Johnsons interventiepolitiek is bikkelharde realiteit TIPis partij BDOTZ 'n gebakken broek? ja graag! peekEcloppenburg Secretaris van Centrum Griekse coup na ultimatum Unie in Rome: zou mislukt zijn NAVO-landen' SENA TOREN SCHRIJVEN HO BRIEF Katten zijn gek op t.v.-tekenfilms Soepelheid thans wel gewenst 22." „Voornaamste doel is dood Andreas Papandreou'1 heb ik van sparen willen weten, maar nu... PREMIE SPAARPLAN Nieuwe Russische 1200-km raketten in Noord-Vietnam Zuidpool-ijs voor universiteit van Brussel Verzending zeepost van DONDERDAG 18 MEI 196 7 9 Deficit Jarenlange strijd Flink pak slaag Zeker 100 slachtoffers van wervelstormen in Oost-Pakistan KORATRON mode tot uw dienst 99 99 Basis voor persoonlijk bezit Beroep Geen reactie Volgens VS-tijdschrift Kerkelijk nieuws IslOSË mÈtmmmm -fe mu Senator Fulbright ''WMWWWWIWWIAIWMyMWWIIIIIIWWWIlWMIIIWIIMWWIAIMM *WWWWWWWIIWWWIIWWWWIIIIIIWVIIWWWWIIIIIIIIWWIIIII>l«VWt MMWWUWWWWWWimWMWWAWWWWWWWWWWWWHV President Ho Tsji Minh ADVERTENTIE Fris, vrolijk en jong. Een heerlijke drank. Puur of als TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje, zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES f 7,80. De Engels psycholoog Rackham heeft vier jaar lang het gedrag van katten voor het televisie-scherm geobserveerd, waar na hij tot de conclusie is gekomen, dat ze niet houden van programma's waarin mensen een hoofdrol spelen. Neil Rackham, lector aan de universi teit van Sheffield, verklaarde dat katten het meest houden van tekenfilms en daar na van reclame .Bij discussieprogram ma's vallen ze onmiddellijk in slaap. Rackham heeft zijn conclusies gebaseerd op bestudering van twaalf geselecteerde katten, die in de proefjaren geregeld naar de televisie hebben gekeken. Hij zei dat zij een duidelijke voorkeur hebben voor tekenfilms om de snelle be wegingen van de figuren. Siamese katten zijn de meest hartstoch telijke televisiekijkers. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Vijftien senatoren, onder wie Fulbright, hebben een brief aan de president van Noord-Vietnam, Ho Tsji Minh, gestuurd om hem duidelijk te maken dat president Johnsons vasthoudende interventiepoli- tiek in Vietnam een realiteit is en dat Ho Tsji Minh zich niet moet blind staren op de oppositie tegen het officiële Vietnam-beleid door de vijftien briefschrijvers. De senatoren, dertien democraten en twee republikeinen, wijzen de Noordvietnamese president erop dat het alternatief voor de be reidwilligheid tot onderhandelingen, uitbreiding van oorlog is. Zij maken duidelijk dat ook zij geen voorstanders zijn van een eenzijdige Amerikaanse aftocht uit Vietnam, ook al houden zij vast aan hun critiek op Johnsons politiek. Met deze brief die werd verzonden na contact met het ministerie van Bui tenlandse Zaken, pogen de senatoren ken nelijk het argument de kop in te drukken dat hun oppositie de Vietnamese commu nisten de hoop geeft op een uiteindelijke eenzijdige aftocht van de Amerikanen. Het nevendoel van de brief lijkt Ho Tsji Minh ervan te overtuigen dat de situ atie hoogst ernstig is en dat soepelheid van zijn kant wellicht nodig is om een verdere fatale uitbreiding van het con flict te voorkomen. Het is niet onaanne melijk dat bij de stap van de senatoren de woorden van VN-secretaris-generaal Oe Thant een rol hebben gespeeld. Thant zei onlangs, te vrezen dat het Vietnam-con flict tot een derde wereldoorlog zal lei den, of misschien ook wat de Chinse mi nister van BuitenlandseZaken Tsjoe En -Lai aan de Amerikaannse journalist Si mon Malley zou hebben gezegd: „oorlog tussen China en de Verenigde Staten is onvermijdelijk en zou een gevolg kuunnen zijn van de uitbreidinig van de oorlog in Vietnam". HOE DAN OOK, de brief komt op een moment dat slecht nieuws over Vietman zich opstapelt. Uit een getuigenis van de minister van Financiën Fowler is geble