Haarlemse kunstmarkt vrijdag 9 juni in Stadsdoelen Geen wettelijk bezwaar tegen de combinatie A VRO-bode - T elevizier IVÖROL Vanavond KRO-programma over geboorteregeling voor de televisie Vierde manifestatie voor gehandicapte kinderen NEGEN MUZEN Protest tegen KRO-publikatie bij kardinaal Eerste lector in de filmkunde hier moet een ITHO komen De Kwaliteits tandpasta Spirit of St. Louis Franse poppen in Pipo-vakantie WIJ ONTVINGEN COUPONS GORDIJNSTOFFEN 50 70% v. DUIVENBODEN N.V, VENTILATOREN WOENSDAG 24 MEI 196 7 13 Loterij Demonstraties T e huizen Familiekwestie Te persoonlijk Reacties De radio geeft donderdag ...en niet duurder dan andere T elevisieprogramma's C. B. (Van onze kunstredacteur) DE VIERDE jaarlijkse kunstmarkt In Haarlem wordt op vrijdag 9 juni in de Stadsdoelen bij de Botermarkt ge houden. Behalve aan de Haarlemse kunstenaars komt de opbrengst van de markt, en van de loterij die eraan is verbonden, ten goede aan de naar schatting achtduizend gehandicapte kinderen van de Noordhollandse hoofdstad. Het initiatief tot het houden van de kunstmarkt is indertijd uitgegaan van de gezamenlijke Haarlemse ouder verenigingen voor het geestelijk mis deelde kind. De leden daarvan doen het meeste werk onder leiding van voorzitter D. Ruting. Zij houden het marktterrein schoon en zorgen voor koffie en broodjes. DE meesten van de deelnemende kun stenaars stellen gratis een werk ter be schikking voor de loterij. Daarvoor zijn twaalfduizend loten van vijftig cent ge drukt, die sinds twee weken worden ver kocht, maar ook nog op de dag zelf ver krijgbaar zullen zijn. Ongeveer zestig ge lukkigen zullen de avond van de kunst markt horen, dat zij een kunstwerk heb ben gewonnen. Vorig jaar is voor vijftien duizend gulden verkocht. Daarvan ging twintig procent naar de organiserende verenigingen. Het batig saldo van de he le manifestatie bedroeg vorig jaar voor deze verenigingen bijna zevenduizend gul den, die vooral worden gebruikt als werk kapitaal voor verdere propaganda, lezin gen, excursies en dergelijke. Godfried Bomans opent de markt om half elf 's morgens. In de zaal van de Stadsdoelen worden de te verloten wer ken tentoongesteld. Op het terrein voor het gebouw staan vijftig kramen. Ver kocht worden schilderijen, etsen, tekenin gen, aquarellen en beelden. De heer Ru ting heeft de deelnemers aangeraden vooral werk aan te bieden in de prijsklas se tussen de vijftig en de honderd gul den. DAARNAAST wordt de markt verleven digd door demonstraties in etsen, sme den, sneltekenen en pottenbakken. In een consumptietent kan men koffie drinken, broodjes eten en andere eenvoudige consumpties gebruiken, 's Avonds wordt de markt feestelijk verlicht en klinkt er muziek. De sluiting vindt plaats om elf uur. De selectie van de deelnerms is niet strikt. In principe zijn het allemaal Haarlemmers (IJmuiden krijgt zijn eigen kunstmarkt). De meeste deelnemers zijn lid van de kunstenaarsverenigingen De Groep, Kunst zij ons doel. Atelier '63 en X 65. De groepering-in-opmars. die expo seert onder het symbool „Rode Stip" wil niet als vereniging optreden of be kendstaan. De leden nemen wel deel. Het kan enige verbazing wekken, dat de demonstrerende pottenbakster een Amster damse is. De etsdemonstratie wordt ech ter gegeven door de Haarlemse autochto nen J. Campfens en Rob Clous. DE Federatie van organiserende ou derverenigingen heeft geen eigen tehui zen. Wel is zij vertegenwoordigd in de Stichting Veilige Haven, waarvan trou- De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft de besturen van NRU en NTS uitvoerig geantwoord op hun tele gram waarin bezwaar werd gemaakt te gen het weekblad Televizier, waarin op genomen de AVRO-bode, omdat deze uit gave geweld zou doen aan geest en let ter van de bepalingen van radiobesluit en televisiebesluit, dat een omroepvereni ging geen familieblad mag uitgeven. Het belangrijkste aspect van deze kwes tie acht de minister de vraag, of de AVRO zich dienstbaar heeft gemakt aan een commercieel winststreven. Zij komt tot de conclusie, dat het nu de AVRO te boek staat als uitgeefster van de (nieu we) Televizier niet wel mogelijk is op grond