In de IJmond voltrekt zich het „spinazie-drama" Verenigingsnieuws uit de IJmond Bezoek onze OCCASION-SHOW Duitse sportlieden komen op vele fronten in actie in kader van Velser Sportweek hobby I Gans „Westzaan" strandde door schuld van gezagvoerder Vriendjes in de kinderboerderij A 500,- In drie dagen 180 ton doorgedraaid Dames IJmond hebben nog één punt nodig Na botsing tegen lichtmast DVO ontvangt Deense vereniging Het nieuwe visseizoen Mutaties bij het SYB Iets van u bij? Jongens staken duin in brand Sloper aangehouden Carillonklanken Directrice van bejaardentehuis kreeg ontslag ZENTYELD en VAN BREEMEN kom kijken en vragen bij VRIJDAG 19 MEI 1967 mSEm V elsen-I J muiden Beverwijk Handbalcompetitie X ïooo ««lap In Heemskerk Evenals overal elders in den lande woedt ook aan de Beverwijkse groenten- veiling „Kennermerland" de slag-om- de spinazie. Aan de veiling spreekt men niet ten onrechte over het „spinazie-dra ma". In drie dagen namelijk zijn aan deze veiling alleen al 31.000 kis ten spinazie doorgedraaid. Daar elke kist zes kilo van deze smakelijke bladgroen ten bevat, betekent dat, dat er in die drie dagen niet minder dan 180 ton spi nazie de minimumprijs voor de aanvoer der hebben opgeleverd en daarna met vrachten vol zijn weggehaald om op een land te worden gesmeten, bestemd voor koevoer. Althans, indien de koeien het lusten. Nu echter blijkt al, dat de dieren temid- VRIJDAG 19'MEI Cultureel Centrum, 20 u.: Contactavond Aquariumvereniging Velsen. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, geopend van 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 19 tot 21.15 uur; filiaal ge meentebibliotheek en r.k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79, 19 en 21.30 uur; r.k. open bare leeszaal en bibliotheek Wellems- beekweg 96, IJmuiden, 19 tot 21 uur; filiaal r.k. openbare leeszaal en biblio theek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13, 10 tot 21 uur. ZATERDAG 20 MEI Patronaatsgebouw, Zeeweg. IJmuiden- Oost, 20 u.: Showorkest De Klavierschip pers. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtl., IJmuiden-Oost, 20 u.: Dansavond Jeugd- sociëteit Pagoen. Du Commerce, Marktplein, IJmuiden, 15.30-17 uur, receptie IJmuider Schaak club „Kijk Uit". Bibliotheken: De gemeentelijke open bare bibliotheken en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Willemsbeekweg in IJmuiden zijn ge opend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 19 MEI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Koperwerk o.l.v. Annie Bruggert, door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Ver. Openbare Bibliotheek Beverwijk- Heemskerk, Beverwijk, Hendrik burger straat 70, volw: 15-17.30 en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15.30- 17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, vol- w.: 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u.; Meere- stein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19 en 21 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd: 15.30-17.30 u. ZATERDAG 20 MEI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: schilderen en tekenen door het St. Lucasgilde, o.l.v. J. C. Heeck. Gebouw „Wijkerbaan", Pres. Kennedypl. 3a, 20 u.: Dansavond N.V.V.Jongerencon- tact. Aula Pius X-College, Büllerlaan, 19.30 u.: 12e Jeugd-Muziek-Concours door Mij. ter Bevordering der Toonkunst. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 9-10.15 u.; 10.45-12 u.; 12.30- 13.45 u. en 14.15-15.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat, volw.: 10-12.30 u.; jeugd: 10- 12.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 10-12.30 u.; jeugd: 10-12.30 u.; Oosterwijk, Amstelstr. 44, volw.: 10-12.30 u.; jeugd: 10-12.