Spoedbijeenkomst van Veiligheidsraad Britse oorlogsschepen paraat Middell andse-Zeegebied in HET WEER Haringvangst nog gering Prins Claus opende de PEN-centrale Kansen op genezing van kanker worden groter OMEGA morris Egyptische mijnen in Golf van Akaba „Noodzakelijk dat VS luchtaanvallen op Vietnam staken" Voor Linnaeushof een jaar definitief surséance van betaling Duikbootorder kwijt door meneer Wigbold" Bandenfabriek in Amsterdam zet 600 man op straat NBM vervoert 14 minder passagiers Internist dr. Engelsman zegt: Weer 100 miljoen voor bestrijding werkloosheid Eethoeken FFAPS KOMT!! 52e JAARGANG NUMMER 171 WOENSDAG 24 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Paus Paidus: Wisselvallig Spanning Schuldeisers volgen advies bewindvoerders Thants missie W ilton-Fijenoord: Het woord is aan „Door groter autobezit r Nodig schilderen of behangen ASSENBROEK SUEDE - NAPPAJASJES Hoofdredacteur' Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije NEW YORK (Reuter, AP en AFP). De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zou vanmiddag om half vier in een spoedbijeenkomst de cri sis in het Nabije Oosten bespreken. Dat een gewapend conflict tussen Egypte en Israel „nu elk moment kan uitbreken", zoals het Egyptische blad „Al Ahram" vandaag meldde, zou ook kunnen worden opgemaakt uit de maatregel van het Britse mi nisterie van Defensie dat alle Britse oorlogsschepen in het gebied van de Middellandse Zee in staat van paraat heid zijn gebracht. Dit waren de officiële reacties van Washington en Moskou op de dreigende toestand in het Nabije-Oosten: President Johnson verklaarde giste ren dat de-Verenigde Staten vastbesloten zijn de politieke onafhankelijkheid en ter ritoriale onschendbaarheid van alle lan den in het Nabije-Oosten te blijven steu nen. De Russische regering maakte gis teravond bekend, dat „iedereen, die het waagt in het Nabije-Oosten een aanval te beginnen, niet alleen zal stuiten op de ge zamenlijke kracht van de Arabische lan den, maar ook op verzet van de Sovjet- Unie." Onze correspondent in Jeruzalem meld de vandaag: Een uiterst gespannen, maar nog steeds rustig Israel heeft nieuwe hoop geput uit de verklaring van presi dent Johnson. Overigens laat de Israeli- VATIKAANSTAD (AP) Paus Paulus VI heeft vandaag verklaard dat „het noodzakelijk is" dat de Verenigde Staten de bombardementen op Noord-Vietnam beëindigen en dat de NoordVietnamezen de bevoorrading met wapens en materiaal naar Zuid-Vietnam stopzetten. Hoewel de paus al herhaalde malen ge pleit heeft voorn het stopzetten van de vijandelijkheden in Vietnam was dit de eerste keer dat hij uitdrukkelijk vroeg om beëindiging van de bombardementen op Noord-Vietnam en staking van de be- voorradig van Zuid-Vietnam door het noorden. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 In de Vishal en op see 4 Langs sluisen en havens 4 Uit stad en omgeving .4,5,7, 9 Kennemer Kruimels 7 Feuilleton li Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 11, 15 Kunst 13 Radio en tv 13 Topsy 14 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Ferdinand IS Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11,15 uur: Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Senator Fulbright, die voorzitter is van de senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken, verklaarde gis teren met de handen voor het ge zicht dat hij van mening is dat de oorlog in Vietnam de atmosfeer schiep voor de crisis in het Nabije Oosten. sche regering er geen twijfel over be staan dat men een aanhouden, of niet doorlaten van een Israëlisch schip door de Golf van Akaba, als een oorlogsdaad beschouwt. Over het algemeen koestert men wei nig illusies meer dat een oorlog kan wor den voorkomen en men is dan ook als een veer gespannen voor de dingen die komen gaan. In