Gemeenteraad van Velsen laat agrariërs niet in de steek VELO Verenigingsnieuws uit de IJmond sr y proëf ^5^ A R l/l Bi) iKI K E R Wil MK El L Halve eeuw Kinder kerk in IJmuiden-Oost Garantie voor hippisch concours wordt subsidie 4 Laatste raadsvergadering voor de heren Tijssen en Tanis HET FIJNSTE 1 BAKT „Laat u in de boot nemen" o>' h Diefstal van snoepautomaat Rook uit een kast Brandje in de Heerenduinen MOTTO BRULBOEIFEEST: Plastiek vernield van kleuterschool Ernstig ongeval in Beverwijk AaBe gordijnruiten festival bij rGEESi NEDERLAND ssty DONDERDAG 18 MEI 1967 5 Na ruim twee uur uitvoerig over dit onderwerp van gedachten te hebben gewisseld, ging de gemeenteraad van Velsen woensdagavond akkoord met het gemeenteblad, waarin door het college het in voorbereiding verklaren was omschreven van een bestemmingsplan voor het oostelijk deel van de gemeente. Doordat wij de inhoud van dit stuk nog onlangs hebben gepubli ceerd, mag worden verondersteld dat onze lezers er over zijn ingelicht dat het hier een nieuw recreatiegebied betreft, waar enige agrarische bedrijven aan moeten worden opgeofferd. De langdurige behandeling van dit raads stuk was mede het gevolg van een adres, gericht aan de voorzitters van de Velsense raadsfracties, waarin door enige agrarische organisaties een zekere onrust tot uitdrukking werd'gebracht, zodat zij verzochten niet voortijdig tot definitieve plannen over te gaan. VELO DE VRIND DIE DE WAS DOET Velsen-lJniuiden Beverwijk Overleg Aardgas Aan het slot van de woensdagavond gehouden vergadering van de Vel sense gemeenteraad, heeft burgemeester mr. J. C. Bührmann als voorzitter een afscheidswoord gericht tot de heren K. Tijssen en D. Tanis, die deze avond de Prot.-Chr.-fractie voor het laatst hadden vertegenwoordigd. De heer Tijssen wegens gezondheidsredenen en de heer Tanis, omdat hij naar elders vertrekt. TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS! ALTIJD IN DE ORIGINELE VERPAKKING Nestor P. J. Steijaart uit Provinciale Staten Hoewel de heer Buist (P.S.P.) als eerste spreker te kennen gaf zich volle dig achter het gemeentebeleid te scha ren, vroeg hij het college toch hoe men deze ongerustheid dacht weg te nemen. Ook de heer Schotman (V.V.D.) was van mening dat de bewoners van dit gebied dienen te weten waar zij straks aan toe zullen zijn. Hij achtte de onrust volkomen begrijpelijk, omdat spreker in het stuk nergens een bereidverklaring had aangetroffen de betrokkenen te helpen en voor honderd percent schadeloos te stel len. De heer Visser (Prot. Chr.) drong op zijn beurt aan op een juiste benade ring van deze kwestie, waarbij een grote openheid is gewenst, omdat hij de in druk had dat de meeste agrariërs zich nog niet goed zijn bewust van hetgeen hier gaat gebeuren. Drs. Van Geffen (K.V.P.) achtte het eveneens vanzelfsprekend dat de ge meente de nodige zorg aan een billijke ontwikkeling van deze affaire zal beste den. De agrariërs verkeren immers reeds lang in onzekerheid en bovendien besef te spreker dat dezejioodzakelijke stap ve le bewoners buitengewoon zwaar zal val len. De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) herinnerde er tenslotte aan, dat men ongeveer vijftien jaar geleden met vrijwel dezelfde moeilijkheden werd geconfronteerd en wel in de IJmond- ADVERTENT1E WASMACHINES KOELKASTEN ELECTS. ARTIKELEN TROMPSTRAAT 66-68 IJMUIDEN-O. - TEL. 15198 DONDERDAG 18 MEI De Rank, Wilhelminakade, IJmuiden, 19.30 uur: toneelopvoering door „Fryske Trou". Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19-21.15 uur. VRIJDAG 19 MEI Cultureel Centrum, 20 u.: Contactavond Aquariumvereniging Velsen. Stadhuis, Plein 1945. IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. biblio theek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Wil- lemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert- straat 13: 14-17 en 19-21 uur. DONDERDAG 18 MEI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: schilderen o.l.v. Tony Gerlach, door Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: „Van top tot teen verzorgd", door de Stich ting v. huish. en gezinsvoorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen gesloten. VRIJDAG 19 MEI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Koperwerk o.l.v. Annie Bruggert, door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 en 19-21 