van de wettelijke regeling bezwaar boekiCTiboelo boekenboe boeken boekenboek' boe leen boeken boekenboeken! boekenboeken boekenboeken boekenhoeker boekenboeken boekenboekenboekenboekei boekenboeken boekenboeken] boekenboeken boekenboe! boekenboekenboekenboek' icenl icenl ken) km Een fraai boek over „Malta" is ver schenen bij de uitgeverij W. GAADE in Den Haag. Aan de samenstelling ervan hebben competente Maltezer en buiten landse auteurs hun medewerking verleend. De minister van industrie en toerisme schreef een voorwoord en daarin herin nert hij er aan dat Malta op 21 september 1964 een soevereine en onafhankelijke staat is geworden. „Hiermee is het roem rijkste hoofdstuk in de historie van Malta afgesloten", merkt hij op. Deze eerste publikatie over Malta geeft een inzicht van de archeologie, de middeleeuwen, Paulus op Malta, de Malthezer orde, de geografie, de taal, de volksgebruiken, de kunst en het toerisme. Aan de afbeeldin gen is grote aandacht besteed en het boek bevat achtenveertig kleurenfoto's. De Ne derlandse bewerking is van A. den Haan. Toon Hermans was erbij toen Scapa de serie „Paradijsvogeltjes" tekende aan een meer in Zwitserland en nu de serie onder de titel „Puur natuur" bij A. W BRUNA Zoon in Utrecht is versche nen, schreef Toon Hermans een inleiding „Vrouw zijn en blijven" is een studie van dr. Edmund R. Marino uit New York waarin hij voorspelt dat de toekomstige generaties vrouwen niet zullen lijden on der de gevolgen van het ouder worden, maar integendeel zowel lichamelijk als geestelijk hun vrouwelijkheid volledig zul len behouden. Alfred Pleiter bewerkte de Nederlandse uitgave die bij A. W. Bruna Zoon is verschenen. te maken tegen de overeenkomst, in het bijzonder wat de verdeling der revenuen betreft, tussen de AVRO en de N.V. Roto gravure over het uitgeven en drukken van het blad. Hierbij is mede een verge lijking getrokken met de contractuele verhoudingen betreffende het drukken en uitgeven van andere omroepbladen, die van kracht zijn of geweest zijn. Wat de vraag betreft, of nog wel van een „programmablad" in de zin der be palingen kan worden gesproken, deelt de minister mee, dat uit door de AVRO overgelegde accountantsverklaringen is ge bleken, dat de totale oplaag van haar bladen ongeveer dertig percent groter is dan het totaal aantal leden. De minister is in dit verband van mening, dat moei lijk gesteld kan worden, dat alleen hou ders van radio- of televisiekaarten mogen worden meegeteld. Een zo beperkte in terpretatie van het begrip „leden" vindt waar het gaat om de oplaag van het programmablad ook geen steun in de tekst van de wettelijke regelingen. De AVRO blijft op dit punt dus binnen de wettelijke bepalingen, zoals deze zijn ge ïnterpreteerd in de Tweede Kamer en in de statuten van NRU en NTS. De minis ter merkt hierbij nog op, dat verstrek king van het tijdschrift aan niet-leden in de vorm van een abonnement onder het begrip „losse verkoop" valt. Alle omroep verenigingen plegen abonnementen van niet-leden te accepteren, zo niet in de praktijk dan toch in principe. Wat de bepaling betreft dat een pro grammablad niet het karakter mag heb ben - van een familieblad is de minister tenslotte met de NRU en NTS van oor deel, dat het eerste nummer van de met de AVRObode gecombineerde Televizier niet de indruk geeft, dat men met zorg getracht heeft binnen de door de statuten getrokken grenzen te blijven. De minis ter wordt in dit oordeel gesterkt door een telegram hierover van uitgevers van fa miliebladen. De minister vindt, dat NRU en NTS terecht hebben besloten zich al lereerst tot de AVRO te wenden, onder meer om deze omroepvereniging te bewe gen haar bladen zo spoedig mogelijk in overeenstemming te brengen met hetgeen de statuten op dit punt bepalen. Minister Klompé zou het echter niet juist vinden een oordeel over het karak ter van het blad alleen op het eerste nummer te baseren. De AVRO heeft de minister uitdrukkelijk toegezegd hieraan aandacht te zullen geven. De minister zal niet nalaten de AVRO met grote nadruk aan haar toezegging te herinneren. Mocht blijken, dat hieraan geen bevredigende uitvoering wordt