Alle concerns willen in die ene helft Nederlands heeft rijke deel van Noordzee aardgasbronnen Kans op succes hoog geschat VIL TARVO BAKKER WINKEL Israel is punt van een zenuwoorlog gepasseerd Het raadsel Mei... maand van het geluk Eisen voor kampeer plaatsen gaan Orkava te ver HET FIJNSTE BAKT Groot bosgebied wordt verkocht Tot ziens na de oorlog' Handel tussen arme en rijke landen MIELE WASAUTOMATEN DONDERDAG 25 MEI 1967 13 *n geslaagd examen... 'n geslaagd geschenk! Grote Houtstraat 49 Haarlem - Telefoon 20049 „De Nederlandse kampeerder doucht niet'' Lang gepraat Echo oertijd Soort poker Eén op twee f TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUISJ ALTIJD IN DC ORIGINELE VERPAKKING HARTENDORP (Van onze correspondent) Via de behandeling van de boor- voorwaarden voor de oliemaatschap pijen door de Tweede Kamer, brengt deze week ons weer een stapje dich ter bij de duik in de Noordzee. Een duik met reusachtige boren die in de golven omlaag zullen zakken, moeite loos de eerste lagen zand en slib van de zeebodem zullen opwarrelen en vervolgens diepe gaten in het steen eronder knagen. Diep tot twee, drie kilometer, om daar heel misschien poreuze lagen aardlagen te bereiken waaruit olie omhoog welt. Maar in welk geval aardgas. Dat is het unieke van deze duik in zee. De oliemaat- ADVERTENTIE schappijen nemen als vrijwel vast staand aan dat de Nederlandse Noord- zeebodem rijke grond is. Dat wil zeg gen, de brede strook tussen de 52ste en de 54ste breedtegraad. Ofwel: de baan waarvan de zuidelijke grens in het verlengde van de Waterweg recht de zee in steekt en waarvan de noor delijke rand een eind boven de Waddeneilanden naar het westen loopt. Dat is de meest belovende helft Ne derlandse Noordzee. Daar zullen de olie maatschappijen het eerst op af komen; niet op de hogere gelegen noordelijke punt, die naar Denemarken en Noorwe gen wijst. De strook tussen de 52ste en de 54ste breedtegraad heeft de rijkdom van zo'n 2000 miljard kubieke meter aardgas op ons vasteland in de rug, en de veelbelovende vondsten van 600 a 800 kubieke meter in het verschiet achter de horizon op het Engelse deel van de Noordzee. Zó hoog schatten zelfs sceptische des kundigen van de olieconcerns de kans op succes in het Nederlandse deel van die strook, dat reikt tot aan de Doggersbank, dat zij in hun critiek op de financiële eisen die de staat stelt, zeggen: „nu zul je zien dat alle groepen alleen maar op dat goede stuk willen boren, waar zij tenminste op een rendabele winning kun nen rekenen". Er is intussen al zo lang gepraat over boren op de Noordzee, zonder dat het ervan kwam, dat degeen die er zich niet voortdurend mee bezighoudt, allang de draad van de zaak kwijt moet zijn. Dit als opfrissertje: het hele Nederlandse stuk zeebodem is 60.000 vierkante kilome ter, dat wil zeggen bijna tweemaal zo groot als ons land. Hij wordt voor de oliemaatschappijen verdeeld in stukken van 400 vierkante kilometer. In 1958 werd een verdrag gesloten waarbij de Noordzee-landen elk een stuk van de zee bodem kregen; in 1963 verbood de rege ring het boren in zee, omdat er eerst een wet moest komen om dat alles te regelen; in 1964 kwam het eerste ontwerp voor zo'n wet en sindsdien is de zeebodem inzet geweest van een scherpe politieke strijd, die er in hoofdzaak om ging hoe veel de staat mocht afromen van de waar de van gevonden gas en olie en ook in hoeverre de staat zelf mee mocht gaan ontginnen als er eenmaal iéts zou zijn ontdekt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De eigenaars van kam peerterreinen willen de invloed van ge meentebesturen op de inrichting en ex ploitatie van hun bedrijven drastisch be perken. Dat heeft de Organisatie van Kamp- en Vakantiebestedingsbedrijven (Orkava) meegedeeld aan de bijzondere Kamercommissie voor de wetsontwerpen op de hygiène op de kampeerplaatsen en in zweminrichtingen. In een bespreking met de Kamercom missie in het gebouw van de Tweede Ka mer maakte de secretaris van de Orkava, mr. Offringa, bezwaar tegen het wetsont werp op de hygiène op de kampeerplaat sen, omdat z.i. aan de gemeente veel te ver gaande bevoegdheden wordt toege dacht en er plaatselijk sterk afwijkende