Verkeersbrigadiertjes - Bedankt! VELO Verenigingsnieuws uit de IJmond Velsense amateurtoneelspelers op „culturele happening" Doortrekking Heerenduinweg Gladiolenkwekers hielden in Haarlem protestvergadering Polaroid zonnebrillen reeds v.a.f 14,75 IETS VAN U BIJ? Acht sleepreizen voor Wijsmuller NEDERLAND Een goed jaar voor „De Gieteling" Per trein rechtdoor naar Rotterdam Per „kaas-expres'' naar Alkmaar „Friesland" helpt tanker bij Australië De noteringen aan de groentenveiling Beverwijkse na een ongeval overleden mr. opticien j.grjt m donderdag MEI 196 7 v VELO DE VRIND DIE DE WAS DOET Velsen-IJmiiiden Handbaltoernooi afgelast Beverwijk °t u «°H, in; Bij ons kunt u de gehele collectie zien. ^''Optiek contactlensspecialist hoortoestelpracticus KENNEMERLAAN 92 - IJMUIDEN - TELEFOON 15072 Tegen vakverheffing en minimummaten Ruim drie honderd leerlingen van ne gentien scholen in de gemeente Velsen hebben woensdagmiddag in het Patro naatsgebouw te I.ïmuiden een oorkonde ge kregen, die getuigt van het feit dat deze kinderen als verkeersbrigadiertjes in be langrijke mate hebben bijgedragen tot het veiliger maken van het verkeer in hun woonplaats. Hoofdinspecteur Wijnstroom, chef van de verkeerspolitie in Velsen, vertelde de jongens en meisjes, dat het gemeentebe stuur en de politie er bijzonder dankbaar voor zijn, dat zij vele vrije uren op straat hebben gestaan om hun mede-scholieren te helpen bij het oversteken en hun leef tijdgenootjes daarbij te leren hoe dat pre cies moet. De heer Wijnstroom maakte de school jeugd in het algemeen een compliment voor de wijze waarop deze zich in het verkeer gedraagt. „Als voetgangers ken nen jullie vaak beter dan de oudere mensen jullie plichten en rechten en dat is heel belangrijk". De heer Wijnstroom vertelde ook, dat de politie weet dat vele oudere mensen graag gebruik maken van de hulp van de verkeersbrigadiertjes. Zij gaan in vele ge vallen winkelen in de tijd dat de briga- diertjes bij de oversteekplaatsen op hun post staan. „Wij zijn blij met jullie hulp", aldus de heer Wijnstroom, die vervolgens aan de brigadiertjes die de scholen verlaten en hun taak overdragen aan een volgen de lichting, een oorkonde uitreikte. Van elke school mochten twee leerlingen naar voren komen om de oorkonden in ont vangst te nemen. Een compliment voor de verkeersbriga diertjes betekent stellig ook een compli ment aan hoofdagent Van der Helm als instructeur van al deze „klaar-overtjes" Bij de uitreiking van de oorkonden waren ook aanwezig de heer P. van Deenen, als gemeentelijk ambtenaar van verkeersza- zaken, die eveneens een belangrijk aan deel heeft gehad in het samenspel tussen gemeente, politie en scholen. Het gemeentebestuur bood alle verkeers brigadiertjes in totaal waren er bijna I vier honderd in de zaal aanwezig een filmmiddag aan. er waren enige komi sche films uitgezocht, waarmee de jeugd] zich kostelijk amuseerde. ADVERTENTIE Twee verkeersbrigadiertjes van elke school namen de oorkonden in ont vangst die werden uitgereikt door de heer Wijnstroom, chef van de verkeerspolitie in Velsen. WASMACHINES KOELKASTEN ELECTR ART'KELEN TROMPSTRAAT 66-68 IJMUIDEN-O. - TEL. 15198 N.V. Bureau Wijsmuller heeft opdracht ontvangen voor het verslepen van acht grote betonnen caissons van Messina op Sicilië naar Marsa el Brega, de oliehaven van Esso aan de Noordkust van Libye. De eerste reis zal nog deze week begon nen worden door de zeesleper „Gelder land" onder bevel van kapitein H. Koren dijk. De caissons, die 54 x 18 x 13 meter groot zijn, zijn bestemd voor de bouw van een 430 meter lange verlenging van de pier te Marsa el Brega. Deze haven wordt thans aanmerkelijk uitgebreid in verband met het grote project om vloeibaar gas in vier tankschepen