GEDENKBOEK VAN PEN BIJ GOUDEN JUBILEUM Ruim halve eeuw geschiedschrijving over elektriciteitsvoorziening in Noord-Holland De technicus weet dat morgen alles misschien anders kan... Nieuwe PEN-centrale door prins Claus in gebruik gesteld Geluidshinder PEN-centrale is thans achterhaald Het begon in Bloemendaals ïllapark Bedrijf doet het nog niet zo heel goed voor lekkere losse spieren Geluiddempers in de schoorsteen r WOENSDAG 24 MEI 196 7 9 VI Zuinigbrandende lamp In provinciale handen Groeikracht niet gestuit Na de oorlog Sterkere binding 5 i Omstreeks 1900 ging het met de stroomvoorziening in I I maar stroomloos, anders kreeg het machinekamerperso- Noord-Holland nogal gemoedelijk toe. Er waren vrij veel neel van de centrale geen kans op zondagsrust. Dit was storingen en op zondag maakte men het net gewoon niet onoverkomelijk, omdat de elektriciteit vrijwel al leen voor verlichting (met kooldraadlampen) diende. Deze blik in de „prehistorie" van de elektriciteitsvoorziening wordt ons gegund ln het (groot formaat) gedenkboek „Een halve eeuw PEN" ruim 200 bladzijden en met vele kleurenfoto's dat ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland binnenkort aan personeel en relaties zal worden uitgereikt. 4 -i In dit boek is niet alleen een degelijk stukje geschiedschrijving verricht, maar wordt ook aandacht besteed aan projec ten in voorbereiding, zoals het nieuwe centralecomplex in de Overdiemerpolder in de gemeente Diemen, waarvoor over enkele weken de eerste plaal zal worden geslagen. Het PEN werd op 1 januari 1917 ge sticht met het doel de gehele provincie Noord-Holland met uitzondering van Amsterdam en enkele randgemeenten van elektrische energie te voorzien. Sinds 1880 waren in een aantal gemeenten op bescheiden schaal elektriciteitsvoor zieningen tot stand gekomen. Particulie ren namen het initiatief bij de oprichting van elektrische centralen, de aandrijving geschiedde met stoommachines of locomo bielen. De turbine deed in 1895 haar in trede bij de Bornsche Electriciteitsmaat- schappij, vier jaar later werd zij voor het terst in Noord-Holland toegepast. Men begon met een poging tot verlich ting van het villapark „Duin en Daal" in de gemeente Bloemendaal. Voor het op wekken van de stroom gebruikte men in de zomer van 1899 een locomobiel met turbogelijkstroomdynamo. De exploitante was de ENEM, de Eerste Nederlandse Electriciteits Maatschappij. De definitieve centrale werd daarna gehuisvest in de voormalige stoomgarenfabriek van de fa milie Bispinck aan de Korte Kleverlaan. Het kantoor van het PEN verbleef hier tot 1935 en nog steeds zijn er gedeelten van technische afdelingen ondergebracht De ENEM liet aangemoedigd door de goede resultaten medio 1900 een cen trale in IJmuiden bouwen, die een jaar later in bedrijf kon worden gesteld. Deze centrale werkte voor een tame lijk uitgestrekt gebied, zodat men moest overgaan tot opwekking van wisselstroom met een spanning van 300 V per fase, die men door middel van transformatoren op 5000 V bracht. Voor ons land was deze spanning in die dagen van een ongekende hoogte. De centrale IJmuiden leverde elek triciteit aan de gemeenten Velsen (Vel' sen Zuid, Velsen-Noord, Santpoort en IJ muiden) en Zand voort. De stroomlevering groeide heel lang zaam en de financiële resultaten van de ENEM waren niet bepaald gunstig. Om een renderende exploitatie te bereiken, gaf men de electriciteitsvoorziening in Bloemendaal, Velsen en Zandvoort af zonderlijk in beheer aan de daartoe op 14 mei 1904 opgerichte n.v. Kennemer Elec triciteit Maatschappij. Inmiddels was de metaaldraadlamp verschenen. Ofschoon deze zuinigbren dende lampen een tijdelijke daling in de af te leveren kWh veroorzaakten, verwachtte men dat door een meer al gemeen gebruik van elektrisch licht deze daling in een stijging zou over gaan. Maar hieraan werd pas voldaan, nadat in 1913 de nieuwe draai stoom- centrale in IJmuiden in bedrijf werd gesteld. Er werd toen begonnen ook het gebied benoorden het Noordzeekanaal van elek triciteit te voorzien. Voor netuitbreidin gen was veel geld nodig, maar ook pro- duktievermogen om de benodigde ener gie te kunnen leveren. In 1915 werd met Amsterdam overeengekomen om vanuit de Amsterdamse centrale een deel van de nodige energie te betrekken. Het jaar daarvoor had Provinciale Sta ten na onderhandelingen 1.100.000 uit staande aandelen overgenomen, waar mee de provincie volledige zeggenschap over de KEM en over de elektriciteits voorziening in haar