„Dorp" van binnen- en buiten landse woningtypen mei en mm PANDA EN DE MEESTER-DRINKER VIP C PGLLE, PELLI EN PINGO H ngestipt BRAMMET JE FOK Ons vervolgverhaal Huizenexpositie bij Doorwerth Tandbederf bij de schooljeugd neemt steeds toe Zending en missie vormen werkgroep Welvaartsstaking in Rotterdam RECEPTIE NA DECEPTIE Utrecht lonkt naar zuidelijk Flevoland DONDERDAG 25 MEI 1967 17 Een roman tkch verhaal door Richard Mason 11 p Kees Stip IAIWWWWWWWWWWI 50) Ze keek me helemaal niet aan en toen ze me een vraag stelde, bleef ze in het boekje kijken, dat ze in haar hand hield. Ze sprak op een kalme, plechtige manier en ik gaf met hetzelfde begrafenisgezicht ant woorden en we waren allebei angst vallig beleefd. Toen ik later de school verliet, trof ik Sabby op de stoep. Ze zei niet, dat ze op mij wachtte, maar op een ghari. En toen er een ghari kwam aanrijden, zei ze: „Hier is er een." „Ja", zei ik. „Heb je graag dat ik je ergens afzet?" „Het doet er niet toe. Ik moet iets gaan afhalen op de Cricket Club en dat is hier vlakbij." „O ja", zei ze zacht. Ze keek naai de weg, zodat ik haar gezicht niet kon zien. „Peter heeft een fuif aangericht. Ik heb beloofd daar vanavond heen te gaan." „O ja." Er viel een stilte tussen ons. Ie mand holde de trappen af, maar ze keek niet op of om. Ze wachtte nog even en zei toen: „Je moet je maar goed amuseren." En nog altijd zon der me aan te kijken, liep ze vlug naar het wachtende rijtuigje, wipte erin en was verdwenen. Ik ging niet naar de Cricket Club, omdat ik er niets te halen had. Ik had het excuus om de een of andere kwaadaardige reden verzonnen, ter wijl ik aldoor met Sabby mee wilde gaan en huiverde voor de avond zonder haar. Ik kon niet goed wijs uit mijn gevoelens; de gebeurtenis sen van de vorige avond leken erg verward en ik probeerde niet er wat orde in te scheppen of mezelf dui delijk te maken, wat ze nu eigenlijk te betekenen hadden gehad. Maar ze hadden hun indruk bij me achter gelaten, zoals een steen, die door een raam wordt gesmeten en dan wegrolt en toch een zichtbaar spoor van gebroken glas achter zich laat. Ik rende niet achter die steen aan om hem nader te onderzoeken, om dat ik het eenvoudig niet kon. Het verhaal van de fuif bij Peter was niet gefingeerd. Hij was dat al lang van plan geweest en Lamb en zijn meisje, Mervyn en Mario plus Mario's mooie meisje zouden ook van de partij zijn. En natuurlijk zou Rosie komen. Feitelijk werd die fuif gegeven ter ere van Rosie, die zich had ontpopt als een gezellige aan winst en een puike hospita. En ter- wille van haar en mede om het feest een bizar tintje te geven, was Peter bereid, het Taj Hotel buiten zijn plannen te laten. We zouden in een Indisch restaurant eten en dat zou geweldig bizar zijn; en tot dat bizarre zou mede bijdragen heit feit, dat Lambs meisje was geïnvi teerd, want Lambs meisje was een van de schone sirenes, die Rosie vlak onder neuzen van de Japan ners in Rangoon had weggegrist. Mario's vriendin was het mooie meisje, dat hij bij de races had ont moet; ze was heel blond en noorde lijk en zo slhnk als een den. Je kon je haar duidelijk voorstellen, ter wijl ze in rijbroek een paard be steeg voor een met klimop begroei de gevel van een Engels landhuis; of op een jagersbal, nog altijd een beetje verwaaid, maar toch lekker geparfumeerd en prachtig gekleed. En ze gedroeg zich erg onafhanke lijk maar toch zonder haar vrouwe lijkheid te verliezen. En met de knappe Mario naast haar leken ze net een plaatje. Niemand kon nala ten op te merken, hoe volmaakt en charmant ze leken als paar. Haar naam van Dorcas. Rosie's protégée heette Sandra, omdat San dra een Spaanse naam is en ze er bijna zo uitzag en omdat ze het soms maar het beste vond, zich voor een Spaanse uit te geven. Ze was een Indo-Europese en op het toppunt van haar Indo-Europese schoonheid, wat feitelijk alleen wil zeggen dat ze jong was, misschien achttien of negentien. Haar haar en ogen waren donker, waarmee haar dieprode lippen een fel contrast vormden, en haar neusgaten waren wijd als bij een nieuwsgierig veu len. Het lialve plezier van de fuif was, te zien hoe zij en Dorcas