bepalingen kunnen komen in plaats van landelijk geldende uniforme eisen. Ook maakt de Orkava bezwaar tegen de geest van perfectionisme die het wets ontwerp ademt. Veel eisen zijn volgens mr. Offeringa slechts theoretisch bereik baar. De eisen, die de Raad van Europa heeft opgesteld voor kampeerplaatsen een bijlage van het wetsontwerp gaan de Orkava helemaal te ver. Er worden o.a drie douches per honderd mensen voor geschreven. De Orkava noemt dit over dreven. De Nederlandse kampeerder doucht niet. Op de terreinen waar dou ches zijn, blijken het nutteloze investerin gen te zijn, waarvan sporadisch gebruik wordt gemaakt, aldus de organisatie. Volgens de laatste plannen zou de staat belastingheffing meegerekend 60 percent krijgen van de opbrengst van olie en 70 percent van die van in zee gevonden aardgas. De staat doet niet mee bij oliewinning. Intussen hebben tientallen maatschap pijen de Nederlandse zeebodem onder zocht zonder er in te boren. Zij deden dat door zogenaamd seismisch onderzoek. Dat is het meten van de trillingen van kleine ontploffingen. De aardlagen onder de zee kaatsen die trillingen elk op hun eigen manier terug, en zo is het voor deskundigen mogelijk om duizenden me ters diepe welvingen in de gesteenten te vinden, waarin zich gas of olie kan heb ben opgehoopt. De meest gangbare theo rie is dat het gas of die olie zich daar gevormd heeft uit het bezinksel van dode, microscopisch kleine diertjes. Die dier tjes, omlaag gezakt in zeeën die miljoe nen jaren geleden een groot deel van Europa overspoelden, waren zo'n 300 keer kleiner dan een normale rups. De zeebodem is dus reeds vrijgrondig afgetast naar dergelijke aardlagen. Alleen al de Ned. Aardolie Mij. (Shell en Esso) spande 25.000 kilometer „trillingslijnen" over de golven uit. Deskundigen goochel den met de weerkaatsingen van de ont ploffingen en kregen een beeld van de grillige loop van diepe aardlagen, de breuken erin, enzovoort. Voor de prijs van ongeveer 1500 voor een dun streep je aardkorst over een lengte van een kilometer. Doch alleen boringen kunnen aantonen hoe „dik" een „pakket" gas in de poreuze steenwélvingen is ,en óf er gas zit. Dit voor de prijs van 2 miljoen per maand boren in zee, wat de kosten van één boring op ƒ4 tot 10 miljoen gulden brengt. Het is een soort poker met één steen „blind" onder de aardkorst. De inzet is hoog, maar de „pot" kan dan ook in de miljarden guldens lopen. Alleen moet men wel de inzet kunnen storten en daar een 50 percent renteverlies op dragen voordat de zaak na een jaar of zes rendabel wordt. De olieboorders beginnen met de we tenschap dat het succes aan de Britse kant het veel genoemde gemiddelde van „één op de tien boringen is raak" over donderend heeft geslagen. In de strook achter de Doggersbank was tot dusver één op de twee boringen raak. En dan nog zeggen deskundigen over de borin gen die geen gas hebben opgeleverd: „er is hier en daar nogal haastig en slordig geboord om de goede stukken te vinden. En' bovendien waren er maatschappijen die een boring nodig hadden voor nadere bodemverkenning". ADVERTENTIE de barde matras met alle comfort van een zachte! ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ARNHEM/DEN HAAG „De kop van Deelen", een boscomplex bij Arnhem van 150.85.30 ha. groot, wordt binnenkort verkocht. De Apeldoornse notaris D. J. Wieringa heeft bekendgemaakt dat dit prachtige stuk natuurschoon bij inschrij ving van de hand wordt gedaan. Het com plex leent zich uitermate voor verkave ling in stukken van ongeveer 15 ha. „De Kop van Deelen" ligt aan de weg van Hoenderlo naar Arnhem en grenst aan het nationaal park „De Hoge Velu- we". In de buurt ligt voorts het zweef- vliegcentrum „Teriet". Op het terrein staat een jachthut, terwijl klein- en groot wild in het bosterrein aanwezig zijn. Voor 1 september moet „De Kop van Deelen" verkocht zijn. Het Tweede Kamer-lid Nederhorst (P.v.d.A.) heeft de ministers van C.R.M., Volkshuisvesting en Landbouw gevraagd of de verkoop van het landgoed „Deeler- heide" alsnog voorkomen kan worden door aankoop door de staat of door de natuurbeschermings-organisaties. Hij wil dat de regering bij de Kamer een verho ging indient