uur. Jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u„ jeugd 15.30- 17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, volw.: 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 en 19-21 u-, jeugd: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heefris- kerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21. u.; Ruys- daelstraat la, jeugd: 15-17.30 uur. Noord. Achteraf is echter gebleken dat er een geheel ander heeld is ontstaan dan eerst werd verwacht en de heer Van Os had geen enkele reden om niet aan te nemen, dat thans eenzelfde beleid zal worden gevolgd. Spreker was er dan ook van overtuigd dat de gehele raad er zich van is bewust dat men redelijk moet zijn tegenover allen, die zich van deze maat regelen het slachtoffer voelen. Alleen waarschuwde hij ervoor de betrokkenen illusies me te geven, welke uiteindelijk niet kunnen worden gehonoreerd. In zijn uitvoerig antwoord verzekerde wethouder Ockeloen, dat met de gedupeerden sprake zal zijn van een zo groot mogelijke openheid en overleg Dit laatste is trouwens reeds het geval geweest, met als gevolg dat een deel van het gebied zijn agrarische bestemming zal behouden. De wethouder hoopte hier mee te hebben bewezen, dat er door het college wel degelijk met de belangen van de betrokkenen rekening wordt gehou den. Voorts vestigde spreker er de aandacht op, dat het terrein voor recreatie is be stemd en niet voor industrie, zodat het noodzakelijk onderhoud van deze groen strook de werkgelegenheid voor de land arbeiders stellig niet zal verminderen. En tenslotte gaf de wethouder de verze kering dat de bedrijven die behouden blijven, hun rentabiliteit niet zullen ver liezen, zonder dat er sprake zal zijn van het creëren van een soort „gemeenteboe- ren". De tweede sprekersronde heeft geen nieuwe gezichtspunten meer kunnen ople veren, zodat de raad zich uiteindelijk met deze voorbereiding van het bestem mingsplan akkoord verklaarde. Men ver leende het college nog volmacht, het adres van de organisaties namens de raad te beantwoorden. Daarvoor was de raad al bereid geble ken het krediet voor de ombouw op aard gas nog met 800.000 te verhogen, waar bij alleen de heer Buist (P.S.P.) wens te te worden ingelicht over de oorzaak van dit verschil. Voorts was hem in het gemeenteblad een omschrijving opgevallen van de in Velsen getroffen veiligheidsmaatregelen, waar hogere kosten aan waren verbon den dan in andere plaatsen het geval is geweest. Dit was voor hem een gerede aanleiding te vragen, of het aardgas in deze gemeenten dan onveilig moet wor den genoemd. Als oorzaak van het prijsverschil noem de wethouder Kolkman het ge bruik van de door de SKROG verstrek te gegevens, die echter voor Velsen niet houdbaar zijn gebleken. En wat de tweede vraag betreft merk te de wethouder op, dat van hem uiter aard geen bevestiging mocht worden ver wacht. Wel wilde hij er even de aandacht op vestigen, dat de burgerij door het ge meentebestuur steeds de grootst moge lijke veiligheid in het vooruitzicht is ge- Aan het begin van de avond trad de Umuider Harmonie op. Op de achtergrond het Hervormd Jeugdgebouw met de kinderen, die een fijne avond beleefden. ADVERTENTIE steld, welke garantie thans voor 100.000 is bereikt. Een bedrag dat hij volkomen verantwoord achtte, vooral omdat de om bouw in Velsen m geen enkel opzicht duur mag worden genoemd, zodat enkele col lega-wethouders hem reeds hebben ge vraagd, hoe men dit in Velsen voor een dergelijke prijs voor elkaar heeft gekre gen. Tijdens deze vergadering heeft de raad ook zijn instemming nog betuigd met een schrijven van Gedeputeerde Staten over een voorgenomen verhoging van de wet houderssalarissen. Met uitzondering ech ter van de fracties van de C.P.N. en de P.S.P.; de eerste, omdat de huidige sa larissen bij monde van de heer Kruis man voldoende werden geacht, terwijl de heer Hoek namens de P.S.P. daar naast nog enige bezwaren aanvoerde te gen de gevolgde procedure. Daarentegen werd geen enkele beden king vernomen tegen het verlenen van een garantie aan de harddraverijvereni ging „Santpoort en Omstreken" voor het dit jaar te houden concours-hippique. De heer Zuurbier (K.V.P.) toonde zich bijzonder verheugd over dit besluit, om dat hij hoopte dat de organisatoren op deze wijze tot een jaarlijkse traditie in staat zullen worden gesteld. Dit laatste: werd door wethouder