HAARLEM ALS KAMPIOEN NAAR EERSTE DIVISIE Telstar vierde feest in paviljoen Schoonenberg FEEST IN DE IJMOND Telstar blijft in de eredivisie na overwinning op Fortuna FEEST IN HAARLEM... Trainer Peeman niet bij het diner en kampioensreceptie Teunissen vertrok bij De Graafschap Zalai nieuwe trainer DWS Burgemeester Bührmann werd toegezongen: „a jolly good fellow" Groot in topvorm tegen Xerxes (0-4) „ALS IK ERGENS NIET WELKOM BEN, DAN GA IK GEWOON" Burgemeester van Haarlem op receptie MAANDAG 22 MEI 1967 Oud-internationals onbeslist in Leiden - drie doelpunten - ÈF Alles werkte mee om de laatste thuis wedstrijd van Xerxes in Rotterdam tot een feestelijke te maken. Een heerlijk zonnetje, een bevredigende opkomst van het publiek (10.000 man) en bezoek van Ajax. En datzelfde Ajax al was een geblesseerde Cruijff er niet bij gooide er niet met de pet naar. Integen deel, Keizer, Nuninga en de in topvorm voetballende Groot zorgden voor prach tige combinaties. Vooral Groot betekende een voortdu rend gevaar voor de Rotterdamse defen sie. Met drie puntgave treffers, voor de rust gescoord, was de Zaankanter de held van de dag. Heyermans had voor het op houden van de traditionele eer kunnen zorgen, maar hij schoot een strafschop toegekend na een overtreding van Vaso- vic recht in de handen van doelman Bals. Na de rust deed Ajax het vanzelfspre kend wat kalmer aan. Swart profiteerde nog eenmaal van een mislukte buitenspel- val maar verder liet Xerxes, dat nog een paar aardige tegenaanvallen opbouw de, het niet komen. De wedstrijd tussen de voetbal-oud-in- ternationals en ASC, die zaterdag ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de Leidse vereniging werd gespeeld, is in een doelpuntloos gelijkspel geëindigd. Doelman Roffel was voor de ongeveer 3000 toeschouwers de grote uitblinker. Oud-Oranje speelde in de volgende op stelling: Roffel (GVAV); Schaap ('t Gooi, Wiersma (PSV), Bosselaar (Sparta) en Bouwens (ASC), Biesbrouck (RCH) en Van Stoffelen (Ajax); Lenstra (SC En schede), Van Ede (Sparta), Bleijenberg (Blauw Wit) en Hofman (Heerenveen). (Van onze sportredactie) Haarlem is dan eindelijk geslaagd in zijn sprong naar de eerste divisie. Al maanden lang zag het er naar uit, dat de ploeg van Peeman regelrecht op promotie afging. Maar het blijft altijd maar wachten op de beslissende punten. Vooral nu Haarlem in de laatste wedstrijden het juiste aanvals- ritme verloren scheen te hebben werd het toch nog een spannende zaak. Tegen EDO was er echter geen twijfel meer aan de goede afloop. Haarlem was sterker en Haarlem had zijn produktiviteit hervonden. „Jullie moeten met 50 winnen", had Peeman zijn spelers opgedragen. Ze zijn er aardig dicht bij gekomen. Het werd 40. De champagneflessen konden ontkurkt worden. Peeman werd bijna door de spelers van vreugde gekleed onder de douche gezet.Haarlem promoveerde en was door de uitslag van VVVHVC kampioen. Ruim een half uur heeft Haarlem EDO de illusie laten houden, dat het roet in de champagne zou kunnen gooien. Na het doelpunt dat Hoeben maakte, was het wel duidelijk dat Haarlem de wijnst in de ze „zenuwenwedstrijd" voor het grijpen had. Maar de man die aan alle vooruit zichten op een verrassend en dus gunstig resultaat voor EDO definitief een einde maakte, was iemand uit het rood-zwar- te kamp. Driemaal taste doelman Ama- ma opgesteld omdat Oosterbaan gebles seerd was finaal mis op acties van de fanatiek opdringende Haarlemmers en driemaal lag de bal een moment later in het net. Haarlem had in de tweede helft dus rustig kunnen free-wheelen, maar vreemd genoeg was in de