van 37.000 ton te gaan vervoeren van Marsa el Brega naar Bar celona, Spanje en La Spezia, Italië. Hiertoe wordt achter de pier ook een meer- en laadgelegenheid voor de tank schepen gebouwd en wordt de haven ver der uitgediept tot 11.40 meter. (Van een medewerker) In verband met de bijzonder slechte weersomstandigheden zijn de wedstrijden I handbal voor het kampioenschap van Velsen voor dames junioren en aspiranten gisteravond niet doorgegaan. De wedstrij - den zullen woensdag 31 mei 's avonds om half zeven worden gespeeld op het Ko ningsveld in Velsen-Noord. ADVERTENTIE DONDERDAG 25 MEI Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 u.: feestelijke school. „De Toorts", Santpoort, 20 u.: dr. C. Een hoorn spreekt over „Homeopathische ge neeswijze" voor N.C.V.B.-Santpoort. Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19-21.15 uur. VRIJDAG 26 MEI Raadhuis Velsen, 20 u.: Politiek Jonge ren Contact Velsen houdt teach-in over „Het gezag". Gymnasium „Paulinum", Driehuis, 20 u. Concert „Stem des Volks", Santpoort-Bloe- mendaal. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30- 17.30 en 19-21.15 u.; filiaal van de Gemeen tebibliotheek en de r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19-21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14-17 en 19-21 uur. DONDERDAG 25 MEI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104. I 20 u.: schilderen o.l.v. Tony Gerlach, door Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Van Top tot Teen verzorgd, door de St. v. huish. en gezinsvoorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge-1 opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever- j wijk-Heemskerk: Alle leeszalen gesloten. VRIJDAG 26 MEI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, Koperwerk WONINGINRICHTING Marktplein 29 IJmuiden - telefoon 0 2550 - 10541 EUROPA MEUBEL EEN KOMPUMENT jVOOR UW INTERIEUR Dat het de beambtenvereniging „de Gieteling" van Hoogovens goed gaat, bleek wel uit de opkomst tijdens de woensdagavond in het Statenhuis in Be verwijk gehouden jaarvergadering. Naast het bestuur stelden slechts enkele leden belang in het verenigings wel en wee. De voorzitter de heer W. Gregouir wees in het kort op het drukke verenigings jaar waarbij „de Gieteling" weer zeer actief was en meer dan 25 activiteiten verzorgde, waarvoor veel belangstelling bestond. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer J. Schuttevaer bleek, dat het le dental groeide tot bijna 1000 leden; ter wijl men ook een groot aantal donateurs heeft. De vele activiteiten bestonden uit lezingen, excursies, het bezoeken van con certen en andere uitvoeringen alsmede het geven van een kamermuziekavond. Het programma voor het komend sei zoen staat al gedeeltelijk op papier. Een der eerste bijeenkomsten wordt in okto ber gehouden waarbij de kleurentelevisie besproken en hopelijk ook bekeken zal worden. Financieel heeft men ook geen zorgen daar de penningmeester de heer J. Kok na een uitvoerige uitleg te hebben gege van over het financieel beleid, een batig saldo kon melden. D aftredende be stuursleden, de heren Kok en Gouds zwaard werden herkozen. De sectie toneel van de Velser Gemeenschap heeft woensdagavond in het verenigingsgebouw „De Rank" aan de Koningin Wilhelminakade in IJmuiden een zogenaamde instuif voor haar leden gehouden. Tijdens deze feestelijke bijeenkomst, die slechts door een gering aantal toneelbeoefe naars uit Velsen werd bezocht, bood de voorzitter van de sectie toneel, de heer C. Gravemaker, de Friese toneelvereniging „Fryske Trou" een enve loppe met inhoud aan, in verband met het zilveren jubileum, dat deze Friese vereniging jongstleden donderdag op feestelijke wijze heeft gevierd. Verder stond op het