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat, gesloten; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 10-12.30 u.; jeugd: 10-12.30 u.j Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 10-12.30 u.; Parmen tierstraat la, jeugd: 10-12.30 u. den van de 180.000 kilo spinazie wande lend, deze groente met geen blik meer waardig keuren. Zij hebben er haar bui ken van vol en zoeken naarstig naar een kennelijk smakelijker polletje gras. Het ziet er rampzalig uit, maar een tuinder vertelde ons, dat zolang er tuin ders zijn, groenten doorgedraaid zullen worden. Ditmaal betreft het spinazie, an dere keren sla of tomaten of wat er nog meer moge zijn. Niettemin kost het de tuinders, wier groenten doordraaien, han den vol geld. Vooral indien men, bedenkt dat het spinaziezaad tachtig gulden per honderd kilo heeft gekost. Daarna is het uitgezaaid, het land bijgehouden, is het jonge gewas bespoten en tenslotte is de spinazie gesneden. Elke handeling heeft geld gekost. Alleen de arbeidslonen zijn dienaangaande reeds veelzeggehd. En wan neer de tuinder dit alles heeft opgebracht moet hij vaststellen, dat alles tevergeefs is geweest. „Men kan de spinazie beter onderspitten, dat is nog goedkoper" zo vertelde de tuinder. Donderdag had men een gelukje omdat een fabriek in kinder- en babyVbeding nog een aardige vracht spinazie heeft aange kocht. Bovendien gold het een zogenoem de tussendag, zodat de aanvoer niet zo ontzagwekkend is geweest. Maar toch moesten er ongeveer zevenduizend kisten spinazie worden weggegooid. Onder het publiek hoort men wel eens verzuchten, dat het beter zou zijn de Op een stuk land, gelegen achter de gashouder van Beverwijk wordt de doorgedraaide spinazie bij grote vrachten tegelijk' uitgespreid. Met dit warme weer zijn de heuvels die nu ontstaan, binnen enkele dagen geheel geslonken. Het enige nut is, dat het als groenbemesting nog enig nut heeft, zij het dat de aanblik triest blijft. groenten goedkoper te verkopen, zodat er dan meer van verkocht zou worden. De feiten wijzen echter uit, dat hoe goed koop de spinazie ook verkocht wordt, men er echt niet méér van eet, dan thans het geval is. Een andere, ietwat verwijtende, ver zuchting is „dat er op veel plaatsen hon gersnood heerst en hier de spinazie wordt weggesmeten". Daarop zijn ook verschei dene antwoorden zo vernamen wij van de zijde van de kopers aan de veiling. De kwestie is namelijk, dat invriezen en transporteren van deze bladgroenten om nog maar niet te spreken van het inblikken, veel te duur zou zijn. De belangrijkste factor is bovendien, dat in de landen, waar deze hongersnood heerst, naar alle waarschijnlijkheid de spinazie toch niet gegeten zou worden. Men is daar aan totaal ander voedsel gewend. Doch hoe dan ook, het spinazie-drama voltrekt zich in alle hevigheid op dit ogen blik en het einde is nog niet in zicht. ADVERTENTIE HEDENAVOND 17.00-22.30 UUR AUTOMOBIELBEDRIJF Wijk aan Zeeërweg 194 - IJMUIDEN - Austin-dealei (Van onze handbalmedewerker) Enkele handbalploegen uit deze omge- vind zijn betrokken bij promotiewedstrij den en komen zondag in het veld. De IJmondheren zullen in Bussum BHC ont moeten, dat aan een puntenverdeling vol doende heeft om zich eerste-klasser te mogen noemen. Een zware opgave voor de Velsenaren, die op eigen terrein vol komen kansloos waren. Voor de dames liggen de papieren iets anders. De eerste ontmoeting tegen de Volewijckers werd in winst omgezet, zodat één punt voor IJ mond voldoende is. De kampioen van de eerste klasse is nog steeds niet bekend, al heeft Full Speed de titel voor het grijpen. De wedstrijd te gen het reeds gedegradeerde BSV moet gewonnen worden en dan dingen de IJ muider dames mee naar een plaats in de