op elkaar zouden reageren en enig wanbegrip vermijden inzake datgene wat Dor cas over Sandra's verleden had ge hoord. Maar het kon haar niets schelen, integendeel evenals Peter hield ze van het bizarre. Ze wist dat het eigenlijk maar een toeval was, dat ze uit Engelse ouders ge boren en bovendien van rijke fami lie was. De twee meisjes waren de ziel van het gezelschap. Ze hadden een soort van goedmoedig respect voor elkaar. „Sandra is een goed meesje", zei Rosie op haar geaffecteerde manier. „Een heel goed meesje, nietwaar liefje?" „O ja, ik ben best", zei Sandra. „Ik geloof dat mr. Lamb het treft, dat Sandra zoveel om hem geeft. Je geeft niet om iedereen zoveel, wel, liefje?" „Wie heeft gezegd, dat ik iets om Johhnie gaf?" „Je bent dol op hem, dat kan iedereen zien." „Ik ben nooit dol op mensen. Ik ben teveel aan ze gewend. Johnnie heeft geld; dat is alles." „Neem maar geen notitie van wat ze zegt, Johnnie. Ze is gek op je. En ze weet dat je geen geld hebt." „Dat heb ik ook niet", bevestigde Lamb. „Misschien kun je niets in goud kopen", zei Sandra, haar pols to nend, waar ze een armband om droeg, „maar och, wat doet dat er toe; als het maar glinstert, 't Kan me niet schelen of 't van koper is." „Maar 't kan je wel schelen zo lang je dat aardige gezichtje hebt", zei Rosie. „O schei uit, 't zal niet lang meer duren, of daar is niets meer van over. Zou je me misschien willen zeggen, wat jij aan je gezicht doet?" vroeg ze aan Dorcas. „Meisjes als jij zien er op hun vijftigste jaar nog bijna precies hetzelfde uit als nu." „Dat lijkt wel een bedekt compli ment!" (Wordt vervolgd.) (Van onze correspondent) ARNHEM. In Doorwerth bij Arnhem tussen de rijksweg en de Rijn is een merkwaardig „dorpje" verrezen van aantrekkelijke „droom- huisjes". Het is het „Plan Internatio naal", zoals dit project van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten heet. Bij de 60 woningen zijn 35 verschil lende typen. Naast de originele ont werpen van het bouwfonds zijn elf „buitenlandse" woningen gebouwd. Het „dorp" zal van 7 juni tot oktober voor het publiek worden opengesteld. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten wil er voor de woningbouwers een permanente expositie van maken. Men behoeft dan niet af te gaan op folders en tekeningen, maar kan zien hoe de wonin gen er in werkelijkheid uitzien. Ook wil men aantonen dat seriebouw niet iden tiek behoeft te zijn aan saaiheid, slechte kwaliteit en bekrompenheid. De prijzen komen aanzienlijk boven de ton uit, maar doen aan het bewijs niets af. Interessant is de systeembouw uit het buitenland. Op ijet terrein staan tien hui zen, afkomstig uit Zweden, Finland, En geland, Frankrijk, Oostenrijk, Duitsland, Canada en de Verenigde Staten. Zij ver schillen duidelijk van de Nederlandse bouwtrant. De woonvertrekken lopen vaak in elkaar over en worden niet afge sloten door een veelvoud van deuren. De huizen zijn meer een wooneenheid dan de aaneenschakeling van aparte woonver trekken die de Nederlandse woning ken merkt. Kenmerkend is ook een naar Ne derlandse begrippen vaak gedurfde toe passing van verschillende hout- en steen soorten. De huizen worden ook ingericht in de stijl van het land waaruit ze af komstig zijn. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten zal deze woningen echter niet voor liefhebbers gaan bouwen. De hoge ex- portkosten zijn hier debet aan. Na de expositie zal slechts een tiental mensen in het bezit kunnen komen van een even unieke als smaakvolle buitenlandse wo ning. Maar in het „dorp" zijn tevens alle standaardtypen van het Bouwfonds op genomen, woningen die een vergelijking met de buitenlandse zeer zeker kunnen doorstaan. ADVERTENTIE De Nederlandse Vereniging voor Socia le Tandheelkunde heeft met grote veront rusting geconstateerd dat de caries-fre- quentie bij de schooljeugd nog steeds toe neemt. In de jaarvergadering die in Arnhem is gehouden, was men teleurgesteld over het trage tempo van waterfluoridering Volgens de tandartsen is de waterfluori dering de enige toepassing van fluoride die gebleken is medisch verantwoord te zijn en tandheelkundig succesrijk. De voordelen overtreffen de financiële nade len zeer duidelijk. 