programma vermeld,'dat de heer J. Velzeboer, sinds kort landelijk toneeladviseur van de Nederlandse Amateurtoneelunie INatu), één en ander over het amateurtoneel zou vertellen. De heer Velzeboer heeft in de gemeente Velsen tal van toneelopvoeringen gere gisseerd. Afgelopen zondagavond kon men hem nog op de televisie zien in de rol van de vermoorde politie-inspecteur Janvier tijdens een aflevering van de Maigretse- rie. De avond werd geopend met een kort welkomstwoord van de heer Gravemaker. De voorzitter van de sectie toneel betreur de het in hoge mate,> dat deze avond niet eerder kon worden gehouden, maar in verband met de afgelopen manifestaties op toneelgebied, gehouden in het stadhuis van Velsen, is alles enigszins op de lange baan geraakt. Hartelijk dankte de heer Gravemaker de Groninger toneelvereni ging „De Martinitoren" voor de verzor ging van de consumpties tijdens deze uiterst geslaagde toneelmanifestatie. De heer Gravemaker was echter minder te spreken over de activiteiten van diver se toneelverenigingen. Alleen de jongere verenigingen, zoals „Entre Nous" en „Het Voetlicht" dragen nog steeds tal van activiteiten naar buiten, maar van de overige verenigingen Velsen telt er dertien wordt weinig gehoord, laat staan gezien. De toneelvereniging „Ad- vendo" maakt hierop een gunstige uit zondering. Een speciaal compliment gold de Friese gezelligheidsvereniging „Fryske Trou", die zich de afgelopen vijfentwintig jaar veelvuldig heeft doen horen. De heer Gravemaker zei te weten, hoe moeilijk het is om een toneelvereniging op te richten, maar nog moeilijker was het volgens hem deze een kwart eeuw in stand te houden. De avond, die door de organisatoren als een culturele happening werd betiteld, bracht de aanwezigen voor een groot deel op de dansvloer, terwijl het dansen af en toe werd onderbroken met een declamatie of een toespraakje. De muziek werd ver zorgd door het trio „De Jantjes", beter bekend als het trio Jan Dienaar. Doordat de leden inmiddels danig in een feest stemming waren geraakt kwam van de teach-in, die gehouden zou worden door de heer Velzeboer weinig terecht. Wel kon deze het één en ander vertellen over de structurele plannen van de Natu met be trekking tot het amateurtoneel, maar tot een echt vraag- en antwoordspel wat de opzet van het geheel was kwam het niet. De avond, die zich onderscheidde door een gezellige bijeenzijn duurde voort tot ver na het middernachtelijk uur. n.v. fovea centralis "POLAROID" is het handelsmerk van Polaroid Corp., Cambridge, Mass. U.S A. Met ingang van de nieuwe dienstrege ling der Nederlandse Spoorwegen, zondag aanstaande, zal de sneltrein welke om 8.44 uur vanaf Beverwijk vertrekt naar Haarlem, doorrijden naar Rotterdam. Doch dan als stoptrein. Het is de eerste rechtstreekse verbinding vanaf Bever wijk naar Rotterdam en dan nog maar eenmaal per dag. Echter is hiermede tegemoetgekomen zij het dan nog po ver aan een reeds lang gekoesterde wens. Spanjaard omgekomen. De in aanbouw zijnde Zuiderbrug in Maastricht heeft woensdag een mensenleven geëist. Bij werkzaamheden aan een damwand rond een pijler raakte de 27-jarige Spaanse arbeider G. Lopez te water en verdronk in de Maas. vi i mw >a I' M,? 4 <<iJ> Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: paar handschoenen, sport- broekje, Lipssleutel, Facom froomha- mer, tabakszak, linkermeisjesschoen, twee lappen stof, verzekeringsplaatje bromfiets (DDR 360), driewielig kin derfietsje, damesportemonnaie met geld en zegels, twee rotan tuinstoelen, fietstas, kettingslot, voetbal, autoped, portemonnaie met foto, paar dames schoenen, herenbril met voorzetzonne- glazen, verzekeringsplaatje bromfiets (FQF 918), schoen met sok, rechter tennisracket, jongenstrui, aansteker, motorhandschoen, paar basketbal schoenen, herenpolshorloge, zonnebril, badtas met badkleding, etui met pakje shag, jack, imitatie paarlen halsket ting, bal, portemonnaie met inhoud, zakje met stamslabonen, sjaal, heren regenjas met capuchon, regenbroek, regenjas, bankbiljet, sweeter, etui met twee sleutels, kinder jack, broche met steen aan ketting. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Met ingang van vrijdag 30 juni zal de zogenoemde „kaas-expres" welke vanaf Rotterdam naar Alkmaar rijdt, ook het spoorwegstation Beverwijk aandoen. De trein vertrekt vanuit Beverwijk om 9.53 uur, iedere vrijdagmorgen tot 1 septem ber toe. Reizigers, die van deze trein gebruik maken om naar Alkmaar te reizen, kun nen met iedere willekeurige trein op welk tijdstip dan ook, die vrijdag terugkeren. De heer Gravemaker laat zijn geluk wensen, die door de tweede voor zitter van „Fryske Trou", de heer B. van Solkema, in ontvangst wor den genomen, vergezeld gaan van een cadeau onder couvert. De zeesleepboot „Friesland" van N.V. Bureau Wijsmuller, die in de afgelopen maanden een droogdok van Rotterdam naar Ambon en de Nederlandse zuiger „HAM. 208" van Sydney naar Fremantle, Australië, heeft gesleept, is woensdagmor gen 24 mei onderweg gegaan naar de po sitie van de ronddrijvende Deense tanker „Katrine Maersk". Het 39.400 ton meten de schip heeft machineschade op 50 mijl ten zuidwesten van Albany, Australië. De „Friesland", onder bevel van kapi tein T. Hoek, die op 22 mei zonder sleep uit Fremantle was vertrokken, bereikte de „Katrine Maersk" donderdagmorgen en heeft inmiddels vastgemaakt. Het schip zal voor reparatie naar Fremantle worden gesleept. Annie Bruggert door o.l.v. Kennemerstaten. Café „Sport", Alkmaarseweg, 20 u.: Dia- avond over sierduiven. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Ver. Openbare Bibliotheek Beverwijk - Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Burger straat 70, volw15-17.30 en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw.; 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15.30- 17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, volw.: 19-21 u. jeugd: 15.30-17.30 u.: Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u„ jeugd.: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heems kerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruys- daelstraat la, jeugd: 15.30-17.30 uur. Er wordt op het ogenblik hard ge werkt aan de doortrekking van de Heerenduinweg in IJmuiden, in de richting van het strand. De verleng de weg zal echter niet naar het strand leiden, want zo lang het Vel sense strandplan nog ergens in een bureaula ligt te wachten op mensen met initiatief en ondernemingslust is de doorbraak naar het strand nog niet aan de orde. Het verlengde van de Heerenduinweg zal voorlopig aansluiting geven op de Planeten- weg en dus op IJmuiden-Zeewijk, hetgeen het verkeer in het centrum van IJmuiden aanzienlijk kan ont lasten. De noteringen aan de groentenveiling „Kennemerland" waren woensdag: Aard beien 62-91, andijvie 18-45, bloemkool 35- 122, sla 6-23, spinazie 9-23, postelein 45-61, tomaten 67-120, prei 92-130, bospeen 55-93, sperziebonen 310-345, rabarber 15-42, radijs 8-20, bosbiet 37-52. De scheidende voorzitter van de Neder landse Gladiolus Vereniging, de heer L. Krouwel, heeft in het Krelagehuis in Haar lem een protestvergadering door de le den voorgezet gekregen. Zij zijn het niet eens met het bestuur van het Pro- duktschap voor Siergewassen, dat de vak heffing met 100 percent verhoogde. Men was het ook oneens met de Euro pese Commissie, die meent dat de mi- nimummaat van gladiolen in de handel met particulieren 10/12 cm moet zijn. Zonder dat het duidelijk werd gezegd blij ken de Fransen