slotfase de geringste actie van de niet schotvaar- dige EDO-aanvallers voldoende om voor het Haarlemdoel 'n paniekstemming te ont ketenen. Zelfs daarvan kon EDO niet pro fiteren. Het was kenmerkend voor de enorme nervositeit van de Haarlemploeg. EDO had daar natuurlijk geen last van en dat was dan ook de voornaamste oorzaak dat de gasten het de favoriete huurlie den in die eerste helft nog vrij lastig konden maken. Toch waren de kansen voor Haar lem. Het beheerste doelpunt dat Hoeben, na een goede combinatie met Couperus scoorde, hing dan ook al enige tijd in de lucht. Daarvoor had in het EDOteam Van Seggelen zich door De Looze laten ver vangen. Toen de invaller rechtsbuiten Ton Smit twee minuten na de rust kundig pro fiteerde van de eerste misgreep van Ama- ma hij verzuimde een voorzet van Hoe ben te onderscheppen was de span ning er duidelijk af. De 11.000 toeschouwers wachtten opvallend rustig op het eindsig naal van de goede scheidsrechter Bo- gaerts, op de Haarlem-doelpunten, die ge zien de enorme gaten in de EDO-defensie ongetwijfeld nog komen zouden én op de uitslag van de wedstrijd VVVHVC. Zij werden in geen enkel opzicht teleurge steld. De bekendmaking dat VVV zijn achterstand in een 2-1 voorsprong had omgezet, bracht weer wat leven op de tribunes en op het speelveld. Met de we tenschap dat behalve de promotie ook het kampioenschap te verdienen viel gooide Haarlem er kennelijk nog een schepje op. Een enorm schot van Ferry Koek tegen de onderkant van de lat was de laatste offensieve daad van betekenis, waartoe de EDO-voorhoede in staat bleek. Haar lem deed het met medewerking van Ama- ma, die een schot van Couperus losliet, en van aanvoerder Spiers, die finaal over de stil liggende bal heen maaide, beter. Hoe ben was ter plaatse om het beslissende tikje te geven: 3-0. Het laatste dat te wensen overliet een doelpunt van top scorer Couperus liet ook niet lang meer op zich wachten. Goed vrij gespeeld door Ton Smit schoof Haarlems produktiefste speler eerst nog tegen Amama aan, maar de terugspringende bal schoot Couperus wel in: 4-0. Kort daarop nam hef Haar lem-elftal op de schouders van zijn sup porters afscheid van de tweede divisie. Evert Teunissen, de trainer-manager van de Doetinchemse semiprofclub De Graafschap, dat afgelopen zondag naar de tweede divisie degradeerde, heeft besloten zijn dienstverband per 1 juli te beëindi gen. Hoewel het contract van Teunissen tot 1968 van kracht was heeft het bestuur gemeend aan het verzoek van de trainer te moeten voldoen. DWS heeft voor het komende seizoen als nieuwe trainer de Hongaar Laszlo Za lai, die momenteel nog verbonden is aan de Vlaardingse tweede divisieclub Fortu- na, aangetrokken. Hij wordt de opvolger van Jaap van der Leek, die naar Willem II vertrekt. (Van onze sportredactie) Telstar heeft gisteravond een bijzon der geslaagd feest gehouden in het pa viljoen Schoonenberg om het behoud van het eredivisieschap te vieren. Het plan voor dit feest kwam spontaan tot stand na de wedstrijd in Geleen, waar de vele (1500) supporters uit de IJ- mond een carnavaleske indruk maak ten. Het diner van spelers, trainer, ver zorgers en bestuursleden in Oranje hotel in Sittard vormde een schakel in de feestelijke terugreis naar Velsen, waar de spanning in een gezellig feest werd ontladen. De spelers weten zich verzekerd van een beste premie op deze laatste com petitiedag, een premie, die zo'n 750 beloopt. Dat verhoogde de feeststem ming natuurlijk nog even. De stemming kwam ook burgemees ter Bührmann van Velsen peilen in het paviljoen. Hij complimenteerde de