ken, dat de oorlog aanzienlijk meer kost dan president Johnson in zijn begroting had geschat en dat vooral hierdoor het deficit volgend jaar wel eens tot 24 mil jard dollar zou kunnen uitgroeien. Tot nog toe was voor Vietnam 219 miljard dollar uitgetrokken, maar het lijkt er op dat het feitelijke bedrag dichter bij de der tig miljard zal komen te liggen. Een tweede minder vrolijk bericht kwam uit de mond van senator Stephen Young, lid van de commissie voor de strijdkrachten van de senaat. Om strijd te voeren tegen ongeveer 200.000 Vietcong- strijders in Zuid-Vietnam die geholpen worden door naar schating 50.000 Noord vietnamese soldaten hebben de Verenigde Staten nu, aldus Young, 60 percent van de Amerikaanse luchtmacht, 35 percent van de marine en 30 percent van de land strijdkrachten ingezet. Om aan deze onevenwichtige situatie zo snel mogelijk een einde te maken stelde Young voor met ingang van 23 mei aan staande (Boeddha's geboortedag de bom- bardemente voor een maand stop te zet ten en op de grond de Amerikaanse troepen alleen defensieve acties te laten nemen. Daarmee steunde Young een op roep van de „New York Times" van enige tijd geleden om gebruik te maken van een staakt het vuren tijdens Boeddha's ge boortedag voor een langere wapenstil stand. De demcraat Young leek echter weinig hoopvol de kans dat zijn partijgenoot pre sident Johnson naar zijn advies zou luis teren. „De president luistert niet meer naar redelijkheid, maar alleen nog naar zijn stafchefs die de oorlog permanent wil len uitbreiden", merkt Young op. UIT EEN opiniepeiling is inmiddels ge bleken dat ook Amerika's bevolking niet gelooft, dat een spoedig einde van de oorlog in Vietnam in zicht is. Maar liefst 81 percent gelooft dat de strijd nog jaren zal duren. Desondanks blijkt 72 percent van de bevolking achter het regeringsbe leid te staan. 59 percent gelooft dat de president de oorlog zou moeten uitbrei den en maar 41 dat geleidelijke vermin dering van de oorlogsinspanning unttig zou zijn. Interessant of eerder verontrustend is verder, dat maar liefst 47 percent van de Amerikaanse bevolking vindt dat 'n totale miltaire overwinning de beste koers in Vietnam zou zijn (officieel beweert Washington echter dat men helemaal niet op een overwinning uit is) terwijl slechts 41 percent een wederzijds terugtrekken onder toezicht van de Verenigde Naties zou prefereren. Dat het Amerikaanse volk voorbereid is op een lange oorlog in Vietnam lijkt overigens nog niet genoeg. Wil men de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en opperstaf-chef Wheeler geloven, dan zou men beter doen zich ook te prepareren op een onoverzienbaar lange periode van militaire aanwezigheid in Azië in het algemeen. In het tijdschrift „Look" voorspelt Wheeler namelijk dat de Amerikanen tot het eind van deze eeuw in Azië zullen moeten blijven, waarbij hij betoogt dat de huidige situ atie in Thailand, waar Amerika enorme militaire bases bezit en 35.00 man troepen heeft, sprekend lijkt op de situatie in Vietnam zes jaar geleden toen de pro blemen daar pas echt begonnen. In hetzelfde tijdschrift kan men lezen dat minister Rusk gelooft in het nut van 'n voorlopig Amerikaanse beheersing van eventueel elke golf in de Stille Oceaan, zolang China niet duidelijk heeft gemaakt dat het in vrede kan leven met zijn buren en de rest van de wereld met rust kan laten. Het zijn uitspraken die slechts kunnen betekenen dat Washington zijn wereld omvattende interventie- en politiebeleid denkt voort te zetten totdat het ervan overtuigd is, dat zich stout gedragende landen hun lesje geleerd hebben en zich naar Amerikaans patroon zullen gedragen. Een benadering die ook president John sons in Texas geschoolde geest niet vreemd is, zoals enige tijd geleden bleek toen Johnson aan Westeuropese diplomaten vertelde, dat Noord-Vietnam net als een