gegeven, dan zal de minister zeker passende maatregelen overwegen. Wethouder Geluk vorig jaar als be zoeker van de kunstmarkt. wens de heer Ruting eveneens voorzitter is. Die Stichting heeft in Haarlem twee tehuizen, een voor jongens en een voor meisjes, die beide aan veertien tot zes tien kinderen onderdak bieden en be doeld zijn als „gezinsvervangende" tehui zen. Van de geestelijk gehandicapte kin deren, aldus de heer Ruting vanmorgen, zijn wij niet af door ze in tehuizen „bui ten" van de maatschappij uit te sluiten, Een op de tien kinderen is gehandicapt, twintig procent daarvan geestelijk. Het is naar hij meent onze taak die tien pro cent dagelijks voor ogen te houden, om dat we voor hun bestaan collectief ver antwoordelijk zijn. Natuurlijk is een kunstmarkt als deze niet genoeg om tehuizen te bouwen. Die kosten drie en halve ton per stuk. Maar als middel om de problemen van de kin deren en die van hun ouders meer be kendheid te geven, komen de gelden van de kunstmarkt goed van pas. De kunstmarkt wordt juist in de beslo tenheid van de Stadsdoelen gehouden, om dat die beslotener is dan bijvoorbeeld de Grote Markt. Daardoor kan ook makke lijker worden opgetreden in geval van mogelijke ordeverstoringen. Lid AVRO-bestuur. Het algemeen be stuur van de AVRO heeft het RTN-be stuurslid de heer J. A. Hardeman uit Haarlem benoemd tot lid van het dage lijks bestuur van de AVRO. Sutherland. De Engelse ambassadeur in Nederland, Sir Peter Garran, zal op vrijdag twee juni in het Haagse Ge meentemuseum een overziehtstentoon stelling openen van het werk van de En gelse schilder Graham Sutherland. Zijn grootste bekendheid verwierf de schil der met zijn portretten, onder meer van Churchill, Somerset Maugham en Adenauer. De expositie zal van 3 juni tot en met 30 juli te zien zijn. ADVERTENTIE Alléén WOENSDAG 24 DONDERDAG 25 VRIJDAG 26 MEI met tot korting Interieurverzorging. Aanbieding alléén in onze zaak GED. OUDE GRACHT 108-110 Als protest tegen de stellingname van de KRO inzake de anti-conceptie, zoals die de Confrontatiegroep blijkt uit het betoog dat het hoofd van de godsdiensti ge uitzendingen, dr. G. Mulders SJ, als inleiding tot de TV-reportage van van avond in de KRO-gids heeft geschreven, heeft de Confrontatiegroep een protest telegram verzonden aan kardinaal Al- frink: Eminentie, aan u als primaat der Ne derlandse kerkprovincie verzoeken wij in alle eerbied, maar met de grootst moge lijke aandrang, wetende namens zeer ve len te spreken, openlijk te logenstraffen dat het kerkelijk gezag een ommezwaai heeft genomen inzake anti-conceptie, zoals in flagrante strijd met herhaalde uitspra ken en waarschuwingen van het hoogste kerkelijk gezag ten onrechte beweerd en betoogd wordt op pagina 13 van de KRO- gids van 21-27 mei, teneinde te voorkomen dat op 24 mei aan miljoenen kijkers op suggestieve wijze via de mede onder uw auspiciën staande KRO als waarheid wordt voorgehouden, wat te enen male geen waarheid is. Moge de stellingname door u als kar dinaal van de katholieke kerk openlijk en onbesluierd geschieden, opdat de collegi ale eenheid tussen het Nederlands episco paat en de Heilige Stoel op duidelijke wijze bevestigd wordt. AMSTERDAM. Dr. J. M. L. Peters uit Bussum heeft dinsdag met een open bare les over „De blik van de camera of de schijngestalten van de film" zijn bui tengewoon lectoraat in de filmkunde aan de universiteit van Amsterdam officieel aanvaard. Hij is de eerste lector in de filmkunde in ons land. Dr. Peters is ook directeur van de in Amsterdam gevestigde Nederlandse Film academie. Aan de rooms-katholieke uni versiteit in Leuven (België) doceert hij sinds vorig jaar als buitengewoon hoog leraar filmesthetiek, filmgeschiedenis en psychologie van de film. Aan deze uni versiteit werd hij in 1963 benoemd als gewoon lector in deze vakken. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Vanavond om 21.00 uur zal de KRO-televisie op Nederland 2 een programma uitzenden met een ge deeltelijk documentaire inslag, dat de ti tel draagt: „Geboorteregeling en de ka tholieke kerk". Als ondertitel is gekozen: „Het proces van de gewetensvraag". Dit televisieprogramma heeft een min der gelukkige voortijdige publiciteit ge had, doordat Manus van de Kamp, die de ze documentaire heeft opgezet, zich niet bij een beslissing van de KRO-leiding kon neerleggen om een en ander niet in de door hem gekozen vorm uit te zenden. Na een voorvertoning voor de pers heeft de KRO-direeteur, de heer W. H. van Doorn „uit hoffelijkheid tegenover de vragen stellers", zij het met enige reserve, toe gelicht waarom de KRO-leiding geen verantwoordelijkheid kon nemen voor de oorspronkelijke opzet van dit programma. Zo zei hij onder meer: „Aan de verkla ringen van de verschillende deskundigen, die door Van de Kamp zijn benaderd, is natuurlijk niets veranderd. Er is een keu ze gemaakt uit materiaal dat zes uur uitzending in beslag zou nemen. Een keuze, zo verzekerde hij, waarmede de heer Van de Kamp zeker akkoord zou hebben kunnen gaan." KRO wel zullen deze volgende week dinsdag via de radio worden behandeld. In het programma laat men een groot aantal deskundigen op allerlei gebied, van socioloog tot moraal-theoloog, aan het woord. Hierdoor krijgt men dan een indruk van de discussie rondom de gewe tensvraag die velen zich stellen. Het zijn deskundigen uit eigen land maar ook uit België, Frankrijk en de Verenigde Sta ten. Centraal staat overigens de toe spraak van wijlen monseigneur Bekkers, die hij op 21 maart 1963 voor de televisie heeft gehouden. Het programma wordt af gesloten met een vraaggesprek met kardi naal Alfrink, waarin overigens gesteld wordt door de interviewer, dat het ver lossende woord nog niet gesproken kan worden. De documentaire is ongetekend. De heer Van Doorn zei hierover: „De KRO heeft er de verantwoordelijkheid voor en dat is voldoende." Hoewel hij het een interne kwestie vond wilde de heer Van Doorn er en ik wil heel voorzichtig zijn omdat ik op geen enkele manier de heer Van de Kamp, wiens werk wij altijd hebben ge waardeerd en wiens vertrek wij zeer be treuren, zou willen beschadigen" wel van zeggen, dat de heer Van de Kamp de verbindende teksten tussen de verschil lende verklaringen van de deskundigen naar het oordeel van de heer Van Doorn, te persoonlijk commentaar, althans toe lichting, had gegeven. Nog afgezien van het eveneens geldende bezwaar, dat er niet voldoende rekening was gehouden met het historische aspect van dit hele vraag stuk, vond ik, aldus de heer Van Doorn, dat er verschil pleegt te zijn in de opi nie van de maker en de opvattingen, die de KRO-leiding voor haar volle verant woordelijkheid wil nemen. Derhalve was, nadat de heer Van de Kamp zijn ontslag had aangeboden, de heer Zonneveld en pater Mulder verzocht om het werkstuk af te maken. Zij heb ben voor verbindende teksten gezorgd waarin de KRO-optie duidelijk kan wor den onderkend. Wat men zou kunnen om schrijven als: een ieder dient in deze pro blematiek een standpunt te kiezen van uit zijn eigen verantwoordelijkheid, met inachtneming van wat hem bindt of be perkt, daarbij tevens stellend, dat men met ongeduld wacht op een duidelijke uitspraak van de kerk. Dit laatste vooral ten behoeve van die groepen, welke bij de besluitvorming een en ander willen toetsen aan normen buiten zichzelf. De KRO-directeur beseft wel, dat het verzamelde materiaal door deskundigen bijeengebracht, aandachtig gehoor zal ei sen. Hij meent echter, dat het in dit pro gramma te ver zou gaan om alle jargon te willen vertalen in de spreektaal, die sommige zaken niet zo scherp zou kun nen omvatten. „Ik wil bovendien de luis terende kijkers niet trappen". Voorzover er reacties komen op deze uitzending en men verwacht die bij de ADVERTENTIE vanaf: ƒ54.90 HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, (lezing). 7.15 Lichte gramm.muziek. .55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm-muziek. 8.30 Nws. 8.32 Hoogmis. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte gramm. muziek. 10.00 Aubade: klas siek platenprogramma. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Klassieke orgelmuziek en kamermu ziek. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie. 12.45 Op ver haal komen. 