- a:J Regering houdt nog eens f 100 miljoen achter de hand voor werkloosheid Egypte's minister van Oorlog voor overleg naar Moskou Voor Nederland zijn wij nog steeds de moffen, zegt een Duits weekblad morris HET WEER Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee uitgevaren SCH 45 vangt 40.000 kilo haring WILMSFLOET Vragen over Haags idee inzake de Spaarndammerhout „Speculaties in de handel maken de aardappelen duür,, Brazilië levert Stangl niet aan doodstraf over Zal De Gaulle EEG-feest in Rome torpederen? Heldenepos niet meer voorhanden Eis van 12 maanden tegen Beverwijkse belastingcommies Mr. Luns verwacht langdurige crisis in Nabije Oosten f FFAPS KOMT!! HOT D0GS 60 cent MAX K0ELEMIJ II til IL IN DEZE KRANT Onbestendig Grote vier V er ontrust CCO Verstoord Met een ringnet Vragen van drs.Nederhorst aan minister Luns Het woord is aan... Haarlemse rechtbank REGENKLEDING SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk ZWIER KENNEMERLAANes 52e JAARGANG NUMMER 172 DONDERDAG 2 5 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur* Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Behalve de f 100 miljoen die mi- nister-president De Jong deze week in de Eerste Kamer heeft aangekon digd houdt de regering nog eens f 100 miljoen achter de hand voor de bestrijding van de werkloosheid. Er wordt al nagegaan welke projecten kunnen worden uitgevoerd in de probleemgebieden om daar aanvul lende werkgelegenheid te scheppen. In een brief aan de Tweede Kamer zeg gen de ministers van financiën en binnen landse Zaken dat het kabinet er zich van bewust is dat de werkgelegenheid zich mogeliik gunstiger zal ontwikkelen dan nu valt te voorzien, speciaal in de gebie den die nu al een hoog percentage werk lozen tellen. De honderd miljoen zal be schikbaar worden gesteld „zodra daartoe Moderne ruimtevaarttechniek maakt het mogelijk, het strijdto neel in het Midden-Oosten in één blik te vangen. De opname werd gemaakt tijdens de Geminiruimte- vlucht van september vorig jaar. De camera bevindt zich op bijna 250 kilometer hoogte De Haarlemse gemeenteraadsleden J. J. Voogd en A. P. N. Pielage (bei den P.v.d.A.) hebben aan B. en W. van Haarlem schriftelijke vragen gesteld, waarin zij blijk geven van hun veront rusting over de voorbereidingen van de aanplant van de zogenoemde Spaarndam merhout. Deze moet zoals bekend is fun geren als groene afschermzone tegen de Industriële ontwikkeling in het Noordzee- kanaalgebied. De vragenstellers wijzen B. en W. op de zinsneden in het antwoord dat de mi nister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk maandag heeft gegeven op vragen van het Tweede-Kamerlid C. Egas „eerst dient overeenstemming te worden bereikt over de verdeling van de finan ciële lasten", „hetgeen tot fasering noopt" „deze (cultuurtechnische) werken zullen in 1968 niet zodanig gevorderd zijn dat in dat jaar reeds sprake kan zijn van het poten van de eerste boom" en „is de voorbe reiding nog niet zover gevorderd dat reeds een keuze is gemaakt ten aanzien van aan te planten bomen en struiken." Zijn B. en W. niet van oordeel, zo vra gen de heren Voogd en Pielage. dat deze antwoorden een nóg somberder beeld geven van de mogelijkheid tot tijdige realisering van de Spaarndammerhout dan in de bijzondere vergadering van de Haarlemse raad op 12 april werd voorzien? Tenslotte vragen zij of B. en W. in het ministeriële antwoord aanleiding zien bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en bij regering en parlement opnieuw hun verontrusting uit te spreken. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 13 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 9, 13 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving ...4,3, 7 Topsy 6 Sport 9, 21 I)e Kleine Wereld13 Kunst 15 Radi o en tv 15 Ferdinand lb Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 17, 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. CAIRO (Reuter, AP en AFP). De Egyptische minister van Oorlog, Sjamseddin Badran, is vanmorgen aan het hoofd van een tien leden om vattende delegatie naar Moskou ver trokken voor besprekingen met de Russische regering over de spanning in het Nabije Oosten. Onder de dele gatieleden bevindt zich generaal Ga- lal Abdoellah Helal. De Amerikaanse zesde vloot heeft vanmorgen vroeg een volledige di visie mariniers van 3.500 man aan boord