„Geduldige schoolmeester" test bezoekers op hun kennis Automaat maakt bandrecorders en tv-toestellen aan de lopende band CADEAU. V m ENORME DEELNAME AAN WIELERDAG OM GROTE PRIJS IJMUIDER COURANT Balk en Gerrie Bruin favoriet ZATERDAG: MENS EN MACHINE OP DE EXPO, verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... PREMIE SPAARPLAN P A ARDLIEY END HULPBETOON Gevangenisstraf voor belediging van agent 125 nieuwelingen 200 amateurs in Zandvoort Anderlecht wil Sparta-keeper 550 kijkers bij Blauw Wit Feijenoord na rust naar zege op buitenlanders Fouten bekijken in de RAI Honkbalteam oefent in Haarlem DONDERDAG 25 MEI 1967 9 Nationale prestaties wasautomaat of koelkast waar ook in Nederland gekocht.4 ®P 1 cadeau Vraagt inlichtingen bij uw handelaar. Expo-paspoort Pretpark «P Basis voor persoonlijk bezit Kort nieuws Veteranentitel Engeland versloeg Spaanse ploeg Regen verstoorde Frans tennistoernooi Militaire volleyballers te zwak voor Roemenië Hockeyteam van India versloeg Duitse stadsploeg Koersen op Duindigt Sport in het kort (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL. Wie een wereld tentoonstelling organiseert, moet ook van alles bedenken om er mensen naar toe te trekken. Montreal heeft zich in dit opzicht bijzonder uitge sloofd. Waarschijnlijk zullen er nooit meer zoveel concerten, operavoorstel lingen, theater- en balletuitvoeringen, chansonavonden en vooral congressen en vergaderingen in zes maanden tijds gehouden worden als deze Expo- zomer. Deze week wordt het honderd jarig bestaan van de schrijfmachine gevierd. Je moet maar op het idee komen! En terwijl ik hier in mijn hotel met waarschijnlijk een van de eerste modellen van destijds zit te worstelen, staat op de Expo de schrijf machine van de toekomst, een soort computer die vragen stelt waarop wij maar hebben te antwoorden. De ge duldigste schoolmeester ter wereld wordt hij genoemd. De bezoekers beleven er onbedaarlijk plezier mee. Aangemoedigd door de ex plicateur mogen zij één voor één op een bankje gaan zitten en hun naam en adres aan de schrijfmachine toevertrouwen. Het getypte schrift wordt zichtbaar op het schoolbord in de vorm van een filmdoek. Daarna verschijnt op het projectiescherm een afbeelding van bijvoorbeeld een ge bouw. De schrijfmachine ratelt er de vraag bij: Welk gebouw is dit? De „leer ling" moet het antwoord uittikken en het wordt zichtbaar voor de hele „klas" on der de vraag geschreven. Is het goed, dan deelt de „geduldige schoolmeester" dat kortaf mee en komt de volgende vraag. Is het fout, dan zegt hij dat ook, soms met venijnige toevoe gingen. „Sufferd" is een woord dat in zijn vocabulaire niet ontbreekt. Als de „leerling" het antwoord niet weet tikt de „schoolmeester geduldig: Probeer het nog maar eens". Vaak geeft hij nog een nadere aanwijzing in de trant van: „Het gebouw staat in de hoofdstad van Saskatchewan, Weet je het nu?" Met geduld kunnen mens en machine samen heel ver komen. Dat wil de com puter-schrijfmachine ons leren. Deze stel ling wordt op de tentoonstelling in dui zendvoud bewezen. Zo staat ergens in het themapaviljoen „De mens als Pro ducent", een hydraulische constructie die bij elke arbeidsslag zowel een serie band recorders als een reeks draagbare tv-toe stellen dichter bij de voltooiing brengt tot ze er tenslotte onder aan de twintig me ter hoge toren kant en klaar en automa tisch geteld uitrollen. Aan het produktie- proces komt maar één controleur te pas. Hij heeft er sinds de opening van Expo van elk al ruim 400.000 vervaardigd. Er gens anders staat een machine heel ge duldig stalen moertjes op koperen schroef jes te schroeven. Een mechanische uit beelding van de rustgevende gedachte dat deze wereld nooit gebrek aan technische houvast zal hebben. Paviljoens waarin de 73 deelnemende landen