Hogere opbrengst van de Nederlandse zeevisserij RAAF kxii BENELUXTUNNEL 5 JUNI OPEN wiel Blik op nieuw N.S.U. model „Ruit rond Rotterdam" wordt kostbare zaak Neem voldoende rust tijdens lange ritten Middenklasse wagen met Wankel-motoren Schipper gestraft na ongeval dat matroos leven kostte mm Beneluxtunnel straks open 11 KUIPERS N.Y. Uw leverancier voor KOLEN en OLIE VRIJDAG 19 MEI 1967 Naaimachinepaleis kolen,olie,gas? Jaarwedde van de gedeputeerden verhoogd Faillissementen Stichting Nutsspaarbank Mi ■i Op 5 juni zal koningin Juliana bij Vlaar dingen een nieuwe autotunnel onder de Nieuwe Maas openen. Deze Beneluxtunnel, die zo'n 105 miljoen gulden heeft gekost, vormt tevens een van de belangrijkste scha kels in de „ruit rond Rotterdam"; een gi gantisch stelsel van autowegen waarin een voor Nederland unieke sterkruising voor komt. Honderden miljoenen guldens zijn en worden nog besteed aan deze wegenruit, die gebouwd wordt op de slechtste grond van Nederland. Als alles echter in het midden van de zeventiger jaren gereed is, kan de automobilist zonder noemenswaardige belem mering van Amsterdam uit naar Rotterdam rijden, de Nieuwe Waterweg passeren en direct naar België rijden. Voorbeeld Kunstwerken De miljoenen kubieke meters zand die voor al deze werkzaamheden nodig zijn worden gehaald uit het Deltagebied en de Nieuwe Waterweg. Ondanks deze voorzorgsmaatregelen heeft men berekend dat na openstelling van de wegvlakken zich nog zet tingen van tien tot vijftig centimeter kunnen voor doen. Op sommige plaatsen in dit wegennet, rust het wegdek op een zandlichaam dat twaalf meter dik is. De totale besomming van de Nederlandse visserij steeg van 195 miljoen gulden ln 1965 tot 223 miljoen in 1966. Ook de uitvoer steeg aanzienlijk, namelijk van 226 tot 264 miljoen gulden. Doordat de invoer een lichte daling van 92.5 tot 90 mil joen vertoonde, steeg het exportsaldo van 134 tot 173 miljoen gulden. De inves teringen in nieuwe vaartuigen en motoren namen toe van 14 tot tot 24 miljoen. Dit blijkt uit een zojuist gepubliceerd verslag van de afdeling visserij van het Landbouw-economisch Instituut over de bedrijfsresultaten van de Nederlandse visserij in 1966. In 1966 waren de besommingen van de trawlers van de rederijen niet onbelang rijk hoger dan in 1965. De stijging van de kosten was echter oorzaak dat, evenals in 1965, ook in 1966 een negatief resultaat werd bereikt, zij het in geringere mate. Dit geldt in het bijzonder voor conventio nele trawlers. De moderne hektrawlers, die nog maar sinds enkele jaren in bedrijf zijn, hadden in 1965 een gering overschot op de exploitatierekening, doch in 1966 een verlies. De kleine zeevisserij, uitgeoefend met kotters van schipperseigenaren, bereikte in 1966 aanzienlijk betere bedrijfsresul taten dan het jaar daarvoor. Na de stren ge winter van 1962-'63 waren de vangsten van tong flink gedaald, maar in 1965 na men de tongvangsten toe, welke stijging zich in 1966 voortzette. Hierdoor konden in het algemeen aanmerkelijk gunstiger bedrijfsresultaten worden behaald. De kleine zeevisserij is thans de be langrijkste tak van de Nederlandse visse rij, die ruim de helft van de totale be somming van de vangst voor zijn reke ning neemt. Ook de garnalenvisserij boekte afgelo pen jaar gunstige resultaten, hoewel de garnalenvangst iets geringer was dan in 1965. Dit kwam doordat de prijs van gar nalen steeg en het aantal aan de vangst deelnemende vaartuigen geringer was dan in 1965, zodat er gunstiger bedrijfsre sultaten konden worden behaald. De tota le besomming van de garnalenvangst was ongeveer gelijk aan die in 1965. ADVERTENTIE Als vakhandelaar zijn wij er trots op U een witte raaf onder de naaimachines te kunnen bieden: de EfKU! De Efku is een échte MERKMACHINE en heeft de goede hoedanigheden van veel duurdere machines. Toch kost een LICHTGEWICHT zig-zag met vrije arm maar 398,11 KLEINE HOUTSTRAAT 112 TELEFOON 0 2500-11142 HAARLEM In Beverwijk verkrijgbaar bij Begijnenstraat 