VAN DAG TOT DAG Controverse in Bonn over verbod van neo-nazisten In België houden driehonderd arbeiders metaalfabriek bezet Wij houden vol tot Brussel betere tijden zal PROMENADE RITMEESTER tui our van uw nieuwe favoriet: VAN NELLE e integratie Londen is bereid Gibraltar-gesprek te hervatten Nieuw wetsontwerp over verjaring oorlogsmisdaden Fataal kaartspel Nieuwste Mirage neergestort België wil minder uitgeven voor troepen in West-Duitsland Loonsverlaging leidt tot grote staking in W est-Duitsland Studentenleiders in Madrid gearresteerd 3 Ct rjA schenkt tel eg rammen VRIJDAG 19 MEI 1967 Overstromingen in Syrië wijn is niet duur Duits-vijandig Halt houden Een klasse apart! Door de Ritmeester-specialisten zorgvuldig voorbereid op een grootse carrière. Dat proeft u al bij het eerste trekje. Vandaag nog naar vragen bij uw sigarenwinkelier! op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks van $6ct.. voor 86 ct. voor- O deel! 99 99 De anti-Israëlische campagne van een deel der Arabische staten onder aanvoe ring van de Egyptische staatsleider Nas- ter is na een lange periode van smeulen weer fel opgelaaid. Het is geen vraag, wie dit vuurtje heeft aangeblazen. Nasser heeft weer een aanleiding gevonden het vurig begeerde „leiderschap van de Ara bische wereld" een nieuw verfje te geven door een voorlopig nog demonstratieve veldtocht tegen Israël te propageren. Zijn troepen zijn verenigd met de Syri sche en staan nu frontaal tegenover die van Israël in het woestijngebied tussen beide landen. Dat in een dergelijke explosieve situatie de aanwezigheid van het V.N.-legertje juist van pas komt, is een opvatting die blijkbaar niet door de V.N.-secretaris Oe Thant wordt gedeeld. Er zal wel een doorslaande reden zijn geweest voor zijn raadselachtige beslissing, dit legertje te rug te trekken maar dit gebaar betekent weinig anders dan heren oorlogshelden, gaat uw gang. De Arabische wereld kent diverse heet gebakerde oorlogshelden. Nasser is er een van, de Syrische premier Joesoef Zoea- yen eveneens. Irak, Syrië en Egypte we ten zich stevig gesteund door de Sovjet- Unie, die deze drie staten als „progres sief" heeft gekenmerkt en onder dat ar gument militaire en economische steun op grote schaal verleent. De activiteit van Nasser tegen Israël is ook kennelijk on der aanmoediging van Moskou tot over moedige uitdagingen uitgegroeid. De Sovjet-Unie ziet blijkbaar een moge lijkheid om in het Midden-Oosten haar in vloed te versterken ten koste van Israël, waarbij zij vooral een dreigende verbrok keling in de Arabische wereld wil voor komen. Het plan van koning Feisal van Saoedi-Arabië om een mohammedaans front te vormen dat een sterke anti communistische inslag zou hebben is door Moskou beantwoord met een hevig diplomatiek offensief waarvan Egypte, Irak en Syrië hebben geprofiteerd. Syrië, dat al enkele malen met Egypte brak, bakt nu weer zoete broodjes in Cairo en de militaire samenwerking van de Syri sche en Egyptische troepen wijst er wel op, dat omwille van de gezamenlijke be langen een nieuwe vriendschap uit de grond is gestampt. De ijzige kalmte van Israël onder de recente bedreiging wekt bewondering, al moet men niet verwachten dat dit geduld nog langer zal worden bewaard wanneer grensincidenten zouden uitbreken. Er wordt van verschillende kanten diploma tieke aandrang op Tel Aviv uitgeoefend om geen represailles te nemen, waardoor een volledige oorlog zou kunnen ontbran den. Maar aangezien het nationale be staan van Israël op het spel staat, is een werkeloos toezien slechts mogelijk tot een bepaalde graad van spanning. Daarna kan van alles gebeuren. De dwaze dema gogie van Nasser, gericht op een massale bezieling tot de „Heilige Oorlog", is al bezig zich als een lopend vuur door de Arabische landen te verspreiden. De bijzonder vlotte en keurig georga niseerde