De Boer volkomen onderschreven en deze stelde zelfs een procedure in het vooruitzicht, waardoor de garantie door een subsidie kan worden vervangen. Vol gens spreker heeft de.aanpak van de or ganisatoren hem hiej-voor voldoende ver trouwen geschonken. Hierbij betreurde de burgemeester het dat de heer Tijssen om gezondheidsrede nen afscheid moet nemen, vooral om dat hij een buitengewoon verdienstelijk raadslid is geweest, die ook in de maat schappelijke voorhoede een belangrijke rol heeft vervuld. De opeenstapeling van zijn vele functies en verantwoordelijkhe den leek spreker dan ook bijna te veel voor één mens. Vandaar dat de heer Tijssen een bijzondere plaats in fractie en raad heeft ingenomen, die moeilijk zal zijn te vervullen. Ook de heer Tanis heeft zich volgens spreker leren kennen als een principieel man, die toch bereid is gebleken steeds naar anderen te luisteren en zo nodig zijn standpunt te herzien. In zijn werk ten bate van de Velsense bevolking ble ken daarbij goedheid en redelijkheid zijn voornaamste kenmerken. De burge meester betuigde beide vertrekkende le den namens de raad zijn hartelijke dank voor hun ijver bij het uitoefenen van hun vele taken, waarbij hij hun ter herinne ring een foto van het bestuurscollege overhandigde. Als nestor van de raad sprak ook de heer Kruisman een kort afscheids woord, waarin hij wees op hun sociaal ge voel en activiteit. Hij meende dan ook dat beiden recht hadden op een dankbe tuiging voor de samenwerking en de bes te wensen voor de toekomst. Vermoedelijk in de nacht van 13 op 14 mei is een snoepautomaat, bevestigd aan de voorgevel van een winkel aan de Ce derstraat 'in IJmuiden, gestolen. De over blijfselen van de automaat zijn gevonden in het park Velserbeek. Er wordt aan kwartjes een bedrag van ongeveer vijf endertig gulden vermist. Nadat de heer A 1 g r a namens de Prot. Chr.-fractie het vertrek van deze bekwame leden had betreurd, waarbij hij verzekerde dat zij in de fractie zullen worden gemist, was het laatste woord aan de vertrekkende leden zelf. Beiden betuigden hun dank voor de tot hen ge richte vriendelijke woorden, evenals zij verzekerden op een prettige tijd in Vel- sens raad te zullen terugzien. Ondanks de nu eenmaal onvermijdelijke menings verschillen hebben zij in dit bestuurscol lege een ware vriendenkring mogen vin den, waardoor het hun mogelijk is ge maakt met vreugde en ambitie in het be lang van de gemeente te werken. Tot hun verbazing zagen de bewoners van een pand aan het Stratingplantsoen in Velsen-Noord woensdagmorgen tegen acht uur rook uit een kast in hun woon kamer komen. De rook bleek afkomstig te zijn uit het huis van de benedenbu ren. De brandweer constateerde een lek in een zijkanaal van de schoorsteen. Bij een brandje in de Heerenduinen te IJmuiden-O. is woensdagmiddag omstreeks half drie honderd vijftig vierkante meter verdroogd gras verloren gegaan. De brandweer was zeer snel ter plaatse, dankzij het feit, dat iemand de brand weer ogenblikkelijk na het ontstaan van de brand alarmeerde. Daardoor kon de schade beperkt blijven en een bosbrand worden voorkomen. De heer P. J. Steijaart uit Haarlem heeft bedankt als lid van provinciale sta ten van Noord-Holland. Hij maakte deel uit van de staten namens de P.S.P. Als re den voor zijn bedanken heeft de heer Steijaart opgegeven zijn drukke werk zaamheden. Hij is namelijk leraar aan de h.t.s. in Haarlem. De heer Steijaart is ook lid van de Haarlemse gemeenteraad. Hij is voorzitter van de twee leden tellende fractie van de P.S.P. Wapperende dundoeken aan hoge vlag- gemasten voor „De Brulboei" aan de IJmuidense Kanaalstraat wijzen er sinds dinsdagmorgen op, dat het feest is in dit buurthuis. Het tienjarige bestaan wordt gevierd onder het motto: „Laat u in de boot nemen". Bij een verjaardag hoort nu eenmaal een cadeau en het mooiste cadeau dat men „De Brulboei" ter gele genheid van het tienjarige bestaan kan geven, is het nog ontbrekende bedrag voor de aankoop van een zeilboot voor het buitencentrum „De Uiterton" aan de oever van de Mooie Nel in Spaarndam. Er is al ongeveer negen honderd gulden bijeen gebracht, maar daarmee kan men nog geen voor het doel geschikte zeilboot kopen. Gedurende ongeveer veertien dagen staat het gehele Brulboei-programma in Gisteravond, na afloop van een pro gramma, dat speciaal voor de jeugd was