hun nationale prestaties laten zien, haken min of meer bewust, soms wél, soms niet geslaagd, op deze leidinggeven de gedachte in. Nederland kreeg twee kansen om te tonen hoe de mens uit zee land maakt. In ons paviljoen geeft een maquette inzicht in de Deltawerken en in een van de themapaviljoens wordt uit de doeken gedaan hoe de Zuiderzee meer en meer wordt ingepolderd. De Engelsen, Duitsers en Fransen ge ven weer een andere uitleg aan het cen trale idee, door op nogal uitbundige wij ze op te scheppen over hun nationale in dustrie. Frankrijk presenteert mode, par fum en vliegtuigmodellen. Duitsland zoekt het in diorama's van zijn industrie en in een uitgebreide wetenschappelijke biblio theek. Engeland aarzelt niet zichzelf met vlammende teksten in een overigens voor treffelijk paviljoen wereldomspannende ADVERTENTIE nTlrPP""! Fraay Korper Singel 422-424, Frenko Herengracht 391, Amsterdam. genialiteit toe te schrijven, die dan onder andere moet blijken uit zulke zegeningen voor de beschaving als de straalmotor, de minimode en de beatmuziek. Hoe het op bescheidener wijze ook kan, bewijst Israel. De Dode Zeerollen vormen de blikvanger voor een smaakvolle uit beelding van de levensgang van het Jood se volk en de ontwikkeling van de eigen staat. Foto's en diorama's tonen de Jood se stammen in de verstrooiing van de vroegste tijden tot 1940. Dan opeens staat men in een holle geluidloze ruimte, waar in alleen grijze en zwarte kubussen te ontwaren zijn. Men wacht op een film of zoiets, maar als de ogen aan de duister nis gewend zijn, wordt alleen een foto zichtbaar van een Duitse soldaat die met het geweer in de aanslag een jongetje van een jaar of zes voor zich uitdrijft. Zes miljoen Joden vielen ten offer aan de gaskamers van het nazisme", luidt de begeleidende tekst. In een glazen kastje staan de schoentjes van het in Auschwitz omgekomen ventje. De menigte wordt er stil van. Euro peanen die dit allemaal meer van nabij hebben meegemaakt dan de Noord-Ame rikanen krijgen een schok als ze aan de overkant van de weg in het paviljoen van de Bondsrepubliek meteen daarna de mili tair geklede suppoosten met de hoogop lopende uniformpetten weer zo bedrijvig heen en weer zien stappen Prettiger om te zi§n zijn de mooie zwar te meisjes in de twaalf landenhutten van het Afrikaanse dorp. Van kruin tot enkels gehuld in bonte linnen wikkels houden zij bijna bewegingloos de wacht. Alleen als er iemand zijn toegangsbewijs voor hen neerlegt, komen ze even tot leven om met veel gratie een stempel te zetten. Het entreebiljet voor de Expo heeft namelijk de vorm van een paspoort. Het is al een sport om van zoveel mogelijk landen het nationaliteitsstempel te vergaren. Het Ne derlandse stempel is verkrijgbaar door middel van zelfbediening. Wij hebben er heel prozaisch een automaat voor neer gezet. Wat heeft Expo'67 verder nog meer te bieden? Iedereen die wel eens jaarbeurs heeft bezocht, weet het wel. Er is een ein deloze variatie souvenirwinkels, snoep- kramen, fotoshops en limonadetentjes. Er kan gegeten worden in 133 restaurants als men tenminste bereid is er drie kwar tier voor in de rij te staan. Anders gaat men te gast bij een automaat of smikkel toonbank. Zakjes patat kennen de Cana dezen niet, evenmin als nasiballen of cro- quetten. Maar er is een overvloed aan zeer dikke en bijna niet te happen Ham burgers en Hotdogs. „Eén mèt" betekent hier niet dat men een klodder mayonaise begeert, maar een forse scheut tomaten ketchup. De straat rond de etenstentjes ziet er rood van alsof er een bloedig duel is uitgevochten. Er gaan ook ongekende hoeveelheden hoedjes, toeters en exporttruitjes van de hand 's Avonds stromen de daar mee uitgedoste horden joelend het pret park binnen en dan begint het feest in het reuzenrad, de botsautootjes, de