De wind kan nié t lezen Eén van de drie bouwvak-LTS-ers straks werkloos Record aantal bromfietsen afgeleverd PANDA EN DE MEESTER-DRINKER POLLE» PELLI EN PINGO Rokers smikkelen van SMOG ■Pjj ngestipt KRAMMETJE FOK m Dow Chemical breidt uit in Terneuzen Bedrijfsrekening Van Ommeren steeg ruim 12 Doden in het verkeer 0/Q SMOg Blikfabricage Hunink naar Verblifa WOENSDAG 24 MEI 1967 11 Ons vervolgverhaal Een romantisch verhaal door Richard Mason In eerste 4 maanden '67 l het overad waar we ook heen- V-t6AAN vreemd Ex-directeur Matovap op vrije voeten rokerspastilles mild verfrissend en bevatten het l geneeskrachtige anethol tegen heesheid Kees Stip WNWWWWWWV -=Ür> -J x- --i 49) „Heb je met hem over Sabby ge sproken?" „Een klein beetje." „O, en wat zei hij?" „Hij zei, dat hij je heel mooi vond." „Nee, dat zei hij niet. Toe ver tel me wat hij zei." „Hij zei, dat het zijn taak was, een oogje op je te houden." „En zei hij nog iets anders?" „Niets van belang", zei ik. „O ja, dat deed hij wel, en je ver telt het me niet. Toe, zeg wat hij zei; misschien zal ik je dan een stukje van dagboek laten lezen." „Eerlijk waar, hij heeft verder niets gezegd." „Lieveling, nu ben je gemeen." „Maar wat kon hij dan anders ge zegd hebben?" „Niets, maar ik ben bang, dat hij wel iets zei." „Waarom zou je daar bang voor zijn?" Ze gaf geen antwoord, maar haar ogen keken een beetje bedroefd en ze snoof zachtjes; toen draaide ze zich om, zodat ik niet langer haar gezicht kon zien. „Wat is er?" vroeg ik. „O lieveling, weet je zeker, dat hij niets zei?" „Hij zei werkelijk niets." „Nu, dan hindert het niet." „Ja, nu hindert het wèl. En als je het niet uitlegt, zal ik allerlei din gen van je denken." „Als ik je vertel, houd je niet meer van me". Eindelijk zei ik: „Je zult het me moeten zeggen." „Ik heb het je altijd willen ver tellen", zei ze verdrietig, „en nu wil ik het niet, omdat het ons groot ge luk zal bederven. Mag ik alsjeblieft wachten?" Ik had willen zeggen: nee, ik kan niet wachten, maar op dat ogenblik klonken er voetstappen in de gang. We hielden op met praten en luis terden. Ik wist dat de voetstappen naar Sabby's deur kwamen en toch gaf mijn hart een zware bons, toen we hoorden kloppen. Ik dacht: „Er gaat iets verschrikkelijks gebeuren; dit zal 't eind zijn. Ons grote geluk is voorbij; 't lot heeft dat bepaald. Dat geklop hoort ook bij 't eind; 't gaat precies op tijd, net als de aan vang van een toneelscène, waarbij door het kloppen op de deur het ge sprek wordt ingeleid. We zitten in het schuitje en we moeten meeva ren. We kunnen niet terug en we kunnen de tijd niet rekken. We kunnen het kloppen niet tegenhou den." „Wat zal ik doen?" vroeg Sabby. Ze was bang. „Vragen wie het is!" Ze riep met een zacht stemmetje, daarna iets harder. Het antwoord kwam in zorgvuldig uitgesproken Engels. Het was de portier. „U wordt aan de telefoon ver langd." „Maar het kan niet voor mij zijn", zei Sabby. „Er wordt opgebeld voor miss Wei. Het is een heer, die Scaife heet. Hij zegt dat het dringend is". Sabby was ontdaan. Ze wist niet wat ze moest doen en ik had haar nog nooit zo ongelukkig zien kijken. Ze schudde haar hoofd en fluister de: „Ik ga niet." „Je kunt beter wel gaan", zei ik. „Nee", zei ze. „Heus, je kunt beter gaan en ho ren wat hij wil." Ze aarzelde. Toen klom ze onder het muskietennet uit, zocht haar ki mono en haar pantoffels en liep vlug de kamer uit. Ik bleef liggen en vroeg me af, of ik beter zou doen, op te staan en het hotel te verlaten. Dit was