13 Tel. 0 2510-26488 De IJsselmeer visserij had in 1966 iets grotere aalvangsten en betere financiële opbrengsten dan in 1965, waardoor de be drijfsresultaten in het algemeen gunstiger waren. De mosselkwekerijen hadden in het sei zoen 1965/1966 ernstige moeilijkheden op de Waddenzee ten gevolge van overvloe dige zaadval, waardoor de aanvoer van waddenzeemosselen dat seizoen aanzien lijk lager was dan in het voorafgaande. Daarentegen bereikte de aanvoer van Zeeuwse mosselen een belangrijk hoger niveau zodat de totale aanvoer van mos selen in het seizoen 1965/66 slechts weinig lager was het jaar daarvoor. ADVERTENTIE MAAR IN IEDER GEVAL kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden De Raad voor de Scheepvaart heef t de schipper van het vissersvaartuig Janny SCH. 61 gestraft door hem de bevoegd heid om als schipper en stuurman op zeevissersvaartuigen te varen te ontne men voor de tijd van een maand. Op 22 december van het vorig jaar heeft op de Janny een ongeval plaats gehad, waarbij de matroos L. Mos dodelijk is verongelukt. Het vaartuig was kort tevoren ver bouwd voor de boomkorvisserij. De aanleiding tot het ongeluk was het feit, dat het bakboordnet in de schroef was gekomen. De schipper besloot de kor- boom en nog enige flarden van het net binnenboord te halen. Dit werd uitgevoerd door vier man, terwijl de schipper op de buitenbrug van de motortrawler stond. Terwijl de mannen daartoe naar voren gingen, maakte het schip juist een slinge ring. De mannen konden het gewicht van de giek niet meer houden en lieten de lijn schieten. De matroos Mos raakte ver ward in de ketting, werd omhoog getrok ken en tegen de mast gedrukt, waarbij hij dusdanig verwond raakte, dat hij na enige minuten overleed. Volgens het oordeel van de Raad, heeft de schipper, door gebrek aan inzicht, zijn bemanning op ontoelaatbare wijze een manoeuvre laten uitvoeren zonder daar bij op enigerlei wijze in te grijpen. Het ongeluk zou zijn voorkomen, indien de schipper op de juiste manier had ingegre pen. Vlaggen misbruikt. De Amsterdamse po litierechter heeft een achttienja rige provo wegens diefstal van twee Nederlandse vlaggen bij een sporthuis op de Overtoom veroordeeld tot 12 da gen gevangenisstraf, waarvan zes voor waardelijk en aftrek van de zes dagen voorarrest. De provo's hadden op de dag na de geboorte van prins Willem- Alexander de vlaggen uit een standaard voor de winkel weggenomen. Bij het Lieverdje hadden zij de vlaggen op de grond gelegd, waren erop gaan zitten en hadden er sinaasappelschillen op ge strooid. ADVERTENTIE Willemsbeekweg 88. Tel. 1 46 27 Vraag naar onze spaarregeling De jaarwedde van de leden van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland is van 35.000,- verhoogd tot 38.000,-. Het voor stel hiertoe is gisteren, tijdens de ver gadering van de Provinciale Staten in het Provinciehuis aan de Dreef in Haarlem, goedgekeurd, zij het met enkele beden kingen van de heren Noordenbos (P.S.P.), Proper (C.P.N.), en Nuyens (Boerenpar tij). De heer Nuyens achtte het niet gepast om in deze omstandigheden de jaarwedde van de Gedeputeerden te verhogen. Ook vond hij het niet juist, dat de leden van Gedeputeerde Staten presentiegeld voor het bijwonen van de vergaderingen krij gen uitgekeerd. De heer Noordenbos vond de stijging van de jaarwedde geduren de de afgelopen acht jaar te vlug gegaan en de heer Proper had ernstige bezwaren tegen de grote verschillen, die bestaan in de salarissen van de ambtenaren. De commissaris van de Koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, stelde, dat een verschil moet worden ge maakt in de jaarwedden van de leden van Gedeputeerde Staten in de verschil lende provincies. Hij vond de verhoging, gezien de belangrijke werkzaamheden van de gedeputeerden, zeer terecht. De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 16 mei in staat van faillissement ver klaard: J. Ridderinkhof, wonende in Haarlem, Bleekenbergplein 6. Rechter-commissaris: mr. G. H. Zweers. Curator: mr. W. Ch. A. Klaufus in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 13 mei 1967 ge ëindigd het faillissement van Bram Kamp huis, wonende in Lisse, De Ruyterstraat 10, uitgesproken op 30 november 1965. Rech ter-commissaris: mr. J. Ph. Muilemeister. Curator: mr. W. Ch. A. Klaufus in Haar lem. Bij vonnis van de rechtbank in Haarlem van 9 mei is gehomologeerd het akkoord in het faillissement van: Hendrik Frederik Brugman, wonende in Koog aan de Zaan, Machinistenstraat 17, uitgesproken op 31 januari 1967 Rechter-commissaris: mr. J. G. L. M. Bijnen. Curatrice: mevrouw mr. H. J. S. M. Felhoen KraalOtto in Wor- merveer. Bij vonnis van de rechtbank in Haarlem van 9 mei is gehomologeerd het akkoord in het faillissement van: Hendrik Jan Wil lem Erkelens, wonende in Aalsmeer, Horn- weg 197, uitgesproken op 15 november 1966. Rechter-commissaris: mr. J. D. Vink. Cu rator: mr. V. J. Nolet in Haarlem. ADVERTENTIE 'T SPAARBANKBOEKJE het appeltje voor de dorst I in de gemeente Velsen Op 5 juni zal de Beneluxtunnel onder de Nieuwe Maas tussen Schiedam en Vlaardingen voor het verkeer worden opengesteld. De totale lengte is 1300 meter. Daarvan bevindt zich 800 meter onder water. Achtergrond van dit grootste wegenplan van ons land wordt onder meer gevormd door het inzicht dat Rotter dam met zijn huidige oeververbindingen zowel het lokale, als het interlokale verkeer nauwelijks meer kan verwer ken. Hoewel Rotterdam straks met de metro en de Bene luxtunnel al flink is gebaat, staat er nog een felbegeerde oeververbinding op het lijstje van burgemeester W. Tho massen: de Willemstunnel, waarover reeds lang onder handelingen worden gevoerd met de Spoorwegen. Want het is voor deze stad niet voldoende als alleen maar auto's en metroreizigers de rivier ondergronds passeren; ook de trein die nu via een afgrijselijk stalen viaduct over stad en rivier wordt geleid, zal in de toekomst onder de grond moeten. Dit is echter nog toekomstmuziek. De ruit rond Rotter dam is dit allerminst. Op de vier hoekpunten van deze ruit waar de autowegen op elkaar aansluiten verrijzen uitgestrekte verkeerspleinen, rotondes met daar omheen een wirwar van toevoer- en afvoerwegen. GOED VOORBEELD is de sterkruising op de zuidelijke oever van de Nieuwe Maas, daar waar de grote tunnel weg uit de Beneluxtunnel aansluit op de zuidelijke rand weg. In de drassige veengrond worden betonnen pilaren pilaren verankerd, die straks op vier boven elkaar lig gende kruisingen het wegdek zullen schragen. Rijdend over een van deze autowegen zal de automobilist over enkele jaren zowel onder als boven zich het geraas van de voorbijsnellende verkeersstroom horen. Ten noorden van de rivier sluit de tunnelweg aan op een klaverbladvormig plein (het Kethelplein), in de toe komst zal van dit plein een rechtstreekse verbinding ko men met de rotonde Ypenburg, die aansluit op de rijks weg naar Amsterdam. Aan de andere kant van de rivier komt een autoweg die van het reeds genoemde sterkruis punt af, naar Bergen op Zoom voert. Vandaar komt een autoweg naar België (Antwerpen, Brussel). Naast de Beneluxtunnel is overigens nog rekening gehouden met de aanleg van een tweede tunnel, die uitkomt op de auto weg die geprojecteerd is op de kruin van de Deltadijken. NIET ALLEEN op de hoekpunten van de wegenruit rond de Maasstad, maar ook elders in dit wegenstelsel komen zoals Rijkswaterstaat het noemt kunstwerken voor. Belangrijke lokale wegen worden overspannen, ver keersknooppunten in de stad krijgen er toevoerwegen bij, zodat er een nieuw ontwerp moet komen. Gevoegd bij de kosten van de miljoenen kubieke meters zand die op de tracés worden gestort, het verleggen van de ondergrondse leidingen die in het industriegebied kris kras zijn neergelegd, de aankopen van grond, de onteige ningsprocedures, het slopen van obstakels en het dempen van vaarten is het niet verwonderlijk dat dit in verhou ding kleine stukje wegennet de belastingbetaler twintig miljoen per