draai molens en de griezelpaleizen. Iedereen is bereid daarvoor geduldig een poosje in de rij te gaan staan. Iets aardiger at tracties, zoals de originele combinatie van film, toneel, geluidseffecten en sug gestie, die de Tsjechen laten zien onder de naam Laterna Magica, trekken echter net geen volle zalen. ADVERTENTIE En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. De merrie Liza, eigendom van een boer in Midwoud, draaft door de wei, met twee veulens naast zich. Een speling van de natuur? Neen, het is een staaltje van paardlievend hulpbetoon. Tegelijk met Liza's veu len kwam er op dezelfde boerderij nog een veulen ter wereld, doch de moeder van dit jonge dier stierf aan een infectieziekte. Liza bleek bereid het moederloze veulen te adopteren en dit is iets, dat volgens insiders bijna even ongelooflijk is als een paardemop. „Moeten wij als rechters toelaten dat de politie in Amsterdam dag in dag uit wordt uitgescholden?" vroeg de Amster damse politierechter, mr. R. de Waard aan de moeder van een 20-jarige jonge man uit de hoofdstad, die een goed woordje kwam doen voor haar zoon, die wegens wederspannigheid en belediging van een politieagent veroordeeld was tot drie weken gevangenisstraf, waarvan één voorwaardelijk. De jongeman, die was aangehouden voor een verkeersovertre ding had zich tegen zijn aanhouding ver zet en de agent geschopt en uitgeschol den. Mr. De Waard sprak van een stelsel matige ondermijning van het gezag van de politie, die voortdurend gesard wordt. Het uitschelden van de politie wordt als de gewoonste zaak van de wereld be schouwd, aldus mr. De Waard. Ook de officier van Justitie, die vier weken had geëist, zei dat zonder pardon moet worden opgetreden tegen onbe schoft optreden waardoor de rechtsorde wordt bedreigd. Hotelgarage. Hotel Krasnapolsky in Am sterdam krijgt een uit enige verdiepin gen bestaande garage. Boven de ga rage zullen nog drie hotelverdiepingen komen, alsmede een dienstetage. Men hoopt de nieuwbouw in april 1968 ge reed te hebben. De garage zal 150 au- tos kunnen bevatten. (Van onze sportredactie) Voor de tweede keer wordt op het circuit van Zandvoort een wielerdag georganiseerd met als inzet de Grote Prijs van Haarlems Dagblad/IJmui der Courant/Beverwijkse Courant. Vorig jaar namen er zes verenigingen deel aan dit wielerevenement vóór aspiranten, nieuwelingen en ama teurs met in totaal 200 renners. Dit jaar is dat aantal verdubbeld. Alleen al bij de amateurs komen er zaterdag a.s. zo'n 200 coureurs aan de start. Ook het aantal verenigingen, dat om de clubprijs strijdt, is groter. Dat komt onder meer door de wijziging in de opzet van de wedstrijden. In 1966, toen Hennie Schouten uit Badhoeve- dorp de individuele winnaar werd en Excelsior de ploegenprijs in de wacht sleepte bij de amateurs, was het een competitie tussen de zes verenigingen uit ons verschijningsgebied: De Kam pioen, Excelsior, Kennemerland, De Bollenstreek, Sassenheim en De Ba taaf. De verzoeken van buiten Ken nemerland om ook te mogen starten waren echter zo veelvuldig, dat dit jaar de inschrijving nationaal is ge worden. (Er doen zelfs enkele Italia nen en Engelsen mee). Wel blijft de inzet voor de zes Kennemer clubs de trofee van onze bladen, maar daar naast is er nog een ploegenprijs ge creëerd. De wedstrijddag begint al om 9 uur. Dan gaan de aspiranten van start op de kleine ronde van het circuit, rond de pits. De strijdlust van deze jongens brengt al tijd wel flinke vaart in de koers (over 25 km). Traditiegetrouw zouden we haast zeg gen is er ook een nationaal kampioen schap op de wielerdag ingelast. Vorig jaar streden de dames om de titel. Deze keer kan men de veteranen om 10.00 uur aan de slag zien op jacht naar een rood-wit-blauwe trui. Zij rijden 60 km. Onder de kanshebbers is Noppie Koch. Om 