Vuurstorm in warenhuis nationale ramp Bergi ngswerk in volle gang HET WEER Vrijheid van demonstratie in de wet? Egypte sluit Golf van Akaba voor Israëlische aanvoer af VS beschouwen toegang tot Israels haven Eilath als internationaal vaarwater Gevangen Amerikaanse piloot Minder huizen vrij van huurverhoging morris n i j m a n AFSCHUWELIJK VERMOEDEN: 250 DODEN Zeventigste Duitse „Starfighter" neergestort Werkgroep onder zoekt mogelijkheid Vrouw verkeert nog steeds in levensgevaar Priesterraad en pastorale raad in bisdom Haarlem Nieuwsbladen verloren flink advertenties aan TV-reclame Woningen uit jaren 1956-'61 per 1 juli ook 10 percent duurder 52 e JAARGANG NUMMER 170 DINSDAG 23 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmaiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate M.V. Hoofdredacteur* Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Nog een enkele bui Het woord is aan Familiedrama Heemstede Marges Philips verder gedaald pagina 1} Democratisering in r.-k. kerk Welkom' JORD EGYPTE Stnai CAMEL - TWEEDJASSEN LUXAFLEX JALOUZIEËN en OPROLBARE HORREN V.B-S. DUBBELE RAMEN NEONiNSTALLATlE'S IJmuider Courant WAARJN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAG HEM) VOOR IJ MUIDEN (Van onze correspondent) BRUSSEL. Terwjjl de radio nog steeds vrolijke dansmuziek uitzendt en het leven in Brussel gewoon zijn gang gaat, begint België zich lang zaam te realiseren dat de brand, die gisteren in het warenhuis „l'Innova- tion" woedde een nationale ramp is. Volgens, voorlopige schatting zijn 250 mensen om het leven gekomen. Om halféén vanmiddag waren 21 lijken geborgen. In verschillende zie kenhuizen zijn 64 gewonden opgeno men. Het aantal vermisten is voorlo pig vastgesteld op 158. Latere berichten gewagen van drie honderd doden. Naar verluidt hebben de brandweer- experts aanwijzingen gevonden, dat de brand op drie plaatsen tegelijk ontstaan is, en wel op verschillende verdiepingen. Dit bericht gaf voedsel aan de veronder stelling, dat er opzet in het spel is. Op een van de hoogste verdiepingen van het Rogiercentrum, het torengebouw bij het Noordstation, verkreeg men eerst een overzicht van het aantal vermiste personeelsleden van het warenhuis. Mèt aangiften van andere vermissingen bij de politie, is men tot het voorlopig totaal van circa 250 gekomen. Het vermoeden dat al die mannen en vrouwen zijn om gekomen in de vuurstorm, die in een kwartier tijd door het warenhuis trok, is langzamerhand tot zekerheid geworden. Er doen zich vreselijke taferelen voor In het Rogiercentrum. Op de hoogste ver dieping ziet men mannen ronddwalen, die de hele nacht in touw zijn geweest, van het ene ziekenhuis naar het andere zijn getrokken om te zoeken naar hun vrouw of verloofde. Men ziet ook vrouwen die hun mannen of kinderen zoeken. Velen van hen weigeren nog aan het noodlot te geloven. Praktisch tegen beter weten in. Sommigen zitten stilletjes te huilen. Inmiddels zoekt men in de puinhopen naar de stoffelijke overschotten. Men heeft er reeds enkele gevonden. Alleen deskundigen van het Rode Kruis konden ze identificeren als menselijke resten. UITVOERIGE FOTOREPORTAGE OP PAGINA 7 BONN (AP). Gisteren is de zeventig ste Westduitse „Starfighter" neergestort. Dit gebeurde ten westen van de stad Le- chenich, bij Keulen. De piloot gebruikte zijn schietstoel en slaagde er in ongedeerd te ontkomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Tot dusver zijn bij het verongelukken van Starfighters in West-Duitsland 37 pi loten om het leven gekomen. Weerrapporten l, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 7, 8 Uit stad en omgeving 4, 5, ft, 10 Opregte Hollander 8 Kunst 9 Radio en tv 9 In de Vishal en op zee 10 Topsy 10 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand 14 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van fiet K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Opklaringen, maar aanvankelijk nog hier en daar een bui. Morgen later op de dag weer toenemende bewolking, mogelijk gevolgd door enige regen. Overwegend matige wind, aanvankelijk tussen west en zuidwest, later krimpend naar zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. KP DEN HAAG. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken heeft bij het debat over het ontslag van burge meester Van Hall medegedeeld dat er een interdepartementale werk groep van de ministeries van Binnen landse Zaken en van Justitie is inge steld om na te gaan of het wenselijk is te komen met een wettelijke re geling van de demonstratievrijheid in plaats van de thans geldende be palingen uit de algemene politiever ordeningen. Deze commissie zal waarschijnlijk over enkele maanden met haar werk klaar zijn. De Tweede Kamer vroeg unaniem om inspraak van het Amsterdamse gemeen tebestuur bij de benoeming van een nieuwe burgemeester. Minister Beernink antwoordde, dat hij de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. Kranen burg, verzocht heeft, de Amsterdamse wethouders en de voorzitters van de raadsfracties te polsen over de eisen die aan een nieuwe burgemeester moeten worden gesteld. Er is nog niemand be naderd, wel heeft men intern de gedach ten over een opvolger laten gaan, waar bij enkele namen ter sprake zijn ge komen. (Vervolg op pagina 2) Kin Hubbard Ik heb nog nooit gehoord dat iemand wil ophouden met leven vanwege de hoge kosten. De vrouw van de Heemsteedse inge nieur, die, zoals wij berichtten, gister morgen zeer ernstig gewond raakte, toen haar man op haar en andere ge zinsleden een aanslag pleegde, verkeert nog steeds in levensgevaar. Zij is gisteren geopereerd; haar toestand is onveranderd. De toestand van haar 20-jarige zoon, die eveneens ernstig werd gewond, is thans redelijk. Hij is inmiddels, evenals zijn zestienjarige broer, die zijn in overspan nen toestand handelende vader kon ont vluchten, door de politie gehoord over de tragedie die zich gistermorgen in het huis aan de Troelstralaan op de Glip afspeelde. Daarbij werd, zoals bekend is, het vijf jarig dochtertje gedood, waarna de vader de hand aan zichzelf sloeg. De gerechtelijk deskundige, dr. J. Zel- denrust, heeft gisteren op de beide licha men sectie verricht. Uit het politie-onder- zoek is komen vast te staan dat de inge nieur zijn vrouw en 20-jarige zoon heeft verwond met een bijl; bij de aanslag op zijn dochtertje en zichzelf gebruikte hij een timmermansbeitel. Het gezin zou, in verband met de overspannen toestand van de vader, zeer binnenkort met vakantie gaan. Verschei dene jaren geleden werd het gezin ge troffen door de verdrinking van een tweeëneenhalf jarig zoontje in de vaart bij de molen van Hoeker, niet ver van de ouderlijke woning. (Van een verslaggever) In het bisdom van Haarlem worden een priesterraad en 'n pastorale raad opgericht. Dit betekent een praktische democratise ring van het bisdom. De twee raden zullen de bisschop advies gaan uitbrengen. De priesterraad, die waarschijnlijk uit twintig geestelijken zal bestaan, gaat de duizend priesters in het bisdom vertegenwoordigen. De pastorale raad, die een lichaam van 90 tot 100 man zal vormen, gaat de leken ver tegenwoordigen. Een dergelijke opzet is ook al in het bis dom van Breda verwerkelijkt. Ook in an dere bisdommen wordt reeds aan de reali sering hiervan gewerkt. De uiteindelijke beslissing blijft bij de bisschop liggen. De instelling van de raden betekent het doorvoeren van de Conciliebesluiten. De bisschop van Haarlem, drs. Th. H. J. Zwartkruis leidt de oprichting van de ra den in tijdens een bijeenkomst op maandag 29 mei in de aula van het bisschoppelijk college „Hageveld" aan de Cruquiusweg in Heemstede. CAIRO (Reuter. AFI* en DPA). Nog voordat secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties de ge legenheid heeft gehad president Nas ser van Egypte tot voorzichtigheid te manen, nam deze het riskante besluit de handelsroute van Israel naar de Indische Oceaan af te snijden door Israëlische schepen, en schepen die voor dit land strategische produkten aanvoeren, te verbieden via de Straat van Tiran en de Golf van Akaba te varen. Nasser kon dit doen nu de VN-be- standstroepen de strategische posities aan de vierhonderd meter brede straat aan de Egyptenaren hebben afgestaan. Oe Thant komt vanmiddag in Cairo aan, maar in New York vragen VN-delegaties zich af of het, ondanks Oe Thants afwezigheid, niet de hoogste tijd is de Veiligheids raad voor een spoedzitting bijeen te roe pen. Het afsluiten van de Golf van Akaba is te meer een riskante zaak omdat de Een gevangengenomen Amerikaan se piloot wordt, door Noordvietna- mese soldaten met bajonetten be waakt, in triomf door de straten van Hanoi geleid. De Amerikaan werd bij een van de vele bombardementen neergehaald boven de Noordvietna- mese hoofdstad. VS haar als een internationale vaarweg beschouwen en omdat Israel vroeger al eens heeft gezegd, dat het afsluiting van de golf als een oorlogsdaad zal beschou wen. In 1956 was afsluiting van de golf aan leiding voor Israel om tot zijn veldtocht tegen Egypte over te gaan. Niettemin arriveerde vanochtend een Panamees vrachtschip in de Israëlische haven Eilath. Het schip was gisteravond na het invallen van de duisternis de straat van Tiran gepasseerd. Sprekend tot militairen in Sinaï zei Nasser gisteravond, dat de Israëlische vlag niet langer door de golf zou varen en dat over de Egyptische soevereiniteit over deze scheepsroute niet te onderhan delen valt. „Als Israel ons wil bedreigen dan is het welkom" zei hij. Egypte be schikt over inlichtingen dat Israel van plan was op 17 mei Syrië binnen