13.00 Klassieke gramm. muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Moderne en klas sieke kamermuziek. 14.45 Van 1685 tot van daag. 15.15 Sphinx. 15.45 Musiciane. 16.00 Bij beloverdenking. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Pa rade van Nederlandse ensembles. 18.10 Sport. 18.30 Halte. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gewijde muziek. 20.00 Lichte orkestmuziek. 20.10 De wilde vaart, (detective-hoorspel). 20.35 Moderne koorwerken. 22.00 Gitaar met ritmische begeleiding. 22.15 Wijd als de we reld. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Moderne en klassieke muziek. 23.15 Klassie ke pianomuziek met commentaar. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram. muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gramm. muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke muziek. 9.30 Lichte gramm. muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen, verzoekpl. 11.55 Beurs. 12.00 Moderne mu ziek. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Dansorkest en zangsolisten. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Muzikale toeristen route. 14.30 Voordracht. 14.45 Moderne liede ren. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Muziek uit Suriname. 16.30 Les Draagons de Villars (komische opera). 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20. Het Gereformeerd Poli tiek Verbond. 18.30 Klassieke muziek. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Licht orkest. 19.30 Korte Vesperdienst. 1955 Kerk veraf en dicht bij. 20.00 Nws. 20.05 Thpun de Vries 60 jaar. 20.30 Klassieke en moderne muziek. 20.20 't Komt in de bus. 21.40 Klassieke liederen 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Nwe. gram. platen. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.32 Lichte vokale muziek. 10.00 Nws. 10.02 Nwe langspeelplaten. 11.00 Nws. 11.02 Lichte gram. platen. 12.00 Nws. 12.02 Actualiteiten. 13.00 Nws. 13.02 Nederlandse hitparade. 14.30 Orkestraal allerlei. 15.00 Nw 15.02 Actualiteiten. 15.05 Klein chanson. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 10 RRRRrrrr. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Verzoek platen. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.05 Beurs. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Lichte mu ziek. 17.30 Koorzang. 18.00 Nws. 18.05 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Franse les. 18.32 Franse chansons. 18.45 Sport. 18.52 Taalwerken. 18.55 Gram. muziek. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek. 19.45 Openbaar kunst bezit. 20.00 Muziekconcours Koningin Elisa beth. 23.00 Lichte muziek. 23.40 Nws. ADVERTENTIE VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 8.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Vakantie in Lipiza (tv-film). 19.25 Interna' tionaal agrarisch nieuws. 19.51 Stichting So cutera. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Uitzending van de K.V.P. 20.30 Lindbergh's Non Stop vlucht over de oceaan (film). 22.40 Journaal. 22.45 Olympia Tour. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Voyage to the bottom of the sea (film). 20.55 Kompas actualiteiten. 21.05 Geboorteregeling en de katholieke kerk: het proces van een gewe tensvraag. 22.25 Reclame. 22.30 Journaal. 22.45 Teleac: De detaillist als ondernemer, VOOR DONDERDAG NEDERLAND I Eurovisie: 17.25 Finale om de Europa-cup voor landskampioenen Inter Milaan-Celtic te Lissabon. 19.20 Pipo de Clown. 19.25 Van ge west tot gewest. 19.53 Toeristische tips. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.50 De Sprakelozen, (T.V.-spel). 22.05 Zwarte Kruisverpleging. 22.30 Gitaarspel en zang. 22.45 Journaal. 22.50 Samenvatting Olympia Tour. 23.00 Teleac. Automatisering. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Geen be ter leven dan buitenleven (film). 20.30 In ternationaal rendez-vouz. 21.35 Strijd om een leven, medische filmreportage uit Rusland 21.55 Klassiek muziekprogramma. 22.10 Re clame. 22.15 Journaal. 22.30 Dichterbij: over de Bijbel. Het feit, dat veertig jaar geleden Char les Lindbergh de eerste non-stop vlucht New York-Parijs maakte in zijn eenmoto- rige „Spirit of St. Louis" is op vele wijze herdacht, maar de meest doeltreffende is misschien wel de flim te vertonen (wat vanavond gebeurt op uw tv.