van de begrotingspost, nodig voor de aankoop van deze terreinen. (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) TEL AVIV. David Ofir is een 34- jarige fabrieksarbeider, al ziet hij er met zijn grijzende zwarte haar veel ouder uit. Vanavond liep hij te slen teren langs de terrasjes van Dhisen- govboulevard toen Sonja Grossman, op vakantie uit Zweden, hem herken de en aanriep. David zette zich zwaar aan het tafeltje. Hij rook naar drank. Sonja stelde hem de vraag die vanaf gisteren iedere Israëliër op de lippen ligt: „Wat is het laatste nieuws?" David zei eerst niets en toen; „Morgen moet ik opkomen. Ik ben opge roepen". Tel Aviv, kort geleden nog zorgeloos, leeft na de onverwachte krasse aankondi ging van president Nasser dat hij al het Welke humeurige kribbe- bijter is in vredesnaam op het zwartgallige idee gekomen om de wereld te verrijken met de volgende wijsheid: „Op het moment van zijn geboorte be gint de mens te sterven"? Men moet wel een bijzonder slecht ontbijt hebben genoten om een dergelijke verklaring af te kunnen leggen en dan nog de overtuiging te hebben dat men de mensen een dienst heeft bewezen. Het allerergste van zoiets is bovendien nog, dat het waar is. Zou men deze nurks op een leugen kunnen betrappen, dan was er geen man over boord. Maar de wreedaard kan nog de voldoening koes teren dat iedereen hem gelijk moet geven. En dat gun ik hem geenszins. Hij doet me in de verte denken aan een strenge man in het zwart uit het verleden, die zijn boordje achterste voren droeg en deswege door zijn familieleden eerbiedig met Heeroom werd aange sproken. Het gezin waarin hij vroom en somber verscheen, was zojuist verrijkt met de geboorte van een zesde spruitje en men had zich om het wicht verzameld om het met vereende krachten te doen dopen. Heeroom bekeek de nieuwe aanwinst met de laatdunken de blik van een celibatair of van een heilige die het ge tal der zondaren weer met één ziet toenemen. In ieder geval gaf hij geen enkel blijk van enthousiasme. Hij vol stond met de familie en be langstellenden een slap wit handje te offreren en de ge lukkige moeder een ingelijste prent voor de babykamer te overhandigen, als voorschot op de erfenis die alle gezins leden van hem verwachtten. Volgens voorafgegane mede delingen van de vader des huizes zat Heeroom er warmpjes bij, doch koesterde hij plannen om zijn bezit aan kerkelijke instellingen te doen toevallen. Deswege was aan alle kinderen ingeprent, dat zij hem bij zijn spaarzame be zoeken de grootst mogelijke genegenheid dienden te be tuigen, niet zozeer uit in stemming met, als wel tot verhindering van zijn heilige voornemens. Heeroom zat er ook letter lijk warmpjes bij, want hij droeg een ontelbaar aantal zwarte gewaden met miljoe nen kleine knoopjes, ondanks de zomerse temperatuur op de dag van het doopfeest. De nog zwakke en bedlegerige moeder ontving hem met zijn ingelijste prent alsof hij de erfenis al had meegebracht. „Heeroom denkt ook aan alles!" Dat „alles" bestond uit een in felle kleuren gedrukte voorstelling van een vreemd soortig wezen, half mens half bok, dat op zijn achterbenen of -poten liep en met zwarte klauwen (aan zijn voorbenen of armen bevestigd) een on schuldig kind belaagde. Het kind zat niets vermoedend omhoog te staren, gekleed in een wit gewaadje van bijzon der onpraktische snit. Aan de andere kant van het kleuter tje had zich een vrouwelijk aandoende jongeman opge steld, met lange blonde lok ken en eveneens in een wit hemd gekleed, dat tot op zijn voeten viel en aldus een hin dernis vormde voor de vraag, of het wellicht een mannelijk aandoende vrouw was. Deze laatste persoonlijkheid was, in tegenstelling met de bok, uitgerust met enorme vleugels, die haar of hem een aanzienlijke voorsprong zou den geven op de grijnzende tegenpartij, als het na de krachtmeting op wegwezen zou aankomen. De inzet van deze stille strijd, het kind in zijn nacht hemdje, droeg in afwijking van de meeste kinderen zijn hartje buitenop zijn kleed. Het was een bijzonder mooi gevormd hartje, zoals men ze wel eens tijdens het Sinter klaasfeest in de etalages van banketbakkers ziet. Opmerke lijk was, dat het links zwart en