Inter en arbiter Kurt Tschenscher maken vanavond kennis met de kracht van Celtic Gerd Bongers kreeg leiderstrui als de beloning voor jacht IOC bindt ook de strijd aan tegen gebruik van doping fris in de mond Nederlandse amateurs bleven overeind tegen Finnen: 0-0 SUAREZ BIJ ITALIANEN VERVANGEN DOOR 32-JARIGE RESERVE BICICLI Celtic Inter Kans voor amateurteam op plaats in tweede ronde Olympisch toernooi Jacobs naar Volewijckers WÊm' - Hongarije won slechts met 2-0 van de Denen Dure dag voor Piet Liebregts Openhartige winnaar eerste etappe in Olympia's Tour Ronde-cijfers Piet Tesselaar startte niet Dancelli leider in ronde Italië DONDERDAG 25 MEI 1967 21 Voordeel Theo Reitsma Benefietwedstrijd van Alkmaar tegen Volendam - fj 4 v v.JÜ - Hans Rombouts Van der V leuten eerste in Belgische wedstrijd .Suarez (Van onze sportredactie) Op de etages, boven een fotozaak, waar in het centrum van Lissabon de nationale voetbalorganisatie huist, heeft men twee dagen tevergeefs ge wacht op de 38-jarige Westduitser Kurt Tschenscher. De man, die van avond de finale om de Europa Cup tussen Inter en Celtic leidt, kwam namelijk pas woensdagavond aan en nam toen de ruimte in bezit, die in een hotel op 100 meter afstand van het bondsbureau sinds maandag voor hem was gereserveerd. In dat hotel, dat ook als verblijf plaats dient voor KLM-personeel. dat Lissabon aandoet, zat hij enige uren na aankomst aan Portugees bier op het tijdstip, dat duizenden Portu gezen voetbal van Spanje en Enge land critisch bekeken via een t.v.-uit zending. Tschenscher weigerde aan de bar alle pogingen tot gesprekken met journalisten. „Voor de wedstrijd geen interviews", oordeelde deze internationaal al zo ervaren man, die zich niet kan herinneren hoeveel interlands en Europa-Cupduels hij al heeft geleid. Tschenscher tilde in ieder geval niet zwaarder aan het lei den van de wedstrijd van vanavond dan aan welke andere ontmoeting ook. Hij zal slechts een verrassing ontmoeten en dat is de Schotse for matie Celtic. Inter ontmoette hij reeds eerder, Celtic leidde hij nog nimmer. Van dat Celtic lieten de spelers zich niet verleiden tot het geven van voorspel Iingen, zoals wel de Inter-sterren die bereid waren te geven. Voorhoedespeler Corso bijvoorbeeld oordeelde 24 uur voor de wedstrijd: „Technisch zijn we nu een maal sterker ,we gaan dan ook winnen". En dat klonk wat vreemd op het moment, waarop duidelijk was dat Suarez en Jair niet zouden spelen. Van Jair is dat niet zo erg. In het Milanese kamp meende ADVERTENTIE men toch al dat de Braziliaan deze Eu ropacup zou mislopen. Maar Suarez is het troetelkind van Herrera, dat hij liet overkomen naar Inter toen hij daar ver der werkte aan het trainershoutje, dat hij in Barcelona moest afhakken. Herrera miste in Italië alleen die Suarez en dus kwam de Spanjaard naar Milaan over. Sindsdien zijn alle pogingen van Barcelo na om hem terug te kopen afgestuit op de fenomenale transfereisen, die de 20 miljo nairs van Inter, samen de top van de club, namens Herrera vragen. Voor Suarez ver schijnt vanavond Bicicli. „Natuurlijk", zei Herrera „Dat is geen Suarez. De tak- tiek zal nu ook anders zijn". Maar Herre ra is sinds de paar dagen dat hij in Por tugal is meer en meer overtuigd geraakt van de voordelen die hij daar heeft ont moet. „Het stadion is zoiets als dat van ons. Het klimaat is als dat bij ons. Dat zijn grote voordelen". Maar Stein, de manager van Celtic, is lang genoeg in Portugal om zijn spelers Simpson, Craig en Gemmel, Murdoch, McNeill en Clark, Johnstone, Wallace, Chalmers, Auld en Lennox. Scheidsrechter: Kurt Tschenscher (West-Duitsland) Sarti, Burgnich, Facchetti, Bedin, Pic- chi en Guaneri, Bicicli en Corso, Do- menghini, Mazzola en Cappellini. aan het klimaat te hebben laten wennen. De wedstrijd wordt bovendien gespeeld om half zes en dan is de temperatuur in Portugal