Manus van der Kamp: KRO bedroog miljoenen „Oorlogsmisdadigers moeten voor hun misdrijven boeten" nur die VAN NELLE T eleur stellende documentaire Werkgroep gaat glaasje-op bestuderen Love-in in Goes WIJ ONTVINGEN Satirisch blad in West-Duitsland staakt uitgave Acrylonitril in de Rotterdamse haven STER tegen woeste reclame-effecten Goochelcongres in Zeist Tienerfestijn in Energiehallen op drie juni Uitbreiding van VPRO-bestuur NEGEN MUZEN schenkt DONDERDAG 25 MEI 1967 15 TV gisteren R. Agteran EXPOGE-VOORZITTER ïjc op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks van9&ct.. voor 86 ct, f U voor- Q deel! Roterdam Beatstad De radio geeft vrijdag Televisieprogramma's Koop bij uw kruidenier NUR DIE kwaliteitsnylons en u zult zien: de nieuwe kwaliteit is af. Het verbod van de KRO-leiding, dat enkele jaren geleden een forumdiscussie over geboorteregeling verhinderde, is gis teravond in zijn pijnlijke consequenties enigszins afgezwakt doordat de KRO met een documentaire over dit onderwerp op de beeldbuis kwam. Men weet wellicht dat de oorspronkelijke maker van deze documentaire, Manus van der Kamp, on langs ontslag uit de KRO-dienst nam uit protest tegen ingrijpende kritiek op zijn werkstuk van de zijde der omroeplei- ding. Het werkstuk van gisteravond was dus niet meer van Manus van der Kamp, het was eigenlijk van het bestuur van de KRO zelf, dat er door haastig opgecom- mandeerde producers aan had laten sleu telen tot het „ongevaarlijk" was gewor den. Ongevaarlijk was deze documentaire echter toch niet, althans niet in een zeer bepaalde zin: de documentaire heeft on getwijfeld de verwarring vergroot, de ge wetensnood versterkt en het vertrouwen in het gezag der kerkelijke overheid ver zwakt. Het was een gevaarlijke documen taire, omdat zij geen openhartige en een voudige voorlichting bracht, maar de goedgelovige met nog meer verantwoor delijkheid belastte dan hij ten aanzien van het onderwerp geboorteregeling al sinds tientallen jaren te dragen heeft. Een vage, voorzichtige, van allerlei wal letjes grazende en zich onduidelijk uit drukkende dialoog, kennelijk met grote zorg geknipt uit een overvloed van wel licht beter en openhartiger materiaal, moest dienen om de rooms katholiek de weg te wijzen in een moderne maat schappij met moderne noden en moderne opvattingen over oeroude begrippen. Die weg kronkelde door een doolhof van ver heven taal en gecompliceerde zinnen, maar leidde nergens tot een kenmerk. Manus van der Kamp, wiens ontslagne ming wél duidelijker is geworden door deze documentaire ofschoon dat niet de bedoeling zal zijn geweest! com mentarieerde achteraf in een radio-uit zending het hele geval als „een poging om bidkapelletjes te bouwen in plaats van huizen" en dat is een vergelijking die uitstekend paste. Want de kronkelweg leidde inderdaad langs bidkapelletjes in plaats van naar duidelijke wegwijzers.. Dat wil niet zeggen, dat er geen goede elementen in verscholen lagen. Een man als wijlen mgr. Bekkers kan men op dit moment moeilijk iets anders laten zeggen dan hij vier jaar geleden gezegd heeft, men kon hem er evenmin uitlaten. Een volledig citaat van zijn beroemde t.v.-rede over geboorteregeling zou een groot deel van de rest eigenlijk met één slag over bodig hebben gemaakt. Kardinaal Alfrink heeft tenslotte veel eer gelaten aan het persoonlijke gewe ten, een uitspraak die niet erg actueel is omdat vele rooms katholieken noodge dwongen al jaren op hun eigen gewetens kompas varen. Daar kwam nog bij dat ook dat geweten volgens de kardinaal vooraf dient geijkt te zijn op de leer der kerk. Vele kijkers zullen zich aan het einde hebben afgevraagd of die leer op dit punt dan niet eens kort en krachtig kon worden omschreven, om althans een richtlijn te hebben. Maar het sterk ge nuanceerde woord van kardinaal Alfrink liet wel doorschemeren, dat duidelijke richtlijnen niet voorhanden zijn, niet ver antwoord worden geacht