie een kleurplaat ont worpen en het op de achterzijde bijbeho rende verhaal geschreven. In deze tekst vraagt „Pipo" de deelnemers onder meer de tekening te kleuren en zo mogelijk af te maken. Landelijk zal deze kleurplaat worden uitgereikt aan rond de 110.000 leerlingen. In het voorzieningsgebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland zullen op deze wijze on geveer 15.000 leerlingen worden bereikt. Een jury zal op 21 juni deze kleurplaten beoordelen. hedendaagse grootte, van heel nabij me- gemaakt. De heer Hirs, die in het bijzon der bouwtoezicht was toevertrouwd, heeft in de afgelopen jaren het vertrouwen van alle aannemers in de gemeente Velsen weten te winnen. „De heer Hirs heeft met uiterste I plichtsbetrachting zijn taak vervuld. Een taak, die vaak veel geduld en een zeker tactisch optreden van de betreffende amb tenaar vraagt", aldus de heer Dammers, die namens het jubileumfonds de heer Hirs een fototoestel met toebehoren aan bood. Tweede spreker was de chef van de afdeling, de heer H. van 't Hag. Ook hij schetste de heer Hirs als een accuraat en schetste de heer Hirs als een accuraat en I vakbekwaam ambtenaar. De heer Van 't Hag meende dan ook, dat de scheidende ambtenaar vaak een grote steun is ge weest voor zijn jongere ambtgenoten. In I het bijzonder releveerde de heer Van 't Hag het open karakter van de heer Hirs. Als blijk van waardering voor het vele werk, dat de heer Hirs in de jaren heeft verricht en de onderlinge prettige ver standhouding bood spreker de heer Hirs een set gereedschappen aan. Mevrouw Hirs kreeg een bloemstukje aangeboden. Van de Bond van Technische Ambtena ren (B.T.A.) kreeg de heer Hirs een doos I sigaren, nadat de voorzitter van deze bond, de heer A. J. Jansen, de scheidende heer Hirs in vriendelijke bewoordingen had toegesproken. Namens alle aannemers in de gemeente I Velsen sprak tenslotte de heer J. Bart. „Toen men in de bouwwereld had verno men dat de heer Hirs met pensioen zou gaan, is onmiddellijk besloten dat wij dit niet zomaar voorbij zouden laten gaan. Hiervoor betekende de heer Hirs te veel voor ons. Voor de oorlog ontstonden er wel vaak onenigheden tussen de heer Hirs en ons. Maar na deze periode van oorlogs handelingen en de latere revolutiebouw is de verstandhouding tussen beide partijen honderd percent", aldus de heer Bart. Van de aannemers kreeg dé heer Hirs een enorme doos sigaren en een oorkonde met het wapen van Velsen en Haarlem (ge boortestad), alsmede de namen van de bouwondernemers in de gemeente Velsen erop gecalligrafeerd. Voor mevrouw Hirs was er een heel groot bloemstuk. Tenslot te boden de aannemers het echtpaar Hirs nog een televisietoestel aan, om op gezel lige wijze samen van de nog komende jaren te genieten. (Van onze wielermedewerker) Door de Beverwijkse rennersclub „Ken- nemerland" werd woensdagavond in het sportpark „Adrichem" de tweede rit van het nederlaagtoernooi verreden en die le verde een doorslaand succes op voor het bezoekende „Alcmaria Victrix". In de ra ce voor amateurs hield de Alkmaarder Rob Duin louter clubmakkers achter zich en alleen in de koers voor nieuwelingen wist Aad Bakker de Kennemer eer hoog te houden. De clubklassering werd met liefst 102 tegen 34 punten door de gasten gewonnen. Er namen aan dit clubtreffen 62 ama teurs en nieuwelingen deel. In de wed strijd voor amateurs vloog de Heemsker ker Bloedjes uit een der bochten, kwam vrij lelijk