-scherm) die een zo getrouw mogelijke weergave is van de ongelooflijke prestatie van des tijds. Billy Wilder maakte die film in '57 en gaf hem als titel de naam van Lindbergh's eendekkertje, waarmee deze in ongeveer 334/1 uur naar Parijs vloog. Wat die solo vlucht betekende voor de vliegerij is nu nauwelijks meer te achterhalen, wel te achterhalen is de uitwerking van het ge beuren op het Amerikaanse volk dat juist in een periode van schandalen en moord- processen leefde en in enkele dagen zijn geloof in menselijke goedheid, onbaat zuchtigheid en persoonlijke moed had te ruggewonnen. Met de beelden van de triomfale ontvangst van Lindbergh in journaalopnamen, eindigt Wilders film die weliswaar geromantiseerd is, maar zich zo veel mogelijk aan de feiten houdt, die hij ontleende aan het boek van lucht- pionier zelf over zijn reis. James Stewart speelt de rol van „Lucky Lindy" die in die dagen ook wel „Lonely eagle" genoemd werd én die drie jaar na zijn moedig avond tuur op weekends de wegen naar zijn boerderij geblokkeerd vond met auto's van bewonderaars en handtekeningjagers. Regisseur Wilder is er in geslaagd een vrij geloofwaardig beeld te recontrueren van de omstandig heden, waaronder de vlucht plaatsvond. De slapeloze nacht die aan de twintigste mei 1927 voorafging in het Garden City Hotel vlakbij het Roosevelt-vliegveld, ge bruikte hij om Lindbergh de gebeurtenis sen uit voorafgaande jaren te laten over denken die tot het avontuur hebben ge leid en ook tijdens de vliegtocht die een dramatisch gevecht tegen de slaap werd wordt telkens weer de „flash back" inge schakeld om de eentonigheid van de vlot verlopende vlucht te doorbreken. Die in termezzo's hebben uiteraard een nogal anekdotisch karakter, maar er zijn ook passages, met name het vertrek van het New Yorkse vliegveld op die miezerige mei-ochtend en de landing op Le Bourget met de uitzinnige menigte die de piloot uit zijn vliegtuig sleurt, die een voor beeld genoemd kunnen worden van ge slaagde dramatisering van de werkelijk heid en die weer veel goed maken van de zo nu en dan door studiotrucs en door te levendig spel verstoorde illusie. Nederland 1. Eerst de Joegoslavische jeugdserie Vakantie in Lipizza. Julka vindt een circuspaard, dat afgedankt is en dat ze herkent als een vroeger vriend je van de stoeterij. Het agrarisch jour naal en een Socuterafilmpje over het Rode Kruis tot acht uur. Na het journaal en de tien minuten politiek door de regering deze week ter beschikking ge steld aan de K.V.P. volgt de hoofd film van de week. Het is de Spirit of Saint Louis van Billy Wilder. James Ste- zette. Na het laatste journaal nog vijf minuutjes met Barend Barendse, die ons dagelijks op de hoogte gaat houden van de verwikkelingen in Olympia's Tour door Nederland. Nederland 2. Het TROS-uurtje doet van avond geen Oom van Mars in de huis kamers belanden. Vijftig van de zestig minuten zijn gereserveerd voor de Sea- view: de serie Reis naar de Bodem van de Zee. Na tien minuten TROS-actuali- teiten een progamma over Geboorterege ling in de Katholieke Kerk. Op zaterdag 3 juni zendt de NTS de laatste aflevering in dit seizoen uit van de kleuterserie „Pipo de clown". Op 5 juni gaat Pipo met vakantie. Met ingang van maandag 2 oktober keert hij op het scherm terug. Tijdens Pipo's vakantie zendt de NTS de Franse poppenfilmserie „Manége enchanté" uit. De Nederlandse titel luidt „De minimolen" en werd ont leend aan de draaimolen, waarmee elke aflevering van vijf minuten begint. Tot de figuurtjes, die met regelmaat in de serie terugkeren, behoren het meisje Mar gootje en de hond Floris, waarvoor het dochtertje en de hond van de schrijver en regisseur van de serie, Serge Danot, als voorbeeld hebben gediend. De serie geniet in tal van landen een grote popu lariteit. Zij wordt vertoond in Engeland, Zweden, Denemarken, Duitsland. Zwit serland, Italië, Spanje, Portugal, Canada, Zuid-Amerika en op Formosa. Onderhan delingen zijn gaande met Rusland en België.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13