aardgasomschakelinig in onze streek gaat zo geruisloos, dat men nau welijks stilstaat bij dit toch in econo- misch-maatschappelijk opzicht historisch evenement. Nooit is een nieuwe vorm van energie met zo weinig schokken geïntro duceerd en in gebruik genomen. Toch is het de moeite waard te beseffen, dat stad, land en continent bezig zijn aan een over stap naar geheel nieuwe, gevolgrijke me thoden van energieverbruik en dat er bij zonder belangrijke consequenties aan deze overstap verbonden zijn. Een van die consequenties heeft in ons land al heel sterk de aandacht getrokken, namelijk de verhoudingsgewijze uitscha keling van de kolenwinning en de daar mee verbonden economische terugval van Limburg. Als men nagaat hoe belangrijk deze verschuiving van energie-verbruik voor land en gewesten al is, dan komt men vanzelf tot het besef van de enorme veranderingen, die op groter schaal in de wereld plaatsvinden door de ingebruik neming van de gigantische aardgasvoor raden elders. De aardgasvoorraad van de Sovjet-Unie om een voorbeeld te noemen, wordt ge schat op 60.000 miljard kubieke meters, dat is viermaal meer dan de gezamen lijke voorraden van Nederland en Noord- Afrika. De voorraden onder de oceanen zijn nog grotendeels onbekend, al is men er in Engeland al zeker van dat binnen het bereik van het Engels plat in de Noordzee enorme voorraden aanwezig zijn, die kunnen dienen om Engeland en Ierland jarenlang van energie te voorzien. Ook Duitsland heeft geweldige gasbellen in zee en onder eigen bodem, maar in Bonn aarzelt men met het bekendmaken van cijfers of het in exploitatie brengen van gasvelden, omdat de schok die in dat land zou worden toegebracht aan de mijn- gebieden veel zwaarder zou aankomen dan die in Nederland is aangekomen. Italië heeft zich in dat opzicht veel min der zorgen te maken, omdat het een mi neraal-arm land is. Grote Italiaanse maatschappijen voeren thans onbezorgd onderhandelingen met de Sovjet-Unie, om van dit land miljarden kubieke meters aardgas af te nemen via aan te leggen pijpleidingen. Men is van plan omtrent 1970 de eerste leidingen in gebruik te ne men. Deze leidingen zouden ook Frank rijk en Oostenrijk als „gas-arme" landen van Russisch aardgas kunnen voorzien. Daarbij komt dat volgens Italiaanse me dedelingen de prijs van het Russische aardgas veel lager zou zijn dan van het Noordafrikaanse. Een massale aard gaslevering uit Rusland naar Midden- Europa zou de economische verhoudingen tussen Oost en West met één slag op een geheel nieuw niveau brengen, waarvan ook de politieke consequenties natuurlijk niet gering zouden zijn. Een „ondergrond se" integratie van de Europese landen over de scheidslijnen van hun politieke tegenstellingen heen zal het aanschijn van Europa sneller en sterker veranderen dan welke ideologische leuze ook. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië heeft op het Spaanse verzoek de onder handelingen over Gibraltar te hervatten, gezegd, bereid te zijn onmiddellijk te pra ten als Spanje de beperkingen voor Britse vliegtuigen die van en naar Gibraltar vliegen, opheft. Het Britse antwoord is vervat in een nota, die op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Madrid is overhandigd. De onderhandelingen over Gibraltar werden door Engeland afgebroken, toen Spanje aankondigde dat met ingang van 15 mei een grote zone in de omgeving van de kolonie en het Spaanse gebied Algeciras voor alle luchtverkeer verboden zou zijn. ALEPPO (AFP). In de omgeving van Deir-ez-Zor in Syrië zijn talloze dor pen overstroomd door de buiten haar oe vers getreden rivier de Eufraat. Er zijn maatregelen getroffen om de stad Deir- ez-Zor tegen het water te beschermen. De Eufraat heeft de hoogste stand sedert mensenheugenis. Verzoek. De hoofdredacteuren van zes Atheense dagbladen hebben het mili taire regime gevraagd de