12.00 uur komt het grote veld nieu welingen, waarin men vele namen van bekende coureurs aantreft onder de 125 inschrijvers. We hoeven maar te noemen Krom .Wighert, Neeskens, Snijder, Duwel Groeneveld, Sweers, Van Moerkerk, Be- melmans, Groen, De Wit, Van Dungen, Rietveld en Zoontjes. Bij de amateurs, die om 14.00 uur aan de 100 km. beginnen, zijn troeven uit het Kennemer gebied (zoals Jongkind, Buis, Zomer, Peetoom, Balk, Aldershof, Blom, Krom, Van Leeuwen, Snijders Koelemij, Kreuger, Wighert, v.d.Berg), maar ook uit de rest van Nederland. Aan de start komen namelijk ook Van der Aa, Bouquet, Dikhof, Kipping, Knoops, Plie- ger. Ruikers, Rijkers, Van Smirren, Van Midden. Rijkenberg, Romijn, Hoogzaad, Gerrie Bruin, Dekker, Paul en Leunis. Bovendien zijn er nog enkele Italianen en Engelsen, zodat het veld een interna tionaal tintje heeft gekregen. Om half 5 is de finish van de amateurs. De organisatie van dit evenement, waarvoor daarom ook al grote belangstel ling is, omdat er in verband met Olym piad Tour (die dan in Limburg is) prac- tisch geen andere koersen zijn, is ook nu weer in handen van de zes Kennemer- verenigingen met als uitvoerder De Kam pioen. Het geheel staat onder auspiciën van onze bladen. Een van de twee Sparta-keepers zal waarschijnlijk volgend seizoen het doel van Anderlecht verdedigen, want de Brusselse club heeft interesse voor Pim Doesburg of Jan van Beveren. De heer Aartse, de voorzitter van het betaalde voetbal van Sparta, wilde er zich nog niet over uitlaten wie van de twee in het zoeklicht staat van de „mauves". Ook het Duitse FC Nümberg heeft belangstelling getoond voor de Rotterdamse doelman Doesburg. In de laatste wedstrijd voor de eerste divisie heeft FC Zaanstreek gisteren in het Olympisch Stadion te Amsterdam voor 550 toeschouwers met 1-0 gewonnen van Blauw Wit. Voor de tweede divisie wert' de wed strijd NOAD-Helmondia gespeeld. NOAD dat bij de rust al met 2-0 voorstond, zege vierde met 4-0. Er waren 200 toeschou wers. Prins Claus negeeerde Pluvius en liet zich zonder regenjas aan de Feijenoorders en buitenlandse profs voorstellen, die gister avond voor een goed doel een wedstrijd speelden. Maar de Rotterdammers waren thuis gebleven. Amper 7000 toeschouwers hadden de tocht naar het stadion ge waagd. Merkwaardigerwijs waren het de bui tenlanders, die zich het best bij het Hol lands klimaat aanpasten en dan ook voor de rust een volkomen verdiende 0-2 voor sprong veroverden. Beide doelpunten kwa men op naam van de Deense G VA V-er Fritsen. Na de rust kwam Feijenoord terug met Venneker in plaats van Harry Bild. Bij de buitenlandse profs was Curcic onder de lat vervangen door Schobert en rechts half Sörensen door Libuda. Een klein schuivertje van Venneker na tien mi nuten was Schobert te machtig: 1-2. Na 23 minuten was het Jansen, die de gelijkmaker inluidde. Van zijn schoen kaatste de bal terug naar Moulijn, die Venneker vrij zag staan en het was 2-2. De buitenlandse profs kwamen niet meer in hun ritme terug en door een ongeluk kige terugspeelbal van Bergstein (MVV) kreeg Geels de kans het winnende doel punt te scoren. Wereldkampioen Engeland heeft in het Londense Wembleystadion met 2-0 ge wonnen van Spanje. De Engelse doelpun ten werden na de hervatting gescoord door Jimmy Greaves en Roger Hunt. Er wa ren 97.800 toeschouwers. Als gevolg van de aanhoudende regen zijn voor de Franse open tenniskampioen schappen slechts twee enkelspelen en de resterende games in twee afgebroken dub belspelen gespeeld. De Rus Metreveli won met 7-5 6-2 7-5 van de Zweed Oelander en de Roemeen Nastase versloeg met 7-5 0-6 7-5 6-4 de Australiër Bob Howe. Een opvallende verschijning in de Am sterdamse RAI waar zaterdag en zondag de Europese turnkampioenschappen wor den gehouden, was woensdag Xochill Avi- na