rechts rood gekleurd bleek, waarvoor ongetwijfeld een medische verklaring was te vinden die echter door het onderschrift niet nader werd aangeduid. Dat onderschrift luidde: „Bedenk steeds, dat g'eens sterven moet, opdat G'Uw hart voor zonden hoedt". De gelukkige omstandig heid dat het pasgeboren fa milielid van Heerom nog niet lezen kon, beveiligde althans voor de eerste zeven jaren het arme kind tegen de schok die het zou kunnen onder vinden bij het kennisnemen van deze sombere levensbe schouwing. De kans op de erfenis maakte het uiteraard noodzakelijk, dat de prent boven het kinderbedje werd opgehangen. Zij gaf echter onbevangen waarnemers de zelfde indruk als had bij de doopplechtigheid een der vol wassenen zich op strenge toon tot de zuigeling gewend met de vermaning, zijn aangifte biljet van de inkomstenbe lasting altijd stipt en eerlijk in te vullen. Gelukkig verkeerde de baby nog in de zalige toestand van onschendbaarheid, die bij volwassenen alleen in poli tiek opzicht wel eens voor komt, zodat de kleine zich kon veroorloven op gewel dige wijze van Heeroom te schrikken en zijn afkeer on dubbelzinnig in een onstuit bare huilpartij te uiten. Heeroom vond het niet leuk, maar hij vergaf het de nieuw komer gaarne, want met grote edelmoedigheid maakte hij kruisjes op het kleine voorhoofdje, wat hij zeker niet bij de vader zou hebben gedaan indien deze hem op gelijke wijze zou hebben toe gebruld. Na de plechtigheid ver zamelde men zich in de huis kamer om de inwijding van de kleinste des huizes op ma tig wereldse wijze te vieren. Het „ja. Heeroom, nee, Heer oom" was niet van de lucht en de brave man smaakte, te gelijk met een grote sigaar en een glas rode wijn, het innige genoegen dat hij het absolute middelpunt van de bijeen komst was. De mededelingen die hem door zijn neven en nichtjes werden verstrekt over hun gedrag vestigden de indruk, dat men hier met het vroomste gezin van West- Europa te maken had, een in druk die helaas later niet is bevestigd, maar dat is een andere kwestie. Heeroom sprak herhaalde lijk de overtuiging uit, dat er nonnen- en patersbloed in de familie zat, waarbij hij tel kens veelbetekenend naar de meisjes en jongetjes keek die hem ingetogen omringden. De vader des huizes stemde vol mondig met die theorie in, al leek hij er de man niet naar om ook niet een beetje op miljonairsbloed te hopen. „De roepingen nemen af", zei Heeroom streng, terwijl hij een gezicht trok alsof hij de aanstichter van die af neming ergens in deze kamer vermoedde. De vader zuchtte moedeloos, daarmee te ken nen gevend dat er, als het aan hem lag, best wat meer geroepen mocht worden. „Wie weet ligt er een kar dinaal in de wieg", opperde Heeroom iets milder. „Men kan niet weten". De vader maakte een verschrikte be weging als wilde hij gauw even gaan kijken of er inder daad een dergelijke persoon lijkheid in de wieg gekropen was, maar hij zag bijtijds de beeldspraak in en zei knik kend: „Jaja, ook kardinalen worden geboren". De kinderen keken elkaar verbaasd aan, alsof zij tot dusver gemeend hadden dat kardinalen niet geboren maar gebreid werden. Het was trou wens een precair onderwerp voor een zo jeugdig en inge togen gehoor, want Heeroom proefde waarschijnlijk alleen in het woord „geboren" al een bijsmaak die aan de zon dige voorgeschiedenis 'her innerde. Hij kneep zijn lippen samen en maakte een ver manende beweging met het hoofd in de richting van de kinderen, waarna haastig van dit onderwerp werd afgestapt. Intussen speelde zich echter in het kringetje der kleintjes enige opschudding af, waar van de oorzaak niet dadelijk te achterhalen was. Toen Heeroom nieuwsgierig infor meerde, kwam het oudste zoontje plichtmatig met het probleem voor de dag. „Zij vraagt of Heeroom een jongens- of een meisjesbroek draagt", onthulde hij blozend, overtuigd van het feit dat men altijd de waarheid moet spreken, met het oog op de spreuk onder de prent in de kinderkamer. De vader verslikte zich hevig in een teugje wijn en in het schrikbeeld van de erfenis, die nu wel dicht aan een kerkelijke bestemming toe zou zijn gekomen. Heer oom trok één wenkbrauw op, daarna de tweede en hij zou de derde en vierde