de grote steden zijn de jonge mannen uit het beeld verdwenen en ook vele jonge vrouwen zijn gemobili seerd. Militaire transporten beheersten het verkeersbeeld in het zuiden en oos ten van het land. Vanochtend werd de spanning nog ver der opgevoerd door de publikatie van het Egyptische regeringsblad „Al Ahram", dat Egypte mijnen heeft laten leggen in de toegangsweg tot de Golf van Akaba. Hiermee zou de afgrendeling van Israels toegangshaven tot de Rode Zee, Eilat, een feit zijn geworden. „Al Ahram" meld de dat schepen die de golf naderen in structies krijgen over de te bevaren rou te. (Van een verslaggever) De meerderheid van de schuldeisers van de N.V. Linnaeushof en haar direc teur, de heer H. W. Roozen, hebben zich tijdens de gistermiddag gehouden zitting van de Haarlemse rechtbank aangesloten bij het advies van de bewindvoerders de reeds verleende voorlopige surséance van betaling om te zetten in een definitieve voor de tijd van een jaar. Een twintig tal crediteuren woonde de zitting bij. De overigen lieten zich vertegenwoordigen door de gevolmachtigden van de Linnaeus hof, mr, F. M. Oberman en mr. A. D. P. V. van Löben Seis. Slechts een tweetal schuldeisers stemde tegen het advies van de bewindvoerders. De rechtbank zal op dinsdag 30 mei uitspraak doen. Van de zijde van de bewindvoerders werd meegedeeld dat de totale schulden van N.V. Linnaeushof en van de direc teur thans nog 1.200.000 bedragen, waar van ƒ450.000 preferent. Volgens het ver slag van de bewindvoerders kreeg de Lin naeushof, die thans vier weken geopend is, in deze periode hetzelfde aantal be zoekers als op dezelfde datum van het vorig jaar toen het recreatieoord al zeven weken geopend was. Een der beide bewindvoerders, mr. H J. Pot uit Haarlem, zei ons na afloop van de vergadering dat men er van uitgaat dat de zaak van de Linnaeushof in één jaar gezond moet zijn. „Anders moet de boel toch maar worden verkocht", zei hij Zes jaar de tijd waarvoor de provincie het park aan de n.v. verhuurd heeft noemde mr. Pot eigenlijk een te korte termijn om weer kapitaal in de onder neming te krijgen. „Nu is de exploita tie in het komende jaar naar verwachting wel gunstig, omdat tal van mensen die een aandeel in de recettes hebben, daarvan ten gunste van de boedel afstand hebben gedaan. Maar er zal in dit jaar toch iets nieuws moeten komen in de Linnaeushof, waardoor een gunstige exploitatie moge lijk kan blijven. Over dat „nieuws" zijn ons echter van de zijde van de directie nog geen concrete voorstellen gedaan" aldus mr. Pot. Egyptische torpedoboten moeten alle Israëlische schepen die de Golf van Aka ba naderen, via seinen laten weten dat zij niet deze Egyptische wateren mogen bevaren, aldus „Al Ahram". Als de Is raelis niet reageren zullen ze worden be- schote^n. Andere schepen zullen worden onderzocht. De verklaring van het Witte Huis heeft in Israel grote indruk gemaakt, evenals de verklaring van onze Nederlands? mi nister Luns, die tijdens een werkbezoek aan Washington agressie tegen Israel veroordeelde en uiting gaf aan Neder landse gevoelens van sympathie voor Is rael. Verder volgt men hier met grote aan dacht Oe Thants missie in Cairo. Ver wacht wordt dat Thant vanavond Nasser z?l spreken. Als de secretaris-generaal van de V.N. zou falen in zijn pogingen om de Egyptische president over te halen zijn besluiten over de Golf van Akaba te herroepen, bestaat er geen enkel uitzicht meer op behoud van de vrede. Ook zou, Oe Thant de Egyptische president moe ten overreden om zijn strijdmacht van 80.000 man terug te trekken uit de streek rond Gaza en van het schiereiland van Sinaï. Het Israëlische parlement heeflt de re gering van premier Esjkol alle mogelij ke steun toegezegd. De premier noemde gisteren de beperking van de vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba een daad van agressie. Minister van Bui tenlandse Zaken Abba Eban is naar New York gereisd waar hij zal deel nemen aan de debatten in de Veiligheidsraad. Met grote opmerkzaamheid volgt de Israëlische regering tenslotte de ontwik keling van de relaties van de Arabische staten onderling. Jordanië heeft de be trekkingen met Syrië verbroken, en de Syrische ambassadeur naar huis ge stuurd, als vergelding voor de Syrische sabotage bij een Jordaanse grenspost. (Zie verder pagina 3) Het grootste deel van de haringvloot heeft zich vannacht en in de vroege och tend verzameld in het gebied even boven de 56e breedtegraad, ten noordwesten van de Doggersbank. De schepen zijn hierheen opgestoomd, nadat enkele vissers, onder wie schipper Arie de Niet van de „Mar- garetha", de eerste kantjes haring hadden weten binnen te halen. De vangsten zijn tot nu toe over het geheel genomen niet indrukwekkend, al zit er vandaag iets meer schot in dan gisteren. Van „haring vangen bij de vleet" is echter nog geen sprake. Slechts twee schepen van de vloot hadden bij het aan breken van de derde dag der haring vangst zo'n vijftien tot twintig kantjes bij elkaar gevist. De overige schippers mochten zich al gelukkig prijzen, als ze tien kantjes aan boord hadden. „Wij zijn de duikbootorder voor Zuid- Af rika kwijt geraakt door meneer Wig bold van de TV rubriek „Achter het Nieuws". Dit zei gisteren het lid van de Raad van Beheer van Wilton-Fijenoord- Bronswerk desgevraagd op de aandeel houdersvergadering. Het besluit van het kabinet De Jong om zich te onthemden van een uitspraak over het verlenen van een uitvoervergunning voor duikboten heeft zo zei ir. Woltjer verder, de positie van de Nederlandse werven die oorlogsschepen met lange le vertijden willen leveren aan vreemde mo gendheden wel moeilijk gemaakt. Duide lijk liet ir. Woltjer merken dat de duik bootorder voor Zuid-Afrika nu definitief van de baan is. Ir. Wolter deelde tenslotte nog mee, dat de duikbootorder nu definitief naar Frankrijk is gegaan. De General Banden en Rubber Maatschappij Holland, dochteronder neming van het Amerikaanse Gene ral Tire concern heeft met ingang van vandaag de 600 werknemers op straat gezet. De helft van hen zijn buiten landers, afkomstig uit vijf landen. Voor de ontslagen is een regeling ge troffen die door vakbondsbestuurders minimaal wordt genoemd. Het bedrijf dat sinds 1952 is gevestigd in Amsterdam heeft nimmer dividend kunnen uitkeren door de miljoenen ver liezen die jaarlijks werden geleden. In verband met de sluiting heeft het bestuur van de Vereniging Effectenbescherming vanmorgen een telegram aan de directie van het bedrijf gezonden met het verzoek om zo spoedig mogelijk een aandeelhou dersvergadering bijeen te roepen. Voor een uitgebreid verslag zie pagina 15. H L. Mencken: Een geheelonthouder is iemand met wie men niet gezellig zou kunnen drinken, ook al dronk hij wel. De Nederlandse BuurtvervoeM Maat schappij (NBM) één van de gr<fte bus dochterondernemingen van de Nederland se Spoorwegen, heeft in vijf jaar 14 per cent minder passagiers vervoerd. Oor zaak! het toenemende autobezit. Het aan tal op interlokale lijndiensten vervoerde passagiers daalde van 35 miljoen in 1962 tot ruim 30 miljoen vorig jaar. De laatste twee jaar is dit vervoer onrendabel ge worden. De NBM, die in 1962 nog een winst van 1 miljoen had en vorig jaar een negatief saldo van f 60.000, streeft naar grondige modernisering van het bussenpark. De commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranen burg, begroet prins Claus bij diens aankomst in Velsen-Noord, waar hij vanmorgen de nieuwe PEN-centrale opende. Rechts: de burgemeester van IJmuiden, mr. J. C. Bührmann. Op pagina 9 een uitvoerige repor tage. „Het is een fabeltje dat kanker een ongeneeslijke