Overgangsklasse A. Tegenstanders in deze promotiekompetitie zijn dan Olympia uit Hengelo en de kampioen van district Noord, die ook nog niet bekend is. De herenploeg van Concordia speelt eindelijk de steeds maar uitgestelde wed strijd tegen Always Forward; een strijd die van elk belang ontbloot is. De afdelingskampioenen starten ook met de promotiewedstrijden voor een plaats in de districtsklassen. Concordia 2 (herenkampioen van Haarlem) ontmoet in Amsterdam Aristos. Op het kruispunt Melklaan-Ladderbeek- straat in Velsen-Noord verleende een ze ventienjarige bromfietser uit Beverwijk donderdagmiddag om kwart over vijf geen voorrang aan een personenauto, be stuurd door een 26-jarige serveerster uit Velsen-Noord. De bromfietser kreeg schaafwonden. De serveerster bleef onge deerd, maar als gevolg van de botsing reed zij met haar auto tegen een naast de weg staande lichtmast, die even boven de grond afknapte. ADVERTENTIE Veelzijdig en toch compact. Dat is de eenoog-reflex. Voor wie een hobby maakt van de foto grafie. Alles kan. Een vlieg levensgroot of een hert op 1000 meter. Want deze camera heeft verwisselbare optiek. Een came ra voor de veeleisende hobby man. w i (Pen Veeleisend mag U rustig zijn bl) de Asahi Pentax. De wereldbe roemde eenoogreflex. Tientallen lenzen en accessoires leverbaar. Volautomatisch diafragma. Vlug terug spiegel. Fresnel matglas met instelvlakje. Spleetsluiter tot 1/500 sec Ragscherpe Takumar 2/55 mm, instel baar tot 45 cm. (Pentax SV. 1/ 1000 sec. 605,-) Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 Vorig jaar op 12 oktober is de Westzaan, een motorschip van 499,70 brt, op Recife Bolivar nabij Port au Prince (republiek Haïti) gestrand. De gezagvoerder is door de Raad voor de Scheepvaart gestraft: hij mag twee maanden niet als kapitein op een zeeschip varen. De kapitein verklaarde, dat hij voor de eerste keer Port au Prince aandeed. Het was nacht en een zware regenbui nader de. Het was duidelijk, dat de radar geen betrouwbaar beeld zou opleveren, maar de kapitein is doch doorgevaren. De raad begrijpt niet, dat de kapitein die eerder had verklaard geen haast te hebben bij nacht Port au Prince bin nen wilde varen, hoewel de zeilaanwijzing zulke bijzonderlijk ontraadt. Het komt de raad neming voor, dat bij goede dili- gentie en verstandig gebruik van de radar het binnenlopen bij- nacht aldaar uitvoer baar is; echter, noch het een, noch het an der is gebleken. Dat onder deze omstan- „Mam, waarom maken ze een ei niet vierkant, dan kan het in de koelkast staan", vroeg een pienter stadsjongetje aan zijn moeder. Dit bekende mopje tekent pijnlijk, dat stadskinderen nauwelijks meer weten dat melk niet door een melk fabriek kant en klaar in flessen wordt geproduceerd en dat er nog altijd een kip voor nodig is om aan een ei te komen. In het park Velserbeek is 's woensdagsmiddags en in de week einden de kinderboerderij weer ge opend. De kinderen die hier regel matig komen zullen deze zomer zien hoe een lammetje een schaap wordt. Een pony, een ezeltje, lammetjes, geitjes, een pronkerige pauw, fa zanten, een kalkoen en nog andere dieren worden hier vriendjes van de kinderen. De kinderboerderij zou eigenlijk wat groter moeten zijn, met meer vrij rondlopende dieren en minder in hokjes en hokken. Zo'n boerderij is een goede compensatie voor het gebrek aan contact met de dieren, waarvoor in onze moderne stede- bouw geen plaats meer is. Welk nieuwbouwhuis biedt nog gelegen* heid voor het houden van dieren? digheden de standing is gevolgd, heeft de raad geen verwondering gebaard. De kapitein is schuldig aan de stranding en slechts omdat de schade ten slotte be perkt is gebleven, meent de raad met het opleggen van genoemde