censuur op de Griekse pers op te heffen. (Van onze correspondent) BONN. Binnen het Westduitse kabi net schijnt het tot een controverse te zijn gekomen over de wijze, waarop ef fectief tegen de neo-nazistische krachten in het land moet worden opgetreden. De minister van Binnenlandse Zaken, Paul Lücke onder wiens bevoegdheden de po litieke partijen vallen, ziet vooralsnog weinig aanleiding de NPD benevens enkele rechts-extreme organen even hard aan te pakken als tien jaar geleden de communistische partij, die destijds op in stigatie van de regering door het consti tutionele hof in Karlsruhe werd verbo den. Lücke baseert zich hierbij onder ande re op de omstandigheid, dat de officier van Justitie in München, de plaats waar het felste van alle rechtse weekbladen, de „National und Soldatenzeitung" wordt gedrukt, nu al tijdenlang poogt een dos sier samen te stellen zonder dat hij hier uit een aanklacht kon destilleren. De minister van Justitie, dr. Gustav Heinemann, gaat dit getraineer nu ken nelijk de keel uithangen. Op een lunch met de buitenlandse persvereniging in Bonn verklaarde dr. Heinemann gisteren, dat hij nu al weken achtereen zijn colle ga van Binnenlandse Zaken van mate riaal voorzag, op grond waarvan deze wel degelijk zou kunnen ingrijpen. Dr. Heinemann achtte de kans hiertoe besloten in artikel 18 van de Westduitse grondwet, dat de mogelijkheid oppert een groep bondsrepublikeinse burgers, maar ook individuele personen, eventueel voor beperkte tijd (maximum twee jaar) hun burgerrechten te ontnemen, wanneer deze duidelijk worden misbruikt. Dit ADVERTENTIE DIYARBAKIR (Reuter) Een Turkse soldaat is door een krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat hij vier soldaten met wie hij ruzie had over een kaartspel met zijn machinegeweer had doodgeschoten. grondwetsartikel is in de Bondsrepubliek nog nimmer toegepast, „maar eens", al dus dr. Heinemann, „zal het er toch van moeten komen". Men is er in West-Duitsland wat schuw voor, omdat misbruik van artikel 18 geenszins denkbeeldig is. Volgens minis ter Heinemann is het niettemin het enige middel in een strijd, waarbij men de rechts-extreme krachten wegens de ge raffineerdheid in hun optreden niet op afzonderlijke delicten kon vatten, wél echter in de gezamenlijkheid van hun kwade bedoelingen. In menig opzicht zou ook eenvoudiger jegens de „National und Soldatenzeitung" zijn op te treden, als door de krant be lasterde personen maar een aanklacht wegens belediging wilden indienen. Ge zien de ontmoedigende ervaringen in en kele van zulke procedures, zien de be trokkenen hier nu meestal maar vanaf. Met name de sociaal-democratische mi nisters Brandt en Wehner, tegen wie van rechtse zijde een onophoudelijke hetze wordt gevoerd, zijn vast besloten er niet meer op te reageren. Maar intussen is de oplaag van de verschillende rechtse bladen tot enkele honderdduizenden exemplaren per week gestegen. Op de voorpagina van de „National und Soldatenzeitung" van 5 mei vinden we nog een foto van prinses Beatrix, en prins Claus met het onderschrift: „Dit huwelijk getuigde van de diepste volksverbondenheid, heel Holland jubelt nu over de eerste mannelijke troonopvol ger sinds 116 jaar, die de hoop van de Duits-vijandige socialistische krachten in Holland op het verstoren van de monar chie de bodem insloeg". Het nummer van 12 mei bevat een smalend stuk over „de tien miljoen mark voor monumenten in Dachau tegenover de 500 mark voor Bretzenheim in de Paltz, waar evenals in Dachau 25.000 mensen stierven, maar natuurlijk, dat wa ren slechts Duitse krijgsgevangenen, die in een Amerikaans kamp moesten ster ven". Een joodse correspondente vroeg gis teren dr. Heinemann, waarom de Bonds regering in vredesnaam eindelijk niet op trad tegen dergelijke volksophitserij. Men behoefde toch niet op individuele aan klachten te