aangenaam genoeg om te kunnen voetballen. Bovendien over het Nacional- stadion, waar de wedstrijd vanavond wordt gespeeld, waren de spelers van Celtic het al op de eerste dag van hun Portugees verblijf eens. Toen trainden zij nog op een bij veld, maar keken al rond in het stadion. Gisteren trainden zij wel in het stadion. „We hadden gedacht, dat het vooral voor het publiek een aange naam stadion zou zijn, maar niet voor de spelers. Maar mijn spelers en ik zijn al len tevreden over het veld zelf". Stein bekommert zich al niet meer over de vraag of zijn 12.000 supporters het wel naar de zin zouden hebben. Op de kleine steentjes, die de trottoirs van Lissabon's sterk stijgende en dalende straten vor men, vielen zij gisteren niet eens zo erg op. Hun favoriete groene kleur wordt na melijk al uitgebreid gevoerd door het enorme aantal taxi's dat het verkeers beeld in Lissabon bepaalt. Weg van die drukte, op 6 km van het centrum, ligt het Nacional-stadion, waar de Duitse scheidsrechter Tschenscher en Herrera's Inter vanavond voor het eerst kennis ma ken met de onverzettelijkheid en kracht, die Celtic kan opleveren. Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. (Van onze medische medewerker) Op het jongste congres van het Inter nationale Olympiseh Comité dat in Tehe ran werd gehouden zijn de eerste stap pen genomen om het gebruik door sport lieden van alle dopingmiddelen uit te ban nen. Het comité aanvaardde een ontwerp afkomstig van Sir Arthur Porritt (voor malig lijfarts van de Engelse Koningin), waarin een lijst van alle verboden (ge nees) middelen, zowel als de zware straf fen zijn opgenomen voor degenen die het verbod overtreden. Tot de verboden stoffen behoren alco hol, amfetamine (dat een bekende stimu lerende werking heeft) en efedrine (even eens op grond van een dergelijke wer king), cocaïne, de zogenaamde vaatver- wijders, de opiaten (opium, morfine, he roïne, pethidine, methadine) en 'cannabis (marihuana). Bovendien stelde het comi té dat het gebruik der „anabole" stoffen (steroïden die een eiwitsparende wer king bezitten) vanuit de Olympische ge dachte als doping gezien moet worden, behalve wanneer het voor medische doel einden wordt gebruikt. Teneinde de zekerheid te verkijgen dat atleten zich aan deze voorwaarden houden heeft het I.O.C. drie niet te omzeilen maatregelen genomen. De eerste is een wijziging in het inschrijfformulier, zodat de atleet nu moet verklaren dat hij bo vengenoemde middelen niet heeft ge bruikt, zodat, aan de hand van deze offi ciële verklaring, bij alle toekomstige Spe len steekproeven genomen kunnen worden door de daartoe telkens gevormde doping controle-teams. Deze teams zullen bestaan uit leden van de Fédération Internatio nal de Médecine Sportive en plaatselijke artsen afkomstig uit die oorden waar de Spelen worden gehouden. Wanneer het erewoord der deelnemers en dit nieuwe medische team nog niet in staat zijn om doping uit te roeien, houdt het I.O.C. een drastische maatregel in reserve: wanneer ontdekt wordt dat een deelnemer toch gezondigd heeft, wordt niet alleen hij (zij) zelf gediskwalificeerd maar ook het gehe le team van de tak van sport waartoe diegene behoort. Sir Arthur zag zijn voorstel aangeno men op zijn laatste dag als lid van het I.O.C. Hij had namelijk moeten bedanken in verband met zijn aanvaarding van de post van goeverneur-generaal van Nieuw- Zeeland in september. Moeilijk is wel het aantonen van „ana bole" stoffen zodat de nieuwe maatregel de verklaring op het aanmeldingsformu lier, voor deze stoffen de enige mogelijk heid biedt om misbruik ervan uit te scha kelen. Deze anabole stoffen hebben o.a de eigenschap om een snelle gewichtstoe name te verwekken, terwijl bij vrouwen een verandering in het hormoon-even- wicht ontstaat die tot „vermanlijking" leidt, met de daarbij horende sterkere spieren en krachtsvermeerdering. Zelfs