Sovjet-Unie deelt de Amerikaanse zorgen Moskou wenst geen oorlog tussen Israel en Egypte Grensincident tussen Syrië en Jordanië HET WEER Twee doden bij familie drama in Heemstede Moeder en zoon ernstig gewond Alarm voor groene haring Hanoi zonder licht en water Kabinet wil door ontslag van mr. van Hall nieuw beleid mogelijk maken morris „Groningen" brengt schip vlot in de Golf van Aden Aanslag op getuige in Kennedy-zaak IN BUURTSCHAP DE GLIP Nederlander in Vietnam gesneuveld Bejaarde vrouw overvallen Nieuwe BNG- lening van 100 min a 6K 2.58 2.08 52e JAARGANG NUMMER 169 MAANDAG 22 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur* Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WASHINGTON (DPA en Reuter). De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten de verzekering gegeven, dat zij er belang bij heeft dat de vrede in het Nabije Oosten in stand wordt gehouden en dat er met name geen oorlog tussen Egypte en Israel uitbreekt. Dit hebben functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zondag in Washington meegedeeld. De Russische verzekering is gegeven tijdens een reeks van gelegenheden, waarbij de Verenigde Staten met de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië en Frankrijk over de gespannen toestand in het Nabije Oosten van gedachten hebben gewisseld. Egyptische voorbereidi ngeri IN DEZE KRANT Koel en winderig „DER STERN" Stalin liet zoon in Duitse handen Het woord is aan Na VS bomaanvallen PREMIER DE JONG IN TWEEDE KAMER t REGENKLEDING ZANDBERGEN E D T 'T ESTE VOORJAARS AANBIEDINGEN Uw slager [J 500 gr. Saucijzen of braadworst 1.58 4 Hamburgers 98 ct 4 Geld. schijven 98 ct KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 Superslagerij De IJmond IJmuider Courant WAARIN OPGEJ*OfttEN DE KEMttEASER CÖBRANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije i Pantser strijdkrachten van Israel oefenen in het zuiden des lands om paraat te zijn als er zich incidenten aan de grens met Egypte zouden voordoen. >- Van een gerucht, dat president John son de Russische leiders een geheime boodschap heeft gezonden waarin hij op roept tot samenwerking om het Arabisch- Israelische conflict niet uit de hand te laten lopen, is geen bevestiging te ver krijgen. Een woordvoerder van het State Departement zei dat het gerucht diep gaand was onderzocht, maar dat niemand van het ministerie er iets van wist. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben verklaard, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk gehouden zullen zijn op grond van hun in 1950 af gelegde verklaringen inzake 't Nabije Oos ten tot actie over te gaan als een Ara- bisch-Israelische oorlog uitbreekt. Deze verklaring spreekt van de „on verzettelijke tegenstand van de drie mo gendheden tegen het gebruik van geweld of dreiging met geweld tussen landen in dit gebied". Wanneer deze landen voor bereidingen treffen om grenzen of be standslinies te schenden zullen de ver- dragsmogendheden onmiddellijk tot actie overgaan, zowel binnen als buiten de Verenigde Naties, teneinde dergelijke schendingen te voorkomen, zo wordt in de verklaring van 1950 gezegd. Of de Verenigde Staten militaire bij stand zullen aanbieden aan een slacht offer van geweld in het Nabije Oosten is een vraag, die op het ogenblik niet te beantwoorden valt, aldus deze functio narissen. Volgens radio-Cairo zijn de bestands- troepen van de Verenigde Naties zondag avond begonnen het steunpunt Sjarm el Sjeik aan de zuidspits van het schier eiland Sinai te ontruimen. De evacuatie zou in de loop van vandaag worden vol tooid. Radio-Cairo zei, dat Egyptische strijdkrachten inmiddels de stellingen aan de Golf van Akaba hebben bezet. Het officiële blad „Al Ahram" bericht, dat Irak Egypte heeft aangeboden troepen te zenden. President Nasser zou het aan bod hebben aangenomen. Goedingelichte waarnemers schatten dat Nasser na op- AMMAN (Reuter) Een mijnexplosie heeft zondag het leven gekost aan veer tien personen; 24 anderen werden ge- gewond Volgens officiële mededelingen kwam de mijn tot ontploffing in een uit Syrië afkomstige auto. De twee inzitten den werden gearresteerd. Onder de slachtoffers waren drie Jordaanse solda ten en een douanefunctionaris. Koning Hoessein heeft een bezoek ge bracht aan de plaats van de ramp. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee 5 Feuilleton 5 Beeldverhalen S Kunst 6 Radio en tv 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Ferdinand 8 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Topsy 14 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. roeping van zijn reservisten de beschik king over 250.000 man heeft. Hierbij zijn de in Jemen gelegerde Egyptische troepen. 40.000 tot 50.000 man, niet inbegrepen. Naar zondag uit goedingelichte bron is vernomen zijn zeer onlangs een kruiser, vier torpedojagers en twee onderzeeboten van de Egyptische marine het Suez-ka- naal gepasseerd. Men acht het mogelijk, dat zij naar de Rode Zee zijn gedirigeerd en opdracht hebben de Golf van Akaba te blokkeren. De golf is Israels enige toe gang tot de Rode Zee. In Beiroet is officieel bekendgemaakt, dat Libanon de troepen aan zijn grens met Israel heeft verstrekt. Het Israëlisch kabinet heeft zondag de gespannen situatie aan zijn grenzen be sproken. Premier Esjkol zal in de loop van de dag voor het parlement een ver klaring afleggen. (Zie ook pagina 3) In de Golf van Aden ten Noorden van Djibouti is de IJmuidense zeesleper „Groningen" er zondag in geslaagd het gestrande passagiersschip Pacific Abeto vlot te brengen. Het 8491 brt. metende passagiersschip, dat onderweg was van Indonesië naar Djeddah om een nieuwe reis met pel grims te ondernemen, strandde op 16 mei op Maskali-eiland na het verlaten van de haven van Djibouti. De sleepboot „Gro ningen", die in de Golf van Aden op bergingsstation ligt, kwam nog diezelfde dag ter plaatse en werd voor de berging geaccepteerd op basis Lloyd's Open Form geen resultaat, geen betaling. Ook de Deense sleepboot „Svitzer" werd bij het karwei ingezet. Zaterdag konden ber gingsinspecteur, kapitein B. Gatersleben en de gezagvoerder van de „Groningen", kapitein A. Christiaans, al aan het hoofd kantoor van N. V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden melden, dat de „Pacific Abeto" enkele meters naar diep water was ge- trokken.Zondagmiddag omstreeks 5 uur lokale tijd kwam het schip tenslotte ge heel vlot. Er wacht beide zeeslepers nog een twee de taak in de Golf vanAden bij Djibouti. Op de Meteor-bank nabij Djibouti is na melijk op 19 mei het van Cyprus afkom stige vrachtschip „Pegas" (4609 brt.m) vastgelopen. NASHVILLE (Reuter) Te Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee zijn zondag vijf schoten gelost op de auto, waarin een man zat die als getuige wordt gezocht in verband met het onderzoek dat Jim Garrison, officier van justitie in New Orleans, instelt naar de moord op presi dent Kennedy. De man, de 29-jarige Gordon Novel die in New Orleans een nachtclub heeft gehad, zat bij de aanslag in de auto van het plaatselijke radiostation WKDA, die voor de woning stond van het hoofd van de nieuwsdienst van dit station. Novel zou op verzoek van het radiostation naar Nashville zijn gekomen en gegevens heb ben beloofd in verband met het onderzoek in New Orleans. (Van een onzer verslaggevers) Een 44-jarige ingenieur, wonende aan de Troelstralaan in de Heemsteedse buurtschap de Glip. heeft vanmorgen om half zeven, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering, zijn vierjarig dochtertje gedood, zijn 43-jarige vrouw (Van onze correspondent) Den Haag. De Russische dictator Joseph Stalin heeft in 1943, na de slag om Stalingrad, geweigerd de gevangen genomen Duitse veldmaarschalk Von Pau- lus uit te wisselen voor zijn zoon Jacob, die al bij het eerste Duitse offensief in handen van de nazi's was geraakt. Jakob Stalin heeft de oorlog niet overleefd. Dit staat te lezen in het Westduitse weekblad „Der Stern", dat deze week de hoogtepunten zegt te publiceren uit de memoires van Stalins dochter Svetla- na, waarvoor een tijdschriftcombinatie in Amerika negen miljoen gulden aan rechten heeft betaald. Omtrent de dood van Stalin, deelt „Der Stern" mee, dat Svetlana in december 1952 hoorde, dat haar vader ernstig ziek was. Zij poogde tot hem door te dringen, maar slaagde daarin niet. Zelfs de art sen, die hem moesten behandelen, liet Stalin niet aan zijn ziekbed toe. In janu ari 1953 