ten val en moest in het zieken huis gapende vleeswonden in een arm en been laten hechten. De uitslag was: 1. R. Duin, 2: G. Mooi, H. van Diepen op 1 ronde, 4. J. Rol, 5. A. Kooiman, 6. S. Lust, 7. K. Rol (allen Alc. Victrix), 8. J. Bobeldijk, 9. C. Nies- sink (beiden K'land). In de koers voor nieuwelingen moest een sprint de beslissing brengen en die re gelde Aad Bakker in zijn voordeel. De uitslag: 1. A. Bakker (K'land), 2. Van Beusekom, 3. P. de Boer (beiden A.V.), 4. C. Durge (K'land), 5. D. Groen (A.V.). schol een 41-35, schol twee 49-36, schol drie 41-20, schar 28-22, bot 8,, poon 23, ham 36-16.50, gestripte wijting 44-23, dichte wijting 42-33, haring 16.40-14, ma kreel 35-11.50, tarbot 94-86, griet 94, ham 172, hake een 142-120, hake twee 66-60, hake twee 66-60, hake drie 45-36, rode poon 48-21, kleine leng 25, olm 22-15. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 40 kisten schol, 10 va ria en 900 kilogram tong. In de vroege ochtend zijn vandaag vier Engelse oorlogsschepen IJmuiden binnen gelopen. De oorlogsbodems zijn doorgeva ren naar Amsterdam, waar zij tot dinsdag 23 mei zullen blijven. Het zijn de Glamorgan, een met gelei de projectielen uitgeruste torpedobootja- ger, het fregat Zulu, de torpedoboot jager Delight en de onderzeeboot Token. De Engelse oorlogsschepen liggen tot dinsdag aan het Stenenhoofd in de Am sterdamse haven. Het jeugdelftal van Velsen speelt van avond een oefenwedstrijd tegen een com binatie van IJmuiden op het sportpark Schoonenberg. Aanvang half zeven. Woensdag te IJmuiden aangekomen: Viljandi, van Kaliningrad voor Velsen: Arabritt, Barce lona; Dux-2. Iggesund; Biesbosch, Gravelines; Rossen, Delfzijl voor Velsen: Skaumor, Pepel voor IJmuiden; Glanton, Rotterdam voor IJ muiden; Caudebecun 2, Duinkerken voor IJmui den; Orecrest, Port Talbot; Bachus, Boulogne sur Mer; Hannoverland, Bremen; Jean-E., Lon den; Teunika, Sheerness voor Zaandam; Vlist- borg, Lugnedal voor Beverwijk; Port Talbot, Londen; Gouweborg, Hamina; Jacques Bingen, Roua^n; Airisman. Jacobstad voor Zaandam; Galati, Londen voor IJmuiden; Spaarneborg, Brussel voor IJmuiden; Rolff Behrmann, Rot terdam voor IJmuiden; Berkelstroom, Rotter dam; Hoegh Alouette, Freetown: Jacob Teek man, Boston voor IJmuiden; Ask, Rotterdam; Lind, Oran; Hans, Londen; Boreas (Duits), Ham burg; Plover, Felixtowe. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Oreosa, naar Port Talbot; Rijnstroom, Shoreham; Irene Freys, Rotterdam; Clarity, Londen; Honte- stroom, Hull; Bern, Little Hampton; IJstroom, Dagenham; Amrum. Varberg; Viljandi, Antwer pen van Velsen; Argo, Rotterdam van Bever wijk; Gazelle, Boston van Koog aan de Zaan; Hella, Emden van Zaandam; Trito, Rotterdam; Granö, Rotterdam; Hartwig Buss, Londen; West Riding. Goole; Bjarmia. Antwerpen: Ar- deas, Rotterdam; Arabritt, Huil; Wandsbek, New York. Donderdag te IJmuiden aangekomen: Laboe, van Stugsund; Draco, Rotterdam; Maren Skou, Antwerpen; Cresco, Antwerpen: Bonn, Delfzijl; Boreas, Rotterdam; Charis, Antwerpen; 5 Britse marinevaartuigen, Noordzee. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Mata- ram, naar Marseille; Togokust, Rouaan; Susan, Plymouth; Raila Darl, Avilez van IJmuiden. (Indien achter de plaats van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip naar of van Amsterdam Is gegaan.) l-AMILIJ- FF CV gj|M§j|j|||jj hVV;Nó'-.V-v

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4