het einde. Als ik bij haar bleef, zou dat vervelende verklaringen en verwar ring tengevolge hebben en ik zou mijn rol in de scène moeten spelen en me kwaad tonen of berustend en enigszins onhandig vaarwel moeten zeggen. En ik wilde geen scène. Welbeschouwd zou het het beste zijn, als ik nu meteen wegging. Maar ik wist dat ik niet de moed had om er zomaar tussenuit te trek ken. In plaats daarvan trok ik mijn shirt uit en kroop onder het laken, waar ik ging liggen wachten, ter wijl ik deed alsof ik half sliep. Laat het nu maar zo voor vannacht, dacht ik, doe net alsof het er niets op aankomt. Ga slapen en zie wat er morgen gebeurt. Na een paar minuten kwam Sab by terug. Ze stapte in bed en toen ze er eenmaal in lag, zei ze: „Hij was vreselijk dronken." „Zo." Ze nestelde zich tegen me aan en kuste me schuchter. „Lieveling", zei ze klagend, „hou je niet meer van Sabby?" „Waarom niet?" vroeg ik slaperig. „Ik geloof alleen, dat ik ook een beetje dronken ben." „Geef alsjeblieft één kus", zei ze. Ik draaide me om en deed wat ze vroeg. Het was geen goede kus, want het is moeilijk, bij een, kus te doen alsof, even moeilijk als het is om gelukkig te kijken, als men het niet is. „Dank je", zei ze en ze keek hele maal niet gelukkig. „Welterusten", zei ik. „Welterusten." Het duurde lang, eer ik in slaap viel. Ik had werkelijk veel whisky gedronken en alle taferelen van die avond dwarrelden door mijn hoofd. Ze bleven zelfs nog dwarrelen, toen ik al sliep. Ik kan me niet herinne ren, wat ik droomde^ maar ik zag de ogen van Lala Vikrana en de glimlach van Munshi en zijn dhoti, en ik zag Scaife met gekruiste be nen op het tapijt zitten en Sabby was er ook. HOOFDSTUK 4 De volgende dag keelc ik niet met verlangen naar Sabby's les uit. En zelfs toen het zover was, bleek het erger te zijn dan ik verwacht had. Het was de enige les, waarin ik ooit naar het eind had verlangd. Ze zag er diep ongelukkig uit, toen ze binnenkwam. Als iemand een grapje maakte, probeerde ze te lachen, maar het leek net zomin op haar vrolijke, klaterende lachje als wanneer ze een snik had gegeven. (Wordt vervolgd.) UwWWIMWWWUWIWIMMilMIIWIWWMIMIIWWMWWWMWWWWWIWIWW'MWWWWIlWWIWWWWIiWIWWWWIWWW (Van onze correspondent) DEN HAAG. Eén van de drie voor het bouwvak geschoolde LTS'ers die deze zomer van school komen, zal niet in het bouwbedrijf werk kunnen vinden. Het betekent dat minstens 1.500 jongeren werkloos zullen zijn, die hun opleiding aansluitend in de praktijk hadden moeten voortzetten. Dit is de voorzichtige schatting van de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf die de zorg heeft voor de prak tijkopleidingen via het leerlingstelsel. Voor de Nederlandse bouwnijverheid is de zorg nog groter. Van de thans werkloze leerlingen hebben er 300 al een ander vak gekozen. Bovendien heeft, door de huidige hoge werkloosheid vooral onder jeugdigen, het bouwvak zoveel van zijn aantrekkings kracht verloren, dat de aanmeldingen voor de LTS sterk zijn teruggelopen. Voor de toekomst verwacht het bouwbedrijf dan ook een toenemend gebrek aan geschoolde arbeiders. Hoewel de regering nu een maatregel heeft genomen ter bestrijding van de werk loosheid onder jeugdige bouwvakarbeiders, acht de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf de beperkingen bij deze maatregel zo sterk, dat het effect niet bijster groot zal zijn. Belangrijk echter is, aldus de stichting, dat de regering althans het belang van steun aan jeugdwerkloosheid heeft erkend. De toelagen op het loon van