bedoeld ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de Kinderkerk in IJmuiden-Oost, wijk B, is de heer J. Menzel gehuldigd. De heer Menzel maakt sinds de oprichting deel uit van de lei ding van de Kinderkerk. De feestelijke huldiging vond plaats in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden. Het eerste deel van deavond was spe ciaal bedoeld voor de kinderen in de leef tijd van vier tot en met twaalf jaar. In totaal waren er ruim 170 kinderen aan wezig sommigen, vergezeld van ouders De festiviteiten begonnen om klokslag zeven uur met een muzikaal optreden van de IJmuider Harmonie. Dit duurde een half uur. Hierna begaf men zich naar de grote zaal, waar „The Shepherds" in een sfeervolle entourage een aantal liedjes zongen. Hoogtepunt vormde wel het optreden van Swiebertje. Ruim anderhalf uur ver maakte Swiebertje zijn jonge gehoor. Sa men met de veldwachter Bromsnor, juf frouw Saartje en de burgemeester beleef de Swiebertje weer één van zijn doldwaze avonturen. Tijdens de pauze werd de kinderen een consumptie aangeboden. Het geld voor deze kinderavond was be schikbaar gesteld door een anonieme kin dervriend. De heer J. Bergsma, hoofd van de Em- maschool, waar altijd de zondagsschool wordt gehouden complimenteerde het be stuur van de Kinderkerk met het slagen van de avond. De huldiging van de heer J. Menzel had men tot het einde van de avond bewaard. Toen de heer Menzel veertig jaar deel uitmaakte van het bestuur van de Kin- rkerk, kreeg hij de ere-medaille in goud, behorende bij de orde van Oranje Nas sau uitgereikt. Nu, toen jaar later, kreeg de jubilaris de gouden spel toegekend door het overkoepelend orgaan van de Nederlandse Zondagsschool Verenigingen (N.Z.V.). De gouden speld werd de heer Menzel opgespeld door de voorzitter van de Kin derkerk IJmuiden-Oost, wijk B, de heer C H. P. Dickhout, die tevens namens de Kinderkerk de heer Menzel een fototoe stel overhandigde. Mevrouw Menzel werd verrast met een prachtig bloemstuk. het teken van de lustrumviering. Donder dag 11 mei gaf de balletafdeling een de monstratie en vrijdag 12 mei volgden de judogroepen dit voorbeeld. Op zaterdag 13 mei was de grote bo venzaal gereserveerd voor een beatbal. Dinsdag was het buurthuis „De Brul boei" uitsluitend geopend voor de jeugd van zes tot veertien jaar. Voor elke leef tijdsgroep was een speciaal jubileumpro gramma samengesteld. Vele winkeliers in IJmuiden stelden ter gelegenheid van het tienjarige bestaan prijzen en prijsjes beschikbaar voor het kienen en men hoopt dat deze avond een flink bedrag bijeen wordt gebracht voor de zeilboot. Op vrijdag 19 mei vindt de min of meer officiële lustrumviering plaats met een ontvangst van de genodigden tijdens een „huiselijk" feestje. De Brulboei-mede werkers (sters) houden zaterdag 20 mei om vijf uur een „happening". In de volgende week worden de feeste lijkheden op vrijdag 26 mei voortgezet met een „kermis" voor de ouderen in al le lokaliteiten van het buurthuis. Op de zaterdag is het „kinderkennis". De lus trumviering wordt zaterdag 3 juni beslo ten met een beatbal. Deze slotavond be tekent tevens het einde van het clubsei zoen. Een dezer dagen is de muurplastiek, aangebracht op de kleuterschool „De Bij en" aan de Geelvinckstraat in Velsen- Noord, vernield. De plastiek is een uit beelding van een bijenkorf. De politie stelt een onderzoek in. Woensdagmorgen om ruim half negen is er op het kruispunt Vondellaan-Velser- weg in Beverwijk een ernstig ongeluk ge beurd, waarvan een 23-jarige wielrijdster uit die plaats het slachtoffer werd. De jonge vrouw werd in zeer ernstige toe stand naar het Rode Kruis Ziekenhui» overgebracht en vandaar naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Het slachtoffer stond voor het rode stop licht achter een stilstaande vrachtwagen te wachten. Toen net licht op groen sprong en de vrachtauto langzaam optrok in de richting van de Velserweg, probeerde de wielrijdster het voor haar rijdende voer tuig rechts te passeren om naar de Hal ve Maan te rijden. Bij die manoeuvre raakte de pedaal van haar tweewieler de trottoirband met het gevolg dat de vrouw viel. De achterwielen van de vrachtauto reden toen over haar onderlichaam. ADVERTENTIE Woninginrichting Marktplein 29, IJmuiden, telefoon 025 50-105 41 EUROPA MEUBEL'

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5