werden de beste doktoren van Moskou, onder wie ook de lijfartsen van Stalin gevangen gezet, op de beschuldi ging dat zij Svetlana's voormalige schoon vader zouden hebben vermoord. en 20-jarige zoon ernstig gewond en ten slotte de hand aan zichzelf geslagen. Een zoon van zestien jaar ontvluchtte in pa niek het huis, waarin het familiedrama zich afspeelde. Op zijn hulpgebroep kwa men de buren aansnellen, die onmiddel lijk de politie waarschuwden. De ingenieur, die op een groot labora torium in Amsterdam werkte en sinds kort onder behandeling van een zenuw arts was, heeft zijn gezinsleden met een scherp voorwerp in de hals aangevallen. De man werd dood in de deuropening van de slaapkamer aangetroffen, zijn vrouw lag zwaargewond in bed. Het vierjarig dochtertje lag dood in haar bed je en de 20-jarige zoon, die in Leiden studeert, werd hevig bloedend in zijn slaapkamer gevonden. De beide gewon den werden naar het Groote Gasthuis in Haarlem overgebracht. Voor de zoon be staat er een redelijke kans dat hij het overleeft; zijn moeder verkeert in zeer zorgwekkende toestand. Hoe het drama zich precies heeft afge speeld, kon de politie nog niet meedelen, omdat de ontvluchte zoon geheel over stuur is en nog niet kan worden gehoord, evenmin als de beide gewonden. De inge nieur heeft, naar men aanneemt, eerst zijn vrouw aangevallen en is daarna naar de slaapkamer van zijn dochtertje gegaan. Vervolgens is er waarschijnlijk een fel ge vecht geleverd tussen de vader en de 20- jarige zoon, die stevig van postuur is. De ze is mogelijk onverwacht aangevallen, waardoor hij gewond raakte. Hij heeft nog geprobeerd om door het stukslaan van een raam en door hulpgeroep de aan dacht van de buren te trekken. Politiefunctionarissen waren vroeg in de middag in de Troelstralaan nog bezig met het onderzoek. De officier van Justitie in Haarlem heeft zich op de plaats van de moord op de hoogte gesteld. (Van onze correspondent) DEN HAAG De drie jaar geleden naar Amerika geëmigreerde 20-jarige Pe ter Boets uit de Westlandse gemeente Kwintsheul is, naar pas thans bekend is geworden, ruim een week geleden tijdens gevechten in Vietnam om het leven ge komen. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Den Haag zou Peter Boets de enige Nederlander zijn ge weest die in Vietnam actief aan de strijd heeft deelgenomen. Drie jaar geleden vertrok de jongeman naar Californië. Kort daarop ging hij in. dienst, zonder dat hij echter al was gena turaliseerd tot Amerikaans staatsburger. Dat zou pas gebeuren, wanneer hij in het najaar naar de VS zou terugkeren. De ouders van Peter Boets zijn tegen het einde van de vorige week officieel op de hoogte gesteld van de door van hun zoon, wiens stoffelijk overschot volgens woordvoerders van de ambassade in Ame rika zal worden begraven. De traditionele haringrace is van morgen begonnen. De Scheveningse vissersvloot lag zaterdag trots in de haven te kijk. De eerste schepen zijn bij de visgronden aangekomen, paniek zaaiend in de gelederen van de groene haring. (Van onze correspondent) UTRECHT. Vanmorgen omstreeks elf uur is de 72-jarige kruidenierster San- drina van Beek, een weduwe, door een onbekende overvallen. De vrouw zat in de kamer achter de winkel toen een man. naar schatting tussen de twintig en dertig jaar, door de geopende winkeldeur naar binnenkwam. Hij begaf zich naar de kamer en vroeg om koffie. Voordat de bejaarde winkelierster aan dit verzoek gevolg kon geven greep de man haar beet, gooide de vrouw op bed en drukte met een kussen op haar hoofd. De vrouw verzette zich hevig. De indringer liet haar daarop los en nam de vlucht. Het is niet bekend of hij iets heeft meegenomen. Het slachtoffer moest met een bloed uitstorting in de hals en rode vlekken aan haar keel worden overgebracht naar het diaconessenhuis in Utrecht. Lady Holland: Smarten worden, als zuigelingen, gro ter naarmate ze vertroeteld worden. HANOI (AFP/Reuter) De Noordviet- namese hoofdstad Hanoi zit sedert de Amerikaanse luchtaanval op de energie centrale zonder licht en water. Dit meldt de correspondent in Hanoi van het Tsjechische Persbureau „Ceteka". De correspondent die na de aanval een bezoek aan het gebied bracht schrijft dat hij de meeste