genomen voor wat een woord voerder noemde „trainingsmanoeu vres ergens in de Middellandse Zee". Gisteren bepleitte de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad de verdwijning van de Britse en Amerikaanse vloten uit de Middellandse Zee. „Wanneer Washington en Londen werkelijk de spanning in het Nabije-Oosten willen verminderen moe ten ze in de allereerste plaats hun vloten die een van de ernstigste spannings bronnen vormen uit het gebied terug trekken", zo zei de Rus Fedorenko in de Veiligheidsraad. In Londen verluidt, aldus onze corres pondent in Londen, dat George Brown, de Britse minister van Buitenlandse Za ken, in Moskou te horen heeft gekregen dat de oorlog in Vietnam het voor de Sovjet-Unie onmogelijk maakt om in het Nabije-Oosten samen te werken met de Verenigde Staten. De Russen geloven dat het niet tot een uitbarsting zal komen omdat ze menen dat Israel voor een ge wapend conflict zal terugdeinzen. In Parijs is bekendgemaakt dat Frank rijk al zijn krachten zal blijven inspannen om Israel en Egypte te weerhouden een oorlog te ontketenen. Ook wil Frankrijk pogen de drie andere grote mogendhe den, de VS, de Sovjet-Unie en Groot Brittannië, tot een gemeenschappelijke actie ten behoeve van het behoud an de vrede te bewegen. Dit meldt onze cor respondent in de Franse hoofdstad. Het debat in de Veiligheidsraad over het Nabije-Oosten heeft gisteren tot niets geleid, aldus meldt onze correspondent in Het Consumentencontactorgaan (CCO) is verontrust over het feit dat in de afge lopen weken de prijzen van consumptie aardappelen tot een onrustbarend hoog niveau zijn opgelopen. Het CCO is van mening dat deze stijging niet alleen een gevolg is van de kosten, verbonden aan het aanhouden van voorraden en de grote export in de afgelopen maanden, doch dat deze in niet onbelangrijke mate mede wordt veroorzaakt door speculaties in de handel. Washington. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Canada en Denemarken poog den weliswaar de Raad ervan te overtui gen dat de situatie dramatisch is en dat de door de twee laatstgenoemde landen ingediende resolutie moest worden aan vaard (waarin steun voor Oe Thant, een oproep aan alle staten zich te onthouden van de toestand verslechterende woorden of daden en een uitnodiging aan Oe Thant om na terugkeer uit Cairo de Raad toe te spreken), maar daarvoor voelden Rus sen en de meeste andere landen weinig. Behalve de Sovjet-Unie bleken Mali, Bulgarije, India, Ethiopië en Nigenë alle maal min of meer te vinden dat de Vei ligheidsraad-zitting overhaast was bijeen geroepen en dat beter op de terugkeer van Oe Thant gewacht kon worden voor verdere actie genomen werd. Thant zou vermoedelijk vanmorgen uit Cairo naar New York vertrekken. De secretaris-ge neraal was „zeer verstroord" over het bijeenroepen van de Raad in zijn afwe zigheid. De Russische ambassadeur Federenko stelde de zaken nog wat scherper door te zeggen dat de NAVO-landen kennelijk de situatie dramatiseerden en opbliezen om een imperialistische interventie ten bate van de oliemonopolies op touw te kun nen zetten, maar dat leek meer koude- oorlog-taal dan ernst. De Russische benadering van de crisis is kennelijk dat het door het Westen ge steunde Israel de grote boosdoener in het Nabije-Oosten is en de Arabische staten slechts defensieve actie nemen. Federen ko zegde voor het geval van een Israëli sche agressie steun toe aan de Arabische landen, maar sprak met geen woord over de kwestie van de Golf van Akaba en van de internationaal-rechterlijke proble men daarbij. In VN-kringen werd erop gewezen dat de Sovjet-Unie naast Groot-Brittannië en de Verenigde Staten tot de 22 staten be hoorde die in 1964 de Geneefse conventie ondertekenden, waarbij een door ver schillende staten omzoomde golf, leidend naar open zee, tot een internationaal wa ter werd verklaard. (Zie ook pagina 3) BRASILIA (AP) De procureur-ge neraal van Brazilië heeft beslist dat het verzoek van Oostenrijk en West-Duitsland voor uitwijzing van de oorlogsmisdadiger Franz Stangl, wettig is. Hij zei echter dat de Braziliaanse wet op verjaring in verband met beschuldi gingen van Polen, dat ook zijn uitwijzing verzocht heeft, is verstreken. Het Braziliaanse hooggerechtshof moet nu beslissen aan welke van de twee ver zoeken voldaan moet worden. Stangl werd in februari in Sao Paulo gearresteerd. Hij