HEROPENING (jfstiiid] IN DE VISHAL EN OP ZEE VELO PANDA EN DE MEESTER-DRINKER POLLE, PELLI EN PINGO BRAMMETJE FOK 1 igestipt 1 Ml „Black Prince" voor het eerst in IJmuiden Havenberichten RECHTER TIE HET GEHEIM VAN DE WIEROOK.K.LOK Ons vervolgverhaal H. MOENSSTRAAT TE BEVERWIJK 13 MAANDAG 22 MEI 1967 5 Richard Mason Morgenmiddag dinsdag 23 mei om 16.00 uur heropenen de reisbureaus „De Magneet" „Intraned" hun gezamenlijke kantoor en TELEFOON 0 2510-25535 en 26842 reisbureau na een interne verbouwing VELO DE VRIND DIE DE WAS DOET A Kees Stip HOTEL ROYAL IVMWWWMMWMnw 47) ,,'t Is pas vijf minuten vóór elf". „O, in dat geval.zei ik. „Eén- je dan misschien". Ik had best ge weten dat het vijf vóór elf was, maar ik kon niet tegen zijn aandrang op. Het was een verstrooid en toch na drukkelijk aandringen, alsof ik een vrouw was, om wie hij niets gaf, maar die hij instinctief toch bij zich wilde hebben. Ik vroeg me af, of hij om de een of andere reden mis schien bang was om alleen te zijn. De bediende wachtte hem in het huis op. Scaife zond hem weg en we gingen naar de salon. We begonnen whisky te drinken en over de joga te praten. Hij zat tegenover me in een leunstoel en praatte op een eigenaar dige, plechtige en bijna onbegijpelij- ke manier, hoewel hij me af en toe plotseling een blik toewierp als om zich ervan te vergewissen, dat ik er nog was. Hij praatte met grote, zelfbewuste intelligentie: hij was voor de universiteit bestemd geweest en hij had nooit kunnen vergeten, dat hij er niet geweest was. En toen begon ik in te zien, dat al zijn in telligentie in grote kringen om zijn eigen persoon draaide. Hij was bijna een beschaafde editie van Fenwick, maar waar Fenwick bruusk meteen tot de kern van de zaak doordrong met onomwonden gebluf („ik kan je er alles van vertellen.ik heb over dat onderwerp de beste boeken gele zen. spon hij heel vernuftig een net rondom de bijkomstigheden en via die bijkomstigheden liet hij je zelf gissen naar de kern. En toch was het hem aan te zien, dat hij er met moeite naar streefde, zijn ken nis objectief te houden, en dat hij zijn eigen tekortkomingen kende en die wilde verbergen. Maar hij had werkelijk kennis en Fenwick niet; hij had het verlangen; ze uit stoffige boeken en ongewone plaatsen te putten en hij verachtte Fenwicks informatiebron: een ency clopedie of een handboek over filo sofie. En op het gebied van de joga was hij inderdaad de expert, die Headly hem had genoemd. Ik wilde weten, in hoeverre hij erin opging. Hij was vaag in zijn uitlatingen; het verwarde hem zo opeens van de bij komstigheden in de kern te worden getrokken en hij ontsnapte weer zo gauw hij kon. Maar hij trachtte wel degelijk de leer van de joga in toe passing te brengen, dat was duide lijk. Hij ging op het tapijt zitten en demonstreerde de houding van de jogi, bijna zittend op één voet en de andere over het tegenovergestelde dijbeen geslagen. Hij kon dit heel goed, en voor een man uit het westen is die houding niet mogelijk zonder de nodige oefening. Maar al was hij ook nog zover met de joga van het lichaam, hoe ver stond hij ten ach ter met de joga van de geest, waar bij allereerst de kluisters van het verlangen en de eigenliefde moeten worden verbroken? En bovendien: daar was ook nog de whisky. Hij dronk er heel wat van en hoewel ik eigenlijk weg wilde gaan, bleef ik om de een of andere reden toch met hem