leveringsgebied ver kreeg. Eind 1916 liquideerde de provincie de KEM en zette zij het bedrijf om in een zuiver provinciaal elektriciteitsbe drijf. Dezelfde weg ging de in 1899 op particulier initiatief opgerichte Holland- sche Electriciteits Maatschappij, die stroom leverde aan gemeenten in het Gooi en buiten de provincie aan Eem- nes, Soest, Baarn en Amersfoort. In no vember 1916 namen Provinciale Staten na enige onderhandelingen het besluit tot overneming van 500.000 aandelen HEM, met de bedoeling dat de eigendommen Het hoofdkantoor van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland in Bloemendaal. In het landelijke Bloemendaal van 1899 stichtte de ENEM de eerste elektrische centrale van Kennemer- land. Voorlopig kreeg zij onderdak in een houten gebouwtje nabij de eer ste afnemer, het hotel Duin en Daal. Van 1917 tot 1935 was dit gebouw hoofdkantoor van het PEN. De elek trische tram was geen afnemer van de ENEM. Zij werd gevoed uit de eigen centrale van de NZH te Haarlem. van de maatschappij in de provincie Utrecht aan die provincie zouden worden verkocht. In december 1917 werd de HEM geliquideerd en per 1 januari 1918 werden schulden en bezittingen opgeno men onder die van het inmiddels gestich te Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. Het PEN werd gesticht midden in de eerste wereldoorlog, waardoor zij de hierop volgende economische depressie had te verwerken, een jarenlange malai- se-periode in de jaren dertig meemaakte en voorts de oorlogsjaren 1940-'45 moest doorstaan. Toch hebben al deze ongun stige factoren de groeikracht van het be drijf niet kunnen stuiten en in het bijzon der na de tweede wereldoorlog heeft deze groei een bijna niet te volgen tempo aan genomen, aldus de directeur van het PEN, ir. J. den Boesterd, in een voor woord van het gedenkboek. Het PEN heeft deze ontwikkeling kun nen bijhouden door voortdurende uitbrei ding van produktie en distributiemidde len. De waarde steeg van 4 miljoen tot 776 miljoen. De stroomvoorziening van 10 miljoen kWh tot 2500 miljoen kWh. Van 200 is men op 2200 personeelsleden gekomen. In de vijftig jaar geschiedschrijving over het PEN in het gedenkboek wordt uiteraard ook aandacht besteed aan de rijksconcessie de huidige concessie voor het PEN dateert uit 1934 en een afzon derlijke is thans in voorbereiding voor de nieuwe centrale de bestuurlijke or ganisatie en de Raad van Toezicht, waarin sinds 1950 vertegenwoordigers van het personeel zitting hebben, de levering aan de gemeenten, het overnemen van de G.E.B.'s en de samenwerking met an dere bedrijven. Een brok geschiedenis, waarin ook de oorlogsjaren niet zijn ver geten en zeker niet wat daarna volgde. Na 1945 bleek, dat het 50 KV-net, dat sinds 1920 in Noord-Holland was opge bouwd, over te weinig transportcapaci teit te beschikken om de gewenste ener- giehoeveelheden te transporteren. Na de oorlog werden, eerst in landelijk koppel verband, later ook als distributie-eenheid transportvermogens van 50 tot 100 tegen woordig tot 200 en meer MW gemeen goed. Er werd de basis gelegd voor lan delijke uniforme spanningen voor het transport van zeer grote vermogens (110 en 150 KV). Over enkele weken zal worden begon nen met de bouw van de centrale in Die- men, waardoor de netten van PEN en Amsterdam een nieuwe sterkere binding zal verschaffen met de belangrijkste Ne derlandse centralen en het Westeuropese net. - De ontwikkeling van de elektriciteit, en dus van het PEN, zet zich voort. Zoals elke evolutie zich voltrekt, on danks alles, niet te stuiten in haar voortgang. De leek ziet met ontzag op tegen het spectaculaire: machtige bouwwerken, immense machines, in drukwekkende motoren, cijfers met vele nullen, griezelig ingewikkelde blauwdrukken. De technicus weet dat alles morgen misschien anders kan, be ter, doelmatiger, eenvoudiger. Hij be seft het tijdelijke en hij respecteert zijn voorgangers, die met zoveel min der hulpmiddelen al zoveel wisten te bereiken. De nieuwe PEN-centrale, waarvan de eerste activiteiten door de Velsen-Noorders niet met blijdschap zijn begroet, als gevolg van de ge luidshinder. Hieraan zal echter zo snel mogelijk een einde worden ge maakt. ADVERTENTIE (50C De nieuwste aanwinst van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf in Velsen: „Centrale 2" is vanmorgen door Prins Claus der Nederlanden officieel in gebruik gesteld. Door op het podium op een knop te drukken heeft de Prins een grote, op het podium opgestelde meter in