stout kind met een flink pak slaag ge leerd moest worden, hoe het zich in de volkerengemeenschap heeft te gedragen. DACCA (Reuter) Bij de wervelstor men die de laatste tijd in Oost-Pakistan hebben gewoed, zijn meer dan honderd mensen om het leven gekomen. De bevol king van het getroffen gebied is gewaar schuwd voor een nieuwe wervelstorm. Gouverneur Abdoel Nonem Khan heeft verklaard dat meer dan 20.000 huizen in de afgelopen weken zijn verwoest. ADVERTENTIE Nieuw procédé: broeken bakken ...vormhoudend. Zodat de plooi levenslang messcherp-vers blijft (nu nooit meer strijken!). En er künnen geen kreukels in komen...De Koratron broek (zo heet'ie) veert steeds weer in de als nieuwe-vorm terug. Ook na steeds weer wassen 1 Koratron broekengebakken broeken. Daar zeggen praktische mannen (en hun dito vrouwen) "ja graag" tegen. Nu nieuw in Nederland dus bij p&c. Deze unieke vakantie en vrije-tijds broek in een zomerse kleur kost slechts (Van onze correspondent) ROME. Afgelopen week is in Rome een zeer belangrijk politiek vluchteling uit Griekenland aange komen, namelijk de secretaris van de Centrum-Unie (de partij van Papan- dreou), de heer Nicolaidis. Hij is de eerste Griekse politicus die erin ge slaagd is het land te verlaten. Hij heeft in de zetel van de buitenlandse persclub in Rome een buitengewoon druk bezochte persconferentie ge houden voor Italiaanse en buitenland se journalisten. „Mijn doel is, zo zei hij, om de krach ten van de Centrum-Partij in het bui tenland te reorganiseren en daarna alle andere democratische politieke partijen uit te nodigen zich met ons te verenigen in een gemeenschappelijk programma om de democratie in Griekenland te herstel len door het bijeenroepen van een grond wetgevende vergadering, voortkomend uit algemene vrije verkiezingen". Nicolaidis achtte het niet uitgesloten dat er een regering in ballingschap zal worden gevormd, maar zei voorlopig te moeten afwachten hoe de gebeurtenissen zich in zijn land zullen ontwikkelen en in welke richting de verzetsbeweging zal gaan die nu bezig is zich binnenlands te organiseren. Voorlopig zal men echter in ADVERTENTIES Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,— en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. enige plaatsen in het buitenland een na tionaal bevrijdigscomité vormen dat zal moeten bestaan uit aanhangers van de verschillende democratische partijen. DE SECRETARIS van de partij van Papandreau doet een ernstig beroep op de democratische regeringen, in het bij zonder van Europa, om Griekenland eco nomisch te blokeren en te boycotten en het land niet verder deel te laten ne men aan de EEG, waarmee Griekenland geassocieerd is. „Wie economische hulp verleent aan de huidige Griekse rege ring zal beschouwd worden als vijand van het Griekse volk. Het is in het belang van alle democratische landen te beletten dat dit regime vaste voet krijgt in het land, dat het de tijd krijgt een eigen vervalste grondwet op te stellen die zal moeten dienen om de democraten in de overige landen van de wereld een rad voor ogen te draaien", aldus Nicolaidis. Op de vraag, of de kolonels ook enige hulp uit het buitenland hadden gekre gen was zijn antwoord: „Dat is niet be kend, maar wel ben ik er zeker van dat zij de staatsgreep niet zouden hebben gewaagd als zij niet van mening waren dat de reacties in de NAVO-landen een zuiver platonisch karakter zouden heb ben. Als het nieuwe fascistische bewind een ultimatum had ontvangen van de NAVO-landen, dan zou na één kwartier de nieuwe regering ineen gestort zijn". „Dit leger", zei hij, „dat door de NAVO is uitgerust en wordt betaald, moest die nen ter beveiliging van de rechten en de vrijheden van het Griekse volk en ter verdediging van de democratie. Het is nu gebruikt om de volkswil te verstikken en de vrijheid op te heffen. Wat onze toe komstige