Toenemende spanning in Nabije Oosten Oe Thant besluit VN-troepen uit bufferzone terug te trekken HET WEER Apejacht Valse nootin harmonie Supportersclub van Telstar in grote nood gekomen Ruime toelage voor Van Hall morris DEKKERS ELZER's 11 Woonkunst Brown stelt reis naar Moskou uit Amerikaanse inval in neutrale zone tussen Zuid- en Noord-Vietnam Drie gelukkigen in sporttoto Belastingen ontvingen 4.32 miljard Uitvoer in april met 2 gestegen DANKBAAR VOOR AFDANKERTJES Pompidou stelt vertrouwenskwestie - door geweldige toeloop voor bussen naar Fortuna-Teist ar - de *an mo'«cn Aadrbeiensoezen 60 ct. Aardbeien- bavaroises 65 ct. Aardbeien- bavaroisespunten 65 ct 52e JAARGANG NUMMER 167 VRIJDAG 19 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur- Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Onbestendig Geen keus Reservisten Het woord is aan Antismokkel-commando in Indonesië opgericht yy ri V rfio PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE CAMEL - TWEEDJASSEN Nederlandse dag op de Expo pagina 2 Massaal ontslag dreigt In Tilburg pagina IS TV-wereldprogramma pagina 15 HOEDEN Verhoog uw vakantiegenot! hazenberg IJmuider Courant WAARtN OPGEMOMLN DE KENNEMER COURANT BN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) JERUZALEM. In het Nabije Oosten waar het wapengekletter met het uur heviger wordt en de spanning langzamerhand het kookpunt heeft bereikt houdt Israel tot nu toe het hoofd koel. Hoe lang Tel Aviv even wel nog zijn kalmte zal weten te be waren is zeer de vraag, vooral omdat secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties de eis van Egypte heeft aanvaard de strijdmacht van de Verenigde Naties van de Israelisch- lïgyptische grens terug te trekken, waardoor voor het eerst sedert de Suez-crisis van 1956 de legers van Israel en Egypte weer tegenover el kaar zouden komen te staan. DONG HA (Reuter) Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen hebben van daag' een inval op grote schaal in de ge- demilitairiseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam ondernomen. De aanval be gon gisteren en wordt door militaire waarnemers als een belangrijke uitbrei ding van de Vietnamese oorlog be schouwd. De zone is tien kilometer breed en wordt sinds enige tijd door de Amerika nen met artillerie en bommen bestookt, omdat Noord-Vietnam haar zou gebrui ken als infiltratieroute naar het zuiden en als aanvalsbasis voor de Amerikaanse militaire stellingen ten zuiden van de zone. De bufferzone werd onder het Geneef- se akkoord van 1954 over Indo-China in het leven geroepen. Handhaving ervan werd gecontroleerd door de Internationa le Controle Commissie met waarnemers uit Canada, Polen en India. Het laatste jaar werd de zone echter steeds meer in de strijd betrokken en de controlecom missie kon niet veel meer doen dan het melden van de schendingen van het neu traal gebied. Op 30 juli vorig jaar begonnen de Amerikanen de neutrale zone met zware bommenwerpers aan te vallen. De inval in het zuidelijk deel van de zone vond slechts enige uren plaats na de zware mortier- en raketbeschieting van de Amerikaanse militaire basis Dong Ha, ten zuiden van de zone, waarbij elf Amerikanen sneuvelden en 41 gewond werden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13, 23 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 23 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9, 11 Films 7, 15 Langs sluizen en haven 9 Medische verzorging 9 Weg en Wiel 11 Uitgaan in Haarlem 13 Ferdinand 14 Kunst 15 Radio en tv 15 Topsy 16 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21, 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later ook enkele opklarin gen. Matige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk harde zuidwes telijke wind. Minder koude nacht. Morgen overdag in het algemeen iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Oe Thant brengt vandaag in een offi cieel rapport de Algemene Vergadering van de VN op de hoogte van zijn beslis sing. Thant deelde zijn besluit gister avond mee aan de vertegenwoordiger van Egypte bij de VN. Kort daarvoor had hij de afgevaardigden van de landen, die troepen leveren voor het stootblok langs de 187 kilometer lange Egyptisch-Israeli- sche grens op de hoogte gesteld van zijn beslissing. Thant is van mening dat hij geen an dere keus heeft dan het verzoek van Egypte in te willigen. Israel had het nooit goedgekeurd