eveneens hebben opgetrokken als hij ze zou hebben bezeten. Daarna wees hij naar het kleine, stoute meisje dat het pro bleem had opgeworpen en vervolgens naar de gangdeur. Er was een ontplofbare stilte gevallen, waarin de overge bleven kinderen de slappe lach kregen van de zenuwen. De niet-verwante aanwezi gen achtten het moment rijp om afscheid te nemen en zo komt het, dat ik niet weet of Heeroom zich, de spreuk op de prent indachtig, tot een openhartig antwoord heeft laten verleiden. Het zou voor de tijd, waarin dit zich af speelde, een doorbraak heb ben kunnen betekenen. Maar het was nog te vroeg en Heer oom was al te oud. Het beant woorden van nijpende vragen was hem nog niet gegeven en ik weet trouwens ook niet of op het zelfs zo voortvaren de, baanbrekende Concilie deze soort problematiek uit de wereld is geholpen. Het arme meisje op de gang, dat blijkbaar niet voldoende nonnenbloed had meegekre gen, is later een actief lid van de N.V.S.H. geworden. Zij weet nu van een heleboel dingen alles. iilz- voor Israel bestemde scheepvaartverkeer in de Golf van Akaba zal blokkeren, in de schaduw van een dreigende oorlog- Lang voordat de eerste schoten vallen, zijn het kleine details die de oorlogssfeer bepalen. Bijvoorbeeld de mededeling in een winkel: „Er is geen melk vandaag, misschien morgenochtend vroeg". Of de sociale werkster die op haar gezinsrondes te horen krijgt dat de echtgenoot is op geroepen en vertrokken met onbekende bestemming. De restaurants waar maa^ één kelner, in plaats van de gebruikelijke drie, de overwegend vrouwelijke klanten moet bedienen. Hoewel een omroepbericht vanmorgen aankondigde dat er genoeg voedselvoor raden in Israel aanwezig waren voor en kele maanden, weerhield het de huisvrou wen er niet van suiker en olie in te slaan. In de kiboetzen langs de grens met Egyp te worden ondergrondse voorraden voed sel aangelegd, en volgens later weer tegengesproken berichten zou men er zijn begonnen met de evacuatie van jonge kin deren. Een onmiddellijk resultaat van de ge deeltelijke mobilisatie, geschat op 40 tot 50.000 man, is het sluiten van enkele fa brieken en bedrijven. Een fabriek van kunstmeststoffen werd gisteren gesloten bij de afwezigheid van een groot aantal opgeroepen topfunctionarissen en arbei ders. In de stad is het veranderende beeld te merken aan minder verkeer. Een groot aantal stadsbussen en taxi's die in Israel ook de verbindingen tussen de steden onderhouden zijn door het leger gerecru- teerd en op straat vormen zich nu lange rijen bij de haltes. Maar ook onder deze omstandigheden doet het Israëlische gevoel voor humor zich gelden. Zo lanceerde een radio- omroeper het bericht dat een Deense bulldog de Gaza-strip had verlaten en Is rael was komen binnenlopen met een briefje om zijn nek. Daarop stond: „Mijn baas van de Verenigde Naties is naar huis en adviseerde mij in Israel asiel te vragen omdat ik daar beter behandeld word". Israel is het punt van een zenuwoorlog gepasseerd. Het begint bittere ernst te worden. Toen David van het terrasje op stapte zei hij tegen Sonja: „Tot ziens na de oorlog". Op haar beurt vond Sonia even later een spoedtelegram van haar ouders in Zweden: „Kom met eerste ge legenheid thuis". Als een oorlog begint, dan begint het ongeveer zo, met zulka kleinigheden. ADVERTENTIE DAGELIJKS DEMONSTRATIE Belangrijke prijsverlaging Gen. Cronjéstr. 43. tel. 52760 - Haarlem (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De Tweede Kamer is gis teren akkoord gegaan met goedkeuring van een internationale overeenkomst, die de handel tussen de rijke en de arme landen moet bevorderen. Het betreft een paragraaf over handel en ontwikkeling, die wordt toegevoegd aan de algemene overeenkomst betreffende tarieven en handel. De bedoeling van het verdrag is het verschil in levenspeil tussen de arme en de rijke landen kleiner te maken door de arme landen een groter aandeel in de wereldhandel te geven, een gemakkelij ker toegang te verschaffen tot de wereld markt voor grondstoffen en een groter verscheidenheid in bestaansmogelijk heden. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte!

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13