en niet geformu leerd kunnen worden. Zo is men, als mens in gewetensnood, weer aan het begin: zon der iets wijzer te zijn geworden, hunke rend naar duidelijke taal zoals die van mgr. Bekkers, verlangend naar eenvoud in woord en formulering die uitblijft en onzeker over de draagwijdte van eigen verantwoordelijkheden binnen een om heining van vage kerkelijke vermanin gen. Deze documentaire volgde op een TROS-uitzending die ook over geloofsza ken ging; een bekeerde provo door de provo-jagende journalistiek al wekenlang opgetogen geétaleerd zat nog eens te kijk in al zijn heilige glorie. De etaleur was volgens ingewijden een Telegraaf- redacteur, maar dat zal niemand verba zen. De dingen der moraal-theologie lig gen bij de TROS blijkbaar allemaal veel eenvoudiger dan bij de KRO. Een beke ring waaraan de kapper een groot aandeel heeft, is tenslotte visueel en dus een pri ma t.v.-zendtijdvullertje. Een werkgroep onder leiding van prof dr. P. Muntendam oud-directeur-gene raal voor de volksgezondheid zal gaan onderzoeken welk alcoholpercentage maximaal toelaatbaar is voor deelne mers aan het verkeer. Zij zal ook nagaan welke andere maat regelen kunnen worden genomen tegen alcoholmisbruik in het verkeer. De werk groep zal via de ziekenhuizen gegevens over verkeersongelukken verzamelen en nagaan hoe de verkeersveiligheid kan worden verbeterd door een verplichte keuring van verkeersdeelnemers. OP DE zender Nederland-2 heeft de KRO gisteravond een t.v.-documen- taire Geboortenregeling en de Ka tholieke Kerk" uitgezonden. Een pro- duktie die in eerste instantie door re gisseur Manus van der Kamp werd samengesteld, maar vervolgens werd afgekeurd door de KRO-leiding waarna anderen het oorspronkelijke materiaal verwerkten tot het nieuw- uitgezonden produkt. Manus van der Kamp, die naar aanleiding van deze affaire ontslag nam, beantwoordde voor de VAR A-radio enige vragen nadat hij de uitzending had gezien. Vraag: Meneer Van der Kamp, wat is uw reactie? Antwoord: Ik geloof dat er hier eigen lijk nadat ik negen maanden aan deze produktie gewerkt heb sprake is van iets, dat je zou kunnen vergelijken met iemand, die in een tijd van schrikbarende woningnood probeert een heel klein menswaardig huisje te bouwen om ten minste iets te doen, maar dat vindt de financier niet en die stelt dan een paar mensen met linkse handen aan, die pik ken een handvol stenen van de grote sta pel en die bouwen er in dit geval een klein, neo-gotisch, rooms, devotiekapel letje van. En als ik hier direct in ben, ik hoop het nooit in mijn leven met de „Con frontatiegroep" eens te worden, dat vind ik de Elspeet-groep in het katholieke den ken, maar ik ben het met één ding in hun rapport aan de kardinaal eens en dat is: hier zijn zo juist miljoenen mensen bedrogen. Vraag: KRO-voorzitter Van Doorn heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat u het wel eens zou zijn met zijn keu ze, dat wil zeggen met de keuze van een aantal KRO-medewerkers uit het door u bijeengebrachte materiaal. Antwoord: Waar ik 205 punten uit een overvloed gekozen had, kun je die na tuurlijk niet straffeloos door 37 andere vervangen, 37 andere, die bovendien in het programma vreemde namen hebben (Van onze correspondent) GOES De leerlingenvereniging van het Goese lyceum heeft besloten het slotfeest van dit jaar in het teken van de „Love-in" te stellen. De Goese middelbare scholieren willen 9 juni lief zijn voor iedereen. Politieagenten en leraren zullen op deze dag verrast worden met zuurstok ken. Er zal een optocht door Goes ge houden worden, waarbij de scholieren in het kader van de „Love-in" geen felle leuzen zullen meevoeren, maar cadeautjes en bloemen, voor iedereen die ze lief vinden. De idee van de „Love-in" is uit Ame rika naar Goes overgewaaid. In Cali- fornië verstaat men echter onder dit begrip, dat de „hippies" onder het ge not van verdovende middelen lief voor elkaar zijn. Dat is niet