wachten om in actie te ko men? Uit het schouderophalen van de minister viel op te maken, dat hij wel zou willen, maar dat de meerderheid van het kabinet nog niet van de noodzake lijkheid hiervan was doordrongen. Minister Heinemann deelde overigens nog mee, dat hij binnenkort al het parle ment zijn aangekondigd ontwerp ter wij ziging van de strafwet zou voorleggen, op grond waarvan moord, en dus ook volkenmoord, niet langer kan verjaren. Dit geschiedt om te verhinderen, dat na 1969 eventueel nog niet berechte oorlogs misdadigers de dans definitief zouden ontspringen. (Van onze correspondent) LA CROYÈRE. „Wij houden vol. Tot er betere tijden uit Brussel ge meld worden". „Wij willen maar van één oplossing horen: verder werken". Met die kreten werpen de bijna drie honderd arbeiders en bedienden van de metaalfabriek „Anglo-Germain" in La Croyère in de Belgische provin cie Henegouwen alle vragen over hun (unieke) stakingsactie bij voorbaat van zich af. Sinds dinsdagmorgen heeft het personeel van die fabriek eensgezind de werkplaatsen en kan toren „bezet". Ieder van hen, die ouder is dan 18 en jonger dan 60 jaar, blijft dag en nacht in de fabriek op zijn plaats. De machines staan even wel al 36 uur stil. De handen steken werkloos in de zakken van de blauwe fabriekskleding. Het hek voor de oprit naar de fabriek blijft gesloten. Vrachtauto's met voorra den, schuldeisers en vertegenwoordigers worden zondermeer rechtsomkeert verwe zen. Alleen voor directeur M. de Meurichy gaat het hek af en toe op een kier open. En voor de afgevaardigden van de bon den vanzelfsprekend. Die staan immers pal achter de stakers. Aan de straatkant van dat hek drommen van tijd tot tijd de vrouwen en kinderen van de stakers samen. In tassen brengen ze de maaltijden uitsluitend brood met kaas om onderscheid te voorkomen naar de stakers in de fabriek. Over de hoofden van de mensen aan weerszijden van de stalen muur waait even angstig als naargeestig de zwarte vlag. De werkgelegenheid in de eens zo wel varende Borinage krijgt vooral de laatste anderhalf jaar gevoelige deuken. De 300 Anglo-Germain-werkers zijn de laatsten van een drieduizend koppig personeelsbe stand, dat de fabriek nog niet zo heel lang geleden nog aan een goedbelegde boterham hielp. Op een steenworp afstand sloot ook de ijzergieterij Gilson vorig jaar al voor goed de poort voor haar 3000 werknemers. En rondom La Croyère en het naburige La Louvière draaien de schachtwielen van de kolenmijnen ook steeds langzamer. Ze zullen snel worden gesloten of met veel hulp slechts moei zaam in leven kunnen worden gehouden. De Anglo-Germainwerkers menen, dat aan de snel om zich heen grijpende werk loosheid een halt moet worden toegeroe pen. Maar al te gemakkelijk, menen zij, zuigen de grote banken, zodra een bedrijf niet meer te redden lijkt, het geld eruit en is likwidatie onafwendbaar. Daarom 99 marcheerden ze al op 8 mei jl. door de straten van La Louvière, om solidariteit te vragen van alle arbeiders in de Bori nage. Het rampzalige besluit de Anglo-Ger- mainfabriek te sluiten hing toen al in de lucht. De regering in Brussel zou tot aan het eind van deze week de lonen voor schieten. Daarna zou verder worden be slist. Tot zolang ook zouden geen ontsla gen worden aangezegd. De directie heeft zich daaraan niet gehouden. Nog voor Pinksteren wist iedereen, dat hij op de „kasseien" zou komen te staan. Elders zochten de goeverneur van de provincie Henegouwen, burgemeester M. Megal van la Louvière, de commissie voor Economische Sociale Aangelegenheden in het „centrum" en vertegenwoordigers van het departement van Economische Zaken uit Brussel tot laat een uitweg voor de moeilijkheden. De arbeiders hebben gisteren nieuwe re geringsvoorstellen voor beëindiging van het conflict verworpen. Na besprekingen met o.a. premier Vandenboeynants werd onder