doordrinken. De whisky bracht hem dichter bij de kern en hij werd ook genaakbaarder en menselijker. Hij praatte over persoonlijke zaken. Hij zei plotseling dat hij de bank haat te, terwijl hij dat tevoren niet zou heb*- ben willen bekennen. En toen begon hij over Sabby te praten en hij deed dit, alsof hij niet anders kon. Hij zei: „Dus u leert Japans. Hoe vindt u Hanako?" Ik deed alsof ik hem niet be greep. „Miss Wei", zei hij. „Och, natuurlijk! Ze is een goede onderwijzeres", zei ik. „Haar Japans is wel vrij vormelijk voor onze sol- datenopvatting, maar. „Hoe denken de anderen over haar?" „Ze vinden haar lessen erg pret tig." Hij stond op, stak een sigaret aan en begon de kamer op en neer te drentelen. „Kent u haar goed?" vroeg ik. Ik wilde niet over haar praten en zeker niet met Scaife, maar tegelijkertijd voelde ik me nieuwsgierig en pro beerde ik niet van onderwerp te veranderen. „Zeker. Ik ken haar heel goed. Natuurlijk ken ik haar." „Ik kan me indenken, dat het kli maat haar in het begin niet goed deed Haar gezondheid boezemde hem geen belang in. „Ze is een mooi meisje", zei hij en hij schoot een blik op me af die me deed denken: zo, dus hij heeft me hier gebracht omdat hij iets ver moedt tussen Sabby en mij; en aan stonds gaat hij zeggen: „Daar moet een eind aan komen!" „Vindt u niet?" vroeg hij, op die abrupt vragende manier, die een antwoord eiste. „Jazeker. Ik vind haar een schoonheid." „Ik zorg voor haar, ziet u." „Nu er zijn vervelender karwei tjes dan dat." „Haar voogd, lord Durweston, woonde vroeger in India. Een groot vriend van me. Hij vroeg me, of ik een oogje op haar wilde houden." „O juist", zei ik. „Ze is een vreemd meisje." „Ze is Japanse." „Ja, ja", zei hij. „Er is iets beto- verends aan die Japanse vrouwen. Ik heb er verscheidenen gekend", verklaarde hij op nadrukkelijke tpon. Hij stond nog steeds. Hij bukte zich naar de tafel om zijn glas op te nemen en toen hij weer overeind ging staan, zag ik dat hij niet vast meer ter been was. Ik zag ook dat hij me weer vergeten was. En hij probeerde niet, er achter te komen hoe ik over Sabby dacht hij ver telde me alleen maar, hoe hij zelf over haar dacht. „Ja", zei hij. „Hanako is heel charmant. Niemand zou zich een betere gezellin kunnen denken." Ik stond op. „Ik moet nu werkelijk gaan", zei ik. ,,'t Is al middernacht geweest." „Nee, ouwe jongen. Blijf nog wat praten. Ik vind het prettig met iemand te praten, die Hanako kent." „Ik moet naar huis", zei ik. (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIE WWWIAIUI/UI^WWWWIWIWIAiyWIIIIt/MIIUIIWWIflAAAAAIUWIIMWWWIIIAWAAAIWMIlWMMMMIIMVIAIMWUWWIAAAIMIIIAIWW vnnr indiv/iHiiPlp rPÏ7Pn voor individuele reizen Algehele verzorging van reizen en passages naar alle bestemmingen ter wereld, vakantie-reizen, emigratie- en bezoekreizen. Reeds 94 jaar ervaring t en vertrouwen. U blijft op dit adres van harte welkom, voor het verkrij gen van alle gewenste inlichtingen betreffende vakan tiereizen en passages per vliegtuig of schip. REISBUREAU „DE MAGNEET" N.V. Bekend door de zeer solide, goed verzorgde en bekwaam geleide va kantie-reizen per touringcar en vliegtuig. Maandag werden in IJmuiden door vijf ennegentig vaartuigen gelost 7350 kisten vis, 70.000 kg tong en 880 stuks stijve kabeljauw. Hierbij bevonden zich 4800 kis ten schelvis, 320 koolvis, 660 wijting 260 gul en kabeljauw, 1580 kleine kisten gul 560 koolvis, 84 