dat er troepen van de Ver enigde Naties op zijn grondgebied wer den toegelaten om een oogje in het zeil te houden. Wel heeft de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Martin een laatste poging gedaan om terugtrekking van de VN-strijdmacht te voorkomen. De onge veer 3400 „blauwhelmen" zouden aan de Israëlische kant van de grens met Egypte gelegerd moeten worden. Tel Aviv zal hier echter niet veel voor voelen. Martin was van mening dat Oe Thant niet het recht heeft om toestemming te geven de troepen „naar huis te sturen". Slechts met toestemming van de Veilig heidsraad, of de Algemene Vergadering kan dat gebeuren, aldus Martin. Inmid dels zouden Joegoslavische verkennings bataljons die deel uitmaken van de VN- macht opdracht hebben gekregen de buf ferzone te verlaten. Ondanks alle rumoer gelooft men tot nu toe in Israel nog steeds dat Nasser zal afzien van een militaire confrontatie met Israel. Men wordt in deze mening gesterkt door Nassers verzekering tegen over Franse diplomaten, dat hij er niets voor voelt in een oorlog te worden ver wikkeld. Israel heeft inmiddels wel alle militai re maatregelen getroffen die nodig wer den geacht om het volk de zekerheid te geven dat Tel Aviv terdege is doordron gen van de realiteit. Reservisten zijn op- greoepen. Duidelijk is dat in deze explosieve toe stand elk incident direct aanleiding kan De cijfers van sporttoto 46 van het af gelopen weekeinde zijn: deelnemers: 489.888, bruto inleg:/ 661.676,40, prijzenbe drag: ƒ218.353,-, eerste prijs:/ 120.094,15, 3 meldingen, bruto per kolom ƒ40.031,40. Tweede prijs: 65.505,90, 79 meldingen, netto per kolom ƒ830,-. Derde prijs: 32.752,95, 68 meldingen, per kolom ca. 482,-. zijn tot het ontbranden van de strijd. Gisteren deed zich al zo'n incident voor toen Israëlische straaljagers een duide lijk te herkennen vliegtuig van de Ver enigde Naties, waarin de V.N.-comman dant Rikhye zat, wilde dwingen een lan ding te maken op Israëlisch grondgebied. De Israëlische toestellen losten waar schuwingsschoten, maar de VN-piloot vloog door. Een vraag die de Israëlische pers be zighoudt is de positie van Moskou. De Sovjet-Unie heeft via radio en pers de laatste dagen felle anti-Israelische pro paganda bedreven. Vandaag werd in Londen bekendge maakt dat de Britse minister van Bui tenlandse Zaken George Brown zijn voor genomen bezoek aart Moskou heeft uitge steld, in verband met de crisis in het Nabije Oosten. De belastingen hebben in het eerste kwartaal van dit jaar 4.32 miljard op gebracht. Dat is een stijging van bijna veertien percent vergeleken met vorig jaar/ toen de fiscus 3.78 miljard binnen bracht. De loonbelasting heeft in deze pe riode van drie maanden het miljard over schreden. Zij lag 33 percent boven de loonbelasting van hetzelfde tijdvak van 1966. Ook de inkomstenbelasting vertoont een krachtige stijging. Zij bedroeg 971 mil joen tegen 726 miljoen vorig jaar. Een juiste vergelijking is hier echter niet mo gelijk vanwege de verschillen in boekings tijdvakken. Een stijging is evenwel on miskenbaar. Loon- en inkomstenbelasting samen kwamen in het eerste kwartaal boven de twee miljard gulden en maak ten zodoende bijna de helft van de tota le ontvangsten uit. Sterk gestegen zijn ook de benzine- en olieaccijns, de tabaksaccijns (ruim veer tien procent) en de motorrijtuigenbelas ting die de opmars van de laatste jaren onverdroten voortzet en over het eerste kwartaal 110 miljoen opbracht tegen 94 miljoen vorig jaar. De waarde van de invoer bedroeg in april 1967 ƒ2.497 miljoen (v.m. ƒ2.603) miljoen, terwijl voor een waarde van ƒ2.108 (v.m. ƒ2.195) miljoen werd uitge voerd. Het dekkingspercentage was 84 (v.m. eveneens 84). In vergelijking met april vorig jaar is de invoer gedaald met 41 miljoen gulden of 2 percent, de uitvoer echter gestegen met 44 miljoen gulden, of 2 percent. Sinds Van Speyk de kreet „Dan liever de lucht in!" slaakte, horen marine en luchtvaart een beetje bij elkaar. Daarom is het niet onge woondat de Koninklijke Marine de afgedankte vliegtuigtrappen van de KLM heeft overgenomen.Gis teren werden zij voor het eerst als „gangway" gebruikt, tijdens een Brits vlootbezoek aan Amsterdam. Multatuli: Nederigheid is een lafhartige manier om wat te schijnen. Automobilisten op de rijksweg Ven- lo-Roermond zagen gisteren hoe een vrij grote aap bij Reuver capriolen maakte op de rijweg. Tal van automo bilisten