ziekte is, die altijd gepaard gaat met een vreselijk lijden tot de dood erop volgt. Door goede voorlichting dient het schrikbeeld dat er toch niets aan te doen is, te verdwijnen." Dit was de kern van het betoog, dat dr. E. Engelsman, internist aan het An- thonie van Leeuwenhoekhuis te Amster dam, heeft gehouden op een te Alkmaar gehouden provinciale voorlichtings- bij eenkomst van het Koningin Wilhelmina- fonds, die door ruim vijfhonderd vrou wen werd beozcht. Elk jaar komen er in Nederland zesen twintigduizend gevallen van kanker aan het licht, maar er worden ook elk jaar tienduizend patiënten genezen ontslagen. Het aantal patiënten dat de laatste tien jaar genezen is, is behoorlijk groot. De ziekte is niet ongeneeslijk, aldus dr. Engelsman. Met het beter worden De regering heeft wederom honderd mil joen gulden beschikbaar gesteld voor de bestrijding van de werkloosheid in ons land. Het geld komt uit de centrale finan ciering van de gemeenten. Reeds «eerder stelde de regering 200 miljoen voor de bestrijding van werkloosheid beschik baar. Een en ander is gisteren meege deeld door premier De Jong in de Eerste Kamer. Meer nieuws hierover op pag. 15. van de behandelingsmethoden wordt de kans op genezing groter. Wat het voorkomen van de gevrees de ziekte betreft worden er, aldus dr. Engelsman, vorderingen gemaakt. Het staat vast dat er verband bestaat tussen sigaretten roken en longkanker. Deze ziekte kan dus voorkomen worden door het niet roken van sigaretten. Dat het aantal gevallen van blaaskan ker afneemt is statistisch hoewel niet spectaculair bewezen. De vooruitzichten voor de genezing van baarmoederkanker worden elk jaar gunstiger. Operatie leidt vaak tot genezing. Al zijn de kansen op genezing van long kanker kleiner, die op genezing van huid kanker zijn in het vroege stadium 95 percent en in het laatste stadium dertig percent. Voor patiënten, die niet te genezen zijn, is, vooral bij goed teamwerk, hulp nog wel mogelijk. De kankerpatiënt heeft er recht op dat alles wordt gedaan om hem het léven zo draaglijk mogelijk te maken. In Amerika heeft de hormonale be handeling spectaculair bewezen dat hier mee het ziekteproces nog jarenlang onder de duim is te houden.. Er zal nog hard gewerkt moeten wor den, aldus dr. Engelsman om de oorzaak van kanker op te sporen. Door onder zoek komt de medische wetenschap ech ter steeds meer aan de weet, doch het zou geloven in een wonder zijn te zeg gen dat wij over een paar jaar de oor zaak kennen. Door research en het zich steeds meer verdiepen in het probleem wordt er steeds weer een stukje van het onbekende in dit probleem afgeknabbeld. De bijeenkomst stond onder leiding van dr. D. R. Mansholt, voorzitter van de af deling Velsen van het Koningin Wilhel- minafonds. ADVERTENTIES Eethoeken in grote verscheidenheid. In Windsor eiken en q.a. noten of in modern teak of palissander. Eethoeken die mooi staan in uw kamer en die tegen een stootje kunnen. Degelijk en praktisch in gebruik zijn de stoelen in skai of stof gestoffeerd. De tafels kunnen langwerpig, rond, ovaal of vierkant geleverd worden met of zonder tuimelblad. Kom eens kijken bij eubelen f «dart IA49 BOOT 's Maandags gesloten rst. 1204? Glor straat HAARLEM dan naar v/h RASCH IJmuiden - Huygensstr. 59 - Tel. 14858 D De Omega-Seamaster 600 is niet voor niets 's-werelds meest ge vraagde horloge. Shockproof, anti- magnetisch en waterdicht. In staal vanaf f 140,-, in doublé vanaf f 165,-. HAARLEM AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM JUWELIERS Grote Houtstraat 63 Kalverstraat 123 Lange Poten 11 Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Barteljorisstraat - Haarlem - Tol. 15531 Leidis.Iraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 96 Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1