de bedoeling in Goes. De middelbare scholieren willen zonder verdovende middelen lief zijn. Ook zul len de leerlingen van het Goese lyceum een rechtbank voor de leraren oprichten, maar omdat er lief gedaan moet worden, zullen de rechters geen straffen uitdelen, doch alleen maar de lengte bepalen van de zuurstok die iedere „lieve" leraar krijgt. In de reeks Prismaboeken zijn bij HET SPECTRUM verschenen: Angst" door Henry Farrel; „Onvermoe de verhalen" van Phil Hirsch; Vrijheid gelijkheid, wat de pot schaft" van Wib- berley; „Fantasie in moord" van Anne Chamberlain „Avontuur tussen de ster ren" van A. E. Vogt; „De groene bar ret" van Commandant Kieffer; „De char- meuse en andere verhalen" van H. E. Bates; „Verhalen van leugen en mislei ding" van Bradshaw en „Achter de schermen van CIA" van Andrew Tully. In de serie „PRISMA-boeken" zijn ver schenen: „Moderne Franse verhalen van André Maurois en anderen; „Het ge drag der dieren" van P. L. Broadhurst; .Leren studeren" van M. Knoop; „Als de baby komt", „Nu de baby er is" en „Van baby tot kleuter", alle bevattende wen ken, „Prisma-puzzels 32" van Ch. E. D. Julien, „Prisma autogids" van Nico de Jong en „Prisma caravanboek" van G. M. van der Mark. De serie Prisma-detectives is uitge breid met de volgende werken: „Moord zonder moordenaar" van Dickson Carr, ..Moord bij de psychiater" van Amanda Cross, „Anatomische les" van Michael Innes, Dodelijk akkoord" van Ngaio Marsh, „Het huis halverwege" van Ellery Queen en „Steeds weer klaverboer" van Edgar Wallace. Verder zijn als Prismaboe ken verschenen „Alarm in de atoomcen trale" (een SF-roman) van Lester del Rey en „Geheime opdracht in Turkije" van Johan Buchan. De tiende druk van „Uitzet op stapel" (praktische tips voor verliefden en ver loofden) van Irene Haverman zag het licht bij N.V. Uitgeverij KLAROEN in s-Hertogenbosch. Pierre Accoce en Pierre Quet vertellen een spionagegeschiedenis in „De oorlog werd gewonnen in Zwitserland" A. de Swarte verzorgde de vertaling en de uit gave is een Bruna-boek van A. W. BRU- NA ZOON in Utrecht. Als Zwarte Beertje is bij BRUNA in de vertaling van Hugo Claus verschenen „Als een jonge hond" van Dylan Thomas. gekregen, er worden aan professoren na men gegeven die ze niet hebben, een ver klaring van Karl Rahner dat hij niet ge looft in de komst van het concilie maar die zo vriendelijk was om alsnog de fi guur van paus Joannes recht te doen die wordt hier gebruikt als iemand die in 1967 gezegd zou hebben, dat hij niet in een gezagscrisis binnen de kerk gelooft. Dus, er is geen sprake van, dat ik achter dat materiaal zou kunnen staan. Maar wat veel erger is, dat is dat de KRO hier datgene waar ik voor gevochten heb, dat gene wat bepalend is, waar ik al in mei van het vorig jaar de voorzitter van op de hoogte heb gesteld, het wezenlijke con flict uit de we» is gegaan; het wezenlijke conflict is, dat een kerkelijk instituut, een machtsgroepering, die menselijkerwijze verklaarbaar uit de historie naar voren is gekomen als het centraal wereldgeweten, dat die nu de mens mondig wordt, nog probeert om de lakens uit te delen, mgr. Bekkers heeft een keer gezegd „de lakens van het echtelijke bed probeert uit te dglen." De kerk in deze tijd kan niet meer codificeren, kan niet meer zeggen: dit mag en dit niet, zij kan alleen haar evan gelische inspiratie daaraan toevoegen. Laat mij dan maar agressief zijn, ik wil nog liever werkloos zijn dan nog langer te werken voor een kerkelijk instituut, dat evenals de Curie alleen maar vecht voor zijn eigen bestaan. (Van onze correspondent) BONN. Het Duitse tijdschrift „Deut- sches Panorama" zal zijn verschijning staken. Het nieuws komt kort na het be richt van het overlijden van het satiri sche tijdschrift „Simplicissimus", dat evenals „Deutsches Panorama" een poli tiek linkse en kritische koers volgde. „Deutsches Panorama" werd in febru ari 1966 opgericht. De eerste drukorder bedroeg 