stopten om te zien wat er aan de hand was. Het bleek een flink uit de kluiten gewassen baviaan te zijn. Hij wandelde over de rijksweg, klom in de bomen en over het hotel,, Kas teel Waterloo". Na een uitgebreide jacht werd het dier gevangen en ondergebracht in het dierenpark Heidelust onder de ge meente Hom. DJAKARTA (ANP) In Indonesië is een antismokkelcommando benoemd. Daarin zijn vertegenwoordigers van de strijdkrachten, de justitie en de douane opgenomen. Aan het hoofd van dit nieuwe orgaan staat schout-bij-nacht O. B. Sjaaf. PARIJS (Reuter en AFP) De Fran se premier Georges Pompidou heeft in de Nationale Vergadering de vertrouwens kwestie verbonden aan het verzoek van zijn regering om een half jaar lang bij decreet te kunnen regeren op sociaal- economisch gebied. Voordat hij de vertrouwenskwestie stel de, betoogde Pompidou dat Frankrijk voor „een nieuwe, belangrijke mutatie van de economie staat: de laatste etappe van de gemeenschappelijke markt." Dit vereist volgens hem niet alleen vooruit zien, maar ook voorbereiding op het ge bied van de industrie, de landbouw en de handel. De regeringsmeerderheid is van 245 op 244 gekomen omdat de afgevaardigde Raymond Guilbert, die zich op 11 mei bij de gaullistische fractie had aangeslo ten, zich vandaag weer tot onafhankelijke heeft verklaard. Over de motie van wantrouwen zijn vanmiddag de debatten al geopend. Alle parlementaire kopstukken van Mitterrand via Mollet tot en met Giscard d'Estaing hadden daarvoor ingeschreven. Vermoe delijk zal morgen over de motie worden gestemd. *4 -r V x 5' t -V: Twee Haarlemse jongemannen heb ben gisteren met spandoeken ge demonstreerd tegen het optreden van de Marinierskapel op de Grote Markt in Haarlem. Ze werden aan gehouden wegens het demonstreren zonder vergunning van de bur gemeester. Een van de jongens ruk te zich los en rende met zijn bord tussen de musicerende leden van de kapel door. Politie-agenten snelden toe en arresteerden de man opnieuw. (Van onze sportredacteur) De supportersclub van Telstar is om een feit, dat eigenlijk tot grote ver heugenis zou moeten stemmen, in zak en as geraakt. Men had, om het eerste elftal in de voor behoud van het eredivisieschap belangrijke wedstrijd tegen Fortuna flink te steunen, bustochten naar Geleen georganiseerd tegen fancy- prijzen. Leden van de vereniging konden voor f 1,50 heen en terug naar Zuid-Limburg, niet-leden voor f 2,50. Men had op zeven bussen gerekend. Men had becijferd, dat men er dan wat geld bij moest leggen de vereni ging Telstar deed dat ook maar dat de kas dat wel kon lijden. Maar de vloedgolf van aanvragen is niet te stuiten. Nu al heeft men dertig bussen vol met mensen, die voor zo'n prikje wel naar Limburg willen reizen. Het is bovendien niet vreemd te veronderstellen, dat lieden uit de IJmond, die familie in Limburg hebben wonen, op een zeer goedkope wijze hun tantes of verre neven kunnen opzoeken. Hoe dan ook, de supportersclub zit in hoge financiële nood en doet een dringend beroep op de industrie en het bedrijfs leven om bij te springen. Per bus buiten de zeven geplande bussen moet er f 200 bij. Nu al bedraagt de schade dus f 5.000. En nog steeds komen de aanmeldingen binnen (Van onze correspondent) DEN HAAG Mr. Van Hall, de eervol ontslagen burgemeester van Amsterdam, zal tot aan zijn pensionering over twee jaar een ruime toelage krijgen. Deze toelage zal het eerste jaar uit tach tig percent van zijn huidige bezoldiging (momenteel 89.400) bestaan en het tweede jaar uit 65 percent, aldus een be sluit van de regering. Mr. Van Hall zal na 't bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd naast zijn a.o.w. een pensioen krijgen, berekend over de tien jaren dat hij burgemeester is geweest. De regeling die de eerste twee jaar geldt, komt overeen met die van de rijks wachtregeling voor overheidsdienaren. ADVERTENTIES Kennemerlaan 36 IJmuiden INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15352 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam ADVERTENTIES Patisserie HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 - IJMUIDEN Neem onze luchtdicht verpakte produkten mee Vakantiekoeken - Spritsen Amsterdammers Boterrondjes - enz. MOKKA ROOMTAARTJES 3. U snijdt er 8 punten uit A.S. ZATERDAG: 6 slagroom-aardbeiengebakjes in een doosjef 2.75 Dus naar mmm heerlijk! Tel. 1 64 79

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1