55. Joris Goedbloed wist niet, dat de verdwijn- drank die hij had ingenomen, vreemde bijverschijnselen vertoonde. Hij had de Gloobenoori-diamant van diens toon-tafel gepakt en bewonderde de kostbare steen nu in het licht dat hij zelf uitstraalde. „Een s-spook!" stotterde een der museum-wachters onderdrukt. „Net wat ik je al zei!" „Niets spook!" sprak de ander, een brandblusser pakkend. „Het is maar een vuurbal. Je hoeft mij niets te vertellen!" Zo pratend richtte hij het apparaat en begon bruisend schuim in de richting van het verschijnsel te spuiten. „Hoei!" nep Joris geschrokken, terwijl hij door de krachtige straal opgenomen en door een ruit gedrukt werd. Brah! Wat een minne streek! Men heeft mij in het ootje geno men met die verdwijn-drank. In plaats van onzicht baar te zijn lijk ik op een gloeilamp! Foei! Dat soort vergissingen kan ik mij in mijn eh. beroep niet ver oorloven! Maar in ieder geval ben ik uit het museum mét de diamant!" ÉIND6U1K. 15 ZEEROB MÉT ZIJN £16' K6 KIES B10 DE TANDARTS 66- W66ST666N WONDER DAT HIJ ERZOTEVRE- bEN UITZIET! ZO, ZEEROB, BEN JE NU NIET BtlJ DATJE VANDAA6 EINDEMJK NAAR DE TANDARTS BENT 666AAN flA, GELOOF DAT MAAR! HIJ HEEFT NAMEUJK JU/ST VAKANTIE PI B Opening Afcent. Het Navo-hoofdkwartier Afcent te Brunssum zal op 1 juni offici eel in gebruik worden genomen. De ope ning zal worden bijgewoond door onder meer de minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, de minis ter van Defensie, mr. W. den Toom, en de secretaris-generaal van de Navo, Manlio Brosio. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse zending en missie heeft woensdag 24 mei in het zendingshuis van de Nederlandse hervormde kerk te Oegst- geest een informatief en oriënterend ge sprek plaats gehad tussen een tachtigtal vertegenwoordigers van de Nederlandse zendingsorganen en de roomskatholieke missie. De Nederlandse zendingsraad en de Ne derlandse missieraad zullen een werk groep vormen, waarin een groot aantal mogelijkheden van samenwerking tussen missie en zending op verwezenlijking zal worden getoetst. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een groep leerlingen van de sociale academie in Rotterdam streeft naar een „welvaartsstaking" van middelbare scholieren. Hiervoor zijn alle 187 scholen voor voortgezet onderwijs be naderd. Het moet een staking worden van 29 mei tot 3 juni in het uitgeven van geld aan artikelen als sigaretten, ijs, patat of bier. Ook zal bioscoopbezoek dan taboe zijn. Het is een uitdaging aan de jeugd om het in Rotterdam tijdens de laatste landelijke actie ingezamelde bedrag van 70.000,- nu alleen bijeen te brengen. Het geld zal gebruikt worden voor de bouw van een waterboorinstallatie in de provincie Bihar. Burgemeester Van Hall van Amster dam en oud-hoofdcommissaris Van der Molen werden gisteren door fotografen gezien bij plechtigheden in de hoofd stedelijke horeca-sector. Burgemeester Van Hall (boven) opende de nieuwe expeditiehal van een brouwerij. „Swiebertje" Doderer bracht het eer ste vaatje bier binnen en kAeeg een hand van de burgemeester. De oud hoofdcommissaris (hiernaast) bezocht de afscheidsreceptie van de heer Staal, directeur van Krasnapolsky. Hoezee, de haringvlag in top, het zilte zeebanket is binnen. Willem, jongen, daar ga je! Met Willem bedoelen we dan Beu- kelszoon, want sinds zijn uitvinding hebben we allemaal haringkaken. Wanneer ik de mijne op elkaar houd tijdens het algemene gejuich, dan is dat omdat er twee groepen zijn die geen reden hebben om te juichen. De ene groep is uiteraard de haring. De andere ben ik. Niet dat ik haring niet heerlijk vind. Integendeel. In kleine stukjes gesne den op geroosterd brood beschouw ik het als een culinaire luxe die alleen in prijs achterblijft bij zalm, kreeft of kaviaar. Natuurlijk moet men het niet in een restaurant eten dat het aan zijn status vefplicht acht de haring op ijs te serveren. Een Poolzeetemperatuur berooft het gerecht van zijn Noordzee- smaak. Verwissel in dat geval het res taurant voor een nog exclusiever, ivaar ijs uitsluitend wordt gebruikt voor het opdienen