ging Sir Arthur zo ver dat het I.O.C. in het inschrijvingsformulier een paragraaf heeft opgenomen waarin de deelnemer of deelneemster zijn of haar sexe aangeeft Bijna 20.000 toeschouwers hebben woensdagavond in Helsinki tevergeefs zit ten wachten op de reeds dagen door de Finse kranten beloofde doelpunten. Noch hun favoriet „Kaitsu" Pahlman, noch één van de andere Finse aanvallers is echter in staat geweest in de eerste kwalificatie wedstrijd voor het Olympische voetbal toernooi de verdediging van het Neder landse amateurelftal te passeren. De Ne derlandse amateurs, zwakker geacht dan de Finnen, die onlangs nog Griekenland versloegen, waren echter geenszins de minderen en hebben de Finse aanvallen zonder kleerscheuren kunnen weerstaan: 0-0. Deze matige ontmoeting, die de Finse supporters inspireerde tot talloze fluit concerten, is voor een belangrijk deel be heerst geweest door de wind en de zenu wen, waarover geen der spelers de baas was. De wind bemoeilijkte het spelen in grote mate en toen de Finnen, niet in staat de Nederlandse verdedigingsmuur te doorbreken, hun heil zochten in hoge en verre trappen, nam het spel nog grilliger vormen aan dan het door de nervositeit al had. Het samenspel van de Finnen liet veel te wensen over, maar doordat Nederland in het begin het accent op de verdediging legde, ontstonden in de eerste face van de strijd nog wel gevaarlijke momenten voor het Nederlandse doel. Pahlman had eenmaal bijna succes met een uit een moeilijke hoek afgevuurd schot, maar doelman Bos, die een uitstekende indruk achterliet, stond op zijn plaats. Het Ne derlandse doel is verder weinig in gevaar geweest en het Finse publiek kreeg naarmate de strijd verderde steeds meer aanleiding tot fluiten; meer dan de Russische arbiter Zverev, die in zijn eer ste interlandwedstrijd zich weinig deed gelden. Enkele spannende momenten voor het Nederlandss doel ontstonden toen Varinen op de rand van het strafschop gebied, op zijn rug liggende, net naast schoot en toen Maekipaeae uit een vrije trap direct op doel schoot. Bos bleek ech ter niet te passeren. In de eerste helft kreeg ook Nederland enkele kansen, maar een schuiver van De Vos miste de kracht om doelman Hal- me te passeren. Na een half uur kreeg De Vos weer een kans, maar hij nam de bal met de hand mee, hetgeen scheids rechter Zverev niet ontging. In de tweede helft was van aantrek kelijk voetbal weinig sprake meer. Siem Plooyer toonde zich met het doelpuntloze gelijkspel tevreden. In de return in Arn hem heeft het Nederlandse team nog alle kansen zich voor de tweede ronde te plaatsen. (Van onze sportredactie) Jacobs, dit seizoen hulp-trainer van DWS, heeft een contract getekend bij De Volewijckers. Voorlopig zal hij een jaar aan deze club als hoofdtrainer verbonden zijn. Alkmaar speelt vrijdag 2 juni om zeven uur een benefietwedstrijd tegen Volen dam. De opbrengst van dit duel is be stemd voor de Alkmaarse Piet Buis en de Volendammer Klaas Karregat, die beiden een punt zetten achter hun voetballoop baan. Hongarije heeft gisteravond in Kopen hagen in een wedstrijd voor groep 5 van het toernooi om het Europees kampioen schap voor landenploegen met 2-0 ge wonnen van Denemerken. Bij de rust was de stand 1-0. De eerste ontmoeting tussen de twee landen, die vorig jaar september in Boedapest werd gespeeld, eindigde in een 6-0 zege voor de Hongaren. De Hongaren speelden een teleurstel lende wedstrijd. Na 31 minuten kwamen zij aan de leiding toen de Deense debutant Sandvad in eigen doel schoot. Twintig minuten voor tijd maakte Bene de tweede goal. De stand in groep 5 luidt nu: Hongarije 4 3 1 0 7 123 Nederland 4 1 1 2 3 88 Dost-Duitsland 1 1 0 0 2 43 Denemarken 3 0 0 3 0 0—10 Het Zwitserse voetbalelftal, dat al sinds een jaar geen wedstrijd meer had gewon nen, zegevierde in Zürich in een wedstrijd voor groep 6 