bouwvak leerlingen zal slechts in bepaalde delen van het land gelden en dan nog alleen In de eerste vier maanden van 1967 is het recordaantal van 94.000 bromfiet sen door de fabrikanten aan de klein handel in ons land afgeleverd. De vorige topperiode vormde de eerste vier maan den van 1961 met 90.000. Met deze cij fers schetste de heer J. R. van den Berg voorzitter van de bromfietsafdelingen van de RAI gisteren op de in Nederhorst den Berg gehouden Rai-bromfietsdag de toenemende belangrijkheid van dit ver voermiddel, waarvan er nu al 1,7 mil joen over de Nederlandse wegen snorren. Van alle bromfietsen wordt circa 60 percent gebruikt voor zakelijke doelein den. Van deze zestig percent is een der de deel forens, hetgeen impliceert dat een op de vier a vijf bromfietsers dage Jijks van zijn eigen woonplaats naar die van zijn werkgever bromt. Andere cij fers over de brommer: het aantal vrou welijk bromfietsers is in de laatste vier jaar gestegen van 250.000 naar 400.000 Mede verantwoordelijk voor deze stijging noemde de heer Van den Berg vele „mini-meisjes". Ook voor de recreatie wordt de brom fiets steeds meer gebruikt. Men heeft be cijferd dat medio 1966 voor de weekein den door 650.000 personen gebruik werd gemaakt van de brommer en dat op dat zelfde tijdstip 300.000 Nederlanders met de brommer met vakantie gingen. Aan gekondigd werd dan ook dat de ANWB in de komende jaren het aantal toeris tische tweewielerroutes zal vertienvou digen en van vier op veertig zal bren gen. voor aanvullende werken en de zogenaam de CEC-objecten. Deze laatste zijn werken, die zullen worden uitgevoerd van de 100 miljoen, die het Rijk beschikbaar stelde voor de bestrijding van de bouwvakwerk loosheid in het algemeen in de probleem gebieden. Van deze werken, die voor 1 mei aanbesteed moesten zijn, is er echter nog niet één gegund, laat staan in uitvoering. De bouwnijverheid acht de aard van de aanvullende werken en de CEC-objecten niet erg geschikt voor de opleiding van leerlingen. Zij wil dan ook trachten te be reiken dat de bouw van meer woningen, gemeenschapshuizen, bibliotheken e.d. mo gelijk zal zijn onder deze regeling. Op het ogenblik zijn er nog 12.700 leerlingen in het bouwbedrijf, van wie er 650 werkloos zijn. In februari waren er 1500 werkloze jongeren van wie er echter inmiddels 300 het bouwvak hebben verlaten. Dow Chemical Europe SA gaat haar grootste Europese petrochemische com plex belangrijk uitbreiden. In Terneuzen zal een naftakraker voor de produktie van ethyleen en andere alkenen worden ge bouwd. Met een jaarlijkse capaciteit van 400.000 ton ethyleen zal deze kraker tot de grootste van Europa gaan beho ren. Voorts zal Dow te Terneuzen een grote fabriek voor de produktie van hoge druk-polyethyleen bouwen. De jaarlijkse capaciteit hiervan zal circa 60.000 ton be dragen, hetgeen Dow onder de vooraan staande Europese producenten van polye thyleen zal plaatsen. Wanneer de aange kondigde fabrieksuitbreidingen zul len zijn voltooid, zal door Dow voor een bedrag van ongeveer 700 miljoen gulden in Terneuzen zijn geïnvesteerd. 