van ijsbeer. Mijn terughoudendheid geldt de ma nier waarop haring aan de haringstal letjes een gruwelijk einde tegemoet gaat. De wijze waarop de eigenaar nem door de uienbak sleurt doet vermoeden dat hij de uitgave alleen verantwoord acht omdat deze hem recht geeft op zoveel gratis ui als er maar aan de haring wil blijven vastkleven. En dat terwijl kenners weten dat een nieuwe haring met uitjes naar niets smaakt, behalve naar uitjes. Ik ken een ken ner uit IJmuiden die voor het genieten van een groene haring zelfs zover gaat dat hij ervoor naar Hoek van Holland reist, alleen omdat er in IJmuiden een ui zit. Dat is naar de andere kant over dreven: hij kan evengoed in Scheve- ningen terecht. Toch zou ik bereid zijn iedere ha ringmisbruiker zijn gebrek aan smaak te gunnen indien hij bereid was mij tegemoet te komen met een gebrek aan reuk. Maar het enige wat hij doet om zijn haringlucht kwijt te raken is zijn handen afvegen aan een hand doek die alle haringluchten van zijn voorgangers aan de zijne toevoegt. Dit collectieve bezit blijft hij de hele dag als een nationale reukvlag met zich meedragen. Buitenlanders wijken er eerbiedig voor uit. En dat is maar goed ook. Want die ruiken naar knoflook. Rond het jaar 2000 zal er binnen de hui dige Utrechtse provinciegrenzen geen ruimte zijn voor rond 55.000 woningen oi ongeveer 137.000 inwoners. Bij afweging van de mogelijkheden tot oplossing van dit ruimteprobleem is gebleken dat de oplos sing slechts kan worden gevonden in het harmonisch aansluitende nieuwe gebied van zuidelijk Flevoland tegenover de Eem- mond, dat wordt aangeduid als Overeem. Dit zegt de vandaag onder de titel „Oog op Utrechts toekomst" verschenen struc tuurschets van het provinciaal bestuur van Utrecht, waarin een beeld wordt gegeven van de ruimtelijke ontwikkeling van de provincie Utrecht in 2000. 25. „Waarom u haar vermoord hebt? Dat zal ik u uitleggen", zegt Rechter Tie tot de schilder. „Uw motief was vrees voor ontdekking. Na haar huwelijk hebt u mevrouw Ho gedwongen de oude ver houding voort te zetten. Op den duur be gon dit haar tegen te staan. Ze liet u weten dat ze alles aan haar man zou vertellen als u uw bezoeken niet staak te. Uw bezoek van vanmiddag heeft na tuurlijk tot een hevige ruzie geleid. U hebt haar toen uit de weg geruimd op zo'n manier, dat het op zelfmoord zou lijken. Doordat de theepot omviel en de wiêrook- klok uitdoofde, weet ik dat de moord omstreeks half vijf gepleegd is. U bent omdie tijd bij het huis gezien". De schil der heeft zijn hand voor zijn gezicht ge slagen en snikt zacht. Eindelijk hervindt hij zijn zelfbeheersing en antwoordt: „Ja, dat is natuurlijk de meest voor de hand liggende verklaring. Ik ben inderdaad omstreeks half vijf bij het huis geweest „Maar zegt u toch dat het niet waar is, meneer Fung", roept de kamenier uit. „U weet toch dat mevrouw Ho liever ge storven zou zijn dan uw bezoeken te mis sen!" „Gestorven is ze inderdaad", zegt de Rechter grimmig. „Ga terug naar het huis van je meester, kamenier. Ik heb u niet meer nodig. Wij zullen ons gesprek voortzetten in het gerechtsgebouw, me neer Fung. Komt u mee". 838. De geweldige kraan zwenkte stukje voor stukje verder tot het topje van de kraan zich recht boven de mast van het goede schip Kokanje bevond. Een stalen haak kwam omlaag en boven die haak hing een man, die zo straks de opdracht aan de kraanmachinist had gegeven. In het heldere licht van de maan kon de machinist precies zien, waar hij de machine moest stopzetten. De man in de kabel bevestigde zorgvuldig, en schijn baar zonder enige haast, de haak aan het topje van de mast. Toen stak hij zijn arm omhoog, ten teken dat de machinist de kraan weer in beweging kon brengen. Even schommelde de Kokanje sterk, maar Bram werd er niet wakker van. Zelfs het klappen van de patrijspoort wekte hem niet. In een haven als deze verwachtte hij geen gevaar en na de ver moeiende reizen, welke hij had gemaakt, had hij zijn slaap hard nodig. Buiten kwam de Kokanje langzaam om hoog. Het water, dat van de romp afliep, ruiste als een waterval.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17