van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landen ploegen met 7-1 over Roemenië. De stand in groep 6 luidt nu: Roemenië 5 3 0 2 6 1813 Italië 2 2 0 0 4 5—1 Zwitserland 2 10 12 95 Cyprus 3 0 0 3 0 1—14 (Van onze sportredacteur) De eerste dag van Olympia's Tour is een dure geworden voor ploeglei der Piet Liebregts. Na afloop van de rit naar Den Haag diende hij een pro test in, omdat winnaar Bongers afge duwd was door De Wit. Dat mag inder daad in een wegkoers niet, ook al zijn het ploeggenoten. Maar het gebeurde op meer dan 250 meter voor de finish, voor een bocht. De jury van aankomst had het dus niet gezien en de spurt was verder regelmatig. Bongers zelf wist niet anders of dat afduwen mocht. Hij was daarover tegenover ons zeer open hartig en bedankte De Wit er zelfs uit bundig voor. Het protest werd niet toe gekend, omdat niemand van de jury het duwen gezien had. Het indienen van het protest kostte Liebregts 10, maar hij moest ook nog 50,- betalen als boete, omdat hij tijdens de koers als ploeglei der niet naar de wedstrijdleiding had geluisterd. Een schadepost dus in to taal van 60 voor Liebregts, die in de Tour als chauffeur van Wagtmans meegaat. Wagtmans is in Olympia's Tour collega van Liebregts. Hij leidt de ploeg van Euromast. (Van onze sportredacteur) Gerd Bongers, wereldrecordhouder op de 5 km tijdrace voor amateurs, en Piet de Wit, wereldkampioen bij de amateurstayers, vielen elkaar, on middellijk na de finish van de eerste etappe van Olympia's Tour om de hals. „Bedankt Piet", mompelde de coureur uit Voorst in de stortregen, die de aankomst in Den Haag tot een weinig benijdenswaardige attractie maakte. Bedankt waarvoor? Bongers, in april winnaar van de Ronde van Friesland, legde het omstandig en openhartig uit: „Wel, ik had al een keer gedemarreerd in de kopgroep, maar toen kwam ik niet weg. Een km voor de finish probeerde ik het nog een keer en toen kreeg ik een flinke afzet van ploegmaat Piet de Wit. Het leek wel een koppelaflos sing". De Wit grinnikte. „Gefelici teerd met je overwinning. Gerd, het was verdiend". De Wit had gelijk Inderdaad, heeft Bongers weer een prestatie van formaat geleverd aan het slot van deze door de harde wind en koude regen lastige rit. Tien km lang namelijk heeft Bongers alleen gejaagd in een prachtige poursuite om een machtig kopgroepje te pakken te krijgen. Niet ver voor de eindstreep was zyn sprong geslaagd. En onmid dellijk probeerde hij alleen door te gaan. De tweede keer lukte het. wat de twintigjarige inwoner van Voorst zijn eerste oranje-trui opleverde. Was Bongers dus uiterst tevreden over de hulp van. zijn collega, iets verderop stond een druipende Leo Duindam zijn duidelijk misnoegen kenbaar te maken over Piet de Wit, die in zijn voorwiel was gereden, wat hem in ieder geval enkele spaken en wellicht de overwinning kostte. „Het was natuurlijk geen opzet van De Wit, maar het was nou ook niet bepaald plezierig. Ik zeg niet gauw dat ik had kun nen winnen, maar nu was ik er practisch zeker van, want ik rijd voor mijn gevoel heel sterk". De mannen uit het kopgroep- je dat op ruim 20 km voor het einde was ontsnapt, konden er over meepraten. Zij hadden er eigenlijk ook wel op gerekend, dat Duindam net zoals vorig jaar, over dezelfde streep als winnaar zou flitsen. Duindam en zijn kornuiten hadden voor een boeiende finale van deze natte koers gezorgd. Een koers, waarin de meesten zich, zij het met moeite, overeind kon den houden. Dat bewijst wel het gerin ge aantal uitvallers: twee, Zantingh en Van der Vlught. Ted Blom, winnaar van de ronde van Overijssel en Du Bois, triomfator in de ronde van Noord-Holland, kwamen door defecten en bandbreuk achterop, maar met andere achterblijvers steun van ploeggenoten zoals Roel Snijder en vooral eigen kracht konden zij toch weer na een kilometerslange strijd bij het peloton aan haken. Vooraan