200.000 exemplaren. De laatste tijd werden nog een kleine 80.000 van ie der nummer verkocht. Hét blad stond on der leiding van de vroegere leider van de kritische televisie-uitzending „Panora ma", Gert von Paczenscy. De bedoe ling was de actieve rol te spelen, die het ingeslapen weekblad „Der Spiegel" vroe ger voor zich opeiste. Daarnaast meng de het enige tics van het satirische maandblad „Pardon" en het studentikoze sexblad „Concret" in zijn programma. De grootste geldschieter van Paczenscy was de „Bank für Gemeinwirtschaft", die eigendom van de vakbonden is. Het gerucht wil dat de bank het de laatste maanden liet afweten, omdat het de uit dagende toon van het blad niet meer overeen kon brengen met de huidige rol van de Sociaal-Democratische partij, die deel uitmaakt van de regeringscoalitie. In Rotterdam is tien liter acrylonitril bij het laden van een tankschip in de der de Petroleumhaven geraakt. Twintig men sen kregen door de vrijkomende gassen tranende ogen en braakneigingen. Zij zul len geen nadelige gevolgen ondervinden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Stichting Ether Reclame (STER) heeft meegedeeld, dat zij voor uitzending aangeboden spots, die hinderlijke beeld- of ge luidseffecten, onaangename of alar merende geluiden vertonen, niet meer zal accepteren. De STER gaat daar mee strakker de hand houden aan artikel 5 van de technische voor schriften voor televisiereclame, dat hiertegen is gericht. „Steeds meer", zegt de STER in een pu- blikatie in de Revue der Reclame, „wordt in televisie-reclamefilms gebruik ge maakt van flitsbeelden en andere hinder lijke beeldeffecten, alsmede van explo sieve, onaangename en alarmerende ge luiden. Hierover zijn van verschillende zijden klachten ontvangen. Bovendien dreigt hierdoor een wedstrijd te ontstaan in het gebruik van knaleffecten om elkaar te overtroeven". Naar de mening van de STER zullen alle adverteerders schade lijden, als de publieke bereidheid kennis te nemen van de reclameblokken zou verminderen door de toepassing van hinderlijke flitsbeelden en alarmgeluiden in de commercials. In theater Boschlust te Zeist vindt van 26 tot 28 mei het jaarlijkse nationale congres voor de goochelkunst van de Nederlandse magische unie plaats. Ge trouw aan de traditie zullen enige tiental len goochelaars hun krachten meten tij dens het concours, dat gesplitst is in de klassen: manipulatiekunst, algemene goo chelkunst, illusionisme, carto- en micro- magie. Herman Lutgerink en Willeke van A.mmelrooy in De Sprakelozen. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. De Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevangenen is woensdag in Maastricht begonnen aan het 22ste jaarcongres. De „Expoge" blijven tot en met zaterdag in Limburgs hoofd stad bijeen. Vandaag komt ook Simon Wiesenthal de nazi-speurder daar heen om voor de congressisten een in leiding te houden over „opsporing van oorlogsmisdadigers is een zaak van ge rechtigheid". Voorzitter mr. G. Ch. Aalders liep daar woensdag in zijn openingsrede al wat op vooruit. „De moordenaars zijn nog steeds onder ons", zei hij. „Er is geen nieuw be gin mogelijk als niet alle oorlogsmisdadi gers voor hun daden hebben geboet. Het is een eis van gerechtigheid de nazi-mis dadigers op te sporen om ze een gerech te straf te laten ondergaan. Jammer dat in veel landen het speurwerk naar oor- ADVERTENTIE logsmisdadigers op tegenwerking stuit. De expoge-voorzitter is tegen vrijlating van de nog in de Bredase gevangenis ver blijvende oorlogsmisdadigers om gezond heidsredenen. „Lages is al een duidelijke vergissing geweest. Hij is nog steeds in leven" aldus mr. Aalders. Hij riep de congressisten op om niet alleen tegen een herlevend nazisme maar ook tegen fascis me en communisme te blijven strijden. (Van onze correspondent) Naar schatting tien- tot vijftienduizend tieners uit alle streken van het land ko men zaterdagmiddag 3 