door deze maatregel hun eigen produktie te beschermen, aldus de gladiolenkwekers. Men zal knollen van die maat opplanten en men zal tevens foto's maken en dan de Meesters in de Rechten in de Onderhandelingscommissies over tuigend bewijsmateriaal tonen. Als dat niet helpt moet men maar alle minimum- maten afschaffen. De heer Krouwel heeft onlangs de taak gekregen de buitenlandse voorlichting van het bloembollenvak van de grond te tillen. Zijn volkomen andere instelling bleek uit een uitgebreide openingsrede, waarin hij aan de hand van cijfers en een grafiek de monstreerde, dat een stijgende export waarde per ha onvermijdelijk een toe neming van de beplante oppervlakte tot gevolg heeft. Daarna geeft het totale beeld weer een dieptepunt te zien. Hij had 1951 als basis genomen en gezien, dat er vier dieptepunten zijn in de produk tie en drie hoogtepunten. Deze enorme schommelingen met 135 punten als top en 82 als bodem in de produktie bevredi gen niemand. Overigens vroeg hij zich wel af, wat de invloed van de E.E.G. op de Nederlandse gladiolenhandel zal zijn en zeker als Engeland partner wordt. Voor de schommelingen had hij geen oplossing en voor de laatste vragen geen cijfers om een zinnig antwoord te kunnen ge ven. De heer Krouwel is van mening, dat men meer van de markt zal moeten we ten om deze enigermate te kunnen beïn vloeden. Tevens ook zal men de bekend heid van het publiek met dit artikel moe ten opvoeren om een betere afzet te ver krijgen. In samenwerking met het weten schappelijk onderzoek wordt veel gedaan om door vervroeging de verkoopperiode van gladiolen te verlengen, wat ook weer afzetbevorderend kan werken. Blijkens het jaarverslag door de heer J. H. L. Vink is het aantal leden terugge lopen tot 1152. Dit is wellicht ook veroor zaakt van een contributieverhoging van 5,- tot 20,- hetgeen voor sommige exporteurs te veel scheen te zijn. Men zal het volgend jaar van elk lid 12,- gaan vragen. Bij deze contributieverhoging werd ook de verhoging van de vakheffing ter spra ke gebracht. Het percentage van VA per cent moest worden verhoogd tot drie, net als voor andere gewassen. Dit is de me ning van het nog steeds wetgevende be stuur van het Produktschap voor Sierge wassen. De leden van deze vereniging wil den weten of er dan ook reclame voor het produkt wordt gemaakt. Men zal het PVS op de hoogte stellen van de bezwaren van de leden. De heer F. L. Swart vroeg of men al geprotesteerd had bij de Europese Com missie over het feit, dat de minimum- maten voor verkoop aan particulieren op 10/12 is gezet. Men vergeet daar ge makshalve dat 8/10 heel goed bruikbaar zijn en graag gebruikt worden. Men had reeds de onderhandelaars op dit manke ment gewezen en er daarbij ook verklaard dat men deze maat 8/10 moeilijk anders kwijt kan, omdat men deze knollen prak tisch niet kan gebruiken voor de door teelt. De bestuursverkiezing leverde geen en kele moeilijkheid op. De voorzitter nam afscheid wegens verandering van functie. Hij wordt opgevolgd door de heer A. J. Preyde. De heer H. Nieuwenhuis is her kiesbaar, de heren N. A. Nijssen en A. A. J. Philippo niet. Zij worden opgevolgd door de heren N. J. Kappelhof en J. A. M. Bijvoet. De heer Blauw komt op de bestuurszetel van de heer Preyde. De proeftuin zal dit jaar worden on dergebracht bij de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. Aan de gevolgen van een ongeval op de Spoorsingel bij de kruising met de Via- ductweg is in het Rode Kruisziekenhuis overleden de 46-jarige Beverwijkse I. van der Wal. Met een duopassagiere was zij op haar bromfiets in aanraking gekomen met een bromfietser, die ter plaatse ge slipt was, waarop ook zij ten val kwam. j

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5