werkte daar in een fa briek van de volkswagen. Voor de beslissing van het hooggerechts hof is geen datum vastgesteld. Als Stangl uitgewezen wordt, zal het land waarheen hij gaat Brazilië moeten garanderen dat hij niet geëxecuteerd wordt. Het gerechtelijk onderzoek tegen dr Otto Bene die zou hebben meegewerkt aan de deportatie van joodse Nederlan ders, zal waarschijnlijk worden stopge zet, omdat de 82-jarige man zwaar ziek is, aldus meldde het Algemeen Dagblad vanmorgen. Dr. Bene werkte tijdens de bezetting in Den Haag. naar het oordeel van het kabinet het juis te tijdstip is gekomen". Het bedrag van de regering zal een sti mulans geven, die de honderd miljoen ver zullen overtreffen. Op dit ogenblik staat echter nog niet vast hoe hoog het totaalbedrag van de dan mogelijk ge worden objecten zal zijn. (Van onze speciale verslaggever) SCHEVENINGEN De grote klap in de haringrace is gevallen. De 100.000 is eruit. De 45 van de „Verre Visserij Maat schappij" v/h J. J. v.d. Toorn, de eni ge Scheveningse visser die met een ring net werkt, heeft gisteravond in één keer maar liefst 40.000 kilogram haring gevan gen. Deze vangst is op de visgronden het onderwerp van gesprek. De schippers kunnen er niet over uit. „30 last" herha len ze steeds maar (last is 17 tonnen). Het is onbegrijpelijk veel. Ook onze eigen schipper, Jacob Taal, van de hektrawler Sch 110 „Alie" schudt er zijn hoofd over: „En dan te bedenken", zegt hij, „dat het produktschap voor vis en visprodukten heeft bepaald, dat er per schip niet meer dan honderd tonnen Hol landse nieuwe mogen worden aangevoerd. Daar heeft de rederij J. J. v.d. Toorn echter al iets op gevonden. De Seh-249, de Sch 248 en de Sch60 zijn op het horen van het grote nieuws ijlings naar de ringnet- visser toegestoomd en zijn nu elk druk bezig ook een flinke portie scheep te ha len. Begin volgende week wordt in Rome herdacht dat 10 jaar geleden de verdra gen van de E.E.G. en van Euratom on dertekend werden. De herdenking wordt bijgewoond door president De Gaulle en door de premiers van de ledenlanden. Hier over heeft het Tweede Kamerlid drs. Ne- derhorst (P.v.d.A.) aan ministers Luns de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist dat het Franse staats hoofd, generaal De Gaulle, bezwaren heeft, indien bij de herdenking van het tienjarig bestaan van de E.E.G. in Ro me, behalve door de voorzitter van de Raad van Ministers van de zes landen, ook het woord zal worden gevoerd door de voorzitter van de Europese Commis sie? 2. Hebben de regeringen van Nederland en België aan de regering van het gast land laten weten dat zij een rede van de voorzitter van de Europese Commissie bij het tienjarig bestaan van de E.E.G. een vanzelfsprekendheid achten? 3. Acht de regering een toegeven aan de onredelijke eisen van het Franse staats hoofd niet een dusdanige ondergraving van de positie van de Europese Commis sie, dat dit voor het kabinet aanleiding zou kunnen zijn af te zien van zijn voor nemen om bij de herdenking van het tienjarig bestaan der E.E.G. in Rome aanwezig te zijn, en indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de re- gering de regeringen van de andere vier landen in de E.E.G. tijdig van dit voor nemen op de hoogte stellen met het ver zoek dat voorbeeld te volgen? (Van onze correspondent) BONN. Het weekblad „Rheini- scher Merkur", dat nauw verwant is met de christen-democraten van kan selier Kiesinger, is erg boos op de Nederlanders. In grote opmaak ver scheen deze week op de derde pagina een artikel met de kop: „Den Haag: Immer noch die „Moffen". „De herhaling, die kortgeleden ge geven werd van de documentaire serie over de gruwelen van de bezettings tijd moet wellicht de plaats innemen van een helden-epos, dat in de jongere Nederlandse historie niet meer voor handen is", zegt het blad en na deze onbeschaamdheid gaat de Rheinischer Merkur verder: „de meningvormers in Nederland geven zich aanzienlijk min der moeite om objectiviteit te betrach ten tegenover het democratische na oorlogse Duitsland, waarmee men eco nomisch, politiek en wat de verdedi ging betreft nauwer verbonden is dan ooit tevoren". Wat „nog erger" is, vindt het blad, dat „men de jeugd met films van nazi- gruwelen injecteert en met tenden tieuze actualiteiten, waaruit zou blij ken dat de oostelijke buren nog steeds onverbeterlijk zouden zijn en