straf te kun nen volstaan. Het nieuw visseizoen staat weer voor de deur en de liefhebbers zullen er aan moeten denken zich tot de noodzakelijke vergunningen aan te schaffen. Op het stadhuis in IJmuiden (le afdeling) zijn de nodige vergunningen verkrijgbaar. Houders van een geldige kleine visak- te mogen tegelijkertijd met één speciale hengel en één gewone hengel vissen. De nieuwe vergunningen gaan in op 1 juni. Vanaf 27 mei zal eveneens reeds kun nen worden gevist; men zal dan echter in het bezit moeten zijn van de oude akte. In verband met de pensionering van de hal-chef van het Staatsvissershavenbe- bedrijf in IJmuiden, de heer C. H. Vos hebben bij dit bedrijf per 1 juni verschei dene mutaties plaats. Tot opvolger van de heer Vis is benoemd de huidige onder halchef de heer L. Schaap. De heer Schaap, die op 7 juli 1906 in Katwijk is geboren, trad op veertienjari ge leeftijd reeds in dienst van het Staats- vissershavenbedrijf en wel als telefonist. In 1929 kwam hij als leerling-afslager in losse dienst, zeven jaar daarna volgde zijn vaste aanstelling. In juni 1946 is hij eerste afslager geworden en in november 1962 werd hij benoemd tot onder-halchef. Voor de heer Schaap in de plaats is be noemd de heer Ph. Groen, die nu dus per 1 juni de functie van onder-halchef krijgt. Hij trad op 4 mei 1931 als leerling-afsla ger in dienst bij het Staatsvissershavenbe- drijf, op 16 april 1942 is hij afslager ge worden, op 1 november 1950 werd hij eer ste afslager. Eveneens per 1 juni wordt de heer H. J. Scholten eerste afslager en promoveert de heer J. B. Ros van hulp-afslager tot afslager. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: badhanddoek met zwembroek, paar hand schoenen, damesbeurs met inhoud, ring met zes sleutels, voorzet-zonnebril, bank biljet, tas met glassnijder en klos garen wieldop, jack, acht sleutels met ijzeren labels, damespolshorloge, wieldop en sier- ring, driewielig kinderfietsje, paar glacé dameshandschoenen, sportbroek, huis sleutel, portemonnaie met geld en bonnen, regenbroek en bromfietsgereedschap, sjaal, speelgoedaapje, fietstas, jongens jack, autoped, damesparaplu, hamer, ta bakszak, Lipssleutel, ringetje, portefeuille met inhoud, plastic emmer, kinderbril, herenhorloge, jongenstrui, verzekerings plaatje bromfiets (BST 953), twee sleu tels, zonnebril, schildpad, passerdoos, da meshoed, herenportemonnaie met inhoud, twee bloesjes, kinder jack, kinderporte monnaie met inhoud. Inlichtingen over deze voorwerpen kun nen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag- en vrijdagmiddag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. (Van onze sportredactie) De eerste twee dagen van de Velser Sportweek staan in het teken van de komst van de sportlieden uit Bergisch Gladbach naar de IJmond. In het ko mende weekeinde zullen de Duitse sport lieden in verschillende sporten hun krach ten meten met hun Velser collega's. Za terdagmiddag om half drie begint het met badminton. Duitse en Velser badmin- tonspelers komen dan in actie in de sport hal in Heemskerk. In de dojo van Cant- poort begint men een half uur later met een judo-driekamp tussen Dshen Dui, Ber gisch Gladbach en Den Haag. Zondag ko men de Duitse gasten in actie met bil jarten, atletiek en zwemmen. De Velser Sportweek gaat officieel van start met een jeugdschaaktoernooi in de recreatiezaal van het stadhuis. In het programma is ook de belangrijke hand balwedstrijd Full Speed tegen BSF opge nomen. Bij een overwinning in dit duel, dat op het hoofdveld van Schoonenberg gespeeld wordt, kunnen de dames van Full Speed zich kampioen van de eerste klasse noemen en promoveren zij naar de overgangsklasse. Rond deze wedstrijd is een groot handbaltoernooi