kleine kisten haring, 300 makreel, 980 kleine kisten makreel, 10 wolf, 1500 schol, 55 tarbot en 545 varia. Per kilogram werd in guldens betaald voor tarbot 4,70-4,40, grote tong 4,67-4,46 grootmiddel tong 3,55 -3,27, kleinmiddel tong 2,92-2,77, tong een 3,59-3,19, tong twee 3,31-3,08, zalm 7,70-6,80. Per 125 kg: grote kabeljauw 120-96, mi del kabeljauw 112-80, grote koolvis 130- 116, middel koolvis 68-65, grote leng 53- 41, grote wolf 96, grote hake 374-320. Per tien stuks: grote kabeljauw 112-96 middel kabeljauw 46-38. Per 50 kg: grote schelvis 31-22, middel schelvis 29-18, kleinmiddel schelvis 29 17, schelvis een 27-16, schelvis twee 27 15, kabeljauw een 41-33, kabeljauw twee 36-31, kabeljauw drie 35-25,grove schelvis 60-46, schelvis twee 40-31, schelvis drie 26-18, schar 17-10, poon 16,50-8, haai 25, Wijting 27-19, wijting dicht 12, tarbot 170- 124, griet 122-86, schar 15, makreel 41- 11,50, koolvis een 20-15, koolvis twee 16- ADVERTENTIE WASMACHINES KOELKASTEN ELECTR. ARTIKELEN TROMPSTRAAT 66-68 IJMUIDEN-O. - TEL. 15198 eT"! 52. Terwijl Agent 38 probeerde om Joris Goedbloed te achterhalen, kwam professor Kalker de trap afda len. „De geleerde moet zijn ontwaakt door het rumoer van de inbreker!" meende Jollipop. „Zo ziet men maar weer waar dergelijke schurken toe in staat zijn!" „Ach, was het een schurk?" vrog de professor. „Wat een aardige persoon! Ik had hem nog willen bedanken Hij wekte me uit een droom. EhAch, ja we hebben een verkeerd mengsel gemaakt, Pimpa! Het zit in deze fleseh, welke fles? Waar is die fles?" Hij staarde afwezig naar de lege plek op de tafel en schudde peinzend het hoofd. „Die fles is natuurlijk door de inbreker meegenomen!" zei Panda. „Is dat meng sel gevaarlijk?" „Gevaarlijk.herhaalde de geleer de. WelzekerAls ik langer in deze kleding op de tocht blijf st aan, vat ik kou! Wat doe ik hier trouwens? Zoek ik soms een bed? En waarom huilt de heer die daar binnenkomt?" „Hij zoekt de dief!" legde Panda uit. „Maar ik geloof niet dat hij hem heeft gevonden! Ik hoop maar niet dat die insluiper van dat goedje drinkt! Hij zal vast last krijgen van zo'n verkeerd mengsel!" O, WAT NU 2^ - DAAR GAAT HIJ EENS 60ED NADENKEN- ER ALWEER VANDOOR VERBODENJ ÓPHET6RAS -TE LOPEN-! 9010° o 1 M" r PIB Yf/r 2351 C /fVÏÏ' Ys'/jf 15, kleine wolf 48, grote poon EEN 36- 34, Poon twee 24-16, kleine leng 25, lom 16, hake een 120-110, hake twee 66, hake dire 48. Scheveningen. Hedenmorgen werden in Scheveningen aangevoerd 200 kisten schelvis, 260 kleine kisten schelvis, 200 wijting. 140 kleine kisten wijting, 450 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 200 haring, 530 kleine kisten ha ring, 40 makreel, 320 kleine kisten ma kreel, 50 schol, 100 varia en 900 kg tong. Met ingang van 21 mei zal de Noorse redérij „Fred Olsen-lines" uit Kristian- sand een wekelijkse dienst gaan onder houden met Amsterdam. Gisterochtend liep voor de eerste maal het tienduizend ton metende MS „Black Prince" de slui zen van IJmuiden binnen, opgewacht door de Amsterdamse politiekapel onder leiding van kapelmeester J. Pinkse, die de Noor se toeristen een muzikale welkomstgroet bracht. De „Black Prince" zal in de zomer maanden, tot en met 6 september, een maal per week de dienst onderhouden tussen Amsterdam en Kristiansand in Noorwegen. Gelet op de „toeristische tijd" is het schip uitgerust met een ac commodatie voor 180 auto's, die gebruik zullen maken van het „rij op/rij af'-sys- teem. Als agent voor Nederland zal optreden het Vereenigd Cargadoorskantoor (VCK). Zaterdag te IJmuiden aangekomen: Schie- borg, van Swansea; Thea, Ipswich; Gazelle, Boston, Zaandam; Swift III, Londen; Michael- M., Rotterdam; Belas, Rotterdam; Zaan stroom. Huil; Buka, Londen; Stormont, Newcastle, IJ muiden; Victore, Seven Islands; Braconda, Thameshaven; Nestor, Hamburg; Dicky, Par. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Ask, naar Stockholm; Maren Skou, Bilbao; Hermann Suhr, Antwerpen, Beverwijk; Waverstroom, Belfast; Esdorp Landskrona, IJmuiden; Caude- becun 2, Bilbao, IJmuiden; Claus, Londen, IJ muiden; Liberty. Wisbeck, IJmuiden; Jean-E., Londen; Stad Maastricht, Antwerpen; Vlie- stroom, Leith; Boreas, Cadiz; Parthenon, St. Croix. Zondag aangekomen te IJmuiden: Atlantide, van Fowey; Alcor W., Shoreham, IJmuiden; Telamon, Rotterdam; Brandenstein, Bremen; Topaz, Em den, IJmuiden; Harle Riff, Par; Liana, Avilez, IJmuiden; Catharinapolder, Gran gemouth, IJmuiden; Black Prince, Kristian sand; Dania, Kopenhagen; Plover, Felixtowe; Buchenstein, Bremen; Fritz Thyssen. Tubarao; Draco, Aarhus; Container Forwarder, New York; Nautic, Swansea; Hondsbosch, Gravesend; Elsa, Norsundet, Zaandam. Zondag vertrokken van IJmuiden: Honte- stroom, naar Sheerness; Rijnstroom, Shore ham; Jongkind. Huil; Göttingen, Hamburg; Nordstem, Gothenburg, IJmuiden; Poolster, Trollhattan, IJmuiden; Port Talbot, Rotterdam; Michael-M., Graice; Greta KrÖnke, Antwerpen; Rodenkirchen, Bremen, Beverwijk; Jan Tiede- mann, Bremen, Beverwijk; Kwiek, Little Hamp ton, IJmuiden; Strabo, Bilbao; Airismaa, Kiel; Black Prince, Kristiansand; Alexandra, Rotter dam. Maandag te IJmuiden aangekomen: Berkel- borg, van Hamina; Aenne Suhr, Kopenhagen, Beverwijk. Als slappe figuren komen de oud- burgenieester en de oud-hoofdcommis saris van Amsterdam tevoorschijn uit de slappe kaft van het Enschedé-rap- port. De regering heeft het voor eigen gebruik laten samenstellen, en er te gelijk voor ons gebruik een bestseller van laten drukken die voor f 18,50 in de boekhandel te koop is. De prijs is tenminste stevig, maar u krijgt er dan ook de volle mep voor die het gezag op die onzalige 13de juni van het vorige jaar in Amsterdam moest incasseren. Het rapport onthoudt zich van een oordeel, dat voor de vorm-het-zelver echter gemakkelijk te vormen is, als hij leest hoe in een steeds onrustiger wordende stad de burgemeester en de commissaris zwijgend langs elkaar heen liepen te ijsberen. Men hoort ze denken: „Wat is het hier onrustig. Er loopt voortdurend een vent voor mijn voeten". Dat belette niet dat diezelfde com missaris zich rustig wandelend naar de haard van het oproer begaf, de aan wezige agenten naar huis stuurde, en in de positie van 1 tegen 1, namelijk 1 man tegen 1 menigte, deze aanraad de ook maar naar huis te gaan. Wat ze deden. Bij de haard van de burgemeesters kamer liet de burgemeester zich uit leggen dat hij in het uiterste geval een beroep kon doen op de volledige strijdkrachten van de NAVO, voor zo ver niet uitstedig door verblijf in Zuid- Vietnam, om de opstand met geweld van wapenen te onderdrukken. Maar hij meende dat1 het hier een van die aanvallen van periodieke migraine be trof, waaraan het grauw sinds het be gin der tijden lijdt, een verschijnsel dat bij gebrek aan tegenstand vanzelf overgaat in