Gonzalez, de secretaresse van de Me xicaanse turnbond, die speciaal naar Am sterdam is gekomen om de fouten van de Nederlandse organisatoren te bestuderen. Xochill Avina Gonzalez, die tussen haar talloze papieren, ook een plattegrond van het Auditorio Nacional, waar volgend jaar oktober de Olympische turnwedstrijden worden gehouden had, verklaarde tegen een ieder die het horen wilde: „Wij wil len volgend jaar de mooiste Olympische Spelen hebben, die ooit gehouden zijn en daarom komen wij speciaal kijken naar de fouten van anderen, dat wij ze zelf niet zullen maken." Het Nederlandse honkbalnegental dat in de periode van 7 t/m 11 juni vier maal tegen Italië uitkomt, zal ter voorbereiding op deze wedstrijden dinsdagavond 30 mei in het Haarlemse honkbalstadion een oe fenwedstrijd spelen tegen de Stuttgart Greyhounds, een team van in West-Duits- land gelegerde Amerikaanse militairen. Het Nederlandse militaire volleybal team heeft woensdagavond tijdens het in ternationale militaire toernooi in Parijs met 3-0 van Roemenië verloren. De Roe menen, die over enkele spelers uit het nationale team, dat derde werd bij de wereldkampioenschappen, beschikken, wonnen de drie sets met 17-15, 15-7 en 15 Het hockeyelftal van India, dat zater dag in Amstelveen met 2-1 van Nederland verloor, heeft dinsdag in Essen met 3-0 van een stedelijke formatie gewonnen. De uitslagen van de woensdag op Duindigt gehouden koersen luiden: Karanos-prijs: 1. Enigste (A. Knijnenburg); 2. Freya Hollandia; 3. Ellen Exkit. Toto: win. 6.20, pl. 2.1.70, 3.40, koppel 8.70, cov. 4.50, trio 255.70. Harley-prijs: 1. Donaustrassa (W. Wolters); 2. Fred Harvester D.; 3. Fortuna. Toto: win. 41.40, pl. 6.60, 1.20, 2.20, koppel 15.80, cov. 4.60. Marseille-prijs: 1. Dakota Scotch (P. Smit); 2. Esmeraud; 3. Arizona. Toto: win. 11.—, pl. 4.30, 4.1.70, koppel 7.40, cov. 7.40, trio 1449.70. Nicias Grandchamps-prijs1. Charles H. (J. Wagenaar Jr.); 2. Maestro Rodney; 3. Conny Stuart. Toto: win. 2.pl. 1.60, 1.90. 2.70, kop pel 2.80, cov. 6.20. Lord Scotch-prijs: 1. Catharina Casindra D. (P. Koppejan); 2. Doubles Zoon; 3. Elma Kin- ley. Toto: win. 6.40, pl. 2.50, 2.90, 1.90, koppel 9.10, cov. 13.40, trio 708.30. Ittibpile-prijs: 1. Dorita Hollandia (A. Knij nenburg); 2. Faola Hollandia; 3. Dalila Regina. Toto: win. 3.pl. 1.20, 1.30, 2.10, koppel 3.40, cov. 4.40. ZOZ-prijs: 1. Ch. van Rood en Noot (A. Kool); 2. Barbarossa W.; 3. Aura van Zelda. Toto: win. 3.80, pl. 1.70, 1.50, 4.80, koppel 4.80, cov. 3.70. Harley-prijs: 1. Eliza Harvester D. (B. Dapper Jr.); 2. D'Or Fez; 3. Fernanda D. Toto: win. 6.30, pl. 1.70, 1.40, 2.50, koppel 3.80, cov. 3.90. RENNEN Ceptre-prijs: 1. Kandy (F. van Deuren); 2. Contessa; 3. Lady Be Good S. Toto: win. 7.40, pl. 4.30, 2.40, koppel 18.10, cov. 4.50. Willie Mae-prijs: 1. Good Friday S. (P. Per kins); 2. Solpa; 3. Fuego. Toto: win. 2.70, pl. 2.10, 1.50, 2.10, koppel 7.60, cov. 3.50, trio 146.70. Totalisator-omzet 155.772,50. WIELRENNEN. In de zesdaagse van Montreal had het Italiaans-Duitse koppel Faggin-Bugdahl dinsdagnacht na de neutralisatie de leiding met 71 punten. Pfenninger-Post volgde op de tweede plaats met 35 punten. TENNIS. Het Chileense tennisteam heeft zich in Athene geplaatst voor de halve finales (groep A) Europese zone van het toernooi om de Davis Cup (2-3). In het laatste enkelspel, dat wegens regen in het voordeel van de Griek Gravilides werd afgebroken, zegevierde Rodriguez met 6-2 6-3 1-6 1-6 1-6. VOETBAL. De Engelse eerste divisie club Leeds United heeft zich woensdag avond in Kilmarnock geplaatst voor de fi nale van het toernooi om de jaarbeursste- denbeker. De Engelsen die de eerste wed strijd tegen Kilmarnock met 4-2 wonnen, speelden in de tweede wedstrijd gelijk: 0-0.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9