juni naar 's we relds grootste havenstad Rotterdam, die voor deze zaterdag óók Nederlands be langrijkste beatstad zal zijn. Nederlandse en internationale groups en sterren zullen acht uur lang de Energiehallen vullen met het muzikale geluid van vandaag Organisatoren zijn Radio Veronica en een Rotterdamse radiofirma. Tot de ruim twintig groepen die zaterdag 3 juni tus sen 16.00 en 24.00 uur in de Rotterdamse Energiehallen zullen optreden behoren „The Spencer Davis Group", „The Small Faces", „The Outsiders", „The Golden Earrings", „The Motions", ,The Haigs", „Q65", „Tee - Set", „Shoes", The Froggs", „Tie-Pies", „Sandy Coast", „Hu and the Hilltops" en de „Mini Condors". De bühne, die in de Energiehallen zal worden gebouwd, is de grootste die ooit in Nederland heeft gestaan; het podium zal 25 meter breed en 8 meter diep wor den. De hoogte zal twee meter bedragen. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Lichte gramm. muziek. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte gramm. muziek. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Lichte gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Klassieke gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gramm. muziek. 12.00 Elektronisch orgelspel. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant. 13.30 Lichte orkestmuziek. 13.45 Jazz 14.05 Schoolradio. 14.25 Amusementsmuziek. 15.15 Voordracht. 15.30 Modern pianokwin tet. 16.00 In 't zilver. 17.00 Lichte orkestmu ziek. 17.30 Moderne muziek. 18.00 Lichte- klassieke- en gewijde muziek. 18.55 Praatje. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 R.V.U., De Raad van Europa. 20.00 Grenspost. In formaties voor en over vakantiegangers. 22.05 Parlementair weekoverzicht. 22.05 Hu manistisch Verbond. 22.30 Nws. 22.40 Volks muziek uit Joegeslavië. 23.00 De rode Robin Hood, klankbeeld t.g.v. de 75e verjaardag van Maarschalk Tito van Joegoslavië. 23.20 Radiorama. 23.55 Nws. HILVERSUM n. 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm. muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Lichte Gramm. muziek. 9.00 Klassieke mu ziek. 9.10 Klassiek strijkkwartet. 9.30 Moder ne muziek. 10.00 Schoolradio 10.20 Lichte gramm. muziek. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.30 Oude en moderne muziek. 11.55 Beurs. 12.00 Licht orkest. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlich ting. 12.40 Sport. 13.00 Nws. 13.30 Schake ringen. 14.20 Slotakkoord. 14.50 Hou je aan je woord. 15.30 Thuis. 16.00 Nws. 16.02 Na middagconcert. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Muzikale aanwinsten. 17.45 Actualiteiteh 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termijnen, le zing. 18.20 Uitzending van de PSP. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Lichte gramm. muziek. 19.30 Lezen en schrijven, literaire rubriek. 20.00 Nws. 20.05 Chansons. 20.45 Geloven met of zonder kerk. 21.00 Klassieke en moderne muziek. 22.20 Moderne liederen. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Amusement. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Plaat maar raak! 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitami nen. 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 Gevarieerd platenprogramma. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2 x Top 10. 15.00 Nws. 15.02 Licht mu ziekprogramma. 16.00 Nws. 16.02 Oude gram. muziek. 16.30 Sorbet. 17.00 Nws. 17.02 Actua liteiten. 17.05 Pop-Party. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.03 Beurs. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Amusement. 17.45 Koorzang. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Berichten voor auto mobilisten. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Gramm. muziek. 19.00 Nws. 19.40 Gram. muziek. 19.45 Amusementsmuziek. 20.00 Mu ziekconcours Koningin Elisabeth. 23.00 Dans muziek. 