blijven". Bijzonder opgewonden is de desbe treffende scribent over de verstoord heid in Nederland, die ontstond toen minister Luns op Herdenkingsdag in Aken de Karei de Grote-prijs in ont vangst ging nemen. De Nederlandse televisiekijkers, die de plechtigheid in Aken niet direct konden ontvangen, kregen haar pas opgediend „nadat de doden en gedeporteerden van het Duit se bezettingsregime naar behoren wa ren herdacht", aldus merkt de journa listieke christen-democraat in zijn blad vol venijn op. Hij geeft dan nog een trap na door er het commentaar aan te verbinden: „Verdiensten voor Euro pa komen na nationale herdenkingen". Op dezelfde dag dat het geciteerde nummer van de Rheinischer Merkur verscheen, werden in het Frankfortse euthanasie-proces drie nazi-artsen vrijgesproken, die aan Hitiers actie „Gnadentod" hadden meegedaan, waarbij bijna tachtigduizend geestes zieken het leven verloren. De jury geloofde dat ze niet hadden geweten dat zij moordden „in strijd met de wet". De Frankfurter Rund schau meldde: „Het verrassende oor deel werd op de publieke tribune met instemmend applaus begroet". In dezelfde week ook verklaarde de nieuwe CDU-voorzitter en vroegere NSDAP-propagandist kanselier Kurt George Kiesinger op het marktplein van Brunswijk in een verkiezingstoe spraak: „Voor zijn bijna achthonderd- jarige geschiedenis hoeft Duitsland zich werkelijk geen moment te scha men". De uitspraak werd met donde rend applaus gehonoreerd. G. Engelsmann: Nooit is een vrouw onderdaniger dan wanneer haar man haar beveelt wat zij wenst. (Van een verslaggever) De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank heeft vanochtend tegen een 45-jarige commies eerste klasse bij de Rijksbelastingen in Beverwijk twaalf maanden gevangenis, waarvan drie maan den voorwaardelijk geëist. De man moest terechtstaan voor het feit, dat hij in de periode van 1963 tot 1966 een bedrag van ongeveer 15.000 had verduisterd. De ver dachte, die in financiële moeilijkheden verkeerde, knoeide onder meer met blan co kwitanties en een kohierboek, waaruit hij bladen scheurde om de verduisterin gen te dekken. De commies, die een hoge functie bij de belastingen vervulde, verduisterde gelden die aan hem betaald waren. Gezien de tijd waarin dat gebeurd was en het be drag dat verdwenen was, kwamen zijn handelingen erop neer dat hij per maand vijftig percent van zijn salaris belasting vrij erbij stal. Aanvankelijk had de com mies uit zijn geldproblemen willen komen door het aangaan van kortlopende per soonlijke leningen. De officier van Justi tie bracht naar voren dat het hem ten laste gelegde slechts een bloemlezing was van wat in feite gebeurd was. ,Het re- classeringsrapport over de verdachte is bijzonder gunstig", zo zei de officier, die de strafmaat een grote moeilijkheid vond. De raadsman van de verdachte vond het geen zaak voor vuurwerk, maar meende dat zij met een warm kloppend hart moest worden besproken. Het finan ciële nadeel voor de belastingen zou niet zo erg zijn, aangezien het geld wellicht terugbetaald zou worden", zo zei mij. Wel erg noemde hij het feit dat deze daad een smet op de dienst had geworpen. De rechtbank doet uitspraak op 8 juni, 's ochtends om half tien. Minister Luns, die vandaag terugkeerde uit Amerika, heeft de situatie in het Nabije Oosten hoogst ernstig genoemd. „Wij staan aan het begin van een lange criss, zelfs indien de huidige situatie niet zou verergeren, wat natuurlijk niet uit gesloten is", aldus de minister. „De zit ting van de Veiligheidsraad heeft tot geen resultaat geleid, omdat een aantal leden, o.a. I i.dia, eerst de terugkomst van de secretaris-generaal wilde afwachten en niet bereid is nu al een resolutie te aan vaarden". Mr. Luns releveerde dat de toegangs poort van de Rode Zee naar Israël aan het begin van de Golf van Akaba voor de economie van Israël onontbeerlijk is. De toestand is er gecompliceerd gewor den door het verdwijnen van de zo stabi liserend werkende aanwezigheid van de VN-krij gsmacht. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15ÏSI leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 21UK Amsterdam Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden - Tel. 14208 DIVERSE BELEGDE BROODJES KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 5 - IJmuiden-O - Tel. 14000

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1