vastgesteld op de bijvelden van Schoonenberg. waaraan door 25 teams wordt deelgenomen. Zondagavond om zeven uur, zal in Vel sen een gezelschap van ongeveer vijfen veertig Deense badmintonspelers arrive ren, om hier in het kader van de sport week enige wedstrijden te spelen. De Denen zijn de gasten van de badminton club „D.V.O." uit IJmuiden, waarvan de leden van 1 tot en met 10 augustus in Denemarken op tegenbezoek zullen caan. Het Deense gezelschap wordt ontvangen bij de L.T.S. in Velsen, om daarna bij de verschillende leden van „D.V.O." te worden ondergebracht. Voor dit bezoek is een aantrekkelijk programma samenge steld, dat behalve uit een aantal wed strijden. ook uit excursies naar Hoog ovens,Volendam, Edam, Marken en Am sterdam bestaat. De wedstrijden worden maandag 22 mei in de sportzaal van de L.T.S. gehouden voor welke gelegenheid D.V.O." zal worden versterkt met de Nederlandse badmintonkampioene dames enkelspel Felice de Nooyer en de heer K. de Hoop. beiden lid van de B.V. „Haar lem". De wedstrijden beginnen 's avonds om zeven uur. Het gezelschap keert woensdag 24 mei weer naar Denemarken terug. Een NZH-buschauffeur betrapte donder dagavond om half negen bij de parkeer plaats aan de Ampèrestraat in IJmuiden drie jongens die bezig waren de duinbe groeiing in brand te steken. Deze jongens werden door de stallinghouder gegrepen en vastgehouden tot de politie arriveer de. Dankzij snel optreden kon de schade aan het duin worden beperkt. De daders bleken een zeventienjarige jongen uit IJ muiden te zijn met twee broers uit Haar lem van veertien en zeventien jaar, die bij hem op bezoek waren. De jongens verklaarden, dat zij wel eens hadden willen zien of de duinbegroeiing inderdaad zo vlug in brand vliegt als wordt beweerd. De politie heeft de knapen ernstig onderhouden en naar de ouders van de IJmuidense jongen gebracht. 's Middags om twintig minuten over vijf moest de Velsense brandweer uitruk ken voor een duinbrand in het verlengde van de Heerenduinweg, die vermoedelijk is veroorzaakt door kinderen. Er gingen duizend vierkante meter struikgewas en helm verloren. Op verzoek van de Amsterdamse politie heeft de Velsense politie donderdag een 67-jarige Amsterdamse sloper aangehou den, die zich aan opzet-heling zou hebben schuldig gemaakt. De man is naar Am sterdam overgebracht. Zaterdag 20 mei van 16 tot 17 uur be speelt beiaardier Hein de Ligt weer het stadhuiscarillon van Velsen. Hij heeft voor dit concert een voornamelijk op de mei maand gericht programma samengesteld: Fantasia, van Arthur Lijnds Bigelow; Die mei plezant; Schoon lieveke; Sijt vrolic; Preludium No. 3 van Matthias van den Gheyn; Komm, lieber Mai, van W. A. Mo zart; Der Maien ist kommen; Improvisatie; Meimorgen, van Cath. van Rennes; Hopsa, Heisasa, van Jos. Reekers; La campanella pour carillon, Divertissement en Bourrée, van Géo Clément; Fantasie op Fa, la, sol, la, fa, van Ant. Verlie. Het bestuur van de St. Agnesstichtirg Heemskerk heeft de directrice van h. "bejaardentehuis St. Agnes, mej. M. A. Th. van. Beek met ingang van 1 augustus ont slagen. Mej. Van Beek, die in mei van het vorig jaar werd benoemd, is reeds enke le weken niet meer in actieve dienst. Het bestuur heeft de leiding voorlopig in handen gegeven van waarnemend direc trice zuster Seur. De verstandhouding tus sen het bestuur en de directrice liet al geruime tijd te wensen over. Naar het oordeel van het bestuur trad mej. van Beek veel te zelfstandig op. Dat had onder andere tot gevolg dat er een groot verloop was onder het personeel. Een andere grief van het bestuur was, dat ook de vrijheid van de 103 bejaarden teveel in het gedrang kwam.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5