gebouwen in beschadigde toestand aantrof. Eerder had een Amerikaanse woordvoerder meegedeeld dat een genera tor en een ketelhuis van de centrale, die 20 percent van de energie van Noord Viet nam levert, waren getroffen. Ook vandaag is Hanoi weer aangeval len. Volgens het Russische persbureau „Tass" was de lichte industrie in het zui den van de stad het doel van de Ameri kaanse jachtbommenwerpers. De Ameri kaanse luchtmacht viel zondag voorts de twee mig-vliegvelden bij Hanoi aan. Mel ding werd gemaakt van het vernietigen van drie en beschadigen- van vier Migs op een van de velden. Volgens Amerikaanse mededelingen gingen sedert vorige week vrijdag 18 Noordvietnamese Migs en tien Amerikaanse toestellen verloren, maar Hanoi maakte melding van het neerschie ten van zeven Amerikaanse vliegtuigen. In Zuid-Vietnam liep vanmorgen tussen Phan Thiet en een militair vliegveld een kleine gepanserde Zuidvietnamese trein op een mijn. De verliezen worden „licht" genoemd. (Zie verder pagina 3) De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten gaat over tot de uitgifte van een 614 pet. 25-jarige obligatielening 1967, van 100 min. tot de koers van 99 pet. Bij overtekening wordt het recht voorbehou den het bedrag der lening tot maximaal 150 min te verhogen. Inschrijving don derdag 1 juni datum van storting maan dag 3 juli. DEN HAAG. „De regering hoopt, dat voor Amsterdam spoedig een nieuwe burgemeester kan worden voorgedragen en dat deze als hoofd van de politie, als voorzitter van de raad en het college van burgemeester en wethouders, maar ook als vertrouwensman van de burgerij, voor zoveel nodig in overleg met de re gering en de Justitie, een nieuw beleid weet te vormen, dat ertoe kan leiden dat in Amsterdam rust en orde terugkeren. Het kabinet heeft het zijn plicht geoor deeld, ondanks de waardering die voor de heer Van Hall bestaat en ondanks zijn wens het ontslag nog enige maanden uit te stellen, door het verlenen van dit ontslag ertoe bij te dragen, dat een nieuw beleid zo spoedig mogelijk kan worden gevormd Dit zei vanmiddag minister-president De Jong in de Tweede Kamer in een verklaring, voorafgaande aan het debat over het ontslag van burgemeester Van Hall. „Het kabinet heeft met dit ontslag per 1 juli de steeds toenemende onzeker heid in de hoofdstad zo snel mogelijk willen beëindigen. De beslissing inzake het ongevraagd eervol ontslag is in de kabinetsvergadering van 5 mei gevallen. Mr. Van Hall vernam de beslissing op 9 mei. Hijzelf wilde aan het eind van het jaar en pas na publikatie van de beide rapporten-Enschedé ontslag vragen. Premier de Jong legde er de nadruk op dat de beslissing een besluit is van het hele kabinet. „Het kabinet moest reke ning houden met de mogelijkheid dat in de komende zomermaanden de toestand in Amsterdam niet tot ontspanning zou lei den. Het kabinet is tot de overtuiging ge komen dat mr. Van Hall niet meer vol doende vertrouwen genoot. Deze overtui ging werd bevestigd door het eerste rap port van de commissie-Enschedé. Als de gegevens welke in dit rapport voorkomen en die grotendeels alleen de gebeurtenis sen op 13 en 14 juni 1966 betreffen, als louter incidenteel zouden kunnen worden beschouwd zou het kabinet daarin wel licht thans geen aanleiding meer hebben gevonden om op de burgemeester een beroep te doen zijn functie ter be schikking te stellen. Maar de publikatie van het rapport zou de positie van de burgemeester bemoeilijken en het vertrou wen in zijn beleid inzake de openbare or de nog verder aantasten. Daarom vond het kabinet het noodzakelijk vóór de publika tie het heengaan van mr. Van Hall te ver zekeren. Premier De J«mg verklaarde tenslotte dat over het feit dat mr. Van Hall moest heengaan tussen hem en het kabinet geen verschil van mening bestond. De heer Van Hall was echter niet bereid zelf ont slag te vragen vóór publikatie van de beide rapporten. ADVERTENTIES Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15132 Leidseslraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 95 - Amsterdam TOT EN MET DONDERDAG: Originele SCHOUDERKARBONADE 500 gram Supermalse PAARDEBIEFSTUK, 250 gr N. RES - PLEIN 1945 no. 53. IJmuiden

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1