meer bekendgemaakt, dat de ont slagaanzeggingen zouden worden opge schort in afwachting van een gerechtelijke uitspraak over de sluiting van het bedrijf. Maar de arbeiders verwierpen de voorstel len. Zij wensen concretere zekerheden voor het scheppen van nieuwe werkgelegenheid. De stakers in La Croyère vestigen door middel van krachtige leuzen de aandacht op de problemen in de hele streek tussen Charleroi, Bergen ADVERTENTIE TAfif PARIJS (Reuter). Het enige proto type van Frankrijks modernste gevechts vliegtuig, de Mirage F-l is gisteren in Zuid-Frankrijk verongelukt. De vlieger is omgekomen. De Mirage F-l heeft een topsnelheid van meer dan tweemaal die van het ge luid. Het is ontworpen voor velerlei doel einden. De F-I was uitgerust met twee 30 mm-boordkanonnen en kan zowel con ventionele bommen als kernbommen of raketten vervoeren. Het toestel maakte vorig jaar december zijn eerste vlucht. Over de bijzonderheden van het onge luk wordt de grootste geheimhouding be waard. BONN (DPA) België heeft de West duitse Bondsrepubliek om verlichting ge vraagd bij de kosten voor zijn 50.000 man omvattende in West-Duitsland gesta tioneerde troepen. Gelijktijdig wil België in een program op lange termijn de kwa liteit van deze strijdmacht verbeteren. Deze punten heeft de Belgische minis ter van Defensie, Poswick, gisteren met zijn Westduitse ambtgenoot Schroder be sproken. België denkt bij deze verlich ting aan maatregelen op het gebied van de economische samenwerking met de Bondsrepubliek. Minister Schroder zegde toe voor zover in zijn vermogen ligt aan deze wens tegemoet te komen. De Belgische strijdkrachten i n de Bondsrepubliek zullen worden verbeterd op het gebied van personeel en mate rieel. Zij zullen daardoor effectiever zijn dan nu, zo staat in een communiqué van het Westduitse ministerie van Defensie. ADVERTENTIE BONN (AP) 6000 arbeiders van de Rheinstahl Hanomag A.G. Machinefabrie ken hebben het werk neergelegd uit pro test tegen een loonsverlaging van 2.5 percent. Een woordvoerder van de sta kers heeft verklaard dat de "taking zal voortduren tot de directie van de fabriek op haar beslissing is teruggekomen. De directie noemt de maatregel, die neerkomt op vermindering van bonusuit keringen, een „interne economische maat regel". De machtige Westduitse metaal arbeidersbond heeft zich achter de sta king gesteld. MADRID (Reuter). Honderden Ma- drileense politiemannen hebben gisteren de universiteit van Madrid omsingeld. Ér zijn zes leiders van de Verboden Demo cratische Studenten Vereniging gearres teerd, waarmee het totaal aantal deze week gearresteerde studenten op negen is gekomen. Een voorgenomen studentenbijeenkomst uit protest tegen de arrestaties werd in verband met de grote politiemacht afge last. Gift. Paus Paulus heeft tijdens zijn re cente pelgrimstocht naar Fatima schen kingen gedaan aan alle bisdommen in Portugal. De helft van de 1,07 miljoen gulden grote gift is bestemd voor de bouw van een nieuw seminarium. Rood Kruis. Egyptische vliegtuigen heb ben in Jemen een rode kruis-konvooi gebombardeerd. Het konvooi bestond uit twee voertuigen die duidelijk het rode kruis op een wit veld voerden. Uitgewezen. De Sovjet-Unie heeft de 25- jarige Belgische student Paul Charlier uit Leuven het land uitgewezen omdat hij lasterlijke inlichtingen over het le ven in de Sovjet-Unie zou hebben ver zameld voor westerse inlichtingendien sten. Schoon. De stranden van de Britse vakan tieoorden aan de zuidkust zijn weer schoon en gereed om de vakantiegan gers de nodige rust en ontspanning te bieden. Engelse soldaten en arbeiders hebben 150 kilometer strand geruimd van de dikke, zwarte slib, waarin dui zenden zeevogels zijn omgekomen. Jarig. De Noordvietnamese leider Ho Tsji Minh viert vandaag zijn 77ste verjaar dag.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3