spe lers met het resultaat en hoopte, dat het volgend jaar een derde plaats voor Telstar in de eredivisie zou brengen. Deze opmerking ontlokte de aanwezi gen het lied: „He, is a jolly good fellow". Trainer De Visser bewoog zich na tuurlijk met een feestelijk gezicht te midden van het feestgewoel. „Ik moet zeggen, dat ik het wel even moeilijk heb gehad met de samenstelling van mijn elftal, toen Van Essen niet be schikbaar bleek. Moest ik Kort weer naar achteren halen? Ik moest op de aanval spelen. Dus liet ik Kort voor en dat is goed uitgepakt. Hij heeft twee doelpunten gemaakt en was zeer be weeglijk." Woensdag speelt Telstar tegen het militaire elftal. Woensdag 31 mei wordt het seizoen afgesloten met een etentje voor spelers en leiding. Op die bijeenkomst wordt de uitbetaling gere geld en wordt de transferlijst bekend gemaakt. Van Duffelen in „feesttenue". Sup porters hadden hem het shirt van het lijf getrokken. De bloemen mocht hij houden van de fans. (Van onze sportredacteur) Trainer Peeman was gisteravond niet bij het diner en was evenmin bij de receptie van Haarlem in restaurant Dreefzicht. De afwezigheid werd na tuurlijk zoveel mogelijk onbesproken gelaten, maar was uiteraard goed merkbaar. De oorzaak van het niet aanwezig zijn van de trainer, die zo veel heeft bijgedragen tot het succes van het kampioensteam, was gelegen in het feit, dat zijn naam niet voor kwam bij de tafelschikking voor het diner, dat na de wedstrijd werd aan geboden. „Ik dacht", aldus de heer Peeman, „dat ik fijn tussen de jongens zou kunnen zitten. Maar er was niet op mij gerekend. Ik was kennelijk niet welkom, maar daar trek ik me niets van aan. Als ik ergens niet welkom ben, dan ga ik gewoon. Nou, dat heb ik gedaan. Ik ben niet aangenomen om te feesten, maar om een elftal kam pioen te maken. Er zullen zeker heel wat potten met bloemen hebben ge staan bij de receptie. Wel, die potten kan ik volgend jaar naar mijn hoofd krijgen, als het misschien niet zo best gaat. Maar dat vind ik normaal. Dat accepteer ik. Ik trek me er niets van aan." Om na een uiteenzetting van het plezier, dat hij tijdens de wedstrijd vooral heeft gehad, omdat de ploeg zich volledig had ingezet en het juiste ritme weer had gevonden, tenslotte toch op te merkenr „Toch vind ik het spijtig. Ik had het natuurlijk wel leuk gevonden om erbij te zijn. Maar goed, we gaan gewoon door met de training, dinsdag." Trainer Peeman zal dan dinsdag be merken, dat de supportersclub de spe lers en de trainer een feestavond aan biedt. Dat werd meegedeeld op de re ceptie door voorzitter Leewis van de supportersclub. Het commentaar van een Haarlem bestuurslid: „Het is een beste trainer, Peeman, maar hij is wat moeilijk in de omgang. Ik had zelf graag de feeste- lijkheden ook anders georganiseerd ge zien. Maar je hebt je neer te leggen bij de meerderheid van het bestuur. Dat is nu eenmaal zo. En van die naamkaartjes? Spijtig natuurlijk, die vergissing. Maar er moest geïmprovi seerd worden. En dan worden er wel eens fouten gemaakt. Peeman houdt niet van improviseren." Over het al of niet welkom zijn van de heer Peeman werd uiteraard niet eens gepraat. Wat de receptie betreft: die was druk bezocht. Burgemeester Cremers van Haarlem was in het gezelschap van wethouder Voskuilen en directeur Heijers van de dienst sport en jeugd zaken aanwezig. Hij feliciteerde de club Haarlem en de stad Haarlem met deze promotie. Jaap van Praag, voor zitter van Ajax, was natuurlijk pre sent. „Ik kon moeilijk anders, want er spelen nogal wat Ajacieden bjj jullie mee. Ik mag jullie raden: bekijk de