een ordinaire kater. Die loopt nu nog miauwend rond. Een slap beleid. De regering heeft dan ook met kracht ingegrepen door een half jaar later de commissaris te ontslaan, en een jaar later de burgemeester. Ik ben sterk voor gezag, maar ik heb Amsterdam gekend in de tijd toen er het sterkste gezag van alle tijden heerste. Het was er toen rustig. Zelfs het wegvoeren van honderdduizend burgers geschiedde in de grootst mo gelijke orde, evenals het kalmeren van de daaruit ontstane onlustgevoelens. Meestal was het zo stil in de stad dat men door de straten een mitrailleur kon afvuren. Soms gebeurde dat. Dan werd het nog rustiger. Doodrustig. Zo'n sterk gezag verwacht tegen woordig niemand. Wel een wat sterker dan het vorige. Ik zal het met vreugde begroeten. Maar toch neem ik, als ik die slappe oud-commissaris en die slappe oud-burgemeester tegenkom, mijn slappe hoed voor ze af. ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 93 - IJMUIDEN - TELEFOON 12743 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN <3-22 jcjss 22. Bij de achterdeu gekomen, houdt de kamenier het niet meer uit en barst los: „Ik begrijp niet hoe u er bij komt dat mijn meesteres vermoord is, Edel achtbare, maar in elk geval kan meneer Fung er niets mee te maken hebben. Hij is zo'n goudeerlijke jongen. Heeft hij niet uit eigen beweging afgezien van het hu welijk met mijn mevrouw, omdat hij waarschijnlijk jong zal sterven? Er zijn niet veel mannen, die zo weinig aan zich zelf denken!" Rechter Tie gaat er niet op in. Wijs me de weg naar de kamer van de schilder", zegt hij. „Ik zal zelf wel uitmaken wat voor karakter deze jonge man heeft". De kamenier gaat de Rech ter voor de trap op. Even later betre den ze een kleine, armoedige kamer. Be halve een wrakke tafel, een stoel en een bed, staat er geen huisraad. Op bed zit een mooie jongeman, die er ondanks zijn eenvoudige kleding gedistingeerd uit ziet. Hij heeft grote glanzende ogen, en rode vlekken op zijn bleek gezicht. „Bent U de schilder Fung?" vraagt de rechter niet onvriendelijk. „Ik zou u graag enkele vra gen willen stellen. „Ik was de schilder Fung, Edelachtbare", antwoordt de jonge man op sombere toon. „Tegenwoordig ben ik Fung zonder meer. Al enkele jaren heb ik niet meer geschilderd. Wat ver schaft me de eer van uw bezoek?" 835. Nu de heks nog twijfelde, besloot Bram om haar heel duidelijk te maken, dat een sprookje als Hans en Grietje zon der heks een saai en naar verhaaltje was. „Dat is alles, wat er van een prachtig sprookje overblijft," zei hij met opgetrok ken neus. „Ze eten het hele huisje op, het dak van peperkoek en de ramen van ijs- lollies, de stoelen, de deurende venster banken en de drempels. Alleen de pila ren blijven staan, want dat zijn kaneel stokken en ze lusten geen kaneelstokken. Is dat nou een verhaal? Die Hans en die Grietje doodmisselijk van al dat snoepen het huisje voorgoed verdwenen en geen heks, die Hans eens lekker gaat vet mesten?" Uit heldere muizenoogjes keek hij de heks aan. Hij zag haar bedroefde gezicht. Hij meende zelfs het begin van een traan in één ooghoek te zien opwellen. Op het juiste moment voegde Bram aan zijn woorden toe: „Als u als laatste heks ver dwijnt, stelt u duizenden kindertjes te leur." „Je hebt gelijk," zei de heks schor. „Ik kan niet weggaan, ik heb nog een grote taak te vervullen."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5