werking gesteld. Deze meter gaf daarop naast de belasting van de oude Centrale, ook de belasting aan de nieuwe Centrale 2. Op hetzelfde moment werden allerwegen de fabriekssirenes in werking gesteld. Voorafgaande aan deze handeling is Prins Claus toegesproken door de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg, die onder meer stelde, dat energie onzicht baar is, maar in het land duidelijk te zien is, waar de energie is en hoe zij ge bruikt wordt. In de feestrede welke de Commissaris der Koningin ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van het bedrijf heeft uitgesproken, richtte deze zich allereerst tot Prins Claus en verklaarde, dat het provinciaal bestuur met grote instem ming kennis genomen heeft van diens keuze van he bijzonder veld van belang stelling: de ruimtelijke ordening en van diens werk op een sleutelpositie in de taakvervulling op dit gebied. Mr. Kranenburg noemde de plaats waar men zich thans bevond een „fool's paradise" voor de ruimtelijke ordenaar. En de fooi, dat is het provinciaal bestuur. Dat merkt men dan ook aan de impulsen, die van hier uitgaan. Want zij hebben maar één functie: dienstbaar te zijn aan het welbevinden van de ontvanger, die er zijn eigen belang of behagen mee kan verzorgen, naar zijn volstrekt eigen in zicht. Een ieder mag energie betrekken van de provincie Noord-Holland. Het eni ge, wat de provincie ervoor terugkrijgt is, dat het geheel der provincie er ener- gieker door is geworden. Dat is niet alleen geen geringe bate, maar ook wel een bron van zorg en onrust, die nu eenmaal het gelukkig lot van bestuurders schijnt te zijn. Deze provincie aldus de Commissaris is van alle het meest „made in Hol land". Tussen de rustige zandruggen van duinen en het Gooi is alles met de hand en de schop in zijn huidige vorm tussen ..v,NV. Een kijkje in een van de immense hallen van de nieuwe PEN-centrale in Velsen-Noord, welke vanmorgen officieel door prins Claus in gebruik is gesteld. dijken en boezemwateren gebracht en om het zo te houden malen duizenden ge malen op de eigen provinciale stroom. Een netwerk van bedrading vervangt de wind, het turfschip en het olievat, waar mee men begonnen is. Zulks in goed vijftig jaar. Na gewezen te hebben op de onderlinge hulpverlening der electriciteitsbedrijven, merkte mr. Kranenburg op, dat een over heidsbedrijf, dat het goed doet, onzicht baar en geruisloos werkt. De naaste bu ren in Velsen zullen dit geen gelukkige woordkeus vinden. Zij zien en horen nog te veel van de fabriek. Maar juist omdat het een overheidsbedrijf is en omdat zij en de overheid weten, dat de fabriek het in dit opzicht nog niet zo heel goed doet, hebben zij recht op gehoor voor hun klachten en op een uiterste inspanning om ze op te heffen. Aan het einde van zijn rede attendeer de de Commissaris er op, dat een duide lijke taak, een jaarlijks groeiende verant woordelijkheid, een stuk bewustzijn van de dienende taak van het werk, tezamen met een moderne betrokkenheid van het personeel bij de bedrijfsvormin g een saamhorigheidsgevoel hebben gewekt en gehandhaafd. In aansluiting hierop verrichtte Prins Claus op uitnodiging van mr. Kranenburg de officiële ingebruikstelling. De nieuwe PEN-centrale 2 in Velsen heeft aan diverse kinderziekten geleden, sinds zij on-officieel in gebruik is geno men. Met name de bevolking van Velsen- Noord kan daarover meespreken. De Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland gewaagde daarvan in zijn feestrede, welke hq vanmorgen bij de officiële ingebruikstelling door Prins Claus heeft uitgesproken. Eén van de ergste kinderziekten, een hinderlijke fluittoon is inmiddels achter haald. De centrale zal ervan worden ge nezen, zo is van de zijde der PEN-di- rectie nu bekend gemaakt. De oorzaak van de fluittoon is gevon den zo werd medegedeeld door ir. R. Kruk, adjunct-directeur in de 150 meter hoge schoorsteen. Deze heeft name lijk door de kanalen tussen de ventila toren en de schoorsteen zelve, dienst ge daan als een soort orgelpijp. Door de hoogte van de schoorsteen was deze fluit toon nimmer merkbaar bij het bedrijf zelve. Wel echter in verdere omgeving, met name in en rond de Gildenlaan. Het geneesmiddel tegen deze kinder ziekte is echter gevonden en zal worden toegepast, door het aanbrengen van ge luiddempers bij de snel draaiende ven tilatoren; alsmede door toepassing van meerdere geluiddempende schotten zo als al eerder is geschied.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9