23.40 Nws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I Eurovisie: 17.25 Finale om de Europa-cup voor landskampioenen Inter Milaan-Celtic te Lissabon. 19.20 Pipo de Clown. 19.25 Van ge west tot gewest. 19.53 Toeristische tips. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.50 De Sprakelozen, (T.V.-spel). 22.05 Zwarte Kruisverpleging. 22.30 Gitaarspel en zang. 22.45 Journaal. 22.50 Samenvatting Olympia Tour. 23.00 Teleac. Automatisering. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Geen be ter leven dan buitenleven (film). 20.30 In ternationaal rendez-vouz. 21.35 Strijd om een leven, medische filmreportage uit Rusland. 21.55 Klassiek muziekprogramma. 22.10 Re clame. 22.15 Journaal. 22.30 Dichterbij: over de Bijbel. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 10.20 Schooltelevisie. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Telixer, een jong tijdschrift. 19.30 Christus voor Alle man? 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Rue Brique (showprogram ma). 21.05 Bonanza (TV-Western). 21.55 Brandpunt. 22.45 Journaal. 22.50 Samenvat ting Olympia Tour. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Vjoew, voor de tieners. 20.35 Avro's Televizier. 21.00 Nederlandse danskampioenschappen ama teurs 1967. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30 Teleac: Kernfysica. Nederland 1. Na het gewone voorprogram ma eerst Achter het Nieuws en een ver haal van Carmiggelt. Het experimentele spel van vanavond is van Lodewijk de Boer, die veel succes heeft met onder andere Darts en De Verhuizing. Een soort gelijk stuk is De Sprakelozen. Hoofdper sonen zijn twee broers en een zuster, die in een vervallen huis proberen te leven. Ze hechten niet veel waarde aan de gevestig de moraal en aan uiterlijkheden. Toch ont komen ook zij niet aan de moraal van de gewone maatschappij. Ze kunnen niet zon der geld. In een stuk als de Sprakelozen gaat het minder om de handeling dan wel om de dialoog. Het stuk stelt hoge eisen aan de acteurs: regisseur John van de Rest heeft Henk van Ulsen en Willeke van Amelrooy ingeschakeld. Vervolgens een herhaling van de documentaire over het werk van verpleegsters in een psy chiatrische inrichting, die eerder in het vrouwenprogramma van de VARA werd uitgezonden. De VARA-avond wordt afge sloten met een kwartiertje gitaarspel door de Columbiaanse gitarist Alfonso Castillo. Na het journaal nog beelden van Olym- pia's Tour en een herhaling van de Teleac- les over automatisering. Nederland 2. In het NCRV programma in de eerste plaats een aflevering van de komische Amerikaanse strip Geen beter leven dan een buitenleven, waarin het echtpaar Douglas het weer te kwaad krijgt met agrarische vraagstukken. Internatio naal Rendez-vous brengt weer program ma's uit verschillende landen met o.m. het Franse zangeresje France Gall en een stukje Russisch circus. Dan de Russische documentaire Strijd om een Leven. Een verongelukte bergbeklimmer wordt in ijl tempo naar een ziekenhuis gebracht, waar enkele chirurgen zich over hem ontfer men. Ze slagen erin zijn leven te behou den. Een kwartier vervolgens nog met de Russische cellist Mstislav Rostropovitch. Hij speelde tijdens het Edinburgh Festi val de suite Nr. 1 in G voor cello van J. S. Bach. De BBC legde dat optreden op de beeldband vast. Na het laatste nieuws tenslotte nog een kerkelijke uitzen ding. In de rubriek Dichterbij komt van avond het begrip de kracht van de geest aan de orde. ADVERTENTIE De VPRO is voornemens twee deskundi gen op het gebied van de communicatie media op te namen in het bestuur: de heren H. Schaafsma adjunct-directeur van de school voor journalistiek en Lau rens ten Cate hoofdredacteur van de Friese Koerier. Hoogleraar. De directeur van het toneel gezelschap „Ensemble", Karl Guttmann, is met ingang van het collegejaar 1967- 1968 benoemd tot gewoon hoogleraar aan de „Hochschule für Musik und darstellende Kunst" te Stuttgart.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15