transferlijst van ons goed. Er zal zeker wel weer een speler voor Haarlem bij zijn." Voorzitter Hut, die voor ieder een een passend woord klaar had, ant woordde zijn Amsterdamse collega, dat hij graag in de lijst zou neuzen. „Een van onze spelers had gezegd: on ze voorzitter zal ook wel komen. Ik dacht: dat is toch logisch, maar de spe ler bedoelde de voorzitter van Ajax Voorzitter Breuring van EDO ver klaarde, dat hij blij was met het succes van Haarlem. „Nu nog hoger op. We houden het oog op Haarlem gericht." De heer Twisterling sprak namens de HVB. Er werden natuurlijk ook ge schenken aangeboden, zoals veertig vlaggen. Door een speciaal inzame lingscomité werd een fiks geldbedrag in het vooruitzicht gesteld. Na het officiële gedeelte werd er nog stevig gefeest door de vaste kern van de club. De Telstar-supporters, die met dertig bussen van de IJmond naar Fortuna '54 waren getrokken, heb ben er op de terugweg geen twijfel over laten bestaan hoe de stemming was. 's Morgens bij het vertrek was men nog wat onzeker. De sup portersclub had het maar op dertig bussen gehouden. Er waren aan meldingen voor nog zeven bussen binnengekomen, maar men vond het welletjes zo, gezien de financiële consequenties. Er waren enkele sponsors om bij te springen. Ook de IJmuider Courant had een bus (voor f 200) geadopteerd. Het is niet vergeefs geweest al die moeiten en zorgen van de supportersvereniging. (Van onze correspondent) „Het is een enorme opluchting", verklaarde Piet de Visser van Telstar na het bewogen voetbalweekeinde, „eerlijk gezegd had ik op een beslis singswedstrijd met Elinkwijk ge rekend. En nu zijn we zó veilig, zon der verdere zorgen. Dat is heerlijk". En verder: „de ploeg heeft voor treffelijk gevoetbald. We verdienden ook wel in de eredivisie te blijven, gezien ons spel en ook als je de doel- cijfers van ons en Elinkwijk neemt". Maar goed, er moest gewonnen wor den en dat is dan gebeurd, met 3—1. Gedurende de hele wedstrijd heeft Tel star met man en macht aangevallen om die punten, die zo broodnodig waren, te veroveren. En Telstar kreeg loon naar werken. Het supporterslegioen circa 3000 man sterk rees als één man om hoog en beloonde zijn elf dapperen met een dankbaar applaus. Reeds in de eerste minuten was het duidelijk, dat Telstar naar Geleen geko men was om te winnen. Vooral Kort, Bond, Jonker en Clement waren zeer ac tief, maar het was toch verdediger Bak ker. die de score zou openen. Hij kreeg de bal voor de voeten en gaf Pakbeers met een strak schot bet nakijken, 0-1. Dat was in de zestiende minuut. Telstar bleef komen en in de zesendertigste minuut had de Velsense formatie opnieuw succes. Bond loste een kanjer op doel, Pakbeers kreeg de bal niet klemvast en Kort liet zich deze kans niet ontglippen om te sco ren 0-2. Fortuna had tot nu toe nog niet veel laten Vreugdebetoon bij het eerste doel punt van Telstar. zien en dat bleef zo tot aan de rust. In de tweede helft worstelde Fortuna zich iets onder de druk uit en voor de eerste maal kreeg de Velsense achterhoede iets te doen. De Velsense defensie hield het hoofd koel met aan het hoofd doelman Stuy. Deze opleving van Fortuna was echter maal van korte duur. Bond, Kort en Cle ment namen het doel van Pakbeers onder vuur, maar de Fortuna-doelman hield stand, tot twee minuten voor tijd, want toen moest hij capituleren voor een schot van Kort, 0-3. Telstar was nu min of meer reeds in een feeststemming en zo kon het gebeuren, dat Jef Vliers één minuut voor 't einde nog de troosttreffer kon scoren, 1-3.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9