te vallen en daarvoor een geweldige troe penmacht aan zijn grens had samenge trokken". Er wordt te veel over interna tionale vrede en de noodzaak van VN- bemoeienis gesproken. Niemand liet zich horen toen Israel op 12 mei dreigde Da mascus binnen te trekken", aldus Nasser. Het Israëlische kabinet komt vandaag in spoedzitting bijeen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikanen, die plannen hebben voor bezoek aan het Nabije Oosten, geadvi seerd deze uit te stellen, terwijl het de genen die in Egypte, Syrië, Jordanië en Israel vertoeven, de raad geeft deze lan den zo snel mogelijk te verlaten. Van betrouwbare zijde in Cairo is mee gedeeld, dat een Egyptische kruiser, vier torpedoboten en twee duikboten door het Suez-kanaal zijn gevaren, vermoedelijk om de door Nasser aangekondigde blok kade ten uitvoer te leggen. De Nederlandse nieuwsbladen verloren door de invoering van de reclame in de TV in de eerste vier maanden van dit jaar twaalf percent van hun landelijke advertenties. Dit is vanmorgen meege deeld door de voorzitter van de vereni ging „de Nederlandse Nieuwsbladpers" de heer Banda tijdens 'n algemene leden vergadering in Utrecht. Ook de groei van plaatselijke en regionale advertenties is achtergebleven bij de eerste vier maanden van 1966, terwijl er door de te ruggang in de conjunctuur een sterke te ruggang was in personeelsadvertentties. Onze correspondent in Londen meldde nog: In Londen is men ernstig bezorgd over de situatie in het Nabije Oosten. Een zekere geruststelling vormt echter de mededeling van de Russische regering aan de Amerikaanse, dat ook de Sovjet- Unie wil dat oorlog in het Nabije Oosten zal worden vermeden. Een realistisch geluid dat men nu in Londen hoort, is dat Engelands invloed in het Nabije Oosten niet erg groot meer is. In feite niet groter dan van enig an der land en dat het zich daarom liever op de achtergrond houdt. Dit gebeurt ook omdat de Britten bever geen onnodige gevoelens in verband met het Suez-avon- tuur willen wakker roepen. Bovendien ontberen zij nog steeds diplomatieke be trekkingen met Egypte, zodat zij ook in Cairo niets kunnen uitrichten. Een bijkomende zorg voor Londen is dat, indien de Verenigde Naties het in dit conflict zouden laten afweten, het er van Agoti 0ait va, Sa#§. y Rt'1 somber zou gaan uitzien voor Aden en Zuid-Arabië, omdat de Britse regering voor het vinden van een oplossing voor dit netelige vraagstuk, ondanks de mis lukking van de VN-missie, nog steeds op de Verenigde Naties vertrouwt. De Brit ten zien in koning Feisal van Saoedi- Arabië, die onofficieel nog steeds in Lon den is, een bondgenoot tegen het opdrin gen van Nasser naar het zuiden, waar de olie lokt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Belangrijk minder huizen zullen worden vrijgesteld van de huurverhoging per 1 juli dan van de vorige algemene huurverhoging, die 1 januari van het vorig jaar is ingegaan. Ditmaal zullen ook de wo ningen, die na 1956 zijn gereedge komen tien percent duurder worden. Slechts de huizen van de laatste jaren (opgeleverd in 1961 of latere jaren) zullen in het algemeen buiten de verhoging vallen. De percentages van de huurverhoging zullen worden gebaseerd op de thans geldende huren en dus niet zoals wel wordt aangenomen op de huurprijzen van vóór het eerste deel van deze huur verhoging. Al zijn er nogal wat uitzonderingen op de tien percent van de huurverhoging, zo veel verwarring als de vorige keer behoeft er niet te ontstaan: ieder, die begin vorig jaar méér ging betalen, betaalt nu ook meer. Het enige verschil is dat meer wo ningen ruwweg de 300.000 woningen, die gebouwd zijn in de jaren 1957, 1958, 1959 en 1960 duurder worden. Volgens de bekende uitzonderingsregels van het eerste deel van de huurverhoging zullen ook nu de alleroudste woningen vrij gesteld zijn van huurverhoging. Dit betreft huizen, die vóór 1921 zijn gebouwd en waarvan de huur niet meer dan 75 gulden bedraagt (voor de lagere gemeenteklassen is dit 70 en 60 gulden per maand). Voor de oudere woningen, die hogere huren heb ben, geldt de verhoging van tien percent. Voor de huizen, gebouwd tussen 1921 en 5 mei 1945, geldt deze regel: is de huur nu minder dan 75 gulden, dan is de verhoging 7,5 percent; is de huur hoger dan 75 gulden maar minder dan 135 gulden dan is de ver hoging 10 percent en is de huur hoger dan 135 gulden per maand, dan wordt de ver hoging 15 percent. Voor woningen, ge bouwd na de oorlog en vóór 1961 geldt weer 10 percent. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 1SSS2 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 94 - Amsterdam H. GOEDHART HEUSSENSSTRAAT 64 - TEL. 56103 SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL 15758

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1