54. De beide museum-wachters draafden naar de plek waar de onzichtbare Joris Goedbloed een borstbeeld van zijn voetstuk had gelopen. „Niemand te zien!" verklaarde een van hen. „Hoe kan dat nou? Als hier iemand is, moet hij langs ons zijn gekomen! Of het moet natuurlijk een spook wezen!" „Onzin!" sprak de ander. „Spoken bestaan niet! Als er een inbreker is, moet hij in de Juwelen-kamer zijn. Kom mee!" „De Juwelen-kamer!" prevelde Joris op dat moment. Het is vervelend, dat die twee wakers me hebben gehoord. Maar omdat ze me niet kunnen zien, zal het meene men van de Gloobenoori-diamant niet veel moeite kos ten. Bovendien is het prettig, dat het hier steeds lich ter begint te worden. Nu kan ik tenminste zien waar ik zijn moet!" Hij begaf zich op zachte voeten naar een verhoging en pakte een kostbaar uitziende steen, die duur fonkelde in het licht. „D-daar!" fluisterde een van de bewakers. ,£en r-rare l-lichtbol!H H-hij be weegt! S-s-s-spook!" „Sssssst!" siste de ander. „Laat dit aan mij over! Ik weet hoe ik dit aan moet pakken!" b "I we WE66IN6EN, EN NURE6ENT "tHET WEER WAS HEER.UJKTOEM BOVENDIEN STOND DE BAROMETER OP "MOOI WEER" DAT B66RUP IK NOU NIET rs>t/ Het totaal der bedrijfsrekeningen 1966 van P. H. S. van Ommeren N.V. is, ver geleken met 1965, gestegen met 8,2 min of ruim 12 percent van 67,8 min tot 76 min. De raad van beheer acht dit ver heugend, vooral wegens de nog altijd stijgende kosten. De ontvangen uitkerin gen op deelnemingen waren belangrijk hoger dan in 1965, maar deels is dit te danken aan bijzondere omstandigheden. Voor belastingen en winstaandeel der den zijn de bedrijfsresultaten groot 29,9 min tegen 25,1 min vorig jaar. Hiervan moet 14,6 min voor belasting worden ge reserveerd. Als winst resteert dan 15,4 min tegen 16,3 min. Hierop komt in mindering de winst aan derden in doch termaatschappijen ad 1,6 min, waarna als te verdelen winst resteert 13,75 (v j 15,02) min. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 14 percent dividend (onv). Aan de algeme ne reserve zal worden toegevoegd 5 min, waardoor deze komt op 223 min. Het saldo van 6.02 min gaat naar nieu we rekening. De netto investeringen be droegen 23,5 (v j 37) min. De nieuw - bouwverplichtingen beliepen eind 1966: 2,75 (v j 14,8) min. De 46-jarige Amsterdamse financier en ex-directeur van de N.V. Matovap, woens dag gearresteerd onder verdenking van verduistering in dienstbetrekking, oplich ting en valsheid in geschrifte ten nadele van deze n.v., is uit de voorlopige hechte nis ontslagen. De twintigjarige A. Stipriaan uit Nieu we Niedorp is in Wijdenes verongelukt De jongeman, die met een trekker en aan hangwagen reed, moest uitwijken voor een hem tegemoetkomende bus. De aan hangwagen raakte bij deze manoeuvre een boom waardoor trekker en aanhang wagen kantelden. De heer Stipiraan kwam onder de trekker en overleed ter plaatse. ADVERTENTIE SMOG is overal verkrijgbaar waar tabaksartikelen worden verkocht Roosendaal is in het nieuws geweest doordat het postkantoor daar niet door rovers is overvallen. De eigen lijke held van dit drama is een beetje tussen de regels weggezakt. Als zijn rol u interesseert, verzoek ik u in de schoenen van de betrokken postambte naar te stappen. Terwijl u de post zit te sorteren, komt er een rechercheur binnen die vraagt of u vanavond late dienst hebt. Dat hebt u. Tot negen uur. Mooi. Dan moet u precies doen wat u anders doet. Kluis sluiten, sleutel in uw zak steken, jas aantrekken, licht uitdraaien. „Huistaegaan" zegt u. „Nee!" roept de Rechercheur „als u uw neus buiten de deur steekt, hebt u er meteen een blaffer onder". U denkt aan een schertssnor, die met behulp van een knijpballetje op wipt en daarbij het geluid van een schipperskeesje voortbrengt. Maar de rechercheur legt u uit dat blaffer revol ver betekent, en dat een roversbende u onschadelijk wil maken om met uw sleutel de kluis te kunnen openen. wist niet dat u schadelijk