houding ten aanzien van de NAVO zal zijn kan ik nog niet met ze kerheid zeggen, maar indien zij haar ka rakter als verbond tussen de democrati sche mogendheden ontrouw zal worden, zullen wij onze houding moeten herzien". „DE GRIEKSE partijen waren bezig zich voor te bereiden op normale ver kiezingen. Er was geen enkele aanwij zing dat er waar ook en hoe dan ook WASHINGTON (AFP). Op Noord vietnamese lanceerbases zijn Russische raketten van het type „Shyster" waarge nomen, aldus bericht het tijdschrift „Avi ation Week and Space Technology". Deze raketten hebben een reikwijdte van 1.200 kilometer en zijn te vergelijken met de raketten die tijdens de crisis van 1962 op Cuba waren geïnstalleerd. Zij zouden per vliegtuig naar Noord-Viet nam zijn vervoerd. De verdere techni sche uitrusting en de Russische technici zouden over zee zijn gekomen. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie verklaarde het bericht niet te kunnen bevestigen. (Van onze correspondent) BRUSSEL In Antwerpen zijn met een vrachtschip achttien houten kratten aan gevoerd, bestemd voor de universiteit van Brussel. De inhoud is ongewoon: ijs uit het zuidpoolgebied. Het werd verza meld door een groep Belgische onderzoe kers, tijdens de Belgische zuidpoolexpedi tie van verleden jaar. In de laboratoria van de Brusselse univer siteit hoopt men te kunnen vaststellen wanneer de ijsvorming in het zuidpoolge bied begon. Dit aan de hand van houtfos sielen en soortgelijke dingen die in het ijs zijn ingevroren. ongeregeldheden zouden uitbreken. Dit verklaart waarom de reactie tegen het nieuwe bewind zolang uitblijft. Er bestaat geen organisatie van de de mocratische partijen die in staat is op het ogenblik weerstand te bieden. Het vraagt tijd om tegenover zo'n machtige groep een behoorlijke weerstand op de been te brengen. Tijd, mensen en midde len. De militairen hebben de verschillende partijen van hun leiders beroofd en nie mand weet met zekerheid of de vrienden en partijgenoten die verdwenen zijn, zich in gevangenschap bevinden of wellicht zijn ondergedoken. Gezien die onzeker heid moeten de contacten gelegd worden buiten de grenzen van Griekenland". Om dit te doen gaat Nicolaidis naar Parijs. Op de vraag, wat naar zijn mening het lot zal zijn van Andreas Papandreou, de zoon van de leider van de Centrum-Par tij, was zijn antwoord: „Een van de voornaamste doelstellin gen van de kolonels is het uit de weg ruimen van Andreas. Zijn vader is een man van 79 jaar en bij diens dood zou de partij in verschillende groepen uiteen kunnen vallen, wanneer niet de krachtige Andreas aanwezig zou zijn". De reactie van de openbare mening in de democratische landen heeft de mi litairen doen beseffen dat zij voorzichtig te werk moeten gaan. Alleen pressie van de zijde der openbare mening in de vrije wereld kan voorkomen dat Andreas on der enig voorwendsel wordt ter dood veroordeeld". Naar de mening van Nicolaidis is het onwaarschijnlijk dat koning Konstantijn erin slagen zal zijn troon te redden. Zijn houdig is naar de mening van de secre taris der Centrum-Partij bijzonder half slachtig geweest. ADVERTENTIE Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Rio Corrientes" (23-5); Australië: ms „Tamerlane" (22-5); Brazilië: ms „Santa Isabel" (23-5); Canada: ms „Har- pefjell" (24-5); Chili: ms „Pericles" (23-5); Indonesië: ms „Essen' (21-5); Ned. Antillen: ms „Medon" (23-5); Suriname: ms „Her mes" (23-5); Ver. Staten: ms „Gaasterdijk" (24-5); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Ouwerkerk" (24-5). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Christ. Geref. Kerken Tweetal te Vlaardingen M. C. Tanis te Barendrecht en J. Westerink te Haam- stede-Kerkwerve. Beroepen te Bennekom M. Baan te Zeist Bedankt voor Hoogezand-Fochol Ph. Lindeman te Utrecht

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9