kilometer gaat kosten. Soms heeft men particulieren kunnen interesseren voor de financiering. Dit is het geval bij de Beneluxtunnel; een naamloze vennootschap onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. Heusdens van Vlaardingen heeft voor deze tunnel en aansluitende wegen een kleine 125 miljoen op tafel gebracht. Het gevolg hiervan is, dat de tunnel als toltunnel zal worden geëxploiteerd: een Autofabrieken beschermen hun nieuwe produkten zorgvuldig. Om te ontkomen aan de nieuwsgierigheid van vakpers en concurrentie worden de nieuwe wa gens getest in afgelegen oorden. Om het vervoer daarheen onopgemerkt te laten verlopen, heeft de Duitse N.S.U.-fabriek een verhuiswagen gebruikt. De grote middenklassewagen die deze fabriek op het ogenblik test en die op de tentoonstelling in Frankfort zal worden geëxposeerd, wordt met deze transport wagen naar de afgelegen testgebieden vervoerd. De foto toont het moment waarop de wagen ergens in de Duitse bossen de verhuiswagen ver laat. Overigens heeft deze methode niet kunnen verhin deren dat er reeds enige foto's van dit N.S.U.-proto- type in de vakbladen hebben gestaan. De Duitse fa briek zal deze nieuwe wagen waarschijnlijk onder de naam Rotary op 14 september in Frankfort aan het publiek voorstellen. Zoals men reeds op de foto kan zien heeft de wagen een moderne styling, en past daarmee zeer goed in de 1,5 liter klasse, waar in onder meer B.M.W. is verschenen. De auto (lengte 4.80 m) is uitgerust met een twee gekoppelde Wankel-motoren. In 1964 kwam de eerste auto met Wankelmotor op de markt: de Wankel- Spider. Voornaamste doel was de kinderziekten uit de nieuwe krachtbron te halen en het publiek vast te laten wennen aan de roterende motor, die vrijwel trillingvrij loopt omdat er geen op- en neergaande delen zijn. De verkoop van de nieuwe N.S.U.-middenklasser zal straks moeten aantonen, of deze opzet is geslaagd. De nieuwe wagen die tussen de concurrenten de plaats inneemt tussen B.M.W. en Mercedes behoort tot de hoogste laag in deze klasse en zal qua prijs zeker niet onder de tienduizend gulden komen. Nu de lange vakantieritten weer aan bod komen, is het misschien nuttig nog eens de adviezen te publiceren die een Amerikaanse arts, dr. Clifford A. Johnson, meegaf aan de testrijders van de fabriek, waarvoor hij een onder zoek instelde naar de fysieke gevolgen van lange auto ritten. Geef de ogen rust door ze in beweging te houden. Vermijd staren naar één object. Half dichtgeknepen ogen tegen de zon vermoeien. Draag een zonnebril, die aangepast is aan uw ogen. Masseer tijdens een pauze de gesloten oogleden. Houdt beide handen aan het stuur, op de juiste manier („10 voor 2"). Bij spanning in nek- en schouderspieren, het hoofd langzaam in een cirkel ronddraaien. Rust iedere twee uur, adem krachtig uit en lang zaam in door de neus. De lucht met korte tussen pozen door toegespitste lippen laten ontsnappen. Strek de beenspieren, probeer enige malen met de vingertoppen de schoenpunten aan te raken, rek u uit als een „luie kat". Wip enige malen op de bal van de voeten op en neer. gulden voor personenwagens en f 2,50 voor wagens die groter zijn. „Niet om winst te maken", zoals mr. Heusdens eens zei „maar om de kosten eruit te halen". BIJ HET BOUWEN van de zogenoemde kunstwerken op de slappe veenlagen rondom Rotterdam (soms met een dikte van vijftien tot twintig meter) maakt men ge bruik van „zandpalen", een constructie die hier voor het eerst op grote schaal wordt toegepast. Nadat in de veenlaag een sleuf is uitgegraven, wordt deze opgevuld met zand. In deze zandbanen worden gaten geboord tot een diepte van twaalf tot achttien meter. Deze gaten die reiken tot in de veenlagen onder het zandbed, worden opgevuld met grof zand, dat uiteraard geen dra gende functie heeft, maar alleen dient voor een snelle en goede drainage van de veenlagen. Bovendien worden door deze „palen" de veenlagen sneller samengedrukt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11