in dat peloton kon weinig Het „zetje" van ploegmaat De Wit heeft winnaar Bongers een wel zeer duidelijke voorsprong opgeleverd. ondernomen worden, omdat het tempo, zoals gebruikelijk in de eerste ritten van Olympia's Tour zeer hoog lag. Zoetemelk en Zoontjes probeerden het wel een paar keer, kregen ook wel goe de krachten mee, zoals een Nieuwkamp, een Bols en een Wagtmans, maar net luk te voorlopig nog niet. Pas tegen het ein de, toen er 135 van de 163 km. waren af gelegd, ontstond de beslissende afschei ding. Duindam, Zoetemelk en Rentmees ter raasden weg uit de grote groep. Holst en Zoontjes hadden de kracht om bij te springen, De Wit en de sterke Deen Blaudzun (die in Frankfort deel uitmaak te van het kwartet, dat de wereldtitel ploegachtervolging greep) lukte het ook nog. Toen scheen het wel gebeurd. Maar de achtervolgingsspecialist Gerd Bongers, hoe zeer ook geplaagd door rugpijnen („de dokter weet niet precies wat het is") en door een lichte armblessure, opgelo pen tijdens de ronde van Zuid-Rolland, wilde er zich niet bij neerleggen. Door het moesson-gordijn zag hij de vluchters op de smalle dijken als wazige figuren af steken tegen de grauwe lucht. Hij haalde alles „uit de kast" en ging. Hij kwam bij de kopgroep en ging door. Eerste etappe: 1. Bongers 3.28.46 met bonificatie 3.27.46, 2. Zoontjes z.t. met bon. 3.28.16, 3. Rentmeester z.t. met bon. 3.28.31,, 4. Holst z.t., 5. De Wit z.t., 6. Blaudzun (Den.) z.t., 7. Zoetemelk z.t., 8. Harry Jansen 3.28.54, 9. Nieuwkamp z.t., 10. Braveboer z.t., 11. Hesen z.t., 12. Stanislav Gazda (Polen) z.t., 13. Benja mins z.t., 14. Wagtmans 3.28.54, 15. Leu- ris z.t. Jos van der Vleuten heeft in Luik de grote prijs Carrières, een wegwedstrijd over 148 kilometer gewonnen. De Bra bander versloeg in de eindsprint Junker- mann (W. Did.) en Maliepaard (Ned.), die in deze volgorde tweede en derde wer den. Dolman eindigde op 1.25 als vijf tiende. De Pool Czechowski heeft gisteren de vijftiende en voorlaatste etappe van de wegwedstrijd Warschau-Berlijn-Praag ge wonnen. Czechowski, die de eindsprint van een groep van ruim veertig renners won, legde de 155 km af in 3 uur 35 minuten 52 sekonden. Voor Piet Tesselaar, een van de meest actieve renners, was woensdag de strijd afgelopen. Tesselaar, die zich in voor gaande ritten teveel had ingespannen ver scheen niet aan de start. De beste Nederlander was Fred Nie- meijer, die in de eindsprint de zesde plaats voor zich opeiste. De Belg Marcel Maes behield de leiding in het algemeen klassement. Het heeft er lange tijd uit gezien dat de vijfde etappe van de ronde van Italië al le voorgaande ritten in saaiheid en eento nigheid zou overtreffen. Ongeveer 45 km voor de eindstreep in Napels viel echter de Spanjaard Gomez del Moral, leider in het algemeen klassement. De strijd kreeg hierdoor nog een onverwacht slot, want Gomez del Moral, die een achterstand van ruim drie minuten opliep, was zijn leiderstrui toen reeds bijna kwijt. Er vormde zich een kopgroepje van zeven renners, onder wie de Italiaan Dancelli. De Belg Planckaert won de eindsprint van dit groepje, dat op het grote peloton een voorsprong had van 15 sekonden. De achterstand van Gomez del Moral was voldoende om Dancelli in de leiderstrui te helpen. De beste Nederlanders waren Tummers en Ottenbros (ex aequo 39.) in de tijd van het peloton. Lute had 2 minu ten achterstand. Het algemeen klassement: 1. Dancelli (It.) 25 uur 10 min. 01 sec. 2. Perez Frances (Spanje) op 15 sec. 3. Tac- cone (It.) op 16 sec. 4. Moser (It.) op 18 sec. 5. Schiavon (It.) op 1 min. 14 sec. 8. Merckx (Belg.) op 1.28. 9. Altig (W.D.). 10. Carletto (It.). 29. Den Hartog 25.12.35. 43. Ottenbros 25.23.58. 71. Van Looy (B) 25.37.03.. 75. De Roo 25.37.40. 81. Tum mers 25.41.34. 97. Lute 25.45.21. 112. Ley- ten 25.54.07.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21