was, en nu hoort u dat u zich zelfs nuttig kunt maken door in geen geval de deur te openen, zelfs al wordt er doorheen- geschoten. „Dan schieten wij ook" zegt de re chercheur „zoekt u dan wel dek king". De hele middag zoekt u zenuwachtig tussen de postpaketten, maar om acht uur gaat de hele dekking op de nacht posttrein. Om half negen zijn alle portieken aan de overkant gevuld met politie mannen. Om vijf voor negen stoppen twee auto's voor de deur, waar nie mand uitstapt. Terwijl u de kluis sluit voelt u dertig blaffers in uw rug. Om negen uur draait u het licht uit en zoekt dekking onder een bureau met triplex bepantsering. Alles blijft doodstil. Voor uw gevoel blijft dat zo tot aan uw pensioen. Als om half tien een wild geschreeuw losbarst, verliest u het bewustzijn. U komt bij doordat de werkster met een emmer koud water over uw benen struikelt. In het ochtenblad leest u dat de rovers zijn gepakt, maar dat ze niet strafbaar zijn, omdat ze niets hebben gedaan. Ze hebben gewacht tot u naar buiten kwam. Stapt u nu maar weer uit de schoe nen van de postambtenaar. U weet nu hoe een held zich voelt. Op natte sokken. Anton Hunink, behorende tot het Zwa- nenberg-Organom concern heeft met Tho massen en Drijver Verblifa een akkoord bereikt over de overneming door Verblifa van de blikfabriek van Anton Hunink. Er zal geen afvloeiing plaats vinden van per soneel. Hunink staakte de produktie van blikken bussen gezien de hoge kosten die verbonden zijn aan het in standhouden van een modem en efficient produktieapparaat. 24. „Het ongeluk om het zo maar te noemen", zegt Rechter Tie, „moet tussen vier en vijf hebben plaats gehad in het prieel. Omstreeks de tijd dat u daar een bezoek bracht". „Kwelt u me toch niet langer", roept Fung uit. „Zegt u wat haar overkomen is!" „Op die vraag kunt u zelf beter antwoord geven, meneer Fung", ze(/t Rechter Tie plotseling kil. „Mevrouw Ho werd opgehangen aan de zolderbalk, en u bent het die haar vermoord heeft". Het lijkt of Fung de beschuldiging niet hoort, zozeer is hij door smart overmand. Hij slaat zich voor het voorhoofd en roept uit: „Dood! Ze is dood, en ik. wist van niets! Daarom liet ze mij niet binnen! En ik die altijd dacht dat ik van ons beiden het eerst zou sterven!" De oude kamenier ondersteunt hem en probeert hem te troosten. ,Jk weet best dat jij er niets mee te maken hebt, m'n jongen fluistert ze hem toe, „let maar niet op wat de Rechter zegt". Nu pas dringt het tot de schilder door waarvan hij beschul digd wordt. „Niet dat er veel toe doet", zegt hij op schampere toon tot de Rech ter, „maar zoudt u mij eens willen ver tellen waarom ik de vrouw zou hebben vermoord die ik boven alles liefheb, en die mijn enige reden was om nog door te leven?" 837. De maan stond in het eerste kwar tier. Zacht dobberde de Kokanje in de tropische nacht. Roerloos staken de kra nen aan de kade hun stalen armen om hoog. Bram, Karo en Tutu sliepen en ronkten. Er was niemand te zien. Tenminste In het hokje van de machinist, hoog in één der kranen, gluurden twee Oosterse mannen door de ruitjes naar het goede schip Kokanje. „Dat is 'm", zei één van de beide man nen schor. „We staan precies op de goede plaats. Breng nu heel voorzichtig je kraan in beweging, maar zorg ervoor, dat je zo weinig mogelijk geluid maakt." De machinist drukte op een knop. Zoe vend kwam de krachtige machine in be weging. Boven hun hoofd begon de kraan centimeter voor centimeter te draaien

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11